*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 503228 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #532 στις: Απρίλιος 22, 2012, 12:34:55 πμ »
πάντα υπάρχει κόσμος έτοιμος να αποδεχθεί αμάσητα όσα εφευρήματα σχεδιάζουν οι ταγοί μας.
Λοιπόν,επειδή μάλλον το ξεχνούν κάποιοι,η κλιμακωτή μείωση του ωραρίου-που ΔΕΝ είναι ελληνικό προνόμιο αξίζει να σημειωθεί-δόθηκε ως αντιστάθμιση στη μισθολογική εξίσωση με την πρωτοβάθμια και την αντίστοιχη καθήλωση των μισθών των καθηγητών της μέσης εκπαίδευσης.
Αν επομένως γίνει μια γενναία αύξηση των μισθών των καθηγητών,τότε ας το συζητήσουμε περισσότερο.
Επιπλέον,και χωρίς να θέλω να φανώ εριστικός,ακόμη και εντός των καθηγητών της δευτεροβάθμιας,υπάρχει τεράστια ανομοιογένεια ως προς το χρόνο προετοιμασίας και διορθωμάτων.Ενας φιλόλογος με 2 τμήματα γλώσσας έχει τόσο διόρθωμα το μήνα όσο σε ένα χρόνο...διαλέξτε εσείς ειδικότητα.Είναι ανεφάρμοστο να ζητείται καθημερινό πεντάωρο με μαθήματα γλωσσικά.
Όσο για τα κηρύγματα περί χωροθεσίας και διαθεσιμότητας εξοπλισμού,τι να πω!Ελπίζω να πηγαίνω πάντα σε σχολείο όπου θα έχω δική μου καρέκλα-όχι γραφείο,προς Θεού-να καθήσω,υπολογιστή που είναι διαθέσιμος σε όλους,συρτάρι για τα βιβλία και τις σημειώσεις μου και να μη χρειαστεί να συμπίπτει το κενό μου με το κενό κάποιου άλλου που έχει την ίδια διαστροφή με μένα να θέλει να κάνει χρήση των παραπάνω.Από τα 9 σχολεία που έχω περάσει ως τώρα,μόνο στα 3 ήταν εφικτό.
Επομένως,ας γίνει το κάθε σχολείο όπως πρέπει να είναι ένα κανονικό σχολείο και μετά ας λιθοβολήσουμε το σύνολο των καθηγητών που ως σωστοί ρεμπεσκέδες δε θέλουν να πληρούν τα αγαθά κριτήρια της φωτισμένης τρόικας και των εδώ οργάνων της.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:10 »

Αποσυνδεδεμένος sxedia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #533 στις: Απρίλιος 22, 2012, 12:36:05 πμ »
Να ανταλλαξω αποψεις με καποιον αλλο συναδελφο που εχει κανει και εκεινος κατι, πολυ ευχαριστως... Με τους αλλους δε θα μπορεσω .... λυπαμαι ....

Στο σχολειο που υπηρετω γυμνασιο + λυκειο εχουμε το ιδιο γραφειο ..... οταν γινεται συλλογος οι μεν διωχνουν τους δε ... εχω βρει μια καρεκλα να ακοθμπαω τη τσαντα και ενα συρταρι .... που πρεπει να σηκωσω πεντε εξι πρωτα για να παρω κατι απο μεσα ....

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #534 στις: Απρίλιος 22, 2012, 12:48:39 πμ »
 :o
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 14, 2014, 09:59:13 πμ από emnaypli »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #535 στις: Απρίλιος 22, 2012, 04:25:42 πμ »
Θέτω δύο προβληματισμούς:

α. αφού λοιπόν αν είχαν οι εκπ/κοί υπολογιστή στο σχολείο θα παρέμεναν ευχαρίστως - γιατί - όταν ο Διευθυντής ζητάει κάποιον να περάσει στατιστικά, survey ή να στείλει κανα mail-  όλοι λένε " α , δεν ξέρω υπολογιστές, να τα κάνει ο πληροφορικάριος"....  Και μη μου πείτε "εγώ δε λέω έτσι και τα κάνω όταν μου τα ζητήσουν...εδώ είναι οι πληροφορικοί να μας πούν πόσο τους χώνουν σε πανελλαδικό επίπεδο.

