*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 505020 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος foibos81

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1024
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #476 στις: Απρίλιος 20, 2012, 10:35:19 μμ »
@ foibos81... ελα πες μου, χωρις πλακα τωρα..δεν καταλαβες ΧΡΙΣΤΟ απο ο,τι εγραψε ο τυπος, ε;

Κοίτα τώρα που το διάβασα προσεκτικά, ζητώ συγνώμη, δεν αναφέρομαι στον ίδιο. Παίρνω πίσω κάποια που αναφέρονταν στο ύφος γραφής τους.  Εκνευρίστηκα γιατί το διάβασα πολύ γρήγορα. Το όλο ύφος εννοεί ακριβώς  το αντίθετό και υποστηρίζει τους δασκάλους. ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ ΓΕΝΙΚΑ  ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΛΗ ΔΕΠ ΚΑΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΙΣΩ. Τα σύκα σύκα και η σκάφη-σκάφη. Αυτή είναι η πραγματικότητα με την πανεπιστημιακή εκπαίδευση στην Ελλάδα. Εννοείται υπάρχουν και άξιοι σε όλους τους κλάδους. Είμαι στην τεχνική εκπαίδευση, τελείωσα Α.Π.Θ. με μαστερ. Οι μισοί εργοδότες ειρωνεύονταν και γελούσαν, ναι γελούσαν και έλεγανα καλά τώρα αυτά που σας έλεγαν οι καθηγητές εκεί μέσα νομίζετε ότι ισχύουν;; Έχουν καθόλου επαφή με την πραγματικότητα;; Eίναι γεγονός αυτό και είμαι σίγουρος ότι το έχετε βιώσει και άλλοι. Για την απαξίωση της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα φταινε τα μέλη ΔΕΠ και πρυτάνεις, γενικά έχουν μεγάλο ρόλο σε αυτό 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2012, 10:41:36 μμ από foibos81 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:08 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #477 στις: Απρίλιος 20, 2012, 10:57:37 μμ »
Ο Κακαρελίδης μια χαρά τα έγραψε, και μάλιστα πολύ εύστοχα  8)
Όσο για τα μέλη ΔΕΠ που δήθεν υπεραμοίβονται.. αν εξαιρέσεις τους παν/κους γιατρούς (που έχουν συνήθως 3 μισθούς, ως ΔΕΠ, από τα νοσοκομειακά και από τα ιδιωτικά ιατρεία, με τα πρώτα 2 να είναι τα μικρότερα..), είναι ίσως οι χειρότερα αμοιβόμενοι από τις χώρες της ευρωζώνης. Άχρηστοι υπάρχουν παντού, αλλά δεν αποτελεί άλλοθι για τσουβάλιασμα. Προσωπικά θα έδιωχνα το 1/4 τουλάχιστον από το τμήμα που σπούδαζα, γιατί τους θεωρούσα επιστημονικά ανεπαρκείς, αλλά τελικά ο χρόνος κάνει τη δουλειά του και ανανεώνεται ο κλάδος τους με νέα ικανά άτομα σταδιακά. Υπάρχουν φυσικά τμήματα με προβλήματα που αρχίζουν να γίνονται χρόνια (βλ. τμήματα Ιατρικής, ειδικά της Αθήνας.. ή το πρώην τμήμα Κοινωνικής Θεολογίας, κ.ά.), αλλά έχουν πολιτικές πλάτες (βλ. πασοκ-νδ) που στηρίζουν την σαπίλα αυτή.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3693
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #478 στις: Απρίλιος 20, 2012, 11:34:11 μμ »
@killbill

Και εγώ έχω δουλέψει σε σχολείο στην Αγγλία. Σχολείο ενός χωριού (με κατά κύριο λόγο αγροτικό πληθυσμό, και λίγους επαγγελματίες) κάπου στα βόρεια.... 2000 μαθητές στο σχολείο, από 4 έως 12 (νομίζω, δεν θυμάμαι κιόλας) χρονών. Σύλλογος 35 άτομα! Όλες οι ειδικότητες και όλοι οι βοηθοί από την πρώτη μέρα. Γραφεία δικά μας, και κάποιοι μοιραζόταν με συνάδελφο, υπολογιστή ο καθένας δικό του, πρόσβαση στο ίντερνετ (που εδώ ακόμα δεν έχουν όλα τα σχολέια), ενημερωμένη βιβλιοθήκη.
Αυτά πριν 11 χρόνια....

