*

Αποστολέας Θέμα: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!  (Αναγνώστηκε 16623 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 05, 2010, 11:52:34 πμ »
Μια άσχετη ερώτηση: Τι ωράριο θα έχουν φέτος τα νηπιαγωγεία; Όχι τα ολοήμερα.
Άκουσα ότι όλα τα νηπιαγωγεία θα έχουν ωράριο 8:00-2:00

κ πως θα συμπληρωνεται το ωραριο;οι νηπιαγωγοι θα ειναι συνεχεια εκει;
Οι νηπιαγωγοί θα κάνουν μόνο το ωράριό τους και οι υπόλοιπες ώρες θα συμπληρώνονται από τις άλλες ειδικότητες.Τουλάχιστον έτσι μας είπαν... Ακόμη μας τόνισαν ως δέλεαρ ότι το σχολείο που θα ενταχθεί στο συγκεκριμένο πρόγραμμα θα πάρει πολλά χρήματα για εξοπλισμό. Όλα αυτά μας φάνηκαν όπως είπα "ύποπτα" και γι' αυτό αρνηθήκαμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:16 »

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 05, 2010, 05:57:25 μμ »
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
 
1. Αίτηση και υπεύθυνη δήλωση (δίδονται από το νηπιαγωγείο)
2. Πιστοποιητικό γέννησης νηπίου ή (για τους αλλοδαπούς μαθητές) ληξιαρχική πράξη γέννησης
3. Ατομικό δελτίο υγείας (δίδεται από το νηπιαγωγείο και πρέπει να συμπληρωθεί από παιδίατρο)
4. Βιβλιάριο υγείας παιδιού όπου να πιστοποιείται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια
5. Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΟΤΕ όπου θα πιστοποιείται η διεύθυνση κατοικίας των γονέων. Σε περίπτωση που ο λογαριασμός δεν είναι στο όνομά σας, πρέπει να φέρετε το τελευταίο εκκαθαριστικό εφορίας. 
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 05, 2010, 09:26:31 μμ »
Την Παρασκευη μου ειπαν γονεις οτι καποιοι παιδιατροι δεν συμπληρωνουν το ατομικο δελτιο υγειας (καποια Νηπιαγωγεια δεν δινουν το συγκεκριμενο εντυπο καν)γιατι εχει αλλαξει κατι και δεν μπορουν να το κανουν.
Οσον αφορα την οφθαλμολογικη εξεταση που ζηταγαν περυσι ,το υπουργειο εβγαλε τελευταιως εγκυκλιο στην οποια αναφερεται οτι αυτη δεν απαιτειται πια(τηλεφωνησα στο γραφειο και μου ειπαν οτι οντως υπαρχει νεα εγκυκλιος για τις εγγραφες,12σελιδη για την οποια αμελησαν να μας ενημερωσουν ).
Σχετικα με οδοντολογικη εξεταση χρειαζεται βεβαιωση παιδοδοντιατρου η αρκει το σημειο στο βιβλιαριο του παιδιου που βεβαιωνεται η σχετικη εξεταση και αν δεν υπαρχει στο βιβλιαριο βεβαιωση εξετασης απο παιδοδοντιατρο τι γινεται;
Μου φαινεται οτι ο καθενας εχει το δικο του μπαιρακι!
Και αν ακομη στηριχθεις στο αρθρο 7 που αφορα τις εγγραφες,παλι δεν ειναι σιγουρο οτι ζητας τα σωστα δικαιολογητικα γιατι καθε χρονο μια εγκυκλιος το συμπληρωνει η το τροποποιει.
Αν πραγματι δεν απαιτειται οφθαλμολογικη εξεταση γιατι να βαζουμε τους γονεις και τα παιδια να τρεχουν;
Πολλα Νηπιαγωγεια και στην περιοχη που μενω θελουν την οφθαλμολγικη εξεταση.
Τη Δευτερα το πρωι θα παω στο γραφειο για την εγκυκλιο για να μη βαζουμε του ανθρωπους σε διαδικασιες τσαμπα και αδικα.
Επισης στην εγκυκλιο αναφερεται και η αυταπαγγελτη αναζητηση πιστοποιητικων απο το Νηπιαγωγειο και δεν αποτελει υποχρεωση του γονιου η προσκομιση του.
Αυτα!!!