από όσο γνωρίζω  το θέμα των στατιστικών, survey, email είναι αποκλειστική ευθύνη του Δ/ντη, στην καλύτερη ζητάει από τον Υποδ/ντη του να τον βοηθήσει, οτιδήποτε άλλο ενέχει κίνδυνο για όλους


β. αν ισχύει το σκεπτικό "γιατί να κάθομαι ως τις 2 αφού δεν έχω κάτι να κάνω " τότε το ίδιο σκεπτικό πρέπει να ισχύει και για μας στη Διεύθυνση που κάνουμε διοικητική εργασία αλλά ...δύο βδομάδες τώρα ( κατά τις διακοπές ) το τηλεφωνάκι δε χτύπησε ούτε μία φορά, βαράγαμε μύγες ( εγώ ξανάρχισα ΚΑΙ το κάπνισμα στο μπαλκόνι )  οποτε, γιατί να πηγαινοέρχομαι τσάμπα αφού δεν έχω κάτι να κάνω;  Και επισης, μιας και το δικό μου αντικείμενο ( μεταθέσεις, τοποθετήσεις, κενά)  δεν ΄"τρέχει" μέχρι τις εκλογές μήπως να αράξω σπιτι ως τις 6 Μαίου;

ευτυχώς εμείς έχουμε αυτή την ευεληξία και λειτουργούμε υπέροχα, εσείς από την άλλη δεν είστε σχολείο οπότε δεν μπορώ να συγκρίνω άσχετα πράματα και σε πάρω στο λαιμό μου.
Η διοικητική σας δουλειά έχει αυτά τα κακά, από την άλλη εμείς δεν έχουμε ως βασικό έργο το διοικητικό αλλά το διδακτικό, για το κομμάτι το διοικητικό το οποίο νομίμως αναλαμβάνουμε (αφού το κράτος δεν παίρνει διοικητικό προσωπικό) το μοιραζόμαστε και το εκτελούμε στο ακέραιο στο χρόνο που είμαστε στο σχολείο. Από εκεί και πέρα το θέμα είναι η αύξηση του ωραρίου και όχι αν κάποιος θέλει ή δεν θέλει να κάθετε ασκόπος σε μια καρέκλα για κάποιο απροσδιόριστο έργο. Επίσης μια ματιά στο προσχέδιο για την αξιολόγηση του εκπαιδευτικού θα σας έδειχνε ότι πουθενά δεν λέει για αξιολόγηση του ως γραφειοκρατική οντότητα. 
http://content-mcdn.feed.gr/filesystem/images/20120406/low/assets_LARGE_t_942_43365492.JPG

Το ότι ορισμένοι συνάδελφοι δεν μπορούν να καταλάβουν επιχειρήματα του τύπου "καρέκλα" "η/υ" "διαδίκτυο" "ησυχία" "εκτυπωτής" "βιβλία" είναι απλά κρίμα, αν δεν έχουν παραστάσεις ας τις φανταστούν από τα λεγόμενα των άλλων που έχουν.

Στις 6 Μαίου έχουμε εκλογές ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι κάτι καλό για τον τόπο μας για εμάς και όχι για τους δανειστές μας και ας κάνω και 30 ώρες μάθημα την εβδομάδα.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:36:10 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #536 στις: Απρίλιος 22, 2012, 08:36:44 πμ »
...................................
Εγώ για να δουλέψω θέλω απόλυτη ησυχία, δεν θέλω να με διακόπτουν ανα πάσα στιγμή , αποσυντονίζομαι, βρε αδελφέ, πώς το λένε;;;))θέλω τις σημειώσεις μου, τους ντοσιέδες μου.......Πώς να δουλέψω; πες μου, εσύ πώς θα τα κατάφερνες ή πώς τα καταφέρνεις;

Μα όλοι οι εργαζόμενοι το θέλουν αυτό είτε είναι δημόσιοι υπάλληλοι είτε στον ιδιωτικό τομέα.
Εγώ εκεί έχω ένσταση! γιατί ΜΟΝΟ οι εκπαιδευτικοί να είναι στον χώρο εργασίας τους 3-4 ώρες την ημέρα και δικαιολογούν τις υπόλοιπες ώρες με "δουλειά στο σπίτι". Και ποιός δεν θα το ήθελε αυτό!!!
Ειδικά σήμερα με το Internet, το skype τα video conferences κλπ είναι πανεύκολο!!


