*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 217933 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #182 στις: Ιούνιος 01, 2011, 12:23:36 πμ »
Κανένα νέο για τη δεύτερη ειδικότητα; Και εάν όχι με ποιό τρόπο θα μπορούσαμε να πιέσουμε; Πήγα στην δευτεροβάθμια που ανήκω για να κάνω αίτηση και μου είπαν ότι επειδή δεν έχει βγεί η υπουργική απόφαση όλες οι αιτήσεις απορρίπτονται.

Λέγοντας "απορρίπτονται" εννοείς ότι παίρνουν την αίτηση σου και την βάζουν στην αναμονή, μέχρι να εκδοθεί η ΥΑ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:00 »

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #183 στις: Ιούνιος 01, 2011, 09:59:01 πμ »
Η δική μου διεύθυνση πάντως (Δ Αθήνας) με ενημέρωσε ότι η Περιφερειακή Διεύθυνση ζήτησε να της διαβιβάσουν τις αιτήσεις των εκπαιδευτικών για απόδοση δεύτερης ειδικότητας. Ο κος Σταθόπουλος από το Τμήμα Μελετών (2103443010, 2103442227) μου είπε πριν από λίγες μέρες ότι η Υ.Α. έχει συνταχθεί και βρίσκεται στο στάδιο του ελέγχου. Καλό θα ήταν να μιλήσουν κι άλλοι μαζί του για να το επιβεβαιώσουμε και για να μην επαναπαυθούν. Πρέπει να προλάβει να υπογραφεί η Υ.Α. και να δημοσιευτεί στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης όσο το δυνατόν γρηγορότερα, επειδή -αν ισχύει ότι όντως επίκειται η υπογραφή- οποιοδήποτε αλλαγή (λχ ανασχηματισμός) θα μπλοκάρει τα πάντα.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #184 στις: Ιούνιος 01, 2011, 02:36:37 μμ »
Eίναι θετική εξέλιξη η πληροφορία ότι επίκειται η έκδοση της Υπουργικής Απόφασης για την απόδοση 2ης ειδικότητας. Πρέπει, όμως, οι ενδιαφερόμενοι να είμαστε συγκρατημένοι μέχρι να δούμε το περιεχόμενο της Υ.Α. και το τι νέο αυτή εισάγει.
Γιατί αν πρόκειται για τη συμπλήρωση του ωραρίου, η χρήση - αξιοποίηση του 2ου πτυχίου ισχύει ήδη - εδώ και χρόνια. Υποτίθεται ότι η επίσημη καθιέρωση της 2ης ειδικότητας θα αξιοποιηθεί περισσότερο συστηματικά για την συμπλήρωση του ωραρίου και τη κάλυψη λειτουργικών (και, συνδυαστικά, οργανικών; Ιδωμεν…) κενών.

Noμίζω, επίσης, ότι θα πρέπει να περιμένουμε να δούμε τη σχετική υπουργική απόφαση για να δούμε αν θα αξίζει κατ΄αρχήν (διότι εκ του νόμου θα είναι προαιρετικό) να "επισημοποιήσει" κάποιος το δευτερό του πτυχίο, αν δηλαδή υπάρχει κάποιο ελάχιστο κίνητρο, αν όχι για μεταθέσεις (το θεωρώ λιγάκι απίθανο), τουλάχιστον π.χ. για τις τοποθετήσεις, τις αποσπάσεις, μοριοδότηση, μισθολογική - βαθμολογική αναβάθμιση, κλπ. Συνεπώς, υπομονή - και αυτοσυγκράτηση...

Yπενθυμίζω πρόσφατη εκτίμησή μου ότι όλα όσα γράφονται περί της δεύτερης ειδικότητας αποτελούν απλώς "λογικές εκτιμήσεις" (εμπεριέχουσες ως επί το πλείστον το ποθούμενο...). Καλό θα ήταν, όμως, κατά τη γνώμη μου, να αναμένουμε το πλαίσιο εφαρμογής της δεύτερης ειδικότητας, σε σχέση με το πτυχίο διορισμού του καθενός, σε σχέση με το υφιστάμενο πλαίσιο αναθέσεων, κλπ.

