*

Ψηφοφορία

Πώς βρήκατε τη διαδικασία απογραφής;

Δύσκολη
9 (14.1%)
Εύκολη
22 (34.4%)
Εύκολη αλλά με κάποια προβλήματα
32 (50%)
Δεν γνωρίζω: Απογράφηκα μέσω τρίτων
1 (1.6%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 63

Αποστολέας Θέμα: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων  (Αναγνώστηκε 413976 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pdxrisoyla

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Σιγᾶν τήν ἀλήθειαν χρυσόν ἐστι θάπτειν
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή αναπληρωτών
« Απάντηση #1680 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 10:36:56 πμ »
Τώρα είδα το θέμα. Δεν ξέρω αν απαντήθηκε αλλά θα ρωτήσω: όσοι ήμασταν πέρσυ αναπληρωτές αλλά τώρα άνεργοι απογραφόμαστε; Φαντάζομαι όχι. Αν κληθούμε αναπληρωτές φέτος, θα απογραφούμε τότε;

Στο ίδιο ερώτημα να προσθέσω κα κάτι ακόμη.
Αν μας πάρουν κάποια στιγμή αναπληρωτές θα μπορούν τότε οι αρμόδιες ΔΔΕ να μας κάνουν υπαγωγή στο σύστημα , δεδομένου ότι θα έχει λήξει η προθεσμία απογραφής;;;
Και αν ναι, εμεις θα περιμένουμε να βγει νέα ημερομηνία για να συμπληρωσουμε τα στοιχεία μας;;;
Μου αρέσει εκείνος που η ψυχή του είναι πιο βαθιά απ΄την πληγή του.
Νίτσε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:01 »

