*

Αποστολέας Θέμα: Αύξηση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 502572 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2646 στις: Μάιος 11, 2013, 11:51:37 πμ »
killbil
δε διαφωνώ με το σκεπτικό σου (ειδικά με το 3) αλλά θέλω να επισημάνω (για τα 1 και 2) ότι δε λαμβάνεις υπόψη ότι πολλοί συνάδελφοι  (και ακόμα περισσότεροι μετά το +2) υπηρετούν την ίδια μέρα σε 2 σχολεία, και αυτό μπορεί να συμβαίνει και για 2-3 μέρες την βδομάδα.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:42 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2647 στις: Μάιος 11, 2013, 12:11:37 μμ »
Έτσι είναι Dorea! Αυτό που πρέπει να διεκδικούμε είναι η ποιότητα του σχολείου με λιγότερους μαθητές ανά τμήμα. Λιγότερους οπωσδήποτε από 25 και στην Γ΄ τάξη ακόμη λιγότερους όσο ισχύει αυτό το σύστημα των πανελληνίων.
 Παρέμβαση με πρότασή μας για φιλοσοφία του νέου λυκείου.
 Όχι στα σχολεία τέρατα που στεγάζονται συνήθως και σε ανεπαρκείς κτιριακές εγκαταστάσεις.
 Τα σχολεία να στελεχώνονται με το απαραίτητο βοηθητικό προσωπικό όπως στις άλλες χώρες της Ε.Ε.
 Τα σχολεία να διαθέτουν εργαστήρια, βοηθητικές αίθουσες για προβολή με projector και άλλες δραστηριότητες.
 Τα σχολεία να ενισχύονται επαρκώς οικονομικά για την μετακίνηση των μαθητών, την θέρμανση, γραφικό υλικό....
 Να σταματήσει η τρομοκρατία με τα πειθαρχικά για οποιοδήποτε λόγο
 Να ενισχυθεί ο μισθός τουλάχιστον του πρωτοδιοριζόμενου που διδάσκει μακριά από το σπίτι του.

Killbill και εγώ συμφωνώ γενικά αλλά η παραμονή των εκπαιδευτικών στο σχολείο να θεωρείται υποχρεωτική μόνο για τα σχολεία που έχουν την απαραίτητη υποδομή για την ταυτόχρονη παραμονή των εκπαιδευτικών σε αυτά. Όχι όπως οι αγελάδες ή τα πρόβατα.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2648 στις: Μάιος 11, 2013, 12:18:35 μμ »
Θα ήθελα να συμπληρώσω στα αιτήματά μας να ζητάμε και κατάλληλα εκπαιδευμένο άτομο ή κοινωνιολόγο ή ψυχολόγο που θα εντοπίζει παιδιά που ζουν σε προβληματικό οικογενειακό περιβάλλον είτε λόγω οικονομικών είτε άλλων κοινωνικών λόγων και να τα βοηθάει και στην πράξη σε συνεργασία με άλλους φορείς. Τουλάχιστον για τα μεγάλα σχολικά συγκροτήματα που βρίσκπονται σε περιοχές με πολλά προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2649 στις: Μάιος 11, 2013, 01:50:40 μμ »
Πρέπει να αλλάξουμε μυαλά γονείς-καθηγητές-μαθητές, και να πιστέψουμε στο σχολείο. Όσο επικρατεί η αντίληψη "πάμε στο σχολείο για χαβαλέ αφού θα μας τα μάθουν το απόγευμα στο φροντιστήριο", η κατάσταση δεν θα αλλάξει και 5 μαθητές να έχει η κάθε τάξη!

Γιατί, και στο εξωτερικό δεν είναι μικρά τα τμήματα, όμως τα φροντιστήρια εκεί δεν ξεπηδάνε σαν τα μανιτάρια όπως εδώ. Ξένες γλώσσες ας πουμε μαθαίνουν στο σχολείο και όχι στα φροντιστήρια. Είναι θέμα νοοτροπίας. Εμας μας φταίνε όλα εκτός από το στραβό μας το μυαλό.

