*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 500277 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasilis21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2380 στις: Απρίλιος 26, 2013, 11:35:59 μμ »
Οι υποχρεωτικές μεταθέσεις είναι σκάνδαλο και πρέπει να το παλέψουμε. Εδώ συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:43:12 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2381 στις: Απρίλιος 26, 2013, 11:38:41 μμ »
Αν βάλουμε και τις εφημερίες και τη γραμματειακή υποστήριξη;

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2382 στις: Απρίλιος 26, 2013, 11:38:57 μμ »
Δεν ξεχνάω την προετοιμασία, εκπαιδευτικός είμαι και μάλιστα σε Λύκειο. Ας πούμε λοιπόν ότι για μία ώρα στο σχολείο (45 λεπτά) προετοιμάζεσαι αλλά τόσα στο σπίτι (που δε συμβαίνει). Μας κάνει 24 ώρες την εβδομάδα. Μέχρι τις σαράντα έχουμε δρομο.
Εντάξει είναι αλήθεια ότι δεν δουλεύουμε όλοι το ίδιο
Ούτε πληρωνόμασταν ούτε και θα πληρωνόμαστε ανάλογα λεφτά.
Εγώ είμαι αναπληρωτής και η αυξηση ωραρίου πετάει έξω τους κόπους μου. Με τιμωρεί που προσπάθησα. Δεν νομίζω ότι όσοι συνήθισαν στο χαλαρό πλήτονται ιδιαίτερα. Ρώτα τους στα σχολεία. Τους είδα. Έχουν καλή καβάντζα
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2013, 11:43:03 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος vasilis21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2383 στις: Απρίλιος 26, 2013, 11:41:31 μμ »
Δεν ξεχνάω την προετοιμασία, εκπαιδευτικός είμαι και μάλιστα σε Λύκειο. Ας πούμε λοιπόν ότι για μία ώρα στο σχολείο (45 λεπτά) προετοιμάζεσαι αλλά τόσα στο σπίτι (που δε συμβαίνει). Μας κάνει 24 ώρες την εβδομάδα. Μέχρι τις σαράντα έχουμε δρομο.
Εντάξει είναι αλήθεια ότι δεν δουλεύουμε όλοι το ίδιο
Έτσι είναι φίλε, οι περισσότεροι δουλεύουν λιγότερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:43:12 »

ICT

  • Επισκέπτης
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2384 στις: Απρίλιος 26, 2013, 11:42:49 μμ »
Να κάνω μια αιρετική πρόταση; και ευχαρίστως να μου τα ψάλλετε μετά.
Εγώ θα πρότεινα το εξής:

Αν θέλει η ΟΛΜΕ να αιφνιδιάσει γιατί δεν λέει τα εξής:

1) Οκ, 2 ώρες παραπάνω γιατί όπως λέτε ζούμε δύσκολες στιγμές. ΔΕΚΤΟ
2) Οι 2 ώρες παραπάνω πόσα χρήματα εξοικονομούν;
3) Με αυτά τα χρήματα απαιτούμε τα εξής:

α) Να ανοίξουν σχολεία που έκλεισαν άδικα
β) Να επισκευαστούν σχολεία που είναι ετοιμόρροπα
γ) Να δημιουργηθούν μικρότερα τμήματα μαθητών για καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης
δ) Οι όποιες παράπλευρες απώλειες της άυξησης ωραρίου να αντιμετωπιστούν με λίγότερες εξωδιδακτικές εργασίες για τους εκπαιδευτικούς που τις επιφορτίζονται με επακόλουθη απασχόληση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στα γραφεία των  σχολείων τους και όχι μετακινήσεις αν δεν είναι εθελοντικές.
ε) αύξηση της απασχόλησης των αναπληρωτών σε θεσμούς όπως κοινωνικά φροντιστήρια και οτιδήποτε άλλο (π.χ. εκπαίδευση ενηλίκων) όπου θα απασχολούνται κοντά στα σπίτια τους κυρίως.

Λυπάμαι αλλά το να κάνουμε απεργίες στις Πανελληνιες για αύξηση του ωραρίου κατά 2 διδ. ώρες/ βδομάδα όταν έχουμε υποστεί τερατώδης περικοπές μισθού και δεν κάναμε και τίποτα ιδιαίτερο μου φαίνεται το λιγότερο αστείο. είναι σαν να μας πήραν το φαγητό και να κάνουμε φασαρία για το κομμάτι τούρτας που πήραμε και δεν έχει κερασάκι. Πόσο μάλλον όταν η αυξηση ωραρίου έχει αναγγελθεί εδώ και καιρό και απλά μιλούσαμε για το πότε θα γίνει. Θα μας περάσουν και για αφελείς.


