*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 217523 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 18, 2010, 12:03:04 μμ »
Νωρίς είναι ακόμα αν σκεφτείς ότι μόλις την προηγούμενη εβδομάδα τοποθετήθηκαν οι νέοι διευθυντές διευθύνσεων ΠΕ και ΔΕ.
Θα πρέπει να γίνει ΠΥΣΔΕ και να εξετασθεί το θέμα για όσους υπέβαλλαν αίτηση. Εμένα μου είπαν ότι θα έρθει έγγραφο στο σχολείο μου σχετικά, από Σεπτέμβρη.
Πάντως πιστεύω δεν θα αργήσει η απάντηση γιατί μόλις διαπιστωθούν τα κενά με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, θα το επισπεύσουν προκειμένου να καλυφθούν ώρες.

Υπάρχουν πάντως πολλοί Μαθηματικοί και Φυσικοί (κυρίως) που είναι διορισμένοι ως μόνιμοι καθηγητές πληροφορικής (βλέπε περίοδος 1996-1998. και βλέπε το πάγιο αίτημα των αμιγώς πληροφορικών αυτοί να γυρίσουν στο βασικό τους πτυχίο). Οι πιο πολλοί από αυτούς είναι με μειωμένο ωράριο στα σχολεία και τις υπόλοιπες ώρες τις δικαιολογούν με γραμματειακή υποστήριξη, υπεύθυνος εργαστηρίου κλπ. Φαντάζομαι ότι αυτοί θα είναι οι πρώτοι "δεύτερης ειδικότητας" που θα κοιτάξει το Υπουργείο να εκμεταλλευτεί για να καλύψει τα κενα, μιας και φέτος οι διορισμοί έγιναν με το σταγονόμετρο και θα υπάρχει σίγουρα πρόβλημα. Εδώ ανακάλεσε αποσπάσεις, έκοψε τις 3ετής αποσπάσεις, ακούγεται υποχρεωτική ανάθεση 25 ωρών, μετακίνηση ακόμα και σε άλλο ΠΥΣΔΕ κλπ κλπ πόσο μάλλον να εκμεταλλευτεί τους πληροφορικούς άλλων ειδικοτήτων. Εμείς για παράδειγμα στο σχολείο μας είχαμε πληροφορικό (με Μαθηματικό ως πτυχίο) με μόλις 10 ώρες και μας ήρθε πέρυσι αναπληρωτής Μαθηματικός για 10 ώρες. Να πως θα μπορούσε να καλύψει το Υπουργείο το κενό στα μαθηματικά χρησιμοποιώντας τον πληροφορικό χωρίς επιπλέον κόστος!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2010, 12:11:13 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:05:57 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 19, 2010, 02:20:28 πμ »
Νωρίς είναι ακόμα αν σκεφτείς ότι μόλις την προηγούμενη εβδομάδα τοποθετήθηκαν οι νέοι διευθυντές διευθύνσεων ΠΕ και ΔΕ.
Θα πρέπει να γίνει ΠΥΣΔΕ και να εξετασθεί το θέμα για όσους υπέβαλλαν αίτηση. Εμένα μου είπαν ότι θα έρθει έγγραφο στο σχολείο μου σχετικά, από Σεπτέμβρη.
Πάντως πιστεύω δεν θα αργήσει η απάντηση γιατί μόλις διαπιστωθούν τα κενά με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, θα το επισπεύσουν προκειμένου να καλυφθούν ώρες.

