*

Αποστολέας Θέμα: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!  (Αναγνώστηκε 16626 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« στις: Ιούνιος 04, 2010, 04:50:31 μμ »
Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Το παρακάτω περιστατικό συνέβη σε συγγενικό μου πρόσωπο.Λοιπόν, για να εγγραφεί ένα νήπιο πρώτη χρονιά στο νηπιαγωγείο, χρειάζεται, μεταξύ άλλων, και βεβαίωση κατοικίας, η οποία ορίζεται κατά την κρίση του διευθυντή. Συγγενικό μου πρόσωπο, όταν πήγε να εγγράψει το παιδί της, της ζήτησαν ως αποδεικτικό, συμβόλαια του σπιτιού.Όχι συμβόλαια ενοικίου, αφού πρόκειται για ιδιοκτήτες, αλλά ζήτησαν συμβόλαια από αυτά που συνάπτουμε στους συμβολαιογράφους. Είπαν, βέβαια, να σβήσει με μπλάνκο τα επίμαχα σημεία, αλλά αυτό κατά τη γνώμη μου δεν τους δίνει το δικαίωμα να ζητούν έγγραφα που εμπίπτουν στο πλαίσιο των προσωπικών δεδομένων! Ούτε εφορεία να ήταν. Ζητείται κάτι τέτοιο από τα νηπιαγωγεία, στα οποία εργάζεστε; Θα ήθελα τη γνώμη σας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:22:01 »

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 04, 2010, 04:55:55 μμ »
Πολύ τραβηγμένο μου φαίνεται να ζητήσουν τα συμβόλαια του σπιτιού! Αγοραπωλησία θα κάνουν ή θα πάρουν δάνειο από τράπεζα???Έλεος! Νομίζω βεβαίωση κατοικίας ή εντοπιότητας μπορεί να δώσει ο δήμος στον οποίο ανήκει κάποιος...

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 04, 2010, 04:58:47 μμ »
Για να πιστοποιηθει η διεύθυνση του παιδιού ζητάμε λογαριασμό ΔΕΗ στο όνομα του πατέρα ή της μητέρας. Αν όμως ο λογαριασμός βγαίνει σε όνομα τρίτου ζητάμε συμβόλαιο σπιτιού.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 04, 2010, 04:59:22 μμ »
Χρειάζεται βεβαίωση διέυθυνσης. Η βεβα'ίωση αυτή μπορεί να είναι ένας λογαριασμός ΔΕΗ ή τηλεφώνου στο όνομα του γονιού του παιδιού. Το συμβόλαιο είναι πολύ τραβηγημένο και δεν το έχω ακούσει ποτέ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:22:01 »

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 04, 2010, 05:00:03 μμ »
 ΧΑΡΤΙ ΔΕΗ Η ΟΤΕ.    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΝ   ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ.  
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος ritsaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 04, 2010, 05:00:36 μμ »
στο νηπιαγωγείο οπου εργάζομαι με ένα λογαριασμό δεη, οτε κλπ. όπου αναγράφεται το όνομα του κηδεμόνα θεωρείται επαρκές αποδεικτικό κατοικίας.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 04, 2010, 05:03:31 μμ »
Το συμβόλαιο σπιτιού το ζητάμε όταν δεν υπάρχει κανένας λογαριασμός στο όνομα των γονέων του παιδιού. Πιστέψτε με υπάρχουν και αυτές οι περιπτώσεις!!!!

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 04, 2010, 05:16:06 μμ »
Κατ΄αρχάς, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Γνωρίζουμε ότι ζητούν λογαριασμό ΔΕΗ ή ΟΤΕ. Υπάρχει στο όνομα του γονέα. Το προτείναμε, αλλά η διευθύντρια αρνήθηκε να το δεχτεί. Είπε ότι αυτή αποφασίζει, δείχνοντας επιδεικτικά την εγκύκλιο του Υπουργείου στη μάνα. Η μητέρα ρώτησε στην Πρωτοβάθμια της περιοχής, αν είναι υποχρεωμένη να της δώσει τα συμβόλαια. Η υπάλληλος του γραφείου της είπε ότι δεν είναι απαραίτητο, παρόλου που αποφασίζει η διευθύντρια του νηπιαγωγείου για αυτό. Σημειωτέον, η ερώτηση έγινε προς το γραφείο χωρίς να αναφερθεί το νηπιαγωγείο, αλλά τεθηκε γενικά κι αόριστα.Όταν η μητέρα πήγε να προσκομίσει τα χαρτιά και τους είπε ότι δεν θα τους δώσει συμβόλαια κι ότι ρώτησε στην Πρωτοβάθμια, η διευθύντρια και μία νηπιαγωγός, που ήταν παρούσα, της επετέθηκαν λεκτικά, απειλώντας ότι αν θέλει αυτή θα το εγγράψει το παιδί και ότι είναι απαράδεκτο που ρώτησε στη πρωτοβάθμια, ενώ αυτή είναι διευθύντρια και την παρέκαψε. Εργάζομαι, προσωπικά, γύρω στα οκτώ χρόνια ως ωρομίσθια στη δευτεροβάθμια, έχω ακούσει διάφορα κατά καιρούς, πολλές φορές συνάντησα ακόμα και περίεργους γονείς, αλλά πρώτη φορά βλέπω άνθρωπο που να αισθάνεται μειονεκτικά, γιατί όπως λέει την παρέκαμψαν, και να το δείχνει τόσο απροκάλυπτα. Τι να πω!!!

