*

Αποστολέας Θέμα: Νέα Ειδική Προσαύξηση για τους Μηχανικούς του Δημοσίου....!!!!  (Αναγνώστηκε 13751 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ

(Συμφωνώ απολύτως στο να δοθεί το δικαίωμα στους εκπαιδευτικούς μηχανικούς να επιλέγουν αν θα είναι ή όχι στο ΤΣΜΕΔΕ. Νομίζω ότι το δικαίωμα αυτό υπακούει στη στοιχειώδη λογική).    [/b]


Η στοιχειώδης λογική δεν έχει ούτε καν μακρινή συγγένεια με το ΤΣΜΕΔΕ.......
Οι εκπαιδευτικοί Μηχανικοί (οι νέοι - μετά του 93) ΔΕΝ έχουν το δικαίωμα επιλογής......


AΠΑΝΤΗΣΗ:  Εχεις δίκιο. Αλλά ελπίζω να μη θεωρείς υπεύθυνη τη στοιχειώδη λογική για το γεγονός ότι υποχρεώνονται εκπαιδευτικοί να ασφαλίζονται στο ίδιο ταμείο με τους εργολάβους...(Μη ξεχνάς ότι ζούμε στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας...)

Προσωπικώς δε κατ' ουδεμίαν περίπτωσιν έχω αποκλείσει εις το μέλλον εργολάβοι να ασφαλίζονται στο ίδιο ταμείο με τους εκπαιδευτικούς... (Εσύ;)



Καμμιά φορά νομίζω ότι γράφεις κάτι μόνο για αν γράψεις.......

Πάντως την πρώτη σου πρόταση είναι αλήθεια ότι δεν την καταλαβαίνω........
Αν απ' όσα είπα, κατάλαβες αυτό που γράφεις παραπάνω τότε ίσως δεν έχουμε κοινό σημείο αντίληψης......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Μόλις μας έστειλε η μισθοδοσία να συμπληρώσουμε μια υπεύθυνη δήλωση για το εάν θέλουμε και εμείς που δεν έχουμε 10 χρόνια στο κλάδο κύριας σύνταξης και δεν έχουμε συμπληρώσει το 35 έτος της ηλικίας μας ναπληρώσουμε την ειδική προσαύξηση προαιρετικά......
Μεγάλο δίλλημα  :D :D :D
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

anna_arwen

  • Επισκέπτης
Παιδιά, εγω έχω κλεισει τα 35 αλλά δεν έχω 10 χρόνια ασφάλισης. Τί γίνεται τότε?

Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
καλά νέα ;)....γλιτώνεις το επίδομα μέχρι να συμπληρώσεις 10 χρόνια ασφάλισης στο κλάδο κύριας σύνταξη του ΤΣΜΕΔΕ
“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pollux

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Αγαπητοί συνάδελφοι,
Είμαι μέλος του forum από πέρυσι αλλά δεν είχα δει το θέμα αυτό.
Το πρόβλημα με τις αυξήσεις στις  κρατήσεις που επιβάλλει ο νέος νόμος που έχει ψηφιστεί από τον Ιανουάριο (νομίζω), δεν είναι μόνο η ειδική προσαύξηση, αλλά για τους παλαιούς (πριν 93) αλλάζει και ο υπολογισμός των εισφορών και από ποσό γίνεται ποσοστό, όπως και επίσης επιβάλλονται επί 14 ετησίως και όχι 12 όπως ήταν μέχρι τώρα.
 

Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Καλά η xaan ότι νά'ναι λέει πάλι. Αν δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω μην τα σχολιάζεις βαριέμαι απίστευτα να δίνω εξηγήσεις σε άτομα άσχετα με το αντικείμενο.

