*

Αποστολέας Θέμα: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 35076 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #112 στις: Ιούνιος 14, 2012, 09:48:16 μμ »
Landau, έχεις δίκιο να θυμώνεις μαζί μου! Οντως ήμουν φάουλ.....Δεν διάβασα ολόκληρο το μήνυμα και θεώρησα πως αναφέρεσαι σε μένα. Συγγνώμη για την άδικη επίθεση..... Οπως και να έχει, αυτά που είπα, αν εξαιρέσουμε την παράθεση στο κείμενο της landau, τα υποστηρίζω 100% και το θεωρώ άδικο να τα βάζετε μαζί μας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:20:52 »

Αποσυνδεδεμένος pote tha kanei ksasteria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #113 στις: Ιούνιος 14, 2012, 11:52:27 μμ »
Αυτό που είναι κατά τη γνώμη μου τραγικό είναι ότι στην αρχή κανένας μόνιμος δε μιλούσε και δεν υπερασπιζόταν το θέμα των νεοδιόριστων με την τριετία λες και τα 3 χρόνια δεν θα περνούσαν ποτε... Τώρα όμως θυμήθηκαν οι "συνάδελφοι" ότι είναι άδικος ο νόμος και πρέπει να διορθωθεί όχι ως προς την υποχρεωτική παραμονή στην περιοχή διορισμού αλλά ως προς τη διπλή μοριοδότηση και μόνο η οποία τους θίγει!!! Απαράδεκτη νοοτροπία του Ελληνάρα: "Να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα!"

Όταν διορίστηκα με περίλυπο ύφος οι συνάδελφοι μου έλεγαν:" Εσείς οι νεοδιόριστοι δνε έχετε δικαίωμα ούτε αίτηση να κάνετε για 3 χρόνια " και ο εκπρόσωπος της ελμε στο σχολείο μου ούτε καν ήξερε το θέμα και όταν τον ενημέρωσα μου είπε "ε και εμένα η γυναίκα μου δεν παίρνει πρόσθετη πια! δεν λες ευτυχώς που διορίστηκες;;;"

Αυτή είναι η ελληνική πραγματικότητα στα σχολεία ο καθένας ασχολείται μόνο με το μικρόκοσμό του και μόνο όταν αυτός θίγεται αντιδρά.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #114 στις: Ιούνιος 15, 2012, 01:44:55 πμ »
Γιατί συνάδελφε, ο κλάδος μας όλο μιλάει και διεκδικεί, μέχρι που ξαφνικά σώπασε μπροστά στο θέμα της τριετίας; Μήπως μίλησε κανείς για το νέο μισθολόγιο; Διαμαρτυρήθηκε κανείς για το εξωφρενικό χάσμα στις αμοιβές παλαιών και νέων εκπαιδευτικών; Προκήρυξε η ΟΛΜΕ καμία απεργία για την κατάργηση της τριετίας/ διετίας (γιατί προσωπικά έχω συμμετάσχει σε όλες τις απεργίες αλλά δε θυμάμαι καμία με ανάλογο αίτημα). Και πολλοί "συνάδελφοι" μέσα σε εισαγωγικά όπως μας αποκαλείς είχαμε γράψει εδώ posts για το άδικο της τριετίας που κατόπιν έγινε διετία. Αλλά δε βαριέσαι, προσωπικά είμαι συνηθισμένη στην άστοχη χρήση της φράσης - πασπαρτού "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα". Όταν στο παρελθόν ήμουν εναντίον της μοριοδότησης με μόρια παραμεθορίου στους συναδέλφους που απολάμβαναν τη θαλπωρή μιας υπηρεσίας μέσα σε αστικό κέντρο, και πάλι κάποιοι "συνάδελφοι" με κατηγορούσαν για την "απαράδεκτη" και "αντισυναδελφική" επιθυμία μου "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα".

