*

Αποστολέας Θέμα: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 101257 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:24:05 μμ »
Παιδιά μια απορία: Για να πάρει κάποιος το ειδικό βοήθημα,αφού τα ένσημα που έχει δεν τον φτάνουν για επίδομα, μετράνε τα ένσημα των δύο τελευταίων ετών μέχρι 31/3/2010 ή και του Απριλίου και του Μαίου 2010?

Νομίζω σε ενδιαφέρει αυτό:

Ειδικό βοήθημα μετά την τρίμηνη παραμονή στα μητρώα ανέργων

Καταβάλλεται σε ανέργους, που δεν έχουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης (δεν ανήκουν στους εποχιακούς) και έχουν πραγματοποιήσει 60 τουλάχιστον ημερομίσθια κατά τον προηγούμενο, της εγγραφής τους στον Ο.Α.Ε.Δ., χρόνο. Πρέπει να παραμείνουν άνεργοι (γραμμένοι στον Ο.Α.Ε.Δ.) για τρεις μήνες και το εισόδημά τους να μην υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό.

Το επίδομα καταβάλλεται ανά τρίμηνο σε τρεις δόσεις (15 ημερήσια επιδόματα) μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος.

Δικαιολογητικά:

    * Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή αντίγραφο Φορολογικής δήλωσης
    * Βιβλιάριο ενσήμων.

" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Antonio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:30:00 μμ »
Σ'ευχαριστώ, απλά επειδή για το επίδομα νομίζω μετράνε τα ένσημα μέχρι 31/3/2010 έλεγα μήπως για το ειδικό βοήθημα μετράνε και των δύο επόμενων μηνών.

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:36:07 μμ »
Σ'ευχαριστώ, απλά επειδή για το επίδομα νομίζω μετράνε τα ένσημα μέχρι 31/3/2010 έλεγα μήπως για το ειδικό βοήθημα μετράνε και των δύο επόμενων μηνών.

Για το τακτικό επίδομα παίζει ρόλο η ημερομηνία της λήξης σύμβασης ( αφαιρούνται τα ένσημα των δυο τελευταίων μηνών)..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #143 στις: Ιούνιος 04, 2010, 07:53:31 μμ »
Παιδιά μια απορία: Για να πάρει κάποιος το ειδικό βοήθημα,αφού τα ένσημα που έχει δεν τον φτάνουν για επίδομα, μετράνε τα ένσημα των δύο τελευταίων ετών μέχρι 31/3/2010 ή και του Απριλίου και του Μαίου 2010?

Νομίζω σε ενδιαφέρει αυτό:

Ειδικό βοήθημα μετά την τρίμηνη παραμονή στα μητρώα ανέργων

Καταβάλλεται σε ανέργους, που δεν έχουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης (δεν ανήκουν στους εποχιακούς) και έχουν πραγματοποιήσει 60 τουλάχιστον ημερομίσθια κατά τον προηγούμενο, της εγγραφής τους στον Ο.Α.Ε.Δ., χρόνο. Πρέπει να παραμείνουν άνεργοι (γραμμένοι στον Ο.Α.Ε.Δ.) για τρεις μήνες και το εισόδημά τους να μην υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό.

Το επίδομα καταβάλλεται ανά τρίμηνο σε τρεις δόσεις (15 ημερήσια επιδόματα) μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος.

Δικαιολογητικά:

    * Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή αντίγραφο Φορολογικής δήλωσης
    * Βιβλιάριο ενσήμων.



και εγω για αυτο το επιδομα ενδιαφερομαι. αρα η διαδικασια που χρειαζεται να κανω ειναι απλα να παω τα ενσημα κ την φορολογικη δηλωση, να βγαλω καρτα ανεργιας και τον σεπτεμβρη που θα συμπληρωνονται τρεις μηνες να κανω μια αιτηση για να παρω τα χρηματα. σωστα? φυσικα θα θεωρω την καρτα ανεργιας καθε μηνα.