Αποσυνδεδεμένος koukos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα και από μένα. Εγώ από ότι κατάλαβα είμαι από τους άτυχους, αφού έχω πάνω από 10 χρόνια ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ και είμαι πάνω από 35 χρονών..... Ξέρει κανείς από πότε ισχύει η νέα κράτηση ;;;

Επίσης ένα άλλο θέμα που θέλω να θέσω είναι αυτό που έχει να κάνει με το δικαίωμα άσκησης τοπυ επαγγέλματος του μηχανικού, ενώ είμαστε διορισμένοι εκπαιδευτικοί. Νομίζω ότι έχουμε αυτό το δικαίωμα, με την άδεια του οικείου ΠΥΣΔΕ: η λύση είναι δηλάδή να πάρουμε άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου. Πολλοί συνάδελφοι που ξέρω ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΟΥΣ ΣΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ, και εγώ προσωπικά το θεωρώ φυσιολογικό, γιατί όπως λέει και η κοινή λογική, δεν υπάρχει σύγκρουση συμφερόντων αν ασκείς κάποα δραστηριότητα σαν μηχανικός ενώ παράλληλα είσαι εκπαιδευτικός. Σύγκρουση συμφερόντων και παρανομία υπάρχει εάν π.χ. κάνεις ιδιαίτερα μαθήματα. Επ' αυτού παρακαλώ θα ήθελα αν μπορείτε να τοποθετηθείτε υπεύθυνα, γιατί είναι ένα ζήτημα που απασχολεί πολλούς.

xaan

  • Επισκέπτης
Καλά η xaan ότι νά'ναι λέει πάλι. Αν δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω μην τα σχολιάζεις βαριέμαι απίστευτα να δίνω εξηγήσεις σε άτομα άσχετα με το αντικείμενο.

ENTΑΞΕΙ "arianara", καταλάβαμε ποιάς "....εκπαιδευτικής ....σχολής" απόφοιτος είσαι.... 

Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ μαζί σου.

(Οσο για το ποιός είναι πιό σχετικός (έτσι νομίζεις για τον εαυτό σου;...) ή άσχετος με το αντικείμενο, άσε να το κρίνουν άλλοι. Το να κρίνεις εσύ τον εαυτό σου και να τον χρίζεις διδάσκαλο της οικουμένης πάσης, δεν λέει τίποτα ... (λέει;). (Παρεκτός, φυσικά, εάν έχεις ειδικούς λόγους να εαυτοϋποστηρίζεσαι ψυχολογικά, οπότε πάω πάσσο - που λένε κι' οι μηχανολόγοι...). Πάντως, εάν είχες διδαχθεί ψυχολογία και παιδαγωγική θα αντιλαμβανόσουνα καλύτερα το δέον της πρεπούσης συμπεριφοράς για τις δημόσιες κρίσεις και αξιολογήσεις των ανθρώπων. Αν*...)



 ;)
 

* Το ποίημα του Κίπλιγκ, που κάναμε στο Λύκειο, το θυμάσαι;..







Αποσυνδεδεμένος arianara

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Είναι όμορφα σου λέω όταν χαράζει στο Αιγαίο!
    • Προφίλ
Καλά η xaan ότι νά'ναι λέει πάλι. Αν δεν καταλαβαίνεις αυτά που γράφω μην τα σχολιάζεις βαριέμαι απίστευτα να δίνω εξηγήσεις σε άτομα άσχετα με το αντικείμενο.

ENTΑΞΕΙ "arianara", καταλάβαμε ποιάς "....εκπαιδευτικής ....σχολής" απόφοιτος είσαι.... 

Μην ανησυχείς, δεν πρόκειται να ξανασχοληθώ μαζί σου.

(Οσο για το ποιός είναι πιό σχετικός (έτσι νομίζεις για τον εαυτό σου;...) ή άσχετος με το αντικείμενο, άσε να το κρίνουν άλλοι. Το να κρίνεις εσύ τον εαυτό σου και να τον χρίζεις διδάσκαλο της οικουμένης πάσης, δεν λέει τίποτα ... (λέει;). (Παρεκτός, φυσικά, εάν έχεις ειδικούς λόγους να εαυτοϋποστηρίζεσαι ψυχολογικά, οπότε πάω πάσσο - που λένε κι' οι μηχανολόγοι...). Πάντως, εάν είχες διδαχθεί ψυχολογία και παιδαγωγική θα αντιλαμβανόσουνα καλύτερα το δέον της πρεπούσης συμπεριφοράς για τις δημόσιες κρίσεις και αξιολογήσεις των ανθρώπων. Αν*...)



