*

Αποστολέας Θέμα: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!  (Αναγνώστηκε 22736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Κάτι άκουσα χθές σχετικό. Τι σημαίνει αυτό στην πράξη;;;
Έτσι αυθαίρετα διπλασιάζουμε μόνο σε όσους από του χρόνου θα είναι στο 3ο έτος υπηρεσίας. Π.χ. κάποιος συνάδελφος που θα είναι του χρόνου στο τέταρτο έτος...θα διπλασιαστούν τα μόρια του όταν ήταν στο 3ο έτος;;;
Γιατί διαφορετικά μου φαίνεται απίστευτα...αυθαίρετο!!!

thanks

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:17 »

Αποσυνδεδεμένος Emmacrete

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 07, 2010, 11:09:36 μμ »
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank7_5_10_1532.php

Αυτό μόνο λέει
"Ο 3ος χρόνος υπηρεσίας του νεοδιόριστου εκπαιδευτικού μοριοδοτείται με διπλάσιες μονάδες, προκειμένου να πετύχει συντομότερα την μετάθεσή του - μετά τα τρία χρόνια - σε σχολείο επιλογής του. "

ε και;;;
Τι σημαίνει αυτό;;
Δεν είναι άδικο δηλαδή να διορίστηκε κάποιος "Α" 2009 και κάποιος "Β" το 2010
Το 2013 βάση του άνω ο "Β" θα έχει πιάσει τον "Α" στα μόρια.
ΓΙΑΤΙ;;; αφού ο Β θα έχει εργαστεί και αυτός στο "ΝΤΙΑΡΜΠΑΚΙΡ" για 4 χρόνια και όχι 3 όπως ο Α. Με ποια λογική να του φάει την μετάθεση ο "Α"!!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 08, 2010, 01:11:33 πμ »

Και τι θέλεις τώρα συνάδελφε να δώσουμε τα διπλάσια μόρια στους διοριστέους 2009 ? και γιατί μόνο το 2009  και όχι το 08 και οχι το 07( μην συνεχίζω την αντίστροφη μέτρηση).

ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ γιατί μας διαβάζουν και άλλοι εκτός από εκπαιδευτικούς και θα αναρωτιούνται που μάθαμε ΛΟΓΙΚΗ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:55:17 »

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 08, 2010, 02:04:08 πμ »
Κάτι άκουσα χθές σχετικό. Τι σημαίνει αυτό στην πράξη;;;
Έτσι αυθαίρετα διπλασιάζουμε μόνο σε όσους από του χρόνου θα είναι στο 3ο έτος υπηρεσίας. Π.χ. κάποιος συνάδελφος που θα είναι του χρόνου στο τέταρτο έτος...θα διπλασιαστούν τα μόρια του όταν ήταν στο 3ο έτος;;;
Γιατί διαφορετικά μου φαίνεται απίστευτα...αυθαίρετο!!!

thanks

νομιζω αναφέρεται στο νέο καθεστώς που θα ισχύσει με το νεο νομοσχέδιο, όχι από του χρόνου, αλλά σε αυτούς που θα διοριστούν και θα πρέπει να καθήσουν 3 χρόνια στην πρώτη μετάθεση

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 08, 2010, 02:11:32 πμ »
Κάτι άκουσα χθές σχετικό. Τι σημαίνει αυτό στην πράξη;;;
Έτσι αυθαίρετα διπλασιάζουμε μόνο σε όσους από του χρόνου θα είναι στο 3ο έτος υπηρεσίας. Π.χ. κάποιος συνάδελφος που θα είναι του χρόνου στο τέταρτο έτος...θα διπλασιαστούν τα μόρια του όταν ήταν στο 3ο έτος;;;
Γιατί διαφορετικά μου φαίνεται απίστευτα...αυθαίρετο!!!

thanks

νομιζω αναφέρεται στο νέο καθεστώς που θα ισχύσει με το νεο νομοσχέδιο, όχι από του χρόνου, αλλά σε αυτούς που θα διοριστούν και θα πρέπει να καθήσουν 3 χρόνια στην πρώτη μετάθεση

δεν κατάλαβες τι είπαν τα παιδιά,
στο κάνω λιανά
γιατί αυτός που θα διοριστεί φέτος (με τον νέο νόμο) σε 3 χρόνια θα έχει μαζέψει τα μόρια που θα έχει μαζέψει κάποιος που διορίστηκε πέρυσι (4 χρόνια). Αυτά.... ας μην το σχολιάσουμε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 08, 2010, 02:15:45 πμ »
καλα, μη βαρας κιολας!!
εξαλλου ειπα νομιζω!
το πε3.50 ειναι μαθηματικος ειδικής?

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 08, 2010, 08:47:15 πμ »
 Υποθέτω οτι αυτός που έχει διοριστεί πέρυσι, θα έχει ήδη πάρει μετάθεση ύστερα από 2 χρόνια υπηρεσίας, (αφού δεν τον πιάνουν οι νέες ρυθμίσεις για τριετή παραμονή στον τόπο πρώτου διορισμού), οπότε δεν πρόκειται να του "φάει" τη θέση ο διορισμένος με το νέο σύστημα.  ;)
 Εκτός εάν υπάρχουν περιπτώσεις, με το μέχρι τώρα ισχύον σύστημα, όπου κάποιος παραμένει και πέραν των 2 ετών στον αρχικό τόπο διορισμού του, παρά τη θέλησή του.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2010, 08:49:48 πμ από nikolaos p. »
  

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 08, 2010, 08:59:48 πμ »
καλα, μη βαρας κιολας!!
εξαλλου ειπα νομιζω!
το πε3.50 ειναι μαθηματικος ειδικής?

