*

Αποστολέας Θέμα: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 35080 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 14, 2012, 12:04:32 πμ »
Τελικά θα ισχύσει η ρύθμιση για διπλασιασμό μορίων την τρίτη χρονιά; Εχετε μάθει κάτι σχετικό;
Είμαι διοριστέα του 2010 και του χρόνου θα κάνω την τρίτη μου χρονιά στον τόπο διορισμού μου. Σκέφτομαι να δηλώσω περιοχή με αρκετά μόρια για να τα διπλασιάσω. Δεν νομίζω να είναι κατακριτέο που σκέφτομαι τόσο συμφεροντολογικά, ε; Οταν διορίστηκα κι έμαθα ότι θα μείνω τρία χρόνια στον τόπο διορισμού χωρίς να έχω δικαίωμα απόσπασης ή μετάθεσης, εννοείται πως αισθάνθηκα αδικημένη σε σχέση με όσους διορίστηκαν την προηγούμενη χρονιά. Οι οποίοι διορισμένοι παλιότερων ετών μας κοιτούσαν συμπονετικά κι έλεγαν με περίλυπο ύφος "υπομονή". Σίγουρα τότε κι εκείνοι θα σκέφτονταν πόσο τυχεροί είναι που δεν τους έπιασε το μέτρο!!! Τώρα λοιπόν που πλησιάζει η "ευεργετική" αυτή διάταξη για μας, τώρα θυμηθήκατε να μας πείτε μέχρι και "αχάριστους"......Και να το πουν άνθρωποι που είναι χρόνια σε δυσπρόσιτα, άντε να το καταλάβω και να διακιολογήσω την αγανάκτησή τους......Να αγανακτούν όμως άτομα που δεν "πάτησαν" για δυό χρόνια σε σχολείο ( για οποιονδήποτε λόγο ) ε! αυτό πάει πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:29:08 »

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 14, 2012, 12:08:18 πμ »
οποιοσδηποτε διπλασιασμος μοριων ειναι αδικος! και η τριετια και η διετια ειναι αδικες επισης! ο ενας χρονος αρκει! εξαλλου ετσι ηταν εδω και χρονια, και τοτε οι συναδελφοι δεν ειχαν να αντιμετωπισουν αυτες τις μειωσεις στους μισθους! με μονο επιχειρημα τις χαμηλες αποδοχες, ο νομος Διαμαντοπουλου πρεπει να καταργηθει!!! ειναι ζητημα επιβιωσης!
Εμείς του '10 όμως την υποστήκαμε την αδικία....Δύο χρονάκια ήμασταν με το άγχος του πότε θα περάσει και ο τριτος χρόνος, για να μπορέσουμε να κάνουμε αίτηση μετάθεσης......