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή αναπληρωτών
« Απάντηση #1681 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:08:05 πμ »
Καλημέρα!Απογραφή πραγματοποιούν όσοι αναπληρωτές έχουν προσληφθεί ήδη κατά τη διενέργεια της απογραφής. Πρόπερσι το καλοκαίρι που ξεκίνησε η απογραφή των μονίμων είχε γίνει ένα μπέρδεμα με το αν θα κάνουν και οι αναπληρωτές που θα απολυόμασταν όμως 31 Ιουνίου(η απογραφή έγινε τον Ιούλιο). Αποφασίστηκε τότε να κάνουν μόνο όσοι εργάζονταν το διάστημα της απογραφής δηλ αναπληρωτές σε άλλους φορείς και όχι της εκπαίδευσης που είχαμε ήδη απολυθεί. Πέρυσι κληθήκαμε όταν ξαναάνοιξε το σύστημα Απρίλιο-Μάιο να κάνουμε απογραφή(άνοιξε για όλους τους νεοπροσλαμβανόμενους,για αλλαγές αλλά και αναπληρωτές εν ενεργεία) και οι αναπληρωτές(πέρυσι ήμουν τοποθετημένη στη Δ Αθήνας και το αναφέρω γιατί άκουσα από μερικούς στη διεύθυνση φέτος ότι πέρυσι δεν έκαναν απογραφή ενώ στη Δ Αθήνας ήταν υποχρεωτικό). Μετά την υπαγωγή μου από τη διεύθυνση στον αντίστοιχο φορέα κλήθηκα να ολοκληρώσω την απογραφή μου με προσωπική μου ευθύνη και αυτό ενήργησα. Φέτος από τη μισθοδοσία ενημερώθηκα και πάλι για την απογραφή -η οποία αφορά όσους ήδη έχουν προσληφθεί επαναλαμβάνω,αφού η υπαγωγή γίνεται από τον αρμόδιο της αρχής που υπαγόμαστε κάθε φορά-. Μάλιστα οι φετινοί νεοπροσλαμβανόμενοι καλούμαστε αν αλλάξαμε διέυθυνση να κάνουμε διαγραφή της απογραφής μας από την παλιά διεύθυνση και να απευθυνθούμε στον υπέυθυνο για την απογραφή αναπληρωτών της διεύθυνσης διορισμού μας. Αυτός θα μας εντάξει και πάλι στο σύστημα και εμείς ακολούθως θα ολοκληρώσουμε  την απογραφή με προσωπική μας ευθύνη. Μάλιστα η υπαγωγή στο σύστημα πρέπει να έληξε προχθές(26 Σεπτ). Εγώ βέβαια και χθες που μπήκα μπόρεσα να ολοκληρώσω και να ενημερώσω την απογραφή μου.
ΥΓ:Και τώρα το καλύτερο . Τη μέρα που ενημέρωσα την Δ Αθήνας για την διαγραφή μου από τον εκεί φορέα μου εστάλει το βράδυ και  mail σχετικά με την επιτυχία της παλαιάς μου απογραφής από πέρυσι!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή αναπληρωτών
« Απάντηση #1682 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 11:27:11 πμ »
Καλημέρα!Απογραφή πραγματοποιούν όσοι αναπληρωτές έχουν προσληφθεί ήδη κατά τη διενέργεια της απογραφής. Πρόπερσι το καλοκαίρι που ξεκίνησε η απογραφή των μονίμων είχε γίνει ένα μπέρδεμα με το αν θα κάνουν και οι αναπληρωτές που θα απολυόμασταν όμως 31 Ιουνίου(η απογραφή έγινε τον Ιούλιο). Αποφασίστηκε τότε να κάνουν μόνο όσοι εργάζονταν το διάστημα της απογραφής δηλ αναπληρωτές σε άλλους φορείς και όχι της εκπαίδευσης που είχαμε ήδη απολυθεί. Πέρυσι κληθήκαμε όταν ξαναάνοιξε το σύστημα Απρίλιο-Μάιο να κάνουμε απογραφή(άνοιξε για όλους τους νεοπροσλαμβανόμενους,για αλλαγές αλλά και αναπληρωτές εν ενεργεία) και οι αναπληρωτές(πέρυσι ήμουν τοποθετημένη στη Δ Αθήνας και το αναφέρω γιατί άκουσα από μερικούς στη διεύθυνση φέτος ότι πέρυσι δεν έκαναν απογραφή ενώ στη Δ Αθήνας ήταν υποχρεωτικό). Μετά την υπαγωγή μου από τη διεύθυνση στον αντίστοιχο φορέα κλήθηκα να ολοκληρώσω την απογραφή μου με προσωπική μου ευθύνη και αυτό ενήργησα. Φέτος από τη μισθοδοσία ενημερώθηκα και πάλι για την απογραφή -η οποία αφορά όσους ήδη έχουν προσληφθεί επαναλαμβάνω,αφού η υπαγωγή γίνεται από τον αρμόδιο της αρχής που υπαγόμαστε κάθε φορά-. Μάλιστα οι φετινοί νεοπροσλαμβανόμενοι καλούμαστε αν αλλάξαμε διέυθυνση να κάνουμε διαγραφή της απογραφής μας από την παλιά διεύθυνση και να απευθυνθούμε στον υπέυθυνο για την απογραφή αναπληρωτών της διεύθυνσης διορισμού μας. Αυτός θα μας εντάξει και πάλι στο σύστημα και εμείς ακολούθως θα ολοκληρώσουμε  την απογραφή με προσωπική μας ευθύνη. Μάλιστα η υπαγωγή στο σύστημα πρέπει να έληξε προχθές(26 Σεπτ). Εγώ βέβαια και χθες που μπήκα μπόρεσα να ολοκληρώσω και να ενημερώσω την απογραφή μου.
ΥΓ:Και τώρα το καλύτερο . Τη μέρα που ενημέρωσα την Δ Αθήνας για την διαγραφή μου από τον εκεί φορέα μου εστάλει το βράδυ και  mail σχετικά με την επιτυχία της παλαιάς μου απογραφής από πέρυσι!!!!!
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Πέρσυ πήρα τηλέφωνο στη διεύθυνση και μου είπαν ότι δεν απογραφόμαστε. Φέτος, θα δούμε.

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή αναπληρωτών
« Απάντηση #1683 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 12:19:51 μμ »
καλημέρα. εδώ και δυο μέρες επικοινωνώ με τη δευτεροβάθμια που έχω προσληφθεί όσον αφορά το θέμα της απογραφής. η απάντησή τους είναι ότι έχουν στείλει έγγραφο και περιμένουν απάντηση σχετικά με το εαν εμείς οι αναπληρωτές απογραφόμαστε και ακόμα τίποτα. σήμερα μάλιστα ο υπεύθυνος μου είπε να μην ανησυχώ καθώς έχουμε διορία μέχρι την άλλη παρασκευή για απογραφή και πως ακόμα περιμένουν απάντηση και θα με ειδοποιήσει στο σχολείο. τι να κάνω;;;βλέπω να μη γίνεται τίποτα!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:20:01 »

Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1684 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 03:22:10 μμ »
όχι ακριβώς έτσι emmaki
απο τη στιγμή που η απογραφή συνδέεται με την υπηρεσιακή σου κατάσταση ( μισθολογικά) έστω και έμμεσα -  ό,τι αναφέρεται  στα στοιχεια της απογραφής πρέπει να είναι και στον φάκελο.