παιδιά πάντως ξεφύγαμε από το θέμα που είναι η αύξηση του ωραρίου.
Ας ανοίξουμε ένα θέμα (δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη) με προτάσεις για μια καλύτερη εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:28:42 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1718
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2650 στις: Μάιος 11, 2013, 02:18:44 μμ »
Ξέρουμε τι ισχύει με τους υπεύθυνους εργαστηρίων και τους τομεάρχες;Δηλαδη οι υπεύθυνοι εργαστηρίων εξακολουθούν να έχουν - 3 ώρες απο το ωράριο που πρέπει να έχουν ή όχι.
Επειδή πολλοί έχουν μπερδευτεί:
Στα ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ/ΣΕΚ δεν υπάρχει "μείωση ωραρίου". Αν είσαι υπεύθυνος εργαστηρίου και έχεις κάτω από 20 χρόνια έχεις 18 ώρες και αν έχεις πάνω από 20 έχεις 16. Δεν έχει σημασία ποιο είναι το υποχρεωτικό σου ωράριο. Αυτά θα γίνουν αντίστοιχα 20 και 18.

Μείωση ωραρίου υπάρχει μόνο για τους υπεύθυνους ΣΕΦΕ και ΣΕΠΕΗΥ. Από το υποχρεωτικό σου ωράριο αφαιρείς 3 ώρες.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2651 στις: Μάιος 11, 2013, 02:56:36 μμ »
killbil
δε διαφωνώ με το σκεπτικό σου (ειδικά με το 3) αλλά θέλω να επισημάνω (για τα 1 και 2) ότι δε λαμβάνεις υπόψη ότι πολλοί συνάδελφοι  (και ακόμα περισσότεροι μετά το +2) υπηρετούν την ίδια μέρα σε 2 σχολεία, και αυτό μπορεί να συμβαίνει και για 2-3 μέρες την βδομάδα.
δεν είναι πρόβλημα αυτό. Για αυτούς τους καθηγητές μπορεί να βγει ένα πρόγραμμα ότι τις τάδε μέρες και ώρες δέχεται γονείς στο ένα σχολείο, και τις ταδε στο άλλο.

Το θέμα είναι να αλλάξουμε την γνώμη της κοινωνίας για εμάς, και όσο κάνουμε το 3ωράκι μας και μετά την κοπανάμε, αυτό δεν πρόκειται να γίνει.
Ούτε η δικαιολογία ότι δουλεύουμε σπίτι πείθει την κοινωνία. Γιατί και ένας οποιοσδήποτε υπάλληλος θα μπορούσε να πάρει την γραφειοκρατική δουλειά και να την κάνει σπίτι του.
Πρέπει και οι καθηγητές να έχουμε ωράριο, όπως όλος ο κόσμος.

Αποσυνδεδεμένος daskala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2652 στις: Μάιος 11, 2013, 03:07:18 μμ »
Πουθενά στον κόσμο δε δουλεύουν οι καθηγητές με συγκεκριμένο ωράριο! Γιατί υποτιμάτε τους εαυτούς σας και την εκπαίδευση εξισώνοντάς τη με τις διοικητικές υπηρεσίες; Σε λίγο θα ζητήσετε να έχουν και στα Πανεπιστήμια αυστηρό ωράριο!!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2653 στις: Μάιος 11, 2013, 03:14:29 μμ »
Αντιθέτως, πουθενά στον κόσμο δεν κάνουν το 3ωρό τους και μετά πάνε σπίτι τους.
Δεν υποτιμώ τον καθηγητή. Ισα ίσα, αξία προσπαθώ να μας  δώσω για να μην μας λένε τεμπέληδες.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2654 στις: Μάιος 11, 2013, 03:26:29 μμ »
 Απλά στο εξωτερικό, σε κάποιες χώρες, έχουν την προσωπική τους αίθουσα, όπου είναι και γραφείο τους και εκεί τα κάνουν όλα, διόρθωση γραπτών, δέχονται γονείς, προετοιμασία, έχουν υπολογιστή κλπ!
  

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2655 στις: Μάιος 11, 2013, 03:38:27 μμ »
Είμαι διορισμένη 7 χρόνια και το επόμενο έτος πάω στον όγδοο, με ειδικότητα ΠΕ 19. Στο σχολείο που έχω   την οργανική θέση με 5 διδακτικές ώρες και 3 εργαστηρίου πληροφορικής δεν συμπληρώνω το υποχρεωτικό μου ωράριο και συμφωνα με το Π.Δ πολλοί συνάδερφοι μου στην ίδια περιοχή μετάθεσης δεν καλύπτουν το ωράριο τους. Για ΄β  ανάθεση στα μαθηματικά, φέτος στο σχολείο πήρανε ωρομίσθια, του χρόνου με την αύξηση ωραρίου ο μαθηματικός ίσως να καλύπτει τις ώρες της ωρομίσθιας. θέλω να ρωτήσω οι υποχρεωτικές μεταθέσεις μόνο στην οικεία περιφέρειακή διεύθυνση που ανήκεις ή  και σε άλλες θα μπορείς να κάνεις αίτηση όταν θα ξεκινήσουν να γίνονται αιτήσεις; 