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 05, 2010, 09:51:00 μμ »
"Επισης στην εγκυκλιο αναφερεται και η αυταπαγγελτη αναζητηση πιστοποιητικων απο το Νηπιαγωγειο και δεν αποτελει υποχρεωση του γονιου η προσκομιση του."
Αυτό ισχύει για το πιστοποιητικό γέννησης του παιδιού. Το χαρτί αυτό όμως το στέλνει ούτως ή άλλως ο δήμος στο σπίτι του παιδιού ταχυδρομικώς και μάλιστα 2 φορές (για προνήπιο και για νήπιο). Άρα δεν υπάρχει λόγος να μην το προσκομίσουν οι γονείς. Μόνο αν οι ίδιοι δεν το έχουν ήδη μπορεί η νηπιαγωγός να το αναζητήσει αυτεπάγγελτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:14:16 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 05, 2010, 11:32:37 μμ »
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
 
1. Αίτηση και υπεύθυνη δήλωση (δίδονται από το νηπιαγωγείο)
2. Πιστοποιητικό γέννησης νηπίου ή (για τους αλλοδαπούς μαθητές) ληξιαρχική πράξη γέννησης
3. Ατομικό δελτίο υγείας (δίδεται από το νηπιαγωγείο και πρέπει να συμπληρωθεί από παιδίατρο)
4. Βιβλιάριο υγείας παιδιού όπου να πιστοποιείται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια
5. Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΟΤΕ όπου θα πιστοποιείται η διεύθυνση κατοικίας των γονέων. Σε περίπτωση που ο λογαριασμός δεν είναι στο όνομά σας, πρέπει να φέρετε το τελευταίο εκκαθαριστικό εφορίας. 


6. Άδεια παραμονής (για αλλοδαπούς μαθητές)
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 06, 2010, 11:12:10 πμ »
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
 
1. Αίτηση και υπεύθυνη δήλωση (δίδονται από το νηπιαγωγείο)
2. Πιστοποιητικό γέννησης νηπίου ή (για τους αλλοδαπούς μαθητές) ληξιαρχική πράξη γέννησης
3. Ατομικό δελτίο υγείας (δίδεται από το νηπιαγωγείο και πρέπει να συμπληρωθεί από παιδίατρο)
4. Βιβλιάριο υγείας παιδιού όπου να πιστοποιείται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια
5. Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΟΤΕ όπου θα πιστοποιείται η διεύθυνση κατοικίας των γονέων. Σε περίπτωση που ο λογαριασμός δεν είναι στο όνομά σας, πρέπει να φέρετε το τελευταίο εκκαθαριστικό εφορίας. 


6. Άδεια παραμονής (για αλλοδαπούς μαθητές)

Το 6ο ισχυε και παλιοτερα η ειναι νεα απαιτηση;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 06, 2010, 05:15:44 μμ »
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
 
1. Αίτηση και υπεύθυνη δήλωση (δίδονται από το νηπιαγωγείο)
2. Πιστοποιητικό γέννησης νηπίου ή (για τους αλλοδαπούς μαθητές) ληξιαρχική πράξη γέννησης
3. Ατομικό δελτίο υγείας (δίδεται από το νηπιαγωγείο και πρέπει να συμπληρωθεί από παιδίατρο)
4. Βιβλιάριο υγείας παιδιού όπου να πιστοποιείται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια
5. Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΟΤΕ όπου θα πιστοποιείται η διεύθυνση κατοικίας των γονέων. Σε περίπτωση που ο λογαριασμός δεν είναι στο όνομά σας, πρέπει να φέρετε το τελευταίο εκκαθαριστικό εφορίας. 


6. Άδεια παραμονής (για αλλοδαπούς μαθητές)

Το 6ο ισχυε και παλιοτερα η ειναι νεα απαιτηση;

Για το σχολ. έτος 2009 - 2010 η προισταμένη το ζητούσε και το ζητάει και η φετινή για το 2010 - 2011 (στην περιοχή που υπηρετώ έχει αρκετούς αλλοδαπούς). Αν το ζητούσαν και πιο παλιά, δεν είμαι σίγουρη.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος staceykon

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 06, 2010, 05:39:04 μμ »
LIAV,έχω μείνει άναυδη....πολύ σωστά κανατε και είπατε ΟΧΙ! Το είχα ακούσει σε επίπεδο φήμης το 8-2 αλλα για το ολοημερο με μια νηπιαγωγο και μετα 2 ωρες με ειδικοτητες...!  >:( απαράδεκτο φυσικα....
Σε ποια περιφερεια ανήκεις?? το άλλο νηπιαγωγειο το δεχτηκε?

