*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 502415 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Panos161

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2562 στις: Απρίλιος 28, 2013, 07:58:36 μμ »
μαγκάκο, κάποιοι ούτε αμπελοφιλοσοφούν και αθόρυβα και χωρίς φανφάρες έχουν προσφέρει  εκθέτοντας τον εαυτό τους στον κλάδο , με ουσία. Ούτε ηττοπάθεια ούτε τίποτα. και στο γράφω εγώ που σπάνια εμφανίζομαι στο φόρουμ και το ξέρουν όλοι. και που μαζί με αρκετούς άλλους , φτάσαμε σχεδόν τον  μισό αιώνα σε μία μπαρουτοκαπνισμένη και ταλαιπωρημένη γενιά. άρα αφενός καλως όρισες στο φόρουμ , αφετέρου κάπου η γραφή πρέπει να μην προσβάλει. και τέλος δεν είναι ηττοπάθεια , ούτε μυστικό , ότι δεν υπάρχει εδώ και χρόνια εμπνευσμένη ηγεσία στους καθηγητές. Αυτά.

Συγνώμη αν φάνηκα εριστικός, δεν ήταν αυτή η πρόθεσή μου, απλά ήθελα να τονίσω οτι δεν πρέπει να χάνουμε τον στόχο μας που δεν  είναι άλλος απο την ανατροπή αυτών που  μας ετοιμάζουν... (και δεν θεωρώ τον εαυτό μου μαγκάκο... ίσως καλλίτερα εξαθλιωμένο εκαιδευτικό)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:51 »

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2563 στις: Απρίλιος 28, 2013, 08:26:45 μμ »
ελάτε σύνταγμα

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2564 στις: Απρίλιος 28, 2013, 09:56:12 μμ »
Πάνο κανένα πρόβλημα , εννοείται. Το καζάνι είναι ίδιο για όλους και λίγο περισσότερο στους έχοντες οικογένεια , άστα...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2565 στις: Απρίλιος 28, 2013, 10:32:32 μμ »
Πηγα και γω για να εχω ζωντανό ρεπορταζ για το pde  ;D
Περιπολικα, ματ, κλουβες κλπ ολα σε παράταξη. Λογικο, αφου υπηρχε πορεια.
Κοσμος ελαχιστος. Παράλογο, αφου ψηφιζαν νεους νόμους εξαθλίωσης
Τα συμπεράσματα δικα σας.
Σε πολη 5,000,000 ? Πόσοι ηταν δεν τους μέτρησα, αλλά λίγοι. Βλεπετε ηταν η πορεια του ΠΑΜΕ και εμεις οι δημοκρατες δεν πάμε σε πορειες ΚΚΕ , έχουμε ιδεολογια....τρομαρα μας!και το ΚΚΕ δεν εχει, ενω στους αλλους περισσευει....
Πάει και αυτό ! ψηφιστηκε...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:55:51 »

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2566 στις: Απρίλιος 28, 2013, 11:22:17 μμ »
Συμφωνω μαζι σου Μαρκο.κι εγω πηγα και μαλιστα ετρεχα να προλαβω μην τυχον κι αργησω κι εχει πολυ κοσμο και δεν μπορω να πλησιασω και τι να δω,λιγους,πολυ λιγους.και απο ο,τι παρατηρησα ηταν κυριως εκπαιδευτικοι μονιμοι.αν ειναι δυνατον,τοσοι αναπληρωτες που ολοι μερα γραφουν εδω στο pde και στον ουσια καταστρεφονται μετα το σημερινο δεν επρεπε να πανε?μεγαλη απογοητευση,δεν το περιμενα.μου ειπε 1 συναδερφος εκει μεγαλος σχετικα οτι απο 150000 ατομα και αλλοι ποσοι αδιοριστοι ημασταν 100?

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2567 στις: Απρίλιος 28, 2013, 11:27:49 μμ »
Συμφωνω μαζι σου Μαρκο.κι εγω πηγα και μαλιστα ετρεχα να προλαβω μην τυχον κι αργησω κι εχει πολυ κοσμο και δεν μπορω να πλησιασω και τι να δω,λιγους,πολυ λιγους.και απο ο,τι παρατηρησα ηταν κυριως εκπαιδευτικοι μονιμοι.αν ειναι δυνατον,τοσοι αναπληρωτες που ολοι μερα γραφουν εδω στο pde και στον ουσια καταστρεφονται μετα το σημερινο δεν επρεπε να πανε?μεγαλη απογοητευση,δεν το περιμενα.μου ειπε 1 συναδερφος εκει μεγαλος σχετικα οτι απο 150000 ατομα και αλλοι ποσοι αδιοριστοι ημασταν 100?