Και επειδή όλοι θα αναρωτιώσαστε γιατί με κόφτει τόσο αυτό, θα σας πως γιατί έχω την ένσταση αυτή.
Γιατί, και το λέω με το χέρι στη φωτιά, σε αυτήν την λογική πατάει μεγάλη πλειοψηφία εκπαιδευτικών και "δουλεύουν" (τα παιδιά δουλεύουν αλλά τέλος πάντων) αποκλειστικά 3-4 ώρες την ημέρα ,δηλαδή μόνο τις ώρες που υποχρεούνται να παρευρίσκονται στο σχολείο, και μετά δρόμο και δεν ξανασχολούνται με διαβάσματα και δουλειά στο σπίτι. Ε'ίναι έτσι ή δεν είναι;

Έχω ακούσει την φράση "τι? να αφιερώσω χρόνο και στο σπίτι για το σχολείο? για τα λεφτά που παίρνω και πολύ που δουλεύω. Για τα αδιάφορα παιδιά εγώ να κάτσω να σκοτώνομαι σπίτι?"
Καταλάβατε τώρα;

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον συνάδελφο που θα κάτσει 3 ώρες σχολείο και μετά θα πάεισπίτι για να μελετήσει και να προετοιμαστεί μέχρι το βράδυ. Αλλά πόσοι το κάνουν αυτό; ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ.

Θέλετε πιο χειροπιαστό παράδειγμα; έχουμε τους συνδικαλιστές των ΕΛΜΕ που έχουν διδακτικό ωράριο  6 ώρες την εβδομάδα τις οποίες ούτε αυτές κάνουν γιατί συνέχεια απουσιάζουν για τα συνδικαλιστικά.
Στο σχολείο είναι μόνο 2 μέρες την εβδομάδα από 3 ώρες! Ε μην μου πείτε ότι τις υπόλοιπες ώρες τις καλύπτουν στο σπίτι διαβάζοντας γιατί θα τα σπάσω όλα εδώ μέσα  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(  >:(

Τέλος για την δικαιολογία θέλω τις βιβλιοθήκες μου τα laptop μου (την ησυχία μου δεν το συζητάω καν γιατί ΟΛΟΙ οι εργαζόμενοι την θέλουν και με αυτή τη λογική ΟΛΟΙ θα πρέπει να δουλεύουν σπίτι τους) απαντάω στο ότι μπορείς να κάνεις μια διαλογή το τι δουλειά μπορείς να κάνεις στο σχολείο χωρίς να κουβαλήσεις ολόκληρη την βιβλιοθήκη σου και τα υπόλοιπα κάντα σπιτι.
Διόρθωσε γραπτά
Μελέτησε από το σχολικό βιβλίο ότι μπορείς, και άσε για το σπίτι υλικό από βοηθήματα
Κάτσε και γράψε σε αυτό το forum στην τελική ανάλυση και μην το κάνεις σπίτι!!!!!!  ;D  ;D  ;D  ;D
Ψάξε υλικό στο ίντερνετ και κατέβασέ το στο φλασάκι σου
Αν το ψάξεις γίνεται! εγώ λέω πολλές φορές μακάρι να είχα δύο συνεχόμενα κενά να προλάβω να ολοκληρώσω την δουλειά μου!

Όσο για το λαπτοπ, πάρε σε ένα στικάκι την δουλειά σου και κάντη στο σχολειο αν δεν θες να κουβαλάς το λάπτοπ.
Αν δεν έχεις καν λαπτοπ χρησιμοποίησε εναν υπολογιστή του σχολείου και πες στον συνάδελφο που τον έχει καταλάβει για να χαζεύει στο facebook να ξεκουμπιστεί γιατί έχεις σοβαρή δουλειά να κάνεις για το αντικείμενό σου (το έχω πει 100άδες φορές)

Μάλιστα δεν σας κρύβω ότι κάθομαι συνέχεια στους υπολογιστές του σχολείου και απεγκαθιστώ τα προγράμματα που κατεβάζουν ταινίες, ή διακόπτω το downloading ταινιών και μετά ψάχνονται!!!  :D  :D  :D

Αν δεν υπάρχει διαθέσιμος υπολογιστής γιατί είναι όλοι κατηλειμένοι λόγω σοβαρής όντως εργασίας, πήγαινε στο εργαστήριο πληροφορικής και κάτσε σε έναν υπολογιστή. Και μάθημα να κάνουν εκεί κάτσε μέσα στο μάθημα σε εναν υπολογιστή! το έχω κάνει και αυτό!