Επαναλαμβάνω, επίσης, ότι θα πρέπει να διευκρινισθεί τι θα ισχύσει με τις ιδιαίτερες κατηγορίες εκπαιδευτικών, όπως π.χ. με  όσους/-ες έχουν διορισθεί στη ειδικότητα της Πληροφορικής (ΠΕ19) έχοντας πιστοποιηθεί με σεμινάρια 400 ωρών σε ΑΕΙ και ΤΕΙ και για τους οποίους/-ες το βασικό πτυχίο είναι μεν διαφορετικής ειδίκευσης (φιλολόγου, θεολόγου, κλπ), αλλά δεν παύει να αποτελεί το πτυχίο διορισμού στην ειδικότητα ΠΕ19 και, συνεπώς υπό ποία λογική θα μπορούσε να χρησιμoποιηθεί (το πτυχίο διορισμού) για "δεύτερη ειδικότητα";...

Δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα, πρέπει να διευκρινισθούν πολλά, πάρα πολλά...  Μόνο αν υπάρξουν δίκαιοι κανόνες θα λειτουργήσει αποδοτικά (και για το σχολείο και για τους εκπαιδευτκούς) η δεύτερη ειδικότητα.

Αποσυνδεδεμένος astari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #185 στις: Ιούνιος 01, 2011, 07:08:44 μμ »
Το μεσημέρι που τηλεφώνησα πάντως στο τμήμα μελετών μου είπαν πως δεν βγήκε ακόμη η υπουργική απόφαση. Ρώτησα την υπάλληλο πότε να περιμένουμε την έκδοση και μου είπε πως δεν γνωρίζει κάτι. Ρωτώντας αν θα πρέπει να περιμένουμε την απόφαση πριν το νέο σχολικό έτος μου απάντησε πως είναι πολύ πιθανόν αλλά δεν είναι σίγουρη.
Πολύ κατατοπιστική οφείλω να ομολογήσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:35:00 »

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #186 στις: Ιούνιος 01, 2011, 07:10:21 μμ »
Ζητήστε να μιλήσετε με τον κύριο Σταθόπουλο.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος astari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #187 στις: Ιούνιος 01, 2011, 07:20:07 μμ »
Θα δοκιμάσω την τύχη μου και με αυτόν αύριο.

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #188 στις: Ιούνιος 02, 2011, 04:59:00 μμ »
Επειδή είδα από το παρόν forum, ότι κάποιοι συνάδελφοι έχουν κάνει αίτηση για την απόδωση της Δεύτερης Ειδικότητας , πήγα στην Δευτεροβάθμια της Γ΄Αθήνας στην οποία ανήκω και ρώτησα αν μπορούσα να κάνω αίτηση και ας υπήρχε. Τότε ο υπεύθυνος με απέτρεψε δείχνοντας μου με αρκετά εκνευρισμένο ύφος αίτηση που έχει κάνει συνάδελφος στην οποία του απέρριπταν να του αποδώσουν δεύτερη ειδικότητα επειδή δεν έχει βγεί η ΥΑ. Εγώ προτείνω να συντονιστούμε και να δούμε με πιο τρόπο θα μπορέσουμε να διεκδικίσουμε το αυτονόητο, γιατί στις ειδικότητες μας τα πράγματα είναι πολύ χλωμά.

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #189 στις: Ιούνιος 03, 2011, 11:18:58 πμ »
Μόλις μίλησα με την Περιφερειακή Διεύθυνση Αττικής και άκουσα μια καινούρια εκδοχή, σύμφωνα με την οποία δε χρειάζεται πλέον η Υ.Α. (αν όντως ισχύει, τόσο το καλύτερο). Η κυρία με την οποία μίλησα (2106450491) μου είπε να τσεκάρω αν όντως η διεύθυνσή μου διαβίβασε τις αιτήσεις, διαφορετικά θα πρέπει να καταθέσω αίτηση στην Περιφερειακή Διεύθυνση. Οπότε, όλοι με αντίγραφα του δεύτερου πτυχίου για αιτήσεις στις Περιφερειακές Διευθύνσεις.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος astari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #190 στις: Ιούνιος 03, 2011, 03:10:27 μμ »
Εγώ κατέθεσα την αίτηση και το δεύτερο πτυχίο απευθείας στην Περιφερειακή Διεύθυνση  στην οποία ανήκω (Ιονίων Νήσων)και όχι στην δευτεροβάθμια. Έγινε δεκτή χωρίς πρόβλημα και θα εξεταστεί μέσα στον Ιούνιο.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #191 στις: Ιούνιος 06, 2011, 11:50:20 πμ »
Κατέθεσα και εγώ αίτηση και στην Περιφέρεια (είχα καταθέσει πριν μερικούς μήνες και στην Διεύθυνση δευτεροβάθμιας). Στην περιφέρεια δεν είχαν ιδέα περι τίνος πρόκειται και ψάχνονταν 1 ώρα να δουν αν θα πρέπει να δεχτθούν αυτην την αίτηση και που να την υποβάλλω....