Υπάρχουν πάντως πολλοί Μαθηματικοί και Φυσικοί (κυρίως) που είναι διορισμένοι ως μόνιμοι καθηγητές πληροφορικής (βλέπε περίοδος 1996-1998. και βλέπε το πάγιο αίτημα των αμιγώς πληροφορικών αυτοί να γυρίσουν στο βασικό τους πτυχίο). Οι πιο πολλοί από αυτούς είναι με μειωμένο ωράριο στα σχολεία και τις υπόλοιπες ώρες τις δικαιολογούν με γραμματειακή υποστήριξη, υπεύθυνος εργαστηρίου κλπ. Φαντάζομαι ότι αυτοί θα είναι οι πρώτοι "δεύτερης ειδικότητας" που θα κοιτάξει το Υπουργείο να εκμεταλλευτεί για να καλύψει τα κενα, μιας και φέτος οι διορισμοί έγιναν με το σταγονόμετρο και θα υπάρχει σίγουρα πρόβλημα. Εδώ ανακάλεσε αποσπάσεις, έκοψε τις 3ετής αποσπάσεις, ακούγεται υποχρεωτική ανάθεση 25 ωρών, μετακίνηση ακόμα και σε άλλο ΠΥΣΔΕ κλπ κλπ πόσο μάλλον να εκμεταλλευτεί τους πληροφορικούς άλλων ειδικοτήτων. Εμείς για παράδειγμα στο σχολείο μας είχαμε πληροφορικό (με Μαθηματικό ως πτυχίο) με μόλις 10 ώρες και μας ήρθε πέρυσι αναπληρωτής Μαθηματικός για 10 ώρες. Να πως θα μπορούσε να καλύψει το Υπουργείο το κενό στα μαθηματικά χρησιμοποιώντας τον πληροφορικό χωρίς επιπλέον κόστος!

Λογικά η απόφαση του / της υπουργού η οποία θα ρυθμίζει τα της απονομής 2ης ειδικότητας θά' πρεπε να είχε ήδη βγεί, εν όψει μάλιστα των κενών που δημιουργούν στα σχολεία οι αθρόες συνταξιοδοτήσεις συναδέλφων και του σχεδιασμού που κάνει το υπουργείο για τη κάλυψη των κενών αυτών.

ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ καθυστερεί τόσο πολύ αυτή η απόφαση; Βάζετε κάτι στο νού σας, υποψιάζεσθε κάτι; 

Θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 19, 2010, 08:23:28 πμ »
Όχι δεν νομίζω να κρύβεται κάτι πονηρό. Ίσα ίσα που θα εξυπηρετούσε το Υπουργείο η απονομή δεύτερης ειδικότητας για την κάλυψη των κενών που θα δημιουργηθούν και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό πιστεύω. Εδώ καλεί όσους υπέβαλαν χαρτιά για σύνταξη να το ξανασκεφθούν και να ξαναγυρίσουν στις τάξεις!! προσπαθεί δηλαδή από όπου μπορεί να βρει καθηγητές, και η  δεύτερη ειδικότητα θα ήταν μια λύση.

Πιστεύω έχει κολλήσει στη γραφειοκρατία ή το έχουν ξεχάσει!!

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 19, 2010, 03:08:36 μμ »
Όχι δεν νομίζω να κρύβεται κάτι πονηρό. Ίσα ίσα που θα εξυπηρετούσε το Υπουργείο η απονομή δεύτερης ειδικότητας για την κάλυψη των κενών που θα δημιουργηθούν και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό πιστεύω. Εδώ καλεί όσους υπέβαλαν χαρτιά για σύνταξη να το ξανασκεφθούν και να ξαναγυρίσουν στις τάξεις!! προσπαθεί δηλαδή από όπου μπορεί να βρει καθηγητές, και η  δεύτερη ειδικότητα θα ήταν μια λύση.

Πιστεύω έχει κολλήσει στη γραφειοκρατία ή το έχουν ξεχάσει!!

Mακάρι, μακάρι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:05:57 »

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 22, 2010, 09:35:01 πμ »
Όχι δεν νομίζω να κρύβεται κάτι πονηρό. Ίσα ίσα που θα εξυπηρετούσε το Υπουργείο η απονομή δεύτερης ειδικότητας για την κάλυψη των κενών που θα δημιουργηθούν και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό πιστεύω. Εδώ καλεί όσους υπέβαλαν χαρτιά για σύνταξη να το ξανασκεφθούν και να ξαναγυρίσουν στις τάξεις!! προσπαθεί δηλαδή από όπου μπορεί να βρει καθηγητές, και η  δεύτερη ειδικότητα θα ήταν μια λύση.

Πιστεύω έχει κολλήσει στη γραφειοκρατία ή το έχουν ξεχάσει!!

Mακάρι, μακάρι...

