*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???  (Αναγνώστηκε 45230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Moonchild

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 29, 2010, 08:12:20 μμ »

Λίγο πολύ κοπέλα μου το ίδιο έχει γίνει σε αρκετούς νηπιαγωγούς !! Αλλά ας μην ξεχνάμε ότι έξω από το χορό πολύ ξέρουν και χορεύουν !!!

Η βλακεία με τον κλάδο μας είναι ότι η μία προσπαθεί να βγάλει τα μάτια της άλλης και ότι η γενικά δεν υπάρχει σύμπνοια και οργάνωση...
Κάποιο διάστημα (1-2 χρόνια πριν) είχαμε ξεκινήσει (μαζί με άλλες νηπιαγωγούς που δουλεύαμε σε ένα ιδιωτικό δημοτικό σχολειο) να κάνουμε σχετικές κινήσεις μέσω δικηγόρου (σχτικό υπόμνημα στον υπουργό παιδείας, με το οποίο απλά θα ζητούσαμε να προσμετράται η προϋπηρεσία μας αυτή στο διαγωνισμό του ασεπ, όπως άλλωστε γινόταν τα πρώτα χρόνια που είχε ξεκινήσει όλο αυτό. ΣΣ: Γιατί δηλ. αρχικά είχε γίνει και βολεύτηκαν όσες βολεύτηκαν; Πιστεύω ότι αυτό έπρεπε να γίνει ή σε όλες ή σε καμία..). Αλλά όπως είπα και παραπάνω, λόγω έλλειψης οργάνωσης τελικά δεν κάναμε τίποτα απολύτως... Το αποτέλεσμα; Άλλαξε η κυβέρνηση, ήρθε η σημερινή υπουργός και έφερε τα πάνω-κάτω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:06:06 »

Αποσυνδεδεμένος Moonchild

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 29, 2010, 08:15:25 μμ »
Συμφωνώ κι εγώ!
Να βάλουμε δασκάλους να διδάσκουν αρχαία στο γυμνάσιο και να βάλουμε φιλολόγους στην Ε' και ΣΤ' δημοτικού.
Επίσης, δάσκαλοι και βρεφονηπιοκόμοι να διδάσκουν στο νηπιαγωγείο και οι νηπιαγωγοί στην Α' και Β' δημοτικού.
Τέλος μπορούν να διδάσκει ο κυρ-Σταύρος ο μανάβης Μελέτη Περιβάλλοντος,
ο Γιώργος που έχει μαύρη ζώνη στο καράτε, Γυμναστική
και ο κυρ-Παναγιώτης ο μπακάλης, Μαθηματικά.

Είμαστε σοβαροί; Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοια topic. ΕΛΕΟΣ!
Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο!!!

Ναι μεν έχεις δίκιο εν μέρει... αλλά και μεις γιατί σπουδάσαμε; Μόνο και μόνο για να λέμε ότι έχουμε ένα πτυχίο και μετά να δουλεύουμε ως πωλήτριες ή ως σερβιτόρες; Αυτό σου φαίνεται λογικό;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2010, 08:55:19 μμ από Moonchild »

Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 29, 2010, 11:04:23 μμ »
Ναι μεν έχεις δίκιο εν μέρει... αλλά και μεις γιατί σπουδάσαμε; Μόνο και μόνο για να λέμε ότι έχουμε ένα πτυχίο και μετά να δουλεύουμε ως πωλήτριες ή ως σερβιτόρες; Αυτό σου φαίνεται λογικό;

Σπουδάσατε νηπιαγωγοί, έτσι δεν είναι;
Η δουλειά σας λοιπόν είναι στο νηπιαγωγείο. Έτσι απλά.
Για να γίνεις πωλητής ή σερβιτόρος νομίζω δεν χρειάζεται πτυχίο.
Άρα ναι, πιο λογικό μού φαίνεται.
Διαφορετικά θα μπορούσε να διδάξει ο οποιοσδήποτε οπουδήποτε.
Έχεις δει τα προγράμματα σπουδών ΠΤΔΕ και ΤΕΠΑΕ;;;
Έχεις διδαχθεί Πρώτη ανάγνωση και Γραφή;
Ξέρεις τι είναι ο αναδυόμενος γραμματισμός;
Διδακτική Μαθηματικών έχεις κάνει ποτέ;
Πώς θα μπεις στο δημοτικό να διδάξεις; Εμπειρικά και στην τύχη;
Νομίζεις ότι φτάνουν όσα διδαχθήκατε στη σχολή σου;

Επιστήμονες είμαστε. Ας μην μπερδεύουμε την αγωνία μας και
την ανάγκη για εργασία που είναι σεβαστή απ' όλους
με την ουσία της εκπαίδευσης και το διαχωρισμό των επιστημών μας.
Για να μην κάνουμε τα παιδιά μας πειραματόζωα.

