*

Αποστολέας Θέμα: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011  (Αναγνώστηκε 244915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Triainoforos

  • Επισκέπτης
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #294 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:20:01 μμ »



σημερα ακουσα την χριστοφ.καταλαβα οτι οντωσ εχουν πολλεσ συνταξιοδ.και περιμενουν και αλλεσ το ελπιζω...

επισησ ειπε για αναπληρωτεσ θα καλυψουν κενα που εχουν παρει κονδυλια.πωσ πιστευετε τελικα να τα καλυψουν με περισσοτερουσ αναπληρωτεσ;;;npanag τι πιστευεισ;;;

Πανω σε αυτο θα ηθελα να ρωτησω το εξης που ακουσα: με το που καποιος εκπαιδευτικος υποβαλλει αιτηση συνταξιοδοτησης, παυει να εργαζεται ή με το νεο συστημα απλα θα κατοχυρωνει τα συνταξιοδοτικα του δικαιωματα και θα μπορει να συνεχισει να εργαζεται εως και 3 χρονια και στη συνεχεια να βγει στη συνταξη? Γιατι αν ειναι ετσι τοτε οι αιτησεις θα ειναι πολλες αλλα οχι και οι κενες οργανικες θεσεις καθως θα συνεχισουν να εργαζονται σε χρονικο οριζοντα 3 ετων...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:12:59 »

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #295 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:35:31 μμ »
Σας παρακαλω να κοιταξει καπιοος το ατομο με θεση 108 στο πινακα αναπληρωτων νηπιαγωγων .παρατηρω οτι για το σχολικο ετος 2008-2009ν εχει 10,3 μορια προυπηρεσιας στο πινακα αναπληρωτων.Αντιθετα στο πινακα διορισμου  εχει 9,7  μορια προυπηρεσιας για το ετοσ 2008-2009 ???Πως γινεται αυτο?
Αν πρόσεξες το κελί που είναι το 10,3 είναι γκρι. Αυτό σημαίνει πως μέσα συμπεριλαμβάνονται μόρια από δυσπρόσιτο , όπου όπως είναι γνωστό οι μήνες μετράνε διπλοί αλλά μόνο για τον πίνακα αναπληρωτών και όχι διορισμών.
Αν π.χ κάνεις 3 μήνες σε δυσπρόσιτο και μετά σε μετακινήσουν σε άλλο σχολείο για 6 μήνες, τα μόριά σου για αναπλήρωση είναι 2χ2,5+6=5+6=11.


11 η 12 μορια?
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #296 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:47:02 μμ »
Σας παρακαλω να κοιταξει καπιοος το ατομο με θεση 108 στο πινακα αναπληρωτων νηπιαγωγων .παρατηρω οτι για το σχολικο ετος 2008-2009ν εχει 10,3 μορια προυπηρεσιας στο πινακα αναπληρωτων.Αντιθετα στο πινακα διορισμου  εχει 9,7  μορια προυπηρεσιας για το ετοσ 2008-2009 ???Πως γινεται αυτο?
Αν πρόσεξες το κελί που είναι το 10,3 είναι γκρι. Αυτό σημαίνει πως μέσα συμπεριλαμβάνονται μόρια από δυσπρόσιτο , όπου όπως είναι γνωστό οι μήνες μετράνε διπλοί αλλά μόνο για τον πίνακα αναπληρωτών και όχι διορισμών.
Αν π.χ κάνεις 3 μήνες σε δυσπρόσιτο και μετά σε μετακινήσουν σε άλλο σχολείο για 6 μήνες, τα μόριά σου για αναπλήρωση είναι 2χ2,5+6=5+6=11.


11 η 12 μορια?
Sorry λάθος (3χ2)+6=6+6=12.
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #297 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:49:50 μμ »
γεια σας.ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους μας..που εχουμε κοπιασει για να μπουμε...εμενα με προβληματιζει το εξης θεμα..το σχολικο ετος που τελειωσε τον ιουνιο του 2010 ημουν αναπληρωτρια τριτη χρονια στη θεσσαλονικη..οταν με καλεσαν θεσσαλονικη το σεπτεμβριο,ειχα σειρα 175...και τωρα με τους νεους πινακες ι σειρα μου πιγε στο 214..στην πρωτοβαθμια μου ειπαν οτι με περασαν οι κοπελες που ηταν στα δυσπροσιτα..και τισ προηγουμενες φορες ομως θα ηταν κοπελες στα δυσπροσιτα,αλλα παντα ι σειρα μου καλυτερευε..τωρα δεν ξερω τι εγινε..μου φαινεται περιεργο..οσο για το 24μηνο,πιστευετε οτι θα τις παρουν ολες μονιμες?ειμαι στο 215 απο τις 324..και παλι καλη επιτυχια σε ολες..και κουραγιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:12:59 »

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #298 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:52:35 μμ »
10.2 μορια. ??? ???