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 14, 2012, 12:09:54 πμ »
εξαρταται απο τα μετρα της νεας κυβερνησης ... προσωπικα, αν και διοριστηκα φετος, θελω να καταργηθει ο νομος, και μαλιστα συντομα! βεβαια η διετια δεν αφορα μονο εμας, αλλα και οσους εχουν μετατεθει, γιατι πρεπει να παραμεινουν δυο χρονια στον τοπο μεταθεσης...και αυτοι επιθυμουν την καταργηση της διετιας! η Διαμαντω μας ανακατεψε ολους! τιποτα δεν αφησε ορθιο!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 14, 2012, 02:41:40 πμ »
......Και να το πουν άνθρωποι που είναι χρόνια σε δυσπρόσιτα, άντε να το καταλάβω και να διακιολογήσω την αγανάκτησή τους......
είσαι πολύ γενναιόδωρη, παίρνω το θάρρος να σε ευχαριστήσω εκ μέρους των ανθρώπων που υπηρετούμε εδώ και 5, 6, ακόμη και 7 χρόνια σε δυσπρόσιτα και θα περιμένουμε ακόμη πολύ μα πάρα πολύ για να πάμε κοντά στα σπίτια μας αφού η "αξιαγάπητη" Αννούλα προκειμένουν να "διορθώσει" μια αδικία διπλασίασε μια άλλη.  8)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:29:08 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 14, 2012, 11:58:38 πμ »
Αν ήμουν στην κατηγορία όσων κλείνουν τριετία του χρόνου, εννοείται ότι θα χρησιμοποιούσα το νόμο στο καλύτερο δυνατό συμφέρον μου, και θα πήγαινα στον coach και κάθε coach και θα του έτριβα στα μούτρα!
Το θράσσος ορισμένων στο φόρουμ ξεπερνάει τα όρια του ανεκτού..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 14, 2012, 12:21:00 μμ »
απο τη στιγμη που ο νομος(δικαιος ή άδικος και ας πουμε αδικος) σου δινει το δικαιωμα να κανεις χρηση καποιας ευεργετικης διαταξης του, τοτε  ποιο ειναι το προβλημα ολων εδω μεσα;;;δεν μπορω να καταλαβω την τοση γκρινια και ζηλεια;λες και αν ολοι αυτοι που γκρινιαζουν τωρα, θα ελεγαν "αχ, συγγνωμη ο νομος ειναι αδικος , μη μου διπλασιασετε τα μορια, μη με στελνετε σπιτι μου με μορια παραμεθοριου! ελεος με τοση υποκρισια!

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 14, 2012, 05:39:01 μμ »
Αν ήμουν στην κατηγορία όσων κλείνουν τριετία του χρόνου, εννοείται ότι θα χρησιμοποιούσα το νόμο στο καλύτερο δυνατό συμφέρον μου, και θα πήγαινα στον coach και κάθε coach και θα του έτριβα στα μούτρα!
Το θράσσος ορισμένων στο φόρουμ ξεπερνάει τα όρια του ανεκτού..
Πού το είδες το θράσος; Δηλαδή σε ενοχλούμε εμείς της τριετίας που υπηρετούμε κανονικά στις θέσεις μας και δεν σε ενοχλεί το θράσος συναδέλφων σου που χτύπάνε δήθεν αναρρωτικές και δεν εμφανίζονται στα σχολεία; Σε ενοχλεί που θα μας διπλασιάσουν τα μόρια ενώ υπηρετούμε και δεν σε ενοχλούσε που έπαιρναν μόρια άλλοι ενώ κάθονταν στα γραφειάκια τους; Κι από την στιγμή που ψηφίστηκε ένας άδικος νόμος που φυλάκιζε για 3 χρόνια συναδέλφους σου σε ένα τόπο χωρίς να έχουν το δικαίωμα της ελπίδας, γιατί δεν βγήκες τότε να μας πεις θρασείς;;;Τώρα σας πειράξαμε δηλαδή; Εσύ μπορεί να είσαι σε δυσπρόσιτο αλλά έχεις ή δεν έχεις δικαίωμα στην ελπίδα της μετάθεσης από την πρώτη στιγμή διορισμού; Κι εγώ πέρισυ αν είχα το δικαίωμα να κάνω αίτηση, αυτή την στιγμή θα ήμουν κάπου πιο κοντά στο σπίτι μου. Ειχαν ανοίξει θέσεις κι έφυγαν άτομα με λιγότερα μόρια από εμένα. Φέτος που με άφησαν να κάνω αίτηση πολύ απλά δεν την πήρα γιατί δεν άνοιξαν θέσεις....Οπότε γιατί να μην πάρω τα μόρια από την στιγμή που αυτό μού είπαν όταν με διόρισαν με τρόπο τιμωρητικό; Η μήπως να τους τα χαρίσω;;;

