*

Αποστολέας Θέμα: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας  (Αναγνώστηκε 61055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #112 στις: Μάρτιος 27, 2014, 03:56:36 μμ »
Παρακολουθώ τις συζητήσεις περί αξιολόγησης, τόσο εδώ όσο και στο σχολείο που υπηρετώ και νοιώθω την ανάγκη να πω ότι πρέπει να καταλαβαίνουμε για τι πράγμα μιλάμε κάθε φορά: Άλλο η αξιολόγηση γενικά και άλλο το τι θέλουν να μας σερβίρουν ως αξιολόγηση. Αυτό το λέω διότι βλέπω ότι οι μεν υποστηρικτές της "αξιολόγησης" έχουν πάντα στο μυαλό τους το πρώτο, ενώ οι κατακριτές της έχουν πάντα στο μυαλό τους το δεύτερο. Και στο τέλος διαφωνούμε όχι πάνω στην ίδια βάση αλλά έχοντας στο νου μας δύο διαφορετικά σε μεγάλο βαθμό (κατά την γνώμη μου) πράγματα.

Συμφωνώ...
Να συμπληρώσω και με το τι θέλουν να συνδέσουν την αξιολόγηση.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:53:39 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #113 στις: Μάρτιος 27, 2014, 03:59:37 μμ »
γραφω εδω μεσα ως ελευθερη πολιτης στα πλαισια μιας δημοκρατικης συζητησης  ενος forum που αφηνει να ακουστουν ολες οι γνωμες και να γινουν αφετηρια προβληματισμων και αυτοδιορθωσης του καθενος που συμμετεχει ..
αγαπητε guesteacher οχι δεν θελω να διοριστω ,γιατι εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα κι εχω συνηθησει να με αξιολογουν για τη δουλεια μου..φροντισε να κανεις το ιδιο  ;) ;) ;)

Μάλιστα...να βαρέσω και προσοχή;;;
Το έλα παππού μου να σου δείξω τα αμπελοχώραφα σου το ξέρετε δεσποινίς;
Εύχομαι πάντα να είσαστε υγιεστάτη, αποδοτική και προπάντων συμφέρουσα στην δουλειά σας...
Ακούστε κυρία φιλολογίνα εσείς είστε εσείς και εγώ είμαι εγώ...Ευτυχώς το εσύ από το εγώ απέχει μίλια....ευτυχώς...
Και επειδή εκεί στον ιδιωτικό σας κρίνουν καλά και είστε άριστη το συνηθήσει που γράψατε μάλλον δεν γράφεται έτσι...
Οσο για το αν θέλω να με αξιολογήσουν ή όχι μάλλον δεν έχεις καταλάβει γρι από όσα λέω...


@ Μάρκο

Οταν κάποιος μας έχει πει όλο το οικογενειακό του δέντρο, που δουλεύει, πως το κάνει και γενικά μου χρησιμοποιεί και κεφαλαία για το ΕΓΩ και ΕΓΩ και ΕΓΩ....τότε πόσο πιο προσωπικό να γίνει...μου αρέσει που χρησιμοποιεί και ένα κειμενάκι από αυτά που έχει υπογραμμίσει στο Πανεπιστήμιο για να μας πει την αξία της αυτοδιόρθωσης....έλεος πια έλεος.

ΥΓ. Προφανώς έχω ξεφύγει αλλά μερικά άτομα έτσι καταλαβαίνουν και τους φεύγει ο αυταρχισμός...Το ότι πληρώνεις φόρους δεν είμαι ούτε προσωπικός σου υποκόμης ούτε σου ανήκω γκε γκε και στο φινάλε και εγώ πλήρωνα φόρους όταν σπούδαζες και έχω απαιτήσεις από αυτούς που νομίζουν πως σε δίδαξαν...


« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2014, 10:22:09 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #114 στις: Μάρτιος 27, 2014, 04:01:06 μμ »
έχω να ανεβάσω πολυ καιρό τους τόνους αγαπημένε !!!!   :-* :-*

Δεν αναφερόμουν σε σένα αγαπημένη!!  :-*

Ως συνήθως όμως δε με παρακολουθείς!!  :-*
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #115 στις: Μάρτιος 27, 2014, 04:01:40 μμ »
δεν ειπα οτι ειστε αχρηστοι jak13 να διαβαζεις πρωτα προσεκτικα τα σχολια μου και μετα να εκφραζεις την αποψη σου..δεν ισοπεδωσα τιποτα ..εγραψα απλα και  κατανοητα οτι  η αξιολογηση ειναι θετικο βημα για τη δουλεια του καθενος και την αυτοβελτιωση του..να'στε σιγουροι οτι οι πεφωτισμενοι δασκαλοι δεν θα χαθουν αλλα μπορουν να γινουν φαρος και για τους υπολοιπους ..
τωρα αν καποιοι θιχτηκαν δεν το εκανα εσκεμμενα αλλα μαλλον οποιος εχει τη ..μυγα μυγιαζεται..
μου αρεσει ομως που ακουγονται διαφορες αποψεις δεν χρειαζεται ο καθενας στο forum να με πεισει εμενα , .... ας κρατησει τις δυναμεις του για  μεσα στην αιθουσα δεν θα τον κρινω εγω ..αλλοι θα το κανουν....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:53:39 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #116 στις: Μάρτιος 27, 2014, 04:07:01 μμ »
Δεν αναφερόμουν σε σένα αγαπημένη!!  :-*