ΟΛΑ γίνονται συνάδελφοι!!! θέληση να υπάρχει και αλλαγή νοοτροπίας και μυαλών!

Το μήνυμα που προσπαθώ να περάσω, αλλά κανείς δεν με καταλαβαίνει εδώ μέσα είναι:
Δείξτε ότι είμαστε απαραίτητοι 7 ώρες την ημέρα στο σχολείο γιατί έτσι που πάμε θα καταργθούν οι θέσεις μας και στο τέλος θα δουλεύουμε αποκλειστικά από το σπίτι μας και θα διδάσκουμε μέσω ιντερνετ και skype και τηλεμετάδοση. ¨Ηδη αυτό γίνεται στα πανεπιστήμια της χώρας μεσω του eclass. Υπάρχει μόνο ένας καθηγητής που διδάσκει και το μάθημά του γίνεται αναμετάδοση σε 5 αίθουσες, αντί να υπάρχουν 5 καθηγητές.
Δεν το βλέπετε ότι εκεί πάει το πράμα; όλες αυτές οι τεχνολογίες (διαδραστικοί πίνακες, moodle, eclass, e-yliko, skype, digitalschool, ηλεκτρονικές πλατφόρμες του Υπουργείου κλπ) εκεί θα μας οδηγήσουν. Στο σπίτι μας!

Μην το προκαλείτε λοιπόν να λέτε ότι σπίτι δουλεύετε καλύτερα, γιατί σε λίγο καιρό θα δουλεύετε αποκλειστικά από το σπίτι! και θα λέτε "μας τα έλεγε ο Killbill!

Ανοίξτε τα μάτια σας! από αύριο που ξεκινάμε σχολείο, ΟΛΟΙ 7 ώρες παραμονή στο σχολείο! να δείξουμε ότι εκεί είναι η θέση μας και όχι σπίτι μας!

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2012, 08:53:39 πμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #537 στις: Απρίλιος 22, 2012, 09:02:33 πμ »
Παρακολουθώ τη συζήτησή σας με ενδιαφέρον..Σχετικά με την αύξηση ωραρίου των δημοσίων υπαλλήλων τα πράγματα είναι συγκεχυμένα. Φέτος εργάζομαι 21 ώρες και 4 αναγκαστικές υπερωρίες (να τονίσω πως σαφώς και δεν τις ζήτησα..μου δόθηκαν με το έτσι θέλω καθώς για να βολευτεί συνάδελφος άλλη, με έστειλαν για συμπλήρωση ωραρίου και σε άλλο σχολείο). Το πρόγραμμά μου είναι τόσο άθλιο που εκτός από τη Δευτέρα όλες τις άλλες μέρες είμαι σχολείο από 1η μέχρι 7η ώρα. Σκεφτείτε πόσες ώρες κλείνω στο σχολείο....Το σχολείο όπου συμπληρώνω είναι νυχτερινό με αποτέλεσμα 2 μέρες την εβδομάδα να βαράω διπλοβάρδιες καθώς το πρωινό σχολείο απέχει 80 χλμ από το σπίτι μου..Γυρνάω στις 4 και αρχίζω νυχτερινό στις 7...Τελειώνω στις 11, προετοιμάζομαι για την άλλη μέρα και ξυπνάω στις 6 γιατί στις 7 παρά πρέπει να πάρω το αμάξι και να φύγω για να προλάβω..Κάθε φορά που διαμαρτύρομαι ακούω τη γνωστή ΓΕΛΟΙΑ ατάκα των μονίμων συναδέλφων "Ελα καλε....μικρή είσαι....θα αντέξεις...".. Εύχομαι να το ζήσουν για λίγο για να δουν τη γλύκα της αύξησης ωραρίου..Πραγματικά το εύχομαι..Ίσως δεν βρω κι εγώ εργασία τπυ χρόνου αλλά να κάθεται η μόνιμη στο ίντερνετ και να κατεβάζει συνταγές επικαλούμενη δουλειά γραφείου ένώ έπρεπε να βρίσκεται στην αίθουσα και να διώχνει τα παιδιά γαιτί ήταν υποδιευθύντρια και μπορούσε, και να κάνει κηρύγματα περί αντοχής σε εμένα ε......πάει πολύ.......

