*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 217557 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STELLIOPH

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 20, 2011, 09:00:29 πμ »
Καιρός είναι αυτοί που καπηλεύτηκαν έναν ολόκληρο κλάδο
για να διοριστούν να γυρίσουν στην ειδικότητά τους.

E,NAI!!!! ΑΦΟΥ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΑΣ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!! ΓΙΑΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΑΡΕΣ   "ΓΙΑΛΑΝΤΖΙ"....ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ!!! ΚΙ ΑΣ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ (ΦΕΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ 4 ΔΗΜΟΤΙΚΑ). ΕΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΩ...ΤΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑΔΕΣ -ΛΥΚΕΙΩΝ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ-ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΜΑΘΕΙ ΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ..........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:21:37 »

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 20, 2011, 09:40:19 πμ »
Στην πρόσφατη εγκύκλιο για τους πίνακες κενών - πλεονασμάτων τα ΠΥΣΔΕ και οι Δ/ντές Εκπαίδευσης κλήθηκαν να συντάξουν τους σχετικούς πίνακες λαμβάνοντας υπ' όψιν τους τη Β' ανάθεση των εκπαιδευτικών.

Για τη δεύτερη ειδικότητα (για τους κατόχους δευτέρου πτυχίου) την οποία θεσμοθέτησε το υπ. Παιδείας με τον ν. 3848/2010,  γιατί δεν εκδίδεται η απόφαση που θα ενεργοποιεί τη σχετική διάταξη του νόμου έτσι ώστε να λαμβάνεται υπ' όψιν (και η δεύτερη ειδικότητα) για τις Α' και Β' αναθέσεις; Τι και ποιός εμποδίζουν το υπουργείο να εκδώσει μια απόφαση εφαρμογής για μια λίαν θετική για την εκπαίδευση και τους εκπαιδευτικούς διάταξη νόμου που η ίδια η σημερινή πολιτική ηγεσία εψήφισε;

Έθεσα γραπτό ερώτημα στο Υπουργείο σχετικά με την καθυστέρηση στην έκδοση της Υ.Α. για την απόδοση της δεύτερης ειδικότητας και η πήρα την εξής απάντηση: "Το υπουργείο μελετά την έκδοση της Υ.Α., η οποία θα δημοσιευτεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως." Επειδή φυσικά δεν ικανοποιήθηκα με την απάντηση, τους ζήτησα να διευκρινίσουν αν η Υ.Α. θα εκδοθεί εγκαίρως, ώστε οι κατά τόπους διευθύνσεις να προχωρήσουν τις διαδικασίες πριν την έναρξη του επόμενου σχολικού έτους. Από τότε δεν έχω πάρει απάντηση. Πρόσεξα πάντως κι εγώ ότι στο έγγραφο του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. δεν αναφέρεται ενδεχόμενη δεύτερη ειδικότητα εκπαιδευτικών, παρά μόνο Β ανάθεση. Αν σκεφθεί κανείς ότι τα μαθήματα που ο κλάδος μου έχει ως Β ανάθεση δεν τα έχω διδαχθεί ποτέ στο πανεπιστήμιο, ενώ έχω δεύτερο πτυχίο σε ένα αντικείμενο που το έχω σπουδάσει τόσα χρόνια, αντιλαμβάνεται τον παραλογισμό του συστήματος. Πρόκειται πάντως για επιλεκτική εφαρμογή του νόμου, αφού οι υπόλοιπες διατάξεις του 3848 (πολλές από τις οποίες είναι δυσμενείς για τους εκπαιδευτικούς) εφαρμόζονται κανονικά.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 20, 2011, 02:48:22 μμ »
Μήπως θα έπρεπε να συντονιστούμε όσοι ενδιαφερόμαστε για το θέμα;
Πρόσφατα πριν κλείσουν τα σχολεία για τις διακοπές του πάσχα, ρώτησα στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση σχετικά με το θέμα, και μου είπαν ότι περιμένουν να εκδοθεί Υπουργική Απόφαση. Το έχουν υπόψη το θέμα και το παρακολουθούν μιας και δεν είναι λιγες οι αιτήσεις για αναγνώριση 2ης ειδικότητας!