παρ'ολο που δεν το αναφερει στα δικαιολογητικα, την βεβαιαωση ληξης της συμβασης εργασιας την χρειαζομαι? :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος BΑΣΙΛΙΚΗ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #144 στις: Ιούνιος 10, 2010, 11:24:15 πμ »
 Καλημέρα σε όλους. Πληροφορήθηκα πρόσφατα από συνάδελφο νηπιαγωγό πως πιθανόν να δικαιούμαι από τον ΟΑΕΔ ένα μικρό χρηματικό ποσό (περίπου 100 ευρώ) μετά τη λήξη της σύμβασής μου ως αναπληρώτριας στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Απασχολούμαι για πρώτη φορά φέτος ως αναπληρώτρια και δεν έχω συγκεντρώσει ένσημα τα προηγούμενα χρόνια. Γνωρίζω πως δε δικαιούμαι επίδομα ανεργίας για τους τρεις μήνες του καλοκαιριού που δε θα εργάζομαι αλλά αυτή την πληροφορία δεν την είχα ξανακούσει. Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2010, 12:22:04 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 10, 2010, 11:39:25 πμ »
Εννοείς το τρίμηνο βοήθημα. Είναι 270 ευρώ μετά από τρεις μήνες ανεργίας. Πρέπει να έχεις 60 ένσημα μαζεμένα. Και πρέπει να θεωρείς την κάρτα ανεργίας κάθε μήνα

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 10, 2010, 11:51:42 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Πληροφορήθηκα πρόσφατα από συνάδελφο νηπιαγωγό πως πιθανόν να δικαιούμαι από τον ΟΑΕΔ ένα μικρό χρηματικό ποσό (περίπου 100 ευρώ) μετά τη λήξη της σύμβασής μου ως αναπληρώτριας στο τέλος της σχολικής χρονιάς. Απασχολούμαι για πρώτη φορά φέτος ως αναπληρώτρια και δεν έχω συγκεντρώσει ένσημα τα προηγούμενα χρόνια. Γνωρίζω πως δε δικαιούμαι επίδομα ανεργίας για τους τρεις μήνες του καλοκαιριού που δε θα εργάζομαι αλλά αυτή την πληροφορία δεν την είχα ξανακούσει. Μήπως γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Για το ειδικό βοήθημα δες και εδώ:

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=174.1050
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #147 στις: Ιούνιος 10, 2010, 02:14:30 μμ »
Χαιρετε!Επειδη το topic ειναι αχανες,και χαθηκα λιγο προσπαθωντας να βγαλω ακρη τι ισχυει για την περιπτωση μου,ρωταω εδω και συγχωρεστε με,αν αναγκαστειτε να απαντησετε σε πραγματα που εχουν ειπωθει ξανα..ειμαι πρωτη φορα φετος αναπληρωτρια απο το νοεμβριο 2009(δηλαδη με τον ιουνιο 2010 θα κλεισω 8 μηνες και 6 μερες εργασιας)χωρις να εχω καθολου ενσημα εργασιας απο προηγουμενα χρονια.δικαιουμαι καποιο επιδομα απο τον οαεδ για το καλοκαιρι;αν ναι,τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω;στο σχολειο μου δεν ξερουν ακριβως..οποιος γνωριζει κατι,ας απαντησει..ευχαριστω εκ των προτερων.. :)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #148 στις: Ιούνιος 10, 2010, 02:22:52 μμ »
Χαιρετε!Επειδη το topic ειναι αχανες,και χαθηκα λιγο προσπαθωντας να βγαλω ακρη τι ισχυει για την περιπτωση μου,ρωταω εδω και συγχωρεστε με,αν αναγκαστειτε να απαντησετε σε πραγματα που εχουν ειπωθει ξανα..ειμαι πρωτη φορα φετος αναπληρωτρια απο το νοεμβριο 2009(δηλαδη με τον ιουνιο 2010 θα κλεισω 8 μηνες και 6 μερες εργασιας)χωρις να εχω καθολου ενσημα εργασιας απο προηγουμενα χρονια.δικαιουμαι καποιο επιδομα απο τον οαεδ για το καλοκαιρι;αν ναι,τι διαδικασια πρεπει να ακολουθησω;στο σχολειο μου δεν ξερουν ακριβως..οποιος γνωριζει κατι,ας απαντησει..ευχαριστω εκ των προτερων.. :)

