*

Ψηφοφορία

τι θα κανετε ως προς το επαγγελματικο σας μέλλον ;

θα επιδιωξω σταθερη εργασια στον ιδιωτικο τομεα της εκπαιδευσης ξεχνοντας το δημοσιο σχολειο
18 (10.3%)
θα επιδιωξω προσωρινη εργασια στον ιδιωτικο τομεα της εκπαιδευσης και θα συνεχισω να προσπαθω για διορισμο
27 (15.4%)
θα επιδιωξω να διοριστω ως αναπληρωτης και θα προσπαθω για διορισμο
49 (28%)
σκεφτομαι να φυγω στο εξωτερικο
17 (9.7%)
θα αλλαξω εντελως επαγγελμα
23 (13.1%)
δεν ξερω ακομα
41 (23.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 174

Η ψηφοφορία έληξε: Ιούνιος 10, 2010, 12:07:47 μμ

Αποστολέας Θέμα: του χρόνου;  (Αναγνώστηκε 13230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 12, 2010, 09:07:54 μμ »
Πολύ ωραία ψηφοφορία!

Ψήφισα ότι δεν ξέρω ακόμα... Πραγματικά δε θέλω να περάσει γρήγορα ο καιρός μέχρι το τέλος Ιουνίου γιατί μετά... με περιμένει το χάος.
Είμαι πολύ μεγάλη και κουρασμένη για να ξαναγυρίσω στα 15ωρα την ημέρα φροντιστηρίων και ιδιαίτερων. Άλλη δουλειά απ' το να διδάσκω δεν ξέρω να κάνω, χωρίς αυτό είμαι μισή.. Πρέπει όμως ν' ανταπεξέλθω στα έξοδα του παιδιού μου. Το πιο πιθανό είναι πως δε θα επιστρέψω στην ιδιαίτερη πατρίδα μου. Θα παραμείνω μάλλον Αθήνα (όπού μου έλαχε φέτος η αναπλήρωση) και θ' αναζητήσω περιστασιακή εργασία για να καλύπτω άμεσες ανάγκες επιβίωσης.
Συγχαρητήριά τους που κατάφεραν και μας εξόντωσαν. Πιστεύω να είναι ευχαριστημένοι από το έργο τους.
Μπορεί να μην έχω παιδί...αλλά νιώθω ακριβώς το ίδιο...και σκέφτομαι όπως έχω πει και σε άλλο topic να φύγω στην Κύπρο που σε κανα 2 χρόνια έρχεται η σειρά μου για αναπλήρωση σε ένα πολιτισμένο κράτος με πρώτο μισθό στον διορισμό 2500 ευρώ! όχι τα ξεφτιλίκια τα δικά μας!!! Μας τσάκισαν τα όνειρα πριν ακόμη προλάβουμε να βάλουμε τα θεμέλιά τους! Η απογοήτευση συνοδεύει πλέον μόνιμα τη ζωή μας....ΓΙΑΤΙ..;;;;!!!! Για να χάίρονται κάποιοι τις βίλλες που χτίσανε με τα κλεψιμέικα απ'τον ελληνικό λαό...;!! 
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: του χρόνου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:09 »

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 12, 2010, 09:39:49 μμ »
Το πρόβλημά μου είναι η 3η επιλογή που λέει "θα επιδιώξω να διοριστώ ως αναπληρωτής....". Δηλαδή, πώς θα το επιδιώξω; ??? Ή σε καλούν, ή δε σε καλούν. Διάλεξα την αλλαγή επαγγέλματος (γιατί ήδη δουλεύω σε άλλο τομέα τις μέρες που δεν πάω ωρομίσθια) αλλά αν με καλέσουν αναπληρώτρια ΚΟΝΤΑ, θα πάω. Γιατί για να διαλύσω την οικογένειά μου χωρίς μάλιστα να ξέρω αν διοριστώ σίγουρα κάποια στιγμή....ούτε λόγος!

με το να ''επιδιωξω '' εννοω οτι αν τυχει σε καποιον μια τετοια περιπτωση δεν θα την αρνηθει... ;)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 12, 2010, 09:49:20 μμ »
Πολύ ωραία ψηφοφορία!