Αποσυνδεδεμένος mastixa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 06, 2010, 06:11:50 μμ »
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
 
1. Αίτηση και υπεύθυνη δήλωση (δίδονται από το νηπιαγωγείο)
2. Πιστοποιητικό γέννησης νηπίου ή (για τους αλλοδαπούς μαθητές) ληξιαρχική πράξη γέννησης
3. Ατομικό δελτίο υγείας (δίδεται από το νηπιαγωγείο και πρέπει να συμπληρωθεί από παιδίατρο)
4. Βιβλιάριο υγείας παιδιού όπου να πιστοποιείται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια
5. Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΟΤΕ όπου θα πιστοποιείται η διεύθυνση κατοικίας των γονέων. Σε περίπτωση που ο λογαριασμός δεν είναι στο όνομά σας, πρέπει να φέρετε το τελευταίο εκκαθαριστικό εφορίας. 


6. Άδεια παραμονής (για αλλοδαπούς μαθητές)

Το 6ο ισχυε και παλιοτερα η ειναι νεα απαιτηση;

Για το σχολ. έτος 2009 - 2010 η προισταμένη το ζητούσε και το ζητάει και η φετινή για το 2010 - 2011 (στην περιοχή που υπηρετώ έχει αρκετούς αλλοδαπούς). Αν το ζητούσαν και πιο παλιά, δεν είμαι σίγουρη.

Κακώς η προϊσταμένη ζητάει άδεια παραμονής.
Όλοι οι ανήλικοι έχουν δικαίωμα να εγγράφονται και να φοιτούν στα σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, χωρίς όρους και περιορισμούς που να απορρέουν από την ιθαγένεια ή από το καθεστώς παραμονής των δικαιούχων ή των γονέων τους στη χώρα. Το Υπουργείο Παιδείας, ανταποκρινόμενο στις παρατηρήσεις της Ανεξάρτητης Αρχής (Συνήγορος του παιδιού), προχώρησε άμεσα στην έκδοση σχετικής εγκυκλίου (100758/Γ2/29-9-2005).

Εγκύκλιος 100758/Γ2/29-9-2005

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 06, 2010, 06:40:09 μμ »
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
 
1. Αίτηση και υπεύθυνη δήλωση (δίδονται από το νηπιαγωγείο)
2. Πιστοποιητικό γέννησης νηπίου ή (για τους αλλοδαπούς μαθητές) ληξιαρχική πράξη γέννησης
3. Ατομικό δελτίο υγείας (δίδεται από το νηπιαγωγείο και πρέπει να συμπληρωθεί από παιδίατρο)
4. Βιβλιάριο υγείας παιδιού όπου να πιστοποιείται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια
5. Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΟΤΕ όπου θα πιστοποιείται η διεύθυνση κατοικίας των γονέων. Σε περίπτωση που ο λογαριασμός δεν είναι στο όνομά σας, πρέπει να φέρετε το τελευταίο εκκαθαριστικό εφορίας. 


6. Άδεια παραμονής (για αλλοδαπούς μαθητές)

Το 6ο ισχυε και παλιοτερα η ειναι νεα απαιτηση;

Για το σχολ. έτος 2009 - 2010 η προισταμένη το ζητούσε και το ζητάει και η φετινή για το 2010 - 2011 (στην περιοχή που υπηρετώ έχει αρκετούς αλλοδαπούς). Αν το ζητούσαν και πιο παλιά, δεν είμαι σίγουρη.

Κακώς η προϊσταμένη ζητάει άδεια παραμονής.
Όλοι οι ανήλικοι έχουν δικαίωμα να εγγράφονται και να φοιτούν στα σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, χωρίς όρους και περιορισμούς που να απορρέουν από την ιθαγένεια ή από το καθεστώς παραμονής των δικαιούχων ή των γονέων τους στη χώρα. Το Υπουργείο Παιδείας, ανταποκρινόμενο στις παρατηρήσεις της Ανεξάρτητης Αρχής (Συνήγορος του παιδιού), προχώρησε άμεσα στην έκδοση σχετικής εγκυκλίου (100758/Γ2/29-9-2005).

