*

Αποστολέας Θέμα: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο  (Αναγνώστηκε 8474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« στις: Ιούνιος 15, 2010, 11:18:39 πμ »
καλημερα παιδια!!
δεν ξερω αν μπορει καποιος να με βοηθησει ή αν ανοιξα το θεμα απλως για να τα πω καπου κ να ξεθυμανω..εχω ενα μαθητη που χρειαζεται ειδικη αγωγη.. το ΚΕΔΔΥ μας εχει ακομα στη λιστα για να περασουμε αξιολογηση και η χρονια μολις τελειωσε!!επειδη ημουν υποψιασμενη για την καθυστερηση ειχαμε κλεισει ραντεβου κ σε δημοσιο ιατροδιαγνωστικο (παιδων πενταλης) και πηραμε διαγνωση μολις πριν ενα μηνα..ενα μηνα προσπαθω να επικοινωνησω με την συμβουλο ειδικης αγωγης για να με παραπεμψει σε ποιο ειδικο σχολειο να κανουμε αιτηση και αν υπαρχει ξενωνας(γιατι βρισκομαστε κ σε χωριο στην επαρχια) χωρις αποτελεσμα!!η χρονια τελειωσε κ ο μαθητης μου ειναι στον αερα ακομα!!δεν ξερω πως να κινηθω..βοηθεια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:36 »

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 15, 2010, 05:36:57 μμ »
επειδή μου τύχε το ίδιο κ η σύμβουλος ειδικής αγωγής δεν ανταποκρίθηκε  παρ όλη την πίεση που άσκησα έκανα τις ακόλουθες ενέργειες , παρέπεμψα την μητέρα σε ιατροπαιδαγωγικό κέντρο δημόσιο είδαν το παιδί κ έβγαλαν μια έκθεση ,  μετά μίλησα με το κει όπου και έκλεισα ραντεβού να έρθει στην τάξη η υπεύθυνη να το δει και παράλληλα να δει και κάποιες άλλες περιπτώσεις νηπίων , το κει ανταποκρίθηκε ήρθε άμεσα και έβγαλε άμεσα και την εκθεση.ομως το θέμα κολλούσε  γιατί δεν ενδιαφέρονταν η σύμβουλος ειδικής αγωγής οπότε  έκανα μια  έκθεση με τις ενέργειες μου , σε ποιους απευθύνθηκα , ποιος ανταποκρίθηκε , η έκθεση αυτή πρωτοκολλήθηκε επισυνάφτηκαν τα δικαιολογητικά από τις υπηρεσίες και τα έστειλα στην προϊσταμένη του γραφείου πι προς ενημέρωση και περαιτέρω ενέργειες δικές της.
η προϊσταμένη ανταποκρίθηκε αμέσως βρήκε θέση για ο παιδί σε τμήμα ένταξης.
το παράδοξο είναι ότι η υπόθεση αυτή την φορά κύλησε στην μητέρα , παρ ότι είχα την έγκριση της για τις παραπάνω ενέργειες  κ συνεχεία ρωτούσε γιατί τι έγινε ,ύστερα από συμβουλή της λογοθεραπευτής που πήγαινε το παιδί αποφάσισε να το αφήσει στο τμήμα χωρίς υποστήριξη .
όποτε πριν μπεις σε οποιαδήποτε διαδικασία η οποία απαιτεί επίμονη πάρε την έγκριση της μητέρας εγγράφως .
αυτά βεβαία γίνονται στην αρχή σχετικά της χρονιάς στο τέλος δεν πρόκειται να ενδιαφερθεί κάνεις και ειδικά σε χωριό.
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 15, 2010, 05:49:28 μμ »
Καταρχήν, χρειάζεται η έγγραφη αίτηση της μητέρας ότι θέλει το παιδί της να φοιτήσει σε ειδικό σχολέιο. Αν θέλει η μητέρα κανεις δεν μπορεί να αρνηθεί.
Μετά, βρίσκεις ποιό είναι το κοντινότερο ειδικό σχολείο και απευθύνεσαι εκεί. Είναι υποχρεωμένοι να εγγράψουν το παιδί, από τη στιγμή που το επιθυμεί η μητέρα. Αφού υπάρχει και αξιολόγηση-πρόταση απο Ιατροπαιδαφωγικό (δημόσιο) ακόμα καλύτερα.
Τώρα, σχολέιο με ξενώνα....εκέι τα πράγματα είναι δύσκολα.... Δεν γνωρίζω καν αν υπάρχουν ειδικά σχολέια με ξενώνες και αν υπάρχουν θα ειναι ελάχιστα. Αυτό που θα γίνει, είναι να πηγαινοέρχεται το παιδί με ταξί το οποίο μισθώνεται από την πρωτοβάθμια (και για μένα είνια και καλύτερο, γιατί αλλιώς είναι τελέιως ιδρυματική η κατάσταση και είναι άδικο για το παιδάκι).
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 15, 2010, 06:12:41 μμ »
Πάντως η κατάσταση για τα παιδιά που έχουν ανάγκη ειδικής αγωγής είναι τραγική. Και μιλάω για περιπτώσεις που θα μπορούσαν να έχουν σημαντική βελτίωση με την ανάλογη βοήθεια. Φέτος είχα 2 περιπτώσεις τέτοιων παιδιών που οι γονείς δεν ήθελαν να πάνε σε ειδικό σχολείο αλλά ήταν θετικοί στην παράλληλη στήριξη. Κάναμε όλες τις προβλεπόμενες κινήσεις (αιτήσεις γονέων,διαγνώσεις κ.λ.π.) αλλά η απάντηση από τα ΚΕΔΥ στους γονείς ήταν απογοητευτική!! "Δεν υπάρχει περίπτωση να στείλουμε άνθρωπο για παράλληλη στήριξη γιατί απλούστατα δεν έχουμε εδώ και χρόνια προσωπικό". Λυπάμαι και αισθάνομαι απαίσια που στην εποχή μας δεν μπορούμε να βοηθήσουμε αυτά τα παιδιά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 15, 2010, 06:15:24 μμ από LIAV »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:05:36 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 15, 2010, 07:18:50 μμ »
Πάντως η κατάσταση για τα παιδιά που έχουν ανάγκη ειδικής αγωγής είναι τραγική. Και μιλάω για περιπτώσεις που θα μπορούσαν να έχουν σημαντική βελτίωση με την ανάλογη βοήθεια. Φέτος είχα 2 περιπτώσεις τέτοιων παιδιών που οι γονείς δεν ήθελαν να πάνε σε ειδικό σχολείο αλλά ήταν θετικοί στην παράλληλη στήριξη. Κάναμε όλες τις προβλεπόμενες κινήσεις (αιτήσεις γονέων,διαγνώσεις κ.λ.π.) αλλά η απάντηση από τα ΚΕΔΥ στους γονείς ήταν απογοητευτική!! "Δεν υπάρχει περίπτωση να στείλουμε άνθρωπο για παράλληλη στήριξη γιατί απλούστατα δεν έχουμε εδώ και χρόνια προσωπικό". Λυπάμαι και αισθάνομαι απαίσια που στην εποχή μας δεν μπορούμε να βοηθήσουμε αυτά τα παιδιά.

