*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 502578 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

mathpower

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1960 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 06:57:25 μμ »
Συνάδελφε,θα απαντήσω,αλλά ως δικηγόρος:όπως θέλω και όταν θέλω!Όπως εγώ δεν κάνω τον μαθηματικό,θα σε συμβούλευα κι εσύ να μην κάνεις τον δικηγόρο.Αντιθέτως,θα έπρεπε να αναζητήσεις την συμβουλή νομικού εξιδεικευμένου σε θέματα δημοσίου δικαίου και να μην προσπαθείς να απαντήσεις σε πράγματα που σου είναι άγνωστα.Ως γνωστόν,το τζάμπα έχει πεθάνει!!!
Αυτό λέει ο νόμος συνάδελφε,τι να κάνουμε;
Τώρα δεν είμαστε συνάδελφοι;  :'(

Σέβομαι την επιστήμη του καθενός αλλά η απάντηση "θα απαντήσω,αλλά ως δικηγόρος:όπως θέλω και όταν θέλω!" ΔΕΝ....

Αν δεν μπορείς να απαντήσεις σε έναν πολίτη στο απλό ερώτημα της κατάδειξης (και ουχί νομικής ερμηνείας) του νόμου στο οποίο αναφέρεσαι εγώ τι να σκεφτώ;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:34:23 »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1961 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 07:22:38 μμ »
Σκέψου,πως ορισμένα πράγματα δεν λέγονται δημόσια.Το θέμα δεν είναι προσωπικό,απλά κάποια πράγματα τα κρατάω για μένα.Πάντως το σίγουρο είναι πως το Παιδείας είναι πηγή σκανδάλων και παρανομιών!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2013, 09:36:09 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1962 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 07:44:22 μμ »
Βασικά πρέπει να καταργηθούν ορισμένοι κλάδοι από τη διδασκαλία στα σχολεία. Έχω πρόχειρους στο μυαλό μου 2 κλάδους.. οικονομολόγους και νομικούς.
Με μία τροποποίηση των αντίστοιχων μαθημάτων (που δεν υπήρχαν παλιότερα και δεν πάθαμε τίποτα), ώστε να διδάσκονται άνετα από άλλες υπάρχουσες ειδικότητες, και το πρόβλημα λύνεται εν μέρει.

Και μετά ούτε αύξηση ωραρίου θα χρειαστεί  ::)  :P
Οι μόνοι που χρειάζονται σε εποχή μνημονίου στα σχολεία είναι οι ξενόγλωσσοι,οι μαθηματικοί,οι νομικοί και οι οικονομολόγοι.Τους φυσικούς,τι να τους κάνεις όταν σου παίρνει το σπίτι η εφορία;;;;;;

Με αυτό που έγραψες, απλά αποδεικνύεις ότι δεν έχεις την παραμικρή ιδέα (ή απλά τα βλέπεις όπως σε συμφέρει; ) για το τι είναι πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση και ποιος ο σκοπός της.
Ένας ακόμα λόγος γιατί δεν πρέπει να διδασκούν σε σχολεία νομικοί κλπ. "Τρώτε" διδακτικές ώρες από χρήσιμα εκπαιδευτικά μαθήματα και από εκπαιδευτικούς που πραγματικά χρειάζονται στα σχολεία.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1387
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1963 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 08:45:52 μμ »
αν ένα μάθημα είναι χρήσιμο ή όχι θα το κρίνει ο μαθητής, για τον χ είναι χρήσιμη η γυμναστική για τον ψ είναι τα αρχαία. δεν είναι λύση να καταργηθούν ορισμένοι κλάδοι από την εκπαίδευση
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:34:23 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1964 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 09:14:35 μμ »
nipiagogos1988  η χρησιμότητα ή μη ενός μαθήματος, καθώς και ποιος πρέπει να το διδάσκει, προφανώς ΔΕΝ το αποφασίζει ο μαθητής, και ούτε πρέπει. Υπάρχουν αναλυτικά προγράμματα, επιστημονικά τεκμηριωμένες θέσεις κ.ο.κ.
Στα χρόνια μου είχαμε π.χ. το μάθημα "Στοιχεία δημοκρατικού πολιτεύματος", που προφανώς δίδασκαν ΜΗ νομικοί, εκπαιδευτικοί. Τα τωρινά μαθήματα επίσης θα μπορούν να διδάσκονται από εκπαιδευτικούς, και όχι νομικούς. Αυτά όσον αφορά το παράδειγμα που είχα προαναφέρει.
Και όσον αφορά την κατάργηση κλάδων, πως να το κάνουμε.. κάποτε δεν υπήρχαν καν αυτοί οι κλάδοι στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, και ορισμένοι από αυτούς δεν έχουν καν θέση στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Για αλλού προορίζονταν όταν σπούδαζαν. Αντικειμενικές αλήθειες.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1965 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 09:36:18 μμ »
τώρα ως προς το τελευταιο , θα συμφωνήσω κι εγώ..... τι ακριβώς διδάσκουν οι πτυχιούχοι....ιχθυοκομείας ο ε ο ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1966 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 10:16:41 μμ »

