*

Αποστολέας Θέμα: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α  (Αναγνώστηκε 14376 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 01, 2011, 03:36:49 μμ »
έχει έρθει καινούρια εγκύκλιος για τον υπολογισμό της προϋπηρεσίας στις προαγωγές - κάτι που ως πέρισυ δεν ίσχυε και η προαγωγή μετρούσε μόνο το χρόνο από το ΦΕΚ διορισμού. Παρόλα αυτά με τη νέα εγκύκλιο ΔΕ μετράνε όλες οι προϋπηρεσίες για προαγωγή. Πχ  υπηρετήσεις σε τει, οαεδ κτλ δεν μετράνε.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση τώρα που αφορά τη φίλη σου που έχει μεταπτυχιακό -
έστω ότι διορίστηκε με ΦΕΚ διορισμού 1/9/ 2005 επομένως 1/9/ 2006 λαμβάνει ( έστω και αναδρομικά) το βαθμό Β επειδή είναι κάτοχος μεταπτυχιακού. Μετά πρέπει να περάσουν άλλα 5 χρόνια - πάλι λόγω μεταπτυχιακού- για να πάρει τον Α.  Και άρα 1/9/ 2011.  Επειδή όμως έχει και 17 μήνες ως αναπληρώτρια -σε δημόσιο σχολείο υποθέτω- θα πρέπει να πάει 17 μήνες πισω απο την ημερομηνία 1/9/2011 δηλαδή στις 1/4/2011.
Δεδομένου ότι
α. αυτή η ημερομηνία δεν έχει έρθει ακόμα
β. πρέπει να γίνει εισήγηση της Δ/νσης στην οικεία περιφέρεια
γ. να βγει η απόφαση κύρωσης πινάκων προακτέων της Περιφέρειας - μέσα στον Απρίλιο βάσει του νόμου- και να ανακοινωθεί στην οικέια Δ/νση
δ. η οικεία Δ/νση να ανακοινώσει στον καθένα τις αποφάσεις προαγωγής
η φίλη σου το πιο πιθανό είναι να λάβει την αναδρομική ανακοίνωση της προαγωγής της κάπου τον Ιούνιο. Ως τότε όμως θα συνεχίζει να είναι στον βαθμό Β. .
Ελπιζω να σου απάντησα επαρκώς.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:15 »

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 01, 2011, 03:43:22 μμ »
bitch..εγω πηρα το βαθμο Α περσι...!συμφωνα με τη νεα εγκυκλιο αναγνωριζεται και η προυπηρεσια μου ως αναπληρωτης...αρα απλα ξερω οτι εχω πλεοναζων χρονο στο βαθμο ή πρεπει να μου στειλουν νεο χαρτι με διορθωμενες ημερομηνιες για το ποτε πηρα το βαθμο?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2011, 03:55:58 μμ από antonis2200 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 01, 2011, 03:54:30 μμ »
έχει έρθει καινούρια εγκύκλιος για τον υπολογισμό της προϋπηρεσίας στις προαγωγές - κάτι που ως πέρισυ δεν ίσχυε και η προαγωγή μετρούσε μόνο το χρόνο από το ΦΕΚ διορισμού. Παρόλα αυτά με τη νέα εγκύκλιο ΔΕ μετράνε όλες οι προϋπηρεσίες για προαγωγή. Πχ  υπηρετήσεις σε τει, οαεδ κτλ δεν μετράνε.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση τώρα που αφορά τη φίλη σου που έχει μεταπτυχιακό -
έστω ότι διορίστηκε με ΦΕΚ διορισμού 1/9/ 2005 επομένως 1/9/ 2006 λαμβάνει ( έστω και αναδρομικά) το βαθμό Β επειδή είναι κάτοχος μεταπτυχιακού. Μετά πρέπει να περάσουν άλλα 5 χρόνια - πάλι λόγω μεταπτυχιακού- για να πάρει τον Α.  Και άρα 1/9/ 2011.  Επειδή όμως έχει και 17 μήνες ως αναπληρώτρια -σε δημόσιο σχολείο υποθέτω- θα πρέπει να πάει 17 μήνες πισω απο την ημερομηνία 1/9/2011 δηλαδή στις 1/4/2011.
Δεδομένου ότι
α. αυτή η ημερομηνία δεν έχει έρθει ακόμα
β. πρέπει να γίνει εισήγηση της Δ/νσης στην οικεία περιφέρεια
γ. να βγει η απόφαση κύρωσης πινάκων προακτέων της Περιφέρειας - μέσα στον Απρίλιο βάσει του νόμου- και να ανακοινωθεί στην οικέια Δ/νση
δ. η οικεία Δ/νση να ανακοινώσει στον καθένα τις αποφάσεις προαγωγής
η φίλη σου το πιο πιθανό είναι να λάβει την αναδρομική ανακοίνωση της προαγωγής της κάπου τον Ιούνιο. Ως τότε όμως θα συνεχίζει να είναι στον βαθμό Β. .
Ελπιζω να σου απάντησα επαρκώς.

