*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 500480 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #294 στις: Μάρτιος 15, 2011, 10:44:58 μμ »
Μόνο η PITA 3 μπορεί να κάνει σ' αυτό το σημείο της συζήτησης μια εύστοχη τοποθέτηση...  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:25:54 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #295 στις: Μάρτιος 15, 2011, 11:09:25 μμ »
λοιπόν, θα σας περιγράψω λίγο απ΄τη δική μου ιστορία και θα καταλήξω μετά κάπου:
όταν ξεκίνησα να δουλεύω ημουν 22. είχα πάρει πτυχίο τον ιούνιο και σεπτέμβρη με κάλεσαν αναπληρώτρια.(τυχερή σίγουρα - ήταν η ειδικότητα ακόμα "ανοιχτή" τότε...). Με έστειλαν σε πολυκλαδικό, με 28- 32  παιδιά (18 ετών εκείνα  και γω 22 ξαναλέω) και με 22 ώρες ωράριο - και για αυτήν τη μία παραπάνω ώρα κανείς δε φιλοτιμήθηκε να μου πει ότι μπορώ και να την πάρω υπερωρία - οπότε την έκανα για τη σημαία....
Βρέθηκα να κάνω επτάωρα πάνω στα επτάωρα , το απόγευμα δουλευα και σε ΙΕΚ, φορτώθηκα και κανα δυο ιδιαίτερα τότε που δεν είχα ακόμα διορισθεί ....
Μέσα στα επομενα χρόνια, παντρεύτηκα, γέννησα, χώρισα,έκανα διδακτορικό και βρέθηκα να μεγαλώνω μόνη μου την κόρη μου.
Στο μεταξύ συνέχισα να δουλεύω - δεν είχα ακόμα διορισθεί αλλά με καλούσαν κάθε χρόνο αναπληρώτρια. Θυμάμαι που έπρεπε να ισορροπώ μεταξύ του σχολείου, της οικογένειας ( που έπαιζα ρόλο μητέρας και πατέρα γιατί ο πραγματικός πατέρας είναι απών), της καλής καθηγήτριας και της καλής μαμάς. Θυμάμαι που ερχόμουν γύρω στις 3 στο σπιτι απ΄το σχολείο, κατάκοπη διάβαζα το παιδί, το πήγαινα στα φροντιστήρια, περνούσα ώρα μαζί του και αφου εκείνη κοιμόταν ( γύρω στις 9 με 10 το βράδυ) έπαιρνα να διαβάσω και για την άλλη μέρα. Επειδή μάλιστα έκανα το μάθημά μου με υπολογιστή έγραφα σελίδες επί σελίδων στο powerpoint και βρισκόμουν να κοιμάμαι γύρω στη μία μετά τα μεσάνυχτα ...ξυπνουσα στις 6 για να μαγειρέψω, 7 ξύπναγα την κόρη, την ετοίμαζα, την πήγαινα σχολείο στις 8  και πάλι από την αρχή.

Ξέρω ότι αυτή η ιστορία δεν είναι κατι το ιδιαίτερο, κάτι το πρωτότυπο και κενοφανές. Ξέρω ότι εκατοντάδες γυναίκες περνάνε τα ίδια με μένα κάθε μέρα για πολλά χρόνια τώρα. Ίσως διαφοροποιείται μόνο ως προς αυτό:

Κάθε μέρα, ΚΑΘΕ μέρα, σε όλα τα 15 (σχεδόν 16) χρονια που μπαινόβγαινα σε τάξεις δεν υπήρξε ΟΥΤΕ ΜΙΑ μέρα που να είπα "κουράστηκα". Και μόνο που πέρναγα το κατώφλι του σχολείου και τα παιδιά έκαναν έναν κύκλο γύρω μου να μου πουν Καλημέρα, έφτανε να ξεχάσω τα ξενύχτια και τις αγωνίες. Και μόνο που έβλεπα τα δάχτυλά τους να κουνιούνται σχεδόν απειλητικά μπροστά μου και να ξεφωνίζουν "κυρία, κυρία , κυρία...." Και μόνο που σκιζοταν να φέρουν εργασίες για να μπορούν μετά να έχουν δικαιωμα συμμετοχής στην τριήμερη εκπ/κή εκδρομή....και μόνο που με υπερασπιζοταν στις σπόντες των " συναδέλφων" επειδή τους χαλούσα την πιάτσα έφτανε να μην κουράζομαι... αλλά και έξω απ΄το σχολείο  Και μόνο που περπάταγα στο δρόμο και κάθε δύο βήματα άκουγα και συνεχίζω να ακούω  "γειά σας Κυρίααααααααα" ήταν αρκετό. Αλλά και τώρα, που έχω αφήσει πια το σχολείο πίσω μου...Και μονο που μπαίνω στη σελίδα μου στο facebook και βρίσκω τουλάχιστον δέκα μηνύματα και ποστ από παλιούς μου μαθητές για μένα είναι αρκετό. Κάθε μερα από όλες αυτές των 15 ετών που περάσανε, έχω να θυμάμαι δύσκολες ώρες, δύσκολα παιδιά, δύσκολες φουρνιές, δύσκολα περιστατικά  αλλά κυρίως χαμόγελα, εκδρομές, φωνές χαρούμενες, μάτια που με κοιταζαν και ρουφούσαν ό,τι τους έλεγα - όχι απαραίτητα το λεξιλόγιο και τη γραμματική - τους άρεσε όμως το πώς στεκόμουν στην τάξη, πώς τα σεβόμουν - και αντίστοιχα με σεβόταν κι εκείνα, πώς τους μιλούσα, πώς τα αντιμετώπιζα.... και μου ανταπέδιδαν την αγάπη τους με όποιον τρόπο μπορούσαν ( είτε ήταν καρδούλες ζωγραφιστές για τα παιδιά του δημοτικου, είτε συνθήματα της πενθήμερης τύπου ...."τάδε ζούμε για να σε ακούμε, τάδε ζούμε και σε αγαπούμε"για τα παιδιά του Λυκείου).

γι' αυτό και μου κάνει εντύπωση που εσείς οι πιο νέοι λέτε τόσο εύκολα "κουράστηκα". Ναι, είναι ψυχοφθόρο αλλά και ανανεωτικό το λειτούργημα. Ναι, ειναι δύσκολο αλλά κανεις δεν ειπε ποτέ το αντίθετο. Καμιά φορά αναρωτιέμαι - όλες αυτές οι ορδές των εν δυνάμει εκπ/κών έχουν αλήθεια καταλάβει πού πάνε, τι καλούνται να κάνουν, για ποιό λόγο και πώς;

Θα σας καταλάβαινα  αν μιλούσατε για την αντιμετώπιση απο τους συναδέλφους, τις υποδομές ίσως ίσως , για τις κλίκες των "συναδέλφων" και την "τσιφλικοποίηση" των σχολείων απο κάποιους, θα καταλάβαινα ακόμα και το θυμο σας απέναντι στο σάπιο σύστημα και στο υπουργείο που "οραματιζεται" ένα νέο σχολείο σε παλιά θεμέλια αλλά την κούρασή σας απο τα παιδιά επιτρέψτε μου να μην μπορώ να την καταλάβω....

Και σας προλαβαίνω - δεν τα λέω αυτά για να επιτεθώ σε κανέναν σας - σας τα λέω με αγάπη...γιατί ως πιο μεγάλη, αρκετά πιο έμπειρη απο εσάς στο πλείστο των περιπτώσεων, και πιο αποστασιοποιημένη πλέον από την τάξη νιώθω ότι κάπου έχετε χάσει την μπάλα - χωρίς να φταίτε απαραίτητα εσείς, με τόσα που γίνονται άλλωστε..... Αλλά νιώθω ότι έχετε κάπου στην πορεία ξεχάσει ότι έχετε να κάνετε με ψυχούλες και καλείστε να επιτελέσετε λειτούργημα όχι απλά ένα επάγγελμα προς βιοπορισμό.... Εισπράττω από εσάς μια αγωνία για το μέλλον την οποία όμως τη μεταφέρετε σε λάθος ανθρώπους. Δεν είναι τα παιδιά αυτά που σας φταίνε και σας κουράζουν. Είναι η ρευστή κατάσταση, οι εργοδότες, ο πενιχρός μισθός - ΟΧΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΟΜΩΣ.... μην αφήνετε να σας κουράζουν τα παιδιά ( γιατί τότε θα φτάσετε να μισήσετε αυτό που κάποιοι απο εσάς αγαπήσατε κάποτε αλήθεια : την παροχή του ΑΓΑΘΟΥ της εκπ/σης!)