Αν αυτή η θλιβερή εικόνα είναι η αντιπροσωπευτική του κλάδου μας τότε ας μην ψάχνουμε τι μας φταίει.
Ευτυχώς, αυτοί που θεωρούν ότι ανήκουν στις ανώτερες ειδικότητες, με παιδικές λογικές, κρίνοντας και ποιες ειδικότητες και μαθήματα είναι άχρηστα, δεν εκπροσωπούν ούτε καν ελάχιστους από τους συναδέλφους της ειδικότητάς τους.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος marinadim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 461
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1967 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 10:37:49 μμ »
Σωστά, τι κι αν αποφοιτούν παιδιά από το Λύκειο δεν έχουν την παραμικρή ιδέα τι είναι πληθωρισμός και ΑΕΠ... Αρκεί να μην "τρώμε" ώρες από τους "πραγματικά χρήσιμους" στα σχολεία συναδέλφους (αλήθεια, με ποια κριτήρια ορίζονται αυτοί;)
Απορώ Landau πώς σου ξέφυγε και η πληροφορική.... αν θυμηθούμε τα χρόνια τα δικά μας, δεν υπήρχε τέτοιο μάθημα και δεν πάθαμε και τίποτα, έτσι δεν είναι;    ;D     ;D
Μήπως -έστω και τώρα- πρέπει να σταματήσουν τέτοιου είδους αντιπαραθέσεις;

Με μία τροποποίηση των αντίστοιχων μαθημάτων (που δεν υπήρχαν παλιότερα και δεν πάθαμε τίποτα), ώστε να διδάσκονται άνετα από άλλες υπάρχουσες ειδικότητες, και το πρόβλημα λύνεται εν μέρει.
 

Αποσυνδεδεμένος actor

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1968 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 10:52:51 μμ »
nipiagogos1988  η χρησιμότητα ή μη ενός μαθήματος, καθώς και ποιος πρέπει να το διδάσκει, προφανώς ΔΕΝ το αποφασίζει ο μαθητής, και ούτε πρέπει. Υπάρχουν αναλυτικά προγράμματα, επιστημονικά τεκμηριωμένες θέσεις κ.ο.κ.
Στα χρόνια μου είχαμε π.χ. το μάθημα "Στοιχεία δημοκρατικού πολιτεύματος", που προφανώς δίδασκαν ΜΗ νομικοί, εκπαιδευτικοί. Τα τωρινά μαθήματα επίσης θα μπορούν να διδάσκονται από εκπαιδευτικούς, και όχι νομικούς. Αυτά όσον αφορά το παράδειγμα που είχα προαναφέρει.
Και όσον αφορά την κατάργηση κλάδων, πως να το κάνουμε.. κάποτε δεν υπήρχαν καν αυτοί οι κλάδοι στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, και ορισμένοι από αυτούς δεν έχουν καν θέση στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Για αλλού προορίζονταν όταν σπούδαζαν. Αντικειμενικές αλήθειες.
Landau, μάλλον σοβαρολογείς......και πρέπει να προσγειωθείς.....πάνε οι εποχές που οι "βαριές" ειδικότητες των σχολείων (ούφ, όχι πάλι φυσική με αυτόν τον καθηγητή...δεν καταλαβαίνω τίποτε !!!) "κυριαρχούσατε"...στα σχολεία...Η κοινωνία προχωράει και επιστήμες ανακαλύπτονται......Τα προβλήματα των μαθητών είναι κοινωνικά,οικονομικά...και βάλε όσες επιστήμες θες.....Τώρα άν θες μόνο να διδάσκονται περί ΑΝΩΣΗΣ και βαρύτητας....τότε βγές απο την εκπαίδευση , άνοιξε ένα φροντιστήριο για ΦΥΣΙΚΟΥΣ και πες τα εκεί...Ευχαριστούμε και για το ομαδικό πνεύμα συναδελφικότητας......

