*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 502421 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2520 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:08:19 πμ »
@bitch

Πάνω από όλα τα έχω με τον ίδιο μου τον εαυτό. Ισως γιατί δεν έχω τα κουράγια να τους στείλω στο δ... να πάω επιδεικτικά να τους μοστράρω την παραίτηση μου και να σηκωθώ να φύγω...

Και αυτό εννοώ να κάνει κάποιος κάτι και να μην περιμένει. Αφού λοιπόν δεν το κάνω εγώ δεν μπορώ να έχω την απαίτηση να το κάνει άλλος και για μένα. Ούτε ατομικά ούτε συλλογικά.

ΥΓ. Καλό βράδυ και από μένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 12:26:09 πμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:45 »

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2521 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:09:06 πμ »
@Damien

το είχα δει από χτες αλλά περίμενα το επίσημο αύριο.
το θέμα είναι ότι τους ψηφίζουμε - συλλογικά- και την άλλη μέρα το μετανιώνουμε.
απλά δεν μπορω άλλο ρε γαμώτο την γκρίνια μας...διψαώ για εναλλακτική να βγει κάποιος και νου μου πει αυτό και αυτό και αυτό και να το κάνει (μονος του ας μην περιμένει όλους τους άλλους).
Βαρέθηκα στην γκρίνια όλοι μαζί και στη μάσα χώρια (και δεν αναφέρομαι στους εκπαιδευτικούς)

Σ’ αυτές τες σκοτεινές κάμαρες, που περνώ
μέρες βαρυές, επάνω κάτω τριγυρνώ
για  νάβρω τα παράθυρα.— Όταν ανοίξει
ένα παράθυρο θάναι παρηγορία.—
Μα τα παράθυρα δεν βρίσκονται, ή δεν μπορώ
να τάβρω. Και καλλίτερα ίσως να μην τα βρω.
Ίσως το φως θάναι μια νέα τυραννία.
Ποιος ξέρει τι καινούρια πράγματα θα δείξει.



@ICT

καπως ετσι ψηφισαν οι Ελληνες...

καλο βραδυ...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 12:13:51 πμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2522 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:14:10 πμ »
Πεπεισμενος για απεργια στις πανελλαδικες σε χθεσινοβραδινη συνεντευξη ο προεδρος της ΟΛΜΕ.Κατι ξυπναει επιτελους...

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2523 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:15:59 πμ »
Καλησπέρα. Σέβομαι την επιθυμία να μην συνεχίσω την κουβέντα πολιτικής χροιάς που άνοιξε από ICT , μόνο σύντομα πολύ θα πω, ότι ζούμε μία απόλυτα δήθεν δημοκρατία, που καμμία αντιστοίχηση δεν έχουν αυτήν την στιγμή οι αποφάσεις  της  και η  βούληση του λαού. Ούτε η πλειψηφία θέλει έτσι τα πράγματα , για να μιλάμε για σεβασμό, γιατί κανείς δεν ήξερε για τι συμμαχίες θα γίνουν και κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί το πόσο διαφορικά τα έλεγαν πριν τις εκλογές. Στα δικά μας τώρα , συμφωνώ για απόψεις που κινούνται στο να αντιδράσουμε κάπως διαφορετικά αυτή την φορά.Ημερήσιες απεργίες και κάτι στάσεις εργασίας,  έχουν κουράσει και τίποτα δεν γίνεται. Από την άλλη η ΟΛΜΕ δεν με εμπνέει και τόσο. Οι δάσκαλοι είναι σαφώς πιο οργανωμένοι και μονιασμένοι και όλο και κάτι καλύτερο κάνουν. Τώρα από που θα οργανωθούν τα πράγματα , είναι άλλη κουβάντα που ομολογώ ότι με γεμίζει άγχος και ανησυχία. Οπότε για να μην πολυλογώ , περιμένουμε να δούμε πρώτα τις  <επίσημες> αντιδράσεις και ανάλογα τοποθετούμαστε και πάλι. Χαιρετώ. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:45 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2524 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:16:08 πμ »
Πάντως συνάδελφοι, οι Έλληνες στήριξαν την εν λόγω πολιτική με την ψήφο τους τόσο στις αυτοδιοικητικές -νομαρχιακές εκλογές του Νοεμβρίου του 2010, όσο και στις διπλές περσινές εκλογές.
Για να μην αναφέρω τις κάθε λογής συνδικαλιστικές εκλογές, που διατηρούν τις μεταπολιτευτικές συνδικαλιστικές  ισορροπίες δυνάμεων αμετάβλητες....
Είναι φανερό κατά τη γνώμη μου: Η πλειοψηφία των Ελλήνων πασχίζει να διατηρήσει το Ελληνικό μοντέλο αμετάβλητο...
Και αυτό, είναι ΑΔΥΝΑΤΟ.
Και εκεί ακριβώς βρίσκεται το δράμα...


