*

Αποστολέας Θέμα: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 35268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 07:42:39 μμ »
Aυτα συμβαινουν οταν στο Ελλαδισταν απεντασσονται οι ρυθμισεις απο την αρχικη συλλογιστικη υπο την οποια θεσπιστηκαν με αποτελεσμα να παυει  η νομοθεσια να λειτουργει ως οργανικο συνολο, καθως υποκειται σε μια ανεκδιηγητη, μικρονοη κοπτοραπτικη, που ειναι σιγουρο οτι παραγει φαινομενα κακονομιας και πολυνομιας.

Κακως παρεμεινε ο διπλασιασμος της μοριοδοτησης και κακως η ΔΟΕ ζητει αναδρομικη εφαρμογη της και για τους παλαιοτερους εκπαιδευτικους. Με το ιδιο σκεπτικο θα επρεπε να ζητηθει ο διπλασιασμος και για οσους μετατιθενται σε περιοχες εγγυτερα του τοπου συμφεροντων τους (αλλα οχι σ' αυτον), εφοσον παραμενουν εκει περαν της διετιας, ή για οσους παλαιοτερους παραμενουν στον τοπο διορισμου τους και αλλοτε αποσπωνται αλλοτε οχι κ.ο.κ.. Προκειται για μια διαδικασια ad infinitum διολισθησης σε επαλληλες επαγωγες που προκαλουν στρεβλωσεις και εντεινουν την ανισονομια και την ανισοτητα, αφου επιλεκτικα εφαρμοζονται κριτηρια παντελως αυθαιρετα, που δεν υπηρετουν ενιαια και συγκροτημενη λογικη.     


Ο,τι να ναι...

Απο τοτε που ανελαβε η ομαδα Διαμαντοπουλου εχω κουραστει να διαβαζω νομοθετικες μπουρδολογιες που φασκουν και αντιφασκουν, κοβουν και ραβουν, κανουν και ξεκανουν, λενε και ξελενε και στη συνεχεια στελνει και ο ανεκδοτολογικων αποχρωσεων Κουλαϊδης καμια 10αρια αλληλοαναιρουμενες εγκυκλιους για να ξεκαθαρισει το θολο τοπιο... Τουλαχιστον οι αδεξιοι δεξιοι ειχαν επιγνωση της πρωτοφανους ανικανότητάς τους και δεν πολυνομοθετουσαν, η δε μεταβαση απο την πληρη απουσια νομοθετικου εργου στην κακονομια και πολυνομια των τωρινων κυβερνωντων δεν βελτιωσε την κατασταση της δημοσιας παιδειας. Καθε αλλο. 
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:45 »

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 09:37:29 μμ »
Aυτα συμβαινουν οταν στο Ελλαδισταν απεντασσονται οι ρυθμισεις απο την αρχικη συλλογιστικη υπο την οποια θεσπιστηκαν με αποτελεσμα να παυει  η νομοθεσια να λειτουργει ως οργανικο συνολο, καθως υποκειται σε μια ανεκδιηγητη, μικρονοη κοπτοραπτικη, που ειναι σιγουρο οτι παραγει φαινομενα κακονομιας και πολυνομιας.

Κακως παρεμεινε ο διπλασιασμος της μοριοδοτησης και κακως η ΔΟΕ ζητει αναδρομικη εφαρμογη της και για τους παλαιοτερους εκπαιδευτικους. Με το ιδιο σκεπτικο θα επρεπε να ζητηθει ο διπλασιασμος και για οσους μετατιθενται σε περιοχες εγγυτερα του τοπου συμφεροντων τους (αλλα οχι σ' αυτον), εφοσον παραμενουν εκει περαν της διετιας, ή για οσους παλαιοτερους παραμενουν στον τοπο διορισμου τους και αλλοτε αποσπωνται αλλοτε οχι κ.ο.κ.. Προκειται για μια διαδικασια ad infinitum διολισθησης σε επαλληλες επαγωγες που προκαλουν στρεβλωσεις και εντεινουν την ανισονομια και την ανισοτητα, αφου επιλεκτικα εφαρμοζονται κριτηρια παντελως αυθαιρετα, που δεν υπηρετουν ενιαια και συγκροτημενη λογικη.     


Ο,τι να ναι...

