*

Αποστολέας Θέμα: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;  (Αναγνώστηκε 11166 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 21, 2010, 07:08:01 μμ »
Τώρα θυμήθηκα εκείνη την ταινία με τον Σβαρτσενέγκερ, όπου ως αστυνομικός αναλαμβάνει σε νηπιαγωγείο και τους έχει στρατιωτάκια με σφυρίχτρα και παραγγέλματα ;D

Ακριβώς!
Μπορεί να είναι ακραίο, αλλά μπορεί να συμβεί και όχι μόνο με άντρα νηπιαγωγό. Πότε, όμως ο Σβαρτζενεγκερ άρχισε να πετυχαίνει το σκοπό του; Όταν συπμεριφέρθηκε πιο "γυναικεία" (με την έννοια του κοινωνικού φύλου)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:39:39 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 21, 2010, 07:11:20 μμ »
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟς καταλαβαινω γιατι τα πιτσιρικια δεν θελουν να πανε.. ;D ;D ο αλλος ο 1.90 ο φιλος καπου συναδελφου που τελικα εγινε ειδικος φρουρος γιατι δεν πηγε σε νηπιαγωγειο,να πηγαινα και εγω το παιδι μου σε κεινον..χεχεχεχε ;D ;D :-[

Αναστασία, για τα παιδιά δε ξέρω (μάλλον θα βοηθάει και η εμφάνιση, γιατί θα τρώνε όλο το φαγητό τους από φόβο), αλλά φαντάζομαι οι μαμάδες σίγουρα θα πηγαίνουν συνέχεια στο νηπιαγωγείο.

γιατι παιδι μου να πηγαινουν οι μαμαδες για να δουν τον...μπαμπουλα;; :o :oχαλια !!
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 21, 2010, 07:16:45 μμ »
Τώρα θυμήθηκα εκείνη την ταινία με τον Σβαρτσενέγκερ, όπου ως αστυνομικός αναλαμβάνει σε νηπιαγωγείο και τους έχει στρατιωτάκια με σφυρίχτρα και παραγγέλματα ;D

Ακριβώς!
Μπορεί να είναι ακραίο, αλλά μπορεί να συμβεί και όχι μόνο με άντρα νηπιαγωγό. Πότε, όμως ο Σβαρτζενεγκερ άρχισε να πετυχαίνει το σκοπό του; Όταν συπμεριφέρθηκε πιο "γυναικεία" (με την έννοια του κοινωνικού φύλου)

ωπ, περιμενε! μισο...
τι θα πει πιο "γυναικεια"? δεν ειπαμε να εξαντλει τον αντρισμο του στα παιδια, αλλα δεν υπαρχει "γυναικεια" συμπεριφορα. μαλλον εννοεις να ειναι πιο τρυφερος ας πουμε, λιγοτερο αυστηρος,...κατι τετοιο. ετσι?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 21, 2010, 07:20:50 μμ »
Τώρα θυμήθηκα εκείνη την ταινία με τον Σβαρτσενέγκερ, όπου ως αστυνομικός αναλαμβάνει σε νηπιαγωγείο και τους έχει στρατιωτάκια με σφυρίχτρα και παραγγέλματα ;D

Ακριβώς!
Μπορεί να είναι ακραίο, αλλά μπορεί να συμβεί και όχι μόνο με άντρα νηπιαγωγό. Πότε, όμως ο Σβαρτζενεγκερ άρχισε να πετυχαίνει το σκοπό του; Όταν συπμεριφέρθηκε πιο "γυναικεία" (με την έννοια του κοινωνικού φύλου)

ωπ, περιμενε! μισο...
τι θα πει πιο "γυναικεια"? δεν ειπαμε να εξαντλει τον αντρισμο του στα παιδια, αλλα δεν υπαρχει "γυναικεια" συμπεριφορα. μαλλον εννοεις να ειναι πιο τρυφερος ας πουμε, λιγοτερο αυστηρος,...κατι τετοιο. ετσι?

ευαισθησια ουσ.γενους θηλυκου ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:39:39 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 21, 2010, 07:25:31 μμ »
Τώρα θυμήθηκα εκείνη την ταινία με τον Σβαρτσενέγκερ, όπου ως αστυνομικός αναλαμβάνει σε νηπιαγωγείο και τους έχει στρατιωτάκια με σφυρίχτρα και παραγγέλματα ;D

Ακριβώς!
Μπορεί να είναι ακραίο, αλλά μπορεί να συμβεί και όχι μόνο με άντρα νηπιαγωγό. Πότε, όμως ο Σβαρτζενεγκερ άρχισε να πετυχαίνει το σκοπό του; Όταν συπμεριφέρθηκε πιο "γυναικεία" (με την έννοια του κοινωνικού φύλου)

ωπ, περιμενε! μισο...
τι θα πει πιο "γυναικεια"? δεν ειπαμε να εξαντλει τον αντρισμο του στα παιδια, αλλα δεν υπαρχει "γυναικεια" συμπεριφορα. μαλλον εννοεις να ειναι πιο τρυφερος ας πουμε, λιγοτερο αυστηρος,...κατι τετοιο. ετσι?


