*

Αποστολέας Θέμα: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας  (Αναγνώστηκε 668793 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θα τις υπογράψει επιτέλους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Τηλεφώνησα σήμερα στο Αυτοτελές, στη συμπαθέστατη και πάντα εξυπηρετική (να τα λέμε κ αυτά!) κα Φράγκου. Είναι στην διαδικασία ολοκλήρωσης των οικονομικών στοιχείων, προχωράει η διαδικασία και θα πάνε για υπογραφή Υπουργών:Οικονομικών, Εσωτερικών, Παιδείας (πολλές υπογραφές μαζεύτηκαν...) Για το τέλος της σχ.χρονιάς το βλέπω (δική μου εκτίμηση) αφού τελειώνει κ ο Μάρτης....

Αποσυνδεδεμένος AssaVolos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1850 στις: Απρίλιος 02, 2021, 10:29:42 πμ »
μετανιωσε κανενας/καμια που εγινε διοικητικος μετα απο το εξαντλητικο ωραριο 7-3 και την τρελα τωμ γραφειων; θα θελα να μαθω αποψεις εστω και σε πμ
ειδικα τωρα που βγηκαν τοσες μεταθεσεις

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ 0

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1851 στις: Απρίλιος 02, 2021, 02:12:14 μμ »
μετανιωσε κανενας/καμια που εγινε διοικητικος μετα απο το εξαντλητικο ωραριο 7-3 και την τρελα τωμ γραφειων; θα θελα να μαθω αποψεις εστω και σε πμ
ειδικα τωρα που βγηκαν τοσες μεταθεσεις
Μεταθέσεις βγήκαν.... μετάθεση δεν πήραμε....
Μονόδρομος το γραφείο για επιστροφή στον τόπο μας....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος vaggel3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1852 στις: Απρίλιος 09, 2021, 10:56:39 πμ »
Καλημέρα σας! Είναι κάποιος όπως κι εγώ; Πήρα και μετάταξη και μετάθεση, τώρα που βγήκαν. Θα κληθουμε να διαλέξουμε; Τι προηγείται;

Αποσυνδεδεμένος teogan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1853 στις: Απρίλιος 09, 2021, 12:03:32 μμ »
Μέχρι να πάρει ΦΕΚ η απόφαση της μετάταξης, είσαι εκπαιδευτικός.
Αν αυτό δεν συμβεί μέχρι τέλος Ιουνίου, αναλαμβάνεις τέλος Ιουνίου υπηρεσία στο σχολείο οριστικής σου τοποθέτησης στην περιοχή μετάθεσης και στη συνέχεια όταν βγει το ΦΕΚ της μετάταξης αναλαμβάνεις υπηρεσία ως διοικητικός πια στην υπηρεσία που θα τοποθετηθείς.
Αν όμως βγει το ΦΕΚ της μετάταξης πριν το τέλος Ιουνίου, πας απευθείας και αναλαμβάνεις υπηρεσία ως διοικητικός στην υπηρεσία που θα τοποθετηθείς.
Με λίγα λόγια, από τη στιγμή που θα βγει το ΦΕΚ, η μετάταξη υλοποιείται άμεσα, άσχετα με την υπηρεσιακή σου κατάσταση ως εκπαιδευτικός.


Καλημέρα σας! Είναι κάποιος όπως κι εγώ; Πήρα και μετάταξη και μετάθεση, τώρα που βγήκαν. Θα κληθουμε να διαλέξουμε; Τι προηγείται;

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1854 στις: Απρίλιος 13, 2021, 08:39:09 μμ »
Τα βασανιστήρια της Gestapo είχαν μικρότερη διάρκεια!

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1855 στις: Απρίλιος 13, 2021, 09:45:02 μμ »
Ενημέρωση από σελίδα διοικητικών ΥΠΑΙΘ: "Η Υπουργός υπέγραψε τις μετατάξεις του Ν. 1824/88. Ενημερωθήκαμε από το γραφείο της Υπουργού κ. Κεραμέως ότι υπέγραψε τις τελευταίες εκκρεμείς μετατάξεις του Ν. 1824 /88. Αύριο η απόφαση θα σταλεί στο ΥΠΕΣ και μέσα στον Μάϊο θα έχουμε την δημοσίευση της σε ΦΕΚ".
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2021, 10:01:38 μμ από sofia1975 »

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1856 στις: Απρίλιος 15, 2021, 01:03:22 μμ »
Ενημέρωση από σελίδα διοικητικών ΥΠΑΙΘ: "Η Υπουργός υπέγραψε τις μετατάξεις του Ν. 1824/88. Ενημερωθήκαμε από το γραφείο της Υπουργού κ. Κεραμέως ότι υπέγραψε τις τελευταίες εκκρεμείς μετατάξεις του Ν. 1824 /88. Αύριο η απόφαση θα σταλεί στο ΥΠΕΣ και μέσα στον Μάϊο θα έχουμε την δημοσίευση της σε ΦΕΚ".
Πολύ ευχάριστα τα νέα.

Αποσυνδεδεμένος sf11

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • .................
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1857 στις: Απρίλιος 15, 2021, 03:56:11 μμ »
Πολύ ευχάριστα τα νέα.
Επιτέλους Ανάσταση... πόσο άλλο πια??