Απο τοτε που ανελαβε η ομαδα Διαμαντοπουλου εχω κουραστει να διαβαζω νομοθετικες μπουρδολογιες που φασκουν και αντιφασκουν, κοβουν και ραβουν, κανουν και ξεκανουν, λενε και ξελενε και στη συνεχεια στελνει και ο ανεκδοτολογικων αποχρωσεων Κουλαϊδης καμια 10αρια αλληλοαναιρουμενες εγκυκλιους για να ξεκαθαρισει το θολο τοπιο... Τουλαχιστον οι αδεξιοι δεξιοι ειχαν επιγνωση της πρωτοφανους ανικανότητάς τους και δεν πολυνομοθετουσαν, η δε μεταβαση απο την πληρη απουσια νομοθετικου εργου στην κακονομια και πολυνομια των τωρινων κυβερνωντων δεν βελτιωσε την κατασταση της δημοσιας παιδειας. Καθε αλλο.
Damien,δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με την άποψή σου.Είναι αδιανόητα αυτά που συμβαίνουν,είδα το κείμενο της δοε και δεν πίστευα στα μάτια μου!Δηλαδή κάποιος που διορίστηκε στην παραμεθόριο το 2007/2008/2009 ή και νωρίτερα και κατάφερε να πάρει μετάθεση σε τόπο 4 ώρες από το σπίτι του καταδικάζεται να μην πάει σπίτι του ποτέ;;;Τα μόρια που θα έχει συγκεντρώσει θα είναι πενιχρα σε σχέση με τα διπλασιασμένα!Με τα τότε δεδομένα,αίτηση μετάθεσης δεν έκανε μόνο όποιος για δικούς του λόγους δεν ήθελε να φύγει από τον τόπο διορισμού.Δηλαδή αν ισχύσει η πρόταση της δοε ο 2ος βρεθεί και αυτός ισχυρά πριμοδοτημένος σε σχέση με τους ομοίους του που μετατέθηκαν κάπως πιο κοντά στους τόπους συμφερόντων τους;Αν είναι δυνατόν! Πιστεύεις ότι η εν λόγω διάταξη θα ισχύσει;τι μπορούμε να κάνουμε για να προλάβουμε αυτή την αδικία;
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 09:58:03 μμ »
Damien, συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις. Κανένας διπλασιασμός μορίων δε θα έπρεπε να ισχύσει. Τα μόρια δυσμενών συνθηκών πρέπει να αφορούν πραγματική υπηρεσία, τελεία και παύλα. Και όχι να μοιράζονται απλόχερα σε όσους έτυχε να διοριστούν από κάποια χρονιά και μετά.

Gio66, φυσικά και πρέπει να κινητοποιηθούμε αν θέλουμε να μην ισχύσει. Ας παίρνουμε τηλέφωνα την ΟΛΜΕ και τους εκπροσώπους των ΕΛΜΕ μας. Ήδη έχω κινηθεί προς αυτή την κατεύθυνση. Ας παροτρύνουμε και άλλους να πράττουν το ίδιο. Ας ενημερώσουμε συναδέλφους που τους θίγει αυτή η ρύθμιση (είναι πολλοί, και δυστυχώς, μη ενημερωμένοι). Είναι εντελώς πρόχειρη η ρύθμιση και δε βασίζεται σε καμία απολύτως λογική, και δεδομένης της ρευστότητας που επικρατεί (τόσες και τόσες αποφάσεις έχουν αναιρεθεί μέχρι στιγμής), πιστεύω ότι μπορεί τελικώς να κάτι να αλλάξει.

Αποσυνδεδεμένος sefe

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 10:00:27 μμ »
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ Η ολμε ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:58:45 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 10:10:07 μμ »
Πού να είναι, κοιμάται τον ύπνο του δικαίου... Από την επικοινωνία μας κατάλαβα πως ούτε καν είχαν σκεφτεί ότι οι παλιότεροι θιγόμαστε. Μάλλον πρέπει να τους αφυπνίσουμε.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 10:38:06 μμ »
marinadim,συμφωνώ απολύτως.Ως εδώ και μην παρέκει.Προσωπικά θα ενημερώσω όσους ξέρω.Από την ολμε με ποιους μίλησες;με αιρετούς;ενημέρωσέ με αν θέλεις.
 Τα αιτήματά μας πρέπει να είναι ξεκάθαρα:
-ο καθένας να παίρνει τα μόρια του τόπου που πραγματικά υπηρετεί!!!(πότε επιτέλους θα γίνει αυτό;παλιά είχαμε τα πλασματικά μόρια των αποσπάσεων σε γραφεία,κάτι που δεν εξαλείφθηκε πλήρως τώρα αυτο;;;αν είναι δυνατόν!!!)
-δικαίωμα μετάθεσης στο ένα έτος

