*

Αποστολέας Θέμα: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων  (Αναγνώστηκε 35195 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 573
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #56 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 09:14:15 μμ »
Συνάδελφε atem,δεν είναι αυτό το θέμα μας,τι πιστεύουν κάποιοι,αλλά να προλάβουμε μία μελλοντική κατάφωρη αδικία.Σε τελική ανάλυση αν κάποιος ανήκει σε ειδικότητα στην οποία γίνονται κάποιες μετακινήσεις και το σπίτι του δεν είναι στην Αθήνα αλλά σε κάποια απομακρυσμένη επαρχία ποιον βλάπτει αν ελπίζει;
Καλοπροαίρετα πάντα...

Καποιος μεγαλος εχει πει : 'Η ελπιδα ειναι ενα καλο πρωινο αλλα ενα ασχημο γευμα'. Αυτο προσπαθω να πω με τα μυνηματα μου... ;)
Δεν έχεις άδικο.Η κατάσταση είναι άσχημη και όλοι όσοι προσπαθούμε να μετατεθούμε αυτό το ξέρουμε...Απλώς ο παραλογισμός του διπλασιασμού είναι πραγματικά "από τα άγραφα..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:37 »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #57 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 09:19:32 μμ »
Atem, δεν ξέρω τι πιστεύουν κάποιοι, σίγουρα δεν είμαι σε αυτούς. Είναι παράλογο να θέλω κάποια στιγμή να βρίσκομαι στους μετατιθέντες (κι ας ξέρω πολύ καλά ότι δε θα γίνει στο κοντινό μέλλον); 'Η είναι δικαιότερο όταν αρχίσουν να ξαναγίνονται κάποιες μεταθέσεις (τονίζω, ΌΤΑΝ) να τις πάρουν όσοι θα έχουν παραμείνει στο δυσπρόσιτο πολύ λιγότερα χρόνια; 
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2014, 12:27:16 πμ από marinadim »

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #58 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 09:49:53 μμ »
εκτος απο τηλεφωνήματα στην ολμε τι αλλο μπορουμε να κανουμε;;;
 κατι πιο οργανωμενο , καμιά επιστολή κτλ,
οι συλλογοι που είναι στα νησια πρεπει να δρασουν αμεσα,
εγω θα κανω ο τι μπορω

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #59 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 09:56:44 μμ »
εκτος απο τηλεφωνήματα στην ολμε τι αλλο μπορουμε να κανουμε;;;
 κατι πιο οργανωμενο , καμιά επιστολή κτλ,
οι συλλογοι που είναι στα νησια πρεπει να δρασουν αμεσα,
εγω θα κανω ο τι μπορω
---------> http://www.madata.gr/epikairotita/world/69732.html

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:37 »

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 10:00:13 μμ »
atem  ,  δεν πιστευω οτι σε 3 χρονια θα παω σπιτι μου αλλα ασε με τουλαχιστον να ελπιζω σε αυτο,
και μεχρι πριν 2 χρονια υπηρχαν πολλοι που μετα απο τον πρωτο διορισμο τους  πηγαν κατευθειαν σπιτι τους
η δικια μου περιοχη μεχρι προπερισυ ειχε 29 μορια ,
οπως καταλαβαινεις λοιπον μετα απο 2 χρονια σε δυσπροσιτο ερχοσουν σιγουρα
εγω λοιπον για μια χρονια ατυχησα οπως και πολλοι αλλοι συναδελφοι
πιστευω πως τετοιες παρατηρησεις καλο ειναι να μη γινονται γιατι η περιπτωση του καθενος ειναι διαφορετικη και φυσικα δεν ειναι δυνατον να τη γνωριζουμε
καλο  βραδυ

Αποσυνδεδεμένος fever

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 10:01:29 μμ »
green  βρισκω πολυ καλη την ιδεα σου :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
 

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 10:09:30 μμ »
atem  ,  δεν πιστευω οτι σε 3 χρονια θα παω σπιτι μου αλλα ασε με τουλαχιστον να ελπιζω σε αυτο,
και μεχρι πριν 2 χρονια υπηρχαν πολλοι που μετα απο τον πρωτο διορισμο τους  πηγαν κατευθειαν σπιτι τους
η δικια μου περιοχη μεχρι προπερισυ ειχε 29 μορια ,
οπως καταλαβαινεις λοιπον μετα απο 2 χρονια σε δυσπροσιτο ερχοσουν σιγουρα
εγω λοιπον για μια χρονια ατυχησα οπως και πολλοι αλλοι συναδελφοι
πιστευω πως τετοιες παρατηρησεις καλο ειναι να μη γινονται γιατι η περιπτωση του καθενος ειναι διαφορετικη και φυσικα δεν ειναι δυνατον να τη γνωριζουμε
καλο  βραδυ