Ψήφισα ότι δεν ξέρω ακόμα... Πραγματικά δε θέλω να περάσει γρήγορα ο καιρός μέχρι το τέλος Ιουνίου γιατί μετά... με περιμένει το χάος.
Είμαι πολύ μεγάλη και κουρασμένη για να ξαναγυρίσω στα 15ωρα την ημέρα φροντιστηρίων και ιδιαίτερων. Άλλη δουλειά απ' το να διδάσκω δεν ξέρω να κάνω, χωρίς αυτό είμαι μισή.. Πρέπει όμως ν' ανταπεξέλθω στα έξοδα του παιδιού μου. Το πιο πιθανό είναι πως δε θα επιστρέψω στην ιδιαίτερη πατρίδα μου. Θα παραμείνω μάλλον Αθήνα (όπού μου έλαχε φέτος η αναπλήρωση) και θ' αναζητήσω περιστασιακή εργασία για να καλύπτω άμεσες ανάγκες επιβίωσης.
Συγχαρητήριά τους που κατάφεραν και μας εξόντωσαν. Πιστεύω να είναι ευχαριστημένοι από το έργο τους.
Μπορεί να μην έχω παιδί...αλλά νιώθω ακριβώς το ίδιο...και σκέφτομαι όπως έχω πει και σε άλλο topic να φύγω στην Κύπρο που σε κανα 2 χρόνια έρχεται η σειρά μου για αναπλήρωση σε ένα πολιτισμένο κράτος με πρώτο μισθό στον διορισμό 2500 ευρώ! όχι τα ξεφτιλίκια τα δικά μας!!! Μας τσάκισαν τα όνειρα πριν ακόμη προλάβουμε να βάλουμε τα θεμέλιά τους! Η απογοήτευση συνοδεύει πλέον μόνιμα τη ζωή μας....ΓΙΑΤΙ..;;;;!!!! Για να χάίρονται κάποιοι τις βίλλες που χτίσανε με τα κλεψιμέικα απ'τον ελληνικό λαό...;!! 

Δεν είναι 2500 ευρώ (καθαρά)! Μέχρι πριν 3-4 χρόνια ήταν περίπου 1500 καθαρά. Άντε να αυξήθηκε λίγο, αλλά όχι 2500! Και πάλι πολύ καλύτερα από εδώ βέβαια..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 13, 2010, 12:58:36 πμ »
Πολύ ωραία ψηφοφορία!

Ψήφισα ότι δεν ξέρω ακόμα... Πραγματικά δε θέλω να περάσει γρήγορα ο καιρός μέχρι το τέλος Ιουνίου γιατί μετά... με περιμένει το χάος.
Είμαι πολύ μεγάλη και κουρασμένη για να ξαναγυρίσω στα 15ωρα την ημέρα φροντιστηρίων και ιδιαίτερων. Άλλη δουλειά απ' το να διδάσκω δεν ξέρω να κάνω, χωρίς αυτό είμαι μισή.. Πρέπει όμως ν' ανταπεξέλθω στα έξοδα του παιδιού μου. Το πιο πιθανό είναι πως δε θα επιστρέψω στην ιδιαίτερη πατρίδα μου. Θα παραμείνω μάλλον Αθήνα (όπού μου έλαχε φέτος η αναπλήρωση) και θ' αναζητήσω περιστασιακή εργασία για να καλύπτω άμεσες ανάγκες επιβίωσης.
Συγχαρητήριά τους που κατάφεραν και μας εξόντωσαν. Πιστεύω να είναι ευχαριστημένοι από το έργο τους.
Μπορεί να μην έχω παιδί...αλλά νιώθω ακριβώς το ίδιο...και σκέφτομαι όπως έχω πει και σε άλλο topic να φύγω στην Κύπρο που σε κανα 2 χρόνια έρχεται η σειρά μου για αναπλήρωση σε ένα πολιτισμένο κράτος με πρώτο μισθό στον διορισμό 2500 ευρώ! όχι τα ξεφτιλίκια τα δικά μας!!! Μας τσάκισαν τα όνειρα πριν ακόμη προλάβουμε να βάλουμε τα θεμέλιά τους! Η απογοήτευση συνοδεύει πλέον μόνιμα τη ζωή μας....ΓΙΑΤΙ..;;;;!!!! Για να χάίρονται κάποιοι τις βίλλες που χτίσανε με τα κλεψιμέικα απ'τον ελληνικό λαό...;!! 


