*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 502448 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1876 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:04:49 μμ »
Και χιλιάδες να μη σου πω!!
Τα τελευταία χρόνια με το κλείσιμο πολλών οργανικών στις μεγάλες πόλεις έχουν μειωθεί δραματικά οι μεταθέσεις!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:15 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1877 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:06:23 μμ »
Δε σε κατάλαβα anixia! Σε παρακαλώ εξήγησέ μου τι εννοείς!

Αποσυνδεδεμένος kamakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1878 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:07:03 μμ »
Έλεος...όχι άλλοι παραγωγικοί και εθελοντές.....όχι άλλοι αυλικοί προς τους διευθυντες (αυτα να ακουνε οι περισσοτεροι διευθυντες και να βγαζουν τα ασπρα και τα μαυρα προβατα)...όχι αλλοι προθυμοι να αξιολογηθουν και αυταξιολογηθουν (απο ποιους άραγε και με τι κριτήρια;;; απλά νυν υπερ παντων η πεποιθηση οτι ειμαστε παντα οι καλυτεροι και οι αξιοτεροι των υπολοιπωνκαι μεσα απο την αξιολογηση θα ξεχωρισουν απο την υπολοιπη πλεμπα των τεμπελιδων συναδελφων του συλλογου....ποσο αφέλεια να χωρέσει ο νους;;;δεν βλέπετε τι γίνεται στον ιδιωτικο τομεα που αξιολογουνται; ολοι ειναι λιγο πανω απο τη βαση και ολα τα ασχημα φορτωνονται στη πλατη τους για να εισαι στη πρεσσα να ξεζουμιζονται....αυτα οραματιζεστε)
και εγω κανω εξτρά μαθημα (τυπου ΠΔΣ) χωρις να παιρνω λεφτα απο μαθητες μου και ειμαι και απογευματα στο σχολειο για να κρατανε σινεμα τους τα παιδια αλλα ουτε το διαφημιζω ουτε ειμαι υπερμαχος της αξιολογησης και της αυξησης του ωραριου.....
δεν ξερω τι αλλο πρεπει να γινει περα απο τις δραματικες μειωσεις στο μισθο μας, την ελαστικοποιηση των εργασιακων μας σχεσεων, το "συνωστισμο" απο μαθητες στις αιθουσες, τον εγκλωβισμο στην παραμεθωριο, το κουρεμα του εφαπαξ, την κατακρεουργηση του συνταξιοδοτικου μας και των αποθεματικων των ταμειων μας, την επερχομενη αυξηση ωραριου και την αξιολογηση κτλ κτλ για να αφυπνιστει καποιος και να δει την υπαρχουσα ταξη πραγματων
πρεπει να ειναι αφελης καποιος για να νομιζει πως ολα αυτα γινονται για την ποιοτικη αναβαθμιση της παιδειας και οτι τα μετρα μείωσης του δημοσιου δεν θα πιασουν τον πιο πολυ αριθμο κλαδο του δημοσιου
πρωτα θα σε βγαλουν ακαταλληλο μεσω της χειραγωγησης / αξιολογησης και θα σε απολυσουν και αν οχι θα σε κρατανε στην πρεσσα και θα σου φορτωνουν ολα τα ασχημα την εκπαιδευσης στην πλατη σου
οι προθυμοι ας αξιολογηθουν γιατι οι συστασεις τους θα ειναι χρησιμες στον ΟΑΕΔ....             

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1879 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:07:49 μμ »
Αναφερομαι στο ''πως μας βλεπουν'' καποιοι....Κωσταντινε ,καταλαβες; ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:15 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1880 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:11:29 μμ »
Αναφερομαι στο ''πως μας βλεπουν'' καποιοι....Κωσταντινε ,καταλαβες; ;)
Το κατάλαβα και έχεις απόλυτο δίκιο!!

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1881 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:17:58 μμ »
Κρίμα που όλα τα χρόνια γυρνούσαμε ανα την Ελλάδα και καλύπταμε κενά!!
Τώρα εισπράττουμε την "αμοιβή" μας.... μία κλωτσιά από το υπουργείο!!

Δεν γυρνουσατε μονο την Ελλαδα αλλα και τα γραφεια των υπουργων για να πετυχετε ρυθμισεις τυπου 24μηνου κτλ...Αυτα για να μην ξεχνιομαστε... 8)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1882 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:20:49 μμ »
Γι αυτό που λες ήταν μία μερίδα καθηγητών και όχι όλοι!!
Υπάρχουν και καθηγητές που θέλησαν να διοριστούν με μόνα τους όπλα τις επιτυχίες σε ΑΣΕΠ και τα ταξιδάκια ανα την Ελλάδα!!
Και πίστεψέ με είναι πάρα πολλοί αυτοί!!