Ως συνήθως όμως δε με παρακολουθείς!!  :-*

η αλήθεια είναι πως όχι, δεν σε παρακολουθώ παρά μόνο αν τύχει και συναντηθούν οι δρόμοι μας. Είδες όμως πώς το φέρε και είχα γράψει προηγουμένως να ρίξουμε του τόνους... ήρθε κι έδεσε και νόμιζα πως αναφερόσουν σε μένα...αγαπημένε!!

μα πόσο Σουηδία πια!!!  :-* :-* :-*
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #117 στις: Μάρτιος 27, 2014, 04:34:31 μμ »
δεν ειπα οτι ειστε αχρηστοι jak13 να διαβαζεις πρωτα προσεκτικα τα σχολια μου και μετα να εκφραζεις την αποψη σου..δεν ισοπεδωσα τιποτα ..εγραψα απλα και  κατανοητα οτι  η αξιολογηση ειναι θετικο βημα για τη δουλεια του καθενος και την αυτοβελτιωση του..να'στε σιγουροι οτι οι πεφωτισμενοι δασκαλοι δεν θα χαθουν αλλα μπορουν να γινουν φαρος και για τους υπολοιπους ..
τωρα αν καποιοι θιχτηκαν δεν το εκανα εσκεμμενα αλλα μαλλον οποιος εχει τη ..μυγα μυγιαζεται..
μου αρεσει ομως που ακουγονται διαφορες αποψεις δεν χρειαζεται ο καθενας στο forum να με πεισει εμενα , .... ας κρατησει τις δυναμεις του για  μεσα στην αιθουσα δεν θα τον κρινω εγω ..αλλοι θα το κανουν....

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις αλλά να είσαι σίγουρη ότι και διαβάζω και γράφω πάντα πολύ προσεκτικά:

σιγα μην περιμεναμε απο εσας στα σχολεια να περασουν στα ΑΕΙ και ΤΕΙ...ΜΑς ΔΟΥΛΕΥΕΤΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ....ΝΑ πλακωσουν τα ιδιωτικα να τελειωνουμε....ετσι κι αλλιως πληρωνουμε που πληρωνουμε...
...το δημοσιο σχολειο...εχει χασει τον προσανατολισμο του ..και δεν ειναι εξαιτιας των νεων μετρων....
...εχω 2 παιδια στο σχολειο... τα οποια διαβαζω ΕΓΩ και οτι εχουν μαθει ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΥς ΔΑΣΚΑΛΟΥς ΤΟΥΣ -δημοτικο και γυμνασιο.


Το ξέρω φυσικά ότι δε θα σε πείσω, γι`αυτό και δεν ασχολήθηκα με την ουσία των όσων γράφεις. Είναι φανερό εξ`άλλου ότι βρίσκεσαι σε άλλο επίπεδο και αυτό όπως φαίνεται δεν το έχω καταλάβει μόνο εγώ.
Θα σου συνιστούσα μόνο να βελτιώσεις λίγο την ορθογραφία σου γιατί ως φιλόλογος που είσαι αυτό έχει επίπτωση στα παιδιά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #118 στις: Μάρτιος 27, 2014, 04:37:55 μμ »
Γνωρίζει κανείς συνάδερφος τι ισχύει για μονοθέσια νηπιαγωγεία? Ποιοι θα αποτελούν τις ομάδες εργασίες? Έχει κάποιος ενημέρωση? Ευχαριστώ πολύ!!!

Η αξιολόγηση είναι χρήσιμη όταν γίνεται με το σωστό τρόπο και τα σωστά κριτήρια και έχει σκοπό να γίνουμε καλύτεροι!!!!
Δεν είναι χρήσιμη όταν ο μοναδικός σκοπός της είναι οι απολύσεις!!! Ας μην γελιόμαστε!


Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #119 στις: Μάρτιος 27, 2014, 04:41:00 μμ »
Νομιζω πως εχουμε ξεφύγει και ειναι ντροπη  :-[
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nisiotisa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τη θάλασσα...
    • Προφίλ
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #120 στις: Μάρτιος 27, 2014, 08:11:18 μμ »
Γνωρίζει κανείς συνάδερφος τι ισχύει για μονοθέσια νηπιαγωγεία? Ποιοι θα αποτελούν τις ομάδες εργασίες? Έχει κάποιος ενημέρωση? Ευχαριστώ πολύ!!!

