*

Αποστολέας Θέμα: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων  (Αναγνώστηκε 160708 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2555
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #616 στις: Ιούλιος 06, 2010, 10:16:04 μμ »

Δηλ αν κάποιος ΑΜΩ έχει   15 ώρες  και προκύψει κενό  π.χ. 5 ωρών δεν θα τις πάρει αυτός για να γίνει ΑΚΩ  ώστε να συμπληρώσει 20 ώρες

Αυτό από που προκύπτει;;;

Δηλαδή και στη περίπτωση που σου λέω ότι είμαι 1η στον πίνακα αυτες τις 5 ώρες θα τις δώσουν σε άλλον ε;
Κρίμα εγω σήμερα έκανα τροποποίηση στην αίτηση με τα ΑΜΩ έχοντας στο μυαλό μου ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ισχυρίζεσαι  :(
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:54 »

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #617 στις: Ιούλιος 06, 2010, 11:21:41 μμ »

Αυτό από που προκύπτει;;;

Δηλαδή και στη περίπτωση που σου λέω ότι είμαι 1η στον πίνακα αυτες τις 5 ώρες θα τις δώσουν σε άλλον ε;
Κρίμα εγω σήμερα έκανα τροποποίηση στην αίτηση με τα ΑΜΩ έχοντας στο μυαλό μου ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ισχυρίζεσαι  :(


Η γνώμη μου είναι πως καλά έκανες και τροποποίησες την αίτησή σου...
Έτσι κι αλλιώς το μόνο σίγουρο πλέον είναι πως το να δηλώσεις ΑΜΩ δε σου στοιχίζει θέση ΑΚΩ στην ίδια περιοχή.
Αν αντίθετα δε δήλωνες ΑΜΩ μπορεί αν δε σε καλούσαν ΑΚΩ να έχανες την κλήση τουλάχιστον ως ΑΜΩ

Η κλήση ως ΑΚΩ έχω καταλάβει οτι προϋποθέτει αντίστοιχο κενό σε ένα μονο σχολείο...

Αυτό που μένει να δούμε (και να καταγγείλουμε) είναι να σπάνε τις θέσεις ΑΚΩ  σε ωρομισθίες (γιατι δεν έχει κανένα οικονομικό όφελος το κράτος να τις σπάσει σε θέσεις ΑΜΩ που του κοστίζουν το ίδιο)...

Τέλος (όσον αφορά το στην ίδια περιοχή που υπογραμίζω παραπάνω) πιστεύω πως ίσως δημιουργήσει λίγες "αδικίες" (άτομα που βρίσκονται πιο χαμηλά στον πίνακα να κληθούν ως ΑΚΩ έναντυ ατόμων ψηλότερα στον πίνακα που ατύχησαν να κληθούν προτίστως ως ΑΜΩ σε περιοχή που δεν άνοιξε αργότερα θέση ΑΚΩ).
Άν όμως το υπουργείο φροντίσει να καλύψει πρώτα τις θέσεις ΑΚΩ και έπειτα να αρχίσει να καλεί ΑΜΩ, το παραπάνω πρόβλημα θα είναι κατα τη γνώμη μου
μια μικρή εξαίρεση. (Επειδή τα κενά που δημιουργούνται μεσα στη χρονιά είναι ελάχιστα σε σχέση με αυτά που υπάρχουν στην αρχή της χρονιάς)

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #618 στις: Ιούλιος 07, 2010, 10:16:31 πμ »
Οι πιθανότητες να γίνει κάποιος από αμω σε ακω είναι μεγάλες αν κάποιος εκπαιδευτικός στην περιοχή βγει κυρίως για λόγους υγείας σε άδεια. Έτσι το βλέπω εγώ.