Αυτοί που ήταν αναπληρωτές Αθήνα είναι πολύ ψηλά στον πίνακα και πιστεύουν πως θα πάνε και του χρόνου.. :P :P
Οι υπόλοιποι είναι ή μακριά ή μόλις έφθασαν από μακριά... Πολλοί, βέβαια, δεν γνώριζαν και για την κινητοποίηση.
Πάρα πολλοί  νεότεροι συνάδελφοι είναι γενικότερα κατά αυτών των τρόπων διαμαρτυρίας.  Προτιμούν να διαμαρτύρονται καλύτερα στον μπαμπά και στη μαμά...  ::)

Αποσυνδεδεμένος physicos1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 339
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2568 στις: Απρίλιος 28, 2013, 11:40:03 μμ »
Εχεις δικιο αλλα πως μπορει καποιος να ειναι σιγουρος οτι θα παει του χρονου αφου μολις τωρα διαβασα στο esos 1 αρθρο της ελευθεροτυπιας που εχει αναλυτικα οτι με τις 2 ωρες αυξηση εξοικονομουνται 12000 αναπληρωτες και αρα του χρονου δε θα παρει κανεναν...μολις τωρα το διαβασα..κι εγω σχετικα ψηλα ειμαι αλλα αισθανθηκα οτι υποβιβαζεται ολη η παιδεια με αυτο και πηγα.δεν ξερω,ισως τα βλεπω απαισιοδοξα τα πραγματα.

Αποσυνδεδεμένος BATPAXI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Τοκάτα σε Ρε ελάσσονα. Μοντεράτο, ζιγκ, μενουέτο.
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2569 στις: Απρίλιος 29, 2013, 12:04:09 πμ »
Πετυχαίνουν αν περάσουν αυτά τα μέτρα: 1)να προσλάβουν πιο λίγους αναπληρωτές και ωρομίσθιους - 2)να μη χρειαστεί να διορίσουν νέους μόνιμους άμεσα - 3)να οδηγήσουν ηλικιωμένους συναδέλφους να βγουν σε σύνταξη - 4)να καλύψουν κενά με μηδενικό κόστος, διότι υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί (που ήδη πληρώνονται ως μόνιμοι) θα σταλούν σε διάφορα μέρη της Ελλάδας - 4)να οδηγήσουν ίσως μερικούς συναδέλφους σε παραίτηση, αν δεν αντέχουν αυτές τις μετακινήσεις. Σε κάθε περίπτωση μειώνουν το άμεσο κόστος των δαπανών τους για μισθοδοσίες

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2570 στις: Απρίλιος 29, 2013, 07:25:20 πμ »
Πετυχαίνουν αν περάσουν αυτά τα μέτρα: 1)να προσλάβουν πιο λίγους αναπληρωτές και ωρομίσθιους - 2)να μη χρειαστεί να διορίσουν νέους μόνιμους άμεσα - 3)να οδηγήσουν ηλικιωμένους συναδέλφους να βγουν σε σύνταξη - 4)να καλύψουν κενά με μηδενικό κόστος, διότι υπεράριθμοι εκπαιδευτικοί (που ήδη πληρώνονται ως μόνιμοι) θα σταλούν σε διάφορα μέρη της Ελλάδας - 4)να οδηγήσουν ίσως μερικούς συναδέλφους σε παραίτηση, αν δεν αντέχουν αυτές τις μετακινήσεις. Σε κάθε περίπτωση μειώνουν το άμεσο κόστος των δαπανών τους για μισθοδοσίες
Αυτό που πετυχαίνουν είναι να μην μπορούν να κυκλοφορήσουν πια στου δρόμους. Διότι εσύ, εγώ, μπορεί να μείνουμε άνεργοι , πιθανότατα το έχουμε ξαναζήσει. Όμως το να βρίσκεσαι στην υπουργική καρεκλιά και να εξαφανίζεσαι από παντού, δηλαδή από το ζενίθ στο ναδίρ (βλ. ακατανομάστη) , είναι για αυτούς τραγικό. Ο καιρός έχει γυρίσματα και αυτούς που θα πληρώσει τελευταίος είναι οι ίδιοι. Δυστυχώς κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει. Θα τους το υπενθυμίσουμε εμείς όταν θα τολμήσουν να ξαναζητήσουν την ψήφο μας. 
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2571 στις: Απρίλιος 29, 2013, 09:08:11 πμ »
Aφήσαμε τα πράγματα απο την αρχή της κρίσης στην τύχη τους. Μια αναξια πολιτικη ηγεσια (μιλαω για ολα τα κομματα) δεν ειχε το σθένος,τη δυναμη,τη τολμη, τη μαγκια να μη σκύψει το κεφάλι. Τωρα πλεον δύσκολα αλλάζει κάτι. Και μη μου πειτε δυναμικη συμμετοχη και μαζική κλπ κλπ αυτό δεν "παιζει" (προς το παρον τουλαχιστον) οπως βλεπουμε στις διαμαρτυρίες....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2572 στις: Απρίλιος 29, 2013, 10:08:03 πμ »
Μην είστε άδικοι κάποιοι. Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα. Θα μπορούσαν τα "μπουμπούκια" που μας εκπροσωπούν να οργανώσουν πορείες και σε άλλες πόλεις. Οι αναπληρωτές πληρωνόμαστε στις 11 του μήνα. Προσωπικά έχω 100 ευρώ για να περάσω μέχρι τότε. Μεσολαβεί Πάσχα και χίλιες δυο υποχρεώσεις. Δεν έχουμε όλοι την πολυτέλεια να ερχόμαστε Αθήνα. Όσο για το ΠΑΜΕ και το κάθε ΠΑΜΕ καθότι κατ'εμέ τα κόμματα πέθαναν, δεν θέλω κάθε πορεία των εκπαιδευτικών να παίρνει πολιτική χροιά. Είμαστε απλοί, ταλαιπωρημένοι εκπαιδευτικοί. Όχι σώνει και καλά κομματικοποιημένοι. Έλεος πια με το ΠΑΜΕ.