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 20, 2011, 03:31:53 μμ »
Μήπως θα έπρεπε να συντονιστούμε όσοι ενδιαφερόμαστε για το θέμα;
Πρόσφατα πριν κλείσουν τα σχολεία για τις διακοπές του πάσχα, ρώτησα στην Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση σχετικά με το θέμα, και μου είπαν ότι περιμένουν να εκδοθεί Υπουργική Απόφαση. Το έχουν υπόψη το θέμα και το παρακολουθούν μιας και δεν είναι λιγες οι αιτήσεις για αναγνώριση 2ης ειδικότητας!
[/quote
Η δική μου διεύθυνση, πάλι, έχει επαναπαυθεί περιμένοντας την έκδοση της Υ.Α., παρόλου που έχει συγκεντρώσει εδώ και καιρό αιτήσεις εκπαιδευτικών (μαζί με τη δική μου, φυσικά). Βέβαια, το θέμα εξαρτάται από το υπουργείο. Το αρμόδιο τμήμα ισχυρίζεται ότι έχει ασχοληθεί και έγκειται πλέον στην πολιτική ηγεσία να εκδώσει την απόφαση. Δεν ξέρω που έχει κολλήσει το πράγμα: στη μαύρη τρύπα της γραφειοκρατίας του υπουργείου (η οποία είναι αδιανόητη, το ζω καθημερινά) ή σε απροθυμία της ηγεσίας; Αν βέβαια ισχύει το δεύτερο, δε μπορώ να καταλάβω, γιατί ψήφισαν τη σχετική διάταξη. Επίσης δε μπορώ να καταλάβω, για ποιό λόγο να έχει ενδοιασμούς το υπουργείο, αφού με την απόδοση της δεύτερης ειδικότητας εξυπηρετούνται οι εκπαιδευτικοί και τα σχολεία χωρίς αυτό να στοιχίζει στο κράτος.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:21:37 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 20, 2011, 10:59:40 μμ »
Στην πρόσφατη εγκύκλιο για τους πίνακες κενών - πλεονασμάτων τα ΠΥΣΔΕ και οι Δ/ντές Εκπαίδευσης κλήθηκαν να συντάξουν τους σχετικούς πίνακες λαμβάνοντας υπ' όψιν τους τη Β' ανάθεση των εκπαιδευτικών.

Για τη δεύτερη ειδικότητα (για τους κατόχους δευτέρου πτυχίου) την οποία θεσμοθέτησε το υπ. Παιδείας με τον ν. 3848/2010,  γιατί δεν εκδίδεται η απόφαση που θα ενεργοποιεί τη σχετική διάταξη του νόμου έτσι ώστε να λαμβάνεται υπ' όψιν (και η δεύτερη ειδικότητα) για τις Α' και Β' αναθέσεις; Τι και ποιός εμποδίζουν το υπουργείο να εκδώσει μια απόφαση εφαρμογής για μια λίαν θετική για την εκπαίδευση και τους εκπαιδευτικούς διάταξη νόμου που η ίδια η σημερινή πολιτική ηγεσία εψήφισε;

Έθεσα γραπτό ερώτημα στο Υπουργείο σχετικά με την καθυστέρηση στην έκδοση της Υ.Α. για την απόδοση της δεύτερης ειδικότητας και η πήρα την εξής απάντηση: "Το υπουργείο μελετά την έκδοση της Υ.Α., η οποία θα δημοσιευτεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως." Επειδή φυσικά δεν ικανοποιήθηκα με την απάντηση, τους ζήτησα να διευκρινίσουν αν η Υ.Α. θα εκδοθεί εγκαίρως, ώστε οι κατά τόπους διευθύνσεις να προχωρήσουν τις διαδικασίες πριν την έναρξη του επόμενου σχολικού έτους. Από τότε δεν έχω πάρει απάντηση. Πρόσεξα πάντως κι εγώ ότι στο έγγραφο του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. δεν αναφέρεται ενδεχόμενη δεύτερη ειδικότητα εκπαιδευτικών, παρά μόνο Β ανάθεση. Αν σκεφθεί κανείς ότι τα μαθήματα που ο κλάδος μου έχει ως Β ανάθεση δεν τα έχω διδαχθεί ποτέ στο πανεπιστήμιο, ενώ έχω δεύτερο πτυχίο σε ένα αντικείμενο που το έχω σπουδάσει τόσα χρόνια, αντιλαμβάνεται τον παραλογισμό του συστήματος. Πρόκειται πάντως για επιλεκτική εφαρμογή του νόμου, αφού οι υπόλοιπες διατάξεις του 3848 (πολλές από τις οποίες είναι δυσμενείς για τους εκπαιδευτικούς) εφαρμόζονται κανονικά.

Eχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο στις επισημάνσεις και τις παρατηρήσεις σου. Νομίζω ότι σύντομα θα έχουμε εξέλιξη από πλευράς υπουργείου.

