*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 502595 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2576 στις: Απρίλιος 29, 2013, 12:49:14 μμ »
Το σθένος, τη δύναμη, την τόλμη και τη μαγκιά να μη σκύψει το κεφάλι πρέπει να τη βρει μόνος του ο λαός (τουλάχιστον σημαντικό μέρος του, αφού δεν πρέπει να έχουμε αυταπάτες ότι όλοι θα κάνουν το ίδιο...).

Συμφωνώ Landau,
κάνουν το ιδιο με το να μη συμμετεχουν/ συμμετεχουμε. Συνεπως, μεχρι να βρει τη "μαγκιά" του ο λαος - που δυσκολο το βλεπω- θα ειμαστε "ραγιάδες"
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:44:38 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2577 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:18:51 μμ »
Εγώ θα συμφωνήσω με την άποψη οτι μεγάλος αριθμός των άμεσα θιγόμενων είναι μακριά από την Αθήνα, μη έχοντας τη δυνατότητα να παραβρεθεί στην πορεία!
  

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2578 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:34:23 μμ »
Κι εγώ θα ξαναπώ ότι πεζοδρόμια δεν έχει μόνο η Αθήνα. Εάν θέλουν οι εκπρόσωποί μας μαζική συμμετοχή να οργανώσουν διαμαρτυρίες σε όλη την Ελλάδα.

Αποσυνδεδεμένος panoptic

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2579 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:36:34 μμ »
Α.Δ
ΝΙΩΘΩ ΕΝΟΧΕΣ…
Τι θα έγραφε η Κασσιανή για το ωράριο ( και τις αμαρτίες; )των εκπαιδευτικών.