Πέρυσι, σε άλλο χωριό περιοχή Νottingham, έστελνε η φίλη μου το παιδί της στο σχολείο του διπλανού χωριού, μιας περιοχής μικρο-αστικής (όχι αστικής). Το σχολείο, το μοναδικό στην περιοχή, με 600 παιδιά (γυμνάσιο και λύκειο). Μάθαιναν Γαλλικά (ταξίδι στη Γαλλία στην Γ Γυμνασίου*), Γερμανικά (ταξίδι στη Γερμανία στην Α λυκείου), Ισπανικά (ταξίδι στην Ισπανία στη Β Λυκείου), και είχαν επιλογή για Γιαπωνέζικα ή Κινέζικα (ταξίδι αντίστοιχα Κίνα ή Ιαπωνία στη Γ Λυκείου). Υπήρχε ένα παιδάκι κωφό. Το σχολέιο φρόντισε και προσέλαβε δάσκαλο νοηματικής που ήταν παράλληλα με τον δάσκαλο της τάξης και έκανε διερμηνεία στι κωφό παιδί. Παράλληλα τα απογεύματα όποιο παιδί ήθελε, μπορούσε να παρακολουθήσει μαθήματα νοηματικής. Στη μουσική, η μία κόρη της φίλης μου μέχρι την Τρίτη γυμνασίου είχε φτάσει 2 τάξεις πριν το πτυχίο του πιάνου, και η άλλη κόρη όταν τελέιωσε το σχολείο πήρε και το πτυχίο βιολιού, και όλα τα μαθήματα έγιναν μέσα στο σχολείο χωρίς καμία επιβάρυνση (εκρός από τα ταξίδια, όπου πλήρωναν τα εισητήρια και ό,τι έτρωγαν εκεί)). Το πρόγραμμα των μαθημάτων ήταν το IB.

Όπως βλέπεις και πριν 11 χρόνια που ήμουν εγώ, και πριν 2 χρόνια που τελείωσε το σχολείο το παιδί της φίλης μου, τα πράγματα στην Αγγλία είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικά από την Ελλάδα. Γιατί μέχρι τώρα δεν έγιναν και εδώ έτσι; Ανάθεμα με και αν ξέρω! Αν θέλω να γίνουν έτσι; Με 1000 χέρια ΝΑΙ!!!!!! Και επειδή ακριβώς εκεί είναι έτσι
είπα και επιμένω ότι είναι σαν να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. Φρούτα και τα 2, αλλά τόσο διαφορετικά....


*Κάνω αναγωγή στις δικές μας τάξεις
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #479 στις: Απρίλιος 20, 2012, 11:58:25 μμ »
Επειδή τίποτα δεν είναι τυχαίο.. και έχω κουραστεί να το λέω/γράφω, δείτε τι μέτρα παίρνει και η ισπανική δεξιά κυβέρνηση:

Παράθεση
Στο ίδιο έργο θεατές
Ψαλίδι 10 δισ. σε υγεία και παιδεία ανακοίνωσε η Ισπανία - Στο δρόμο τα Συνδικάτα

Η ισπανική κυβέρνηση ανακοίνωσε σήμερα (Παρασκευή) δημοσιονομικές περικοπές ύψους περίπου 10 δισ. ευρώ στους τομείς της υγείας και της παιδείας, ωθώντας τα εργατικά συνδικάτα να κηρύξουν διαδηλώσεις σε πανεθνικό επίπεδο στα τέλη του μήνα.

Τα νέα μέτρα θα αφαιρέσουν περίπου 7 δισ. ευρώ από τον κοινωνικό προϋπολογισμό της κεντρικής κυβέρνησης και των τοπικών διοικήσεων, ενώ άλλα 3 δισ. ευρώ θα αφαιρεθούν από τα διαθέσιμα κονδύλια για την παιδεία.