@killbill

Αυτό που λες για τους ετεροπτυχιούχους πληροφορικούς δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει. Νομίζω πως πρόκειται για εθελοντική απόκτηση της δεύτερης ειδικότητας. Εσύ τα λες πολύ λογικά αλλά η εκπαίδευση μας έχει τεράστιες δόσεις παραλογισμού.

@xaan

Θα συμφωνήσω με τον killbill. Μάλλον πρόκειται για την καλοκαιρινή ( ; ) βαρεμάρα των υπηρεσιών του Υπουργείου. Ίσως ένα πρωί να καταλάβουν τι γίνεται και να τρέχουν πανικόβλητοι και η απόφαση να βγει σε μια μέρα. Όσο για την Αννούλα, μου φαίνεται ότι ασχολείται με τα εσωκομματικά της και την παιδεία την έχει χ.....η.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 24, 2010, 12:57:02 πμ »
Όχι δεν νομίζω να κρύβεται κάτι πονηρό. Ίσα ίσα που θα εξυπηρετούσε το Υπουργείο η απονομή δεύτερης ειδικότητας για την κάλυψη των κενών που θα δημιουργηθούν και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό πιστεύω. Εδώ καλεί όσους υπέβαλαν χαρτιά για σύνταξη να το ξανασκεφθούν και να ξαναγυρίσουν στις τάξεις!! προσπαθεί δηλαδή από όπου μπορεί να βρει καθηγητές, και η  δεύτερη ειδικότητα θα ήταν μια λύση.

Πιστεύω έχει κολλήσει στη γραφειοκρατία ή το έχουν ξεχάσει!!

Mακάρι, μακάρι...

@killbill

Αυτό που λες για τους ετεροπτυχιούχους πληροφορικούς δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει. Νομίζω πως πρόκειται για εθελοντική απόκτηση της δεύτερης ειδικότητας. Εσύ τα λες πολύ λογικά αλλά η εκπαίδευση μας έχει τεράστιες δόσεις παραλογισμού.

@xaan

Θα συμφωνήσω με τον killbill. Μάλλον πρόκειται για την καλοκαιρινή ( ; ) βαρεμάρα των υπηρεσιών του Υπουργείου. Ίσως ένα πρωί να καταλάβουν τι γίνεται και να τρέχουν πανικόβλητοι και η απόφαση να βγει σε μια μέρα. Όσο για την Αννούλα, μου φαίνεται ότι ασχολείται με τα εσωκομματικά της και την παιδεία την έχει χ.....η.

Συνάδελφοι, προσωπικά ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ότι η καθυστέρηση οφείλεται στη θερινή ραστώνη.... Επιτρέψτε μου να είμαι λιγάκι καχύποπτος γιατί εδώ - ας είμαστε ειλικρινείς και ρεαλιστές - παίζονται συμφέροντα:

* θ΄αξίζει (: θα συμφέρει) σε κάποιον κάτοχο δευτέρου πτυχίου να αιτηθεί (η απονομή λέει ο νόμος γίνεται κατόπιν αιτήσεως, όχι αυτομάτως για όσους έχουν καταθέσει στον υπηρεσιακό τους φάκελλο δεύτερο πτυχίο...) απονομής δεύτερης ειδικότητας, ή όχι; Ποιό θα είναι το πράκτικό και θεσμικό όφελος;

* μήπως με τη καθιέρωση της "διπλής ειδικότητας" θίγονται κάποια συμφέροντα των μονοπτυχιούχων εκπαιδευτικών;

* μήπως η καθυστέρηση στην έκδοση της σχετικής υπουργικής απόφασης οφείλεται στο γεγονός ότι το υπουργείο ψάχνει να βρεί λύση "χρυσής τομής";



 

