*

Αποστολέας Θέμα: Νέα Ειδική Προσαύξηση για τους Μηχανικούς του Δημοσίου....!!!!  (Αναγνώστηκε 13750 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lenazagor

  • Συλλέκτης Παραστάσεων
  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 858
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Lenazagor
Θα παρακαλούσα  να πέσουν λίγο οι τόνοι και να αποφεύγονται οι προσωπικές διαφορές  δημόσια.
Γι'αυτον τον λόγο υπάρχουν τα pm, τα mail κλπ.
Ορισμένα από τα μηνύματα που δεν έχουν να κάνουν με το θέμα της συζήτησης πρέπει να διαγραφούν ή θα τροποποιηθούν.
Θα παρακαλούσα τα μέλη που τα έγραψαν να κάνουν τις απαραίτητες τροποποιήσεις αλλιώς θα αναγκαστουμε να τις κάνουμε εμείς.
Το forum πρέπει να λειτουργεί ενημερωτικά για τα μέλη και όχι να φιλοξενεί φιλονικίες και προσβολές.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

xaan

  • Επισκέπτης
Θα παρακαλούσα  να πέσουν λίγο οι τόνοι και να αποφεύγονται οι προσωπικές διαφορές  δημόσια.
Γι'αυτον τον λόγο υπάρχουν τα pm, τα mail κλπ.
Ορισμένα από τα μηνύματα που δεν έχουν να κάνουν με το θέμα της συζήτησης πρέπει να διαγραφούν ή θα τροποποιηθούν.
Θα παρακαλούσα τα μέλη που τα έγραψαν να κάνουν τις απαραίτητες τροποποιήσεις αλλιώς θα αναγκαστουμε να τις κάνουμε εμείς.
Το forum πρέπει να λειτουργεί ενημερωτικά για τα μέλη και όχι να φιλοξενεί φιλονικίες και προσβολές.

Ευχαριστώ.


AΠΑΝΤΗΣΗ:

Συμφωνώ ότι θα πρέπει να πέσουν οι τόνοι και προσωπικά θα κάνω την αρχή, διευκρινίζοντας ότι:

1) Λυπάμαι που η άλλη, η διαφορετική άποψή μου (που συμβαίνει να ταυτίζεται με την άποψη του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος) εξελήφθη από κάποιους ως αφορμή για αντιπαράθεση απέναντί μου με την έννοια της σύγκρουσης (όπως έδειξε η τακτική τους - και οι εκπαιδευτικοί μηχανικοί θα καταλαβαίνουν τι εννοώ) και όχι της σύγκρισης των ιδεών ή απόψεων, όπως επεδίωξα εγώ.

2) Λυπάμαι, επίσης, και για λογαριασμό μου, καθώς πάνω στον εκνευρισμό μου (άνθρωποι είμαστε...) μερικές φορές χρησιμοποίησα εκφράσεις που μπορεί να προκάλεσαν. Ημαρτον...

3) Επαναλαμβάνω ότι όχι μόνο σέβομαι και υπολήπτομαι απολύτως τους εκπαιδευτικούς μηχανικούς για το έργο που προσφέρουν στην εκπαίδευση, αλλά εν τινί μέτρω, τους θεωρώ ως τους εκπαιδευτικούς του μέλλοντος. Συμβαίνει δε να με τιμούν με τη φιλία τους πολλοί συνάδελφοι εκπαιδευτικοί μηχανικοί. Εϊμαι πεπεισμέμος ότι η συντριπτική πλειοψηφία των εκπ/κών μηχανικών είναι εξαίρετοι επιστήμονες - για το πρόσθετο λόγο ότι ως "πρακτικοί" επιστήμονες είναι οι εκφραστές της Λογικής, άρα και του δια - Λόγου. Δυστυχώς, όμως, όπως και σε όλους τους κλάδους εκπ/κών, υπάρχουν και στον δικό τους οι εξαιρέσεις. Υπάρχουν, όπως, πιστεύω αποδείχθηκε περίτρανα τις τελευταίες τρείς μέρες σ' αυτό το topic, και οι εκπ/κοί μηχανικοί που τυγχάνουν οπαδοί (και δη φανατικοί!) των παραλλήλων μονολόγων. Συγγνώμη, αλλά διαφωνούμε...

4) Από τον "panzos" δεν περιμένω, πλέον, απάντηση (για το ποιάς "εκπαιδευτικής σχολής" είναι απόφοιτος). Νομίζω ότι όλοι όσοι παρακολούθησαν το τελευταίο τριήμερο την αντι - παράθεση απόψεων, μπορούν από μόνοι τους να βγάλουν τα συμπεράσματά τους.