(πω πω...βαρύγδουπο τελικά ακουγεται, αλλά έτσι μου βγήκε.... Δείτε το λίγο πάντως σαν...food for thought! Καλή σας νύχτα!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #296 στις: Μάρτιος 15, 2011, 11:22:20 μμ »
Καλή και η τοποθέτηση της bitch...  :)

Αποσυνδεδεμένος m_rebel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #297 στις: Μάρτιος 15, 2011, 11:38:12 μμ »
Μέχρι 3 χρόνια πριν δούλευα σε φροντιστήριο γνωστής μεγάλης αλυσίδας για αρκετά χρόνια. Τα ωράρια, η πίεση, οι εξωδιδακτικές υποχρεώσεις, εκδηλώσεις, ενημερώσεις γονέων, σεμινάρια, συνελεύσεις , αξιολογήσεις κλπ κλπ γνωστά, όπως συνήθως και τα ένσημα, τα δώρα , επιδόματα  ;D κλπ κλπ. Μια χαρά περνούσα, είχα βρει το ρυθμό μου αλλά δε χώνεψα ποτέ το πελατειακό - δημοσιοσχετίστικο κομμάτι, για αυτό και δεν το προχώρησα και με δικό μου μαγαζί.
Τα 3 τελευταία χρόνια σε δημόσιο σχολείο.
Δεν τα συγκρίνω καν.
Υπάρχει ελευθερία, ηρεμία, εργασιακή γαλήνη. Ποτέ δε φεύγω στο ωράριό μου, γιατί απλά μου αρέσει το κλίμα και πάντα υπάρχει δουλειά γραφειοκρατική και μη. Θα κάνω και κάθε τόσο μια ώρα επιπλέον με παιδιά που θέλουν και έχουν ερωτήσεις - απορίες. Νιώθω ότι προσφέρω και επειδή δεν έχει πελατειακή σχέση το απολαμβάνω. Η κούραση σε τμήμα Γ Λυκ Κατ με 27 - 28 άτομα είναι δεδομένη.
4 ώρες σχολείου = 7ωρο φροντιστηρίου, έτσι βγαίνει σε μένα. Και ξαναλέω έχω δει και τις δυο όχθες.
 Αν τώρα παίζεις συχνά με τεστάκια, φύλλα εργασίας, διαγωνίσματα κλπ γιατί το θέλεις και το θέλουν και τα παιδιά, έχεις μόνιμα μια στοίβα για διόρθωση...
Αν ψάχνεις για κάτι καινούργιο στη διδασκαλία σου από πέρσι, θέλει πολλές ώρες στο PC.
Η ζαλάδα του να βάλεις βαθμολογία τετραμήνου είναι από τα πιο χρονοβόρα, όταν θες να συνδυάσεις ρεαλισμό και συναίσθημα.
Αλλά οι σχέσεις που φτιάχνεις με τα παιδιά τα αξίζουν όλα.

Αυτό που μάλλον θέλετε να πείτε και συμφωνώ 100% είναι ότι μέχρι και τώρα στο δημόσιο σχολείο ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΙΟ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΑΝΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΝΑ ΤΑ ΞΥΝΕΙ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ.

Θέμα χαρακτήρα; αξιοπρέπειας; μη ελέγχου - αξιολόγησης (και πως θα γίνει κι από ποιούς;;)
Το βλέπω συχνά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:25:54 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #298 στις: Μάρτιος 15, 2011, 11:43:15 μμ »
στο φροντιστήριο είναι οι συνθήκες όχι τα παιδιά....οι συνθήκες σε κάνουν ν αναρωτιέσαι και για την εργασία σου και για τις επιλογές σου γιατί όπως είπες m_rebel είναι μαγαζί και εσύ υπάλληλος ....για εμένα το σχολείο θα ήταν σαν όαση ,όπως και για πολλούς άλλους συναδέλφους εδώ μέσα

Αποσυνδεδεμένος semeli ΠΕ02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #299 στις: Μάρτιος 15, 2011, 11:46:09 μμ »
Ακριβώς.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #300 στις: Μάρτιος 15, 2011, 11:59:07 μμ »


4 ώρες σχολείου = 7ωρο φροντιστηρίου, έτσι βγαίνει σε μένα. Και ξαναλέω έχω δει και τις δυο όχθες.
 Αν τώρα παίζεις συχνά με τεστάκια, φύλλα εργασίας, διαγωνίσματα κλπ γιατί το θέλεις και το θέλουν και τα παιδιά, έχεις μόνιμα μια στοίβα για διόρθωση...
Αν ψάχνεις για κάτι καινούργιο στη διδασκαλία σου από πέρσι, θέλει πολλές ώρες στο PC.
Η ζαλάδα του να βάλεις βαθμολογία τετραμήνου είναι από τα πιο χρονοβόρα, όταν θες να συνδυάσεις ρεαλισμό και συναίσθημα.
Αλλά οι σχέσεις που φτιάχνεις με τα παιδιά τα αξίζουν όλα.