 
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2525 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:16:21 πμ »
Στην ιστοσελιδα της ολμε το αποσπασμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2526 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:20:45 πμ »
Ερώτημα προς τους φωστήρες του υπουργείου:

Εκπαιδευτικός 60 ετών  με τριάντα χρόνια υπηρεσίας και 25 χρόνια στην περιοχή μετάθεσης , έχει ζητήσει πέρυσι εσωτερική μετάθεση και τοποθετήθηκε σε σχολείο της επιλογής του.Με την αύξηση του ωραρίου ,ως τελευταίος τοποθετηθείς, κρίνεται υπεράριθμος και μπαίνει στον πίνακα για υποχρεωτική μετάθεση.

Την ίδια ώρα ,συνάδελφός του με 5 χρόνια υπηρεσίας και 2 χρόνια στην περιοχή μετάθεσης,έχει τοποθετηθεί ένα χρόνο νωρίτερα στο ίδιο σχολείο και στρογγυλοκάθεται άνετος  στη θέση του.

Είναι δίκαιο αυτό κύριοι "φωστήρες";

Σε τέτοια θέση, σαν αυτή του 60άχρονου του παραδείγματος, θα βρεθούν χιλιάδες συνάδελφοι ,καθώς για να κριθείς υπεράριθμος στην περιοχή σου αρκεί να είσαι υπεράριθμος στο σχολείο σου και δε λαμβάνονται υπόψην  τα χρόνια υπηρεσίας ή τα χρόνια που βρίσκεσαι στην περιοχή μετάθεσης.
Επειδή ο πανικός είναι κακός σύμβουλος:
στο ΠΔ για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις που κατατέθηκε στο ΣτΕ για επεξεργασία αναφέρεται ότι:
οι εκπαιδευτικοί που πλεονάζουν και δεν συμπληρώνουν το 75% τουλάχιστον του υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου τους σε σχολική μονάδα ή σε ομάδα σχολικών μονάδων, της ίδιας ή διαφορετικής βαθμίδας, «με μαθήματα της πρώτης και δεύτερης ανάθεσης, της πρώτης και δεύτερης ειδικότητας, χαρακτηρίζονται με απόφαση του αρμόδιου περιφερειακού διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από εισήγηση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων, εξ' ολοκλήρου υπεράριθμοι».
Οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι θα χαρακτηριστούν εξ' ολοκλήρου υπεράριθμοι (ολικά υπεράριθμοι) κατατάσσονται σε πίνακες υποχρεωτικής μετάθεσης που συντάσσονται από τα υπηρεσιακά συμβούλια ανά περιοχή μετάθεσης, ανά κλάδο και ειδικότητα.
Για τη σύνταξη των πινάκων υποχρεωτικών μεταθέσεων σε περιοχές της ίδιας περιφερειακής διεύθυνσης εκπαίδευσης (πίνακες περιφερειακής εμβέλειας), οι περιφερειακοί διευθυντές εκπαίδευσης καλούν τους εκπαιδευτικούς να υποβάλλουν δηλώσεις συναίνεσης μέσα σε τρεις ημέρες. Όσοι εκπαιδευτικοί δηλώσουν ότι δεν συναινούν στην υποχρεωτική τους μετάθεση, καθώς και όσοι δεν υποβάλλουν δήλωση, κατατάσσονται στους πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων πανελλαδικής εμβέλειας.
Είναι βέβαιο ότι πολλές ειδικότητες συναδέλφων (αλλά όχι όλες) θα έχουν "ολικά υπεράριθμους" που θα ενταχθούν υποχρεωτικά σε πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων περιφερειακής ή πανελλαδικής εμβέλειας, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ισχύει γενικά ότι ο τελευταίος οργανικά τοποθετηθείς που θα κριθεί υπεράριθμος στην ειδικότητά του στο σχολείο του, θα είναι και ολικά υπεράριθμος  και θα μπει σε πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων.
http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%80%CE%B4-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD#ixzz2RVZqjDN2
΄