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1883 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:42:44 μμ »

Εγω αυτο που εχω να πω πως η διδασκαλια κ η μεταδοση γνωσεων ειναι λειτουργημα κ δε συνδεεται με τις χρηματικες απολαβες..ΠΟΤΕ ΩΣ ΤΩΡΑ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΤΑΞΗ Κ ΝΑ ΕΜΠΑΙΝΑ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Κ ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ..κ ναι αν ημουν μονιμη , θα δουλευα καθημερινα και 2 ωρες παραπανω ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΩ!!!!!
Παρακαλούνται οι υποψήφιοι νέοι Διαφωτιστές, οι διακαώς ποθούντες την τάξη, οι τα μάλα πασχίζοντες για τη μελλοντική μόρφωση των παιδιών μας, που οι κακοί, βυσματικοί, ατάλαντοι, ανεπρόκοποι και τεμπέληδες διορισμένοι εκπαιδευτικοί (αν ξέχασα κάτι, συγχωρέστε με!) τους εμποδίζουν από το να διοριστούν και να εκσυγχρονίσουν-αναβαθμίσουν εκ θεμελίων και συνολικά την Εκπαίδευση, να καθήσουν για λίγο και να διαβάσουν τα Μνημόνια που έχει υπογράψει η χώρα μας. Ίσως εκεί να βρουν την αιτία του γιατί είναι αδιόριστοι και ίσως να ανακαλύψουν πως δεν φταίνε  γι' αυτό οι πανταχόθεν (και αδίκως) βαλλόμενοι διορισμένοι εκπαιδευτικοί.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:57:12 μμ από Daidalos »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1884 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:46:41 μμ »
Παρακαλούνται οι υποψήφιοι νέοι Διαφωτιστές, οι διακαώς ποθούντες την τάξη, οι τα μάλα πασχίζοντες για τη μελλοντική μόρφωση των παιδιών μας, που οι κακοί, βυσματικοί, ατάλαντοι, ανεπρόκοποι και τεμπέληδες διορισμένοι εκπαιδευτικοί (αν ξέχασα κάτι, συγχωρέστε με!) τους εμποδίζουν από το να διοριστούν και να εκσυγχρονίσουν-αναβαθμίσουν εκ θεμελίων και συνολικά την Εκπαίδευση, να καθήσουν για λίγο και να διαβάσουν τα Μνημόνια που έχει υπογράψει η χώρα μας. Ίσως εκεί να βρουν την αιτία του γιατί είναι αδιόριστοι και ίσως να ανακαλύψουν πως δεν φταίνε  γι' αυτό οι πανταχόθεν (και αδίκως) βαλλόμενοι διορισμένοι εκπαιδευτικοί.  ;)
Με τις ηγεσιες και τα σχεδια τους ,ασχοληθηκα εγω προσωπικα.....

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1885 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:50:07 μμ »
Μα δεν είπε κανένας ότι φταίνε οι μόνιμοι που μειώνονται οι προσλήψεις και τα χρήματα που δίνονται για την παιδεία!!

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 781
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1886 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:53:58 μμ »
Μα δεν είπε κανένας ότι φταίνε οι μόνιμοι που μειώνονται οι προσλήψεις και τα χρήματα που δίνονται για την παιδεία!!

Κωνσταντίνε, η απάντηση δεν απευθύνεται σε εσένα (αλλιώς θα την είχα παραθέσει), αλλά σε όσα λέει η Ιφιγένεια Thess.  ;)

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1887 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 02:59:55 μμ »
Μα το ξέρω!!
Απλά προσπαθώ να εκφράσω την κοινή άποψη!!

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1888 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 03:08:43 μμ »
Κρίμα που όλα τα χρόνια γυρνούσαμε ανα την Ελλάδα και καλύπταμε κενά!!
Τώρα εισπράττουμε την "αμοιβή" μας.... μία κλωτσιά από το υπουργείο!!

Δεν γυρνουσατε μονο την Ελλαδα αλλα και τα γραφεια των υπουργων για να πετυχετε ρυθμισεις τυπου 24μηνου κτλ...Αυτα για να μην ξεχνιομαστε... 8)
Καμία σχέση με τους αδιόριστους. Αυτοί έχουν βολευτεί, αν όχι στα σχολεία υπάρχουν πολλές τρύπες

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1889 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 03:26:41 μμ »
Αυτό που έχω καταλάβει εδώ και χρόνια είναι ότι η φράση "ασκούν λειτούργημα" (με όποιο υποκείμενο θέλετε) χρησιμοποιείται για να μην μας πληρώνουν... ή να μας μειώνουν τους μισθούς, αυξάνοντας το ωράριο και να απαιτούν να το βουλώνουμε. Οι δημοσιογράφοι δε που το λένε κατά κόρον αυτό, είναι οι ίδιοι που ασκούν το "λειτούργημά" τους με 200.000 τον χρόνο. Εμένα προσωπικά μου έχει τελειώσει το λειτούργημα. Κάνω τη δουλειά μου όσο καλύτερα μπορώ  με δεδομένες τις συνθήκες, αλλά  είμαι επαγγελματιας με συγκεκριμένα προσόντα και απαιτώ να πληρώνομαι αναλόγως. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχω χάσει τις ευαισθησίες μου, αλλά κανείς δεν θα ποντάρει σε αυτές για να με υποβαθμίσει κι άλλο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160923
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 717
Σύνολο: 725

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.