Αυτό που μάλλον θέλετε να πείτε και συμφωνώ 100% είναι ότι μέχρι και τώρα στο δημόσιο σχολείο ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΡΘΙΟ ΚΡΕΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΛΑΝΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΝΑ ΤΑ ΞΥΝΕΙ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ.

Θέμα χαρακτήρα; αξιοπρέπειας; μη ελέγχου - αξιολόγησης (και πως θα γίνει κι από ποιούς;;)
Το βλέπω συχνά.

Μακάρι να ήταν έτσι. Δεν νομίζω να μπορεί να σταθεί στις σημερινές τάξεις κάποιο "όρθιο κρέας"...
Συμβαίνει κάτι χειρότερο... Πολλοί συνάδελφοι κάνουν βαρετή δουλειά ή την αναμιγνύουν με υστερίες -  στριγκιές ( συνηθισμένη εικόνα: μεσόκοπη φιλόλογος να ουρλιάζει σε τάξη  ;D ) και αισθάνονται πως οι  μαθητές δεν τους καταλαβαίνουν... Έτσι πολλοί μισούν τα Αρχαία, την Φυσική, κλπ...
"Τα όρθια κρέατα" - αν μπορούν να σταθούν- κάνουν πολύ λιγότερη ζημιά...  :(

ΥΓ. Να σημειώσω πως και εγώ αρκετές φορές αισθάνομαι πως κάνω ζημιά στην τάξη... Προσπαθώ να επανορθώσω όμως... Κάπως το παλεύω...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #301 στις: Μάρτιος 16, 2011, 02:05:25 πμ »
Ακριβώς.
στο φροντιστήριο είναι οι συνθήκες όχι τα παιδιά....οι συνθήκες σε κάνουν ν αναρωτιέσαι και για την εργασία σου και για τις επιλογές σου γιατί όπως είπες m_rebel είναι μαγαζί και εσύ υπάλληλος ....για εμένα το σχολείο θα ήταν σαν όαση ,όπως και για πολλούς άλλους συναδέλφους εδώ μέσα

το καταλαβαίνω ότι οι συνθήκες εργασίας είναι πολύ πιο απάνθρωπες στο φροντιστηριο. Αλλά ενώ η Σέμελη το ξεκίνησε σε σωστή βάση ( ειπε της φταίνε οι συνθήκες, το ωράριο, το ΙΚΑ, ο μισθός κτλ) μετά το ρίξατε στην ομοιογένεια ή μη των τμημάτων ( και άρα στα παιδιά). Αυτο σας λέω - όσοι εργάσθηκαν ή εργάζονται σε φροντιστηριο έχουν σαφώς όλα τα δίκια με το μέρος τους να αισθάνονται ριγμένοι εργασιακά, αλλά μην κάνετε το (εύκολο) λάθος από ένα σημείο και μετά να βάζετε στον ιδιο κουβά και τα παιδιά - γιατί αυτό εις βάρος σας θα γυρίσει. Αυτό μόνο. Ξέρω ότι τα αγαπάτε τα παιδιά και οι περισσότεροι απο εσάς αγωνιάτε για αυτά - μην μπερδεύετε όμως αυτή σας την αγωνία με την αγωνία για το πότε και αν θα πληρωθείτε, πότε, αν και πώς θα διορθσθείτε, πότε θα πάρετε μετάθεση κτλ .