και επειδή ναι μεν εσύ κάνεις την επικαιροποίηση αλλά την επιβεβαίωση την κάνει η υπηρεσια σου, φυσικά και φέρει ευθύνη - επομένως ό,τι ενημερώνεται απο την υπηρεσία, πρέπει να μπορεί και να αποδειχθεί απο αυτήν.

Μα δεν συνδέεται μισθολογικά με την υπηρεσιακή μου κατάσταση!
Το πρώτο μεταπτυχιακό που συνδέεται, και αποτελεί και προσόν για να βρίσκομαι στην ΕΑ, είναι κανονικά μέσα στο φάκελο.
Το δεύτερο, το οποίο το έκανα για την τρέλα μου, δεν έχει καμία σχέση με την υπηρεσιακή μου κατάσταση....
Ομοίως και τα "χαρτιά" ξένων γλωσσών....
Πρέπει δηλαδή να καταθέσω Αγγλικά, Γαλλικά. Γερμανικά, Τούρκικα και Ιταλικά; Θα γεμίσει ο φάκελος χαρτια!!!!!!

Παιδιά, εμάς δεν μας ζήτησαν κανένα πτυχίο ξένων γλώσσων. Βασικά, υποψιάζομαι πως δεν έχουν κάνει καν αντιπαραβολή με τον πραγματικό φάκελο μας.

Ούτε από εμας έχουν ζητήσει ακόμα κάποιο έγγραφο (πτυχίο ή ξένες γλώσσες κτλ)
Πιστεύω όμως ότι από τη στιγμή που τα δηλώσαμε, ανα πάσα στιγμή μπορεί να μας ζητήσουν να τα καταθέσουμε!
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 552
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή αναπληρωτών
« Απάντηση #1685 στις: Σεπτέμβριος 29, 2011, 05:44:30 μμ »
 Eνημερώνουμε τους αναπληρωτές καθηγητές που προσλήφθηκαν στην Περιφερειακή Ενότητα Αιτωλοακαρνανίας ότι η Δ/νση Προσωπικού της Δ.Δ.Ε. Αιτ/νίας έχει ήδη προχωρήσει στην υπαγωγή τους στον φορέα και μπορούν πλέον να επικαιροποιήσουν τα στοιχεία τους μέσω της εφαρμογής apografi.gov.gr
Η επικαιροποίηση είναι υποχρεωτική και πρέπει να γίνει το αργότερο έως την Τετάρτη 28/09/2011.
Η είσοδος στην εφαρμογή γίνεται με δύο τρόπους :
user name : το ΑΦΜ σας
password : ο αριθμός ειδοποίησης του εκκαθαριστικού του 2010 ( του περσινού  δηλ. ΟΧΙ του φετινού)_
όσοι διαθέτετε κωδικούς taxisnet ή έχετε υποβάλλει φορολογική δήλωση μέσω λογιστή ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ θα μπείτε με τους κωδικούς taxisnet. Επικοινωνήστε με τον λογιστή σας για να σας ενημερώσει για τους κωδικούς αυτούς.

ΠΡΟΣΟΧΗ: στην απογραφή, στο πεδίο Τύπος Υπηρέτησης θα επιλέξετε την τιμή Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου και λήξη σύμβασης θα δηλώσετε την 30/06/2012.
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή Δημοσίων Υπαλλήλων
« Απάντηση #1686 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 08:28:22 μμ »
Ξερει καποιος αν η επικαιροποιηση ειχει χρονικο περιοθωριο ? στην εγκυκλιο γραφει οτι ειναι χωρις καταληκτικη ημερομηνια. δοκιμασα σημερα αλλα δεν προχωραει απο το 2ο στο 3ο βημα

Μήπως είναι κενό κάποιο υποχρεωτικό πεδίο και δε σ`αφήνει να προχωρήσεις;
τελικα καταφερα να επικαιροποιησω τα στοιχεια με το chrome γιατι με τον firefox δεν προχωρουσε με τιποτα
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος ευρηκα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή αναπληρωτών
« Απάντηση #1687 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 12:07:53 μμ »
Καλημέρα παιδιά..θέλω τη βοήθεια σας, μπαίνω στο site της απογραφης, κάνω κλικ στο σύνδεσμο για είσοδο στην υπηρεσία κ δε με βάζει , δηλ δε μου βγαζει το πεδιο username k password , αλλα με πεταει ξανα στην αρχική...τι να κάνω??? ???

Αποσυνδεδεμένος kxrysa

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 552
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή αναπληρωτών
« Απάντηση #1688 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 03:12:03 μμ »
https://apografi.gov.gr/ap/   Πατα το κανα δυο φορες
Αγάπα αυτό που έχεις τώρα που είναι κοντά σου πριν σε διδάξει η ζωή να το αγαπήσεις όταν θα είναι μακρυά σου....