Αντίθετα, για σένα είναι άκρως συναδελφική η νοοτροπία του τύπου "να πάρω μετάθεση πριν από το συνάδελφο που έχει υπηρετήσει και έχει στερηθεί την οικογένειά του περισσότερα χρόνια από μένα". "Να πάρω τα μόρια που μου χαρίζει απλόχερα η Διαμαντοπούλου και ας μοριοδοτείται κατά το ήμισυ σε σχέση με εμένα ο συνάδελφος που υπηρετεί στο ίδιο σχολείο. Σιγά μη θέλω ενιαία μοριοδότηση για όλους!"

Να σημειώσω ότι ετοιμάζομαι για τον 8ο χρόνο στον τόπο διορισμού μου, έχω μαζέψει πολλά μόρια (από πραγματική υπηρεσία) ώστε να μη νιώθω να απειλούμαι από την εν λόγω διάταξη για το διπλασιασμό. Έτσι κι αλλιώς οι νεοδιόριστοι στον κλάδο μου ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα του χεριού. Τα παραπάνω τα γράφω κυρίως γιατί αντιλαμβάνομαι την κατάφωρη αδικία που θα υποστούν ένα σωρό συνάδελφοι - διορισθέντες το 2009 και το 2008. Απόδειξη ότι δεν αντιδρούμε όλοι μόνο όταν θιγόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #115 στις: Ιούνιος 15, 2012, 02:50:02 πμ »
  Οσο για τον συνάδελφο που με ευχαρίστησε ειρωνικά για την μεγαλοψυχία μου να καταλαβαίνω άτομα που είναι σε δυσπρόσιτο, δεν κατάλαβα το ύφος του. Εγώ δεν μίλησα ειρωνικά, ίσα- ίσα βγάζω το καπέλο σε όσους είναι μακριά από το σπίτι τους και το παλεύουν με αξιοπρέπεια.
όπως έχεις κι εσύ δικαίωμα marita να διαμαρτύρεσαι για ότι άδικο υφίστασαι έτσι νομίζω έχω και εγώ δικαίωμα και πολλοί άλλοι στην ίδια θέση με εμένα, να διαμαρτυρόμαστε για ότι άδικο μας προκύπτει. Παλαιότερα, υπήρχε η κατηγορία των συναδέλφων που δεν υπηρετούσαν σχεδόν ποτέ τη θέση τους και είτε με νομιμότατες αποσπάσεις, είτε νομιμότατες άδειες έπαιρναν τα ίδια μόρια με τον φουκαρά που υπηρετούσε κανονικά στα πιο απίθανα σημεία αυτής της χώρας (πχ περίπτωση Αη Στράτη), και ο οποίος δεν έφθανε ποτέ κοντά στο σπίτι του. Μετά περάσαμε στη δική σας περίπτωση που σας υποχρέωναν να υπηρετήσετε για 3 αρχικά, τώρα 2 έτη με το νομιμότατο μπόνους του διπλασιασμού των μορίων σας από την στιγμή που δεν θα πάρετε μετάθεση κι όχι γιατί οικειοθελώς θα παραμείνετε στη θέση σας. Κι έλα τώρα στη δική μου θέση όπως και στη θέση πολλών σαν και εμένα που παραμένουμε στις θέσεις μας, υπηρετούμε κανονικά και βλέπουμε συνεχώς  να μας προσπερνάνε κάποιοι άλλοι καθόλα νόμιμα.

Αν η διαφορά μας είναι για το ποια από τις δυο έχει το δικαίωμα στην ελπίδα για μια τυχόν μετάθεση νομίζω ότι αυτό που θα έπρεπε να μας ενώνει είναι η διεκδίκηση μια ισότιμης, ισόνομης αντιμετώπισης των δικαιωμάτων μας και των αναγκών μας.

Αντίθετα όμως από όσα θα έπρεπε να μας ενώνουν εμείς στεκόμαστε στις πιθανότητες φρούδων ελπίδων που μας προσφέρουν  απλόχερα όσοι διαιρούν και βασιλεύουν.
Και για να συμπληρώσω την άποψη της marinadim θα έλεγα πως είναι γνωστό πως ο Νόμος (δηλαδή, το Δίκαιο) δεν συμβαδίζει κατ' ανάγκη πάντα με την Ηθική.