Και πόσοι είναι αυτοί που θα βγούν σε άδεια λόγω υγείας ;.
Ακόμα και έτσι οι πιθανότητες είναι μηδαμινές .!!
"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #619 στις: Ιούλιος 07, 2010, 10:41:49 πμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω! Επιπλέον θα πρέπει να έχεις και τα περισσότερα μόρια και από τους υπόλοιπους έστω και λίγους ενδιαφερόμενους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:38:54 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #620 στις: Ιούλιος 07, 2010, 10:57:25 πμ »
Η δική μου αίσθηση είναι πως το όλο νομοθετικό πλαίσιο γίνεται πάρα πολύ πολύπλοκο. Κι αν σκεφτούμε πόσες παραβιάσεις γίνονταν όταν οι διατάξεις ήταν πολύ πιο απλές και σαφείς, μπορούμε να καταλάβουμε τις ατασθαλίες, τις υπερπηδήσεις του πίνακα και τα παζάρια που θα γίνονται κάτω απ' το τραπέζι από δω και στο εξής. Ποια κατάργηση ωρομισθίας?? Μιλάμε πια για κατάργηση της καθαρής αναπλήρωσης. Απλά το μάζεψαν λίγο γιατί έκανε τελείως μπαμ.  Έχουν δει τα μάτια μας πάρα πολλά, μας έχουν ψήσει πάρα πολύ για να είμαστε τόσο αφελείς και καλοπροαίρετοι.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #621 στις: Ιούλιος 07, 2010, 11:20:01 πμ »
Aκριβώς έτσι είναι.Καταργεί την αναπλήρωση και την μετστρέπει σε ωρομισθία.Πολύ πρόστυχη η Αννούλα.

Αποσυνδεδεμένος georgia9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #622 στις: Ιούλιος 07, 2010, 12:04:42 μμ »
εχει κανεις ιδεα αν του χρονου θα ξαναγινουν αιτησεις για αναπληρωτες? να ξερω αν θα ξαναπερασω τα ιδια... ??? ??? ??? ??? :P

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #623 στις: Ιούλιος 07, 2010, 12:05:18 μμ »
καλημέρα σε όλους....

σαν μια ύστατη προσπάθεια να "καταλάβω" την εγκύκλιο πήρα τηλ στο υπουργείο και μου είπαν πως αν κάποιος έχει προσληφθεί ως αμω σε μια περιοχή για 7 ώρες και προκύψουν άλλες 7 δεν θα τις δώσουν σε αυτούς, αλλά θα γίνει μια άλλη σύμβαση αμω με άλλον αναπληρωτή!!! μόνο αν προκύψουν 1 έως 4 ώρες θα τις δώσουν σε αυτόν!
έλεος! πάψαμε να λεγόμαστε ωρομίσθιοι και γινόμαστε αναπληρωτές με λιγότερες ώρες και δικαιώματα αλλά περισσότερες υποχρεώσεις!
αναβαθμιστήκαμε σε είλωτες!!!

εγώ πάντως δεν δήλωσα καθόλου αμω... ούτε δίπλα στο σπίτι μου...

καλή τύχη σε όλους μας...  :-\ :-\ :-\
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #624 στις: Ιούλιος 07, 2010, 12:18:40 μμ »
Η δική μου αίσθηση είναι πως το όλο νομοθετικό πλαίσιο γίνεται πάρα πολύ πολύπλοκο. Κι αν σκεφτούμε πόσες παραβιάσεις γίνονταν όταν οι διατάξεις ήταν πολύ πιο απλές και σαφείς, μπορούμε να καταλάβουμε τις ατασθαλίες, τις υπερπηδήσεις του πίνακα και τα παζάρια που θα γίνονται κάτω απ' το τραπέζι από δω και στο εξής. Ποια κατάργηση ωρομισθίας?? Μιλάμε πια για κατάργηση της καθαρής αναπλήρωσης. Απλά το μάζεψαν λίγο γιατί έκανε τελείως μπαμ.  Έχουν δει τα μάτια μας πάρα πολλά, μας έχουν ψήσει πάρα πολύ για να είμαστε τόσο αφελείς και καλοπροαίρετοι.