Με αυτόν τον τρόπο αποδεικνύεις σε όλους ότι ο απώτερος στόχος των αλλαγών δεν είναι η καλύτερη ποιότητα εκπαίδευσης αλλά οι απολύσεις.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2013, 11:45:41 μμ από ICT »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2385 στις: Απρίλιος 26, 2013, 11:46:39 μμ »
Πολυ ωραια αιτηματα για να μπορουν να γινουν  αληθινα! ::) :)

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2386 στις: Απρίλιος 26, 2013, 11:49:50 μμ »
H γνώμη μου είναι πως για καθηγητές που είναι ενσυνείδητοι και θέλουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, οι δύο ώρες είναι μεγάλο βάσανο και αντιστοιχούν στην πραγματικότητα σε 4 ώρες ( και παραπάνω) δεδομένου ότι κάνουν σωστή προετοιμασία στο σπίτι! Γιατί, αν χώσεις τον φιλόλογο με 2 ωρες επιπλέον έκθεση, με συγχωρείτε πολύ, αλλά θέλει μεγάλη προετοιμασία στο σπίτι!
Για καθηγητές που δεν πολυνοιάζονται για την προετοιμασία του μαθήματος, δεν τους χαλάει και τόσο το 2ωρο! Ε, αυτοί ας μην μιλάνε καλύτερα!

Αλλά το θέμα που πιστεύω πως καιει τους πάντες  είναι οι υποχρεωτικές μεταθέσεις κι προς αυτή την κατευθυνση πρέπει να κατευθυνθούν οι όποιοι αγώνες μας ( αν γίνουν- που σιγά μην γίνουν!!!!!). Ας γίνουν επιτέλους κινητοποιήσεις και μέσα στις Πανελλαδικές! Ας μας επίτάξουν! Θα ακουστούμε όμως έστω και μία φορά κι ας ασχοληθούν μαζί μας έστω και επικριτικά! 
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2013, 11:51:53 μμ από marita »

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2387 στις: Απρίλιος 26, 2013, 11:53:46 μμ »
Για να ακουστεί και μία διαφορετική άποψη από έναν εκπαιδευτικό.
Καιρός ήταν να αυξηθεί το ωράριο εργασίας μας. Ίσως κάποια μέρα μάθουμε να δουλεύουμε κανονικά και να μην κοροιδεύουμε την κοινωνία.
Οι 16 ώρες ήταν πρόκληση...

Οι 16 ώρες ήταν για αυτούς που ήταν δεκαετίες σε σχολείο. Σε όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα οι γηραιότεροι μειώνουν τις ώρες τους γιατί δεν αποδίδουν το ίδιο (αυτό είναι το βασικό σκεπτικό τουλάχιστον). Ο μέσος όρος είναι περίπου 18,5 ώρες και είναι λίγο πάνω από τον μέσο όρο που υπάρχει στην Ευρώπη. Αν όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα της Ευρώπης είναι λάθος, τότε κάτι θα ξέρεις που τα χαρακτηρίζεις προκλητικά.
Η ουσία είναι πώς θα ανεβάσεις την ποιότητα των 18-19 ωρών και όχι να αυξήσεις τις ώρες του μπέιμπι σίτινγκ για να μην πληρώνεις αναπληρωτές.
Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω τι κάνεις εσύ αλλά εγώ δεν κοροϊδεύω την κοινωνία. Το ότι υπάρχουν εκπαιδευτικοί που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους δεν είναι θέμα ποσοτικό (ωρών εργασίας) αλλά ποιοτικό. Και δεν το λύνεις με αύξηση του ωραρίου.
Πέραν τούτων, η ουσία δεν είναι μόνο στις 2 ώρες αλλά στη συνολική κατάσταση στην εκπαίδευση και στην κοινωνία τα τελευταία χρόνια. Ας γίνει τουλάχιστον αφορμή αυτή η αύξηση να κινητοποιηθεί ο κλάδος για να αλλάξουν λίγο τα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος vasilis21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2388 στις: Απρίλιος 26, 2013, 11:56:21 μμ »
H γνώμη μου είναι πως για καθηγητές που είναι ενσυνείδητοι και θέλουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, οι δύο ώρες είναι μεγάλο βάσανο και αντιστοιχούν στην πραγματικότητα σε 4 ώρες ( και παραπάνω) δεδομένου ότι κάνουν σωστή προετοιμασία στο σπίτι! Γιατί, αν χώσεις τον φιλόλογο με 2 ωρες επιπλέον έκθεση, με συγχωρείτε πολύ, αλλά θέλει μεγάλη προετοιμασία στο σπίτι!
Για καθηγητές που δεν πολυνοιάζονται για την προετοιμασία του μαθήματος, δεν τους χαλάει και τόσο το 2ωρο! Ε, αυτοί ας μην μιλάνε καλύτερα!