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 24, 2010, 02:10:29 μμ »
μήπως με τη καθιέρωση της "διπλής ειδικότητας" θίγονται κάποια συμφέροντα των μονοπτυχιούχων εκπαιδευτικών;
Τους τρώμε τις θέσεις θες να πεις; Μα κοίτα δεν έχει λογική αυτό. Έστω ένας Μαθηματικός που έχει τελειώσει και Φυσικό, και είναι διορισμένος ως Μαθηματικός και αναγνωρίζει και την ειδικότητα του Φυσικού. Έστω ότι αυτός ο μαθηματικός έχει 11 ώρες ωράριο στο σχολείο του και υπάρχουν και άλλες 10 ώρες Φυσικής κενές (στο ίδιο σχολείο). Και έστω ότι σε ένα άλλο γειτονικό σχολείο υπάρχουν κενές ώρες μαθηματικών. Οι επιλογές είναι οι εξής:
1. Μένει στο σχολείο του συμπληρώνοντας ώρες ως Φυσικός κάνοντας χρήση της δεύτερης ειδικότητας. Τότε τρώει τις ώρες από έναν Φυσικό που ίσως διόριζαν ως ωρομίσθιο ή αναπληρωτή, όμως μένουν ακάλυπτες οι ώρες μαθηματικών στο άλλο σχολείο οπότε εκεί μπορεί να διοριστεί κάποιος αναπληρωτής.

2. τον στέλνουν στο άλλο σχολείο να συμπληρώσει ώρες ως μαθηματικός(αυτό που ίσχυε δηλαδή εως τώρα). Τότε τρώει τις ώρες του μαθηματικού που θα έπερναν εκεί και δίνει την ευκαιρία φυσικά σε  κάποιον Φυσικό να διοριστεί στο σχολείο του για τις κενές ώρες Φυσικής.

Όπως και να το δεις, κάποιου τις ώρες θα "φάει"! 21 ώρες υποχρεωτικό ωράριο θα έχει είτε με την αναγνώριση της δεύτερης ειδικότητας είτε όχι. Οπότε οι κενές θέσεις, μένουν πάντα κενές. Αυτό που αλλάζει είναι η ειδικότητα στην οποία θα μένουν κενές.
Η μόνη περίπτωση να μην είναι εις βάρος κανενός θα ήταν να μείνει στο σχολείο του όλη τη χρονιά με 10 ώρες διδασκαλίας, και να προσλαμβάνονταν και άλλοι (μόνιμοι, ωρομίσθιοι, αναπληρωτές) για να καλύψουν τα κενά. Ειναι σωστό αυτό όμως; Σίγουρα βολεύει και αρέσει!

Η απονομή δεύτερης ειδικότητας απλά διευκολύνει έναν καθηγητή να παραμείνει στο σχολείο του καλύπτοντας ώρες της δεύτερης ειδκιότητάς του, και να μην μπλέξει με 2 και 3 συλλόγους. Πράγμα που είναι καλύτερο και για τον ίδιο και για την λειτουργία του σχολείου (άλλο να είσαι σε 1 και άλλο σε 3 σχολεία και να έχεις καθήκοντα και στα 3. και άντε να πείσεις τον διευθυντή ότι έχεις καθήκοντα και σε 2ο σχολείο και δεν μπορείς να αναλάβεις και άλλα. Σου λέει απλά ότι όλοι έτσι είναι! και έχει δίκιο! πέρυσι στο σχολείο μας η πλειοψηφία ήταν και σε 2ο σχολείο. Πως θα λειτουργούσε όμως το σχολείο αν ο καθένας ισχυρίζοταν ότι δεν αναλαμβάνει καθήκοντα?)