5) Απευθυνόμενος στους συναδέλφους μου εκπαιδευτικούς μηχανικούς, θέλω να τονίσω ότι:  όλους τους κλάδους των εκπαιδευτικών (από τον ΠΕ1 - στον οποίο ανήκει η αφεντιά μου - μέχρι και τον ΠΕ20) είναι περισσότερα αυτά που μας ενώνουν από εκείνα που μας χωρίζουν. Προσωπικά, όχι μόνο δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να καταβληθούν τα επιδόματα των εργοληπτών μηχανικών και στους εκπαιδευτικούς μηχανικούς. Ισως αργότερα, καταβληθούν λογοτεχνικά επιδόματα στους φιλολόγους, ιεροκηρυκτικά, ή (γιατί όχι;) ψαλτικά (...)  στους θεολόγους, προπονητικά στους γυμναστές. κ.ο.κ.

Για μένα συνάδελφοι το θέμα είναι θεσμικό: ή το παλεύουμε όλοι μαζί, ή ο καθένας τραβάει το (επιδοματικό) δρόμο του. Ο καθείς διαλέγει και παίρνει. (Αυτονοήτως εγώ τάσσομαι με την πρώτη εκδοχή).

 





 

 

 


Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Συνάδελφοι μηχανικοί διάβασα το νόμο για την ειδική προσαύξηση και έχω ευχάριστα νέα για μερικούς. Στην ειδική προσαύξηση υπάγονται τα πρόσωπα που έχουν συμπληρώσει δεκαετή ασφάλιση στον κλάδο κύριας σύνταξης και το 35ο έτος της ηλικίας τους. Γεγονός το οποίο σημαίνει οτι οι νέοι σχετικά μηχανικοί δεν θα την πληρώσουν προς το παρόν αλλα βέβαια θα την βρούν μπροστά τους... και βεβαίως οι όχι και τόσο νέοι μηχανικοί δυστυχώς θα πρέπει να την επωμιστούν. Το παραπάνω προκύπτει απο το άρθρο 3 του νόμου που μπορείτε να κατεβάσετε απο την ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ στο παρακάτω link:
http://www.tsmede.gr/K93KB95.pdf


Όταν μιλάει η ουσία......... ;)

Να 'σαι καλά..... και πάντα τόσο χρήσιμος.....

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Αυτή τη λεπτομέρεια δεν την είχα προσέξει είναι η αλήθεια! Εντάξει μπορεί προς το παρόν καποιοι να το γλυτώσουμε αλλά στο μέλλον θα το φορτωθούμε κι εμείς όπως και οι παλιότεροι συνάδελφοι! Κάτι πρέπει να γίνει, δεν μπορεί να πληρώνουμε τα πάντα όπως οι άλλοι και να μην παίρνουμε τίποτα! Έλεος! Οι των ΤΕΙ πιο πολλά από εμάς θα παίρνουν τώρα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Basileios C

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι μηχανικοί διάβασα το νόμο για την ειδική προσαύξηση και έχω ευχάριστα νέα για μερικούς. Στην ειδική προσαύξηση υπάγονται τα πρόσωπα που έχουν συμπληρώσει δεκαετή ασφάλιση στον κλάδο κύριας σύνταξης και το 35ο έτος της ηλικίας τους. Γεγονός το οποίο σημαίνει οτι οι νέοι σχετικά μηχανικοί δεν θα την πληρώσουν προς το παρόν αλλα βέβαια θα την βρούν μπροστά τους... και βεβαίως οι όχι και τόσο νέοι μηχανικοί δυστυχώς θα πρέπει να την επωμιστούν. Το παραπάνω προκύπτει απο το άρθρο 3 του νόμου που μπορείτε να κατεβάσετε απο την ιστοσελίδα του ΤΣΜΕΔΕ στο παρακάτω link:
http://www.tsmede.gr/K93KB95.pdf

Εύγε panzo για την προσεκτική ανάγνωση και ενημέρωση σου. Εφτιαξες τη μέρα σε πολλούς μηχανικούς ..., και περισσότερο στους εκπαιδευτικούς μηχανικούς, γιατί στην πλειοψηφία τους είναι νέοι.

Αποσυνδεδεμένος msto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βασικα εσενα σε ενδιαφερει πιο πολυ για το επιδομα απο εμάς τους μηχανικους γιατι το εχεις ψαξει........
το θέμα ειναι τι ζόρι τραβάς, ζηλεύεις ; εχεις πάρει κατάσταση μισθοδοσίας μηχανικου της εκπαίδευσης να δεις τι κρατήσεις γίνονται;


Αποσυνδεδεμένος katgial

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Το μόνο που ζητάω εγώ είναι να φύγω από το ΤΣΜΕΔΕ. Είναι το πιο πλούσιο ταμείο (και θέλει να γίνει πλουσιότερο), χωρίς να παρέχει στους ασφαλισμένους τα απαραίτητα.

xaan

  • Επισκέπτης
Αυτή τη λεπτομέρεια δεν την είχα προσέξει είναι η αλήθεια! Εντάξει μπορεί προς το παρόν καποιοι να το γλυτώσουμε αλλά στο μέλλον θα το φορτωθούμε κι εμείς όπως και οι παλιότεροι συνάδελφοι! Κάτι πρέπει να γίνει, δεν μπορεί να πληρώνουμε τα πάντα όπως οι άλλοι και να μην παίρνουμε τίποτα! Έλεος! Οι των ΤΕΙ πιο πολλά από εμάς θα παίρνουν τώρα.