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 20, 2011, 11:02:34 μμ »
Καιρός είναι αυτοί που καπηλεύτηκαν έναν ολόκληρο κλάδο
για να διοριστούν να γυρίσουν στην ειδικότητά τους.

E,NAI!!!! ΑΦΟΥ ΔΙΟΡΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΤΩΡΑ ΑΣ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!! ΓΙΑΤΙ ΚΙ ΑΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΑΡΕΣ   "ΓΙΑΛΑΝΤΖΙ"....ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ!!! ΚΙ ΑΣ ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ (ΦΕΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ 4 ΔΗΜΟΤΙΚΑ). ΕΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΩ...ΤΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΑΔΕΣ -ΛΥΚΕΙΩΝ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ-ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΜΑΘΕΙ ΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ..........

Κακώς "τα έκαναν όλα οι της Πληροφορικής" - και, ειδικά, αν ήταν και κάτοχοι παιδαγωγικού. Πολύ κακώς...

Αποσυνδεδεμένος per

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 21, 2011, 02:08:22 πμ »
Παιδιά το θέμα έχει ξεχαστεί/αποσιωπηθεί. Εγώ πήγα στο υπουργείο και ρώτησα στη διεύθυνση σπουδών, μίλησα με το Σταθόπουλο και μου είπε είναι πολιτική απόφαση κλπ (η γνωστοποίηση των κριτηρίων κατοχύρωσης της 2ης ειδικότητας). Στο δε πολιτικό γραφείο της Διαμαντοπούλου ο σύμβουλος έπεσε από τα σύννεφα που η διάταξη δεν εφαρμόζεται!!! Μιλάμε για ασχετοσύνη και δούλεμα μαζί. Θα τους το ξαναυπενθυμίσω αν και δε βλέπω φως με αυτή την ιστορία. Τουλάχιστον όχι άμεσα (εκτός αν τους συγκλόνισε η επίσκεψή μου)!

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 21, 2011, 12:53:38 μμ »
Παιδιά το θέμα έχει ξεχαστεί/αποσιωπηθεί. Εγώ πήγα στο υπουργείο και ρώτησα στη διεύθυνση σπουδών, μίλησα με το Σταθόπουλο και μου είπε είναι πολιτική απόφαση κλπ (η γνωστοποίηση των κριτηρίων κατοχύρωσης της 2ης ειδικότητας). Στο δε πολιτικό γραφείο της Διαμαντοπούλου ο σύμβουλος έπεσε από τα σύννεφα που η διάταξη δεν εφαρμόζεται!!! Μιλάμε για ασχετοσύνη και δούλεμα μαζί. Θα τους το ξαναυπενθυμίσω αν και δε βλέπω φως με αυτή την ιστορία. Τουλάχιστον όχι άμεσα (εκτός αν τους συγκλόνισε η επίσκεψή μου)!
[Πολύ καλά έκανες που τους "επισκέφτηκες". Εγώ είμαι στο εξωτερικό, αλλά και τις δύο φορές που κατέβηκα το τελευταίο διάστημα στην Ελλάδα, πέρασα από το υπουργείο. Νομίζω, πάντως, ότι το πιο αποτελεσματικό μέσο πίεσης θα ήταν έγγραφα, ώστε να αναγκαστούν να απαντήσουν. Γιατί άλλο να ρωτά εγγράφως και περιμένει απάντηση ένας κι άλλο να το κάνουν όλοι όσοι έχουν καταθέσει αίτηση για απόδοση δεύτερης ειδικότητας. Πρέπει να τονίζουμε ότι το ίδιο το υπουργείο μπλοκάρει την εφαρμογή του νόμου, του οποίου οι διατάξεις εφαρμόζονται επιλεκτικά, καθώς και ότι παρεμποδίζεται η εφαρμογή μιας διάταξης που δεν έχει κανένα κόστος για το κράτος και έχει οφέλη για την εύρυθμη λειτουργία των σχολικών μονάδων. Εγώ θα περιμένω λίγο ακόμη για την απάντηση στο δεύτερο έγγραφό μου και κατόπιν θα απευθυνθώ στο Συνήγορο του Πολίτη. Θα στείλω επίσης έγγραφο στο πολιτικό γραφείο της Υπουργού και των Υφυπουργών./quote]
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 21, 2011, 01:27:48 μμ »
Μόλις σήμερα εντόπισα το συγκεκριμένο θέμα που με ενδιαφέρει και εμένα άμεσα και χάρηκα με τις ενέργειες των εκλεκτών συναδέλφων.Δεν γνώριζα ότι έχουν υποβληθεί αιτήσεις απόδοσης δεύτερης ειδικότητας.Πού ακριβώς τις καταθέσατε; Στο γραφείο ή στην κεντρική υπηρεσία του υπουργείου;
Μήπως πρέπει να υπάρξει μια συντονισμένη κίνηση από όλους μας για το δίκαιο αίτημά μας;Δεν δικαιολογείται τέτοια καθυστέρηση για ένα θέμα που είναι τόσο απλό για το υπουργείο...