Και στο κάτω κάτω γιατί να το δούμε ότι "τρώει" θέσεις? ο άνθρωπος κατέχει 2ο βασικό τίτλο. έβγαλε 2 πανεπιστήμια. Εύκολο είναι; Γιατί να μην απασχοληθεί και στην δεύτερη ειδικότητά του απο τη στιγμή που δεν καλύπτει ωράριο; κάνει κάτι το παράνομο; 2 πτυχία έχει. Δεν βγάζει ο καθένας 2 πανεπιστήμια έτσι.. γιατί να μην ανταμοιφθεί; Δεν βλέπω κατι το παράνομο, αλλά μόνο το ξεβόλεμα κάποιων... Δεν παίρνει που δεν παίρνει ούτε 1 ευρώ επίδομα για την κατοχή δεύτερου βασικού τίτλου, τουλάχιστον ας του αναγνωριστεί να μπορεί δουλέψει στο 2ο αντικείμενό του!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2010, 02:17:49 μμ από killbill »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 24, 2010, 03:51:53 μμ »
μήπως με τη καθιέρωση της "διπλής ειδικότητας" θίγονται κάποια συμφέροντα των μονοπτυχιούχων εκπαιδευτικών;
Τους τρώμε τις θέσεις θες να πεις; Μα κοίτα δεν έχει λογική αυτό. Έστω ένας Μαθηματικός που έχει τελειώσει και Φυσικό, και είναι διορισμένος ως Μαθηματικός και αναγνωρίζει και την ειδικότητα του Φυσικού. Έστω ότι αυτός ο μαθηματικός έχει 11 ώρες ωράριο στο σχολείο του και υπάρχουν και άλλες 10 ώρες Φυσικής κενές (στο ίδιο σχολείο). Και έστω ότι σε ένα άλλο γειτονικό σχολείο υπάρχουν κενές ώρες μαθηματικών. Οι επιλογές είναι οι εξής:
1. Μένει στο σχολείο του συμπληρώνοντας ώρες ως Φυσικός κάνοντας χρήση της δεύτερης ειδικότητας. Τότε τρώει τις ώρες από έναν Φυσικό που ίσως διόριζαν ως ωρομίσθιο ή αναπληρωτή, όμως μένουν ακάλυπτες οι ώρες μαθηματικών στο άλλο σχολείο οπότε εκεί μπορεί να διοριστεί κάποιος αναπληρωτής.

2. τον στέλνουν στο άλλο σχολείο να συμπληρώσει ώρες ως μαθηματικός(αυτό που ίσχυε δηλαδή εως τώρα). Τότε τρώει τις ώρες του μαθηματικού που θα έπερναν εκεί και δίνει την ευκαιρία φυσικά σε  κάποιον Φυσικό να διοριστεί στο σχολείο του για τις κενές ώρες Φυσικής.

Όπως και να το δεις, κάποιου τις ώρες θα "φάει"! 21 ώρες υποχρεωτικό ωράριο θα έχει είτε με την αναγνώριση της δεύτερης ειδικότητας είτε όχι. Οπότε οι κενές θέσεις, μένουν πάντα κενές. Αυτό που αλλάζει είναι η ειδικότητα στην οποία θα μένουν κενές.
Η μόνη περίπτωση να μην είναι εις βάρος κανενός θα ήταν να μείνει στο σχολείο του όλη τη χρονιά με 10 ώρες διδασκαλίας, και να προσλαμβάνονταν και άλλοι (μόνιμοι, ωρομίσθιοι, αναπληρωτές) για να καλύψουν τα κενά. Ειναι σωστό αυτό όμως; Σίγουρα βολεύει και αρέσει!

Η απονομή δεύτερης ειδικότητας απλά διευκολύνει έναν καθηγητή να παραμείνει στο σχολείο του καλύπτοντας ώρες της δεύτερης ειδκιότητάς του, και να μην μπλέξει με 2 και 3 συλλόγους. Πράγμα που είναι καλύτερο και για τον ίδιο και για την λειτουργία του σχολείου (άλλο να είσαι σε 1 και άλλο σε 3 σχολεία και να έχεις καθήκοντα και στα 3. και άντε να πείσεις τον διευθυντή ότι έχεις καθήκοντα και σε 2ο σχολείο και δεν μπορείς να αναλάβεις και άλλα. Σου λέει απλά ότι όλοι έτσι είναι! και έχει δίκιο! πέρυσι στο σχολείο μας η πλειοψηφία ήταν και σε 2ο σχολείο. Πως θα λειτουργούσε όμως το σχολείο αν ο καθένας ισχυρίζοταν ότι δεν αναλαμβάνει καθήκοντα?)

Και στο κάτω κάτω γιατί να το δούμε ότι "τρώει" θέσεις? ο άνθρωπος κατέχει 2ο βασικό τίτλο. έβγαλε 2 πανεπιστήμια. Εύκολο είναι; Γιατί να μην απασχοληθεί και στην δεύτερη ειδικότητά του απο τη στιγμή που δεν καλύπτει ωράριο; κάνει κάτι το παράνομο; 2 πτυχία έχει. Δεν βγάζει ο καθένας 2 πανεπιστήμια έτσι.. γιατί να μην ανταμοιφθεί; Δεν βλέπω κατι το παράνομο, αλλά μόνο το ξεβόλεμα κάποιων... Δεν παίρνει που δεν παίρνει ούτε 1 ευρώ επίδομα για την κατοχή δεύτερου βασικού τίτλου, τουλάχιστον ας του αναγνωριστεί να μπορεί δουλέψει στο 2ο αντικείμενό του!

killbill, απ΄ το στόμα σου και στης υπουργού τ΄αυτί!!!