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #538 στις: Απρίλιος 22, 2012, 09:14:32 πμ »
Και να συπληρώσω..επειδή κάποιοι συνάδελφοι διαμαρτύρονται (και έχουν το απόλυτο δίκιο) για τις υποδομές..Το κυλικείο μας είναι άθλιο..Μες στη βρωμιά..Τι κάνεις?? Τόστ και καφεδάκι από το σπίτι. Θέρμανση δεν υπήρχε..Επειδή βαράω διλποβάρδιες πήρα μαζί μου το αεροθερμάκι και στα διαλείμματα και στα κενα ζέσταινα λίγο το κορμί μου. Υπολογιστής....Αγόρασα Second hand εκατό ευρώ έναν πολύ μικρούλι μόνο για την δουλειά..Τον κλειδώνω στο σχολείο και με περιμένει κάθε μέρα...Το γραφείο άθλιο...Έφερα 2-3 όμορφες γλάστρες που περίσσευαν στο σπίτι και έγινε πιο χαρούμενο...Χαρτί υγείας και σαπούνι δεν υπήρχε..Δώσαμε από κάτι και πήραμε τεράστιες συσκευασίες με τους συναδέλφους..Αίθουσες χάλια..Επιτρέψαμε στα παιδιά να βάλουν από μια μικρή πινελιά δική τους για να μην είναι η αιθουσα ξένο σώμα..Κοινώς...Η μείωση μισθού και η αύξηση ωραρίου που μας γονάτισε όλους δεν είναι αιτία για να βουτήξουμε τα ήδη μίζερα σχολεία μας σε μεγαλύτερη μιζέρια...Κάνουμε την καρδιά μας πέτρα, και τιμάμε το λειτούργημά μας..Αφού δεν το τιμάει κανένας άλλος ας το τιμήσουμε εμείς οι ίδιοι. Καλή μας έναρξη αύριο συνάδελφοι και ψηλά το κεφάλι :-*

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #539 στις: Απρίλιος 22, 2012, 11:24:48 πμ »
...................................
Εγώ για να δουλέψω θέλω απόλυτη ησυχία, δεν θέλω να με διακόπτουν ανα πάσα στιγμή , αποσυντονίζομαι, βρε αδελφέ, πώς το λένε;;;))θέλω τις σημειώσεις μου, τους ντοσιέδες μου.......Πώς να δουλέψω; πες μου, εσύ πώς θα τα κατάφερνες ή πώς τα καταφέρνεις;

Μα όλοι οι εργαζόμενοι το θέλουν αυτό είτε είναι δημόσιοι υπάλληλοι είτε στον ιδιωτικό τομέα.
Εγώ εκεί έχω ένσταση! γιατί ΜΟΝΟ οι εκπαιδευτικοί να είναι στον χώρο εργασίας τους 3-4 ώρες την ημέρα και δικαιολογούν τις υπόλοιπες ώρες με "δουλειά στο σπίτι". Και ποιός δεν θα το ήθελε αυτό!!!  Κανένας δεν θα το ήθελε να κουβαλάει την δουλειά του σπίτι....Μην τρελαθούμε τώρα....Μ' αρέσει όμως που απαντάς μόνο σ' αυτό το κομμάτι ενώ σου έχω δώσει τόσα επιχειρημάτα......Σου έχω πει πόσο το προσπαθώ αλλά δεν τα καταφέρνω ( και πίστεψτέ με κάθομαι ώρες στο σχολείο- δεν τα μαζεύω να φεύγω μόλις τελειώνω)Ειδικά σήμερα με το Internet, το skype τα video conferences κλπ είναι πανεύκολο!!


