*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό  (Αναγνώστηκε 6225 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό
« στις: Ιούνιος 07, 2010, 05:20:43 μμ »
Σε κάποια τμήματα η κατάταξη των υποψηφίων φοιτητών γίνεται όχι με εξετάσεις, αλλά με βαθμό πτυχίου. Αν όμως υπάρχει μεταπτυχιακό σε συναφές αντικέιμενο τι συμβαίνει; Πώς γίνεται η κατάταξη; Λογικά αυτός που έχει μεταπτυχιακό προηγείται σε σχέση με αυτόν που έχει μόνο πτυχίο. Αλλά επειδή τίποτα δεν είναι απλά λογικό, μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνεται συγκεκριμένα; Ίσως και να μου παραθέσει κάποια διάταξη;
Ευχαριστώ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:21 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 07, 2010, 05:30:52 μμ »
Και εγω έχω ακριβώς την ίδια απορία. Πάντως απ' οτι είδα στις διάφορες ανακοινώσεις  απο διάφορες σχολές λέει πως βασικό κριτήριο είναι ο βαθμός πτυχίου και δεν αναφέρει (όπως σε άλλες προκηρύξεις) να προσκομίσουν οι υποψήφιοι δικαιολογητικά που να "στηρίζουν" την αίτηση τους, οπότε κατα πάσα πιαθανότητα ζητάνε ΜΟΝΟ βαθμό πτυχίου!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 07, 2010, 05:42:41 μμ »
Το μεταπτυχιακό γενικά δεν μοριοδοτείται για κατατακτήριες εξετάσεις εκτός αν ορίζεται από την εγκύκλιο που δεν το έχω δει κάπου όταν έψαχνα.

Και δεν φτάνει μόνο αυτό. Δικαίωμα υποβολής αίτησης έχουν όλοι ανεξάρτητα τι σχολή τελείωσες!!
Στο τμήμα πληροφορικής Πειραιά για παράδειγμα όπου δεν έχει εξετάσεις, τις θέσεις τις πήραν 3 νηπιαγωγοί και 1 δασκάλα που είχαν πτυχίο 9,9 και 10, με αποτέλεσμα μαθηματικοί, φυσικοί, χημικοί, ηλεκτρονικοί κλπ, που μετα δυσκολίας παίρνεις ένα πτυχίο με 6, έμειναν απέξω! τι να πει κανείς. Αυτό είναι μεγάλη αδικία και θα πρέπει να υπάρξει νομοθετική ρύθμιση

Οι σχολές που η κατάταξη γίνεται με κριτήριο τον  βαθμό πτυχίου, είναι μεγάλη απάτη.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 07, 2010, 05:50:14 μμ »
Μάλλον κάποιοι είχαν "δόντι" γιατι για παράδειγμα στη σχολή που τελείωσα εγω (Νηπιαγωγών) ο μεγαλύτερος βαθμός ήταν το 8,5.  Πανεπιστημιακά πτυχία με τέτοιους βαθμούς στην Ελλάδα πιστεύω πως δεν παίζουν υπο Κ.Σ. Τις θέσεις τις παίρνουν αυτοί του εξωτερικού....κυρίως των Βαλκανίων  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 08, 2010, 05:37:42 μμ από vasilikip »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:46:21 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 07, 2010, 06:55:03 μμ »
Μάλλον κάποιοι είχαν "δόντι" γιατι για παράδειγμα στη σχολή που τελείωσα εγω (Νηπιαγωγών) ο μεγαλύτερος βαθμός ήταν το 8,5. Σε γενικές γραμμές Πανεπιστημιακά πτυχία με τέτοιους βαθμούς στην Ελλάδα πιστεύω πως δεν παίζουν. Τις θέσεις τις παίρνουν αυτοί του εξωτερικού....κυρίως των Βαλκανίων 

Σε μας ο μαγαλύτερος βαθμός ήταν 9,6, αλλά ο αμέσως προηγούμενος ήταν 8,4...
Εγώ έχω 7,49 (ναι, και δεν μετράει για 7μιση) λόγω....συνδικαλιστικής δράσης με τη "λάθος" παράταξη (από τις λίγες φορές που γυρνά ανάποδα η συνδικαλιστική δράση!)...
Όσο για τις κατακτήριες, δεν είναι άδικο αν έχεις μεταπτυχιακό σε συνεφές αντικέιμενο να μην προηγείσαι; Δεν μιλάω για μεταπτυχιακό γενικά...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 08, 2010, 08:25:12 πμ »
Μάλλον κάποιοι είχαν "δόντι" γιατι για παράδειγμα στη σχολή που τελείωσα εγω (Νηπιαγωγών) ο μεγαλύτερος βαθμός ήταν το 8,5. Σε γενικές γραμμές Πανεπιστημιακά πτυχία με τέτοιους βαθμούς στην Ελλάδα πιστεύω πως δεν παίζουν. Τις θέσεις τις παίρνουν αυτοί του εξωτερικού....κυρίως των Βαλκανίων 