"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:20:52 »

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #116 στις: Ιούνιος 15, 2012, 10:29:08 πμ »
... εγω πάντως μίλησα για την αδικία του διπλασιασμού των μορίων του 3ου και 4ου χρόνου από την στιγμή που έχεις διοριστεί στην περιοχή της μόνιμης κατοικίας σου ( εντοπιότητα ).

Αυτός ο διπλασιασμός δεν εξυπηρετεί την λογική του νομοθέτη αντίθετα πριμοδοτεί τις περιπτώσεις που στάθηκαν ήδη τυχερές με διορισμό τους στο τόπο μόνιμης κατοικίας τους.

( είναι τραγικό να βλέπεις μοριοδότηση εντοποιότητας , συνυπηρέτησης και διπλασιασμό μορίων σχολείου )

Όπως με μία λέξη ο νομοθέτης πρόσθεσε και το 4ο έτος , έτσι πρέπει να αποκλείσει τη ταυτόχρονη μοριοδότηση της εντοποιότητας και του διπλασιασμού )
Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #117 στις: Ιούνιος 15, 2012, 10:43:38 πμ »
Ματ, σίγουρα θα με πείραζε να υπάρχει κάποιος στο ίδιο δυσπρόσιτο σχολείο και αύτός να διπλασιάζει τα μόρια του κι εγώ όχι!! Ο νόμος αυτός ήταν άδικος στο σύνολο του περιεχομένού του. Και πονηρός μαζί....Γιατί στην αρχή έθιγε εμάς και τότε εμείς θεωρούσαμε άδικο να μπορείτε εσείς του 2009 ή 08 να πάρετε μετάθεση με λιγότερα μόρια ενδεχομένως από εμάς. Εσείς όμως τότε θεωρούσατε τους εαυτούς σας τυχερούς που δεν σας αφορούσε ο νόμος. Και μην μου πεις ότι δεν αισθάνθηκες τυχερή! Τώρα ο ίδιος νόμος θίγει εσάς, πριμοδοτεί εμάς....Οπως και να το δεις αδικηθήκαμε όλοι μας....Εμένα δηλ ποιος μου λέει ότι θα ανοίξουν σύντομα θέσεις κοντά στην πόλη μου, από την στιγμή που άνοιξαν φέτος, μπορούσα να πάρω μία, αλλά κατάλήφθηκαν από άλλους με πολύ λιγότερα μόρια; Δεν ήταν αυτό μέγιστη αδικία;