(Συμφωνώ απολύτως με τις επισημάνσεις σου. Μακάρι να συμφωνεί και η υπουργός και να βγάλει το ταχύτερον τη σχετική απόφαση, μακάρι!... Εχεις κανα νέο;)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 29, 2010, 12:56:18 μμ »
Να επαναφέρω το θέμα, γιατί ξεχάστηκε. Υπήρχε κανένα νέο ή καμία διευκρίνιση σχετικά με τη 2η ειδικότητα;

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 29, 2010, 10:45:47 μμ »
κανένα νέο. Αλλά no news is good news όπως λένε και οι Άγγλοι!  :P

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 30, 2010, 11:10:22 πμ »
Να επαναφέρω το θέμα, γιατί ξεχάστηκε. Υπήρχε κανένα νέο ή καμία διευκρίνιση σχετικά με τη 2η ειδικότητα;

Πάντως, "ενόχλησες" καθόλου την Δευτεροβάθμια; έκανες αίτηση για απονομή δεύτερης ειδικότητας;

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 04, 2010, 11:53:46 πμ »
Φημολογείται οτι σε κάποιες Διευθύνσεις Β/θμιας Εκπαίδευσης, "κατόπιν υποβολής σχετικού αιτήματος, παρέχεται αναγνώριση δεύτερης ειδικότητας".
Γνωριζει κάποιος κάτι πio συγκεκριμένο;

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 10:11:39 μμ »
Η Διευθύντρια ζήτησε να δηλώσουμε τα δεύτερα πτυχία, όσοι έχουν.

Επίσης από τη Δευτεροβάθμια ήρθε έγγραφο να αναφερθούν τα δεύτερα πτυχία στο survey.

Τώρα αν κάποιος έχει κάνει αίτηση απονομής δεύτερης ειδικότητας διαφοροποιείται σε κάτι από τους υπόλοιπους, θα το δούμε.


Αποσυνδεδεμένος Lora75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 06, 2010, 11:05:16 μμ »
Αν δε κάνω λάθος υπάρχει νόμος που αναγνωρίζει τη δεύτερη ειδικότητα και το δικαίωμά μας να συμπληρώνουμε ωράριο κάνοντας χρήση αυτής και δε μιλώ για ανάθεση αλλά για όλα τα μαθήματα της δεύτερης ειδικότητας απλά δεν τον έχω κατεβάσει για να σας το στείλω.Γι'αυτό αλλωστε και η υπουργός κάνει λόγο για "ενεργοποιήση" της δεύτερης ειδικότητας.Προφανώς υπάρχει μια απροθυμία να γίνει χρήση αυτής όχι από τους άμεσα ενδιαφερόμενους αλλά ίσως από τα σχολεία.Εγώ προσωπικά όποτε ζητούσα κάτι τέτοιο μου έλεγαν ότι δεν γίνεται γιατί έχω διοριστεί με άλλη ειδικότητα και έπαιρναν ωρομίσθιο.Μπορείται να το ψάξετε αν και πρέπει να έχω δίκιο.Σίγουρα κάποιους δε θα συμφέρει που θέλουν να βολέψουν ή να βολευτούν.Είναι όμως καλύτερο για τα παιδιά γιατί είναι περισσότερες ώρες με τον ίδιο καθηγητή και αναπτύσσεται η παιδαγωγική σχέση καλύτερα και ο καθηγητής δεν τρέχει σε τρία ή τέσσερα σχολεία.Φέτος εγώ κατέθεσα δεύτερο πτυχίο και μου είπαν ότι θα συμπληρώνω ωράριο με τη δευτερη ειδικότητα.Δεν ξέρω όμως τελικά τι θα γίνει γιατί μου λένε ότι έχουν καθηγητές για την άλλη ειδικότητα.Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια και θα γίνει τελικά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161380
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 512
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 490

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.