*

Αποστολέας Θέμα: κενα σε δυσπροσιτα  (Αναγνώστηκε 8168 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
κενα σε δυσπροσιτα
« στις: Μάιος 25, 2010, 12:11:38 πμ »
καλησπερα. ειμαι πε60 στους διοριστεους β φουρνιας κ μιας κ περναει ο καιρος εχω αρχισει να σκεφτομαι τον που θα διοριστω πρωτα ο θεος (γιατι αμα δεν το δω δεν θα το πιστεψω). μενω πειραια αλλα εχω εντοπιοτητα σε ενα δυσπροσιτο νησι των δωδεκανησων. περσυ κ προπερσυ απ'οτι ειχα κοιταξει δεν υπηρχε σαν επιλογη οταν ειχαν βγει οι αιτησεις. πως μπορω να μαθω αν φετος θα υπαρχει κενο. οχι τπτ τωρα με τα 3 χρονια υποχρεωτικη παραμονη πρεπει να προσεξουμε κ τις επιλογες μας.
πε60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:31:07 »

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 27, 2010, 09:40:02 πμ »
Τελικά ,  "καλές" περιοχές στην παραμεθώριο ή  "εύκολα" δυσπρόσιτα υπάρχουν?  ??? ???

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 27, 2010, 02:02:01 μμ »
Τελικά ,  "καλές" περιοχές στην παραμεθώριο ή  "εύκολα" δυσπρόσιτα υπάρχουν?  ??? ???

Το "εύκολο" δυσπρόσιτο είναι λίγο υποκειμενικό π.χ. συγκοινωνία με τον τόπο καταγωγής σου, πόσο ερημιά αντέχεις το χειμώνα, αν έχεις γυναίκα και παιδιά. Βεβαίως υπάρχουν αν και ζητάνε πολλοί.

Εγω π.χ. ήμουν δυσπρόσιτος στο Γυμνάσιο Λ.Τ. Γεννάδιου (στη Ρόδο με 9 μόρια) και νομίζω ότι είναι καλή περίπτωση. Βέβαια όπου και να είσαι η 2η (και πόσο μάλλον η 3η) χρονιά περνάει δύσκολα.



Αποσυνδεδεμένος amalfi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 228
    • Προφίλ
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 27, 2010, 02:25:29 μμ »
εγω παλι ψαχνω για ενα "δυσκολο" δυσπροσιτο για να εγκατασταθω μονιμα...   εχω βρει πληροφοριες για πολλες υποψηφιες περιοχες, προς απογοητευση μου.  [οχι αρκετα "δυσκολες"]

δε θελω πολλες ανεσεις...

εχετε να προτεινετε κατι?  (προτιμουνται νησια)

για παραδειγμα κατι που να μην ηλεκτροδοτειται??


[εννοειται οτι θα πρεπει να "εχει" ζωη και μαλιστα εντονη....  δε γερασαμε κιολας]

(ΠΕ0401)

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2010, 02:53:12 μμ από amalfi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:31:07 »

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 27, 2010, 02:39:35 μμ »
εγω παλι ψαχνω για ενα "δυσκολο" δυσπροσιτο για να εγκατασταθω μονιμα...   εχω βρει πληροφοριες για πολλες υποψηφιες περιοχες, προς απογοητευση μου.  [οχι αρκετα "δυσκολες"]

δε θελω πολλες ανεσεις...

εχετε να προτεινετε κατι?  (προτιμουνται νησια)

για παραδειγμα κατι που να μην ηλεκτροδοτειται??