Και επειδή όλοι θα αναρωτιώσαστε γιατί με κόφτει τόσο αυτό, θα σας πως γιατί έχω την ένσταση αυτή.
Γιατί, και το λέω με το χέρι στη φωτιά, σε αυτήν την λογική πατάει μεγάλη πλειοψηφία εκπαιδευτικών και "δουλεύουν" (τα παιδιά δουλεύουν αλλά τέλος πάντων) αποκλειστικά 3-4 ώρες την ημέρα ,δηλαδή μόνο τις ώρες που υποχρεούνται να παρευρίσκονται στο σχολείο, και μετά δρόμο και δεν ξανασχολούνται με διαβάσματα και δουλειά στο σπίτι. Ε'ίναι έτσι ή δεν είναι; Για πολλούς ναι, ισχύει αυτό που λες. Οχι όμως και για όλους......Και είπαμε : "ας καθόμαστε στο σχολείο 8-2, αύξηση ωραρίου δεν θα αντέξουμε οι συνεπεις. Πόσες φορές θα το πούμε αυτό για να το καταλάβουμε πια;;;Η ιδέα να μένω στο σχολείο δεν με τρομάζει. Ας μένω.....κι ας δουλεύω και το απόγευμα αφού είμαι από εκείνους που δεν μπορώ να δουλέψω όταν έχω άτομα γύρω μου να ψυθιρίζουν ή όταν έχω και διοικητικές δουλειές να κάνω..........Αυξήση διδακτικού ωραρίου με τρομάζει. Εσένα, αλήθεια, αυτό δεν σε πειράζει;

Έχω ακούσει την φράση "τι? να αφιερώσω χρόνο και στο σπίτι για το σχολείο? για τα λεφτά που παίρνω και πολύ που δουλεύω. Για τα αδιάφορα παιδιά εγώ να κάτσω να σκοτώνομαι σπίτι?"
Καταλάβατε τώρα;

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον συνάδελφο που θα κάτσει 3 ώρες σχολείο και μετά θα πάεισπίτι για να μελετήσει και να προετοιμαστεί μέχρι το βράδυ. Αλλά πόσοι το κάνουν αυτό; ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ.  Κι όμως είναι πολλοί εκείνοι που το κάνουνΘέλετε πιο χειροπιαστό παράδειγμα; έχουμε τους συνδικαλιστές των ΕΛΜΕ που έχουν διδακτικό ωράριο  6 ώρες την εβδομάδα τις οποίες ούτε αυτές κάνουν γιατί συνέχεια απουσιάζουν για τα συνδικαλιστικά. Ας τους αφήσουμε αυτούς τους γελοίους κι ας μην συγκρινόμαστε με τέτοια λαμόγια.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #540 στις: Απρίλιος 22, 2012, 11:41:59 πμ »
Κανένας δεν θα το ήθελε να κουβαλάει την δουλειά του σπίτι....Μην τρελαθούμε τώρα....
Δεν εννοώ να δουλεύεις 8ωρο και να κουβαλάς δουλεία ΚΑΙ στο σπίτι.
Εννοώ ότι ΟΛΟΙ θα ήθελαν να πηγαίνουν ελάχιστα στον χώρο εργασίας τους (όπως καλή ώρα οι εκπαιδευτικοί ) έως και καθόλου(συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ!!)  και να δουλεύουν από σπίτι. Εξ αποστάσεως εργασίας όπως λέγεται επίσημα.
Ειδικά οι γυναίκες και όσοι έχουν παιδιά θα το ήθελαν πάρα πολύ, που κάθε πρωί τρέχουν σε παιδικούς. Θα τους έλυνε τα χέρια! Συμφωνείς ή μήπως όχι;

Στο εξωτερικό ήδη έχει αρχίσει σιγά σιγά η εξ αποστάσεως εργασίας και αρχίζει να θεσπίζεται και νομοθεσία για εξαποστάσεως εργασία.
Φίλος μου που δουλεύει στο Λονδίνο σε τράπεζα, έχει πετύχει 2 μέρες την βδομάδα να τις δουλεύει σπίτι. Λυτρώθηκε! Η σύζυγός του προσπαθεί και αυτή να πάρει δύο διαφορετικές μέρες να δουλεύει σπίτι.

