*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 500413 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1596 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 11:40:49 μμ »
off topic on 

διαφωνώ με αυτό.

αν ήταν έτσι όπως λες , θα δινονταν άδειες επαπειλούμενης υποχρεωτικά απο την πολιτεια. Το ότι δεν ειναι υποχρεωτικό αλλά προκύπτει μετά απο - υποτίθεται - δικαιολογημένη ιατρική γνωμάτευση κάτι σημαίνει. Επαπειλούμενη είναι μία κύηση με πχ αποκολληση πλακούντα, αιμορραγία, υψηλά ποσοστά ζαχάρου κτλ. Δεν είναι επαπειλούμενη επειδή υπάρχουν 30 μαθητες σε μία αίθουσα. ( στο δρόμο υπάρχουν πολλοί περισσότεροι άνθρωποι και πολλά περισσότερα αυτοκίνητα, αλλά οι γιατροί δεν υπογράφουν για ...απαγόρευση της κυκλοφορίας στις εγκύους, ούτε είδα όσες λαμβάνουν επαπειλούμενη να μην ξεμυτούν απο το σπίτι τους μετά....).

Κάποια στιγμή νομίζω οι γυναίκες θα πρέπει να καταλάβουμε το εξής βασικό : η εγκυμοσυνη ΔΕΝ είναι ασθένεια. Είναι ό,τι πιο ευχάριστο μπορεί να μας συμβεί. ( και στα λέει κάποια που δίδασκε ως και δέκα μέρες πριν γεννήσει, και η οποία είχε και έχει μονόκερη μήτρα - δλδ μία ωοθήκη, μία σάλπιγγα και μισή μήτρα - που σημαινει υψηλό κίνδυνο αποβολης ανά πάσα στιγμή- ωστόσο ο γιατρός μου - κορυφαίος μάλιστα γυναικολόγος - δεν μου έγραψε ποτέ επαπειλούμενη... Και ξαναλέω....θεωρώ ότι είναι προσβολή έναντι εκείνων των γυανικών που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εχουν πρόβλημα κύησης, το να καθόμαστε όλες εκτός εργασίας βαφτίζοντας "επαπειλούμενη" μια απλή, κανονική εγκυμοσύνη. Το νόμιμο κατ΄εμέ δεν ειναι πάντοτε και ηθικό... άσε που παίζει αν είναι και νόμιμο....όλοι γνωρίζουμε για τις γνωματεύσεις - μαϊμού! Μην ανακαλύπτουμε τον τροχό απόψε...

off topic off.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:31:36 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1597 στις: Σεπτέμβριος 14, 2012, 11:48:30 μμ »
Συμφωνώ με τις επισημάνσεις της bitch σχετικά με το θέμα "επαπειλούμενες άδειες".
Πολλές συνάδελφοι θεωρούν αυτονόητο το ότι η άδεια που αφορά την κύηση και την λοχεία, είναι 9 μήνες + επαπειλούμενη.
Και αν κάποιος τους επισημάνει ότι "επαπειλούμενη" σημαίνει πολύ σοβαρή-κακή εξέλιξη της κύησης ( με σοβαρότατες πιθανότητες αποβολής και όχι μόνον), "πέφτουν από τα σύννεφα" ( καμώνονται έτσι δηλαδή, μια και στην ουσία μερικές θεωρούν δεδομένη την επαπειλούμενη ακόμα και όταν σκέφτονται να κάνουν παιδιά -πριν μείνουν έγκυος δηλαδή).
Μιλάμε για τραγικές νοοτροπίες, οι οποίες δυναμίτισαν και δυναμιτίζουν επί της ουσίας τις εργατικές κατακτήσεις  σε κοινωνικό, οικονομικό και πολιτικό επίπεδο ( δεν το εξηγώ περαιτέρω, για να μην επεκταθώ).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1598 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 02:42:27 μμ »
Κι εγώ συμφωνώ γενικά με το σκεπτικό της bitch (φωτιά θα πέσει να μας κάψει...), αλλά:
Ώπα ρε παιδιά, ας σταματήσουμε πρώτα όλα τα άλλα που "δυναμιτίζουν τις εργατικές κατακτήσεις" και μετά περνάμε και στις επαπειλούμενες...
Σε λίγο θα ακούσουμε ότι αυτές οι άδειες ευθύνονται για τη χρεωκοπία.
Τα διαβάζει αυτά ο Πάγκαλος και σταματάει για λίγο τη μάσα για να ξεκαρδιστεί στα γέλια.