[εννοειται οτι θα πρεπει να "εχει" ζωη και μαλιστα εντονη....  δε γερασαμε κιολας]


Ξέρετε αν στη φετινή προϋπηρεσία στον πίνακα Αναπληρωτών αν θα υπολογίζονται διπλά τα μόρια στα δυσπρόσιτα ;

Αποσυνδεδεμένος zouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χαλαραααα
    • Προφίλ
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 27, 2010, 03:30:21 μμ »
Δυσπροσιτο κ ευκολη ζωη δεν πανε μαζι. παντα υπαρχουν δυσκολιες κ το λεω εγω που ενδιαφερομαι να παω σε ενα ακριτικο νησι στο οποιο εχω σπιτι κ πολλους γνωστους. το προτιμο απο το να παω 3 χρονια υποχρεωτικα ως νεοδιοριστη σε ενα ασχετο μερος. παρολο που παω μονο τα καλοκαιρια, πηγαινοντας ως νηπιαγωγος θα νιωσω οτι προσφερω πολλα. Αλλα ο χειμωνας πρεπει να ειναι πολυ δυσκολος. υπομονη θελει. αλλα δεν μου απαντησε κανεις πως μπορω να μαθω αν θα υπαρξει κενο. θα πρεπει να περιμενω τις αιτησεις με τις περιοχες για να δω?
πε60

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 27, 2010, 04:07:02 μμ »
Αγαπητή συνάδερφε zouki, νομίζω πως μπορείς να μάθεις , αν ρώταγες τηλεφωνικά λ.χ. τον διευθυντή πρωτοβάθμιας της περιοχής που ενδιαφέρεσαι (π.χ. τον διευθυντή πρωτοβάθμιας της δωδεκανήσου-στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Παιδείας θα βρεις τα τηλέφωνα) !!! Λογικά θα γνωρίζουν τέτοια εποχή! Διαφορετικά, πρέπει να περιμένεις τις αιτήσεις που θα γίνουν το καλοκαίρι, για να δεις αν έχει αυτό το συγκεκριμένο δυπρόσιτο! Αλλιώς ίσως υπάρχει σε κοντινό μέρος κάποιο άλλο κενό! Τα δωδεκάνησα θα δίνουν λογικά και πολλά μόρια!!! Καλή επιτυχία! Μακάρι να διοριζόμασταν όλοι και σε σε βολικές περιοχές, αν και λιγάκι δύσκολο αυτό.... Θα δείξει!

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 27, 2010, 05:40:47 μμ »
καλησπερα. ειμαι πε60 στους διοριστεους β φουρνιας κ μιας κ περναει ο καιρος εχω αρχισει να σκεφτομαι τον που θα διοριστω πρωτα ο θεος (γιατι αμα δεν το δω δεν θα το πιστεψω). μενω πειραια αλλα εχω εντοπιοτητα σε ενα δυσπροσιτο νησι των δωδεκανησων. περσυ κ προπερσυ απ'οτι ειχα κοιταξει δεν υπηρχε σαν επιλογη οταν ειχαν βγει οι αιτησεις. πως μπορω να μαθω αν φετος θα υπαρχει κενο. οχι τπτ τωρα με τα 3 χρονια υποχρεωτικη παραμονη πρεπει να προσεξουμε κ τις επιλογες μας.

Πέρα από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Δωδεκανήσου μπορείς να καλέσεις κάποιο αιρετό του ΠΥΣΠΕ που επίσης είναι ενημερωμένοι. Κάνοντας google search βρήκα

Αιρετός ΠΥΣΠΕ Δωδεκανήσου Γκουτζιαμάνης Γεώργιος 6944263293 e-mail: ggoutziamanis@gmail.com

και ένα σχετικό με αυτά που συζητάμε άρθρο του

ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΕΝΩΝ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ ΘΕΣΕΩΝ Π.Υ.Σ.Π.Ε ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ (14.05.2010)
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank5_5_10_1406.php

(χωρίς το google τι θα κάναμε...;  ;D)

Ελπίζω να βγάλεις άκρη.