Αυξηση διδακτικού ωραρίου με τρομάζει. Εσένα, αλήθεια, αυτό δεν σε πειράζει[/b];

έχω απαντήσει εδώ:
Το θεωρώ ακραίο και προκλητικό να πηγαίνει κάποιος για το 3ωρό του και μετά σπίτι για... "συνέχιση" της δουλειάς για να μην έχει βαβούρα! ποιός έργαζόμενος σε ποιόν τομέα δεν έχει βαβούρα;
Επίσης το θεωρώ ακραίο να έχεις 7ώρες διδασκαλίας την ημέρα!
Η χρυσή τομή για μένα είναι οι ώρες διδασκαλίας να μείνουν ώς έχουν αλλά υποχρεωτική παραμονή στο σχολείο των εκπαιδευτικών κατά τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου και να κάνουν την δουλειά που θα έκαναν και σπίτι τους, ή άλλες δουλειές γραφείου.

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #541 στις: Απρίλιος 22, 2012, 11:53:00 πμ »
πέρα απο τις αέναες παραθεσεις σχετικα με τις υποδομες του σχολείου, την δυνατοτητα εργασίας στο σπιτι κτλ πουθενα δεν βλεπω κανενας να απαντα στο ερωτημα
Ο εκπαιδευτικός, ως εργαζόμενος, πως είναι δυνατον εστω και να συζητά αύξηση ωραρίου με ταυτόχρονη μείωση μισθού;
Αν το δεχθούμε και αυτό αμάσητο, και λίγα μας κάνουν, και σε εμας και στο δημοσιο σχολείο

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #542 στις: Απρίλιος 22, 2012, 12:17:05 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα συνάδελφε...Έχεις απόλυτο δίκιο. Αύξηση ωραρίου με 800 ευρώ μισθό και από τον Ιούνιο με ακόμη μικρότερο..ΕΛΕΟΣ...αν και καλοκαίρι θα το ψηφίσουν...και η ΟΛΜΕ θα κοιμάται τον ύπνο του δικαίου, όπως κάνει εδώ και δύο χρόνια.
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #543 στις: Απρίλιος 22, 2012, 12:22:31 μμ »
Προσπάθησα να φανταστώ την εικόνα του γραφείου των καθηγητών, αν ισχύσει το μέτρο της υποχρεωτικής παραμονής όλων των εκπαιδευτικών στην Β΄θμια από 8:00 έως 14:00.
Επειδή οι γηραιοί εκπαιδευτικοί έχουν ωράριο από 10 ώρες (και λιγότερες πολλές φορές ) έως 16, αυτοί θα είναι οι μόνιμες  παρουσίες στο γραφείο.

Επειδή το «γήρας» και ειδικά οι εκπαιδευτικοί  έχει μια ροπή προς την πολυλογία, με τους φιλόλογους να κρατούν τα σκήπτρα, καλό θα ήταν οι νεότεροι με το αυξημένο   ωράριο, αλλά και με την αυξημένη πίεση λόγω των επερχόμενων αξιολογήσεων να φέρνουν μαζί τους ακουστικά, γιατί μάλλον δεν θα αντέξουν να ακούν ιστορίες από τον παλιό καλό καιρό,  :P :P τα προβλήματα με το εφάπαξ - που αυτοί  δεν θα πάρουν ποτέ- αλλά και τα παράπονα για τους τεμπέληδες νέους που δεν εκτιμούν τα 600 ευρώ που τους δίνει το κράτος ή στην καλύτερη περίπτωση την κατανόηση μιας μικρής μερίδας των γηραιών εκπαιδευτικών που διαρκεί το πολύ 2 δευτερόλεπτα…

Τώρα που το ξανασκέφτομαι θα ήταν ενδιαφέρουσα αυτή η Grotesk συνάντηση.  :-\
Ναι, να γίνει υποχρεωτική η παρουσία 8:00 – 14:00 …  :)

ΥΓ. Όσο για το θέμα του χώρου, τώρα με τις συμπτύξεις των τμημάτων θα εξοικονομηθεί αρκετός χώρος.  :P Υπολογιστές γραφεία και καρέκλες μπορούμε να βρούμε από άλλα υπουργεία, όταν  αυτά θα κάνουν ανανέωση – αναβάθμιση…
Να μην ξεχάσει μόνο η διοίκηση να μεριμνήσει για περισσότερο μαλακό χαρτί τουαλέτας για τις τουαλέτες των εκπαιδευτικών, όχι σαν το φθηνό και σκληρό που έχουν οι τουαλέτες των μαθητών...  ::)

