*

Αποστολέας Θέμα: Δεύτερη ειδικότητα  (Αναγνώστηκε 217547 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #140 στις: Μάιος 07, 2011, 06:52:25 μμ »
Δεν ξέρω αν η τροπολογία αποσκοπεί στην άρση της αντίφασης ή σε κάτι άλλο. Το θέμα είναι ότι πρέπει έτσι ή αλλιώς να βγει η Υ.Α. Σε τι χρησιμεύει η δεύτερη ειδικότητα, θα το κρίνει ο καθένας. Η αίτηση είναι προαιρετική. Όσοι ενδιαφέρονται πάντως, καλό θα είναι να κάνουν εκ νέου αιτήσεις, αυτή τη φορά στις περιφερειακές διευθύνσεις.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:19:51 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #141 στις: Μάιος 07, 2011, 08:05:05 μμ »
Γιατί χρειάζεται νέα αίτηση ρε παιδιά; δεν φτάνει η αίτηση που κάναμε το φθινόπωρο? πάλι χαρτούρα;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3395
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #142 στις: Μάιος 07, 2011, 09:15:45 μμ »
Τυχαίνει κι εγώ να έχω δεύτερο πτυχίο, αλλά αν δεν ξέρω σε τι μπορεί να μου φανεί χρήσιμο, πώς να κάνω σχετική αίτηση;  Δεν είναι εύλογο να ζητώ να μάθω πρώτα σε τι θα μου φανεί χρήσιμο;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 08, 2011, 01:39:08 πμ »
αυτή τη στιγμή μιλάμε απλά για αναγνωριση και απόδοση δεύτερης ειδικότητας. Ότι έχεις αναγνωρισμένο καλό είναι.
Αυτό δεν σε δεσμεύει σε κάτι. Από κει και πέρα οτιδήποτε προκύψει , δεν θα γίνει χωρίς την συγκατάθεσή σου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:19:51 »

xaan

  • Επισκέπτης
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 08, 2011, 02:09:23 πμ »
Δεν ξέρω αν η τροπολογία αποσκοπεί στην άρση της αντίφασης ή σε κάτι άλλο. Το θέμα είναι ότι πρέπει έτσι ή αλλιώς να βγει η Υ.Α. Σε τι χρησιμεύει η δεύτερη ειδικότητα, θα το κρίνει ο καθένας. Η αίτηση είναι προαιρετική. Όσοι ενδιαφέρονται πάντως, καλό θα είναι να κάνουν εκ νέου αιτήσεις, αυτή τη φορά στις περιφερειακές διευθύνσεις.

Nομίζω ότι το υπουργείο θα πρέπει οφειλετικώς να ξεκαθαρίσει τι ακριβώς δικαιώματα δίνει και τι πρόσθετες υποχρεώσεις δημιουργεί η δεύτερη ειδικότητα, έτσι ώστε αυτή να λειτουργήσει αποδοτικά επ' ωφελεία του σχολείου και χωρίς προστριβές ανάμεσα στους συναδέλφους διπλής και μονής ειδικότητας. Θα πρέπει δηλαδή το υπουργείο, πέρα από τη Υπουργική Απόφαση που θα ενεργοποιεί τη σχετική διάταξη του ν. 3848 να καθορίσει και το πλαίσιο λειτουργίας της δεύτερης ειδικότητας. Αν όλα αυτά συμβούν νομίζω ότι ο νέος (στη Ελλάδα, παλαιός στην Ε.Ε.) θεσμός της δεύτερης ειδικότητας θα εξελιχθεί πολύ θετικά για όλους, δηλ. και για το σχολείο και για τους καθηγητές. 

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 08, 2011, 08:31:10 πμ »
τελικά πρέπει να γίνει ξανά νέα αίτηση στις περιφέρειες;