Η αλήθεια πρέπει να λέγεται , όσο και εάν μας ενοχλεί. Ναι , ο έλληνας εκπαιδευτικός δουλεύει λιγότερες ώρες από όσο δουλεύουν άλλοι κλάδοι εργαζομένων. Μπορεί σύμφωνα με τα διεθνή στοιχεία να αμείβεται χαμηλά( χαμηλότερα ακόμη και από τους Μεξικανούς συναδέλφους του , εάν υπολογίσουμε τους μισθούς όχι κατ όνομα , αλλά με βάση το ισοδύναμο της αγοραστικής δύναμης),αλλά δουλεύει λίγες ώρες.
Βέβαια θα μου πεις ότι το πόσες ώρες δουλεύει δεν ταυτίζεται με το διδακτικό ωράριο .(Όπως για παράδειγμα όταν υπολογίζουμε το ωράριο των πυροσβεστών δεν υπολογίζουμε το πόσες ώρες σβήνουν φωτιές ή βγάζουν πολίτες από το ασανσέρ). Αλλά και πάλι…
Βέβαια θα μου πεις ότι υπάρχει και εκείνη η μελέτη που λέει ότι μία ώρα διδακτική ισοδυναμεί με3 ώρες δουλειάς γραφείου και άρα δουλεύει άνω από 60 ώρες την εβδομάδα. Σύμφωνοι. Αλλά πρέπει να κλείσω 10 εκατομμύρια έλληνες μέσα σε μια αίθουσα 25 τ.μ. ,με ένα μόνο παιδί (και όχι 25 ή 30 και μάλιστα σύγχρονα παιδία, όχι από εκείνα της δεκαετίας του εβδομήντα από την διαφήμιση της Οβομαλντίνης), με την υποχρέωση να έχουν την αποκλειστική του προσοχή για 45 λεπτά, για να καταλάβουν, βιωματικά, την επιστημονική εγκυρότητα της άνωθεν μελέτης.
Αλλά και πάλι… λίγες ώρες είναι. Είναι;;
Ας το δούμε λίγο αλλιώς και ας μιλήσουμε με απαγορευμένες λέξεις.
Σήμερα βιώνουμε μια πρωτοφανή κρίση. Δεν είναι απλά κρίση χρέους, είναι καπιταλιστική κρίση.( 1){ωχ, τι μας λέει πάλι}. Σε απλή γλώσσα μεταφράζεται ως εξής: οι πιο ισχυρές χώρες επιβάλλουν να την πληρώσουν οι λιγότερες ισχυρές και η αστική τάξη(2) τα υπόλοιπα στρώματα(μεσοαστοί, μικροαστοί και κυρίως εργαζόμενοι).
Παράδειγμα: πως θα μειώσω τις δαπάνες στην παιδεία; Μειώνω μισθούς και περικόπτω θέσεις εργασίας. (ιδού και η αύξηση ωραρίου). Και επειδή η Ελλάς δεν είναι γηραιά Αλβιών η κάτι αντίστοιχο, πως θα διαχειριστώ ένα ποσοστό ανεργίας της τάξης του 35% (το Δεκέμβριο του 2013); Πετάω στην κοινωνική αρένα 140.000 θέσεις στο Δημόσιο καταργώντας τη μονιμότητα. Πίσω και από το 1913, στις ζούγκλες της Αφρικής και χωρίς τον Γκιαούρ Ταρζάν να μας σώζει από τους κανίβαλους.
Ποια είναι η υποχρέωση των εργαζομένων; Να μεταφέρουν την κρίση στις πλάτες των εχόντων και κατεχόντων. Και εδώ κάπου μπαίνει το διαβολάκι της Συλλογικής Ενοχής που τα σύγχρονα Βατικανό κατασκευάζουν, με επιμέλεια, στη Θεία Λειτουργία των 8 μ.μ.
Αλλά ας δούμε πως , δια μέσου της Ορθοδοξίας του δόγματος , απαντάμε στην Καθολική Ενοχή.
Ας αντιστρέψουμε το παράδειγμα, έτσι για να κάνουμε τον Πρετεντέρη να πάθει ένα στιγμιαίο εγκεφαλικό: τι θα γινόταν αν αντί για αύξηση διδακτικού ωραρίου , είχαμε μείωση:
Η μεγαλύτερη μάστιγα για τη ζωή εκατομμυρίων εργαζόμενων ανθρώπων είναι η ανεργία. Με μείωση του Διδακτικού ωραρίου(και όχι του συνολικού – μέσα σε αυτό καλύπτουμε τις ανάγκες μας για μελέτη, προετοιμασία , διόρθωση, διοικητικά καθήκοντα, εθελοντικές εργασίες , προετοιμασία project, σχολικών εορτών και δραστηριοτήτων, μαθημάτων αλληλεγγύης κλπ) κατά 2 μόνο ώρες , όχι μόνο δεν θα χάσουν τη δουλεία τους 30.000 νέοι, αλλά θα εξασφαλιστεί εργασία άμεσα και έμμεσα για 30.000 νέους άνεργους.(10.000 θέσεις στο δημόσιο ισοδυναμούν με άλλες 20.000 στον ιδιωτικό τομέα ,-πραγματικές θέσεις και όχι 5μηνα μαϊμού μέσω κομματικοχορηγούμενων ΕΣΠΑ.