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2656 στις: Μάιος 11, 2013, 03:43:31 μμ »
Απλά στο εξωτερικό, σε κάποιες χώρες, έχουν την προσωπική τους αίθουσα, όπου είναι και γραφείο τους και εκεί τα κάνουν όλα, διόρθωση γραπτών, δέχονται γονείς, προετοιμασία, έχουν υπολογιστή κλπ!
και εσύ πιστεύεις ότι αν στον Ελληνα του έδιναν γραφειάρα και air condition θα γούσταρε και θα καθόταν στο σχολείο 8:00 με 2:00?
πολύ αμφιβάλλω. είναι όπως τον μάθεις!  ;D

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2657 στις: Μάιος 11, 2013, 03:56:58 μμ »
Είμαι διορισμένη 7 χρόνια και το επόμενο έτος πάω στον όγδοο, με ειδικότητα ΠΕ 19. Στο σχολείο που έχω   την οργανική θέση με 5 διδακτικές ώρες και 3 εργαστηρίου πληροφορικής δεν συμπληρώνω το υποχρεωτικό μου ωράριο και συμφωνα με το Π.Δ πολλοί συνάδερφοι μου στην ίδια περιοχή μετάθεσης δεν καλύπτουν το ωράριο τους. Για ΄β  ανάθεση στα μαθηματικά, φέτος στο σχολείο πήρανε ωρομίσθια, του χρόνου με την αύξηση ωραρίου ο μαθηματικός ίσως να καλύπτει τις ώρες της ωρομίσθιας. θέλω να ρωτήσω οι υποχρεωτικές μεταθέσεις μόνο στην οικεία περιφέρειακή διεύθυνση που ανήκεις ή  και σε άλλες θα μπορείς να κάνεις αίτηση όταν θα ξεκινήσουν να γίνονται αιτήσεις;
αν φύγεις, υπάρχει άλλος να κάνει το μάθημά σου;ποιος θα το κάνει;ωρομίσθιος;

Αποσυνδεδεμένος pv

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Υπουργείο !! Τον ΠΔΕ !! Τον Προισταμενο
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2658 στις: Μάιος 11, 2013, 05:14:28 μμ »
Πουθενά στον κόσμο δε δουλεύουν οι καθηγητές με συγκεκριμένο ωράριο! Γιατί υποτιμάτε τους εαυτούς σας και την εκπαίδευση εξισώνοντάς τη με τις διοικητικές υπηρεσίες; Σε λίγο θα ζητήσετε να έχουν και στα Πανεπιστήμια αυστηρό ωράριο!!!
Ετσι ειναι ....

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αύξηση ωραρίου
« Απάντηση #2659 στις: Μάιος 11, 2013, 11:48:48 μμ »
πουθενά στον κόσμο επίσης καθηγητές και πολιτεία δεν ανέχονται να κάνουν μάθημα όλον τον Απρίλιο στη Γ λυκείου σε άδειες αίθουσες γιατί απλά οι μαθητές κάνουν τις απουσίες τους = μουτζώνουν το σχολείο κατάμουτρα γιατι απλά τους είναι ΒΑΡΟΣ στη μελέτη τους..Πρακτική δεκαετιών λόγω του συστήματος που ανέχονται ΟΛΟΙ αλλά κανείς δε μιλάει..

Γι αυτά τα φαινόμενα η ΟΛΜΕ γιατι δεν κάνει απεργίες ;;;;;

Γι αυτα γιατι κανεις δε μιλα ;;;;;

Ειστε περήφανοι που οι μαθητές σας σας φτúνουν κατάμουτρα γιατί η πραγματική προετοιμασία τους εκείνη την περίοδο γίνεται στο σπίτι και στα φροντιστήρια ;;;;;

Γιατι ΤΟΣΗ ΣΙΩΠΗ οταν φτανουμε σε θεματα ΟΥΣΙΑΣ της εκπαιδευσης;;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 751
Σύνολο: 762

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.