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή αναπληρωτών
« Απάντηση #1689 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 10:53:20 μμ »
δεν μπορώ να βγάλω άκρη....
δεν έκανα φ.δήλωση το 2010
πρώτη φορά έκανα για οικονομικό έτος 2011
τί κάνω??
 :-\

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή αναπληρωτών
« Απάντηση #1690 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 03:31:05 μμ »
Στη δική μου δευτεροβάθμια ο υπεύθυνος της απογραφής συνεχίζει να ισχυρίζεται πως δεν έχει λάβει καμία απάντηση σχετικά με την απογραφή των αναπληρωτών και ακόμα περιμένουμε. Και αν υπάρξει απάντηση θα μας ενημερώσει. Δεν έχει κάνει επομένως υπαγωγή και δεν μπορούμε να απογραφούμε. Μου επισήμανε πως η απογραφή δεν έχει καμία σχέση με τη μισθοδοσία, η οποία βγαίνει από άλλο κανάλι. Μήπως με δουλεύει;;;;Είναι δυνατόν σε άλλες δευτεροβάθμιες να γίνονται απογραφές αναπληρωτών και στη συγκεκριμένη τίποτα;;;Του το επισήμανα αυτό και είπε ότι δεν έχει καμία ενημέρωση.....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή αναπληρωτών
« Απάντηση #1691 στις: Οκτώβριος 05, 2011, 03:46:54 μμ »
Στη δική μου δευτεροβάθμια ο υπεύθυνος της απογραφής συνεχίζει να ισχυρίζεται πως δεν έχει λάβει καμία απάντηση σχετικά με την απογραφή των αναπληρωτών και ακόμα περιμένουμε. Και αν υπάρξει απάντηση θα μας ενημερώσει. Δεν έχει κάνει επομένως υπαγωγή και δεν μπορούμε να απογραφούμε. Μου επισήμανε πως η απογραφή δεν έχει καμία σχέση με τη μισθοδοσία, η οποία βγαίνει από άλλο κανάλι. Μήπως με δουλεύει;;;;Είναι δυνατόν σε άλλες δευτεροβάθμιες να γίνονται απογραφές αναπληρωτών και στη συγκεκριμένη τίποτα;;;Του το επισήμανα αυτό και είπε ότι δεν έχει καμία ενημέρωση.....

ήμαρτον με μερικούς!! το λέει ξεκάθαρα - δηλαδή τι θέλει ο άνθρωπος , να του το στείλουν με προσωπικη κοινοποίηση και ένα κουτί σοκολατάκια δώρο; μεχρι και ΦΕΚ έχει πάρει η απόφαση: ΦΕΚ748/Β/2010!!! είναι νόμος του κράτους λέμε κι αυτός περιμένει έγγραφο του υπουργείου;

http://apografi.gov.gr/category/%CF%83%CF%85%CF%87%CE%BD%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82 

(αν ρολλάρεις θα δεις την ερώτηση και την απάντηση στο "ποιοί έχουν υποχρέωση απογραφης;"
μέχρι και απο το υπουργείο παιδείας ήρθε το έγγραφο...ας σηκώσουν επιτέλους το χεράκι τους να πάρουν ένα τηλεφωνάκι στη δ/νση προσωπκού ......  >:( >:( >:( 

ναι μεν η μισθοδοσία γίνεται μέσω άλλου συστήματος αλλά η Ενιαία Αρχή Πληρωμών όπου να ναι συνενώνεται με τα στοιχεια της απογραφής!! Πότε θα γίνει επιτέλους αυτο κατανοητό; Ζούμε σε online φακέλωμα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2011, 03:57:42 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή αναπληρωτών
« Απάντηση #1692 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 03:29:15 μμ »
το θέμα είναι τι να κάνω εγω τώρα που ο συγκεκριμένος υπάλληλος περιμένει έγγραφο και επομένως με βλέπω να μην έχω απογραφεί μέχρι τη λήξη της απογραφής......

Αποσυνδεδεμένος panagopou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 334
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απογραφή αναπληρωτών
« Απάντηση #1693 στις: Οκτώβριος 07, 2011, 03:42:13 μμ »
Μόλις είδα στην επίσημη σελίδα της απογραφής πως σήμερα μου έκαναν από μόνοι τους την απογραφή. Μάλλον τους ειδοποίησαν ότι επιβάλλεται να γίνει και την έκαναν από μόνοι τους. Είναι περασμένα κανονικά όλα τα στοιχεία μου. Ευτυχώς όλα καλά, γιατί δεν με έβλεπα να πληρώνομαι....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 661
Σύνολο: 662

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.205 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.