Αλλά ξεχνάμε μια μικρή λεπτομέρεια. Δεν υπάρχουν λεφτά.
Εδώ είναι , καημένε Σίγκμουντ, που η μεσαιωνική Καθολική ενοχή συναντά τα πρωτόγονα Ταμπού. Ας ξεφύγουμε τον πειρασμό να ρωτήσουμε πως, σε μια κοινωνία που η συμπαθεστάτη , παρ ολίγον σύζυγος πρωθυπουργού και νυν μαύρο πρόβατο, κ.Βίκυ , ξοδεύει 12.000 ευρώ για ένα κορδόνι για την κουρτίνα του σαλονιού της, δεν υπάρχουν λεφτά. Πιθανόν οι λοιποί εκπρόσωποι της τάξης της να σιτίζονται στην αρχιεπισκοπή. Και ας παρακάμψουμε τους κακεντρεχείς δογματικούς φίλους μου , που επειδή μάθαν κάποτε προπαίδεια τα βάλαν κάτω και είπαν: 185 δις το ΑΕΠ δια 10 εκ. Έλληνες μας κάνει 18.500 ευρώ το χρόνο. Σε μια τετραμελή οικογένεια αντιστοιχούν κοντά στα 80.000 ευρώ. Ποιος @*@* καρπώνεται τα 60.000 που μου λείπουν. Ας μιλήσουμε λοιπόν με νούμερα.
Στην πραγματικότητα οι δαπάνες για μισθούς , ακόμη και το αμαρτωλό έτος 2009 ήταν 11 δις ενώ τα κρατικά έσοδα ήταν γύρω στα 50 δις . Είναι προφανές πως δε δανειζόμαστε για να πληρώσουμε μισθούς . Αντίθετα οι λεγόμενες Γενικές Δαπάνες της Κυβέρνησης ήταν 10,6 δις και οι τόκοι για τα χρέη(που ποτέ δεν πήγαιναν για μισθούς) ήταν 6,7 δις . αλλά δεν είναι μόνο ο τομέας των εξόδων , είναι και των εσόδων όπου η Ελλάδα καταφέρνει να μετατρέψει σε έσοδα δημοσίου μόνο το 20% του ΑΕΠ, όταν ο μέσος όρος στην Ευρώπη είναι 30%.
Με ένα πιο δίκαιο φορολογικό σύστημα θα μπορούσαμε να εξασφαλίσουμε 20 ή 25 δις επιπλέον το χρόνο. Από αυτά τα 25 δις θα μπορούσαν να διατεθούν 180 εκ. που θα εξασφάλιζαν 10.000 θέσεις εργασίας επιπλέον στην εκπαίδευση και άλλες 20.000 (έμμεσα ) στον ιδιωτικό τομέα(όπου αντίστοιχα θα επανατροφοδοτούσαν την πραγματική οικονομία και άρα και τα δημόσια ταμεία με επιπλέον έσοδα και μεσοπρόθεσμα θα προχωρούσαν σε μερική απόσβεση της δαπάνης).
Γιατί η κυβέρνηση δεν προχωρά στη λήψη τέτοιων μέτρων (ή αντίστοιχων)αλλά αντίθετα κάνει ότι μπορεί για να οδηγήσει και το δημόσιο σχολείο και την πραγματική οικονομία σε διάλυση; Είναι ανίκανοι; Όχι βέβαια. Η απάντηση ξεπερνάει τα όρια αυτού του κειμένου.
Προς το παρών ας μείνουμε εδώ: δεν δεχόμαστε την αύξηση του Διδακτικού Ωραρίου κατά 2 ώρες γιατί αυτό θα σημάνει άμεσα την ανεργία 30.000 , κυρίως νέων. Είναι εφικτό και είναι και κοινωνικά αναγκαίο. Ή όχι;
Σημείωση:Οι αριθμοί (1), (2) αναφέρονται σε λέξεις «ξύλινες», όπου όμως ακόμη δεν έχει βρεθεί η κατάλληλη λέξη να τις αντικαταστήσει.
Το παρών κείμενο κατασκευάστηκε στη βάση της λογικής : « η καλύτερη επίθεση, είναι η επίθεση»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:44:38 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2580 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:37:47 μμ »
Εγώ θα συμφωνήσω με την άποψη οτι μεγάλος αριθμός των άμεσα θιγόμενων είναι μακριά από την Αθήνα, μη έχοντας τη δυνατότητα να παραβρεθεί στην πορεία!

