*

Αποστολέας Θέμα: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:  (Αναγνώστηκε 24417 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #42 στις: Ιούνιος 04, 2010, 04:14:18 μμ »
παιδιά δεν υπάρχει περίπτωση οι γονείς να μην επιλέξουν πληροφορική
αοό η στιγμή που θα αποκτούν πιστοποίηση. Και ξέρουμε όλοι καλά
πώς οι γονείς κυνηγάνε τα διπλώματα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #43 στις: Ιούνιος 04, 2010, 05:16:02 μμ »
οι υπεράριθμοι είναι υπεραρκετοί να καλύψουν τα κενά. Στους νομούς
που έχω εργαστεί κατά μέσο όρο υπήρχαν 40-50 υπεράριθμοι.

Το ότι υπάρχουν τόσοι πολλοί υπεράριθμοι δεν σημαίνει και ότι τόσοι πολλοί "περισσεύουν", αφού πάντα πολλοί λείπουν με αποσπάσεις, άδειες κ.α. (οι εκπαιδευτικές άδειες κόπηκαν, αλλά σε άδειες ανατροφής - επειδή είμαστε και "νέος" κλάδος - λείπουν πολλοί αναλογικά με άλλους κλάδους).
Οι αλλαγές με τα τριαντάρια τμήματα και τις υπερωρίες σίγουρα θα μειώσουν τις ανάγκες σε προσωπικό, αλλά λογικά - συνολικά σε όλη τη χώρα - κάτι θα περισσέψει και για εμάς. Απλά ίσως όχι στις μεγάλες πόλεις όπου υπάρχουν πολλοί υπεράριθμοι και λογικά πολλοί από άλλους νομούς θα έχουν ήδη ζητήσει απόσπαση.

Αποσυνδεδεμένος marigen

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 404
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #44 στις: Ιούνιος 04, 2010, 05:53:55 μμ »
Επιλέγουν οι γονείς. Αυτή είναι η αίτηση:

ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΝΙΑΙΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΑΙΤΗΣΗ – ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ

    ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

   Δηλώνω ότι επιθυμώ να συμμετέχει/χουν το/α παρακάτω τέκνο/α μου στο πρόγραμμα του Ολοήμερου Δημοτικού Σχολείου.

Ονοματεπώνυμο Γονέα ……………………………………………………………

Όνομα μαθητή / τριας ………………………………….................τάξη …………..
                                    …………………………………………….τάξη …………..
                                    …………………………………………….τάξη …………..

   Δηλώνω ότι επιθυμώ το/α παραπάνω τέκνο/α μου να παρακολουθήσει/σουν την πρωινή ζώνη 7:00-8:00 (προσέλευση 7:00-7:15).  (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)
   Δηλώνω ότι επιθυμώ το/α παραπάνω τέκνο/α μου να αποχωρεί/ούν στις 15:30 καθόλη τη διάρκεια του σχολικού έτους. (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)
    Δηλώνω ότι επιθυμώ το/α παραπάνω τέκνο/α μου να αποχωρεί/ούν στις 16:15 καθόλη τη διάρκεια του σχολικού έτους. (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)
   Δηλώνω ότι επιθυμώ το/α παραπάνω τέκνο/α μου να παρακολουθήσει/σουν την απογευματινή – προαιρετική  ζώνη 16:15-17:00.    (ΝΑΙ ή ΟΧΙ)

Προκειμένου να διευκολυνθεί το σχολείο στη σύνταξη του προγράμματος, σας κάνω γνωστό ότι επιθυμώ να ενταχθούν σε αυτό και τα ακόλουθα διδακτικά αντικείμενα (μπορούν να δηλωθούν μέχρι δύο από τα αναγραφόμενα αντικείμενα):