Δεν είναι 2500 ευρώ (καθαρά)! Μέχρι πριν 3-4 χρόνια ήταν περίπου 1500 καθαρά. Άντε να αυξήθηκε λίγο, αλλά όχι 2500! Και πάλι πολύ καλύτερα από εδώ βέβαια..
1800 ευρώ παίρνει ο αναπληρωτής στην Κύπρο και μάλιστα ένας συνάδελφος  εδώ σε άλλο topic παρέθεσε αναλυτικά την μισθοδοσία του αναπληρωτή από έγγραφο μισθοδοσίας της Κυπριακής Δημοκρατίας (δεν ξέρω πού το βρήκε,αλλά ήταν το επίσημο έγγραφο) και στον διορισμό είναι σίγουρα πάνω από 2000 ευρώ...κι αυτά τα ξέρω και από πολύ καλό μου φίλο και παλιό συμφοιτητή Κύπριο που δουλεύει ηδη ενώ πήρε ένα χρόνο μετά από μένα το πτυχίο του...!!! Τα συμπεράσματα δικά σας......
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: του χρόνου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:37:09 »

void

  • Επισκέπτης
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 13, 2010, 11:15:19 πμ »
ειστε αξιοθρηνητοι.Η εργασια ειναι ιερο δικαιωμα για ολους και οχι μονο για την παρτη σας κυριοι/ες επιδοξοι μεταναστες του γλυκου νερου.οσοι εδω μεσα συζητατε για αναπληρωση στην Κυπρο θα επρεπε να σκεφτεστε οτι καπου θα πρεπει να δουλεψουν και οι Κυπριοι.
τα προβληματα μας στην Ελλαδα δε θα τα κανουμε εξαγωγη.ας παμε να δουλεψουμε αλλου,ας αναπτυξουμε την επιχειρηματικοτητα μας αλλα φτανει πια αυτη η μιζερια με το βολεμα στο ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ δημοσιο

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 13, 2010, 11:49:13 πμ »
εγω ψηφισα την αλλαγη επαγγελματος...αν εξαιρεσω τα λιγα ιδιαιτερα που εχω ήδη κανω αλλο τελειως ασχετο επαγγελμα.
του χρονου μαλιστα θα δωσω σε φιλους και αυτα  τα ιδιαιτερα που εχω, καθως περισσοτερο χρονο μου τρωνε παρα χρηματα μου δινουν.
δε με πτοησε  η αλλαγη του νομου για τους διορισμους (προσωπικα αλλωστε πουθενα δε με θιγει) αλλα η μειωση του μισθου σε ενδεχομενο διορισμο σε συνδυασμο με το οτι πρεπει να μετακομισω μακρια και πραγματικα δε βγαινω για ενοικια κτλ και ολο αυτο σε συνδυασμο με την απαξιωση του ρολου του εκπαιδευτικου απο την #@%κοινωνια μας. (ξερετε τωρα, σιγα τη δουλεια που κανετε, καθεστε 3-4μηνες το χρονο κτλ-δεν ηταν αυτοι οι λογοι που ηθελα να γινω φιλολογος, τετοιου ειδους κολλημα με το δημοσιο δεν ειχα ποτε :-\)

τωρα αν μεχρι να ξαναγινει ασεπ δεν εχω βρει κατι αλλο υποσχομενο θα δοκιμασω να δωσω.αλλωστε αυτη την περιοδο δε ξερεις τι σου ξημερωνει, τα παντα αλλαζουν.
 δε θα σκασω κιολας ομως. φτανει όσο εσκασα. 8)

Αποσυνδεδεμένος dorant

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 13, 2010, 12:10:01 μμ »
ειστε αξιοθρηνητοι.Η εργασια ειναι ιερο δικαιωμα για ολους και οχι μονο για την παρτη σας κυριοι/ες επιδοξοι μεταναστες του γλυκου νερου.οσοι εδω μεσα συζητατε για αναπληρωση στην Κυπρο θα επρεπε να σκεφτεστε οτι καπου θα πρεπει να δουλεψουν και οι Κυπριοι.
τα προβληματα μας στην Ελλαδα δε θα τα κανουμε εξαγωγη.ας παμε να δουλεψουμε αλλου,ας αναπτυξουμε την επιχειρηματικοτητα μας αλλα φτανει πια αυτη η μιζερια με το βολεμα στο ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ δημοσιο