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 27, 2010, 10:50:22 μμ »
κατά πόσο αυτοί οι πίνακες των οργανικών κενών - εχουν δημοσιευτεί και απο άλλες διευθύνσεις-  είναι αντιπροσωπευτικοί ;
υπάρχει πιθανότητα αυτές οι θέσεις να καλυφθούν με μεταθέσεις υπεραρίθμων ή αποσπασμένων ;

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 27, 2010, 11:27:40 μμ »
κατά πόσο αυτοί οι πίνακες των οργανικών κενών - εχουν δημοσιευτεί και απο άλλες διευθύνσεις-  είναι αντιπροσωπευτικοί ;
υπάρχει πιθανότητα αυτές οι θέσεις να καλυφθούν με μεταθέσεις υπεραρίθμων ή αποσπασμένων ;

Κρίνοντας από την ημερομηνία δημοσίευσης τους, οι πίνακες είναι για οριστική τοποθέτηση (από μετάθεση ή βελτίωση). Οι αποσπασμένοι θα πάρουν θέσεις κατα το Σεπτέμβριο (μετα από τους νεοδιόριστους). Οι υπεράριθμοι (αν προκύψουν) δεν ξέρω πότε θα πάρουν θέσεις μιας και δεν έχει ακουστεί κάτι συγκεκριμένο για καταργήσεις οργανικών θέσεων.

Σε κάθε περίπτωση επικοινωνήστε με την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας ή τους αιρετούς κοντά στη χρονική περίοδο που σας ενδιαφέρει να διεκδικήσετε τη θέση γιατί τα πράγματα είναι πολύ ρευστά.

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 27, 2010, 11:29:59 μμ »
καλησπερα. ειμαι πε60 στους διοριστεους β φουρνιας κ μιας κ περναει ο καιρος εχω αρχισει να σκεφτομαι τον που θα διοριστω πρωτα ο θεος (γιατι αμα δεν το δω δεν θα το πιστεψω). μενω πειραια αλλα εχω εντοπιοτητα σε ενα δυσπροσιτο νησι των δωδεκανησων. περσυ κ προπερσυ απ'οτι ειχα κοιταξει δεν υπηρχε σαν επιλογη οταν ειχαν βγει οι αιτησεις. πως μπορω να μαθω αν φετος θα υπαρχει κενο. οχι τπτ τωρα με τα 3 χρονια υποχρεωτικη παραμονη πρεπει να προσεξουμε κ τις επιλογες μας.

Πέρα από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Δωδεκανήσου μπορείς να καλέσεις κάποιο αιρετό του ΠΥΣΠΕ που επίσης είναι ενημερωμένοι. Κάνοντας google search βρήκα

Αιρετός ΠΥΣΠΕ Δωδεκανήσου Γκουτζιαμάνης Γεώργιος 6944263293 e-mail: ggoutziamanis@gmail.com

και ένα σχετικό με αυτά που συζητάμε άρθρο του

ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΕΝΩΝ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ ΘΕΣΕΩΝ Π.Υ.Σ.Π.Ε ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ (14.05.2010)
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank5_5_10_1406.php

(χωρίς το google τι θα κάναμε...;  ;D)

Ελπίζω να βγάλεις άκρη.

Οι νεοδιόριστοι δεν καλύπτουν οργανικά κενά, αλλά λειτουργικά.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 27, 2010, 11:48:14 μμ »
 AnnaB σε παρακαλώ μπορείς να εξηγήσεις ποια η διαφορά μεταξύ λειτουργικών και οργανικων κενών και γιατί οι νεοδιόριστοι ξεχρεώνουν οργανική θέση,αφού όπως λες καλύπτουν λειτουργικά κενά

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 28, 2010, 08:57:52 πμ »
καλησπερα. ειμαι πε60 στους διοριστεους β φουρνιας κ μιας κ περναει ο καιρος εχω αρχισει να σκεφτομαι τον που θα διοριστω πρωτα ο θεος (γιατι αμα δεν το δω δεν θα το πιστεψω). μενω πειραια αλλα εχω εντοπιοτητα σε ενα δυσπροσιτο νησι των δωδεκανησων. περσυ κ προπερσυ απ'οτι ειχα κοιταξει δεν υπηρχε σαν επιλογη οταν ειχαν βγει οι αιτησεις. πως μπορω να μαθω αν φετος θα υπαρχει κενο. οχι τπτ τωρα με τα 3 χρονια υποχρεωτικη παραμονη πρεπει να προσεξουμε κ τις επιλογες μας.