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1969 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 11:36:00 μμ »
Μα γιατί συνάδελφε,τα λες αυτά;Ο φυσικός έχει δίκιο:όταν ίδρυσε πριν λίγο καιρό ο Καποδίστριας σχολεία τα μαθήματα μας δεν υπήρχαν,γι αυτό πρέπει να καταργηθούν.Για παράδειγμα,να καταργήσουμε την Βιολογία,να λέμε πως τα παιδιά τα φέρνει ο πελαργός!Να καταργήσουμε το μάθημα μου,αφου υπάρχει ο νόμος του Χαμουραμπί απο το 3000 πΧ,τι τα θέλουμε τα δικαστήρια!Για να σοβαρευτούμε,η κοινωνία αλλάζει και μαζί της αλλάζει και το σχολείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 05:45:43 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1970 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 11:47:11 μμ »
Ναι φίλε LAndau, δεν ηταν καλύτερα τα πράγματα παλιότερα. Επίσης η άποψη ότι σπουδάζουμε με σκοπό συγκεκριμένες δουλειές σε κάθε επιστήμη, και να μην σπουδάζουνε αν δεν τους απορροφάει το δημόσιο, παρόλο που είναι η επικρατούσα άποψη, επιτρέψτε μου να πω ότι είναι κάπως αφελής. Είναι σαν να ισχυριζόμαστε ότι τα μαρούλια φυτρώνουν με σκοπό να τα φάνε οι άνθρωποι, οπότε αν δεν υπήρχαν άνθρωποι ή ζώα, τα μαρούλια δεν θα πρεπε να φυτρώνουν.
Επίσης η εντύπωσή μου είναι ότι προς το παρόν τα προγράμματα σπουδών καθορίζονται με συνδικαλιστικούς και οικονομικούς όρους και στοχεύσεις. Βλέπωντας τα πράγματα απ' έξω, το θεωρώ λογικό, αλλά σίγουρα άδικο.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 05:46:49 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος typos72

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 750
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1971 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 11:52:39 μμ »
Πες τα χρυσόστομε!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2013, 05:47:24 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1972 στις: Φεβρουάριος 22, 2013, 11:57:07 μμ »
Type, ίσως υπάρχει κάτι θετικό σε αυτό που υποστηρίζεις. Αν καταλαβαίνω καλά προκρίνεις το διορισμό αντί των αναπληρωτών. Δεν έχω πρόβλημα με αυτό. Να μας διορίζουν αναλογα με τις πραγματικές και έστω παροδικές ανάγκες, αντί να μας εκμεταλλεύονται σαν αναπληρωτές. Game on.

Αποσυνδεδεμένος ba97200

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #1973 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 12:42:17 πμ »
φίλε Landau αφού ο διαχωρισμός είναι σε κλάδους "εκπαιδευτικών" και "μη" (νομικοί, οικονομολόγοι) και οι "εκπαιδευτικοί κλάδοι" μπορούν να διδάξουν τα πάντα τότε ας διδάξουν οι φιλόλογοι τα μαθηματικά οι μαθηματικοί φυσική και οι φυσικοί φιλολογικά, να έχουν όλοι τους αναθέσεις σε όλα τα μαθήματα...  :o

Και από που αυτή η διαφοροποίηση; Σε 2 τυχαία τμήματα π.χ Μαθηματικών ΑΠΘ και Οργάνωσης Διοίκησης Επιχειρήσεων του Παν. Μακεδονίας, στο ένα υπάρχουν 2 μαθήματα επιλογής διδακτικής του αντικειμένου και στο άλλο 1 μάθημα επιλογής  διδακτικής του αντικειμένου... 

Ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη για το ποια μαθήματα θεωρεί σημαντικά και ποια όχι, και εγώ μπορεί να θεωρώ ότι δεν έπαθα τίποτα που δεν διδάχθηκα φυσική και αρχαία στο λύκειο μιας και το εκπαιδευτικό σύστημα της Αυστραλίας το επιτρέπει αλλά προφανώς θα ήθελα κάθε παιδί να έχει βασικές γνώσεις από όλες τις επιστήμες, φυσικές και ανθρωπιστικές... και προφανώς πιστεύω ότι την κάθε επιστήμη τη διδάσκει καλύτερα κάποιος που την έχει σπουδάσει, έχοντας σπουδάσει παράλληλα και τη διδακτική της...

Επειδή οι από πάνω μας κάνουν επίθεση διαρκείας δεν μου φταίνε οι δίπλα μου... αντί όλοι οι κλάδοι να τα βάλουμε με αυτούς που ορίζουν τις τύχες της εκπαίδευσης με μοναδικό κριτήριο την εξοικονόμηση χρημάτων θα αρχίσουμε όλοι να μαλώνουμε μεταξύ μας;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 783
Σύνολο: 795

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.