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 14, 2012, 05:52:48 μμ »
Λες εμείς όταν διοριστηκάμε να πετάξαμε από την χαρά μας που θα διπλασιάζαμε μόρια; λες να πετάμε τώρα από την χαρά μας μήπως που πλησιάζει ο περιβόητος διπλασιασμός; Οχι, γιατί τελικά όλοι οι νέοι στην ίδια κωλοκατάσταση είμαστε : μακριά από τα σπίτια μας, με 600 ευρώ το μήνα, με 450 ευρώ ενοίκια, βενζίνες, λογαριασμούς και 150 ευρώ για να ζούμε! Ολα τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.....
Κι όχι, δεν αισθάνομαι να είμαι θρασύς, γιατί δεν παρακάλεσα κανέναν για να μπορέσω να πάρω πρόσθετη και να διοριστώ, δεν πλησίασα ποτέ κανέναν για να με εξυπηρετήσει, δεν πήρα ποτέ ψεύτική άδεια, αλλά διορίστηκα με την αξία μου, διάβασα σαν το σκυλί για να πετύχω ασέπ, παρουσίαστηκα σε όλα τα δυσπρόσιτα που με έστειλαν, υπηρέτησα κανονικά, δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν αιρετό για να μου κάνει χάρες. Αν τώρα εσύ θεωρείς ότι είμαι ποταπή ή οτιδήποτε άλλο επειδή προσδοκώ διπλασιασμό, όπως λέει ο νόμος, ε! τότε τι να σου πω: μπορεί και να είμαι.
  Οσο για τον συνάδελφο που με ευχαρίστησε ειρωνικά για την μεγαλοψυχία μου να καταλαβαίνω άτομα που είναι σε δυσπρόσιτο, δεν κατάλαβα το ύφος του. Εγώ δεν μίλησα ειρωνικά, ίσα- ίσα βγάζω το καπέλο σε όσους είναι μακριά από το σπίτι τους και το παλεύουν με αξιοπρέπεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2012, 05:55:27 μμ από marita »

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 14, 2012, 06:09:18 μμ »
Αν ήμουν στην κατηγορία όσων κλείνουν τριετία του χρόνου, εννοείται ότι θα χρησιμοποιούσα το νόμο στο καλύτερο δυνατό συμφέρον μου, και θα πήγαινα στον coach και κάθε coach και θα του έτριβα στα μούτρα!
Το θράσσος ορισμένων στο φόρουμ ξεπερνάει τα όρια του ανεκτού..
Πού το είδες το θράσος; Δηλαδή σε ενοχλούμε εμείς της τριετίας που υπηρετούμε κανονικά στις θέσεις μας και δεν σε ενοχλεί το θράσος συναδέλφων σου που χτύπάνε δήθεν αναρρωτικές και δεν εμφανίζονται στα σχολεία; Σε ενοχλεί που θα μας διπλασιάσουν τα μόρια ενώ υπηρετούμε και δεν σε ενοχλούσε που έπαιρναν μόρια άλλοι ενώ κάθονταν στα γραφειάκια τους; Κι από την στιγμή που ψηφίστηκε ένας άδικος νόμος που φυλάκιζε για 3 χρόνια συναδέλφους σου σε ένα τόπο χωρίς να έχουν το δικαίωμα της ελπίδας, γιατί δεν βγήκες τότε να μας πεις θρασείς;;;Τώρα σας πειράξαμε δηλαδή; Εσύ μπορεί να είσαι σε δυσπρόσιτο αλλά έχεις ή δεν έχεις δικαίωμα στην ελπίδα της μετάθεσης από την πρώτη στιγμή διορισμού; Κι εγώ πέρισυ αν είχα το δικαίωμα να κάνω αίτηση, αυτή την στιγμή θα ήμουν κάπου πιο κοντά στο σπίτι μου. Ειχαν ανοίξει θέσεις κι έφυγαν άτομα με λιγότερα μόρια από εμένα. Φέτος που με άφησαν να κάνω αίτηση πολύ απλά δεν την πήρα γιατί δεν άνοιξαν θέσεις....Οπότε γιατί να μην πάρω τα μόρια από την στιγμή που αυτό μού είπαν όταν με διόρισαν με τρόπο τιμωρητικό; Η μήπως να τους τα χαρίσω;;;
θεωρω την επιθεση σου αδικη!δεν καταλαβα να ειπε κατι εναντιον των διορισμενων του 2010 κ 2011.το αντιθετο θα ελεγα!