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #118 στις: Ιούνιος 15, 2012, 11:09:05 πμ »
Ματ, σίγουρα θα με πείραζε να υπάρχει κάποιος στο ίδιο δυσπρόσιτο σχολείο και αύτός να διπλασιάζει τα μόρια του κι εγώ όχι!! Ο νόμος αυτός ήταν άδικος στο σύνολο του περιεχομένού του. Και πονηρός μαζί....Γιατί στην αρχή έθιγε εμάς και τότε εμείς θεωρούσαμε άδικο να μπορείτε εσείς του 2009 ή 08 να πάρετε μετάθεση με λιγότερα μόρια ενδεχομένως από εμάς. Εσείς όμως τότε θεωρούσατε τους εαυτούς σας τυχερούς που δεν σας αφορούσε ο νόμος. Και μην μου πεις ότι δεν αισθάνθηκες τυχερή! Τώρα ο ίδιος νόμος θίγει εσάς, πριμοδοτεί εμάς....Οπως και να το δεις αδικηθήκαμε όλοι μας....Εμένα δηλ ποιος μου λέει ότι θα ανοίξουν σύντομα θέσεις κοντά στην πόλη μου, από την στιγμή που άνοιξαν φέτος, μπορούσα να πάρω μία, αλλά κατάλήφθηκαν από άλλους με πολύ λιγότερα μόρια; Δεν ήταν αυτό μέγιστη αδικία;
Αγαπητή marita όσο και αν σε θυμώσει αυτό που θα πω, τελικά όχι, δεν ήταν αδικία. Γιατί; γιατί από το 2010 και μετά η διετία ίσχυσε για όλους. Για όσους μετατέθηκαν για όσους πήραν βελτίωση θέσης. Όσες θέσεις αποκτήθηκαν από το 10 και μετά πρέπει να υπηρετηθούν διετία για θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης.Όπως ένιωσες αδικημένη εσύ ως νεοδιόριστη, ένιωσαν πάρα πολλοί άλλοι που δεν είχαν όπως κι εσύ δικαίωμα μετάθεσης εξαιτίας της διετίας. Οσο για τα διπλασιασμένα μόρια ένα θα πω κι όποιος είναι ειλικρινής με τον εαυτό του δεν έχει παράνα συμφωνήσει: οτιδήποτε πλασματικό δημιουργεί μακροπρόθεσμα στρεβλώσεις στο σύστημα των μεταθέσεων Η τριετία ήταν άδικη, αλλά αφού διορθώθηκε και έγινε διετία δεν υφίσταται αδικία εις βάρος των διορισθέντων του 10 για τον απλό λόγο ότι από το 10 και μετά όλοι υπηρετούν τη θέση που απέκτησαν με διετία. Τόσο απλά.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος pote tha kanei ksasteria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #119 στις: Ιούνιος 15, 2012, 01:40:18 μμ »
Γιατί συνάδελφε, ο κλάδος μας όλο μιλάει και διεκδικεί, μέχρι που ξαφνικά σώπασε μπροστά στο θέμα της τριετίας; Μήπως μίλησε κανείς για το νέο μισθολόγιο; Διαμαρτυρήθηκε κανείς για το εξωφρενικό χάσμα στις αμοιβές παλαιών και νέων εκπαιδευτικών; Προκήρυξε η ΟΛΜΕ καμία απεργία για την κατάργηση της τριετίας/ διετίας (γιατί προσωπικά έχω συμμετάσχει σε όλες τις απεργίες αλλά δε θυμάμαι καμία με ανάλογο αίτημα).
Οι απεργίες φέτος δηλαδή δεν είχαν να κάνουν με το ενιαίο μισθολόγιο ως αποτέλεσμα του μνημονίου;;;; Η ΟΛΜΕ από ποιους απαρτίζεται από εξωγήινους;;;; Δεν είναι συνάδελφοι με ή χωρίς εισαγωγικά;;; Το ότι δεν προκηρύχθηκε δεν αποτελεί τραγική αδιαφορία επειδή δεν θίγει τους παλιούς;;; Είναι συναδελφικό;;;; (Το ότι συμμετείχες μου είναι αδιάφορο, είναι προσωπικό θέμα του καθενός και δεν αφορά το forum).

Και πολλοί "συνάδελφοι" μέσα σε εισαγωγικά όπως μας αποκαλείς είχαμε γράψει εδώ posts για το άδικο της τριετίας που κατόπιν έγινε διετία. Αλλά δε βαριέσαι, προσωπικά είμαι συνηθισμένη στην άστοχη χρήση της φράσης - πασπαρτού "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα".
Το ότι γράψατε posts στο pde σας καθιστά τι ακριβώς; επαναστάτες; πρέπει να επιβραβευτείτε; γιατί το αναφέρεις; είναι το  pde κάποιος επίσημος φορέας που γράφει κανείς με ονοματεπώνυμο; Το "δε βαριέσαι" που γράφεις δείχνει ότι θα έπρεπε οι νεοδιόριστοι να έχουμε υποχρέωση σε όποιον γράφει τις απόψεις του στο pde; Τι δηλώνει ότι είμαστε αχάριστοι και δεν εκτιμήσαμε την καταγραφή σκέψεων σε forum;;;

Αντίθετα, για σένα είναι άκρως συναδελφική η νοοτροπία του τύπου "να πάρω μετάθεση πριν από το συνάδελφο που έχει υπηρετήσει και έχει στερηθεί την οικογένειά του περισσότερα χρόνια από μένα". "Να πάρω τα μόρια που μου χαρίζει απλόχερα η Διαμαντοπούλου και ας μοριοδοτείται κατά το ήμισυ σε σχέση με εμένα ο συνάδελφος που υπηρετεί στο ίδιο σχολείο. Σιγά μη θέλω ενιαία μοριοδότηση για όλους!"