ΥΓ1 dimfil, και kamakis, δίκιο έχετε και συγνώμη για το "φάλτσο"  μήνυμα μου, αλλά θα το στείλω...  :)

   

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #544 στις: Απρίλιος 22, 2012, 01:00:20 μμ »
Ε, ωραία! Θα δουλεύω εξάωρο και θα κουβαλάω δουλειά και στο σπίτι! Αυτό που κάνω και σήμερα δηλαδή, γιατί από τις 5 μέρες μόνο την μία φεύγω από το σχολείο στις 12. Οσο για το φίλο σου που μου λες, αν κατάλαβα καλά, δύο μέρες θα κάθεται σπιτάκι του και δεν θα πηγαίνει στην δουλεια του αλλα θα δουλεύει στο χώρο του. Πού την βλέπεις την ομοιότητα; Φαντάζομαι πως αν του έλεγαν αντί για 8ωρο να δουλεύει 6ωρο και να παίρνει δουλεια για το σπίτι του που θα χριάζεται 3 με 4 ώρες το απόγευμα για να την ολοκληρώσει, θα έλεγε "οχι".
Killbill, δεν έχεις άδικο σε πολλά από αυτά που λες, αλλά τα ισοπεδώνεις, όταν πας να μας συγκρίνεις με άλλους δημοσιους υπαλλήλους. Κάθε δουλεια έχει τα υπέρ και τα κατά της. Ενα "κατά" των εκπαιδευτικών είναι πως κουβαλούν δουλειά στο σπίτι. Εγώ σε λίγο θα κλέισω τον υπολογιστή για να ετοιμάσω μάθημα για αύριο. Δεν θα πάω για καφεδάκι (αν και θα μπορούσα). Θέλω να τελειώνω για να έχω ελεύθερο τα απόγευμά μου......Θα δουλέψω λοιπόν κυριακή πρωι- μεσημέρι.....Ο εφοριακός έχει ή δεν έχει όλο το Σαββατοκύριακο στη διάθεση του; Αν είχε φύγει από την υπηρεσία του την Παρασκευή στις 12 αντί στις 4 κι έπρεπε μέσα στο Σαββατοκύριακο να δουλέψει, πιστεύεις θα του άρεσε; Οχι!
    Εγώ προσωπικά αυτό θεωρώ "μειονέκτημα" της δουλειάς μας. Ισως επειδή ασχολούμαι....Αν ήμουν αναισθητη και δεν με ένοιαζε τι θα κάνω αυρίο στην τάξη, θα ήμουν άνετη......Κι αυτό όμως που κάνω βλακεία είναι......Σάμπως θα εκτιμηθεί από κανέναν;;;Είναι όμως κάτι που θέλω να κάνω. Είναι η δουλειά που επέλεξα και ήξερα πως τα απογεύματά μου δεν θα είναι ελεύθερα. Ηξερα όμως ότι θα υπάρχουν και θετικά ( όπως γιορτές και καλοκαίρια)......Ηξερα ότι θα έχω έναν χαμηλό αλλά αξιοπρεπή μισθό. Τώρα βλέπω πως φυτοζωώ.....Πώς με το ζόρι θα πάω στο σούπερ μάρκετ....πως με δυσκολία θα αποφασίσω να βγω με έναν φίλο για καφέ. Κι όμως θα δουλέψω με όση αξιοπρέπεια μου έχει απομείνει.....ακόμη και την Κυριακή.....κι ας μου έμειναν 100 ευρώ στην τσέπη για να ζήσω εγώ και ο άνεργος άντρας μου ως τις 13 Μαίου!!! Γι' αυτό μην μου λες εμένα ούτε για εφοριακούς ούτε για υπαλλήλους Αγγλίας που και οι δύο κατηγορίες πληρώνονται ακόμη ΚΑΛΑ  για το 8ωρο τους.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #545 στις: Απρίλιος 22, 2012, 01:52:06 μμ »

Μην το προκαλείτε λοιπόν να λέτε ότι σπίτι δουλεύετε καλύτερα, γιατί σε λίγο καιρό θα δουλεύετε αποκλειστικά από το σπίτι! και θα λέτε "μας τα έλεγε ο Killbill!


Και μετά μπορώ άνετα να αυτοκτονήσω στη μπανιέρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 511

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.