Νομίζω σε ενδιαφέρει αυτό:

Ειδικό βοήθημα μετά την τρίμηνη παραμονή στα μητρώα ανέργων

Καταβάλλεται σε ανέργους, που δεν έχουν προϋποθέσεις τακτικής επιδότησης (δεν ανήκουν στους εποχιακούς) και έχουν πραγματοποιήσει 60 τουλάχιστον ημερομίσθια κατά τον προηγούμενο, της εγγραφής τους στον Ο.Α.Ε.Δ., χρόνο. Πρέπει να παραμείνουν άνεργοι (γραμμένοι στον Ο.Α.Ε.Δ.) για τρεις μήνες και το εισόδημά τους να μην υπερβαίνει ένα καθορισμένο ποσό.

Το επίδομα καταβάλλεται ανά τρίμηνο σε τρεις δόσεις (15 ημερήσια επιδόματα) μέσα στο ίδιο ημερολογιακό έτος.

Δικαιολογητικά:

    * Εκκαθαριστικό Σημείωμα Εφορίας ή αντίγραφο Φορολογικής δήλωσης
    * Βιβλιάριο ενσήμων.

" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #149 στις: Ιούνιος 10, 2010, 02:31:36 μμ »
Thanxx domenica!!!Δηλαδη,απο,τι βλεπω,μετα τη ληξη της αναπληρωσης,εγγραφομαι στον οαεδ και μετα το σεπτεμβρη,που  περναει το τριμηνο,μπορω να παρω το βοηθημα..Αν ομως,εν τω μεταξυ, με ξανα προσλαβουν, σε σχολειο απο σεπτεμβρη και περα, δεν παιρνω τιποτα.ε;

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 10, 2010, 02:38:53 μμ »
Thanxx domenica!!!Δηλαδη,απο,τι βλεπω,μετα τη ληξη της αναπληρωσης,εγγραφομαι στον οαεδ και μετα το σεπτεμβρη,που  περναει το τριμηνο,μπορω να παρω το βοηθημα..Αν ομως,εν τω μεταξυ, με ξανα προσλαβουν, σε σχολειο απο σεπτεμβρη και περα, δεν παιρνω τιποτα.ε;

Πολύ σωστά κατάλαβες...
Αν θέλεις "κατεβασε" και το αρχείο που αφορά το επίδομα ανεργίας ώστε να γνωρίζεις τα σχετικά.Θα το βρείς εδώ:

http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=174.1005
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 10, 2010, 02:41:55 μμ »
και παλι σε ευχαριστω πολυ..!! :) :)

Αποσυνδεδεμένος domenica

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1170
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 10, 2010, 02:45:50 μμ »
και παλι σε ευχαριστω πολυ..!! :) :)

Παρακαλώ  :) , εύχομαι τα καλύτερα ..
" ο κόσμος μόνο όταν τον μοιράζεσαι υπάρχει "
   Τάσος Λειβαδίτης

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ειδικό Βοήθημα μετά από τρίμηνη παραμονή στα μητρώα του ΟΑΕΔ
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 14, 2010, 08:51:11 πμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποιο επίδομα από τον Οαεδ για όσους έχουν λίγα ένσημα? Εγώ φέτος είχα 8 ενσημα το μήνα (!) και άκουσα ότι υπάρχει κάποιο εφάπαξ ποσό που δίνουν σε όσους έχουν <12 ένσημα το μήνα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159748
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 451

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.