 ;)
 

* Το ποίημα του Κίπλιγκ, που κάναμε στο Λύκειο, το θυμάσαι;..






Στα παιδαγωγικά στον ΑΣΕΠ είχα 85 και η κουβέντα μαζί σου σταματάει εδώ! .-

Αποσυνδεδεμένος maiks

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ειδική Προσαύξηση για τους Μηχανικούς του Δημοσίου....!!!!
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 02, 2007, 12:10:54 πμ »
Αγαπητοι συναδελφοι μηχανικοι,
Θα πρεπει να καταλαβετε οτι στο χωρο της εκπαιδευσης κυριαρχουν τα λομπυ και οι  ε.μονες των σοφων.
Τα λομπυ θα τα αντιμετωπισουμε οταν γινουμε πολλοι σε αριθμο, την βλακεια ποτε.


Αποσυνδεδεμένος panzos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • Φύλο: Άντρας
  • We are a way for the Cosmos to know itself
    • Προφίλ
Απ: Νέα Ειδική Προσαύξηση για τους Μηχανικούς του Δημοσίου....!!!!
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 02, 2007, 03:40:45 μμ »
Καλημέρα και από μένα. Εγώ από ότι κατάλαβα είμαι από τους άτυχους, αφού έχω πάνω από 10 χρόνια ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ και είμαι πάνω από 35 χρονών..... Ξέρει κανείς από πότε ισχύει η νέα κράτηση ;;;

Δυστυχώς συνάδελφε η κράτηση άρχισε απο 1/1/2007, δηλαδή χρωστάς ήδη 5 μήνες... :(


“When Kepler found his long-cherished belief did not agree with the most precise observation, he accepted the uncomfortable fact. He preferred the hard truth to his dearest illusions; that is the heart of science.” - Carl Sagan

Αποσυνδεδεμένος msto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ειδική προσαύξηση ΤΣΜΕΔΕ
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 05, 2007, 10:37:43 μμ »
Σχετικά με την ειδική προσαύξηση στο ΤΣΜΕΔΕ ξέρει κανείς τίποτα;
Με το που θα ισχύσει αυτό, θα πληρωνουμε 79.19 ευρώ το μήνα
και μάλιστα αναδρομικά απο 1/1/2007. που σημαίνει ότι θα πληρώσουμε αναδρομικά γυρω στα 500 ευρω
στο ηλίθιο ταμείο μας, δηλάδη θα παίρνουμε λιγότερα και από όλους. τι να την κάνω την καλή σύνταξη ρε παιδιά.τώρα τα θέλω τα λεφτά
όχι στα 60 που θα μου τα τρώνε οι γιατροί!
έλεος!

Αποσυνδεδεμένος kokalo

  • Global Moderator
  • Προχωρημένο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 138
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: ειδική προσαύξηση ΤΣΜΕΔΕ
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 05, 2007, 10:45:56 μμ »
Σχετικά με την ειδική προσαύξηση στο ΤΣΜΕΔΕ ξέρει κανείς τίποτα;
Με το που θα ισχύσει αυτό, θα πληρωνουμε 79.19 ευρώ το μήνα
και μάλιστα αναδρομικά απο 1/1/2007. που σημαίνει ότι θα πληρώσουμε αναδρομικά γυρω στα 500 ευρω
στο ηλίθιο ταμείο μας, δηλάδη θα παίρνουμε λιγότερα και από όλους. τι να την κάνω την καλή σύνταξη ρε παιδιά.τώρα τα θέλω τα λεφτά
όχι στα 60 που θα μου τα τρώνε οι γιατροί!
έλεος!

Έγινε συγχώνευση των θεμάτων......

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 510
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.