Αποσυνδεδεμένος kofia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1599 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 11:29:08 μμ »
Επισήμανση (επίσης off topic),
για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα, υπάρχουν επαπειλούμενες και επαπειλούμενες.
Δηλαδή εάν εγώ που ας πούμε δουλεύω με τα παιδιά μου έξω στην αυλή σχεδόν καθημερινά επί 5 ώρες (24 ώρες/εβδομαδα), και τους δείχνω ασκήσεις,κάνουμε προπόνηση, (μιλάμε για φυσική αγωγή στο δημοτικό), και γενικότερα συμμετέχω ενεργά, κάνω όσα θα έπρεπε να κάνω και γυρνάω σπίτι μου και σωματικά και πνευματικά κομμάτια, όταν λοιπόν θα είμαι με την κοιλιά στο στόμα (5ος και έπειτα) εσεις λέτε να μην πάρω επαπειλούμενη, ε?? ε ναι μωρέ θα επιβαρύνω το κράτος, αυτό που λειτουργεί σωστά, ξέρετε, επειδή θα κάτσω σπίτι μου 2 μηνες επιπλέον ήρεμα, χωρίς φωνές, μπάλες, ορθοστασία, κρύο, ζέστη στο προαύλιο. ΧΜΜ. Καλύτερα να είμαι υπόδειγμα υπαλλήλου και να κάτσω και όλο τον 7ο στην αυλή, σωστά? Και μην ακούσω προτάσεις τύπου "κανε τους χαλαρα, μην κουράζεσαι, μην τους φωνάζεις" διότι όσοι ασχολείστε με παιδιά δημοτικού (και οχι γυμνασιο-λυκειο) θα γνωρίζετε ήδη ότι αυτό ειναι αδύνατο, εαν έχεις ζωηρά τμήματα, δεν γίνεται να μην έχεις δυναμική παρουσία εαν θέλεις να αποφύγεις έκτροπα και τραυματισμούς.
Είπαμε να είμαστε νομότυποι, σωστοί αλλα και ρεαλιστές. Αντε διότι με αυτά πια που διαβάζω θα το κάνω το παιδί σε άλλη χώρα, να ησυχάσω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:31:36 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1600 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 11:55:31 μμ »
Καλή λευτεριά kofia.  :)
Να κάνεις αυτό που θεωρείς καλύτερο για εσένα και το μωρό...

Κανένας δεν μπορεί να αναγκάσει μια μητέρα που προσκομίζει γνωμάτευση για επαπειλούμενη κύηση να πάει στο σχολείο. Κανένας δεν μπορεί να αναλάβει το ρίσκο να πάει κάτι στραβά. Από εκεί και πέρα η κάθε μέλλουσα μητέρα να κάνει το καλύτερο που μπορεί για τον εαυτό της και για το παιδί. Υπάρχουν και εγκυμονούσες που αισθάνονται καλύτερα στην τάξη από ότι στο σπίτι...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2012, 12:44:17 πμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1601 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 12:32:54 μμ »
@kofia: +1

Με είδα και εμένα που δούλευα το πρώτο τετράμηνο, τι φοβερή δουλειά μπορούσα να προσφέρω στους μαθητές μου.
Με την κούραση που είχα, μόλις και μετα βίας μπορούσα να προετοιμάσω τα απολύτως απαραίτητα για τις 24 ώρες που δίδασκα.
Πλέον έκανα μάθημα καθιστή σε καρέκλα, ευτυχώς που είχα ήρεμα και φυσιολογικά παιδιά στην τάξη, αλλά η ομαδοσυνεργατική μέθοδος πήγε περίπατο το τελευταίο τρίμηνο.