Αλλά το θέμα που πιστεύω πως καιει τους πάντες  είναι οι υποχρεωτικές μεταθέσεις κι προς αυτή την κατευθυνση πρέπει να κατευθυνθούν οι όποιοι αγώνες μας ( αν γίνουν- που σιγά μην γίνουν!!!!!). Ας γίνουν επιτέλους κινητοποιήσεις και μέσα στις Πανελλαδικές! Ας μας επίτάξουν! Θα ακουστούμε όμως έστω και μία φορά κι ας ασχοληθούν μαζί μας έστω και επικριτικά!
Μα μόνο επικριτικά ασχολείται η κοινωνία μαζί μας!
Έχει άδικο άραγε;! Όλοι μας απεχθάνονται αδίκως;!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2389 στις: Απρίλιος 26, 2013, 11:56:35 μμ »
Ερώτημα προς τους φωστήρες του υπουργείου:

Εκπαιδευτικός 60 ετών  με τριάντα χρόνια υπηρεσίας και 25 χρόνια στην περιοχή μετάθεσης , έχει ζητήσει πέρυσι εσωτερική μετάθεση και τοποθετήθηκε σε σχολείο της επιλογής του.Με την αύξηση του ωραρίου ,ως τελευταίος τοποθετηθείς, κρίνεται υπεράριθμος και μπαίνει στον πίνακα για υποχρεωτική μετάθεση.

Την ίδια ώρα ,συνάδελφός του με 5 χρόνια υπηρεσίας και 2 χρόνια στην περιοχή μετάθεσης,έχει τοποθετηθεί ένα χρόνο νωρίτερα στο ίδιο σχολείο και στρογγυλοκάθεται άνετος  στη θέση του.

Είναι δίκαιο αυτό κύριοι "φωστήρες";

Σε τέτοια θέση, σαν αυτή του 60άχρονου του παραδείγματος, θα βρεθούν χιλιάδες συνάδελφοι ,καθώς για να κριθείς υπεράριθμος στην περιοχή σου αρκεί να είσαι υπεράριθμος στο σχολείο σου και δε λαμβάνονται υπόψην  τα χρόνια υπηρεσίας ή τα χρόνια που βρίσκεσαι στην περιοχή μετάθεσης.
Επειδή ο πανικός είναι κακός σύμβουλος:
στο ΠΔ για τις υποχρεωτικές μεταθέσεις που κατατέθηκε στο ΣτΕ για επεξεργασία αναφέρεται ότι:
οι εκπαιδευτικοί που πλεονάζουν και δεν συμπληρώνουν το 75% τουλάχιστον του υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου τους σε σχολική μονάδα ή σε ομάδα σχολικών μονάδων, της ίδιας ή διαφορετικής βαθμίδας, «με μαθήματα της πρώτης και δεύτερης ανάθεσης, της πρώτης και δεύτερης ειδικότητας, χαρακτηρίζονται με απόφαση του αρμόδιου περιφερειακού διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από εισήγηση των περιφερειακών υπηρεσιακών συμβουλίων, εξ' ολοκλήρου υπεράριθμοι».
Οι εκπαιδευτικοί, οι οποίοι θα χαρακτηριστούν εξ' ολοκλήρου υπεράριθμοι (ολικά υπεράριθμοι) κατατάσσονται σε πίνακες υποχρεωτικής μετάθεσης που συντάσσονται από τα υπηρεσιακά συμβούλια ανά περιοχή μετάθεσης, ανά κλάδο και ειδικότητα.
Για τη σύνταξη των πινάκων υποχρεωτικών μεταθέσεων σε περιοχές της ίδιας περιφερειακής διεύθυνσης εκπαίδευσης (πίνακες περιφερειακής εμβέλειας), οι περιφερειακοί διευθυντές εκπαίδευσης καλούν τους εκπαιδευτικούς να υποβάλλουν δηλώσεις συναίνεσης μέσα σε τρεις ημέρες. Όσοι εκπαιδευτικοί δηλώσουν ότι δεν συναινούν στην υποχρεωτική τους μετάθεση, καθώς και όσοι δεν υποβάλλουν δήλωση, κατατάσσονται στους πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων πανελλαδικής εμβέλειας.
Είναι βέβαιο ότι πολλές ειδικότητες συναδέλφων (αλλά όχι όλες) θα έχουν "ολικά υπεράριθμους" που θα ενταχθούν υποχρεωτικά σε πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων περιφερειακής ή πανελλαδικής εμβέλειας, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν ισχύει γενικά ότι ο τελευταίος οργανικά τοποθετηθείς που θα κριθεί υπεράριθμος στην ειδικότητά του στο σχολείο του, θα είναι και ολικά υπεράριθμος  και θα μπει σε πίνακες υποχρεωτικών μεταθέσεων.
http://www.alfavita.gr/arthra/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5-%CF%80%CE%B4-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CF%89%CE%BD-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD#ixzz2RVZqjDN2

Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος vasilis21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2390 στις: Απρίλιος 26, 2013, 11:58:53 μμ »
Για να ακουστεί και μία διαφορετική άποψη από έναν εκπαιδευτικό.
Καιρός ήταν να αυξηθεί το ωράριο εργασίας μας. Ίσως κάποια μέρα μάθουμε να δουλεύουμε κανονικά και να μην κοροιδεύουμε την κοινωνία.
Οι 16 ώρες ήταν πρόκληση...

Οι 16 ώρες ήταν για αυτούς που ήταν δεκαετίες σε σχολείο. Σε όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα οι γηραιότεροι μειώνουν τις ώρες τους γιατί δεν αποδίδουν το ίδιο (αυτό είναι το βασικό σκεπτικό τουλάχιστον). Ο μέσος όρος είναι περίπου 18,5 ώρες και είναι λίγο πάνω από τον μέσο όρο που υπάρχει στην Ευρώπη. Αν όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα της Ευρώπης είναι λάθος, τότε κάτι θα ξέρεις που τα χαρακτηρίζεις προκλητικά.
Η ουσία είναι πώς θα ανεβάσεις την ποιότητα των 18-19 ωρών και όχι να αυξήσεις τις ώρες του μπέιμπι σίτινγκ για να μην πληρώνεις αναπληρωτές.
Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω τι κάνεις εσύ αλλά εγώ δεν κοροϊδεύω την κοινωνία. Το ότι υπάρχουν εκπαιδευτικοί που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους δεν είναι θέμα ποσοτικό (ωρών εργασίας) αλλά ποιοτικό. Και δεν το λύνεις με αύξηση του ωραρίου.
Πέραν τούτων, η ουσία δεν είναι μόνο στις 2 ώρες αλλά στη συνολική κατάσταση στην εκπαίδευση και στην κοινωνία τα τελευταία χρόνια. Ας γίνει τουλάχιστον αφορμή αυτή η αύξηση να κινητοποιηθεί ο κλάδος για να αλλάξουν λίγο τα πράγματα.
Αν μου ονομάσεις ένα επάγγελμα εκτός από το δικό μας στο οποία θεσμικά μειώνεται το ωράριο εργασίας όσο περνούν τα χρόνια θα συμφωνήσω μαζί σου.

Με όλα τα άλλα συμφωνώ.

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2391 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:05:25 πμ »
H γνώμη μου είναι πως για καθηγητές που είναι ενσυνείδητοι και θέλουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, οι δύο ώρες είναι μεγάλο βάσανο και αντιστοιχούν στην πραγματικότητα σε 4 ώρες ( και παραπάνω) δεδομένου ότι κάνουν σωστή προετοιμασία στο σπίτι! Γιατί, αν χώσεις τον φιλόλογο με 2 ωρες επιπλέον έκθεση, με συγχωρείτε πολύ, αλλά θέλει μεγάλη προετοιμασία στο σπίτι!
Για καθηγητές που δεν πολυνοιάζονται για την προετοιμασία του μαθήματος, δεν τους χαλάει και τόσο το 2ωρο! Ε, αυτοί ας μην μιλάνε καλύτερα!