Για εμένα τι είναι δίκαιο και τι όχι δεν είσαι σε θέση να κρίνεις γιατί δεν με γνωρίζεις και δεν το εξέφρασα. Το post μου αναφερόταν στο timing της διαμαρτυρίας των παλιών διορισμένων και στην αδιάφορη μέχρι να καεί η γούνα τους στάση τους λες και δεν θα ερχόταν ποτέ το τέλος της τριετίας. Παρακαλω πολύ να διαβάζουμε προσεκτικά πρώτα και μετά να προβαίνουμε σε προσωπικές επιθέσεις. Εκτός αν έχεις μαντικές ικανότητες οπότε πάω πάσο....

 

Να σημειώσω ότι ετοιμάζομαι για τον 8ο χρόνο στον τόπο διορισμού μου, έχω μαζέψει πολλά μόρια (από πραγματική υπηρεσία) ώστε να μη νιώθω να απειλούμαι από την εν λόγω διάταξη για το διπλασιασμό. Έτσι κι αλλιώς οι νεοδιόριστοι στον κλάδο μου ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα του χεριού. Τα παραπάνω τα γράφω κυρίως γιατί αντιλαμβάνομαι την κατάφωρη αδικία που θα υποστούν ένα σωρό συνάδελφοι - διορισθέντες το 2009 και το 2008. Απόδειξη ότι δεν αντιδρούμε όλοι μόνο όταν θιγόμαστε.

Μάλλον θεωρείς αντίδραση το να γράφεις εδώ...εδώ γίνεται απλή συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων σε γενικό επίπεδο και όχι για την υποπερίπτωση του καθενός...

Αποσυνδεδεμένος mes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 735
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #120 στις: Ιούνιος 15, 2012, 02:07:34 μμ »
 η ορθολογικη διαχειριση του προσωπικου θα δωσει τελος σε ολα αυτα!  θα βαλει μια ταξη. θα δουμε με τη νεα κυβερνηση, οποια και αν ειναι, τι θα γινει. παντως ο νομος της Διαμαντως πρεπει να παει στα σκουπιδια, για να γινουν σοβαρες και ουσιαστικες αλλαγες. το μυστικο ειναι η οργανωση της περιφερειας και οι διορισμοι εντος αυτης. πρεπει να γινουν πρωτα αλλαγες για το μονιμο προσωπικο και μετα θα ακολουθησουν τα υπολοιπα. Να τελειωνουν οι μ.............του παρελθοντος και ο κοσμος να ταλαιπωρειται χωρις λογο!!!!   

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #121 στις: Ιούνιος 15, 2012, 02:15:26 μμ »
... θα δουμε με τη νεα κυβερνηση, οποια και αν ειναι, τι θα γινει...
 το μυστικο ειναι η οργανωση της περιφερειας και οι διορισμοι εντος αυτης...

Διορισμοί με κυβέρνηση από κόμμα του οποίου εκπρόσωπος λέει αυτά;
"Άρα οι απολύσεις δεν είναι σήμερα η λύση. Μπορούμε όμως με το πάγωμα των προσλήψεων για τα επόμενα τρία χρόνια και τις αποκρατικοποίησεις να μειώσουμε την σημερινή έκταση του."
http://tvxs.gr/news/ekloges-2012-afieroma/nmitarakis-gmilios-dxatzisokratis-gia-tin-oikonomia
Χλωμό το βλέπω.

παντως ο νομος της Διαμαντως πρεπει να παει στα σκουπιδια
Και η Διαμάντω μαζί!