Οι περικοπές στις βασικές αυτές κρατικές δαπάνες θα περιλαμβάνουν και την άρτι κυρωθείσα συμμετοχή των συνταξιούχων στη φαρμακευτική δαπάνη, ενώ η κυβέρνηση ανακοίνωσε και μέτρα κατά του «ιατρικού τουρισμού» ξένων υπηκόων.

Οι περικοπές αυτές θα καταστήσουν δυνατή τη «βιωσιμότητα» του εθνικού συστήματος υγείας, ενώ παράλληλα θα αποθαρρύνουν τους Ισπανούς από την αγορά μη απαραίτητων φαρμάκων, τόνισε η αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Σοράγια Σάενθ ντε Σανταμαρία.

Μειώσεις θα υπάρξουν επίσης και στον αριθμό των σχολείων και των καθηγητών, θα αυξηθεί ο αριθμός των μαθητών, ενώ θα αυξηθεί και το ωράριο εργασίας των καθηγητών.

Παράλληλα, τα μέσα ενημέρωσης μεταδίδουν πως τα δίδακτρα για τα Πανεπιστήμια θα αυξηθούν κατά 50%.
«Δεν υπάρχουν χρήματα για να πληρώσουμε τις δημόσιες υπηρεσίες» διεμήνυσε χθες από την Κολομβία ο πρωθυπουργός Μαριάνο Ραχόι, του οποίου η κυβέρνηση έχει ανακοινώσει περικοπές 27 δισ. ευρώ, σε μία προσπάθεια να μειώσει στο 5,3% φέτος το δημοσιονομικό έλλειμμα της χώρας, που το 2011 έκλεισε στο 8,5%.

Τα δύο μεγαλύτερα εργατικά συνδικάτα, CCOO και UGT, κήρυξαν απεργιακές κινητοποιήσεις σε όλη τη χώρα για την 29η Απριλίου, κατηγορώντας την κυβέρνηση ότι δημιουργεί «μία οικονομική και κοινωνική κατάσταση εκτάκτου ανάγκης», κατεδαφίζοντας βασικούς πυλώνες του κράτους πρόνοιας.

http://news.in.gr/world/article/?aid=1231192321

(τα bold τα έβαλα εγώ.. παντού πρακτικά ίδια αποτυχημένα μέτρα... εντάξει επιτυχημένα στην εξαθλίωση των λαών!)

"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:38:08 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #480 στις: Απρίλιος 21, 2012, 01:04:19 πμ »
σωστά όλα αυτά emmaki  αλλά δεν είδα ποτέ και πουθενά κατά την περίοδο των παχιών εν Ελλάδι αγελάδων καμία ΟΛΜΕ και κανέναν εκπ/κο σύλλογο να διεκδικεί κάτι απο τα παραπάνω.

Οι μόνιμες και μοναδικές απαιτήσεις του εκπ/κού κόσμου ήταν
- αύξηση μισθών στο 15% του ΑΕΠ
- όχι στην αξιολόγηση
- όχι στον μέντορα
- όχι στην αύξηση εξουσιών του Διευθυντή

ακόμα και τους διαδραστικούς πίνακες που έπαιρναν δωρεάν τα σχολεία η εκπ/κή κοινότητα τους είδε με περίσσια επιφυλακτικότητα.