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 29, 2010, 11:16:05 μμ »

Έχεις διδαχθεί Πρώτη ανάγνωση και Γραφή;

απλά για να αποκαταστήσω την αλήθεια...ναι

Ξέρεις τι είναι ο αναδυόμενος γραμματισμός;

ναι...

Διδακτική Μαθηματικών έχεις κάνει ποτέ;

μονότονο το ξέρω, αλλά ...ναι...

σέβομαι τις απόψεις όλων σας και κυρίως το γεγονός οτι σκέφτεστε όλοι το συμφέρον των παιδιών. Ας μην μιλήσω για αρκετούς συναδέλφους της δημοτικής και της προσχολικής που δεν γνωρίζουν γραμματική, να επιλύουν προβλήματα μαθηματικών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:06:06 »

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 30, 2010, 06:18:48 μμ »

Έχεις διδαχθεί Πρώτη ανάγνωση και Γραφή;

απλά για να αποκαταστήσω την αλήθεια...ναι

Ξέρεις τι είναι ο αναδυόμενος γραμματισμός;

ναι...

Διδακτική Μαθηματικών έχεις κάνει ποτέ;

μονότονο το ξέρω, αλλά ...ναι...

σέβομαι τις απόψεις όλων σας και κυρίως το γεγονός οτι σκέφτεστε όλοι το συμφέρον των παιδιών. Ας μην μιλήσω για αρκετούς συναδέλφους της δημοτικής και της προσχολικής που δεν γνωρίζουν γραμματική, να επιλύουν προβλήματα μαθηματικών.

Συμφωνώ μαζί σου Fiodora!!!
Μου κάνει πραγματικά εντύπωση το γεγονός ότι οι δάσκαλοι δεν έχουν ιδέα για το τι γνωρίζουν  και με τι ασχολούνται οι νηπιαγωγοί ! Εντάξει δεν υποχρεούνται να γνωρίζουν το προγραμμα σπουδών μας αλλά βρε παιδιά.... στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση ανήκουμε όλοι!! Μια ματιά στο αναλυτικό πρόγραμμα του νηπιαγωγείου δεν θα έβλαπτε κανέναν δάσκαλο. Να ξέρει κι όλας τι θα παραλάβει αν πάρει Α δημοτικού!!
Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου δεν υποστηρίζω καθόλου ότι οι νηπιαγωγοί πρέπει να διδάσκουν στο δημοτικό. Άλλο η αναγνώριση προυπηρεσίας που αποκτήθηκε και άλλο η μονιμοποίηση μιας κατάστασης που έγινε για να βολέψει την έλλειψη δασκάλων.

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 30, 2010, 06:30:00 μμ »
Είναι κρίμα γιατί έχουμε να κάνουμε με παιδιά. To αν είναι ικανός να διδάξει κανείς, να σταθεί στην αίθουσα και να έχει μεταδοτικότητα και φυσικά τις προαπαιτούμενες γνώσεις με απασχολεί πολύ περισσότερο από την έλλειψη πληροφόρησης συναδέλφων της πρωτοβάθμιας. Στο ίδιο καράβι είμαστε. Υποστηρίζω και εγώ τις θέσεις τους, αν και μετά βίας μπορώ να "κρατήσω" τη δικιά μου :P LIAV, κουράγιο! έχεις να ακούσεις από συναδέλφους ουκ ολίγα, ειδικά από εκείνους που νομίζουν ότι είναι αυθεντίες.