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #122 στις: Ιούνιος 15, 2012, 03:37:50 μμ »
Ματ, σίγουρα θα με πείραζε να υπάρχει κάποιος στο ίδιο δυσπρόσιτο σχολείο και αύτός να διπλασιάζει τα μόρια του κι εγώ όχι!! Ο νόμος αυτός ήταν άδικος στο σύνολο του περιεχομένού του. Και πονηρός μαζί....Γιατί στην αρχή έθιγε εμάς και τότε εμείς θεωρούσαμε άδικο να μπορείτε εσείς του 2009 ή 08 να πάρετε μετάθεση με λιγότερα μόρια ενδεχομένως από εμάς. Εσείς όμως τότε θεωρούσατε τους εαυτούς σας τυχερούς που δεν σας αφορούσε ο νόμος. Και μην μου πεις ότι δεν αισθάνθηκες τυχερή! Τώρα ο ίδιος νόμος θίγει εσάς, πριμοδοτεί εμάς....Οπως και να το δεις αδικηθήκαμε όλοι μας....Εμένα δηλ ποιος μου λέει ότι θα ανοίξουν σύντομα θέσεις κοντά στην πόλη μου, από την στιγμή που άνοιξαν φέτος, μπορούσα να πάρω μία, αλλά κατάλήφθηκαν από άλλους με πολύ λιγότερα μόρια; Δεν ήταν αυτό μέγιστη αδικία;
Αγαπητή marita όσο και αν σε θυμώσει αυτό που θα πω, τελικά όχι, δεν ήταν αδικία. Γιατί; γιατί από το 2010 και μετά η διετία ίσχυσε για όλους. Για όσους μετατέθηκαν για όσους πήραν βελτίωση θέσης. Όσες θέσεις αποκτήθηκαν από το 10 και μετά πρέπει να υπηρετηθούν διετία για θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης.Όπως ένιωσες αδικημένη εσύ ως νεοδιόριστη, ένιωσαν πάρα πολλοί άλλοι που δεν είχαν όπως κι εσύ δικαίωμα μετάθεσης εξαιτίας της διετίας. Οσο για τα διπλασιασμένα μόρια ένα θα πω κι όποιος είναι ειλικρινής με τον εαυτό του δεν έχει παράνα συμφωνήσει: οτιδήποτε πλασματικό δημιουργεί μακροπρόθεσμα στρεβλώσεις στο σύστημα των μεταθέσεων Η τριετία ήταν άδικη, αλλά αφού διορθώθηκε και έγινε διετία δεν υφίσταται αδικία εις βάρος των διορισθέντων του 10 για τον απλό λόγο ότι από το 10 και μετά όλοι υπηρετούν τη θέση που απέκτησαν με διετία. Τόσο απλά.
Οκ, δεν συμφωνούμε και δεν το συνεχίζω άλλο. Ωραίοι είστε όμως : δύο χρόνια σιωπή και τώρα που πλησιάζει η ώρα ξαφνικά ξεσηκωθήκατε!!!

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #123 στις: Ιούνιος 15, 2012, 04:00:43 μμ »
http://http://www.pde.gr/index.php?topic=23903.msg472705#msg472705
Αυτό το μήνυμα που έχω στείλει στο forum πολύ πριν προκύψει το ζήτημα του διπλασιασμού μορίων φανερώνει την άποψή μου επί του θέματος. Η τριετία έτυχε να μην αφορά σε εμένα, ωστόσο δεν έπαψα ποτέ να παίρνω θέση εναντίον της - όπως και εναντίον της διετίας - όχι μόνο στο pde αλλά κυρίως σε συζητήσεις με συναδέλφους στο χώρο εργασίας μου.Αυτό κάνω γενικότερα όταν προκύπτει οποιαδήποτε αδικία είτε αφορά σε εμένα προσωπικά είτε όχι. Αυτό προς απάντηση στη γενίκευση:
Ωραίοι είστε όμως : δύο χρόνια σιωπή και τώρα που πλησιάζει η ώρα ξαφνικά ξεσηκωθήκατε!!!