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #299 στις: Ιούλιος 27, 2010, 09:53:10 μμ »
γνωριζω προσωπικα…………….οτι σε δυο νομους υηρχαν μεχρι αρχες ιουλιου  συνολικα 145 αιτησεις συνταξιοδοτησης δασκαλων και 85 νηπιαγωγων

 
χωρις αυτό που σας λεω να το ερμηνευω θετικα η αρνητικα………..απλα το καταγραφω για ενημερωση………και τα συμπερασματα δικα σας.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #300 στις: Ιούλιος 27, 2010, 10:00:59 μμ »
γεια σας.ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους μας..που εχουμε κοπιασει για να μπουμε...εμενα με προβληματιζει το εξης θεμα..το σχολικο ετος που τελειωσε τον ιουνιο του 2010 ημουν αναπληρωτρια τριτη χρονια στη θεσσαλονικη..οταν με καλεσαν θεσσαλονικη το σεπτεμβριο,ειχα σειρα 175...και τωρα με τους νεους πινακες ι σειρα μου πιγε στο 214..στην πρωτοβαθμια μου ειπαν οτι με περασαν οι κοπελες που ηταν στα δυσπροσιτα..και τισ προηγουμενες φορες ομως θα ηταν κοπελες στα δυσπροσιτα,αλλα παντα ι σειρα μου καλυτερευε..τωρα δεν ξερω τι εγινε..μου φαινεται περιεργο..οσο για το 24μηνο,πιστευετε οτι θα τις παρουν ολες μονιμες?ειμαι στο 215 απο τις 324..και παλι καλη επιτυχια σε ολες..και κουραγιο

Αναφέρθηκε και αλλού ότι όλοι κατεβήκαμε φέτος θέσεις και αυτό οφείλεται  στην είσοδο των συναδέλφων από δυσπρόσιτα και στην είσοδο των συναδέλφων της  ειδικής αγωγής. Δεν ξέρω αν αυτές οι είσοδοι δικαιολογούν τέτοια διαφορά, πάντως μην ξεχνάς ότι είναι μέσα σε αυτούς τους πίνακες και όσοι θα διοριστούν φέτος. Άρα θα πρέπει να τους αφαιρέσεις (ή να περιμένεις τον Αυγουστο για τους τελικους). Όσο για τα άλλα που ρωτάς κανείς δεν ξέρει ακόμη... περιμένουμε (είμαι κι εγώ στην ίδια θέση με εσένα : τρίτη χρονιά αναπληρώτρια). Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

Αποσυνδεδεμένος fiona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω..........ελπιζω........
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #301 στις: Ιούλιος 27, 2010, 10:03:14 μμ »
καλη επιτυχια σε σενα liav!σε ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #302 στις: Ιούλιος 27, 2010, 10:07:45 μμ »
γνωριζω προσωπικα…………….οτι σε δυο νομους υηρχαν μεχρι αρχες ιουλιου  συνολικα 145 αιτησεις συνταξιοδοτησης δασκαλων και 85 νηπιαγωγων

 
χωρις αυτό που σας λεω να το ερμηνευω θετικα η αρνητικα………..απλα το καταγραφω για ενημερωση………και τα συμπερασματα δικα σας.

ευχαριστουμε paraxenos !δηλ 85 εκαναν την αιτηση σε συνολο ποσων εργαζομενων περιιπου?
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #303 στις: Ιούλιος 27, 2010, 10:25:14 μμ »
 dimitra68 .... πόσοι εργαζόμενοι συνολικά  στους δυο νομούς δεν το ξέρω........λυπάμαι.
ξέρω ότι πέρσι έκαναν αίτηση  8 νηπιαγωγοί στον ένα από τους δυο νομούς………..και    φέτος είναι 43 στον ίδιο νομό......με τάσεις για τα επόμενα 3-4 χρόνια να είναι στα ίδια…η….και ελαφρώς αυξημένα επίπεδα…………….που σίγουρα θα παίξουν τον ρόλο τους στους διορισμούς γενικότερα……….δεν θα είναι όμως το βασικό κριτήριο…….και δεν  θα πρέπει να (ποντάρετε) …η …να εφησυχάζετε.

έχουν αλλάξει τα πολιτικοοικονομικά   δεδομένα…….και όποια εκτίμηση και να κάνει κανείς…..θα είναι λαθεμένη κατά την άποψη μου.