Πέρα από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Δωδεκανήσου μπορείς να καλέσεις κάποιο αιρετό του ΠΥΣΠΕ που επίσης είναι ενημερωμένοι. Κάνοντας google search βρήκα

Αιρετός ΠΥΣΠΕ Δωδεκανήσου Γκουτζιαμάνης Γεώργιος 6944263293 e-mail: ggoutziamanis@gmail.com

και ένα σχετικό με αυτά που συζητάμε άρθρο του

ΠΙΝΑΚΑΣ ΚΕΝΩΝ ΟΡΓΑΝΙΚΩΝ ΘΕΣΕΩΝ Π.Υ.Σ.Π.Ε ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΟΥ (14.05.2010)
http://www.alfavita.gr/ank_b/ank5_5_10_1406.php

(χωρίς το google τι θα κάναμε...;  ;D)

Ελπίζω να βγάλεις άκρη.

Οι νεοδιόριστοι δεν καλύπτουν οργανικά κενά, αλλά λειτουργικά.

Δηλ την 1η χρονιά ο "νέος"  πάει στο σχολείο Α που έχει λειτουργικό κενό,
     την 2η χρονιά θα πάει στο σχολείο Β που θα πάρει οργανική,
     την 3η χρονιά ...δεν ξέρω πού,
   ο μέντορας , τί θα κάνει , θα τον ακολουθεί απο σχολείο σε σχολείο?
  Υπάρχει καμία λογική?   ???
Τώρα , θα μου πείτε, τί είναι λογική?
Προσπαθώ να καταλάβω τί εξυπηρετεί η παραμονή 3 ετών στην περιοχή πρώτου διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος georgia_cs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: κενα σε δυσπροσιτα
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 28, 2010, 09:55:51 πμ »
AnnaB σε παρακαλώ μπορείς να εξηγήσεις ποια η διαφορά μεταξύ λειτουργικών και οργανικων κενών και γιατί οι νεοδιόριστοι ξεχρεώνουν οργανική θέση,αφού όπως λες καλύπτουν λειτουργικά κενά

Τα λειτουργικά κενά είναι προσωρινά κενά που δημιουργήθηκαν για παράδειγμα γιατί κάποιος λείπει από την θέση του γιατί έχει αποσπαστεί αλλού ή γιατί καποιος λείπει με άδεια κυήσεως ή ανατροφής. Τέτοια κενά καλύπτουν οι νεοδιόριστοι και αυτά λέγονται λειτουργικά.

Τα οργανικά κενά δημιουργούνται όταν υπάρχει ένας ικανός αριθμός ωρών σε κάποιο σχολείο (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσες ώρες) και το σχολείο το "δώσει" ως οργανικό κενό για να τοποθετηθεί εκεί μόνιμα κάποιος εκπαιδευτικός ο οποίος (αν φυσικά δεν το ζητήσει) δεν μετακινείται από εκεί. Συνήθως αυτά τα κενά δημιουργούνται όταν κάποιος συνταξιοδοτηθεί και αφήσει πίσω του κενές ώρες.

"Ξεχρεώνω την οργανική μου" σημαίνει ότι είμαι υποχρεωμένος να καθίσω σε ένα κενό (λειτουργικό ή οργανικό) και παραμένω σε αυτό το χρόνο που απαιτείται (1 ή 2 ή 3 χρόνια εξαρτάται...).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161400
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 555
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 535

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.