Πραγματικα δεν αντιλαμβανομαι το συλλογισμο σου...πως κρινεις αξιοθρηνητο καποιον που επιλεγει να παει στην Κυπρο΄; Δηλαδη οι αποσπασμενοι στο εξωτερικο που φευγουν χρονια τωρα ειναι αξιοθρηνητοι; Η  ολποι οι αλλοι επιστημονες που φευγουν απο την Ελλαδα για ενα καλυτερο μελλον ειναι αξιοθρηνητοι;Οταν δεν μπορεις να εξασφαλισεις τη ζωη σου και δεν εκτιμουν αυτα που προσφερεις φευγεις....

void

  • Επισκέπτης
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 13, 2010, 01:38:03 μμ »
ειστε αξιοθρηνητοι.Η εργασια ειναι ιερο δικαιωμα για ολους και οχι μονο για την παρτη σας κυριοι/ες επιδοξοι μεταναστες του γλυκου νερου.οσοι εδω μεσα συζητατε για αναπληρωση στην Κυπρο θα επρεπε να σκεφτεστε οτι καπου θα πρεπει να δουλεψουν και οι Κυπριοι.
τα προβληματα μας στην Ελλαδα δε θα τα κανουμε εξαγωγη.ας παμε να δουλεψουμε αλλου,ας αναπτυξουμε την επιχειρηματικοτητα μας αλλα φτανει πια αυτη η μιζερια με το βολεμα στο ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ δημοσιο

Πραγματικα δεν αντιλαμβανομαι το συλλογισμο σου...πως κρινεις αξιοθρηνητο καποιον που επιλεγει να παει στην Κυπρο΄; Δηλαδη οι αποσπασμενοι στο εξωτερικο που φευγουν χρονια τωρα ειναι αξιοθρηνητοι; Η  ολποι οι αλλοι επιστημονες που φευγουν απο την Ελλαδα για ενα καλυτερο μελλον ειναι αξιοθρηνητοι;Οταν δεν μπορεις να εξασφαλισεις τη ζωη σου και δεν εκτιμουν αυτα που προσφερεις φευγεις....
τοτε ας μην παραπονιεται κανεις για ολες τις ενεργειες στις οποιες νομιμως κατεφυγαν επι χρονια καποιοι συναδελφοι για να διοριστουν.νομιμο δε σημαινει ηθικο.
επιμενω:δε θα διωξουμε τους Κυπριους απο την πατριδα τους επειδη ειμαστε ανεργοι εμεις εδω.
και κατι ακομη:πού θα πανε ολοι αυτοι;νομιζουν οτι η κυπρος ειναι ιδια με την Ελλαδα;περιμενουν ιδια νοοτροπια;δε θα υπαρχουν κοινωνικες αντιδρασεις οταν γενικευθει το φαινομενο και παψουν να διοριζονται κυπριοι λογω των ελλαδιτων;

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 13, 2010, 01:38:33 μμ »
ειστε αξιοθρηνητοι.Η εργασια ειναι ιερο δικαιωμα για ολους και οχι μονο για την παρτη σας κυριοι/ες επιδοξοι μεταναστες του γλυκου νερου.οσοι εδω μεσα συζητατε για αναπληρωση στην Κυπρο θα επρεπε να σκεφτεστε οτι καπου θα πρεπει να δουλεψουν και οι Κυπριοι.
τα προβληματα μας στην Ελλαδα δε θα τα κανουμε εξαγωγη.ας παμε να δουλεψουμε αλλου,ας αναπτυξουμε την επιχειρηματικοτητα μας αλλα φτανει πια αυτη η μιζερια με το βολεμα στο ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ δημοσιο