Αλήθεια αν υποθέσουμε ότι η γελοία αυτή πρόταση έχει αναδρομική ισχύ,έχω ένα ερώτημα να θέσω:αυτοί που θεωρητικά και μόνο παρέμεναν οργανικά στην περιοχή πρώτου διορισμού και αποσπώνταν σε διάφορες υπηρεσίες επί πολλά συναπτά έτη παίρνοντας τα μόρια της οργανικής τους θα τα πάρουν τώρα και διπλασιασμένα;;;και κάποιος που μετατέθηκε από παραμεθόριο σε μέρος μακριά από τη μόνιμη κατοικία του ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΤΗΣΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα πάρει...να μην πω καλύτερα;
Ετσι και τολμήσουν να το κάνουν αυτό...

Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 10:50:50 μμ »
Και όσοι είναι (κοντά) στους τόπους συμφερόντων τους και νομίζουν ότι αυτό το θέμα δεν τους αφορά,σίγουρα δε θα έχουν σκεφτεί πώς θα είναι όταν θα διεκδικούν οργανική θέση(ή απλώς τοποθέτηση) και θα συναγωνίζονται διπλά,τριπλά και τετραπλά μόρια...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2012, 10:52:50 μμ από gio66 »
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 11:16:40 μμ »
Aυτα συμβαινουν οταν στο Ελλαδισταν απεντασσονται οι ρυθμισεις απο την αρχικη συλλογιστικη υπο την οποια θεσπιστηκαν με αποτελεσμα να παυει  η νομοθεσια να λειτουργει ως οργανικο συνολο, καθως υποκειται σε μια ανεκδιηγητη, μικρονοη κοπτοραπτικη, που ειναι σιγουρο οτι παραγει φαινομενα κακονομιας και πολυνομιας.

Κακως παρεμεινε ο διπλασιασμος της μοριοδοτησης και κακως η ΔΟΕ ζητει αναδρομικη εφαρμογη της και για τους παλαιοτερους εκπαιδευτικους. Με το ιδιο σκεπτικο θα επρεπε να ζητηθει ο διπλασιασμος και για οσους μετατιθενται σε περιοχες εγγυτερα του τοπου συμφεροντων τους (αλλα οχι σ' αυτον), εφοσον παραμενουν εκει περαν της διετιας, ή για οσους παλαιοτερους παραμενουν στον τοπο διορισμου τους και αλλοτε αποσπωνται αλλοτε οχι κ.ο.κ.. Προκειται για μια διαδικασια ad infinitum διολισθησης σε επαλληλες επαγωγες που προκαλουν στρεβλωσεις και εντεινουν την ανισονομια και την ανισοτητα, αφου επιλεκτικα εφαρμοζονται κριτηρια παντελως αυθαιρετα, που δεν υπηρετουν ενιαια και συγκροτημενη λογικη.     


Ο,τι να ναι...

Απο τοτε που ανελαβε η ομαδα Διαμαντοπουλου εχω κουραστει να διαβαζω νομοθετικες μπουρδολογιες που φασκουν και αντιφασκουν, κοβουν και ραβουν, κανουν και ξεκανουν, λενε και ξελενε και στη συνεχεια στελνει και ο ανεκδοτολογικων αποχρωσεων Κουλαϊδης καμια 10αρια αλληλοαναιρουμενες εγκυκλιους για να ξεκαθαρισει το θολο τοπιο... Τουλαχιστον οι αδεξιοι δεξιοι ειχαν επιγνωση της πρωτοφανους ανικανότητάς τους και δεν πολυνομοθετουσαν, η δε μεταβαση απο την πληρη απουσια νομοθετικου εργου στην κακονομια και πολυνομια των τωρινων κυβερνωντων δεν βελτιωσε την κατασταση της δημοσιας παιδειας. Καθε αλλο.