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:17:28 μμ »
Εμείς οι νηπιαγωγοί είμαστε επίσης επιστήμονες.Το μόνο που δεν κάνουμε διεξοδικά στις σχολές μας είναι τα μαθηματικά του Δημοτικού.Κάνουμε Στατιστική.Γνωρίζεις για τον Αναδυόμενο αλφαβητισμό στο νηπιαγωγείο, για ανάπτυξη λογικομαθηματικής σκέψης, Φ.Ε και πολλά άλλα?Μη μιλάτε χωρίς να ξέρετε.Σύμφωνα με τη θεωρία του Piaget που μιλάει για στάδια ανάπτυξης της σκέψης του παιδιού, το παιδί του νηπιαγωγείου και της α και β δημοτικού ανήκουν στο ίδιο αναπτυξιακό επίπεδο, γι'αυτό και υποστηρίζεται το συνεχόμενο της εκπαίδευσης σε αυτές τις ηλικίες.Δεν είμαι από αυτές που υποστηρίζουν τη θέση νηπιαγωγοί και στο Δημοτικό, άλλωστε οι δάσκαλοι δεν θα το δέχονταν ποτέ.Δε θα ήταν κακό όμως λόγω ελλείψεως δασκάλων να αναλάβουν κάποιες φορές νηπιαγωγοί την α και β δημοτικου...πιστέψτε με, είναι άρτια καταρτισμένοι.Εγώ πάντως δε θα το έκανα γιατί προτιμώ τη μαγεία των παιδιών του νηπιαγωγείου.
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος Gi@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 963
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:21:33 μμ »
Εμείς οι νηπιαγωγοί είμαστε επίσης επιστήμονες.Το μόνο που δεν κάνουμε διεξοδικά στις σχολές μας είναι τα μαθηματικά του Δημοτικού.Κάνουμε Στατιστική.Γνωρίζεις για τον Αναδυόμενο αλφαβητισμό στο νηπιαγωγείο, για ανάπτυξη λογικομαθηματικής σκέψης, Φ.Ε και πολλά άλλα?Μη μιλάτε χωρίς να ξέρετε.Σύμφωνα με τη θεωρία του Piaget που μιλάει για στάδια ανάπτυξης της σκέψης του παιδιού, το παιδί του νηπιαγωγείου και της α και β δημοτικού ανήκουν στο ίδιο αναπτυξιακό επίπεδο, γι'αυτό και υποστηρίζεται το συνεχόμενο της εκπαίδευσης σε αυτές τις ηλικίες.Δεν είμαι από αυτές που υποστηρίζουν τη θέση νηπιαγωγοί και στο Δημοτικό, άλλωστε οι δάσκαλοι δεν θα το δέχονταν ποτέ.Δε θα ήταν κακό όμως λόγω ελλείψεως δασκάλων να αναλάβουν κάποιες φορές νηπιαγωγοί την α και β δημοτικου...πιστέψτε με, είναι άρτια καταρτισμένοι.Εγώ πάντως δε θα το έκανα γιατί προτιμώ τη μαγεία των παιδιών του νηπιαγωγείου.

Συμφωνώ απόλυτα με όλα όσα λες ... αλλά εγώ που είμαι εδώ και τρία χρόνια σε θέση δασκάλου σε ιδιωτικό σχολείο και μάλιστα σε πρώτη δημοτικού, πιστέψτε με ... πέρασαν δάσκαλοι που ρωτούσαν εμένα τη νηπιαγωγό ... Και η μεγαλύτερη αλήθεια είναι ότι δεν αλλάζω με ΤΙΠΟΤΑ το επάγγελμα μου με αυτό το δασκάλου, αλλά η ανάγκη με έφερε να διδάσκω στο δημοτικό!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος xionati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:30:11 μμ »
Σε δασκάλους αναφέρομαι συνάδελφε! ;)
νηπιαγωγός

Αποσυνδεδεμένος lia*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 31, 2010, 05:00:37 μμ »
Σπουδάσατε νηπιαγωγοί, έτσι δεν είναι;
Η δουλειά σας λοιπόν είναι στο νηπιαγωγείο. Έτσι απλά.
Για να γίνεις πωλητής ή σερβιτόρος νομίζω δεν χρειάζεται πτυχίο.
Άρα ναι, πιο λογικό μού φαίνεται.
Διαφορετικά θα μπορούσε να διδάξει ο οποιοσδήποτε οπουδήποτε.
Έχεις δει τα προγράμματα σπουδών ΠΤΔΕ και ΤΕΠΑΕ;;;
Έχεις διδαχθεί Πρώτη ανάγνωση και Γραφή;
Ξέρεις τι είναι ο αναδυόμενος γραμματισμός;
Διδακτική Μαθηματικών έχεις κάνει ποτέ;
Πώς θα μπεις στο δημοτικό να διδάξεις; Εμπειρικά και στην τύχη;
Νομίζεις ότι φτάνουν όσα διδαχθήκατε στη σχολή σου;

Επιστήμονες είμαστε. Ας μην μπερδεύουμε την αγωνία μας και
την ανάγκη για εργασία που είναι σεβαστή απ' όλους
με την ουσία της εκπαίδευσης και το διαχωρισμό των επιστημών μας.
Για να μην κάνουμε τα παιδιά μας πειραματόζωα.
[/quote]