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 04, 2010, 10:18:07 μμ »
         Καλησπέρα και από μένα.Αρχικά να πω πως και'γώ για συμβόλαια πρώτη φορά ακούω.Στο δικό μας νηπιαγωγείο ζητάμε τα κλασικά(λογαριασμό ΔΕΗ,ΟΤΕ κλπ).                   
Είχα σκοπό ν'ανοίξω και'γω το ίδιο θέμα για εγγραφές αλλά με άλλη ερώτηση.Μια γνωστή στην περιοχή μου , μου είπε πως πηγαίνοντας να γράψει το παιδί της  σήμερα ανέφερε πως το μόνο θέμα υγείας που παρουσιάζει το παιδί είναι πως όταν ανεβάζει πυρετό, έστω και δέκατα ,ακολουθούν σπασμοί.Γι'αυτό το λόγο χρειάζεται περισσότερη επίβλεψη γιατί οι σπασμοί μπορεί να οδηγήσουν σε εγκεφαλική βλάβη.Κατα τ'άλλα το παιδί φυσιολογικότατο!Η νηπιαγωγός αρνήθηκε να το δεχτεί στο σχολείο επικαλούμενη προβλήματα υγείας και ότι την καλύπτει ο νόμος.Ξέρετε αν ισχύει αυτό;Μου φαίνεται πολύ κουλό.Δηλαδή αν ένα παιδί είναι ,για παράδειγμα ,επιληπτικό,δεν δικαιούται πρόσβαση στο νηπιαγωγείο;Και φαντάζομαι θα υπάρχουν και τόσες άλλες περιπτωσεις παιδιών που κάτι θα παρουσιάζουν.Θα τα απορρίπτουμε έτσι,επικαλούμενοι το νόμο,που δεν ξέρω αν ισχύει κιόλας;Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει!Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 04, 2010, 10:48:44 μμ »
Μια άσχετη ερώτηση: Τι ωράριο θα έχουν φέτος τα νηπιαγωγεία; Όχι τα ολοήμερα.
Άκουσα ότι όλα τα νηπιαγωγεία θα έχουν ωράριο 8:00-2:00

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 04, 2010, 11:26:43 μμ »
Από την ενημέρωση που είχαμε από τη σύμβουλο μάθαμε ότι 2 νηπιαγωγεία από κάθε περιφέρεια θα λειτουργήσουν πιλοτικά με αυτό το ωράριο στα πλαίσια του προγράμματος για το Νέο Σχολείο. Αν κάποιο νηπιαγωγείο θέλει να συμπεριληφθεί σε αυτά πρέπει να κάνει πρακτικό για την απόφαση με συμμετοχή όλων των διδασκόντων. Το δικό μας νηπιαγωγείο αν και είχε προεπιλεγεί, με απόφασή μας δεν δεχτήκαμε να συμπεριληφθεί καθώς
1)Δεν έχουμε ενημερωθεί σχετικά με τις υποχρεώσεις που αυτό συνεπάγεται
2)Μας φάνηκε "ύποπτη" η παράταση του ωραρίου έστω και αν μας είπαν ότι θα μπούν και άλλες ειδικότητες(καλλιτεχικών και μουσικής)