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #146 στις: Μάιος 08, 2011, 10:50:48 πμ »
Εγώ την προηγούμενη αίτηση την είχα καταθέσει στη Διεύθυνση που ανήκω, επειδή ο νόμος ανέφερε ότι η δεύτερη ειδικότητα χορηγείται από το Διευθυντή Εκπαίδευσης. Αφού ο νόμος άλλαξε και πλέον χορηγείται από τον Περιφερειακό Διευθυντή, θα πρέπει κατά τη γνώμη μου να γίνει νέα αίτηση στην Περιφερειακή Διεύθυνση, γιατί δεν πιστεύω ότι θα ασχοληθεί κανείς με τη διαβίβαση των αιτήσεων από τις κατά τόπους Διευθύνσεις στις Περιφερειακές. Όσο για τη συνάδελφο που ρωτά σε τι θα της χρησίμευε: εξαρτάται. Αν κάποιος έχει ήδη μία ειδικότητα με την οποία καλύπτει το ωράριό του, μπορεί και να μην του χρησιμεύει. Εγώ πάλι έχω ειδικότητα με την οποία θα πρέπει να πάω σε τέσσερα σχολεία για να συμπληρώσω ωράριο. Αυτό είναι κουραστικό για μένα και δυσλειτουργικό για τις σχολικές μονάδες. Αν λοιπόν έχω και δεύτερη ειδικότητα, θα μπορώ να συμπληρώνω το ωράριό μου σε ένα σχολείο, θα γνωρίσω πολύ καλύτερα τα παιδιά, αλλά και το σύλλογο και θα είμαι κομμάτι του σχολείου και όχι επισκέπτρια. Και πέρα από όλα αυτά, το δεύτερο πτυχίο το απέκτησα επειδή αγαπώ πολύ το αντικείμενο και η δουλειά μου θα είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα κι αποδοτική όταν διδάσκω κάτι που αγαπάω.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #147 στις: Μάιος 08, 2011, 10:57:39 πμ »
Συμφωνά μαζί σου. δεν είναι για κακό. Εξάλλου αν δεν θες να την αξιοποιήσεις στο μέλλον κανένας δεν σε υποχρεώνει. Αναγνωρισέ την να υπάρχει, να βρίσκεται που λένε, και μην την χρησιμοποιήσεις αν δεν το θες

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #148 στις: Μάιος 08, 2011, 11:22:03 πμ »
Καλημέρα,
σχετικά με την απόδοση δεύτερης ειδικότητας, θα ήθελα να ρωτήσω. Εγώ είμαι βρεφονηπιοκόμος (ΠΕ1833) και έχω δεύτερο πτυχίο Νηπιαγωγών. Από τη στιγμή που είμαι δευτεροβάθμια μπορώ να αναγνωρίσω δεύτερη ειδικότητα (ΠΕ60) που ανήκει στην πρωτοβάθμια;
Επίσης, με κατοχή μεταπτυχιακού στη φιλολογία, μπορεί να μου αναγνωριστεί δεύτερη ειδικότητα;
   

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #149 στις: Μάιος 08, 2011, 11:24:26 πμ »
το μεταπτυχιακό δεν ισοδυναμεί με 2η ειδικότητα. πρεπει να έχεις βασικό τίτλο.
ναι μπορείς να έχεις μια ειδικότητα αναγνωρισμένη στην βθμια και μια στην πρωτοβάθμια

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 08, 2011, 11:26:24 πμ »
Σ΄ευχαριστώ πολύ, Killbill για την άμεση απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 08, 2011, 11:32:43 πμ »
Καλημέρα,
σχετικά με την απόδοση δεύτερης ειδικότητας, θα ήθελα να ρωτήσω. Εγώ είμαι βρεφονηπιοκόμος (ΠΕ1833) και έχω δεύτερο πτυχίο Νηπιαγωγών. Από τη στιγμή που είμαι δευτεροβάθμια μπορώ να αναγνωρίσω δεύτερη ειδικότητα (ΠΕ60) που ανήκει στην πρωτοβάθμια;
Επίσης, με κατοχή μεταπτυχιακού στη φιλολογία, μπορεί να μου αναγνωριστεί δεύτερη ειδικότητα;
   
Όπως ήδη απάντησε ο Killbill, για την απόδοση δεύτερης ειδικότητας απαιτείται βασικό πτυχίο. Το ότι οι δύο ειδικότητες ανήκουν σε διαφορετικές βαθμίδες θεωρώ κι εγώ ότι δεν είναι πρόβλημα. Εξάλλου η χορήγηση γίνεται πλέον από τις Περιφερειακές Διευθύνσεις που είναι αρμόδιες και για τις δύο βαθμίδες - και πρόθεση του υπουργείου είναι προφανώς η κατάργηση του διοικητικού διαχωρισμού πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας.
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 08, 2011, 11:39:38 πμ »
μα ούτως ή άλλως υπάρχουν πχ γυμναστές που είναι στη δευτεροβάθμια και συμπληρώνουν ωράριο στην πρωτοβάθμια. Το ίδιο συμβαίνει και με καθηγητές ξένων γλωσσών και πληροφορικής. Μπορείς να καλύπτεις ώρες και στις δύο βαθμίδες.

Αποσυνδεδεμένος telhina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεύτερη ειδικότητα
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 08, 2011, 11:45:25 πμ »
μα ούτως ή άλλως υπάρχουν πχ γυμναστές που είναι στη δευτεροβάθμια και συμπληρώνουν ωράριο στην πρωτοβάθμια. Το ίδιο συμβαίνει και με καθηγητές ξένων γλωσσών και πληροφορικής. Μπορείς να καλύπτεις ώρες και στις δύο βαθμίδες.
Μόνο που ως Νηπιαγωγός δεν γίνεται να συμπληρώνω ωράριο, αλλά θα πρέπει να διατεθώ εξ΄ολοκλήρου για να αναλάβω το τμήμα. Όπως και να έχει, θετική είναι η εξέλιξη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161388
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 548
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 480
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.