Πραγματικα δεν αντιλαμβανομαι το συλλογισμο σου...πως κρινεις αξιοθρηνητο καποιον που επιλεγει να παει στην Κυπρο΄; Δηλαδη οι αποσπασμενοι στο εξωτερικο που φευγουν χρονια τωρα ειναι αξιοθρηνητοι; Η  ολποι οι αλλοι επιστημονες που φευγουν απο την Ελλαδα για ενα καλυτερο μελλον ειναι αξιοθρηνητοι;Οταν δεν μπορεις να εξασφαλισεις τη ζωη σου και δεν εκτιμουν αυτα που προσφερεις φευγεις....
Αξιοθρήνητος είναι αυτός που δεν αγαπάει όσο θα πρεπε την διδασκαλία κι όμως είχε την αξίωση να διοριστεί κι αφού δεν θα τα καταφέρει σκέφτεται τόσο εύκολα να αφήσει αυτό που για τους περισσότερους από μας είναι κομμάτι του εαυτού μας και πραγματική ικανοποίηση μέσα από την προσφορά!! ΝΑΙ!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΩ ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΙ...ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΠΟΥ ΣΤΌΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΥΡΙΩς ΟΙ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕς ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΕΛΕΙΤΑΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ ΕΡΓΟ!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΜΟΥ ΤΟ ΜΕΤΑΦΡΑΖΕΙ ΩΣ ΒΟΛΕΜΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!! Φυσικά και μας νιάζει όλους ομισθός....γι αυτό και σε όλη την Ευρώπη πληρώνουν τους εκπαιδευτικουσ με τα διπλάσια χρήματα από δω....επίσης γιατί αναγνωρίζουν τη δυσκολία της δουλειάς...ΝΑΙ,θέλω ο μισθός μου να μου φτάνει κι όχι να κάνω ιδιαίτερα για συμπλήρωμα και ΝΑΙ....ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΝΙΑΖΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΦΤΕΛΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΚΟΠΟΥΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΛΟΓΗΘΩ ΓΙ ΑΥΤΟ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ!!!!!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 13, 2010, 01:44:42 μμ »
Και κάτι ακόμη προς ενημέρωση....τόσα χρόνια οι Κυπριοι που κόπτεσαι τόσο πολύ γι αυτούς προτιμούν να έρχονται στα ελληνικά Πανεπιστήμια γιατί τα δικά τους είναι σαν τα αγγλικά με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις,απουσίες,διαγωνίσματα και όχι φραπέ όλη μέρα σαν της Ελλάδας....Για να περάσουν ζάχαρη φυσικά....και έτσι παίρνουν θέσεις Ελλήνων στα Πανεπιστήμια μας για το δικαίωμα στην τρόμπα (συγγνώμη κιόλας για την έκρασή μου) και θα προβληματιστώ εγώ ότι τους παίρνω θέση για το αναφαίρετο δικαίωμά μου στην εργασία....;;;;!! Είμαστε σοβαροί;;;!!! Σε ποια Πανεπιστήμια τέλειωσαν αυτοί...; Μήπως στα Κυπριακά....;; Εδώ τέλειωσαν και χρωστάνε κι αυτοί στην Ελλάδα το πτυχίο τους!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 13, 2010, 02:41:01 μμ »
Ρε παιδιά οι Κύπριοι είναι Έλληνες , εμείς τους φερθήκαμε απαράδεκτα με την χούντα...
Ευτυχώς δεν κόλλησαν την νοοτροπία του γραφειοκράτη και έχουν προκόψει.
Στην Κύπρο δεν είναι μόνο ο μισθός που είναι υψηλός αλλά συνδέεται με την εξέλιξη.
Ο γυμνασιάρχης αμείβεται με  4.500 ευρώ περίπου τον μήνα, καθαρά. Σε μας, η εξέλιξη δεν έχει  μισθολογική αντιστοιχία.
Κατά τα άλλα εφαρμόζουν το ίδιο πρόγραμμα περίπου με το ελληνικό σχολείο. Απλά είναι πολύ πιο οργανωμένο το σύστημά τους.
Αυτό που λέει ο συνάδελφος για εξαγωγή του προβλήματος είναι εν μέρη αληθές γιατί οι Έλληνες που γραφτήκαν στην επετηρίδα της Κύπρου δημιούργησαν πρόβλημα αριθμών και το υπουργείο παιδείας εκεί προσανατολίζεται στην καθιέρωση διαγωνισμού. Κατά τα άλλα δεν αντιλαμβάνομαι τι είδους μιζέρια διακρίνει κάποιον που θέλει τα αυτονόητα;

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 13, 2010, 03:00:52 μμ »
Είναι τρομερό το πως το κάθε θέμα καταφέρνουμε να το γυρίζουμε σε διαφωνία! Αν είναι δυνατόν. Κάτι ξερει ο λαός που λέι "Εδώ ο κόσμος χάνεται και.......την συνέχεια την ξέρετε......."

