*

Αποστολέας Θέμα: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)  (Αναγνώστηκε 24560 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ZIZO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
γειά σε όλους τους συναδέλφους...τελείωσα τη σχολή(φιλολογος,καινούργια στο επάγγελμα)πριν ένα χρόνο και όλή τη χρονιά μέχρι πριν μία εβδομάδα δούλευα με ιδιαίτερα μαθήματα...αυτό που με απασχολεί και ΄θα ήθελα να ακούσω και την άποψη και άλλων συναδέλφων(που δν εργάζονται σε δημόσιο σχολείο)είναι τι κάνουν τους καλοκαιρινούσ μηνες με εργασία;;πραγματικά είμαι σε απόγνωση..γιατί μεχρι τα τέλη Αυγούστου που θα αρχίσω λογικά πάλι ιδιαίτερα κάτι πρέπει να κάνω μέχρι τότε και όχι γιατί πλήττω αλλά γιατι είναι θέμα επιβίωσης..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:21:32 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 21, 2010, 07:32:55 μμ »
τωρα καλοκαιριατικα ή ψαξε για κανα μαθημα ,προπαρασκευαστικο  ;D ή καμια ημιαπασχοληση.ξερω οτι εταιριες δημοσκοπησεων ζητανε ατομα ολο το χρονο αλλιως κοιτα σε καμια καφετερια ή εστιατοριο..οτι και να κανεις παντως ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ :)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος ZIZO

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: δουλειά το καλοκαίρι;;;
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 21, 2010, 07:43:32 μμ »
αυτό που με απασχολεί πιο πολύ ειναι ότι εκτός απο την ανεργία και τις ελάχιστες θέσεις εργασίας ειδικά στην επαρχεία,ποιόσ εργοδότης μπορεί να προσλάβει κάποιον για 2,5 μήνες...λιγο δύσκολο...αυτό στο οποίο καταλήγω είναι ότι στη Σχολή όταν είμαστε ακόμη φοιτητές οι περισσότεροι έχουμε άγνοια(σε μένα τουλάχιστον αυτό συνέβη)για το τί πραγματικά συμβαίνει στην αγορά εργασίας και ειδικά στον δικό μας κλάδο που είναι τρομερά ανταγωνιστικός.

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 21, 2010, 08:03:37 μμ »
γειά σε όλους τους συναδέλφους...τελείωσα τη σχολή(φιλολογος,καινούργια στο επάγγελμα)πριν ένα χρόνο και όλή τη χρονιά μέχρι πριν μία εβδομάδα δούλευα με ιδιαίτερα μαθήματα...αυτό που με απασχολεί και ΄θα ήθελα να ακούσω και την άποψη και άλλων συναδέλφων(που δν εργάζονται σε δημόσιο σχολείο)είναι τι κάνουν τους καλοκαιρινούσ μηνες με εργασία;;πραγματικά είμαι σε απόγνωση..γιατί μεχρι τα τέλη Αυγούστου που θα αρχίσω λογικά πάλι ιδιαίτερα κάτι πρέπει να κάνω μέχρι τότε και όχι γιατί πλήττω αλλά γιατι είναι θέμα επιβίωσης..
Ψάξου και με φύλαξη μικρών παιδιών. Το έκαναν πολλές φίλες όταν ήμουν φοιτήτρια χειμώνα - καλοκαίρι. Και φυσικά, πήγαινε στα φροντιστήρια και άφηνε βιογραφικό. Μόνο με τα ιδιαίτερα δεν γίνεται.
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:21:32 »

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 22, 2010, 06:53:21 μμ »
Από του χρόνου υπολόγισε χρήματα για 3.5 μήνες αφαιρώντας τα από τους υπόλοιπους και βάζοντάς τα στην άκρη (φακελάκι κανονικότατα). Έτσι την έβγαλα τόσα χρόνια. Ο καλός προγραμματισμός θα σε βγάλει από τη δύσκολη θέση.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 22, 2010, 08:01:33 μμ »
συμφωνω και επαυξανω ;)
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 22, 2010, 11:00:15 μμ »
Αν θες να ασχοληθείς σοβαρά με τα φροντιστήρια κάτσε και διάβασε για να σταθείς σ' αυτό το χώρο.Μην ανακατατεύεσαι με πολλά (ευκαιριακές δουλιές) μια και είσαι στην επαρχία, γιατί χαλάς την εικόνα σου τη μελλοντική.Ινώ .Φιλόλογος φροντιστής επί 18 συναπτά έτη. Καλή τύχη. :)
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 23, 2010, 12:02:35 πμ »
Από του χρόνου υπολόγισε χρήματα για 3.5 μήνες αφαιρώντας τα από τους υπόλοιπους και βάζοντάς τα στην άκρη (φακελάκι κανονικότατα). Έτσι την έβγαλα τόσα χρόνια. Ο καλός προγραμματισμός θα σε βγάλει από τη δύσκολη θέση.