Δηλαδή τι καταλαβαίνεις συνάδελφε; Πως θα γίνει να μην είναι ο τελευταίος τοποθετηθείς;Θα μετρήσουν τα μόρια; Μεταξύ ποιων;

Κατά τη γνώμη μου εφόσον τίθεται θέμα για το ποιος θα φύγει από μια περιοχή μετάθεσης, τα κριτήρια πρέπει να είναι ένα από τα εξής δύο:

1.Τα μόρια αλλά για όλους τους εκπαιδευτικούς της ειδικότητας και όχι τους τελευταίους τοποθετηθέντες στα σχολεία
ή
2. Ποιοι ήρθαν τελευταίοι στην περιοχή μετάθεσης.
εγώ δεν είπα ότι μπορεί να μην είναι ο τελευταίος τοποθετηθείς (αν και διαβάζοντας στο πδ 50/96 τα σχετικά με τη ρύθμιση υπεραριθμίας θα δεις πώς μπορεί να γίνει αυτό), αλλά αυτό που εγώ τόνισα στην παράθεσή μου (και αυτό συζητείται εδώ) είναι ότι υπεράριθμος σε σχολική μονάδα δε σημαίνει υπεράριθμος σε επίπεδο διεύθυνσης  (ολικά υπεράριθμος) άρα υποψήφιος για υποχρεωτική μετάθεση εντός περιφέρειας ή πανελλαδικά.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2527 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:48:14 πμ »
Πάντως συνάδελφοι, οι Έλληνες στήριξαν την εν λόγω πολιτική με την ψήφο τους τόσο στις αυτοδιοικητικές -νομαρχιακές εκλογές του Νοεμβρίου του 2010, όσο και στις διπλές περσινές εκλογές.
Για να μην αναφέρω τις κάθε λογής συνδικαλιστικές εκλογές, που διατηρούν τις μεταπολιτευτικές συνδικαλιστικές  ισορροπίες δυνάμεων αμετάβλητες....
Είναι φανερό κατά τη γνώμη μου: Η πλειοψηφία των Ελλήνων πασχίζει να διατηρήσει το Ελληνικό μοντέλο αμετάβλητο...
Και αυτό, είναι ΑΔΥΝΑΤΟ.
Και εκεί ακριβώς βρίσκεται το δράμα...

Ετσι ακριβως ειναι.
Και το πιο αστειο ειναι οτι αυριο αν εχει εκλογες πρωτοι θα' ναι Σαμαρας-Βενιζελος και ΔΑΚΕ-ΠΑΣΚΕ θα εχουν 80%   :o