void

  • Επισκέπτης
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 13, 2010, 03:14:41 μμ »
κατ'αρχην το θεμα ειναι αστειο να το συζητουμε διοτι η κυπριακη επετηριδα εχει πλεον κλεισει για πολλους κλαδους,πχ ακουσα οτι οι φιλολογοι σε αναμονη ειναι κοντα 6000 πια,εκ των οποιων οι μισοι αν οχι τα 2/3 απο την Ελλαδα.
αγαπητε/η joap αναρωτηθηκες που ειναι η μιζερια.Να σου πω: η πλειονοτητα οσων θα αφηναν την Κυπρο ειναι νεοτατοι δεδομενου οτι αν υπηρχαν υποχρεωσεις δε θα διανοουνταν να το συζητησουν καν.Επομενως ειναι οι απογοητευμενοι του ασεπ που ομως με τετοια σταση ουσιαστικα επικροτουν το συστημα της επετηριδας.Το συστημα δηλαδη που καταργηθηκε για να μπορουν αυτοι να διοριστουν σε βαρος οσων ανεμεναν.
Με την κινηση τους να εγγραφουν στην επετηριδα της Κυπρου επαναλαμβανεται η ελληνικη παθογενεια και μαλιστα εξαγεται.Καποιοι εκτος γραμμης μπαινουν μπροστα απο αυτους που θα επρεπε να προηγουνται.
Το θεωρω αδικο και μαλιστα και ανηθικο,δεδομενου οτι δεν εχουν καμια σχεση με την Κυπρακη πραγματικοτητα και ως αλεξιπτωτιστες απλως παρουσιαζονται για να δρεψουν ξενους καρπους.Στο σημειο αυτο αντιτεινουν το επιχειρημα περι διευκολυνσεων της Ελληνικης Πολιτειας απεναντι τους.Παλιοτερα ηταν ακομη περισσοτερες:τζαμπα στα αστικα,προτεραιοτητα στις λεσχες κλπ.Γιατι ομως;Απο καλοσυνη;Και το λεγομενο κυπριακο θαυμα δεν το δημιουργησε η Ελλαδα,μονοι τους το εφτιαξαν με εργατικοτητα και εκμεταλλευομενοι ο,τι απεμεινε.Τα 2500 ευρω δεν τα χρωστουν σε κανεναν που δε συνεισεφερε στο κρατος αυτο.
Ερχομενοι ομως οι εξ Ελλαδος θα δημιουργησουν ο,τι ενοχλει τους νεοελληνες:παραπονιομαστε οτι οι μεταναστες παιρνουν τις δουλειες μας( ρωτηστε τους οικοδομους που στεναζουν απο ανεργια)-και μην το παιζουμε υπερανω επειδη ως τωρα εκαναν χειρωνακτικες δουλειες και δε μας αφορουσε τοσο.Οι περισσοτεροι δυσανασχετουν οταν οι εκ Ρωσιας παιρνουν κατα προτεραιοτητα θεση στα δημοσια νοσοκομεια ενω τα δικα μας γιατρουδακια εχουν 12 χρονια αναμονη.Θα δειτε και στη δουλεια μας σε λιγα χρονακια τα σημερινα μεταναστοπουλα να διεκδικουν θεσεις φιλολογων και δασκαλων και το συζηταμε.
Επειδη ξεφυγαμε,το θεμα της μεταναστευσης τιθεται επιτακτικα και στα δικα μας πια χρονια και κατανοω την αναγκη εξευρεσης εργασιας,οχι ομως εις βαρος των ξενων προνομιων και οχι επιλεκτικα:οποιος θελει δουλεια δεν παει να φορτωθει σε ξενες πλατες,το παλευει μονος του.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: του χρόνου;
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 13, 2010, 05:46:44 μμ »
ψηφισα δεν ξερω αν και φλερταρω εντονως και με την αλλαγη επαγγελματος. η παραπαιδεια με ενοχλουσε παντα και ως ιδεα ποσο μαλλον ως επαγγελμα. επειδη ομως ειμαι εκ φυσεως και θεσεως δασκαλα θα το προσφερω εθελοντικα οπου εγω κρινω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162181
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 716
Σύνολο: 735

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.