Αλλά το θέμα που πιστεύω πως καιει τους πάντες  είναι οι υποχρεωτικές μεταθέσεις κι προς αυτή την κατευθυνση πρέπει να κατευθυνθούν οι όποιοι αγώνες μας ( αν γίνουν- που σιγά μην γίνουν!!!!!). Ας γίνουν επιτέλους κινητοποιήσεις και μέσα στις Πανελλαδικές! Ας μας επίτάξουν! Θα ακουστούμε όμως έστω και μία φορά κι ας ασχοληθούν μαζί μας έστω και επικριτικά!
Μα μόνο επικριτικά ασχολείται η κοινωνία μαζί μας!
Έχει άδικο άραγε;! Όλοι μας απεχθάνονται αδίκως;!
Εσύ θεωρείς πως έχουν δικιο που μας ΄βάζουν όλους στο ίδιο καζάνι; Απεχθάνομαι να με χαρακτηρίζουν τεμπέλα επειδή νομίζουν πως τα απογεύματα κάθομαι και απολαμβάνω καφέ και τηλεόραση, ενώ εγώ στην πραγματικότητα δουλεύω! Απεχθάνομαι να με απεχθάνονται όλοι οι δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι που έχουν ελεύθερα τα Σαββατοκύριακά τους ενώ εγώ έχω ένα κάρο εκθέσεις να διορθώσω!

Με απεχθάνονται γιατι; Επειδή είμαι διορισμένη σε ένα μακρινό ορεινό χωριό και ζω με 700 ευρώ, χωρίς να έχω τη δυνατότητα να επισκεφτώ το σπίτι μου το Σαββατροκύριακο; Επειδή κάθομαι 2 μήνες το Καλοκαίρι; Ας αλλάξουν τη νομοθεσία και ας στείλουν τα παιδιά σχολείο και το καλοκαίρι! Δεν εχω πρόβλημα να πάω να δουλέψω!

Ναι, θεωρώ πως με απεχθάνονται αδίκως!

Αποσυνδεδεμένος vasilis21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2392 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:07:43 πμ »
H γνώμη μου είναι πως για καθηγητές που είναι ενσυνείδητοι και θέλουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους, οι δύο ώρες είναι μεγάλο βάσανο και αντιστοιχούν στην πραγματικότητα σε 4 ώρες ( και παραπάνω) δεδομένου ότι κάνουν σωστή προετοιμασία στο σπίτι! Γιατί, αν χώσεις τον φιλόλογο με 2 ωρες επιπλέον έκθεση, με συγχωρείτε πολύ, αλλά θέλει μεγάλη προετοιμασία στο σπίτι!
Για καθηγητές που δεν πολυνοιάζονται για την προετοιμασία του μαθήματος, δεν τους χαλάει και τόσο το 2ωρο! Ε, αυτοί ας μην μιλάνε καλύτερα!

Αλλά το θέμα που πιστεύω πως καιει τους πάντες  είναι οι υποχρεωτικές μεταθέσεις κι προς αυτή την κατευθυνση πρέπει να κατευθυνθούν οι όποιοι αγώνες μας ( αν γίνουν- που σιγά μην γίνουν!!!!!). Ας γίνουν επιτέλους κινητοποιήσεις και μέσα στις Πανελλαδικές! Ας μας επίτάξουν! Θα ακουστούμε όμως έστω και μία φορά κι ας ασχοληθούν μαζί μας έστω και επικριτικά!
Μα μόνο επικριτικά ασχολείται η κοινωνία μαζί μας!
Έχει άδικο άραγε;! Όλοι μας απεχθάνονται αδίκως;!
Εσύ θεωρείς πως έχουν δικιο που μας ΄βάζουν όλους στο ίδιο καζάνι; Απεχθάνομαι να με χαρακτηρίζουν τεμπέλα επειδή νομίζουν πως τα απογεύματα κάθομαι και απολαμβάνω καφέ και τηλεόραση, ενώ εγώ στην πραγματικότητα δουλεύω! Απεχθάνομαι να με απεχθάνονται όλοι οι δημόσιοι και ιδιωτικοί υπάλληλοι που έχουν ελεύθερα τα Σαββατοκύριακά τους ενώ εγώ έχω ένα κάρο εκθέσεις να διορθώσω!