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2528 στις: Απρίλιος 28, 2013, 01:04:41 πμ »
Πάντως συνάδελφοι, οι Έλληνες στήριξαν την εν λόγω πολιτική με την ψήφο τους τόσο στις αυτοδιοικητικές -νομαρχιακές εκλογές του Νοεμβρίου του 2010, όσο και στις διπλές περσινές εκλογές.
Για να μην αναφέρω τις κάθε λογής συνδικαλιστικές εκλογές, που διατηρούν τις μεταπολιτευτικές συνδικαλιστικές  ισορροπίες δυνάμεων αμετάβλητες....
Είναι φανερό κατά τη γνώμη μου: Η πλειοψηφία των Ελλήνων πασχίζει να διατηρήσει το Ελληνικό μοντέλο αμετάβλητο...
Και αυτό, είναι ΑΔΥΝΑΤΟ.
Και εκεί ακριβώς βρίσκεται το δράμα...

Ετσι ακριβως ειναι.
Και το πιο αστειο ειναι οτι αυριο αν εχει εκλογες πρωτοι θα' ναι Σαμαρας-Βενιζελος και ΔΑΚΕ-ΠΑΣΚΕ θα εχουν 80%   :o

Μα είναι ξεκάθαρο το πράγμα, νομίζω.
Και δεν ισχυρίζομαι ότι υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση τώρα ( έτοιμη εννοώ).
Όμως και γι ' αυτό, εμείς φταίμε ( κατά πλειοψηφία και όχι ως άτομα): ΕΜΕΙΣ φροντίσαμε να μην υπάρχει καμία εναλλακτική λύση, επικροτώντας επί δεκαετίες πρόσωπα, πρακτικές και νοοτροπίες που δεν συνάδουν με αυτό που θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε "χρηστή διοίκηση".
Και τώρα.......
Αδιέξοδο και πλήρης έλλειψη εναλλακτικών λύσεων-προτάσεων.
Αλλά η ζωή δεν έχει αδιέξοδα.
Μετά την πλήρη ισοπέδωση ( και σε βάθος δεκαετιών), θα έχουμε την ευκαιρία να χτίσουμε κάτι άλλο. Για να δούμε λοιπόν, με τι θα μοιάζει αυτό το κάτι άλλο?
Πολύ φοβούμαι, ότι θα μοιάζει ΚΑΙ ΠΑΛΙ με αυτό που κατά πλειοψηφία είμαστε κατά βάθος.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2529 στις: Απρίλιος 28, 2013, 01:18:55 πμ »
Ρα δεν είναι τόσο απλό:
1. προσωπικά δεν επιθυμώ να με ισοπεδώσουν (δε θεωρώ ότι μου αξίζει),
2. έχω βαρεθεί να χτίζω και να μου να τα γκρεμίζουν, άσχετοι (κυρίως το 2), ειδικά αν πάμε σε βάθος δεκαετιών μάλλον δε θα με ενδιαφέρει καν γιατί θα έχω γεράσει.
3. το "εμείς" υποθέτω ότι αναφέρεται στην πλειοψηφία του κλάδου, αλλιώς δεν έχει νόημα, με αυτό δεδομένο λοιπόν, αν η πλειοψηφία γούσταρε και γουστάρει αυτό το σκηνικό γιατί βολευόταν ή γιατί της άρεσε το αυτομαστίγωμα, εγώ που είμαι μειοψηφία αρνούμαι να δεχτώ ότι πρέπει να  την πληρώσω και από πάνω ???
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2530 στις: Απρίλιος 28, 2013, 01:43:13 πμ »
Ρα δεν είναι τόσο απλό:
1. προσωπικά δεν επιθυμώ να με ισοπεδώσουν (δε θεωρώ ότι μου αξίζει),
2. έχω βαρεθεί να χτίζω και να μου να τα γκρεμίζουν, άσχετοι (κυρίως το 2), ειδικά αν πάμε σε βάθος δεκαετιών μάλλον δε θα με ενδιαφέρει καν γιατί θα έχω γεράσει.
3. το "εμείς" υποθέτω ότι αναφέρεται στην πλειοψηφία του κλάδου, αλλιώς δεν έχει νόημα, με αυτό δεδομένο λοιπόν, αν η πλειοψηφία γούσταρε και γουστάρει αυτό το σκηνικό γιατί βολευόταν ή γιατί της άρεσε το αυτομαστίγωμα, εγώ που είμαι μειοψηφία αρνούμαι να δεχτώ ότι πρέπει να  την πληρώσω και από πάνω ???