Επίσης δεν καταλαβαίνω σε τι θα μπορούσε να διαφωνήσει κάποιος σε όσα γράφω εδώ
Αγαπητή marita όσο και αν σε θυμώσει αυτό που θα πω, τελικά όχι, δεν ήταν αδικία. Γιατί; γιατί από το 2010 και μετά η διετία ίσχυσε για όλους. Για όσους μετατέθηκαν για όσους πήραν βελτίωση θέσης. Όσες θέσεις αποκτήθηκαν από το 10 και μετά πρέπει να υπηρετηθούν διετία για θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης.Όπως ένιωσες αδικημένη εσύ ως νεοδιόριστη, ένιωσαν πάρα πολλοί άλλοι που δεν είχαν όπως κι εσύ δικαίωμα μετάθεσης εξαιτίας της διετίας. Οσο για τα διπλασιασμένα μόρια ένα θα πω κι όποιος είναι ειλικρινής με τον εαυτό του δεν έχει παράνα συμφωνήσει: οτιδήποτε πλασματικό δημιουργεί μακροπρόθεσμα στρεβλώσεις στο σύστημα των μεταθέσεων Η τριετία ήταν άδικη, αλλά αφού διορθώθηκε και έγινε διετία δεν υφίσταται αδικία εις βάρος των διορισθέντων του 10 για τον απλό λόγο ότι από το 10 και μετά όλοι υπηρετούν τη θέση που απέκτησαν με διετία. Τόσο απλά.
καθ'ότι αναφέρομαι κυρίως σε γεγονότα. Όποιος λογικός άνθρωπος είναι ειλικρινής με τον εαυτό του αναγνωρίζει το άδικο του πράγματος. Φυσικά κάποιος που ευνοείται είναι κατά κανόνα αναμενόμενο να μην αντιδράσει στο μέτρο αυτό.
Μακροπρόθεσμα όμως (γιατί οι διορισθέντες του '10 έχουν πολλά ακόμα ψωμιά να φάνε στην εκπαίδευση) όλοι καταλαβαίνουν πως οτιδήποτε πλασματικό δημιουργεί μακροπρόθεσμα στρεβλώσεις στο σύστημα των μεταθέσεων. Αυτή είναι η αλήθεια. Αν δεν αγωνιστούμε ως κλάδος για ισονομία και δικαιοσύνη θα είμαστε πάντα άξιοι της μοίρας μας...
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #124 στις: Ιούνιος 15, 2012, 04:46:54 μμ »
Μένω άναυδη απέναντι στα επιχειρήματά σου, "συνάδελφε" pote tha kanei ksasteria. Αλλά τι λογικά επιχειρήματα μπορεί άραγε να αντιτάξει κάποιος που υποστηρίζει τις στρεβλώσεις όταν είναι προς όφελός του, και το αίτημα για δικαιοσύνη και ισονομία ερμηνεύεται ως επιθυμία "να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα"; Δε θα το συνεχίσω, καλή μετάθεση με τα χαριστικά μόρια της Διαμαντοπούλου, σε βάρος του συναδέλφου - κορόιδου που έχει ξεσπιτωθεί για περισσότερα χρόνια από σένα και δεν του χαρίστηκε απολύτως τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #125 στις: Ιούνιος 15, 2012, 04:56:58 μμ »
Και επειδή χρησιμοποιείται κατά κόρον το επιχείρημα "γιατί δε μιλούσατε τα προηγούμενα χρόνια και μιλάτε τώρα" να υπενθυμίσω ότι ο νόμος έχει αλλάξει άρδην από τότε. Αρχικά προβλεπόταν τριετία, και το ευεργέτημα του διπλασιασμού να παρέχεται για τον τρίτο χρόνο. Μια μορφή αποζημίωσης δηλαδή, που όσο και αν δε συμφωνώ ούτε με την τριετία ούτε με το διπλασιασμό, αναγνωρίζω ότι είχε κάποια λογική. Στη συνέχεια, η υποχρεωτική τριετία (καλώς) μειώθηκε σε διετία, ενώ αντίθετα το ευεργέτημα επεκτάθηκε και για τον τέταρτο χρόνο! Δε νομίζω ότι θα ήταν ίδιες οι αντιδράσεις αν προβλεπόταν κάποιας μορφής "αποζημίωση" μόνο για το 2ο χρόνο όσο ισχύει η διετία. Αλλά από τη στιγμή που μετά το 2ο χρόνο σου παρέχει το υπουργείο τη δυνατότητα να υποβάλεις αίτηση μετάθεσης και απόσπασης, αλλά εσύ παραμένεις στον τόπο διορισμού σου γιατί δεν μπορείς να μετατεθείς ή να αποσπαστείς (όπως και οι περισσότεροι από μας), με ποια λογική να παρέχεται (μονομερώς) το εν λόγω ευεργέτημα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160953
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.