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2573 στις: Απρίλιος 29, 2013, 12:37:38 μμ »
καμια ανοχη.δεν παει αλλο ,ασ βρουμε τον τροπο να ξεσηκωθουμε.χθες ειμαστε 10 αναπληρωτες και 50 μονιμοι.το καλολαιρι δεν εχει παραλια εχει αγωνες αν θελουμε να ζησουμε!!!

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2574 στις: Απρίλιος 29, 2013, 12:43:18 μμ »
Τώρα που είπες για το ΠΑΜΕ.. και ένας μουστάκιας πριν 3-3.5 χρόνια έλεγε στα προεκλογικά σποτάκια "Πάμε!" (αλλά δεν μας είπε ότι εννοούσε στο γκρεμό  ::) )

Μία διαδήλωση εκπαιδευτικών, από τη στιγμή που γίνεται, είναι πολιτική (ίσως εννοούσες να μην παίρνει κομματική χροιά). Από 'κει και πέρα, καλά είπε ο Μάρκος, αφήσαμε τα πράγματα από την αρχή στην τύχη τους. Θα προσθέσω ότι ποτέ δεν είναι αργά, κάθε στιγμή - όσο κι αν φαίνεται να είναι αργά - μπορείς να περισώσεις κάτι και να ξεκινήσεις αντίστροφη πορεία (αλλιώς, αν μοιρολατρούσαμε, θα είχαμε ακόμα βασιλεία, χούντες, κατοχή κ.ο.κ.).
Θα διαφωνήσω με τον Μάρκο στο ότι η ανάξια (αυτό ισχύει) πολιτική ηγεσία "δεν ειχε το σθένος,τη δυναμη,τη τολμη, τη μαγκια να μη σκύψει το κεφάλι". Φοβάμαι (είμαι σίγουρος δηλαδή, και πολλοί το ξέρουμε καιρό τώρα) ότι αυτή η ηγεσία δεν είχε τη θέληση, διότι ακολουθεί δεκαετίες τώρα συγκεκριμένες πολιτικές και έχει συγκεκριμένη ιδεολογία που υπηρετεί πιστά. Το σθένος, τη δύναμη, την τόλμη και τη μαγκιά να μη σκύψει το κεφάλι πρέπει να τη βρει μόνος του ο λαός (τουλάχιστον σημαντικό μέρος του, αφού δεν πρέπει να έχουμε αυταπάτες ότι όλοι θα κάνουν το ίδιο...).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2575 στις: Απρίλιος 29, 2013, 12:43:55 μμ »
Oπωσδήποτε και ΔΕΝ εχει να κανει με το κάθε ΠΑΜΕ. Οι απλοι, ταλαιπωρημένοι εκπαιδευτικοι (οπως λες) δεν εμφανιστηκαν για να αντιδρασουν. Ολοι ξερουμε πως το πεζοδρόμιο ειναι σκληρό....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160918
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 695
Σύνολο: 703

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.