Ώπα, ώπα, ώπα....
- αύξηση ΤΩΝ ΔΑΠΑΝΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ στο 15% του ΑΕΠ ζητάει απ' όσο ξέρω μόνο το ΚΚΕ. Η ΟΛΜΕ ζητούσε και ζητάει το 5% του ΑΕΠ. (τουλάχιστον αυτά θυμάμαι, δεν ξέρω αν άλλαξε το αίτημα της ΟΛΜΕ, γιατί του ΚΚΕ σίγουρα δεν άλλαξε  ;D)
- κανένα αίτημα δεν υπήρχε σχετικά με την αξιολόγηση, γιατί δεν ΤΙΘΟΝΤΑΝ θέμα αξιολόγησης από την πολιτική ηγεσία
- κανένα αίτημα δεν υπήρχε σχετικά με τον μέντορα, γιατί δεν ΤΙΘΟΝΤΑΝ θέμα μέντορα από την πολιτική ηγεσία
- κανένα αίτημα δεν υπήρχε σχετικά με τις εξουσίες του διευθυντή, γιατί δεν ΤΙΘΟΝΤΑΝ θέμα εξουσιών του διευθυντή από την πολιτική ηγεσία

και τους διαδραστικούς πίνακες καλά έκανε και τους αντιμετώπισε με επιφυλακτικότητα, γιατί οι εκπαιδευτικοί, με όλα τα στραβά τους, ξέρουν να βλέπουν τέτοια μπιμπιρόλια όπως πραγματικά είναι. Δηλαδή hi-tech μαυροπίνακες, και όχι λαγοί με πετραχήλια που τα έβλεπε η τότε πολιτική ηγεσία.

Αδιάβαστη σε πιάνω σήμερα κοπελιά :)

edit: μικρή προσθήκη, τώρα που διάβασα και τα υπόλοιπα μηνύματα. @emmaki και άλλους που αναρωτιούνται "γιατί τα πράγματα δεν είναι έτσι και δω". Χωρίς να παθαίνω ξενο-λατρεία, γιατί όπως λέει και ο killbill η παιδεία στην Αγγλία αλλά και σε άλλες χώρες του εξωτερικού είναι πολύ (πιο) ταξική (απ' ότι είναι στην Ελλάδα), το "γιατί" στο θέμα των υποδομών τουλάχιστον έχει να κάνει με αυτό το ρημάδι 15% που ξέρω πως το έχει ως αίτημα το ΚΚΕ από τότε που μπήκα στο πανεπιστήμιο και πιο νωρίς ακόμα. Το νούμερο δεν είναι τυχαίο, προέκυψε μετά από υπολογισμούς του συγκεκριμένου κόμματος οι οποίο έφεραν κάπου εκεί το κόστος για σωστές υποδομές και αξιοπρεπείς μισθούς των εκπαιδευτικών, αν και οι δύο παραπάνω υπογραμμισμένες συνθήκες είναι με τον ορισμό του ΚΚΕ και όχι του αστικού κράτους. Όπως και να'χει πάντως, ακόμα και το 5% να δινόταν, που ζητούσε η ΟΛΜΕ, θα μιλάγαμε τώρα για τελείως άλλη εικόνα στην παιδεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 21, 2012, 01:29:36 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #481 στις: Απρίλιος 21, 2012, 01:20:18 πμ »
 ;D ;D ;D κοπελιάααααααα

κοιτάμε καμιά φορά και τις αφίσες των άλλων κομμάτων... ρωτάμε και τους αιρετούς τι πρεσβεύουν για τα θέματα του κλάδου....

αύξηση των μισθών ( όχι των δαπανών για την παιδεία γενικότερα ) ζητούσε για χρόνια η ΔΑΚΕ.
τα υπόλοιπα ήταν τσιτάτα της ΠΑΣΚ ( και του κκε ενίοτε ) σε επισκέψεις των αντιπροσώπων τους στα σχολεια όταν ετίθεντο αυτά τα ζητήματα απο τους εκπαιδευτικούς.

Το δε σοβαρότερο είναι ότι ενώ μεν οι εκπαιδευτικοί τα έθεσαν η ΟΛΜΕ αρνήθηκε να τα βάλει προ ημερησιας διατάξεως, να αντιπροτείνει τα δικά της ( μόνο οχι σε όλα δε λέει κάτι ) και τελικά τώρα τρώει την φώλα όλος ο εκπαιδευτικός κόσμος...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #482 στις: Απρίλιος 21, 2012, 01:29:23 πμ »
@bitch
κοπελιάαααα εγώ μιλάω για επίσημα αιτήματα της ΟΛΜΕ, όχι των επιμέρους παρατάξεών της,γιατί όταν διαβάζω "εκπαιδευτικός κόσμος" το μυαλό μου πάει σε συλλογικά όργανα. :) Πάντως και η ΔΑΚΕ δεν φαντάζομαι να ζητούσε το 15% για μισθούς γιατί τότε έπρεπε να μου το χες πει νωρίτερα να τους ψήφιζα. Μιλάμε για κανα κατομύρριο δραχμές τον μήνα!!! χιχιχιχιι