Αγαπητή/ε συνάδελφε

Διευκρίνησα ( και διευκρινίζω εκ νέου) ότι ΦΥΣΙΚΑ και αναφέρομαι στην πλειοψηφία των Ελλήνων και όχι στο κάθε άτομο ξεχωριστά.
Κι εγώ άλλωστε αισθάνομαι όπως εσύ: Πήγα στρατό "χωρίς μέσον", βρήκα δουλειά "χωρίς μέσον", πήρα πτυχίο "χωρίς αντιγραφή", διορίστηκα με ΑΣΕΠ και χωρίς προϋπηρεσία ΠΔΣ, διορίστηκα πολύ μακριά από το σπίτι μου, κ.α.π.
ΟΜΩΣ τι να κάνουμε?
Ζούμε σε μία κοινωνία όπου η πλειοψηφία των πολιτών καθορίζει τα πράγματα δια των επιλογών της.
Δεν μπορεί η μειοψηφία να επιβάλλει στην πλειοψηφία την πορεία που θα πρέπει να ακολουθούμε!!!

Σχετικά με το αν θα "πληρώσεις" κι εσύ  που ανήκεις στην μειοψηφία ( Όπως κι εγώ αντίστοιχα): Φυσικά και θα πληρώσεις, ως μέλος της κοινωνίας ( κι εγώ επίσης).
Αυτή την έννοια έχει η συμμετοχή ενός ατόμου σε μία κοινωνία ως μέλος της: Να λαμβάνει τα καλά αλλά και τα κακά από αυτήν την συμμετοχή του ( και ένα από τα κακά, είναι το γεγονός ότι η πλειοψηφία καθορίζει την πορεία, ΚΑΙ ΟΛΟΙ πληρώνουν τις συνέπειες: ακόμα και η μειοψηφία που διαφωνούσε με τις αποφάσεις της πλειοψηφίας).

Εμείς οι "απλοί πολίτες" που ανήκαμε στην μειοψηφούσα μερίδα που διαφωνούσε με την πορεία μας, "θα πληρώσουμε και θα πούμε κι ένα τραγούδι" που λέει και η παροιμία. Θα πληρώσουμε, γιατί είναι ιστορική νομοτέλεια το να πληρώνουν ΚΑΙ οι μειοψηφίες τις "κακές" αποφάσεις της πλειοψηφίας.


Θα πληρώσουμε, τις αποφάσεις της συντριπτικής πλειοψηφίας των συμπολιτών μας.

Τέλος, σχετικά με το ότι "θα έχεις γεράσει σε βάθος δεκαετιών" ( κι εγώ επίσης): το γεγονός αυτό, δεν αλλάζει την πραγματικότητα. Αυτό που θα περάσει η Ελλάδα ( δεν το έχουμε δει ακόμα, και οι περισσότεροι δεν το υποψιάζονται), θα είναι "Αρμαγεδώνας". Φυσικά και θα απαιτηθούν τουλάχιστον 2 δεκαετίες προκειμένου να αρχίσει απλά η αργή αντιστροφή κλίματος για επαγγελματικούς χώρους όπως αυτός του "δασκαλάκου" ( και το γεγονός ότι εμείς θα έχουμε γεράσει μέχρι τότε, είναι δυσάρεστο για εμάς, αλλά άσχετο με την εξέλιξη των πραγμάτων ΔΥΣΤΥΧΩΣ).