Δεν είναι ετσι. Απο τους 20,000 στην Αττικη ηταν μονο 30 !!! Εκ των οποιων 6-7 ηρθαν απο επαρχια....Αυτο λεει πολλα για τους εν τη Αττική οικούντες... "δυσαρεστημένους " εκπαιδευτικους. Συμπερασμα δικο μου: Πολυ καλα μας κανουν, τετοιοι που μαθαμε να ειμαστε...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος trekto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2581 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:55:27 μμ »
Εγώ θα συμφωνήσω με την άποψη οτι μεγάλος αριθμός των άμεσα θιγόμενων είναι μακριά από την Αθήνα, μη έχοντας τη δυνατότητα να παραβρεθεί στην πορεία!

Δεν είναι ετσι. Απο τους 20,000 στην Αττικη ηταν μονο 30 !!! Εκ των οποιων 6-7 ηρθαν απο επαρχια....Αυτο λεει πολλα για τους εν τη Αττική οικούντες... "δυσαρεστημένους " εκπαιδευτικους. Συμπερασμα δικο μου: Πολυ καλα μας κανουν, τετοιοι που μαθαμε να ειμαστε...

Μάλλον καλά κάνανε και δεν ήρθανε, αφού δεν ήρθε το ΔΣ της ολμέ τι να κάνουν;
Αύριο Τρίτη όμως που συνεδριάζει το ΔΣ της ολμε στην οδό κορνάρου 2 και ερμού γωνία στις 12 η ώρα, νομίζω θα έρθουν περισσότεροι.
http://www.cartoonstock.com/lowres/wpa0649l.jpg

Κατά την διάρκεια της απεργίας, αν κάποιος συνάδελφος είναι σε θέση κλειδί, θέλει να απεργήσει αλλά δεν μπορεί λόγω οικονομικού, παρακαλώ να μου στείλει pm.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2582 στις: Απρίλιος 29, 2013, 01:55:49 μμ »
Εγώ θα συμφωνήσω με την άποψη οτι μεγάλος αριθμός των άμεσα θιγόμενων είναι μακριά από την Αθήνα, μη έχοντας τη δυνατότητα να παραβρεθεί στην πορεία!

Δεν είναι ετσι. Απο τους 20,000 στην Αττικη ηταν μονο 30 !!! Εκ των οποιων 6-7 ηρθαν απο επαρχια....Αυτο λεει πολλα για τους εν τη Αττική οικούντες... "δυσαρεστημένους " εκπαιδευτικους. Συμπερασμα δικο μου: Πολυ καλα μας κανουν, τετοιοι που μαθαμε να ειμαστε...

Aν μιλάς για τους μονίμους, μπαινάκης-βγαινάκης. Αλλά μην ξεχνιέσαι..αυτοί είναι "μόνιμοι"..όχι απλοί αναπληρωτές σαν κι εμάς..Και μην μου πείτε ξανά ότι δεν είναι όλοι οι μόνιμοι έτσι. Σαφώς και δεν είναι. Αλλά όταν τη στιγμή που παίρνει όλων μας η γούνα φωτιά, το να ακούς "συναδέλφους" να λυπούνται δήθεν τους κακόμοιρους αναπληρωτές που δεν θα έχουν ψωμί του χρόνου και όχι τους ίδιους τους εαυτούς τους (αύξηση ωραρίου, κατάργηση οργανικών, συγχωνεύσεις, απολύσεις κτλ-κτλ-κτλ) φαντάζει αν μη τι άλλο τραγελαφικό. Από τέτοια άτομα μην περιμένεις καμία διαμαρτυρία. Τους ζούμε στα σχολεία τόσα χρόνια τώρα. Στο σχολείο που είμαι φέτος το πρόβλημα κάποιων είναι ποιός σκόραρε υψηλότερα στον ΑΣΕΠ άρα είναι και καλύτερος εκπαιδευτικός!!!!! :P :P ??? Μας κοροιδεύετε τώρα???? Καλά μας κάνουν όπως λές Μάρκο.

Αποσυνδεδεμένος anestios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2583 στις: Απρίλιος 29, 2013, 02:40:50 μμ »
Συμφωνώ απόλυτα. Οι μόνιμοι, ακόμα και οι νεότεροι, δεν ενδιαφέρονται ούτε για εξορθολογισμό της εκπαίδευσης, ούτε για άρση των αδικιών, ούτε για τη διεύρυνση της β' ανάθεσης. Κρύβονται πίσω απο την οργανικη τους και την παλαιότητά τους στο σχολείο και τυρβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2584 στις: Απρίλιος 29, 2013, 03:01:20 μμ »
Ξέρετε τι προσπαθώ να πετύχω εδώ και κάποια χρόνια; Το να λέω την αλήθεια στον εαυτό μου. Να μην με εξαπατώ. Κάποιες φορές το πετυχαίνω, κάποιες όχι. Στις περιπτώσεις που το καταφέρνω παρατηρώ ότι αποτελεί μια καλή αρχή για να βρω τι πραγματικά με ενοχλεί, τα πραγματικά αίτια και μπαίνω σε μια τροχιά. Σε μια "αληθινή" πορεία.