Πολύ σωστά.Συμφωνώ απόλυτα.Όπως και με marinadim και gio66.
Εγώ πήρα μετάθεση πέρσι.Αν όμως ήξερα ότι η ΔΟΕ θα ζητούσε διπλασιασμό των μορίων του 3ου χρόνου, θα παρέμενα μία χρονιά ακόμη-με αιματηρές θυσίες,δεν αντιλέγω-,γεγονός που θα μου έδινε τη δυνατότητα να είμαι πολύ κοντά στο σπίτι μου.
Τώρα μένω στο σπίτι μου μεν, έχω βενζίνες και ταλαιπωρία δε.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 11:19:22 μμ »
Και όσοι είναι (κοντά) στους τόπους συμφερόντων τους και νομίζουν ότι αυτό το θέμα δεν τους αφορά,σίγουρα δε θα έχουν σκεφτεί πώς θα είναι όταν θα διεκδικούν οργανική θέση(ή απλώς τοποθέτηση) και θα συναγωνίζονται διπλά,τριπλά και τετραπλά μόρια...

Ακριβώς έτσι!!!!!
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 16, 2012, 11:26:32 μμ »
Έχεις απόλυτο δίκιο gio66, βλέπεις εγώ είμαι ακόμα στον τόπο όπου διορίστηκα αρχικά, και αυτή την παράμετρο που θέτεις δεν την είχα σκεφτεί καν. Τελικά η διάταξη βρίθει παραλογισμών και δεν επιδέχεται βελτιώσεις. Ο καθένας πρέπει να παίρνει τα μόρια του τόπου όπου πραγματικά υπηρετεί, για όσα χρόνια υπηρετεί. Όχι να κάνει γαλαντομίες η υπουργός μας στις πλάτες άλλων.
Χωρίς να έχω ιδέα για το ποιος είναι αρμόδιος σε τέτοια θέματα, επικοινώνησα με την ΟΛΜΕ τηλεφωνικώς (βρήκα ένα τηλέφωνο στην ιστοσελίδα και ζήτησα να μιλήσω με κάποιον εκπρόσωπο), αλλά και με δύο μέλη ΕΛΜΕ (της τοπικής μας και μιας αθηναϊκής) που τυχαίνει να γνωρίζω. Το εντυπωσιακό είναι ότι κανείς τους δεν ήταν ούτε καλά ενημερωμένος γύρω από το θέμα, ούτε σε θέση να προβάλει κάποιο σοβαρό επιχείρημα υπέρ του μέτρου. Όλοι είπαν ότι πρέπει να το δούμε, ότι θα το διαβιβάσουν, κλπ.
Απορώ ειλικρινά ποιος είχε την ιδέα... Κάποια στιγμή άκουσα ότι η αρχική πρόταση για διπλασιασμό μορίων των νεοδιόριστων είχε γίνει από τη ΔΟΕ. Για κάτι τέτοια ο κόσμος απεχθάνεται τους συνδικαλιστές.

Αποσυνδεδεμένος Dimy26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 08:01:24 μμ »
Καλησπέρα! Είμαι από τους διορισθέντες του 2010 δεν εχω καταλάβει κάτι από όλο αυτό...Η προθεσμία των αιτήσεων για μετάθεση έληξε πριν περάσει ο νόμος για την διετία.Άρα πότε θα κάνουμε την αίτηση για μετάθεση που δικαιούμαστε σύμφωνα με τον νόμο?

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 955
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 30, 2012, 08:26:20 μμ »
θα βγει νεα εγκυκλιος (ισως αυτη την εβδομαδα) που θα οριζει νεα προθεσμια για τους διορισθεντες το 2010.

Αποσυνδεδεμένος Dimy26

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 03:23:49 μμ »
Καλησπέρα...Είμαι διορισμένη του 2010 και δεν έχω καταλάβει πώς έχουμε το δικαίωμα για μετάθεση αφού η προθεσμία για μετάθεση έληξε. Θα βγει συμπληρωματική εγκύκλιος για εμάς του 2010? Ή να χαμε να λέγαμε...

Αποσυνδεδεμένος Wolfgang

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 04:15:41 μμ »
Θα βγει νέα εγκύκλιος για σας αυτές τις μέρες...
I used to be schizophrenic, but now we are both OK!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 774
Σύνολο: 784

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.