……   Τ.Π.Ε. (Τεχνολογίες Πληροφορίας και Επικοινωνιών) 
……   Αγγλικά
……   Αθλητισμός
……   Εικαστικά
……   Θεατρική Αγωγή
……   Μουσική
……   Δεύτερη Ξένη Γλώσσα (μόνο για την Ε΄ και ΣΤ΄ τάξη),
…….   Πολιτιστικοί όμιλοι δραστηριοτήτων 
(Η τελική επιλογή των προαιρετικών μαθημάτων θα γίνει από το σχολείο.)
                                                                                                                                                                                                                                                                                         

…………………………………….2010

                  Ο / Η Αιτ……… - Δηλ…………
* O υπολογισμός των ωρών θα γίνει  σύμφωνα με τις σχετικές Υπουργικές Αποφάσεις και τις Εγκυκλίους του Υπουργείου Παιδείας που αφορούν  τη λειτουργία των Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων ενιαίου αναμορφωμένου εκπαιδευτικού προγράμματος. Πιο συγκεκριμένα :
• Μέχρι 3 τμήματα, ένας δάσκαλος και επιλογή τριών τουλάχιστον (3) διδακτικών αντικειμένων.
• Για 4 και 5 τμήματα,  ένας δάσκαλος και επιλογή  πέντε τουλάχιστον (5) διδακτικών αντικειμένων.
• Για 6 τμήματα, δύο δάσκαλοι και επιλογή έξι τουλάχιστον (6) διδακτικών αντικειμένων.                         Μελέτη: 
-  Μέχρι πέντε (5) τμήματα Ολοήμερου Προγράμματος διατίθενται δέκα (10) ώρες συνολικά, οι οποίες προτείνεται να γίνονται κυρίως στην Α΄ και Β΄ τάξη. Σε περίπτωση που η Α΄ και Β΄ τάξη στο Ολοήμερο λειτουργεί σε κοινό τμήμα προτείνεται να διατίθενται πέντε (5) ώρες μελέτη για το συγκεκριμένο τμήμα και οι υπόλοιπες πέντε (5) ώρες με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων στα υπόλοιπα τμήματα.
- Για έξι (6) τμήματα του Ολοήμερου Προγράμματος προτείνονται συνολικά δεκαπέντε πέντε (15) ώρες: πέντε (5) ώρες στην Α΄ τάξη, πέντε (5) ώρες στη Β΄ τάξη και οι υπόλοιπες ώρες διατίθενται με απόφαση του συλλόγου διδασκόντων στα υπόλοιπα τμήματα.

Όλα τα διδακτικά αντικείμενα μπορούν να διδαχθούν 1-5 ώρες για κάθε  Τμήμα Ολοήμερου

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #45 στις: Ιούνιος 06, 2010, 10:33:39 πμ »
οι υπεράριθμοι είναι υπεραρκετοί να καλύψουν τα κενά. Στους νομούς
που έχω εργαστεί κατά μέσο όρο υπήρχαν 40-50 υπεράριθμοι.

Το ότι υπάρχουν τόσοι πολλοί υπεράριθμοι δεν σημαίνει και ότι τόσοι πολλοί "περισσεύουν", αφού πάντα πολλοί λείπουν με αποσπάσεις, άδειες κ.α. (οι εκπαιδευτικές άδειες κόπηκαν, αλλά σε άδειες ανατροφής - επειδή είμαστε και "νέος" κλάδος - λείπουν πολλοί αναλογικά με άλλους κλάδους).
Οι αλλαγές με τα τριαντάρια τμήματα και τις υπερωρίες σίγουρα θα μειώσουν τις ανάγκες σε προσωπικό, αλλά λογικά - συνολικά σε όλη τη χώρα - κάτι θα περισσέψει και για εμάς. Απλά ίσως όχι στις μεγάλες πόλεις όπου υπάρχουν πολλοί υπεράριθμοι και λογικά πολλοί από άλλους νομούς θα έχουν ήδη ζητήσει απόσπαση.