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #483 στις: Απρίλιος 21, 2012, 01:34:00 πμ »
κι όμως ζητούσε! τουλάχιστον οι αφίσες αυτό έγραφαν (μεταξύ άλλων βαρύγδουπων όπως ναι στην επιμόρφωση, ναι στην ενίσχυση του ρόλου του εκπ/κού)...

αυτά και άλλα έγραφαν όλες οι παρατάξεις βέβαια. Και την αξιολόγηση δεν την ήθελαν και όχι στην αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας είπαν πέρισυ ( χωρίς να προτείνουν κάτι επικοδομητικότερο) και άλλα πολλά....

τεσπά, πάω να την πέσω γιατί κουτουλάω...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #484 στις: Απρίλιος 21, 2012, 02:45:01 πμ »
Μια παρατήρηση βρε παιδιά:
ΚΑΝΕΙΣ ΠΟΤΕ δε ζήτησε δαπάνες για την παιδεία ή ακόμα περισσότερο μισθούς εκπαιδευτικών ίσους με το 15% του ΑΕΠ! Ξέρετε για τι ποσά θα μιλούσαμε τότε;
Μάλλον υπάρχει σύγχυση ανάμεσα σε δύο διαφορετικά αιτήματα που έχουν εκφραστεί κατά καιρούς (και έχουν υπάρξει και "δημοφιλείς" προεκλογικές δεσμεύσεις):
Το πρώτο αναφέρεται σε δαπάνες για την παιδεία ίσες με το 15% του προϋπολογισμού.
Το δεύτερο αναφέρεται σε δαπάνες για την παιδεία ίσες με το 5% του ΑΕΠ (το 2008 -πριν από την κρίση- το εν λόγω ποσοστό ήταν μόλις 3%).
Ας μην τα μπλέκουμε και καταλήγουμε σε ποσά που κάθε άλλο παρά ρεαλιστικά είναι :)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #485 στις: Απρίλιος 21, 2012, 09:25:52 πμ »
έχεις δίκιο - mea culpa.  Αύξηση 15% των μισθων ζητούσαν - όχι με βάση το ΑΕΠ όμως όπως λανθασμένα έγραψα.... ( ωραία θα ήταν τότε ). Το είδα σήμερα που το χα γράψει λάθος...οκ ανακαλώ επ΄αυτού.

Ωστόσο το σκεπτικό μου ήταν - και παραμένει - πως ζητούσαν συνέχεια παραπάνω σε μισθούς αλλά για υποδομές ούτε λόγος. Και ερχόμαστε τώρα και λέμε άλλο η Αγγλία, άλλο η Φινλανδία, άλλο  η Σουηδία κ.ο.κ. Αμ, δε ζητήθηκε ποτέ υποδομή ίδια με αυτή της Αγγλίας, της Φινλανδίας και της Σουηδίας. Μόνο τους μισθούς βλέπαμε...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #486 στις: Απρίλιος 21, 2012, 10:14:53 πμ »
Ο δημοσιος υπαλληλος δουλευει 11 μηνες το χρονο επι 8 ωρες την ημερα.
Ο εκπαιδευτικος 8 μηνες και 12 μερες το χρονο επι 10 ωρες την ημερα. Αρα το ιδιο δουλευουν, σε διαφορετική "συχνότητα",

Πολλές δεν βάζεις;  ;D εκτός αν συμπεριλαμβάνεις και τα ιδιαίτερα!