H καταγγελία είναι σοβαρότατη! "Οι των ΤΕΙ", λέει, "θα παίρνουν τώρα  πιο πολλά" (από τους αποφοίτους πολυτεχνείων).

Πάντως, καθ' α γνωρίζει η ημετέρα ταπεινότης,  εκ των μέχρι τώρα δεδομένων, οι εκπ/κοί μηχανικοί διορίζονται απευθείας στον 17ο ΜΚ (και ορθώς και δικαίως, λόγω 5ετούς φοίτησης) και παίρνουν όλα τα επιδόματα που προβλέπονται για τους εκπαιδευτικούς παντός κλάδου και ειδικότητας (αποφοίτων ΑΕΙ 4ετούς και ΤΕΙ). Συνεπώς αυτό που ίσχυε μέχρι τώρα είναι ότι οι μηχανικοί προηγούνται μισθολογικά απάντων των λοιπών κλάδων λόγω πρσαύξησης κλιμακίου (εξ αιτίας αυξημένου χρόνου σπουδών). Αλλαξε κάτι; Από πότε; Και βάσει ποιάς λογικής θα "παίρνουν πιο πολλά οι των ΤΕΙ". Το εξηγεί αυτό η (υποτιθέμενη - εγώ την αγνοώ) απόφαση που φέρνει τα πάνω - κάτω;

Αρα από που προκύπτει ότι "οι των ΤΕΙ θα παίρνουν τώρα πιό πολλά..."; Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα πρόκειται όχι απλά για σκάνδαλο, αλλά για σχιζοφρένεια...

Συμβαίνει, όμως;

Η καταγγελία είναι ΣΟΒAΡΟΤΑΤΗ και χρήσει άμεσου διευκρινίσεως!

(Υ.Γ1. Ελπίζω να μην εννοεί ο καταγγέλων / ουσα ότι επειδή οι "καθαρές" αποδοχές για τους εκπ/κούς μηχανικούς, πιθανώς, νά' ναι λιγότερες σε σχέση μ' άλλους κλάδους εκπ/κών, λόγω των ειδικών κρατήσεων των εκπ/κών μηχανικών στο "ΤΣΜΕΔΕ", ότι φταίνε γι΄αυτό οι άλλοι κλάδοι; Ελεος...

Υ.Γ. 2: Περιμένουμε με ανυπομονησία να ενημερωθούμε βάσει ποιάς "αποφάσεως" (;), ή εν πάση περιπτώσει πόθεν προκύπτει, ότι οι εκπαιδευτικοί μηχανικοί (5ετούς φοίητησης) θα παίρνουν λιγότερα από τους αποφοίτους των ΤΕΙ....

Υ.Γ.3: Μήπως οι των ΤΕΙ θα παίρνουν τώρα και περισσότερα και από τους λοιπούς κλάδους εκπαιδευτικών ΑΕΙ - και δεν το επήραμε ακόμη χαμπάρι;.... )



 

Αποσυνδεδεμένος katgial

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Για μένα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τις άλλες ειδικότητες απλώς ήθελα να πω στον xaan ότι είμαστε αρκετά αδικημένοι οσον αφορά την ασφάλιση μας. Ουτε συμβεβλημένους γιατρούς έχουμε όπως στο δημόσιο, ούτε εφάπαξ παίρνουμε (όσοι είμαστε ασφαλισμένοι μετά το '93). Όταν έκλεισα 5 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ μου μειώθηκε ο καθαρός μισθός κατά 40 ευρώ και τώρα θα κάνουν κι άλλη μείωση. Το θέμα για μένα είναι γιατί δεν δίνεται και σε εμάς η δυνατότητα να επιλέξουμε του Δημοσίου. Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν μας φταίνε οι άλλες ειδικότητες, το ΤΣΜΕΔΕ μας φταίει!!!! 