Το θέμα δεν είναι του ΚΕΔΔΥ, το οποίο απλά προωθεί τις αιτήσεις των γονέων στο υπουργείο. Το θέμα είναι του υουργείου που δεν "βγάζει" πιστώσεις για παράλληλη στήριξη. Και οι πιστώσεις που δίνονται κατανέμονται πρώτα στα ειδικά σχολέια και τα τμήματα ένταξης και μετά ό,τι περισσέψει, αν περισσέψει, δίνεται σε παράλληλες στηρίξεις, με τη λογική ότι σε ένα ειδικό σχολέιο ή σε ένα ΤΕ θα βοηθηθούν περισσότερα παιδιά ενώ στην παράλληλη μόνο ένα.
Γιατί οι γονέις δεν στράφηκαν προς το ΤΕ; Η ειδική αγωγή δεν είναι μόνο ειδικό σχολέιο ή παράλληλη. Μάλιστα αρκετές φορές το ΤΕ ταιριάζει περισσότερο από την παράλληλη σε κάποια παιδιά, καθώς υπάρχει πιο πολύ ησυχία, μπορούν να γίνουν ομοειδείς ομάδες κλπ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 15, 2010, 08:55:06 μμ »
Δυστυχώς οι γονείς δεν θέλουν να φύγουν τα παιδιά τους από το σχολείο που είναι δίπλα τους. Από ότι κατάλαβα μετά από συνομιλία μαζί τους το ανέφεραν αυτό και στα διαγνωστικά κέντρα και γι' αυτό τους έδωσαν διάγνωση για παράλληλη στήριξη. Η μία μάλιστα μου το είπε ξεκάθαρα ότι δεν θέλει να πάει το παιδί της σε ειδικό σχολείο αλλιώς δεν θα το πηγαίνει και καθόλου.Φυσικά έκαναν αίτηση για επαναφοίτηση και θα μείνουν για άλλη μια χρονιά στο νηπιαγωγείο.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 16, 2010, 08:24:31 πμ »
Δυστυχώς οι γονείς δεν θέλουν να φύγουν τα παιδιά τους από το σχολείο που είναι δίπλα τους. Από ότι κατάλαβα μετά από συνομιλία μαζί τους το ανέφεραν αυτό και στα διαγνωστικά κέντρα και γι' αυτό τους έδωσαν διάγνωση για παράλληλη στήριξη. Η μία μάλιστα μου το είπε ξεκάθαρα ότι δεν θέλει να πάει το παιδί της σε ειδικό σχολείο αλλιώς δεν θα το πηγαίνει και καθόλου.Φυσικά έκαναν αίτηση για επαναφοίτηση και θα μείνουν για άλλη μια χρονιά στο νηπιαγωγείο.