Εμένα γιατί μου βγαίνει ότι ήδη έπρεπε να έχει πάρει τον Α;
Κανονικά (χωρίς την προϋπηρεσία) τον παίρνει 1/9/2011.
Αν τώρα πάμε 17 μήνες πίσω (προϋπηρεσία σε δημόσιο σχολέιο), πάμε 1/4/2010....
Άρα πρέπει να κάνει έγγραφο;

edit: Μήπως μπορείς να μου πεις και ποια είναι αυτή η εγκύκλιος, καθότι στη δική μας διεύθυνση......να μην πβ τι κάνουν!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 01, 2011, 04:06:20 μμ »
περίεργο που δεν τη λάβατε ακόμα δεδομένου ότι έχει πριν τις γιορτές....και έχει και πολλή δουλειά γιατί πρέπει να ανοίξεις όλους τους φακέλους και να ξεσκαρτάρεις την προϋπηρεσία...ντιπ για το διάολο είστε μου φαίνεται... ;D ;D ;D ;D
η εγκύκλιος έχει έρθει απο το τμήμα προσωπικού Δ.Ε. Αν έχεις τηλ. της Παναγιώτου στην ΚΥ. πάρε να σου πει. Αλλιώς περίμενε ως αύριο που θα ξαναπάω στο γραφείο να σου γράψω τον αριθμό της εγκυκλίου.

Ναι, έχεις δίκιο 1/4/2010 ήθελα να γράψω κι εγώ. Αλλά αυτό θα γίνει με αυτές τις προαγωγές, αυτού του απριλίου και θα τη λάβει αναδρομικά. Γιατί πρέπει να στείλετε πίνακα προακτέων για όλους όσους ανήκουν οργανικά σε εσάς.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:15 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 01, 2011, 04:08:08 μμ »
περίεργο που δεν τη λάβατε ακόμα δεδομένου ότι έχει πριν τις γιορτές....και έχει και πολλή δουλειά γιατί πρέπει να ανοίξεις όλους τους φακέλους και να ξεσκαρτάρεις την προϋπηρεσία...ντιπ για το διάολο είστε μου φαίνεται... ;D ;D ;D ;D
η εγκύκλιος έχει έρθει απο το τμήμα προσωπικού Δ.Ε. Αν έχεις τηλ. της Παναγιώτου στην ΚΥ. πάρε να σου πει. Αλλιώς περίμενε ως αύριο που θα ξαναπάω στο γραφείο να σου γράψω τον αριθμό της εγκυκλίου.

Ναι, έχεις δίκιο 1/4/2010 ήθελα να γράψω κι εγώ. Αλλά αυτό θα γίνει με αυτές τις προαγωγές, αυτού του απριλίου και θα τη λάβει αναδρομικά. Γιατί πρέπει να στείλετε πίνακα προακτέων για όλους όσους ανήκουν οργανικά σε εσάς.

Να είσαι καλά! Ευχαριστώ πολύ!

Όσο γιθα τη δική μας διε΄λυθυνση..... Μόνο να σου πω ότι εμένα με μονιμοποίησαν και με προήγαγαν 1 χρόνο αργότερα (στην 3ετία δηλαδή), γιατί πολύ απλά με ξέχασαν (στη αρχή) και μετά δεν μπορούσαν να βρουν ποιός θα με μονιμοποιήσει (είμαι σε ΚΕΔΔΥ) άσχετα αν ο νόμος λέει ξεκάθα ότι ανήκω για υπηρεσιακά θέματα στο ΠΥΣΠΕ!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2011, 04:10:24 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 01, 2011, 04:13:39 μμ »

Όσο γιθα τη δική μας διε΄λυθυνση..... Μόνο να σου πω ότι εμένα με μονιμοποίησαν και με προήγαγαν 1 χρόνο αργότερα (στην 3ετία δηλαδή), γιατί πολύ απλά με ξέχασαν (στη αρχή) και μετά δεν μπορούσαν να βρουν ποιός θα με μονιμοποιήσει (είμαι σε ΚΕΔΔΥ) άσχετα αν ο νόμος λέει ξεκάθα ότι ανήκω για υπηρεσιακά θέματα στο ΠΥΣΠΕ!


καλά, με όλο το σεβασμό κιόλας....αν ανήκεις στην Α/θμια ε, εντάξει, εξηγούνται πολλά..Δεν υπάρχουν αυτά που βλέπουμε απο πρωτοβάθμια. Χθες περνούσα στο data την προϋπηρεσία μίας αγγλικών που έκανε μετάταξη από πρωτοβάθμια σε δευτεροβάθμια...Ε δε θα το πιστέψεις αλλά βρήκα επτά (07) χορηγήσεις αδειών που έγραφαν "Χορηγούμε αναρρωτική άδεια τριών ημερών στην ΑΓΓΛΙΔΑ κα... τάδε' !!!!! χαχαχαχαχαχ ....αναρωτιέμαι, να ταν μέσα απ΄το Λονδίνο;  8) 8) 8) 8)

bitch..εγω πηρα το βαθμο Α περσι...!συμφωνα με τη νεα εγκυκλιο αναγνωριζεται και η προυπηρεσια μου ως αναπληρωτης...αρα απλα ξερω οτι εχω πλεοναζων χρονο στο βαθμο ή πρεπει να μου στειλουν νεο χαρτι με διορθωμενες ημερομηνιες για το ποτε πηρα το βαθμο?