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 14, 2012, 07:12:41 μμ »
αυτα δημιουργησαν τα καμωματα του πασοκ...για αυτο, νομε 3848/2010 στο διαολο και ακομα παραπερα μαζι με τους δημιουργους σου!!!

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 14, 2012, 09:24:23 μμ »
Mat, ορθά το θέτεις. Γιατί κάποιοι νομίζουν ότι εμείς υπηρετούσαμε για 1 χρόνο και μετά παίρναμε μετάθεση. Ενώ στην πραγματικότητα είμαστε πάρα πολλοί όσοι παραμένουμε για 5, για 6, ή για 7 χρόνια, και δυστυχώς έχουμε πολύ μέλλον ακόμα. Και προφανώς δεν ισχύει το επιχείρημα "είχατε τη δυνατότητα να φύγετε"..... εκτός αν πιστεύει κανείς ότι απολαμβάνουμε την παραμονή μας στο δυσπρόσιτο.

Landau, αν ήσουν στην κατηγορία όσων κλείνουν τετραετία του χρόνου, με πόση συγκατάβαση θα αντιμετώπιζες το συνάδελφο που ενώ διορίστηκε μετά από σένα και παρέμεινε λιγότερο διάστημα στο δυσπρόσιτο, θα σε ξεπεράσει σε μόρια μετάθεσης ένεκα διπλασιασμού;

Χarak, όταν στέλνει κάποιον σπίτι του με μόρια παραμεθορίου όπως λες, πιθανότητα αυτό το ευεργέτημα του δίνεται στις πλάτες κάποιων άλλων που υπηρέτησαν περισσότερα χρόνια. Αν ήσουν στην αντίπερα όχθη κι έβλεπες ότι τα μόρια που εσύ απέκτησες με πραγματική υπηρεσία στο δυσπρόσιτο (και με ό,τι αυτό συνεπάγεται) δίνονταν σε άλλους ως χάρισμα επειδή έτσι αποφάσισε η "σοφή" Διαμαντοπούλου, πώς θα ένιωθες; Αν σε δυσαρεστούσε αυτή η εξέλιξη επειδή έβλεπες τη μετάθεσή σου -που δικαιωματικά άξιζες από τη συγκομιδή των μορίων σου- να γίνεται ακόμα πιο ανέφικτη, θα ήσουν ζηλιάρα και γκρινιάρα; Ή μήπως υποκρίτρια; Θα πρότεινα να προσέχουμε λίγο με τους βαρείς χαρακτηρισμούς.

Το ότι είναι νόμιμο κάτι δε σημαίνει ότι είναι και δίκαιο. Και όπως εσείς επιδιώκετε -εύλογα, δε λέω- να επωφεληθείτε από τη σπασμωδική αυτή απόφαση της Διαμαντοπούλου, αντίστοιχα κι εμείς δικαιούμαστε να επιδιώκουμε την ανατροπή του νόμου και την ενιαία μοριοδότηση σε όλους.

Πρέπει να πω πάντως ότι χαίρομαι να διαβάζω ορισμένες ψύχραιμες και αντικειμενικές προσεγγίσεις, όπως αυτή της mes.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2012, 09:33:02 μμ από marinadim »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 14, 2012, 09:26:14 μμ »
marita σύνελθε!!!
Όταν μιλάω για θράσσος, αναφέρομαι κυρίως στην επιθετικότητα και στο λεξιλόγειο τυπάκων σαν τον coach.
Αν, τώρα, ενστερνίζεσαι τις απόψεις του και τον τρόπο του, τότε καλώς μυγιάστηκες  8)