Δεν πάει ο άλλος στη συγκέντρωση και του φταίει το ΠΑΜΕ, ο ΣΥΡΙΖΑ, η ΑΝΤΑΡΣΥΑ, οι Αντιεξουσιαστές και πάει λέγοντας... Δεν είμαι οργανωμένος σε κανένα κόμμα. Από το 2008 και μετά. Από όταν άρχιζαν να σφίγγουν τα γάλατα, έχω χάσει ελάχιστες πορείες. Πάντα κάπου βρίσκω να χωθώ. Πάντα βρίσκω την ΟΛΜΕ ή τη ΔΟΕ (δε με ενοχλεί). Καμιά συλλογικότητα και κάποιες φορές περπατώ μέσα στην πορεία με δυο τρεις γνωστούς και φίλους. Δε θα με κολλήσουν καμιά αρρώστια οι του ΠΑΜΕ, ΣΥΡΙΖΑ και λοιποί. Δεν κατεβαίνω γι' αυτούς στις πορείες, ούτε για τους εκλεγμλενους της ΟΛΜΕ ή της ΔΟΕ ή του οποιουδήποτε. Κατεβαίνω γιατί ψάχνω να βρω τρόπο αντίδρασης, αγώνα. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό αποδίδει (αν και η ιστορία μας το έχει πιστοποιήσει ουκ ολίγες φορές) αλλά δεν έχω κάτι άλλο να κάνω. ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ. Με ρίχνει. Προτιμώ να πιω τον καφέ μου στην πλατεία. Να βρώ άλλους ανθρώπους και να μοιραστώ την αγωνία μου. Να ακούσω καμιά άλλη άποψη. Να συμφωνήσω και να διαφωνήσω. Και αν πάρω και κάτι είμαι καλά. Δεν κάνω επαναστατική γυμναστική. Ψάχνομαι...

Ας πούμε την αλήθεια. Δεν θέλουμε να σηκωθούμε από τον καναπέ. Αλλά ας το παραδεχτούμε. Μην τα ρίχνουμε αλλού και άθελα μας λειτουργούμε ως προβοκάτορες. Προσωπικά δε θα μιλήσω άσχημα για κανέναν άνθρωπο που πιστεύει σε κάτι και είναι στο δρόμο...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2585 στις: Απρίλιος 29, 2013, 03:21:32 μμ »
black21  είπες αληθειες. Προσωπικά δεν με "αγγιζουν" τα νεα μετρα και ευτυχως μεχρι τωρα ολα καλα πανε. Κι ομως ημουν και ειμαι στις πορειες σχεδον πάντα. Να ανακατευτω στο πληθος, να ακουσω τους διπλανους μου....Και ναι, θα παω για μια μπυρα μετά να μιλησω με συναδελφους,θα χτυπησω κανα σουβλακι στο δρομο,  θα ανταλλαξω αποψεις, θα "κερδισω' κατι, μιά ιδεα, μια αποψη.
Και ναι, δυστυχως που το λεω αλλα αυτο νιωθω: δεν λυπαμαι. Ψεμματα θα πω αν πω "κρίμα".... Οταν διαβαζοντας εδω μεσα ολων τα παραπονα και τις ανησυχιες και βλεπω πως στους δρομους κανεις δεν κατεβαινει, απογοητευομαι αλλα και "σκληραινω"....
Και δεν μιλω για τα μελη του φορουμ, γιατι 1ον δεν γραφουν αρκετοι, αλλα οι ιδιοι και οι ιδιοι και 2ον αυτοι ισως ειναι σε επαρχια και δεν μπορουν να λαβουν μερος. Ομως αυτοι εκπροσωπουν χιλιαδες αλλους συναδελφους και αυτοι, δεν υπαρχουν.... 
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2586 στις: Απρίλιος 29, 2013, 03:45:21 μμ »
Προσωπικά δε θα μιλήσω άσχημα για κανέναν άνθρωπο που πιστεύει σε κάτι και είναι στο δρόμο...