Συγγνώμη συνάδελφε (γιατί εγώ ως συνάδελφο σε αντιμετωπίζω), τι νομίζεις ότι κάναμε στο πανεπιστήμιο, μαθαίναμε τραγούδια και παραμύθια; Είναι κρίμα που ακόμα και σήμερα κάποιοι έχουν αυτή την αντίληψη για το νηπιαγωγείο.
Ο όρος αναδυόμενος εγγραμματισμός αναφέρεται σε όλες τις αντιλήψεις, τις στάσεις, τις γνώσεις και τις δεξιότητες που συνδέονται τόσο με την κωδικοποίηση και την αποκωδικοποίηση του γραπτού τρόπου αναπαράστασης της πληροφορίας όσο και με την κατανόηση του περιεχομένου του από παιδιά προσχολικής ηλικίας, προτού δηλαδή αρχίσει η συστηματική διδασκαλία της ανάγνωσης και της γραφής. Απ΄ό,τι βλέπεις κάτι γνωρίζουμε και εμείς. Αν ρίξεις μια ματιά στο άναλυτικό μας πρόγραμμα, ίσως αλλάξεις τις απόψεις σου. Και όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, η προσχολική ηλικία αναφέρεται σε παιδιά μέχρι 8 ετών.
Και για να μην παρεξηγηθώ, φυσικά και δεν είμαι απο τα άτομα που επιθυμούν να δουλέψουν σε δημοτικό σχολείο. Όχι γιατί το υποτιμώ, απλά αγαπώ αυτό που σπούδασα. 

Αποσυνδεδεμένος Blackrider

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 31, 2010, 05:49:07 μμ »
Κανείς νηπιαγωγός δεν θέλει να δουλέψει στο δημοτικό
αλλά όλοι είναι ειδήμονες στην πρώτη σχολική ηλικία.
Το θέμα το θεωρώ λήξαν.
Γι' αυτό θα συμφωνήσω ότι έχετε τις γνώσεις (παρά τις αμφιβολίες μου)
αλλά όχι και τη νομιμοποίηση για να διδάξετε στο δημοτικό.
Κι αν κάποιος σπούδασε κάτι με στόχο την οικονομική και
εργασιακή του αποκατάσταση και μόνο, ας πρόσεχε!
Άλλωστε αυτό δε λέτε κι εσείς;
ΟΚ;

Αποσυνδεδεμένος lia*

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • dum spiro spero
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 31, 2010, 06:04:14 μμ »
Δεν κατάλαβες συνάδελφε, κανείς δεν είπε ότι σήμερα λένε στις νηπιαγωγούς μπείτε στο δημοτικό και αύριο πάνε. Σε καμιά περίπτωση δεν συμφωνώ με αυτό. Σίγουρα χρειάζεται κάποια επιμόρφωση, αλλά όχι ότι είμαστε και άσχετοι. Να ξέρεις ότι πολλά απο τα μαθήματα που κάνετε εσείς είναι κοινά με τα δικά μας. Όπως και να έχει, θεωρώ ότι το καλύτερο είναι ο καθένας να δουλεύει πάνω στον κλάδο του. Και τέλος πάντων, δεν χρειάζεται να υπάρχει τέτοια αντιπαλότητα μεταξύ νηπιαγωγών και δασκάλων.

Αποσυνδεδεμένος Fiodora

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 31, 2010, 06:08:31 μμ »

Γι' αυτό θα συμφωνήσω ότι έχετε τις γνώσεις (παρά τις αμφιβολίες μου)


δεν θα προσπαθήσουμε να σου αλλάξουμε γνώμη..."συμφωνώ μα αμφιβάλλω"και εγώ με τη σειρά μου για κάποιους συναδέλφους σου   ;D ;D ;D ;D

και να μην ξεχνάς ότι μπορεί και στην Ελλάδα αργότερα να έχουμε αυτό που υπάρχει και στο εξωτερικό, οι διδάσκοντες του νηπιαγωγείου να διδάσκουν πλέον στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού. Θα πάρει πολύ καιρό κ κάποιες εκ νέου ρυθμίσεις μα είναι πιθανό. Οπότε μην απαξιώνεις συναδέλφους της πρωτοβάθμιας.


Αποσυνδεδεμένος hazos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγοί σε θέση δασκάλων.ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 31, 2010, 06:21:12 μμ »
Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΥ ΟΥΣΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ
ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ,ΕΤΣΙ ΘΑ ΤΙΣ ΟΝΟΜΑΣΩ, ΤΗΣ ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΩΘΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΛΥΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ....Ο ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ ΟΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΑ....ΑΝ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΟΡΘΕΣ) ΩΘΗΣΟΥΝ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΗΜΑΤΑ ΟΔΗΓΟΥΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΛΥΣΙΔΩΤΕΣ  ΚΑΡΑΜΠΟΛΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΤΥΧΙΩΝ
ΜΙΑ ΑΥΞΗΣΗ ΤΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ ΤΩΝ ΕΙΣΑΧΘΕΝΤΩΝ ΜΕ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΕΣ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΗ,ΝΟΜΙΜΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΗΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ.ΦΥΣΙΚΑ ΟΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΥΞΗΜΕΝΕΣ  ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 387

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.