εχω δει πολλούς συναδέλφους ελλέιψει ωραρίου να κάνουν μόνο γραμματειακή υποστήριξη
και δεν αναφέρομαι σε μεγάλες πόλεις. Για να μην αναφέρω πως μας βλέπουν οι υπόλοιποι
κλάδοι όταν έχουμε τις μισές ώρες από τις δικές τους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #46 στις: Ιούνιος 06, 2010, 10:58:42 πμ »
Αυτή τη στιγμή στις Κυκλάδες μόνο περισσεύουν (βρίσκονται στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ) 70 πληροφορικοί! Σκεφτείτε τι γίνεται σε αστικά κέντρα...

Αποσυνδεδεμένος pixel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #47 στις: Ιούνιος 07, 2010, 08:47:13 μμ »
και στο Κιλκίς κάτι άκουσα για 25 υπεράριθμους! δηλαδή στις μεγάλες πόλεις πόσοι είναι?? τελικά σωστά ανέφερε κάποιος σε προηγούμενο post πως αν ανοίξουν θέσεις σε δημοτικά θα είναι για να μην κάθονται αυτοί που είχαν διοριστεί πριν 4 χρόνια. ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί διόρισαν τόσα πολλά παραπάνω άτομα απ' όσα χρειαζόταν? μήπως κανείς καμιά απάντηση????

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #48 στις: Ιούνιος 07, 2010, 09:33:37 μμ »
Νομίζω γιατί διορίστηκε υποχρεωτικά όλο το 30μηνο. Έτσι γέμισαν τα σχολεία υπεράριθμους πληφορικούς και γυμναστές...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #49 στις: Ιούνιος 07, 2010, 09:57:45 μμ »
Νομίζω γιατί διορίστηκε υποχρεωτικά όλο το 30μηνο. Έτσι γέμισαν τα σχολεία υπεράριθμους πληφορικούς και γυμναστές...

Λάθος νομίζεις. Δεν υπήρχαν 30μηνίτες το 2005
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 07, 2010, 10:09:08 μμ »
Δεν είμαι σίγουρη, γι αυτό είπα νομίζω. Αλλά αν δεν ισχύει αυτό, γιατί τότε τόσοι υπεράριθμοι καθηγητές πληροφορικής; Έκαναν λάθος υπολογισμούς και πήραν περισσότερους απ' όσους παραγματικά χρειαζονταν με τον τελευταίο επί ΠΑΣΟΚ ΑΣΕΠ για καθηγητές πληροφορικής; Γιατί, αν θυμάμαι βεβαια καλά, τότε προσλήφθηκαν πολλοί μόνιμοι στην Πληροφορική.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #51 στις: Ιούνιος 07, 2010, 10:25:48 μμ »
Δεν είμαι σίγουρη, γι αυτό είπα νομίζω. Αλλά αν δεν ισχύει αυτό, γιατί τότε τόσοι υπεράριθμοι καθηγητές πληροφορικής; Έκαναν λάθος υπολογισμούς και πήραν περισσότερους απ' όσους παραγματικά χρειαζονταν με τον τελευταίο επί ΠΑΣΟΚ ΑΣΕΠ για καθηγητές πληροφορικής; Γιατί, αν θυμάμαι βεβαια καλά, τότε προσλήφθηκαν πολλοί μόνιμοι στην Πληροφορική.

Κάπως έτσι έγινε. Το 2002 μπήκαν περίπου 1600 άτομα από ΑΣΕΠ και το 2006 γύρω στα 1050. Επιπλέον αυτών ήταν και το 40%
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #52 στις: Ιούνιος 07, 2010, 10:31:15 μμ »
Δεν είμαι σίγουρη, γι αυτό είπα νομίζω. Αλλά αν δεν ισχύει αυτό, γιατί τότε τόσοι υπεράριθμοι καθηγητές πληροφορικής; Έκαναν λάθος υπολογισμούς και πήραν περισσότερους απ' όσους παραγματικά χρειαζονταν με τον τελευταίο επί ΠΑΣΟΚ ΑΣΕΠ για καθηγητές πληροφορικής; Γιατί, αν θυμάμαι βεβαια καλά, τότε προσλήφθηκαν πολλοί μόνιμοι στην Πληροφορική.