   Ακριβώς έτσι έιναι. Το ζήτημα όμως είναι ότι και πολλοί ανάμεσά μας δεν το έχουν καταλάβει ποιο παιχνίδι παίζουν στην πλάτη μας και επικροτούν τέτοιες πολιτικές. Μάλιστα μιλούν για βελτιωτική ρύθμιση για κατάργηση της ωρομισθίας -σχόλιο που διάβασα εδώ στο forum. Αφού δεν έχουν λοιπόν οι άνθρωποι πολτική κρίση και δεν έχουν μάθει να σκέφτονται, άνθρωποι που έχουν πάρει και ένα ρημαδο-πτυχίο και βιώνουν την ανεργία που προκαλεί το όλο σύστημα φανταστείτε τι γίνεται παρακάτω. Για να μη μιλήσω για όσους ακόμα ρωτούν "μα τι αλλαγές θα γίνουν; Δεν καταλαβαίνω κλπ." Πού ζουν όλοι αυτοί;

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #625 στις: Ιούλιος 07, 2010, 12:26:53 μμ »

σαν μια ύστατη προσπάθεια να "καταλάβω" την εγκύκλιο πήρα τηλ στο υπουργείο και μου είπαν πως αν κάποιος έχει προσληφθεί ως αμω σε μια περιοχή για 7 ώρες και προκύψουν άλλες 7 δεν θα τις δώσουν σε αυτούς, αλλά θα γίνει μια άλλη σύμβαση αμω με άλλον αναπληρωτή!!! μόνο αν προκύψουν 1 έως 4 ώρες θα τις δώσουν σε αυτόν!
έλεος! πάψαμε να λεγόμαστε ωρομίσθιοι και γινόμαστε αναπληρωτές με λιγότερες ώρες και δικαιώματα αλλά περισσότερες υποχρεώσεις!
αναβαθμιστήκαμε σε είλωτες!!!
εγώ πάντως δεν δήλωσα καθόλου αμω... ούτε δίπλα στο σπίτι μου...

καλή τύχη σε όλους μας...  :-\ :-\ :-\

Άσε δε βγάζεις άκρη, φέτος πορευόμαστε στο σκοτάδι, δεν ξέρουμε τι θα μας ξημερώσει!
Εμένα στη β/θμια μου είπαν ακριβώς το αντίθετο, ό,τι δηλ αν έχω 7 ωρες και προκύψει άλλο  κενό 7 ωρών στην ίδια περιοχή θα το δώσουν σε μένα. Πρώτα καλύπτει λέει ο κάθε ΑΜΩ το ωράριό του και μετά πάνε στον επόμενο. Κοστίζουν περισσότερο στο υπουργείο οικονομικά 2 αμω με 7 ώρες ο καθένας απ' ότι ένας με 14 (λόγω ΙΚΑ, εισφορων κλπ) Οι κλήσεις είναι θέμα αποκλειστικά υπουργείου και η β/θμια είναι υπεύθυνη μόνο για τους ωρομισθιους των 1-4 ωρών.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος exterr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #626 στις: Ιούλιος 07, 2010, 12:29:02 μμ »
καλημέρα σε όλους....

σαν μια ύστατη προσπάθεια να "καταλάβω" την εγκύκλιο πήρα τηλ στο υπουργείο και μου είπαν πως αν κάποιος έχει προσληφθεί ως αμω σε μια περιοχή για 7 ώρες και προκύψουν άλλες 7 δεν θα τις δώσουν σε αυτούς, αλλά θα γίνει μια άλλη σύμβαση αμω με άλλον αναπληρωτή!!! μόνο αν προκύψουν 1 έως 4 ώρες θα τις δώσουν σε αυτόν!
έλεος! πάψαμε να λεγόμαστε ωρομίσθιοι και γινόμαστε αναπληρωτές με λιγότερες ώρες και δικαιώματα αλλά περισσότερες υποχρεώσεις!
αναβαθμιστήκαμε σε είλωτες!!!

εγώ πάντως δεν δήλωσα καθόλου αμω... ούτε δίπλα στο σπίτι μου...