Μόνο όταν κάνεις οικογένεια θα καταλάβεις ότι το πιο σπαστικό στη δουλειά του εκ/κου, είναι ότι γυρνάει σπίτι, και έχει στο μυαλό του συνέχεια πότε θα βρει χρόνο (συνήθως όταν πάνε τα παιδιά για ύπνο, που είσαι ΠΤΩΜΑ) να δουλέψει για το μάθημά του.  Και τι δε θα 'εδινα να γύρναγα σπίτι, όσο αργά και να ήταν, έτοιμη για την άλλη μέρα, χωρίς τη διαρκή έγνοια της δουλειάς.
άκουσε να δεις.
Ευγνομονώ τον Θεό που είμαι εκπαιδευτικός και 2 η ώρα είμαι σπίτι μου και κοντά στην οικογένειά μου.
Πριν, δούλευα σε εταιρία πληροφορικής και δεν θυμάμαι ποτέ να είχα γυρίσει πριν από τις 8 το βράδυ στο σπίτι, πτώμα χωρίς να έχω όρεξη να κάνω το οτιδήποτε.
Φυσικά και ο καθένας εδώ μέσα μιλάει με βάση τις εμπειρίες του και τα προσωπικά του βιώματα από τα σχολεία που έχει περάσει και από τη ζωή του γενικά.
Ένας που μόλις τελείωσε το πανεπιστήμιο και διορίστηκε αμέσως με τον ΑΣΕΠ, λογικό είναι να του φαίνεται τραγικό να κάθεται στο σχολείο 6-7 ώρες κάθε μέρα και να γκρινιάζει.
Όταν όμως στη μισή σου ζωή έφευγες από το σπίτι σου στις 8 και το κλειδί στην πόρτα το ξανάβαζες στις 8, τότε καταλαβαίνεις γιατί μου ακούγεται αστεία η συζήτηση αυτή.
Για τον ίδιο λόγο ο τρόμος και ο φόβος μήπως και γυρνάμε κάθε μέρα σπίτι μας στις 2 αντί στις 11 που έχουμε μάθει μου ακούγεται γελοίος


bob10

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #487 στις: Απρίλιος 21, 2012, 10:46:22 πμ »
Αν γυρνάς σπίτι σου, είναι καλά. Αν βλέπεις το σπίτι σου Χριστούγεννα-Πάσχα-καλοκαίρι; Και να σέρνεις και κανένα - δυο κουτσούβελα; (όπως εγώ) και να πληρώνεις και γυναίκα και να μπαίνεις μέσα από λεφτά;
Αν κάνεις και 1 ώρα να γυρίσεις;
Προσωπικά, είμαι στην άλλη άκρη της Ελλάδας, μένω στην πόλη, και πηγαίνω 1 ώρα μακριά στο σχολείο που δουλεύω (το γιατί δεν έμεινα στο ορεινό χωριό, είναι άλλη ιστορία). Δεν βρίσκω το λόγο να κάθομαι σχολείο, όταν δεν έχω τίποτα να κάνω εκεί, και έχουμε 7 γραφεία για 13 άτομα, και όταν κάθεσαι στο γραφείο "τους" σε λοξοκοιτάνε κάποιοι παλιοί (ευτυχώς δεν είναι όλοι κολλημένοι). Χίλιες φορές να κάτσω, όταν υπάρχει λόγος. Αλλιώς πρέπει να γυρίσω σπίτι, στο μωρό, που δε βλέπει τον πατέρα του και το προσέχει μία ξένη, και να διαβάσω το βράδυ. Αν είχα χώρο και Η/Υ με ιντερνετ στο σχολείο, ευχαρίστως να καθόμουν, να μην έχω δουλειά μετά. Αλλά να χάνω χρόνο χαζεύοντας, ΔΕΝ έχω αυτή την πολυτέλεια.
Γενικά, πρέπει να είσαι από τους τυχερούς στην εκπαίδευση, να διορίστηκες γρήγορα και κοντά στο σπίτι σου. Και αν είσαι σε δημοτικό, χωρίς: προετοιμασία, άγχος να βγει η ύλη, διόρθωση, όλα τέλεια. (Οι δάσκαλοι θέλουν προετοιμασία, μην παρεξηγηθώ).
Όταν γυρνάς στο σπίτι σου (το μόνιμο), έστω και μετά από μία ώρα διαδρομής, όλα είναι διαφορετικά, και είναι πολύ σωστό αυτό που είπες για τις εμπειρίες του καθενός.
Μου αρέσει πολύ η εκπαίδευση, και μόνο που δουλεύεις με παιδιά και όχι με χαρτιά, απλώς λέω και ένα αντίλογο για το ως τις 2 στο σχολείο, υπάρχει δεν υπάρχει λόγος.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #488 στις: Απρίλιος 21, 2012, 11:01:24 πμ »
όχι δεν διοριστηκα γρήγορα. Ασπρίσανε λίγο τα μαλλιά μου! εξάλλου από τα λεγόμενά μου ότι δούλευα δηλαδή σε εταιρία πληροφορικής για αρκετά χρόνια έπρεπε να συμπεράνεις ότι δεν είμαι από τους τυχερούς που διορίστηκαν αμέσως. Το ανέφερα εξάλλου και στις προσωπικές εμπειρίες από τη ζωή μου που σκέφτομαι αλλιώς από κάποιον που διορίστηκε με το που τελείωσε το πανεπιστήμιο.