 Στα μονοθέσια και διθέσια δημοτικά δεν προβλέπεται αυτοαξιολόγηση. Για τα νηπιαγωγεία δεν γνωρίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2014, 08:22:00 μμ από MARKOS »
"Δάσκαλος γίνε, αλήθεια αν ήρωας είσαι. Σε μια Βαβέλ δεμένους μάς κρατάνε κακά στοιχειά· το μάγεμα τους λύσε". Κ. Παλαμάς.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #121 στις: Μάρτιος 27, 2014, 09:29:13 μμ »
Λοιπόν μετά το παρακάτω αρχίζω και πείθομαι ότι πρέπει όλα να γίνουν ιδιωτικά - και καλύτερα τα πρώην Δημόσια να γίνουν Ν.Π.Ι.Δ. - στην Ελλάδα (και να υπάρχει και αξιολόγηση βεβαίως βεβαίως).

http://www.protothema.gr/files/1/2014/03/27/ProkiriksiEthnikis.pdf

" Για την ιστορία δε, στην επίσημη ιστοσελίδα του Ταμείου εξακολουθεί να φιγουράρει το όνομα του κ. Χάρη Τομπούλογλου, ως μέλος του διοικητικού συμβουλίου του ΤΥΠΕΤ, παρά το γεγονός ότι από τον περασμένο Δεκέμβριο δόθηκε από τη διοίκηση της Εθνικής εντολή απόλυσης του από την τράπεζα λόγω της σύλληψής του και της άσκησης ποινικής δίωξης εις βάρος του για τη γνωστή υπόθεση του νοσοκομείου «Αγλαΐα Κυριακού». "

Αναδημοσίευση ρεπορτάζ από εφημερίδα.

Για την ιστορία το ΤΥΠΕΤ αποτελεί Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #122 στις: Μάρτιος 27, 2014, 09:45:39 μμ »
Λοιπόν μετά το παρακάτω αρχίζω και πείθομαι ότι πρέπει όλα να γίνουν ιδιωτικά - και καλύτερα τα πρώην Δημόσια να γίνουν Ν.Π.Ι.Δ. - στην Ελλάδα (και να υπάρχει και αξιολόγηση βεβαίως βεβαίως).

http://www.protothema.gr/files/1/2014/03/27/ProkiriksiEthnikis.pdf

" Για την ιστορία δε, στην επίσημη ιστοσελίδα του Ταμείου εξακολουθεί να φιγουράρει το όνομα του κ. Χάρη Τομπούλογλου, ως μέλος του διοικητικού συμβουλίου του ΤΥΠΕΤ, παρά το γεγονός ότι από τον περασμένο Δεκέμβριο δόθηκε από τη διοίκηση της Εθνικής εντολή απόλυσης του από την τράπεζα λόγω της σύλληψής του και της άσκησης ποινικής δίωξης εις βάρος του για τη γνωστή υπόθεση του νοσοκομείου «Αγλαΐα Κυριακού». "

Αναδημοσίευση ρεπορτάζ από εφημερίδα.

Για την ιστορία το ΤΥΠΕΤ αποτελεί Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου.

Θετει ομως και υψηλα στάνταρ: Αποφοιτους ΤΕΙ λογιστικής! Που θα βρεί γονους εργαζομενων με τετοια προσόντα? Παλι καλα που δε ζηταει και αποφοιτους ΙΕΚ η ΕΠΑΛ. Και φυσικα οι προσλήψεις θα γίνουν με την εποπτεία του Ασεπ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2014, 09:47:44 μμ από giokspy »
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #123 στις: Μάρτιος 27, 2014, 10:08:50 μμ »
Καλά, αυτό με τα τέκνα των υπαλλήλων κορυφαία επινόηση. Λες και η θέση εργασίας στην τράπεζα είναι κάποιου είδους κληρονομικό αξίωμα...
Πάντως η ΕΤΕ ιδιωτική είναι πλέον.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #124 στις: Μάρτιος 27, 2014, 10:16:36 μμ »
Μαρίνα, αν μου επιτρέπεις δεν αφορά την Εθνική η προκήρυξη (ως προς τις θέσεις εργασίας).
Αφορά ταμείο ασφαλισμένων της ΕΤΕ (να θυμίσω ότι πρόκειται να γίνει συγχώνευση ταμείων από 1/1/2015 - άρα αυτοί θα γίνουν λογικά και Δημόσιοι Υπάλληλοι)

Δείτε και το παρακάτω...

http://www.zougla.gr/money/article/aposir8ike-logo-antidraseon-i-prokiriksi-diagonismou-tis-e8nikis
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2014, 10:21:39 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Αυτοαξιολόγηση σχολικής μονάδας
« Απάντηση #125 στις: Μάρτιος 27, 2014, 10:35:38 μμ »
Έχεις δίκιο, στο ΤΥΠΕΤ αναφέρεται... Κεκτημένη ταχύτητα, παλιά βλέπεις ήταν συχνό φαινόμενο οι -αλήστου μνήμης- κλειστοί διαγωνισμοί της Εθνικής, για να διασφαλίσουν οι υπάλληλοι τα τέκνα τους...  ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159811
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 450
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.