οσο γι΄αυτό που έγραψε ο Πάνος - ε ....αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι είναι Όρθιο Κρέας με Στριγκιά Φωνή ( σαν ινδιάνικο όνομα ακούστηκε αυτό πάντως). Αλλά κατά τα άλλα, συμφωνώ μαζί σου...κάνουν μεγάλη ζημιά!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος olyadro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #302 στις: Μάρτιος 16, 2011, 10:39:35 πμ »
Προς Θεού, όσοι δουλεύετε σε φροντιστήρια, μη νομίζετε ότι δεν καταλαβαίνουμε τις δύσκολες συνθήκες που επικρατούν εκεί και πόσο μεγαλύτερη είναι η κούραση συνδυασμένη με την επαγγελματική ανασφάλεια. Άλλωστε οι περισσότεροι από μας δε διοριστήκαμε μόλις αποφοιτήσαμε από το Πανεπιστήμιο και άρα δουλέψαμε σε φροντιστήρια. Προφανώς, εγώ τουλάχιστον, ζώντας στην επαρχία, αντιμετώπισα καλύτερες συνθήκες από αυτές που περιγράφετε και μάλλον ήμουν τυχερή. Αυτό δε σημαίνει πως αμφισβητώ όσα περιγράφετε και νομίζω πως μόνο το σχολείο είναι κουραστικό ενώ το φροντιστήριο όχι. Αν είναι δυνατόν! Αυτό όμως που δεν ανέχομαι είναι η γενικότερη απαξίωση που δείχνουν ορισμένοι για τους διορισμένους συναδέλφους βασιζόμενοι σε συγκεκριμένα παραδείγματα που έχουν στο μυαλό τους και βάζοντας στο ίδιο τσουβάλι τα χλωρά μαζί με τα ξερά!

Αποσυνδεδεμένος roko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #303 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:42:48 μμ »
τα νεα για το ωραριο ειναι---ολοι Α και Β/μια ξεκινουν με 22 ωρες  πεφτουν
μετα απο καποια χρονια στις 20 ωρες και τελος.Αν γινει αυτο εχουμε και λεμε.
Οσοι δουλευουν 16 πανε στις 20.
 οσοι δουλευουν 19 πανε στις 20  μπορει΄και στις 22
 οσοι δουλευουν  21 πανε στις 22. ΟΙ της Β/μιας επιμορφωση τον ΙΟΥΛΙΟ.
Το καλυτερο? Μας ετοιμαζουν μαθηματα σε μαθητες το καλοκαιρι.
Λετε ολα αυτα να ειναι και ενας ακομη απο τους λογους που βιαζονται να
τελειωσουν οι εξετασεις φετος τοσο νωρις?                       

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #304 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:47:59 μμ »
τα νεα για το ωραριο ειναι---ολοι Α και Β/μια ξεκινουν με 22 ωρες  πεφτουν
μετα απο καποια χρονια στις 20 ωρες και τελος.Αν γινει αυτο εχουμε και λεμε.
Οσοι δουλευουν 16 πανε στις 20.
 οσοι δουλευουν 19 πανε στις 20  μπορει΄και στις 22
 οσοι δουλευουν  21 πανε στις 22. ΟΙ της Β/μιας επιμορφωση τον ΙΟΥΛΙΟ.
Το καλυτερο? Μας ετοιμαζουν μαθηματα σε μαθητες το καλοκαιρι.
Λετε ολα αυτα να ειναι και ενας ακομη απο τους λογους που βιαζονται να
τελειωσουν οι εξετασεις φετος τοσο νωρις?                     

τα νέα αυτά προέρχονται από....;;

Αποσυνδεδεμένος roko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #305 στις: Απρίλιος 07, 2011, 11:59:23 μμ »
απο περιφερεια και υπουργειο

Αποσυνδεδεμένος xristis23

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #306 στις: Απρίλιος 08, 2011, 12:05:24 πμ »
και τα μαθήματα σε ποιους μαθητές θα απευθύνονται;;

Αποσυνδεδεμένος efkola

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #307 στις: Απρίλιος 08, 2011, 12:26:57 πμ »
Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστες μπορεί να είναι όλες αυτές οι πληροφορίες που διαβάζουμε εδώ ή ακούμε γενικότερα.Το μέλλον μόνο θα δείξει.
Εγώ έχω την εξής απορία κ όποιος γνωρίζει,ας μου τη λύσει:στο εξωτερικό(Ευρώπη,ΗΠΑ,Αυστραλία)τι καθεστώς επικρατεί για τους εκπαιδευτικούς;Ξέρω μόνο ότι έχουν πολύ μεγαλύτερους μισθούς από τους δικούς μας αλλά αναφορικά με το καθημερινό τους ωράριο,με τα δύο 15ήμερα των εορτών κ με το δίμηνο του καλοκαιριού δεν ξέρω κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159909
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 490
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.