Όταν λέω "γυρνάς στο σπίτι σου" δεν εννοώ το πατρικό σου ή το σπίτι στον τόπο καταγωγής σου. Εννοώ "φεύγεις από το χώρο εργασίας σου".

ούτε εγώ αλλάζω την εκπαίδευση και φυσικά ο λόγος δεν είναι το μικρό κατά τη δική μου προσωπική άποψη ωράριο που έχουμε (αλλά εξοντωτικό κατά άλλους!), αλλά οι λόγοι που και εσύ ανέφερες!

επαναλαμβάνω, οι απόψεις διαφέρουν ανάλογα τις εμπειρίες του καθενός. Για κάποιους είναι εξοντωτικό 6 ώρες κάθε μέρα να είσαι στο σχολείο. Σεβαστό. δεν έχουν δει χειρότερα!

have a nice day  :D

Αποσυνδεδεμένος tiny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #489 στις: Απρίλιος 21, 2012, 12:56:41 μμ »
Γιατί τσακώνεστε συνέχεια ρε παιδιά! Τα πράγματα είναι πολυ απλά, αν δεν μας αρέσει ο εργοδότης μας ή η δουλειά μας τότε ψάχνουμε αλλού! Αν στους μόνιμους δεν τους αρέσει ο μισθός ή οι συνθήκες εργασίας κανένας δεν τους κρατάει με το ζόρι ας παραιτηθούν, γιατί όμως δεν το κάνουν? γιατί γκρινιάζουν εκ του ασφαλούς!! Ας δουν πόσο δύσκολα είναι τα πράγματα να δουλεύεις σε ομαδικά φροντιστήρια, να μην πληρώνεσαι κανονικά, να είσαι άνεργος το καλοκαίρι, α δουλεύεις δωρεάν τα σαβατοκύριακα κλπ κλπ....Αμάν πια σας βαρεθήκαμε να γκρινιάζετε ολη την ώρα. έχετε βαρεθεί να κάθεστε. Ασε που είναι ηλίου φανερώτερο πως το μεγαλύτερο ποσοστό των μονόμων στα σχολεία βαριέται να δουλέψει και πολλοί απο αυτούς έχουν ξεχάσει τα περισσότερα σχετικά με το αντικείμενό τους και γίνονατι ρεζίλι στα παιδιά, που σε αυτή τη περίπτωση θα έπρεπε να τους έχουν ήδη διώξει απο το σχολείο γιατί είναι άσχετοι.....Ανάψτε και κανένα κερί που έχετε μισθό γιατί υπάρχουν άνθρωποι που είναι πτυχιουχοι με μεταπτυχιακά και διδακτορικά οι οποίοι είναι άνεργοι και ευχαρίστως θα έρχονταν στις θέσεις σας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 711
Σύνολο: 718

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.