Ας βρίσκεται και εκεί..

Αποσυνδεδεμένος mariacurie

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #192 στις: Ιούνιος 06, 2011, 11:51:27 μμ »
Κατέθεσα και εγώ σήμερα στην Περιφέρεια Αττικής στην οποία ανήκω. Δεχτήκαν την αίτηση μου χωρίς πρόβλημα. Μου είπαν σε περίπου 10 ημέρες να πάρω τηλέφωνο για να να πούνε νεώτερα.

Αποσυνδεδεμένος giannis10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #193 στις: Ιούνιος 07, 2011, 01:04:53 πμ »
Νομίζω καλύτερα θα είναι να βγει μια διευκρινιστική ΥΑ που να ξεκαθαρίζει κάπως την κατάσταση γιατί αλλιώς ο κάθε διευθυντής Β΄ βάθμιας θα χειρίζεται την 2η ειδικότητά μας όπως θα τον βολεύει.

Αν είσαι δικό τους παιδί θα είσαι τυχερός, αν όχι θα μπαλώνεις τρύπες.

Αποσυνδεδεμένος giannis10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #194 στις: Ιούνιος 07, 2011, 01:17:52 πμ »
Θα υποθέσω μάλιστα ότι για το λόγο αυτό δεν βγήκε και δεν θα βγει κάποια διευκρινιστική ΥΑ.
Ελπίζω να κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος POKAHONDAS1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #195 στις: Ιούνιος 08, 2011, 10:12:28 πμ »
Την Τρίτη 07-06-11 έστειλα με email προς το υπουργείο το ερώτημα που σας επισυνάπτω. Θεωρώ ότι το σημαντικότερο ζήτημα που προκύπτει είναι κατά πόσο η Υπουργική Απόφαση θα επιφέρει κάποια ουσιώδη τροποποίηση στα όσα ισχύουν μέχρι σήμερα, καθώς σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το αρμόδιο τμήμα προσπάθησαν να μου πουν ότι η ανάθεση μαθημάτων με το δεύτερο πτυχίο είναι δυνατό με το υφιστάμενο θεσμικό πλαίσιο…… Από ότι μου είπαν η σχετική Υπουργική Απόφαση είναι προς υπογραφή ενώ από την συζήτηση κατάλαβα ότι όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοικτά και ότι μάλλον δέχονται παρεμβάσεις…..
Παρακαλώ όλους τους αγαπητούς συναδέλφους που ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο θέμα να στείλουν αν είναι δυνατό ΑΜΕΣΑ ερωτήματα με επιχειρήματα υπέρ της ουσιαστικής θεσμοθέτησης της Δεύτερης Ειδικότητας (να λαμβάνεται υπόψη στις μεταθέσεις, αποσπάσεις κλπ) στους αρμόδιους καθώς νομίζω ότι είναι ένα καλό μέσο πίεσης μην τυχόν «παρέμβουν» πάλι κάποιες ομάδες αντίθετων συμφερόντων και επιφέρουν τροποποιήσεις προς το συμφέρον τους….
Σημ.: Τα email των υπευθύνων είναι σωστά.

ΕΡΩΤΗΜΑ / ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ



ΑΠΟ: ……………….
Εκπαιδευτικός Δ/θμιας Εκπ/σης
Email: .....................