Με απεχθάνονται γιατι; Επειδή είμαι διορισμένη σε ένα μακρινό ορεινό χωριό και ζω με 700 ευρώ, χωρίς να έχω τη δυνατότητα να επισκεφτώ το σπίτι μου το Σαββατροκύριακο; Επειδή κάθομαι 2 μήνες το Καλοκαίρι; Ας αλλάξουν τη νομοθεσία και ας στείλουν τα παιδιά σχολείο και το καλοκαίρι! Δεν εχω πρόβλημα να πάω να δουλέψω!

Ναι, θεωρώ πως με απεχθάνονται αδίκως!
Εσένα προσωπικά ναι σε απεχθάνονται αδίκως. Αλλά το μέσο όρο των υπολοίπων;

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2393 στις: Απρίλιος 27, 2013, 12:07:59 πμ »
Για να ακουστεί και μία διαφορετική άποψη από έναν εκπαιδευτικό.
Καιρός ήταν να αυξηθεί το ωράριο εργασίας μας. Ίσως κάποια μέρα μάθουμε να δουλεύουμε κανονικά και να μην κοροιδεύουμε την κοινωνία.
Οι 16 ώρες ήταν πρόκληση...

Οι 16 ώρες ήταν για αυτούς που ήταν δεκαετίες σε σχολείο. Σε όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα οι γηραιότεροι μειώνουν τις ώρες τους γιατί δεν αποδίδουν το ίδιο (αυτό είναι το βασικό σκεπτικό τουλάχιστον). Ο μέσος όρος είναι περίπου 18,5 ώρες και είναι λίγο πάνω από τον μέσο όρο που υπάρχει στην Ευρώπη. Αν όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα της Ευρώπης είναι λάθος, τότε κάτι θα ξέρεις που τα χαρακτηρίζεις προκλητικά.
Η ουσία είναι πώς θα ανεβάσεις την ποιότητα των 18-19 ωρών και όχι να αυξήσεις τις ώρες του μπέιμπι σίτινγκ για να μην πληρώνεις αναπληρωτές.
Παρεμπιπτόντως, δεν ξέρω τι κάνεις εσύ αλλά εγώ δεν κοροϊδεύω την κοινωνία. Το ότι υπάρχουν εκπαιδευτικοί που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους δεν είναι θέμα ποσοτικό (ωρών εργασίας) αλλά ποιοτικό. Και δεν το λύνεις με αύξηση του ωραρίου.
Πέραν τούτων, η ουσία δεν είναι μόνο στις 2 ώρες αλλά στη συνολική κατάσταση στην εκπαίδευση και στην κοινωνία τα τελευταία χρόνια. Ας γίνει τουλάχιστον αφορμή αυτή η αύξηση να κινητοποιηθεί ο κλάδος για να αλλάξουν λίγο τα πράγματα.
Αν μου ονομάσεις ένα επάγγελμα εκτός από το δικό μας στο οποία θεσμικά μειώνεται το ωράριο εργασίας όσο περνούν τα χρόνια θα συμφωνήσω μαζί σου.

Με όλα τα άλλα συμφωνώ.

Δεν έχω κάτι πρόχειρο στο μυαλό μου, ίσως και να υπάρχει. Πάντως η λογική είναι ότι έχεις να κάνεις με παιδιά και υπάρχει ευαισθησία στο κομμάτι της διαχείρισης τους και πόσο αντέχεις, γιατί είναι αλλιώς να φρικάρεις στη δουλεια και να έχεις ενήλικες και αλλιώς να φρικάρεις και να τα βγάζεις τα θεματάκια σου σε παιδιά.
Όπως και να'χει παντού υπάρχει αυτό γιατί στηρίζεται σε διεθνείς παιδαγωγικές μελέτες, δεν είναι ελληνική πατέντα. Όπως και σε κανένα άλλο επάγγελμα δεν κάνουν τρεις μήνες διακοπές. Υπάρχουν λόγοι που έχει θεσπιστεί πανευρωπαϊκά. Μάλιστα, στη Γαλλία, το διδακτικό ωράριο είναι 14-17 ώρες και οι διακοπές τους-αργίες μας ξεπερνούν κατάτι σε μέρες. Παράλογο είναι και αυτό ή ελληνική πατέντα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 589
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 573
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.