Εγκύκλιος 100758/Γ2/29-9-2005

Κι εγω δεν εχω ξανακουσει να ζητειται αδεια παραμονης.
Με οφθαλμολογικη και οδοντολογικη εξεταση τι κανετε;
Οσο για το ωραριο 8-2 μας το ειχε πει οτι συζητιεται η σχ. συμβουλος πριν το Πασχα.
Αποψη μου ειναι οτι θα εφαρμοστει απο Σεπτεμβριο γενικως,περιμενω μετα το δεκαπενταυγουστο να μας το ανακοινωσουν.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 06, 2010, 06:42:55 μμ »
         Καλησπέρα και από μένα.Αρχικά να πω πως και'γώ για συμβόλαια πρώτη φορά ακούω.Στο δικό μας νηπιαγωγείο ζητάμε τα κλασικά(λογαριασμό ΔΕΗ,ΟΤΕ κλπ).                   
Είχα σκοπό ν'ανοίξω και'γω το ίδιο θέμα για εγγραφές αλλά με άλλη ερώτηση.Μια γνωστή στην περιοχή μου , μου είπε πως πηγαίνοντας να γράψει το παιδί της  σήμερα ανέφερε πως το μόνο θέμα υγείας που παρουσιάζει το παιδί είναι πως όταν ανεβάζει πυρετό, έστω και δέκατα ,ακολουθούν σπασμοί.Γι'αυτό το λόγο χρειάζεται περισσότερη επίβλεψη γιατί οι σπασμοί μπορεί να οδηγήσουν σε εγκεφαλική βλάβη.Κατα τ'άλλα το παιδί φυσιολογικότατο!Η νηπιαγωγός αρνήθηκε να το δεχτεί στο σχολείο επικαλούμενη προβλήματα υγείας και ότι την καλύπτει ο νόμος.Ξέρετε αν ισχύει αυτό;Μου φαίνεται πολύ κουλό.Δηλαδή αν ένα παιδί είναι ,για παράδειγμα ,επιληπτικό,δεν δικαιούται πρόσβαση στο νηπιαγωγείο;Και φαντάζομαι θα υπάρχουν και τόσες άλλες περιπτωσεις παιδιών που κάτι θα παρουσιάζουν.Θα τα απορρίπτουμε έτσι,επικαλούμενοι το νόμο,που δεν ξέρω αν ισχύει κιόλας;Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει!Ευχαριστώ!

ειναι υποχρεωμενη να το δεχτει το παιδι

Το σχολέιο δεν έχει δικαίωμα να ερνηθεί φοίτηση σε κάποιο παιδί, αν επιθυμεί ο γονιός τη φοίτηση.
Τώρα, η νηπιαγωγός πρέπει να ζητήσει βοηθητικό προσωπικό ή παράλληλη στήριξη για το παιδί. Αλλά επειδή η πιθανότητα να πάρει παράλληλη στήριξη ή βοηθητικό προσωπικό είναι σχεδόν μηδενική, η μητέρα θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτική ώστε να διευκολύνει τη νηπιαγωγό. Δηλαδή, ακόμα και στην παραμικρή περίπτωση που το παιδί δεν αισθάνεται καλά θα ρπέπει να το κρατάει στο σπίτι, θα πρέπει να είναι δίπ,α στο τηλέφωνο και να σπεύδει αμέσως στο σχολέιο σε περίπτωση που κάτι συμβεί κλπ.
Είναι δύσκολο για τη μητέρα, το καταλαβαίνω, αλλά και για τη νηπιαγωγό που θα έχει άλλα 20 (τουλάχιστον) παιδιά είναι ακόμα πιο δύσκολο και πιο μεγάλη ευθύνη
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 06, 2010, 09:48:58 μμ »
LIAV,έχω μείνει άναυδη....πολύ σωστά κανατε και είπατε ΟΧΙ! Το είχα ακούσει σε επίπεδο φήμης το 8-2 αλλα για το ολοημερο με μια νηπιαγωγο και μετα 2 ωρες με ειδικοτητες...!  >:( απαράδεκτο φυσικα....
Σε ποια περιφερεια ανήκεις?? το άλλο νηπιαγωγειο το δεχτηκε?
Δεν γνωρίζω ποιο ήταν το άλλο νηπιαγωγείο. Ίσως ήταν και περισσότερα αυτά που είχαν προεπιλεγεί για να καταλήξουν σε 2...Το νηπιαγωγείο μας έχει ένα κλασικό και ένα ολοήμερο τμήμα. Δεν ξέρω αν θα εφαρμοζόταν σε ένα από τα δύο ή και στα δύο!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 24, 2010, 10:16:39 πμ »
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ
 
1. Αίτηση και υπεύθυνη δήλωση (δίδονται από το νηπιαγωγείο)
2. Πιστοποιητικό γέννησης νηπίου ή (για τους αλλοδαπούς μαθητές) ληξιαρχική πράξη γέννησης
3. Ατομικό δελτίο υγείας (δίδεται από το νηπιαγωγείο και πρέπει να συμπληρωθεί από παιδίατρο)
4. Βιβλιάριο υγείας παιδιού όπου να πιστοποιείται ότι έχουν γίνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια
5. Λογαριασμός ΔΕΗ ή ΟΤΕ όπου θα πιστοποιείται η διεύθυνση κατοικίας των γονέων. Σε περίπτωση που ο λογαριασμός δεν είναι στο όνομά σας, πρέπει να φέρετε το τελευταίο εκκαθαριστικό εφορίας. 