Εγώ έχω 7,49 (ναι, και δεν μετράει για 7μιση) λόγω....συνδικαλιστικής δράσης με τη "λάθος" παράταξη (από τις λίγες φορές που γυρνά ανάποδα η συνδικαλιστική δράση!)...


???
τι εννοείς;;



Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 08, 2010, 10:03:50 πμ »
Μάλλον κάποιοι είχαν "δόντι" γιατι για παράδειγμα στη σχολή που τελείωσα εγω (Νηπιαγωγών) ο μεγαλύτερος βαθμός ήταν το 8,5. Σε γενικές γραμμές Πανεπιστημιακά πτυχία με τέτοιους βαθμούς στην Ελλάδα πιστεύω πως δεν παίζουν. Τις θέσεις τις παίρνουν αυτοί του εξωτερικού....κυρίως των Βαλκανίων 


Εγώ έχω 7,49 (ναι, και δεν μετράει για 7μιση) λόγω....συνδικαλιστικής δράσης με τη "λάθος" παράταξη (από τις λίγες φορές που γυρνά ανάποδα η συνδικαλιστική δράση!)...


???
τι εννοείς;;




Τι εννοώ; Ότι ήμουν στο ΔΣ της σχολής και επειδή δεν ήμουν με τη "σωστή" παράταξη (σωστή για την πλειοψηφία των καθηγητών μου) απλά στις προφορικές εξετάσεις με έσφαζαν! Μάλιστα κινδύνευε και το πτυχίο μου, γιατί κάποιος καθηγητής αρνιόταν να παραδώσει βαθμολογία σε μάθημα που έδινα (ήταν μάθημα μικρότερου έτους, οπότε μόνο εγώ ήμουν στο πτυχίο)...
Μου έίχαν κάνει ρπόταση να κατεβάσω κάποιο συγκεκριμένο σχήμα και θα μου άνοιγαν ό,τι πόρτες ήθελα σε όποια μεταπτυχιακά ήθελα, θα μου έβαζαν 10 σε όποια μαθήματα ήθελα (όχι σε όλα για να μην προκαλούμε κιόλας) και μου είπαν ότι η ιδεολογία είναι καλή για έξω από το πανεπιστήμιο όχι για μέσα...
Ε! Ήμουν ή δεν ήμουν στη "λάθος" παράταξη; Πλήρωσα ή δεν πλήρωσα τις ιδεολογικές μου επιλογές;
Για την ιστορία, δεν το μετανιώνω καθόλου. Έχω καθαρή τη συνείδηση μου...
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 08, 2010, 03:59:27 μμ »
Τι ματεπτυχιακο έχεις emmaki?

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3694
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 08, 2010, 04:15:28 μμ »
Τι ματεπτυχιακο έχεις emmaki?


Έχω ένα στην ειδική αγωγή και ένα στη διοίκηση
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος VIOLA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 08, 2010, 04:46:58 μμ »
Θέλω και γω πολύ να κάνω μεταπτυχιακο στην ειδική αγωγή. Θέλεις να μου πεις καποιες πληροφορίες? τι προσοντα χρειάζονται κτλ?βεβαια μπορω μονο Αθήνα καθώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να παω αλλου

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες και μεταπτυχιακό
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 08, 2010, 05:34:46 μμ »
Όσο για τις κατακτήριες, δεν είναι άδικο αν έχεις μεταπτυχιακό σε συνεφές αντικέιμενο να μην προηγείσαι; Δεν μιλάω για μεταπτυχιακό γενικά...
Είναι πολύ άδικο ναι :(  >:(

Όσο για τα  άλλα που αναφέρεις τα "παραταξιακά" αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον όρο,  δυστυχώς  ναι παίζουν πολύ....σε όλες τις σχολές...αλλά δεν θα επεκταθώ γιατί θα βγω (πάλι) εκτός θέματος...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162169
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 791
Σύνολο: 803

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.065 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.