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #135 στις: Απρίλιος 21, 2011, 01:38:06 μμ »
Η αίτηση κατατίθεται στη Διεύθυνση που ανήκει ο κάθε εκπαιδευτικός. Οι διευθύνσεις, όμως, απλά συγκεντρώνουν προς το παρόν τις αιτήσεις, αφού δε μπορούν να προχωρήσουν στην απόδοση της δεύτερης ειδικότητας χωρίς την Υ.Α. Έχω κι εγώ προτείνει να συντονίσουμε τη δράση μας όσοι ενδιαφερόμαστε για το ζήτημα. Δε μπορεί να ισχύει ο νόμος 3848 όταν λχ. υποχρεώνονται οι νεοδιόριστοι να μείνουν μία τριετία στον τόπο διορισμού ή όταν διακόπτονται αποσπάσεις συναδέλφων που υπηρετούν στο εξωτερικό και να μην ισχύει μόνο στη δική μας περίπτωση - που στο κάτω-κάτω έχουμε θυσιάσει χρόνο και κόπο για να πάρουμε ένα δεύτερο πτυχίο και το θέτουμε στη διάθεση του κράτους.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 02, 2011, 12:12:17 μμ »
Έλαβα απάντηση και στο δεύτερο έγγραφό μου, η οποία αναφέρει τα εξής: "Σχετικά με την απόδοση δεύτερης ειδικότητας σε εκπαιδευτικούς σας παραπέμπουμε στην απάντηση που σας αποστείλαμε με το υπ' αριθμ. ... λεγγραφό μας". Μόνο που στο αναφερόμενο έγγραφο δε μου είχαν απαντήσει, γι' αυτό και επανήλθα. Δυστυχώς δεν είμαι στην Αθήνα για να πάω μια βόλτα από το υπουργείο, να μου δώσει τη μη απάντηση ο κος Μερκούρης, ο διευθυντής του τμήματος που υπογράφει τα έγγραφα, και δια ζώσης. Σκοπεύω, πάντως, να πέσω μαχόμενη. Θα συνεχίσω...
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3395
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #137 στις: Μάιος 07, 2011, 02:46:43 μμ »
http://esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=12656:ipourgeio-paideias-deiteri-eidikotita-se-ekpaideitikous-kai-poini-diagrafis-se-anaplirotes-pou-den-analambanoun-ipiresia&Itemid=1796

       Δίνεται η δεύτερη ειδικότητα. Δεν λέει όμως τι να την κάνω. Να την βράσω ή να την κάνω σαλάτα;

Αποσυνδεδεμένος fair_play

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #138 στις: Μάιος 07, 2011, 06:23:17 μμ »
http://esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=12656:ipourgeio-paideias-deiteri-eidikotita-se-ekpaideitikous-kai-poini-diagrafis-se-anaplirotes-pou-den-analambanoun-ipiresia&Itemid=1796


Μετά από ένα χρόνο κατατέθηκε τροπολογία για να αλλάξει το "η δεύτερη ειδικότητα χορηγείται από τον Διευθυντή Εκπαίδευσης" σε "η δεύτερη ειδικότητα χορηγείται από τον Περιφερειακό Διευθυντή".

Ας ελπίσουμε να επιταχυνθούν τα πράγματα στη συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3395
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #139 στις: Μάιος 07, 2011, 06:31:31 μμ »
Ποια η διαφορά αν χορηγείται από τον Περιφερειακό Διευθυντή; Εμένα με ενδιαφέρει σε τι θα χρησιμεύει η δεύτερη ειδικότητα. Μήπως αυτό σημαίνει αυτομάτως και την μη δυνατότητα μετάταξης ελλείψει οργανικών; Μήπως το ότι την χορηγεί ο Περιφερειακός σημαίνει ότι αυτή θα είναι δυνατόν να αξιοποιηθεί σε επίπεδο περιφέρειας; Δηλαδή : "Πάρε την δεύτερη ειδικότητα και αφού στην πρώτη ειδικότητα είσαι στην διάθεση, πήγαινε όπου σε στείλω και μην μιλάς;"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161389
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 483
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.