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1858 στις: Απρίλιος 16, 2021, 11:38:24 πμ »
Μίλησα με την κ. Φράγκου στο Υπουργείο. Μου είπε ότι περιμένουν το αίτημα από το γραφείο της υπουργού (δεν έχει υπογραφεί υπουργική απόφαση) για να το στείλουν στα υπουργεία Εσωτερικών και Οικονομικών. Δεν μπορούσε να προσδιορίσει το διάστημα ούτε να κάνει κάποια εκτίμηση κατά προσέγγιση, γιατί εξαρτάται και από τις προτεραιότητες των άλλων υπουργείων, πράγμα που βρίσκω πολύ λογικό. Προσωπική εκτίμηση, ο Μάιος δεν μου φαίνεται εφικτός.
Και για να απαντήσω και σε ερώτημα που τέθηκε παραπάνω: για μένα η μετάταξη είναι μονόδρομος όταν πάνω από μια δεκαετία δεν μπορώ να φύγω από τη παραμεθόριο και οι συνθήκες που δουλεύω είναι μια ατελείωτη ταλαιπωρία αλλά και η οικογενειακή μου ζωή διαταράσσεται κάθε χρόνο. Θα μου στοιχίσει; Ναι. Αγαπώ πολύ τη δουλειά μου ως εκπαιδευτικός. Ήταν μια απόφαση ελαφρά τη καρδία; Όχι. Είναι η μοναδική λύση για μένα, όπως φαντάζομαι και για τους περισσότερους εδώ μέσα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1859 στις: Απρίλιος 16, 2021, 03:01:34 μμ »
μετανιωσε κανενας/καμια που εγινε διοικητικος μετα απο το εξαντλητικο ωραριο 7-3 και την τρελα τωμ γραφειων; θα θελα να μαθω αποψεις εστω και σε πμ
ειδικα τωρα που βγηκαν τοσες μεταθεσεις

Από συζητήσεις που είχα με μεταταγμένους σε γραφείο, λίγοι το έχουν μετανιώσει. Πρόκειται για μία εντελώς διαφορετική δουλειά από εκείνη του εκπαιδευτικού, που για να γίνεται σωστά απαιτούνται διαφορετικά προσόντα και ικανότητες.
Μου φαίνεται αδύνατο για έναν που αγαπά τόσο πολύ την εκπαίδευση να την εγκαταλείψει για το γραφείο.
Υπάρχουν, όμως και αντίθετες απόψεις, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός.
Καλό είναι να γίνουν γρήγορα οι μετατάξεις. Ο κάθε ένας να πάει εκεί που έχει επιλέξει, να σταματήσει το πήγαινε-έλα των αποσπάσεων και  να ελευθερωθούν θέσεις για τους επόμενους που θέλουν να δουλέψουν στην τάξη.

Αποσυνδεδεμένος nanu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • ...
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1860 στις: Απρίλιος 16, 2021, 03:55:11 μμ »
Από συζητήσεις που είχα με μεταταγμένους σε γραφείο, λίγοι το έχουν μετανιώσει. Πρόκειται για μία εντελώς διαφορετική δουλειά από εκείνη του εκπαιδευτικού, που για να γίνεται σωστά απαιτούνται διαφορετικά προσόντα και ικανότητες.
Μου φαίνεται αδύνατο για έναν που αγαπά τόσο πολύ την εκπαίδευση να την εγκαταλείψει για το γραφείο.
Υπάρχουν, όμως και αντίθετες απόψεις, ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός.
Καλό είναι να γίνουν γρήγορα οι μετατάξεις. Ο κάθε ένας να πάει εκεί που έχει επιλέξει, να σταματήσει το πήγαινε-έλα των αποσπάσεων και  να ελευθερωθούν θέσεις για τους επόμενους που θέλουν να δουλέψουν στην τάξη.
Ναι, καταλαβαίνω τι λες, αλλά δεν εγκαταλείπεις την τάξη για το γραφείο, την εγκαταλείπεις για να βρεθείς στον τόπο συμφερόντων σου μετά από πολυετή αναμονή και ταλαιπωρία, γιατί σε κάποιες ειδικότητες δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Ζυγίζεις, αποφασίζεις, προσαρμόζεσαι και προχωράς με τις επιλογές που έχεις κάνει. 

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Mετατάξεις εκπαιδευτικών σε Διοικητικές θέσεις του υπ. Παιδείας
« Απάντηση #1861 στις: Απρίλιος 16, 2021, 03:56:06 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Κυνηγούσα τη μετάταξη προκειμένου να έρθω στον τόπο μου αλλά τελικά πήρα μετάθεση και πλέον έφυγε το άγχος από πάνω μου. Όσοι δεν πήρατε μετάταξη αλλά ούτε και μετάθεση μην αγχώνεστε. Πλέον οι συνταξιοδοτήσεις θα είναι τόσο πολλές που θα πετύχετε τη μετάθεση σίγουρα. Αν κάνατε δε την αίτηση για μετάταξη μόνο και μόνο για να γυρίσετε σπίτι σας, ξανασκεφτείτε το διπλά. Ομολογώ ότι ήμουν έτοιμη για όλα προκειμένου να έρθω στον τόπο μου και τώρα που πήρα τη μετάθεση, πιστέψτε, με άλλαξαν όλα και δεν είμαι πλέον σίγουρη αν θέλω τη μετάταξη. Θέλω να πω για'μένα η μετάταξη ήταν λύση ανάγκης, όχι όνειρο ζωής και πριν δε με άγχωναν το ωράριο 8-4 και η απώλεια του καλοκαιριού, ενώ τώρα που έχω τη μετάθεση στο τσεπάκι με αγχώνουν. Αυτά από'μένα  :)
Δεύτερη ζωή δεν έχει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 360
Σύνολο: 365

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.