Κάπως έτσι έγινε. Το 2002 μπήκαν περίπου 1600 άτομα από ΑΣΕΠ και το 2006 γύρω στα 1050. Επιπλέον αυτών ήταν και το 40%

Σα να λέμε όποιος πρόλαβε πρόλαβε ! Οι επόμενοι θα μπουν όταν συνταξιοδοτηθούν οι πρωτοπόροι (φυσικοί, θεολόγοι κτλ) που διορίστηκαν μέσα δεκαετίας 90 ... Αυτό είναι το μεγαλείο του Ελληνικού κράτους και του προσεκτικού σχεδιασμού που κάνει σε όλους τους τομείς π.χ. άνοιγμα σχολών σε κάθε γωνιά της χώρας για την κάλυψη της τεράστιας ζήτησης του επαγγέλματος του μέλλοντος, μόνο που το μέλλον έφτασε, μας προσπέρασε και μεις χαμπάρι δεν πήραμε !

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 07, 2010, 10:57:07 μμ »
Επίσης μειώθηκαν και οι ώρες των μαθημάτων πληροφορικής λόγω της μετατροπής των ΤΕΕ σε ΕΠΑΛ και ΕΠΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 07, 2010, 11:23:31 μμ »
Επίσης μειώθηκαν και οι ώρες των μαθημάτων πληροφορικής λόγω της μετατροπής των ΤΕΕ σε ΕΠΑΛ και ΕΠΑΣ.

Αυτός είναι ο σημαντικότερος λόγος και μετά και οι αναθέσεις μαθημάτων Πληροφορικής στα ΕΠΑΛ  (αυτά των άλλων ειδικοτήτων) σε μη Πληροφορικούς (αν και αυτά δεν ήταν ποτέ οργανικά κενά).


Πάντως, το ξαναλέω, μη τρελαίνεστε τόσο πολύ με τον αριθμό αυτών που είναι στη διάθεση, δεν σημαίνει ότι όλοι αυτοί "περισσεύουν", αφού κάθε χρόνο προκύπτουν πολλές έξτρα ανάγκες. Και ο άντρας μου εδώ και τρία χρόνια είναι συνεχώς υπέρ-υπεράριθμος στην Αττική και τελικά πάντα δουλεύει σε σχολεία, ενώ μόνο μία φορά έκανε και τρεις ώρες ΣΕΠ για να συμπληρώσει ωράριο - όλες τις άλλες έκανε μόνο Πληροφορική και χωρίς να είναι και υπεύθυνος εργαστηρίου όλες τις χρονιές. Επίσης μέχρι και πέρυσι πάντα προέκυπταν και πολλές ανάγκες για ωρομίσθιους, εγώ πάντως πέρυσι και πρόπερσι δούλεψα στη Β'/βάθμια και ήμουν περίπου στο 100 του πίνακα Αττικής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 07, 2010, 11:35:03 μμ από elia »

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Tελικά ποιος θα διδαξει στα νέα ολοημερα του Νεου σχολείου:
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 07, 2010, 11:38:13 μμ »
Οι επόμενοι θα μπουν όταν συνταξιοδοτηθούν οι πρωτοπόροι (φυσικοί, θεολόγοι κτλ) που διορίστηκαν μέσα δεκαετίας 90 ...

Με τις αλλαγές στο συνταξιοδοτικό αν περιμένουν να βγουν αυτοί στη σύνταξη για να διοριστούμε, σωθήκαμε........ τα παιδιά μας ίσως!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162165
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 750
Σύνολο: 756

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.