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
ΑΥτό ακριβώς εννοούσα και όχι ότι οι ΤΕΙ παίρνουν πιο πολλά ακαθάριστα. Πιο πολλά ακαθάριστα παίρνουμε εμείς αλλά λόγω κρατήσεων ΤΣΜΕΔΕ θα παίρνουμε λιγότερα καθαρά.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2007, 01:54:57 μμ από Lenazagor »

xaan

  • Επισκέπτης
Για μένα δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τις άλλες ειδικότητες απλώς ήθελα να πω στον xaan ότι είμαστε αρκετά αδικημένοι οσον αφορά την ασφάλιση μας. Ουτε συμβεβλημένους γιατρούς έχουμε όπως στο δημόσιο, ούτε εφάπαξ παίρνουμε (όσοι είμαστε ασφαλισμένοι μετά το '93). Όταν έκλεισα 5 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ μου μειώθηκε ο καθαρός μισθός κατά 40 ευρώ και τώρα θα κάνουν κι άλλη μείωση. Το θέμα για μένα είναι γιατί δεν δίνεται και σε εμάς η δυνατότητα να επιλέξουμε του Δημοσίου. Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν μας φταίνε οι άλλες ειδικότητες, το ΤΣΜΕΔΕ μας φταίει!!!! 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Φυσικά. Το ότι συμφωνώ μαζί σου (ή μάλλον συμφωνείς εσύ μαζί μου) εξυπονοείται από την προηγηθείσα απάντησή μου στον /-την "arianara", ο/η οποία/-ος προβληματιζόμενη για τις κρατήσεις στο ΤΜΕΔΕ (ή για κάτι άλλο - και αν ναι ποιό, άρα γε;) τά "βάζει" μ' άλλους κλάδους, γράφοντας (scripta manent):

"...Κάτι πρέπει να γίνει, δεν μπορεί να πληρώνουμε τα πάντα όπως οι άλλοι και να μην παίρνουμε τίποτα! Έλεος! Οι των ΤΕΙ πιο πολλά από εμάς θα παίρνουν τώρα..."

(Συμφωνώ απολύτως στο να δοθεί το δικαίωμα στους εκπαιδευτικούς μηχανικούς να επιλέγουν αν θα είναι ή όχι στο ΤΣΜΕΔΕ. Νομίζω ότι το δικαίωμα αυτό υπακούει στη στοιχειώδη λογική).   





Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ

(Συμφωνώ απολύτως στο να δοθεί το δικαίωμα στους εκπαιδευτικούς μηχανικούς να επιλέγουν αν θα είναι ή όχι στο ΤΣΜΕΔΕ. Νομίζω ότι το δικαίωμα αυτό υπακούει στη στοιχειώδη λογική).    [/b]


Η στοιχειώδης λογική δεν έχει ούτε καν μακρινή συγγένεια με το ΤΣΜΕΔΕ.......
Οι εκπαιδευτικοί Μηχανικοί (οι νέοι - μετά του 93) ΔΕΝ έχουν το δικαίωμα επιλογής......

xaan

  • Επισκέπτης
ΑΥτό ακριβώς εννοούσα και όχι ότι οι ΤΕΙ παίρνουν πιο πολλά ακαθάριστα. Πιο πολλά ακαθάριστα παίρνουμε εμείς αλλά λόγω κρατήσεων ΤΣΜΕΔΕ θα παίρνουμε λιγότερα καθαρά.


Και ποιός φταίει γι' αυτό; Oι των ΤΕΙ; Κάποιες άλλες ειδικότητες εκπαιδευτικών; Ποιοί τέλος πάντων είναι υπεύθυνοι για το ..."δράμα" σου

(Eλεος...) 


(Με το μπαρδόν: εννοείτε τα πάντα εκ των όσων γράφετε;...)

xaan

  • Επισκέπτης

(Συμφωνώ απολύτως στο να δοθεί το δικαίωμα στους εκπαιδευτικούς μηχανικούς να επιλέγουν αν θα είναι ή όχι στο ΤΣΜΕΔΕ. Νομίζω ότι το δικαίωμα αυτό υπακούει στη στοιχειώδη λογική).    [/b]


Η στοιχειώδης λογική δεν έχει ούτε καν μακρινή συγγένεια με το ΤΣΜΕΔΕ.......
Οι εκπαιδευτικοί Μηχανικοί (οι νέοι - μετά του 93) ΔΕΝ έχουν το δικαίωμα επιλογής......


AΠΑΝΤΗΣΗ:  Εχεις δίκιο. Αλλά ελπίζω να μη θεωρείς υπεύθυνη τη στοιχειώδη λογική για το γεγονός ότι υποχρεώνονται εκπαιδευτικοί να ασφαλίζονται στο ίδιο ταμείο με τους εργολάβους...(Μη ξεχνάς ότι ζούμε στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας...)

Προσωπικώς δε κατ' ουδεμίαν περίπτωσιν έχω αποκλείσει εις το μέλλον εργολάβοι να ασφαλίζονται στο ίδιο ταμείο με τους εκπαιδευτικούς... (Εσύ;)





 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 700
Σύνολο: 710

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.