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 04, 2010, 11:46:49 μμ »
         Καλησπέρα και από μένα.Αρχικά να πω πως και'γώ για συμβόλαια πρώτη φορά ακούω.Στο δικό μας νηπιαγωγείο ζητάμε τα κλασικά(λογαριασμό ΔΕΗ,ΟΤΕ κλπ).                   
Είχα σκοπό ν'ανοίξω και'γω το ίδιο θέμα για εγγραφές αλλά με άλλη ερώτηση.Μια γνωστή στην περιοχή μου , μου είπε πως πηγαίνοντας να γράψει το παιδί της  σήμερα ανέφερε πως το μόνο θέμα υγείας που παρουσιάζει το παιδί είναι πως όταν ανεβάζει πυρετό, έστω και δέκατα ,ακολουθούν σπασμοί.Γι'αυτό το λόγο χρειάζεται περισσότερη επίβλεψη γιατί οι σπασμοί μπορεί να οδηγήσουν σε εγκεφαλική βλάβη.Κατα τ'άλλα το παιδί φυσιολογικότατο!Η νηπιαγωγός αρνήθηκε να το δεχτεί στο σχολείο επικαλούμενη προβλήματα υγείας και ότι την καλύπτει ο νόμος.Ξέρετε αν ισχύει αυτό;Μου φαίνεται πολύ κουλό.Δηλαδή αν ένα παιδί είναι ,για παράδειγμα ,επιληπτικό,δεν δικαιούται πρόσβαση στο νηπιαγωγείο;Και φαντάζομαι θα υπάρχουν και τόσες άλλες περιπτωσεις παιδιών που κάτι θα παρουσιάζουν.Θα τα απορρίπτουμε έτσι,επικαλούμενοι το νόμο,που δεν ξέρω αν ισχύει κιόλας;Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει!Ευχαριστώ!
Έχω δουλέψει μέχρι τώρα σε 6 διαφορετικά σχολεία. Σε 3 από αυτά είχα παιδιά με ειδικές ανάγκες (σύνδρομο Ντάουν, μικρή σωματική αναπηρία,νοητική υστέρηση)με αποκορύφωμα το φετινό σχολείο όπου υπάρχούν 2 παιδιά με ειδικές ανάγκες και επαναφοίτηση. Αλίμονο αν ίσχυε κάτι τέτοιο! Όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα στην εκπαίδευση και εγγράφονται κανονικά. Τώρα βέβαια πρέπει να πω ότι κάτι τέτοιο σου δυσκολέυει πάρα πολύ την καθημερινότητά σου και τη δουλειά σου μέσα στην τάξη αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα διώξεις ένα τέτοιο παιδί. Δυστυχώς εγώ παρ' όλες τις προσπάθειές μου δεν κατάφερα να έχω παράλληλη στήριξη για τα παιδιά αυτά και πολλές φορές ένιωσα ανεπαρκής ως δασκάλα...

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 04, 2010, 11:53:43 μμ »
         Καλησπέρα και από μένα.Αρχικά να πω πως και'γώ για συμβόλαια πρώτη φορά ακούω.Στο δικό μας νηπιαγωγείο ζητάμε τα κλασικά(λογαριασμό ΔΕΗ,ΟΤΕ κλπ).                   
Είχα σκοπό ν'ανοίξω και'γω το ίδιο θέμα για εγγραφές αλλά με άλλη ερώτηση.Μια γνωστή στην περιοχή μου , μου είπε πως πηγαίνοντας να γράψει το παιδί της  σήμερα ανέφερε πως το μόνο θέμα υγείας που παρουσιάζει το παιδί είναι πως όταν ανεβάζει πυρετό, έστω και δέκατα ,ακολουθούν σπασμοί.Γι'αυτό το λόγο χρειάζεται περισσότερη επίβλεψη γιατί οι σπασμοί μπορεί να οδηγήσουν σε εγκεφαλική βλάβη.Κατα τ'άλλα το παιδί φυσιολογικότατο!Η νηπιαγωγός αρνήθηκε να το δεχτεί στο σχολείο επικαλούμενη προβλήματα υγείας και ότι την καλύπτει ο νόμος.Ξέρετε αν ισχύει αυτό;Μου φαίνεται πολύ κουλό.Δηλαδή αν ένα παιδί είναι ,για παράδειγμα ,επιληπτικό,δεν δικαιούται πρόσβαση στο νηπιαγωγείο;Και φαντάζομαι θα υπάρχουν και τόσες άλλες περιπτωσεις παιδιών που κάτι θα παρουσιάζουν.Θα τα απορρίπτουμε έτσι,επικαλούμενοι το νόμο,που δεν ξέρω αν ισχύει κιόλας;Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει!Ευχαριστώ!

ειναι υποχρεωμενη να το δεχτει το παιδι

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 04, 2010, 11:54:59 μμ »
Μια άσχετη ερώτηση: Τι ωράριο θα έχουν φέτος τα νηπιαγωγεία; Όχι τα ολοήμερα.
Άκουσα ότι όλα τα νηπιαγωγεία θα έχουν ωράριο 8:00-2:00

κ πως θα συμπληρωνεται το ωραριο;οι νηπιαγωγοι θα ειναι συνεχεια εκει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.