6. Άδεια παραμονής (για αλλοδαπούς μαθητές)

Το 6ο ισχυε και παλιοτερα η ειναι νεα απαιτηση;

Για το σχολ. έτος 2009 - 2010 η προισταμένη το ζητούσε και το ζητάει και η φετινή για το 2010 - 2011 (στην περιοχή που υπηρετώ έχει αρκετούς αλλοδαπούς). Αν το ζητούσαν και πιο παλιά, δεν είμαι σίγουρη.

Κακώς η προϊσταμένη ζητάει άδεια παραμονής.
Όλοι οι ανήλικοι έχουν δικαίωμα να εγγράφονται και να φοιτούν στα σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, χωρίς όρους και περιορισμούς που να απορρέουν από την ιθαγένεια ή από το καθεστώς παραμονής των δικαιούχων ή των γονέων τους στη χώρα. Το Υπουργείο Παιδείας, ανταποκρινόμενο στις παρατηρήσεις της Ανεξάρτητης Αρχής (Συνήγορος του παιδιού), προχώρησε άμεσα στην έκδοση σχετικής εγκυκλίου (100758/Γ2/29-9-2005).

Εγκύκλιος 100758/Γ2/29-9-2005

Κι εγω δεν εχω ξανακουσει να ζητειται αδεια παραμονης.


5. Οι αλλοδαποί εγγράφονται στο νηπιαγωγείο προσκομίζοντας τα δικαιολογητικά της παραγράφου 2 του παρόντος άρθρου. Ζητούνται ακόμη στοιχεία που φανερώνουν την εθνικότητά τους. με υπουργική απόφαση μπορεί να οριστεί διαφορετική διαδικασία για την εγγραφή των παραπάνω νηπίων και να ζητηθούν πρόσθετα δικαιολογητικά ή να καθοριστεί διαφορετικά ο τρόπος εγγραφής Ελληνοπαίδων ομογενών με ξένη υπηκοότητα. Με παρόμοιες αποφάσεις μπορούν να ρυθμίζονται θέματα που αφορούν τις εγγραφές, όταν για σοβαρούς λόγους Έλληνες ή αλλοδαποί αδυνατούν να καταθέσουν ή καταθέτουν ελλιπή δικαιολογητικά.

http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/nipiagogio/704-leitoyrgia-scholeiwn-eggrafes-nhpiwn-nhpiagwgei.html

Ίσως γι' αυτό να ζητούσαν άδεια παραμονής, υποθέσεις κάνω, χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω κανέναν.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Εγγραφές στο νηπιαγωγείο-ερώτηση!
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 19, 2013, 07:46:00 μμ »
Για να μην ανοιξω νέο θέμα σκέφτηκα να κάνω την ερώτησή μου εδώ: Τον Ιούνιο πρόκειται να εγγραφεί ο γιος μου στο νηπιαγωγείο. Επειδή πέρισι μετακομίσαμε όχι πολύ μακριά από τα παλιό σπίτι αλλά δυστυχώς οριακά σε δρόμο που μας στέλνει σε διαφορετικό νηπιαγωγείο από αυτό που συστεγάζεται (με άλλη είσοδο) με το δημοτικό που ήδη πηγαίνει η κόρη μου. Η νηπιαγωγός ξέρω ότι δε θα δεχθεί να πάρει το μικρό στο νηπιαγωγείο που είναι μαζί με το δημοτικό. Σημειώνω ότι η απόσταση για το νηπιαγωγείο που πρέπει να πάμε κανονικά είναι 3πλάσια από αυτό που επιδιώκω να τον γράψω και ότι έχω άλλο ένα μικρότερο παιδί που θα πρέπει να σέρνω 2 φορές την ημέρα σε 2 σχολεία για να παίρνω τα αδέρφια της. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω? Το ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς αλλά θα ήθελα να ξέρω τις επιλογές μου επειδή αν δε γίνει κάτι θα πρέπει του χρόνου να γίνω λαστιχο με ένα μικρό από το χέρι και αυτό θα είναι εξαιρετικά δύσκολο όταν ο καιρός θα είναι κακός.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 545
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.