βρε καλή μου, τί κάθεσαι τέτοια ώρα και συζητάς;
δεν υπάρχει καθαρό μυαλό!
έπρεπε να πας να πιεις κανά ποτάκι!
 ;D

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 08, 2010, 09:49:53 πμ »
Έχει αρκετά κενά αυτή η πρόταση..Για παράδειγμα έχω καθήσει ήδη 3 χρόνια στον τόπο που διορίστηκα και δεν ήθελα ακόμη να γυρίσω σπίτι μου,παρότι φέτος έπιανα την περιοχή μου και με διαφορά (ναι υπάρχουν και τέτοιου είδους..τρελοί  ;D ;D) θα καθήσω και τέταρτη χρονιά και γενικά δεν είμαι σίγουρη πότε θέλω να φύγω.Προσωπικά ο.κ. δεν με πιάνει η νομοθεσία, αλλά αν ας πούμε και κάποιος νεοδιόριστος για δικούς του λόγους δε θέλει να φύγει, τι θα γίνει την τέταρτη ή την πέμπτη πχ χρονιά??

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 09, 2010, 11:09:50 πμ »
Έχει αρκετά κενά αυτή η πρόταση..Για παράδειγμα έχω καθήσει ήδη 3 χρόνια στον τόπο που διορίστηκα και δεν ήθελα ακόμη να γυρίσω σπίτι μου,παρότι φέτος έπιανα την περιοχή μου και με διαφορά (ναι υπάρχουν και τέτοιου είδους..τρελοί  ;D ;D) θα καθήσω και τέταρτη χρονιά και γενικά δεν είμαι σίγουρη πότε θέλω να φύγω.Προσωπικά ο.κ. δεν με πιάνει η νομοθεσία, αλλά αν ας πούμε και κάποιος νεοδιόριστος για δικούς του λόγους δε θέλει να φύγει, τι θα γίνει την τέταρτη ή την πέμπτη πχ χρονιά??

τι θέλεις να γίνει; θα περνάει καλά. Άλλωστε αφού δεν θέλει να φύγει καλά θα περνάει. Δεν βλάπτει και λίγη αποκέντρωση. Άντε και καλά στέφανα !

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 09, 2010, 11:20:52 πμ »
Έχει αρκετά κενά αυτή η πρόταση..Για παράδειγμα έχω καθήσει ήδη 3 χρόνια στον τόπο που διορίστηκα και δεν ήθελα ακόμη να γυρίσω σπίτι μου,παρότι φέτος έπιανα την περιοχή μου και με διαφορά (ναι υπάρχουν και τέτοιου είδους..τρελοί  ;D ;D) θα καθήσω και τέταρτη χρονιά και γενικά δεν είμαι σίγουρη πότε θέλω να φύγω.Προσωπικά ο.κ. δεν με πιάνει η νομοθεσία, αλλά αν ας πούμε και κάποιος νεοδιόριστος για δικούς του λόγους δε θέλει να φύγει, τι θα γίνει την τέταρτη ή την πέμπτη πχ χρονιά??

τι θέλεις να γίνει; θα περνάει καλά. Άλλωστε αφού δεν θέλει να φύγει καλά θα περνάει. Δεν βλάπτει και λίγη αποκέντρωση. Άντε και καλά στέφανα !

 Kαι καλούς απογόνους!

Χρόνια πολλά και σε όλες τις μητέρες, μέρα που είναι σήμερα!! :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 10, 2010, 04:23:02 μμ »
ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ γιατί μας διαβάζουν και άλλοι εκτός από εκπαιδευτικούς και θα αναρωτιούνται που μάθαμε ΛΟΓΙΚΗ.

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι η παρατήρηση του συναδέλφου sensible στερείται λογικής και σοβαρότητας. Το αυτονόητο είπε ο συνάδελφος. Είναι δυνατόν ο διοριστέος του 2009 και ο διοριστέος του 2010 στην ίδια περιοχή και με την ίδια οικογενειακή κατάσταση να έχουν στο τέλος της σχολικής χρονιάς 2012-2013 ακριβώς τον ίδιο αριθμό μορίων;;; Είναι λογικό; Ο ένας να έχει υπηρετήσει 4 χρόνια και ο άλλος 3, και ο νέος νόμος να τους βάζει ακριβώς στο ίδιο καζάνι; Μάλλον υποεκτιμά το υπουργείο το οικονομικό και ψυχικό κόστος της μιας επιπλέον χρονιάς μακριά από τα σπίτια μας και τις οικογένειές μας, γι'αυτό και χαρίζει τα μόρια μιας χρονιάς απλόχερα. Με όλη την αλληλεγγύη που νιώθω για τους νέους συναδέλφους, πιστεύω ότι ένας τέτοιος νόμος είναι απαράδεκτος και άδικος, και φυσικά κανένας διπλασιασμός μορίων δε στηρίζεται σε καμία απολύτως λογική. Απορώ γιατί σιωπά η ΟΛΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Απ: Διπλασιασμός μορίων - 3ο έτος νεοδιόριστου!!!
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 10, 2010, 04:48:20 μμ »
Αυτό ακριβώς εννοούσα marinadim. Τώρα αν κάποιοι στερούνται τη στοιχειώδη ικανότητα να καταλάβουν το μεμπτό, τότε καλό είναι να τους αγνοούμε και να επικεντρωθούμε στο ουσιώδες. Ευχαριστώ πάντως που διευκρινίζεις γιατί λόγω των άνω σχολίων παράτησα το Θέμα, λόγω σύγχυσης!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.