καλή τύχη σε όλους μας...  :-\ :-\ :-\

Μάλιστα !! Αυτό είναι νέο !
Δηλαδή στο παράδειγμά σου με τις 7 ώρες χρειάζονται δυο 4-ωρα για να συμπληρώσεις 15-ωρο προφανώς σε άλλα δύο σχολεία.
Θέλουν να παίρνουμε σβάρνα τα σχολεία της περιοχής για να συμπληρώνουμε ώρες με 4-ωρα και προυπηρεσία ψίχουλα.
Ρε πάνε καλά ; !!!
"Πώς είναι δυνατό να μαστουριάζεις
εξήγησέ μου,
άμα σου περιφράξαν την καρδιά."

Νικόλας Ασιμος

Αποσυνδεδεμένος koleygr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04.01
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #627 στις: Ιούλιος 07, 2010, 12:47:19 μμ »

   Ακριβώς έτσι έιναι. Το ζήτημα όμως είναι ότι και πολλοί ανάμεσά μας δεν το έχουν καταλάβει ποιο παιχνίδι παίζουν στην πλάτη μας και επικροτούν τέτοιες πολιτικές. Μάλιστα μιλούν για βελτιωτική ρύθμιση για κατάργηση της ωρομισθίας -σχόλιο που διάβασα εδώ στο forum. Αφού δεν έχουν λοιπόν οι άνθρωποι πολτική κρίση και δεν έχουν μάθει να σκέφτονται, άνθρωποι που έχουν πάρει και ένα ρημαδο-πτυχίο και βιώνουν την ανεργία που προκαλεί το όλο σύστημα φανταστείτε τι γίνεται παρακάτω. Για να μη μιλήσω για όσους ακόμα ρωτούν "μα τι αλλαγές θα γίνουν; Δεν καταλαβαίνω κλπ." Πού ζουν όλοι αυτοί;

Συνάδελφε,
εγώ μίλησα για βελτιωτική ρύθμιση (και αναφέρομαι στη συμπληρωματική εγκύκλιο)....
Ηταν καλύτερα πρίν που ο ΑΜΩ δε μπορούσε να γίνει ΑΚΩ ούτε καν αν άνοιγε θέση στο σχολείο που ήταν?

Εγώ μίλησα επίσης για βήμα προς την κατάργηση της ωρομισθίας και όχι για κατάργηση αυτής...
Ένας ΑΜΩ με 7-8  ώρες θα παίρνει πλέον περίπου όσα έπερνε ένας ωρομίσθιος με 11 ώρες....
και θα τα παίρνει στην ώρα του....
Δέν είναι βήμα αυτό?

Επίσης στα μηνύματά μου έχω εκφράσει την επιφύλαξη για το πώς θα εφαρμοστούν αυτά.... το αν θα σπάνε οι ώρες κλπ.
Αν θέλεις βρες κάποιο από τα μηνύματά μου που θεωρείς οτι δείχνει έλλειψη κρίσης, παράθεσέ το και απάντησέ μου ωστε να κάνουμε πραγματικό διάλογο.

Υ.Γ: Το να παίρνεις απλώς μισή φράση και να χαρακτηρίζεις άτομα είναι εξίσου επικύνδυνο και πιο κακοπροέρετο από την έλλειψη πολιτικής κρίσης που μου χρεώνεις

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #628 στις: Ιούλιος 07, 2010, 12:51:27 μμ »
  Αγαπητέ μου δεν αναφερόμουν προσωπικά σε σένα αλλά σε όσους αδυνατούν να κατανοήσουν την παγίδα. Μας πετούν ένα ξεροκόμματο και αποδεχόμαστε ως θετικό το ότι το ψίχουλο έγινε μπουκιά;
 Αν τώρα εσύ θέτεις και τον εαυτό σου σε αυτή την ομάδα είναι λυπηρό..

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Eγκύκλιος Αναπληρωτών-Ωρομισθίων
« Απάντηση #629 στις: Ιούλιος 07, 2010, 12:58:15 μμ »
καλησπερα ,μηπως μπορει καποιος να μου πει μεχρι ποτε ειναι ή ηταν οι αιτησεις;; εχω χασει επαφη τωρα τελευταια.. :-[ :-[
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 417
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.