Mα υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σ'  αυτήν την κοινωνία που να πιστεύουν πραγματικά σε οποιοδήποτε ΚΑΤΙ;
Ιδεολογίες, θρησκείες, αρχές, οράματα είτε περιφρονούνται σαν γραφικότητες είτε προσεγγίζονται επιφανειακά για το θεαθήναι.
Άνθρωποι που υπεράνω όλων έχουν το χρήμα είναι εκβιάσιμοι από όποιον ελέγχει τη ροή του.
Άνθρωποι που υπεράνω όλων έχουν τον εαυτό τους στο σήμερα, αδιαφορούν για το αύριο όλων.
Άνθρωποι που δεν πιστεύουν ότι υπάρχουν πράγματα ανεκτίμητα, παραιτούνται κι από κάθε προσπάθεια προστασίας τους.
Με ποιο κίνητρο να σηκωθούν από τον καναπέ; ::)

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 29, 2013, 03:48:52 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2587 στις: Απρίλιος 29, 2013, 03:58:08 μμ »
Προσωπικά δε θα μιλήσω άσχημα για κανέναν άνθρωπο που πιστεύει σε κάτι και είναι στο δρόμο...

Mα υπάρχουν πολλοί άνθρωποι σ'  αυτήν την κοινωνία που να πιστεύουν πραγματικά σε οποιοδήποτε ΚΑΤΙ;
Ιδεολογίες, θρησκείες, αρχές, οράματα είτε περιφρονούνται σαν γραφικότητες είτε προσεγγίζονται επιφανειακά για το θεαθήναι.
Άνθρωποι που υπεράνω όλων έχουν το χρήμα είναι εκβιάσιμοι από όποιον ελέγχει τη ροή του.
Άνθρωποι που υπεράνω όλων έχουν τον εαυτό τους στο σήμερα, αδιαφορούν για το αύριο όλων.
Άνθρωποι που δεν πιστεύουν ότι υπάρχουν πράγματα ανεκτίμητα, παραιτούνται κι από κάθε προσπάθεια προστασίας τους.
Με ποιο κίνητρο να σηκωθούν από τον καναπέ; ::)

Ποιο είναι το κίνητρο; Σε λίγο θα μας κόψουν αυτό με το οποίο καθόμαστε στον καναπέ.

Τι πιστεύουν οι νεότεροι οι περισσότεροι εκ των οποίων είναι άνεργοι ή οδηγούνται προς την ανεργία; Ότι αυτοί οι απατεώνες που μας κυβερνούν θα μας οδηγήσουν σε καλύτερες μέρες;
Τι πιστεύουν κάποιοι που είναι παλαιότεροι και αμείβονται αυτή την στιγμή καλύτερα; Τυχαίο είναι ότι τους ωθούν στην σύνταξη; Γνωρίζετε πόση θα γίνει η σύνταξη σε λίγα χρόνια για όλους σε λίγα χρόνια στην Ελλάδα και αργότερα σε πολλές-πολλές χώρες στην Ε.Ε;

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5717
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2588 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:06:21 μμ »
Πιστεύουν τα κανάλια που τους λένε ότι το "όχι" είναι μια χίμαιρα και ότι προσεχώς έρχεται παράδεισος.
Όσο είναι δέσμιοι της μίας και μοναδικής αλήθειας τους, μην περιμένεις να καταλάβουν ότι αργά ή γρήγορα θα φάνε το χαστούκι της ζωής τους.  :P
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2589 στις: Απρίλιος 29, 2013, 04:49:55 μμ »
Τώρα που αυξήθηκε το ωράριο των καθηγητών στις 23 ώρες, από πόσες ώρες και πάνω θα θεωρείται ένας αναπληρωτής πλήρους ωραρίου;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 745

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.