                                                                                                     Ημερομηνία Τρίτη 7 Ιουνίου 2011
                                                                                        ΠΡΟΣ:
                                                                                        Δ/νση Σπουδών Δ/θμιας Εκπ/σης, Τμήμα Δ'
                                                                                        Υπουργείο Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ
                                                                                        Email: t05sde49@ypepth.gr
                                                                                        KOIN.:
                                                                                       1. Άννα Διαμαντοπούλου, Υπουργό Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ.
                                                                                           Email: info@diamantopoulou.gr   
                                                                                       2. Ιωάννη Πανάρετο, Υφυπ. Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ
                                                                                           Email: deputy_minister_contact@minedu.gov.gr
                                                                                       3. Έυη Χριστοφιλοπούλου, Υφυπ. Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ 
                                                                                           Email: christofilopoulou@ ypepth.gr
                                                                                       4. Δ/νση Προσ/κου Δ/θμιας Εκπ/σης, Γραμματεία Δ/ντή,
                                                                                           Υπουργείο Παιδείας Δ.Β.Μ.Θ
                                                                                           Email: t09pde@ypepth.gr

Αξιότιμη Κυρία / αξιότιμε κύριε,

Στον Ν. 3848/2010 (ΦΕΚ 71, 17 Μαΐου 2010) και όπως τροποποιήθηκε με τον Ν.3966/2011 (ΦΕΚ 118, 24 Μαΐου 2011) ορίζεται ότι: «καθιερώνεται η Δεύτερη ειδικότητα» σε εκπαιδευτικό που κατέχει πτυχίο σε διαφορετικό γνωστικό αντικείμενο, ύστερα από αίτηση του και πρόταση του ανώτερου περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου».
Αν μη τι άλλο πρόκειται για μια θετική για το εκπαιδευτικό μας σύστημα διάταξη (καλύτερη αξιοποίηση του ανθρωπίνου δυναμικού της εκπαίδευσης, μείωση μισθολογικού κόστους λόγω των συνεργιών που προκύπτουν κλπ), η οποία αξίζει να σημειωθεί ότι εφαρμόζεται εδώ και χρόνια στα εκπαιδευτικά συστήματα σχεδόν όλων των αναπτυγμένων κρατών.

Ωστόσο ένα χρόνο τώρα δεν έχει γίνει τίποτα για το συγκεκριμένο θέμα  (παρά μόνο η πρόσφατη διόρθωση του σχετικού εδαφίου του Νόμου για το ποιος έχει την αρμοδιότητα να χορηγεί την δεύτερη ειδικότητα) ενώ από την Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης που υπάγομαι μου ειπώθηκε ότι, οι αιτήσεις δεν γίνονται ακόμη δεκτές καθώς περιμένουν την έκδοση Υπουργικής Απόφασης που να αποσαφηνίζει το γενικότερο θεσμικό πλαίσιο. Την ίδια απάντηση έλαβα και από το αρμόδιο τμήμα του Υπουργείου Π.Δ.Μ.Θ με το οποίο επικοινώνησα τηλεφωνικά (Διεύθυνση Σπουδών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, Τμήμα Δ'), ενώ επιπρόσθετα όπως με  «πληροφόρησαν» από το εν λόγω τμήμα, «η ανάθεση μαθημάτων στους εκπαιδευτικούς που κατέχουν δεύτερο πτυχίο ήδη εφαρμόζεται με βάση το ισχύον θεσμικό πλαίσιο»...
Πράγματι η συμπλήρωση του ωραρίου και η χρήση - αξιοποίηση του 2ου πτυχίου ισχύει ήδη - εδώ και χρόνια. Ωστόσο υποτίθεται ότι με την επίσημη καθιέρωση της 2ης ειδικότητας θα αξιοποιηθεί περισσότερο συστηματικά και αν μη τι άλλο θα παρέχει κάποια κίνητρα στους εκπαιδευτικούς για την ενεργοποίηση της (μεταθέσεις, τοποθετήσεις, αποσπάσεις,  μισθολογική - βαθμολογική αναβάθμιση, κλπ).

Το εύλογο λοιπόν ερώτημα που προκύπτει είναι μήπως πάλι «κάποιοι» (συντεχνίες, συνδικαλιστές…) εμποδίζουν το υπουργείο να εκδώσει μια απόφαση εφαρμογής για μια πολύ θετική για την εκπαίδευση και τους εκπαιδευτικούς διάταξη νόμου που η ίδια πολιτική ηγεσία ψήφισε ; Τελικά η «πολυπόθητη» Υπουργική Απόφαση που ένα χρόνο τώρα περιμένουμε όταν εκδοθεί θα επιφέρει κάποια «καινοτομία» ή κάτω από το βάρος «συντεχνιών» θα είναι μια απλή επανάληψη των όσων ισχύουν μέχρι σήμερα  ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον και την απάντηση σας.

Με εκτίμηση

………………..



 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161900
  • Σύνολο θεμάτων: 19236
  • Σε σύνδεση σήμερα: 558
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.