προυποθετει ομως να βγαζει ενα αρκετα σημαντικο ποσο μηνιαιως το χειμωνα για να μπορει να σε συντηρησει και το καλοκαιρι. και εννοω να πληρωνεις τα παγια εξοδα σου (ενοικια, λογαριασμοι κτλπ) τα προσωπικα σου εξοδα και τις ελαχιστες διακοπες που μπορεις να κανεις.
δυσκολο....οχι βεβαια ακοτορθωτο.

το ιδιο κανω (απο θεμα προγραμματισμου) κ εγω αλλα για αυτο ακομη μενω με τους γονεις μου :-\ αυτο το ποσο επαρκει το καλοκαιρι μονο για προσωπικα εξοδα, διακοπες κ τη δοση του αυτοκινητου...που να βγω να πληρωνω κ ενοικιο με ολα τα εξοδα ενος σπιτιου το καλοκαιρι...?

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 23, 2010, 12:03:12 πμ »
κατασκηνωσεις. κανονικες η με αμεα. εχει και καλα λεφτα.

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 23, 2010, 07:35:02 μμ »
Αν δυσκολεύεσαι να βρεις δουλειά σε φροντιστήριο, καλό είναι να βρεις μια οπιαδήποτε ημιαπασχόληση. Π.χ. να δουλεύεις κάπου 4 ώρες το πρωί, ώστε να μπορείς να έχεις και τα ιδιαίτερά σου. Αυτό στο λέω γαιτί τα ιδιαιτερα δε σου εξασφαλίζουν τίποτα πέρα από την επαφή με το αντικείμενο, ούτε καν ένσημα, γι 'αυτό δε μπορείς να πάρεις ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι. Δε λέω ότι τα λεφτά του ταμείου είναι πολλά, αλλά τουλάχιστον είναι ένα βοήθημα...

Αποσυνδεδεμένος geopap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: δουλειά το καλοκαίρι;;;
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 28, 2010, 11:18:45 πμ »
Κοίταξε να σε προσλάβει κάποιος εργοδότης για 12 μήνες να παίρνεις ΑΣΦΑΛΙΣΗ Χ12. Προσεξέ το αυτό σαν νέα εργαζόμενη γιατί ο ΑΣΕΠ δεν σε εξασφαλίζει οτι θα μπέίς στο δημόσιο κάποια στιγμή άμεσα. Μπορεί σε 1 αλλα μπορέι και σε 10 χρόνια ή μπορεί και καθόλου. ΑΣΦΑΛΙΣΗ σημαίνει ΕΝΣΗΜΑ σημαίνει οτι κάνεις αποταμίευση για το μέλλον σού όταν δεν θα μπορείς να δουλέυεις. Αν κάθε χρόνο χάνεις 2 μηνών ένσημα πχ αυτό σημαίνει οτι σε  6 χρόνια εργασίας  δεν θα έχεις 1 χρόνου ένσημα (στο περίπου με μπακαλο λογική). Τα ιδιαίτερα δεν τα χάνεις αν βρείς μια τέτοια δουλίτσα  :)


αυτό που με απασχολεί πιο πολύ ειναι ότι εκτός απο την ανεργία και τις ελάχιστες θέσεις εργασίας ειδικά στην επαρχεία,ποιόσ εργοδότης μπορεί να προσλάβει κάποιον για 2,5 μήνες...λιγο δύσκολο...αυτό στο οποίο καταλήγω είναι ότι στη Σχολή όταν είμαστε ακόμη φοιτητές οι περισσότεροι έχουμε άγνοια(σε μένα τουλάχιστον αυτό συνέβη)για το τί πραγματικά συμβαίνει στην αγορά εργασίας και ειδικά στον δικό μας κλάδο που είναι τρομερά ανταγωνιστικός.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 28, 2010, 12:19:27 μμ »
καλημερα, επειδη εχω δουλεψει σε εταιρια δημοσκοπσεων....και το ακουσα σαν προταση να ξερετε οτι κλεινουν καποια στιγμη το καλοκαιρι...συνηθως ολο τον Αυγουστο....

εγω εχω κι ενα επιπλεον θεμα να θεσω...δεν εχω προβλημα μονο με το καλοκαιρι...εχω θεμα γενικοτερα με τη δουλεια...ειμαι τωρα καπου με συμβαση κ ληγει τον οκτωβρη....εχω λιγοστα ιδιαιτερα...(2).....