ουπς Αντώνη, τώρα σε είδα εσένα - θα σου στείλουν νέο χαρτί με επανακατάταξη ΑΦΟΥ πρώτα στείλουν τους πίνακες προακτέων στην Περιφέρεια. Την απόφαση για τις προαγωγές τις παίρνει η Περιφερεια - η Δ/νση Δ.Ε.  απλά τις ανακοινώνει. Οπότε....υπομονή....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2011, 04:22:19 μμ από bitch »
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος antonis2200

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 01, 2011, 04:24:28 μμ »
Oκ..ευχαριστω..!!σε βομβαρδισαμε παντως με ενα σωρο ερωτηματα..!!παλι καλα που απαντας σε ολους μας..!!!

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 01, 2011, 04:37:14 μμ »
Να σας βοηθήσω λίγο...  :)
Η αρχική εγκύκλιος που βγήκε το καλοκαίρι είναι η 89867/Δ2/5-8-2010 και μπορείτε να την βρείτε εδώ.
Πριν λίγες μέρες βγήκε διευκρινιστική εγκύκλιος, η 10564/Δ2/11-2-2011, που θα την βρείτε εδώ.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 01, 2011, 04:42:49 μμ »
Να σας βοηθήσω λίγο...  :)
Η αρχική εγκύκλιος που βγήκε το καλοκαίρι είναι η 89867/Δ2/5-8-2010 και μπορείτε να την βρείτε εδώ.
Πριν λίγες μέρες βγήκε διευκρινιστική εγκύκλιος, η 10564/Δ2/11-2-2011, που θα την βρείτε εδώ.

α ναι γειά σου!! είσαι ΘΕΟΤΗΤΑ!!!! ;D ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος tamar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυσικός Ρ/Η
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 02, 2011, 07:37:31 πμ »
Νομίζω ότι μπορώ να βοηθήσω γιατί και εγώ διορίστηκα το 2003 και έχω μεταπτυχιακό. Βαθμό Α΄ πήρα το 2009 μετά από έξι χρόνια υπηρεσίας.
Κανονικά οι προαγωγές και η απόδοση ΜΚ γίνονται αυτόματα από τα περιφερειακά συμβούλια. Αν κάνει κανείς κάποια ερώτηση (έστω και από το τηλέφωνο) σίγουρα δε βλάπτει.
Όταν βλέπεις τυρί, ψάξε για τη φάκα....

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 02, 2011, 03:33:57 μμ »
ναι tamar σωστά πήρες τον Α μετά απο 6 χρόνια * έξι γιατί είχες μεταπτυχιακό αλλιώς ισχύουν άλλα βέβαια  - δηλ. έκατσες έναν χρόνο στον Γ και άλλα πέντε χρόνια στον Β- σύνολο 6 χρόνια. Δε λέμε κάτι διαφορετικό.

Πάντως, αυτό που λες ότι καλό είναι έστω και τηλεφωνικά να ενημερώνονται οι εκπ/κοί  ειναι απόλυτα σωστό. Και  κυρίως προσοχή στην αναγνώριση προϋπηρεσίας των νεοδιόριστων. Γνωστή μου ακόμα δεν έχει λάβει αναδρομικό ΜΚ για την προϋπηρεσία της γιατί το γραφείο στο οποίο ανήκει πολύ απλά....ξέχασε να στείλει εισήγηση στο ΠΥΣΔΕ!!!
Επομένως, καλό ειναι να ρωτάτε πού και πού....καλύτερα ενοχλητικός παρά κερατάς και ζημιωμένος ε;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος msa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 346
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 02, 2011, 09:20:33 μμ »
Οι βαθμοί που μετράνε;  στο δικαίωμα υπογραφής και που αλλού;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 02, 2011, 09:28:23 μμ »
στη διεκδίκηση θέσεων (πχ διευθυντές κτλ)....γιαυτό και πήρε φωτιά ο πωπός μας με την τελευταία εγκύκλιο που μας βάζει να υπολογίζουμε εκ νέου τις προϋπηρεσίες για την χορήγηση βαθμού....ποιός ξέρει ποιός ήθελε να γίνει διευθυντής πάλι αλλά δεν είχε τον ανάλογο βαθμό και φτιάξανε αυτή τη φωτογραφική διάταξη πάλι!! Ελλάς το μεγαλείο σου!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος tamar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυσικός Ρ/Η
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγή από βαθμό Β σε βαθμό Α
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 02, 2011, 09:28:41 μμ »
Οι βαθμοί που μετράνε;  στο δικαίωμα υπογραφής και που αλλού;
Σε διεκδίκηση θέσεων ευθύνης (διευθυντές κτλ).
Όταν βλέπεις τυρί, ψάξε για τη φάκα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 565
Σύνολο: 576

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.