Προφανως δεν εχει και τοση σημασια τι λεω εγω εδω.Αλλωστε ολα στην πραξη κρινονται... ;)
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 10:58:32 μμ »
Μα τι καθόμαστε και συζητάμε τριετίες και πράσινα άλογα;
Αυτή είναι ευεργετική διάταξη: η απελευθέρωση όσων εκτίουν ποινές μέχρι δέκα χρόνια
Ψιλά πράγματα δηλαδής… 
Για  την αποσυμφόρηση των φυλακών ρε γαμώτο …
Άσε που όπως πάνε θα μας φουντάρουν για τα καλά και δεν θα έχει νόημα ούτε διετία ούτε η τριετία: http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=441241
Και όχι τίποτα άλλο αλλά έχει δίκαιο και το ΛΑΟ σε όλη αυτή την μ@(#!α που λέγεται κυβέρνηση εθνικής συνενόησης :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 11:11:45 μμ »
Μα τι καθόμαστε και συζητάμε τριετίες και πράσινα άλογα;
Αυτή είναι ευεργετική διάταξη: η απελευθέρωση όσων εκτίουν ποινές μέχρι δέκα χρόνια
Ψιλά πράγματα δηλαδής… 
Για  την αποσυμφόρηση των φυλακών ρε γαμώτο …
Άσε που όπως πάνε θα μας φουντάρουν για τα καλά και δεν θα έχει νόημα ούτε διετία ούτε η τριετία: http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=441241
Και όχι τίποτα άλλο αλλά έχει δίκαιο και το ΛΑΟ σε όλη αυτή την μ@(#!α που λέγεται κυβέρνηση εθνικής συνενόησης :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

ΤζοΑπ ΛΑΟΣ λεγεται το αδελφο κομμα της παραταξης που υποστηριζεις... ;D
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 31, 2012, 11:28:18 μμ »
βίοι τεμνόμενοι αγαπητέ
και όχι παράλληλοι :)


Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 12:01:55 πμ »
Φωτεινή, θα έλεγα να ενημερώσουμε καταρχήν τους συναδέλφους. Δυστυχώς, είναι πολλοί αυτοί που κοιμούνται τον ύπνο του δικαίου (και σε μερικά χρόνια θα αναρωτιούνται πώς στο καλό οι νεότεροι μάζεψαν τόσα μόρια...) Από το σχολείο μου πάντως έχουν γίνει κι εξακολουθούν να γίνονται τηλεφωνήματα στην ΟΛΜΕ αλλά και στο υπουργείο. Η επιστολή που είπες και η συλλογή υπογραφών μια χαρά μου φαίνονται σαν ιδέες. Αρκεί να οργανωθούμε. (Ernesto,
τι προτείνεις;)

Δεν έχω καμία διάθεση αντιπαλότητας με τους νεότερους συναδέλφους, αντιλαμβάνομαι το κόστος που υφίστανται -όχι μόνο οικονομικό- αλλά θεωρώ απαραίτητο να τηρείται η στοιχειώδης αρχή της δικαιοσύνης στη διαδικασία των μεταθέσεων και να μη δημιουργούνται στρεβλώσεις.


Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 12:40:54 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι,
διοριστηκα το 2009 σε δυσπρόσιτο, κάθισα 2 χρόνια επειδή ήταν υποχρεωτικά και φέτος ειμαι παλι εκει γιατι δεν μπορεσα περισυ να παρω μεταθεση παρολο που δήλωσα 15 περιοχες,
διαβάζοντας τα περι ευνοικης ρυθμισης για τους διορισθέντες του 10 πραγματικα αγανακτω και νιωθω μεγαλη αδικια
προτεινω να συγκεντρωθούμε ολοι αυτοι που μας αφορα αμεσα αυτο το θεμα, να βαλουμε υπογραφες και δεν ξερω τι αλλο , αλλα να αντιδρασουμε εγκαιρα και αποφασιστικα, δεν ειναι δυνατον να ισχυσει ενας τοσο αδικος νομος,
εγω δηλαδη αν εχω φετος 5% πιθανοτητα να παρω μεταθεση του χρονου δεν θα εχω καθολου γιατι οι διορισθεντες του 10 που ειναι σε δυσπροσιτα θα εκτιναξουν τα μορια τους. (τα 12 θα γινουν 24 πχ στη χαλκη που ειμαι εγω), θα περασουν σε μορια οχι μονο εμενα που διοριστηκα το 9 αλλα και συναδελφους που διοριστηκαν παλαιοτερα
πεστε μου κανενα τηλεφωνο να παρω και εγω να το καταγγειλω
 ευχαριστω