Ακριβώς αυτό εννοώ. Γι' αυτό είναι και σε εισαγωγικά....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 21, 2010, 07:29:44 μμ »
Πιστεύω ότι η καλύτερη απάντηση στο

"Άνδρες στα νηπιαγωγεία;"

είναι ....

"Γυναίκες στο στρατό;"

 :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 21, 2010, 07:34:02 μμ »
Πιστεύω ότι η καλύτερη απάντηση στο

"Άνδρες στα νηπιαγωγεία;"

είναι ....

"Γυναίκες στο στρατό;"

 :-\ :-\
ΜΑς ΑΠΕΙΛΗΣΕς ΤΩΡΑ;; :-\ ;D ;D ;D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος gspiropoylos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Όταν μεγαλώσω θα γίνω νηπιαγωγός!!!
    • Προφίλ
Απ: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 21, 2010, 07:36:21 μμ »
Παρακολουθώ τη συζήτηση και νομίζω πως είμαι ο πλέον ...αρμόδιος να απαντήσω, καθώς είμαι ένας από τους ελάχιστους άντρες νηπιαγωγούς του forum αι όχι μόνο !!!!
Λοιπόν μέσα από την ...πολύχρονη εμπειρία μου (των 6 χρόνων   ;D ;D) σε διάφορα δημόσια νηπιαγωγεία ανά την Ελλάδα, έχω διαπιστώσει πως το κριτήριο για να θεωρείται καποιος καλός νηπιαγωγός δεν είναι ούτε το φύλο ούτε η ηλικία ούτε η εμφάνιση (εγώ βέβαια που είμαι άντρας νέος και ωραίος έχω ένα μικρό πλεονέκτημα  :P :P :P). Το σημαντικότερο είναι να αγαπάς τη δουλειά σου, να την έχεις επιλέξει και να προσπαθείς συνεχώς να γίνεσαι καλύτερος. Όσο για την πειθαρχεία, είναι μια δύσκολη υπόθεση είτε είσαι άντρας είτε γυναίκα...
ΥΓ emmaki συνέχισε να προσ εγγίζεις επιστημονικά το θέμα. Μου δίνεις επιχειρήματα  :) :)
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις αλλά γνώριζε πάντα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 21, 2010, 07:56:45 μμ »
Tι μου θυμήσατε τώρα(λίγο εκτός θέματος ;D αλλά θα το πω)! Πρακτική μαθηματικών 3ο έτος...ήμουν στην ίδια ομάδα εργασίας με έναν αστυνομικό που είχε μπει στη σχολή μας και ήθελε μάλιστα να φύγει απο την αστυνομία και να μπει με ΑΣΕΠ :P στην εκπαίδευση! Λοποιν εγώ έκανα μια μπούρδα διδαδκαλία με μια ανόητη φάρμα και τα παιδιά έπρεπε να κάνουν απλά προσθέσεις και αφαιρέσεις κτλ. Μπηκα στην τάξη, τα 6 χρονα μου πήραν τον αέρα, μου κατέστρεψαν το υλικό και τελικά όλα πήγαν στραβά....Ο συνάδελφος όμως έκανε κυκλοφορική αγωγή μέσα απο την οποία δίδαξε τα γεωμετρικά σχήματα! Τα πιστιρίκια γογητεύτηκαν, τον κοιτούσαν με λατρεία, σήκωναν το χέρι και απαντούσαν.....Ήταν η καλύτερη δραστηριότητα που έχω δει μέχρι σήμερα, ο καλύτερος νηπιαγωγός που έχω δει μέχρι σήμερα!
Τι θέλω να πω;; Μακάρι περισσότεροι άντρες (σαν κ αυτόν) να άφηναν τα κοινωνικά χαζο-ταμπού και να έμπαιναν στην Α/βαθμια εκπαίδευση!
Στην τελική στα νηπιαγωγεία τα παιδιά είναι μεγαλούτσικα (5+) πια και μπορόυν μια χαρά να αυτοεξυπηρετούνται, δεν εχουν δηλαδή το κομμάτι της "μητρικής" φροντίδας που χρειάζεται για τις πιο μικρές ηλικίες...

Υ.Γ Συμφωνώ με τον gspiropoylos
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2010, 08:09:19 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 21, 2010, 08:04:01 μμ »
Το σημαντικότερο είναι να αγαπάς τη δουλειά σου, να την έχεις επιλέξει και να προσπαθείς συνεχώς να γίνεσαι καλύτερος. Όσο για την πειθαρχεία, είναι μια δύσκολη υπόθεση είτε είσαι άντρας είτε γυναίκα...

Συμφωνώ κ επαυξάνω ..το ίδιο κατάλληλοι(ή άκατάλληλοι) μπορούν κ οι 2 να είναι.. ;) ;)
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Ανδρες στα νηπιαγωγεία;
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 21, 2010, 08:23:54 μμ »
Δεν ξέρω για ποιον λόγο η ερώτηση "ξέρετε πότε αρχίσαν να εισάγονται άντρες στις παιδαγωγικές σχολές;" μετατράπηκε σε "είναι καλύτεροι οι άντρες ή οι γυναίκες νηπιαγωγοί;", αλλά οπως και να'χει το θέμα κλειδώνεται διότι η αρχική ερώτηση απαντήθηκε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 745
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.