Υ.Γ. Ας προσπαθήσουμε λοιπόν να χαρούμε τα νιάτα μας ( τώρα που τα έχουμε) υπό τις παρούσες συνθήκες. Γιατί αλλιώς...
Πολύ απλά θα τα χάσουμε και αυτά συνάδελφε, χωρίς να τα χαρούμε. Και θα είναι κρίμα, γιατί δεν θα τα ξαναέχουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 01:46:26 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2531 στις: Απρίλιος 28, 2013, 01:53:00 πμ »
έχεις δίκιο απλά εννοώ ότι  μου είναι δύσκολο να το δεχτώ (ότι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά ;))
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2532 στις: Απρίλιος 28, 2013, 02:03:32 πμ »
έχεις δίκιο απλά εννοώ ότι  μου είναι δύσκολο να το δεχτώ (ότι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά ;))

Έχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο.
ΑΠΟΛΥΤΟ.
Μην νομίζεις ότι κι εγώ το "κατάπια" εύκολα.
Πολύ δύσκολα το "κατάπια".
Όταν συνειδητοποίησα ότι φταίνε κατά κύριο λόγο οι διαχρονικές επιλογές της συντριπτικής πλειοψηφίας των συμπολιτών μας, βοηθήθηκα πολύ στο να "το καταπιώ" ( σκέφτηκα: τι μπορώ να κάνω αν οι περισσότεροι θέλουν αυτά που θέλουν? Ούτε μπορώ να επιβάλλω τις απόψεις μου στην πλειοψηφία, ούτε και θα ήταν σωστό ακόμα και αν μπορούσα).

Και μετά, βρήκα το θάρρος να τα λέω αυτά δημόσια ( γιατί πίστεψέ με: Θέλει θάρρος: Συναντάς αντιδράσεις. Το "σήριαλ" ξεκινά με αμηχανία, και κατόπιν αρχίζουν οι "καταγγελίες" - θυμωμένες αντιδράσεις που οφείλονται αποκλειστικά και μόνον στο ότι όλα αυτά είναι εύλογα, αυτονόητα και δεν σηκώνουν "απάντηση").

Προσωπικά βέβαια, κατά κανόνα διασκεδάζω αφάνταστα με την αμηχανία που προκαλεί η ωμή αλήθεια στην πλειοψηφία που υποστήριζε αναφανδόν τις πρακτικές , τα πρόσωπα και τις πολιτικές που μας οδήγησαν εδώ ( επιλογές που ενώ είναι αυτονόητο το ότι ήταν λάθος, η πλειοψηφία "δεν αντέχει" να ομολογήσει ότι ήταν λάθος, και κατηγορεί "θεούς και δαίμονες" για το χάλι στο οποίο περιήλθαμε. Αλλά ΔΕΝ θα την γλιτώσει η πλειοψηφία: Θα πληρώσει στο ακέραιο τις "αμαρτίες της της", και μάλιστα "με τόκο").
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 28, 2013, 02:07:55 πμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2005
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2533 στις: Απρίλιος 28, 2013, 02:14:15 πμ »
Αυτό που χρειάζεται ο κλάδος δεν είναι η μαζική απεργία διαρκείας, αλλά προκήρυξη απεργίας διαρκείας και στην συνέχεια απεργία διαρκείας μόνο από συγκεκριμένους συναδέλφους σε θέσεις κλειδιά (όπως π.χ. απεργία από αυτούς που είναι στις εξετάσεις, ή στην μηχανοργάνωση του υπουργείου) . Και φυσικά η κάλυψη της χασούρας που θα έχουν οι συγκεκριμένοι συνάδελφοι από ταμείο αλληλοβοήθειας.

Για τους συγκεκριμένους επί σειρά ετών αποσπώμενους εκεί συναδέλφους, έχει φροντίσει επιδοματικά το σύστημα.

Βλ. Ν.4024 άρθρο 21, παράγραφος 5 και τα ΦΕΚ Β' 1393, 1696, 1843 του 2012.

Οπότε μην περιμένεις από αυτούς αγωνιστική διάθεση. Σιγά μην τους φτιάξουμε και ταμείο αλληλοβοήθειας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160919
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 695
Σύνολο: 706

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.