Αυτό που είναι ακόμα πιο άδικο όμως Φωτεινή είναι να θέλεις να πάρεις μετάθεση χωρίς να έχεις ποτέ πατήσει στη Χάλκη από τότε που διορίστηκες. Και πραγματικά θα μπορούσα να δεχτώ κάποιον που φωνάζει για την πραγματικά άδικη ρύθμιση της διπλάσιας μοριοδότησης αλλά τουλάχιστον αυτός να έχει υπηρετήσει το δυσπρόσιτό του έστω και για ένα χρόνο. Εγώ είμαι τόσα χρόνια στη Χάλκη και Φωτεινή δεν είδα.
ΚΑι επί του θέματος:
α) ο διπλασιασμός των μορίων είχε θεσπιστεί για το τρίτο έτος παραμονής των νεοδιόριστων από το 2010. Δεν υπήρξαν τότε αντιδράσεις από τους παλαιότερους για το άδικο μέτρο της υποχρεωτικής παραμονής των νέων συναδέλφων για τρία χρόνια χωρίς καν το δικαίωμα απόσπασης. Τι πάθανε κάποιοι τώρα και κόπτονται έτσι;
β) πότε θα αρχίσουν όλοι αυτοί να φωνάζουν για τα μόρια που παίρνει τόσος κόσμος χωρίς να πατάει καν το πόδι του (καλή ώρα) στο κάθε δυσπρόσιτο με κάθε λογής άδειες ή αποσπάσεις για "τις ανάγκες της υπηρεσίας";
γ) πότε θα σταματήσει αυτή η συμπεριφορά του κλάδου "ο καθένας για την πάρτη του", η λογική του θυμάμαι την αδικία μόνο όταν αδικούμαι εγώ αλλά οι υπόλοιποι κόψτε το λαιμό σας;
δ) είναι φανερό ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα στη δημόσια εκπαίδευση είναι ο διπλασιασμός των μορίων των νεοδιόριστων. Κατά τα άλλα δε βαριέσαι ρε αδελφέ, κάπως θα τη βολέψω.
Εδώ γίνονται συσσίτια σε κάποια σχολεία και εσείς τα μοριάκια σας.
Θλιβερό.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 01:17:25 μμ »
Με αφορμή την παρατήρηση του Selanik, και επειδή τα γραπτά μένουν..

Καλημέρα συνάδελφοι, έχω κάποιες αποριες σχετικα με τις προυποθεσεις αποσπασεις στο εξωτερικο
οποιος γνωριζει ας μου απαντησει
1. εγω εχω συμπληρωσει 2 χρονια υπηρεσιας αλλα με αδειες (εγκυμοσυνη, ανατροφη) .μπορω να κανω αιτηση;;;
2. ξερω πολυ καλα γερμανικα αλλα δεν εχω τίτλο.;α

Συνάδελφοι ψάχνω πληροφορίες για Χάλκη και δεν βρισκω τίποτα
Αν διαβαζει καποιος συναδελφος που περασε απο εκει ας με ενημερωσει για τη ζωη , διαμονη, ενοικια,κτλ
ευχαριστω


Και δεν λέω.. καλώς πήρε τις άδειες και έτσι πρέπει. Αλλά μην βλέπω σήμερα κλαψουρίσματα και ψεύδη τύπου "..κάθισα 2 χρόνια επειδή ήταν υποχρεωτικά και φέτος ειμαι παλι εκει.."!
Προκλητικό και προσβλητικό στη νοημοσύνη όλων μας  :)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος asepito

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων νεοδιόριστων
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 02:02:34 μμ »
Πρόταση  για  γρήγορα  απότελέσματα :  να  ξεπαστρέψετε  όλους  τους  διορισμένους  από  10  και  μετά  για  να  μην  σας
κλέψουν  τις  θέσεις  των  μεταθέσεων , όσο  πιο  πολύ  τόσο  πιο  καλά!!!!!!
Ντροπή  και  αίσχος  σε  αυτούς  που  είναι  στο  σπίτι  τους  αραχτοί  και  βγάζουν  γλώσσα  για  τα  διπλά  μόρια  των  κατοίκων  των  βραχονησίδων.
Αλλά  όλως  τυχαίως  όλες  κάνουν  την  οικογένεια  τους  όταν  παίρνουν  και  τα  περισσότερα  μόρια  χωρίς  φυσικά  να  πατήσουν  το  πόδι  τους  σε  δυσπρόσιτες  περιοχές.
ΝΤΡΟΠΗ  ΚΑΙ  ΜΟΝΟ  ΑΥΤΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161720
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 372
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.