Και το μεγαλύτερο πλεονέκτημα ήταν ότι έχω ΣΥΖΥΓΟ και ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ με ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ!

Διότι ούτε στις υποχρέωσεις του σπιτιού, ούτε του σχολείου μπορούσα να ανταποκριθώ όπως ήθελα και με απάλλαξαν από πολλές έννοιες. Φέτος για 20 μέρες μάθημα μέχρι την κανονική μου άδεια, δεν έπαιρνα το ρίσκο να μετακινούμαι καθημερινά στο σχολείο και να σέρνομαι από καναπέ σε κρεβάτι το απόγευμα στο σπίτι. Ας γίνω και εγώ ένας από τους ΔΥ που μαζί "τα φάγαμε"!

Βλέπω φίλες μου στον ιδιωτικό τομέα, που δουλεύουν με την κοιλιά στο στόμα και δεν μπορώ να τις θαυμάσω για το κουράγιο τους και τη δύναμη που επιδεικνύουν αλλά λυπάμαι που έχουμε μηδενική πρόνοια πάνω σε αυτό το θέμα.
Στο εξωτερικό, το κράτος φροντίζει τις εγκυμονούσες του ιδιαίτερα όταν αυτές επιλέγουν να συνεχίσουν να δουλεύουν κατά τη διάρκεια της κύησης.

Κλείνω και εγώ το off topic λέγοντας ότι μπορεί να μην είναι νόμιμη η επαπειλούμενη - μαϊμού αλλά σίγουρα είναι πιο ηθικό από το να προσποιούμαι ότι δουλεύω και να επιβαρύνονται όλοι οι συνάδελφοί μου (να'ναι καλά οι άνθρωποι γιατί είχαν τη διάθεση) με τις δικές μου εξωδιδακτικές υποχρεώσεις.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1602 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 01:00:27 μμ »

Παρακαλώ, επανέλθετε στο θέμα.
Ευχαριστώ,
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1603 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 06:59:41 μμ »
Κλειδώνει η αύξηση του ωραρίου – Δραστική μείωση Μονίμων-Αναπληρωτών

iPaideia.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2012, 11:14:35 μμ από alexel »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1604 στις: Σεπτέμβριος 27, 2012, 09:12:33 μμ »
Αν αυξηθεί το ωράριο κατά 3 ώρες και δεν υπάρχουν ώρες να το καλύψεις, ειδικά σε κάτι περιοχές με πλεονάζον προσωπικό, τότε τι θα γίνει; Θα πουν δε γίνεται άλλος να κάνει 13 ώρες κ άλλος 23 και να πληρώνονται το ίδιο... αναλογική πληρωμή λοιπόν; Λογικά θα ανεβάζουν κ το όριο ωρών της οργανικής από 11 σε 14, για να μας σουταρουν ευκολότερα.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1605 στις: Οκτώβριος 24, 2012, 02:36:57 μμ »
Πόσες ώρες θα μας φορτώσουν ακόμα; +3  ,  +5 , ???

"Μείωση των αναπληρωτών καθηγητών από τις 15.000 που είναι σήμερα σε μόλις 2.000"
 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=170115&catid=13

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1606 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 04:41:16 πμ »
Απο πότε περιμένουμε να εφαρμοστεί η αύξηση?
  

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1607 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 07:48:39 πμ »
Πόσες ώρες θα μας φορτώσουν ακόμα; +3  ,  +5
Μάλλον +2, αλλά και αυτοί δεν έχουν αποφασίσει ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1608 στις: Οκτώβριος 27, 2012, 10:11:17 πμ »
Νομίζω 2 στην πρωτοβάθμια και 3 στη δευτεροβάθμια!

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1609 στις: Οκτώβριος 29, 2012, 04:11:17 μμ »
οι κύριοι που αποφασίζουν πρεπει να λαβουν υπόψη τους οτι οι τρεις ώρες επιπλέον των φιλολόγων ισοδυναμουν με 9+ ώρες μαζί με την εργασία στο σπίτι ενω...πχ. οι τρεις ώρες των γυμναστών παραμένουν 3.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 439

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.