τι στο καλο να κανω....αφου δεν θα γινει καν ασεπ...? τι μπορω να κανω...? στα φροντιστηρια οταν ειχα παει (πριν μπω στη συμβαση) υπηρχε η ιδια καραμελιτσα-δεν εχεισ προυπηρεσια........-και πιστεψτε με ειχα παει σε παρα πολλα......κ φοβαμαι οτι παλι τα ιδια θα εχω....συ το οτι μεχρι οκτωβρη δεν μπορω να ψαξω λογω της συμβασης....κ τα φροντιστηρια ετσι κ αλλιως δεν παιρνουν απο οκτωβρη...

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Απ: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 28, 2010, 01:50:26 μμ »
Eγω δουλεύω λάντζα αυτή τη στιγμή, δεν υπάρχει μία. Παλιότερα δούλευα σε γυράδικο καλοκαίρι, αλλά πολύ ζέστη. Το καλοκαίρι μπορείς να απασχοληθείς σε τουριστικά επαγγέλματα σε νησιά, Receptionist, σε καφετέριες κ.τ.λ.

Υπάρχουν μετά και οι δουλειές υπάλληλος γραφείου, πωλήτρια. Ζητάνε συνέχεια. Τελείως ρατσιστικό για τους άνδρες γιατί όλοι οι εργοδότες παίρνουν γυναίκες υπαλλήλους, μόνο και μόνο για να κοιτάνε τα εξωτερικά κάλλη. Πρέπει εδώ να επέμβει άμεσα ο Συνήγορο του Πολίτη.

Εσείς οι γυναίκες, μην διαμαρτύρεστε, μια χαρά τα πάτε, λίγο φοράτε το μίνι και σας παίρνουν για να δουλεύετε σε γραφεία. Τι να πούμε εμείς που όλοι πλασιέ με το αμάξι μας θέλουν, λάτζα, και κόφτες γύρου και έχουμε πάει και στρατό. Μην διαμαρτύρεστε καθόλου επομένως. Αλλά βρωμοΕλλάδα, τι περιμένεις;;

Πάντως αν πας πωλήτρια-πλασιέ σε εταιρείες καλλυντικών π.χ. πληρώνουν καλά και με ένσημα και έχεις και bonus ειδικά αν είναι σοβαρή η εταιρεία. Βέβαια κάθε μέρα με αμάξι θα είσαι, και πρέπεις να πουλάς, αυτό είναι το αρνητικό

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Απ: Δουλειά το καλοκαίρι;;; (αδιόριστη φιλόλογος)
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 28, 2010, 03:04:51 μμ »
Eγω δουλεύω λάντζα αυτή τη στιγμή, δεν υπάρχει μία. Παλιότερα δούλευα σε γυράδικο καλοκαίρι, αλλά πολύ ζέστη. Το καλοκαίρι μπορείς να απασχοληθείς σε τουριστικά επαγγέλματα σε νησιά, Receptionist, σε καφετέριες κ.τ.λ.

Υπάρχουν μετά και οι δουλειές υπάλληλος γραφείου, πωλήτρια. Ζητάνε συνέχεια. Τελείως ρατσιστικό για τους άνδρες γιατί όλοι οι εργοδότες παίρνουν γυναίκες υπαλλήλους, μόνο και μόνο για να κοιτάνε τα εξωτερικά κάλλη. Πρέπει εδώ να επέμβει άμεσα ο Συνήγορο του Πολίτη.

Εσείς οι γυναίκες, μην διαμαρτύρεστε, μια χαρά τα πάτε, λίγο φοράτε το μίνι και σας παίρνουν για να δουλεύετε σε γραφεία. Τι να πούμε εμείς που όλοι πλασιέ με το αμάξι μας θέλουν, λάτζα, και κόφτες γύρου και έχουμε πάει και στρατό. Μην διαμαρτύρεστε καθόλου επομένως. Αλλά βρωμοΕλλάδα, τι περιμένεις;;

Πάντως αν πας πωλήτρια-πλασιέ σε εταιρείες καλλυντικών π.χ. πληρώνουν καλά και με ένσημα και έχεις και bonus ειδικά αν είναι σοβαρή η εταιρεία. Βέβαια κάθε μέρα με αμάξι θα είσαι, και πρέπεις να πουλάς, αυτό είναι το αρνητικό

για χαλαρωσε λιγο που θα μας βγαλεις ολες τσουλες. κι εγω 25 χρονων κοπελα ειμαι και δουλευω επισης λαντζα για 3 ευρω την ωρα. και δεν ειναι οτι δεν εχω ψαξει κατι αλλο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162208
  • Σύνολο θεμάτων: 19243
  • Σε σύνδεση σήμερα: 567
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 428
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.