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #304 στις: Ιούλιος 27, 2010, 11:04:30 μμ »

Τελικά η πραγματικότητα θα ακυρώσει τα ονειρα της Διαμαντοπούλου με το νεο νομοσχέδιο της (μειωση προσλήψεων αναπληρωτών κατα 70%!!! κτλ κτλ)!! Όσο και να μην υπάρχουν λεφτά, όσες συχωνεύσεις και να κάνουν, ο αριθός συντάξεων είναι πάααρα πολύ μεγάλος!!!!! Να δείτε που για φέτος και του χρόνου θα γίνουν πολλές προσλήψεις!! Και μόνιμων και αναπληρωτών!! Τι θα κανει ο Παπακωνσταντίνου? Δε θα δώσει λεφτά και θα αφήνει να εκτιθεται η Ελλλάδα στην Ευρώπη με χιλιάδες κενα στα σχολεία? Θα αφήσει τετοια νεα να κάνουν πάλι το γύρω του κοσμου μεσω του ΒΒC?? Δε νομιζω....Αν όντως η εγκύκλιος των μονιμων βγει μετά τις 10, τότε στο Υπουργείο δεν ξερουν ακομα τι τους ξημερώνει!!!!! Όποιος μπορέσει να μάθει ακριβή αριθμο συνταξιοδοτήσεων για νηπιαγωγούς ας μας ενημερώσει!!!!

Να ρωτήσω και κάτι άλλο, στον Ενιαίο Πίνακα διορισμών πως μπορούμε να δούμε τι θέση εχουν οι ειδικές κατηγορίες? (πολύτεκνοι κτλ)


Αν νομιζεις οτι τον Παπακωνσταντινου στη συγκεκριμενη φαση θα τον νοιαξουν οι κενες θεσεις στα σχολεια τοτε.....κοιμησου γλυκα...
ή μηπως περιμενεις αντιδραση απο τους ζαλισμενους, σαστισμενους, αποχαυνωμενους απο τα γεγονοτα και την τ.ν. γονεις?

Απλά βαρέθηκα την καταστροφολογία!! Είμαι αισιόδοξη και με βάση τα δεδομένα πιστεύω ότι κενα 8α καλυφθούν...

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #305 στις: Ιούλιος 27, 2010, 11:08:00 μμ »



σημερα ακουσα την χριστοφ.καταλαβα οτι οντωσ εχουν πολλεσ συνταξιοδ.και περιμενουν και αλλεσ το ελπιζω...

επισησ ειπε για αναπληρωτεσ θα καλυψουν κενα που εχουν παρει κονδυλια.πωσ πιστευετε τελικα να τα καλυψουν με περισσοτερουσ αναπληρωτεσ;;;npanag τι πιστευεισ;;;

Πανω σε αυτο θα ηθελα να ρωτησω το εξης που ακουσα: με το που καποιος εκπαιδευτικος υποβαλλει αιτηση συνταξιοδοτησης, παυει να εργαζεται ή με το νεο συστημα απλα θα κατοχυρωνει τα συνταξιοδοτικα του δικαιωματα και θα μπορει να συνεχισει να εργαζεται εως και 3 χρονια και στη συνεχεια να βγει στη συνταξη? Γιατι αν ειναι ετσι τοτε οι αιτησεις θα ειναι πολλες αλλα οχι και οι κενες οργανικες θεσεις καθως θα συνεχισουν να εργαζονται σε χρονικο οριζοντα 3 ετων...

Απ' όσο γνωρίζω οι αιτήσεις γίνονται για να βγουν τώρα. Μάλιστα οι θέσεις θα αδειάσουν τον Οκτώβριο. Το ξέρω από την νηπιαγωγό που εκανα πρακτική, η οποία έκανε αίτηση τον Ιούνιο και στο σχολείο θα παραμείνει μέχρι τον Οκτώβριο. Επίσης την πρώτη φορά που δούλεψα αναπληρώτρια μια κυρια που είχε κάνει αίτηση ήταν στο σχολείο μέχρι τον Οκτώβριο και μετα σταμάτησε.Αν κάποιος γνωρίζει κάτι επιπλέον ας μας πει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 27, 2010, 11:10:24 μμ από anni_e »

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #306 στις: Ιούλιος 27, 2010, 11:38:17 μμ »
ευχαριστω paraxenos 
 
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος sophia_pap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Μόνιμοι και αναπληρωτές νηπιαγωγοί 2010-2011
« Απάντηση #307 στις: Ιούλιος 27, 2010, 11:46:24 μμ »
δεν είναι απόλυτο αυτό που λες   anni_e. δεν αλλάζουν σε όλες τις περιπτώσεις οι θέσεις πάντα τον Οκτώβρη.
Στο σχολείο που ήμουν φέτος η διευθύντρια έκανε αίτηση για συνταξιοδότηση  τωρα, και δεν θα ξαναπάει  το Σεπτέμβρη στο σχολείο.
Ο προιστάμενος βέβαια το ήξερε από καιρό και φρόντισε να στείλει μία άλλη συνάδελφό της στις 21-6 η οποία παρουσιάστηκε τότε και έκανε ανάληψη της θέσης της.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159635
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 459
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.