Εμένα προσωπικά με αφήνει αδιάφορο το θέμα σας, αφού δεν με αφορά ούτε άμεσα ούτε έμμεσα. Η παρέμβασή μου είχε να κάνει με την επιθετικότητα ορισμένων. Συνεχίστε να αλληλοτρώγεστε..

edit: και αν κατάλαβα καλά.. τελικά υπερασπιζόμουν τη θέση της marita και δεν το κατάλαβε; Αν είναι έτσι, διαβάζετε πρώτα, και μετά γράφετε.. βοηθάει  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2012, 09:28:07 μμ από Landau »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 14, 2012, 09:31:12 μμ »
marinadim δεν νομοθετώ εγώ. Πάντα υπήρχαν και υπάρχουν αδικίες. Shit happens που λένε και στο αμέρικα. Στο χέρι μας είναι να προσπαθούμε να τα διορθώνουμε πιέζοντας, χωρίς να περιμένουμε τη καλή θέληση του κάθε υπουργού. Άλλο όμως οι όποιες αδικίες που προκύπτουν από τον κάθε νόμο, και άλλο η επίθεση σε συναδέλφους (να χαρώ συναδελφικότητα βέβαια) που απλά θέλουν να χρησιμοποιήσουν την εκάστοτε νομοθεσία. Απλά πράγματα..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #111 στις: Ιούνιος 14, 2012, 09:41:31 μμ »


Χarak, όταν στέλνει κάποιον σπίτι του με μόρια παραμεθορίου όπως λες, πιθανότητα αυτό το ευεργέτημα του δίνεται στις πλάτες κάποιων άλλων που υπηρέτησαν περισσότερα χρόνια. Αν ήσουν στην αντίπερα όχθη κι έβλεπες ότι τα μόρια που εσύ απέκτησες με πραγματική υπηρεσία στο δυσπρόσιτο (και με ό,τι αυτό συνεπάγεται) δίνονταν σε άλλους ως χάρισμα επειδή έτσι αποφάσισε η "σοφή" Διαμαντοπούλου, πώς θα ένιωθες; Αν σε δυσαρεστούσε αυτή η εξέλιξη επειδή έβλεπες τη μετάθεσή σου -που δικαιωματικά άξιζες από τη συγκομιδή των μορίων σου- να γίνεται ακόμα πιο ανέφικτη, θα ήσουν ζηλιάρα και γκρινιάρα; Ή μήπως υποκρίτρια; Θα πρότεινα να προσέχουμε λίγο με τους βαρείς χαρακτηρισμούς.

Το ότι είναι νόμιμο κάτι δε σημαίνει ότι είναι και δίκαιο. Και όπως εσείς επιδιώκετε -εύλογα, δε λέω- να επωφεληθείτε από τη σπασμωδική αυτή απόφαση της Διαμαντοπούλου, αντίστοιχα κι εμείς δικαιούμαστε να επιδιώκουμε την ανατροπή του νόμου και την ενιαία μοριοδότηση σε όλους.
 
οπως και να θες να το βλεπεις ηταν μια ευεργετικη διαταξη, οπως και αυτη με το διπλασιασμο μοριων το ιδιο, που οποιοσδηποτε (και συ ακομα) θα μπορουσες να κανεις χρηση, ειτε μας αρεσει ειτε οχι! δεν εχει νοημα να βαλεις εναντιον συναδερφων!αυτο προσπαθω να σου εξηγησω!επιπλεον, υπαρχουν ειδικοτητες που θα μπορουσαν να παρουν μεταθεση ηδη απο τον πρωτο χρονο της 3ετιας , αν τους δινόταν η δυνατοτητα να κανουν αιτηση, και αλλες παλι(πληροφορικαριοι, γυμναστες, κοινωνιολογοι , νομικοι, οικονομολογοι) που χρειαζονται να μεινουν πολλα χρονια στον τοπο διορισμού τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2012, 09:56:43 μμ από xarak »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160964
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 462
Σύνολο: 489

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.