Εξακολουθώ να απορώ, γιατί να πάει σε ειδικό; Είναι για πολύ βαριές περιπτώσεις....
Τμήμα ένταξης ίσως ελιναι το καλύτερο....
Επίσης να πω ότι η παράλληλη ΄δίνεται σε παιδιά που θα βοηθηθούν από αυτή και όχι σε βαριές περιπτώσεις απλά και μόνοεπιεδή οι γονέις δεν θέλουν να πάει το παιδί τους στο ειδικό ή σε άλλο πλάισιο που ήδη υπάρχει.
Παράλληλη, δίνεται συνήθως σε αυτισμούς (όχι πολύ βαριές περιπτώσεις), σε παιδιά που βρίσκονατι πολύ μακριά απόάλλο πλαίσιο οπότε και δεν βολέυει το ταξί, σε παιδιά με ψυχώσιες κλπ
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 16, 2010, 08:40:37 πμ »
στη δικη μου περιπτωση εχουν ολοι βγαλει την ουρα τους απέξω και η προισταμενη του γραφειου αλλα κ η συμβουλος προσχολικης αγωγης η οποια μου ειπε οτι δεν ειναι δικο της θεμα κ με παρεπεμψε στη συμβουλο ειδικης αγωγης που δεν επιστρεφει τα τηλεφωνηματα και τα mail μου..δηλαδη εγω το λεω στο σκυλο μου κ ο σκυλος στην ουρα του..
οσο για τμημα ενταξης (εκτος του οτι η προισταμενη μου ειπε οτι δεν θα το δεχτουν γιατι εχουν ηδη λιστες αναμονης) η αναπτυξιολογος που εκανε την διαγνωση ηταν κατηγορηματικη οτι δεν μπορουν να βοηθησουν σε αυτη την περιπτωση. χρειαζεται ειδικο σχολειο για να υπαρξει η πιθανοτητα μετα απο χρονια να μιλησει το παιδι κ ισως να γραψει κ να διαβασει..

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 16, 2010, 08:57:24 πμ »
στη δικη μου περιπτωση εχουν ολοι βγαλει την ουρα τους απέξω και η προισταμενη του γραφειου αλλα κ η συμβουλος προσχολικης αγωγης η οποια μου ειπε οτι δεν ειναι δικο της θεμα κ με παρεπεμψε στη συμβουλο ειδικης αγωγης που δεν επιστρεφει τα τηλεφωνηματα και τα mail μου..δηλαδη εγω το λεω στο σκυλο μου κ ο σκυλος στην ουρα του..
οσο για τμημα ενταξης (εκτος του οτι η προισταμενη μου ειπε οτι δεν θα το δεχτουν γιατι εχουν ηδη λιστες αναμονης) η αναπτυξιολογος που εκανε την διαγνωση ηταν κατηγορηματικη οτι δεν μπορουν να βοηθησουν σε αυτη την περιπτωση. χρειαζεται ειδικο σχολειο για να υπαρξει η πιθανοτητα μετα απο χρονια να μιλησει το παιδι κ ισως να γραψει κ να διαβασει..

Άλλο πράγμα αν πρόκειαι για βαριά περίπτωση. Τότε, ναι, το παιδιί πρέπει να παέι σε ειδικό.
Αφού, λοιπόν, δεν μπορείς να επικοινωνήσεις εσύ με τη σύμβουλο (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί, αφού υπάρχει διάγνωση), ας πάει η μαμά από το γραφείο τηςβνα κλέισει ένα ραντεβού.
Εγώ πάντως θα πήγαινα κατευθέιαν στο ειδικό σχολείο και θα ζητούσα να γράψω το παιδί μου. Αν το θέλι ο γονιός, δεν έχει δικαίωμα το σχολέιο να αρνηθέι....
Ξαναλέω, όμως, ότι δύσκολα θα βρεθεί σχολέιο με ξενώνα....Και αν βρεθέι, εγώ δεν θα το συνιστούσα, γιατί μιλάμε ουσιασυικά για ένα ίδρυμα το οποίο θα περιλαμβάνει και σχολέιο. Η επαφή με την οικογένεια και η στήριξη/βοήθεια που μπορεί να προσφέρει η οικογένεια του παιδιίου είνια κλάσεις ανώτερη από την οποιαδήποτε βοήθεια/στήριξη προσφέρεται σε κάποιο ίδρυμα (όσο και αν προσπαθούν οι εργαζόμενοι).
Θα πάει, λοιπόν, η μαμά στο κοντινότερο σχολέιο να γράψει το παιδί και μετά θα πάει στην πρωτοβάθμια να κάνει αίτηση για τη μεταφορά του παιδιού με ταξί κάθε μέρα στο σχολέιο και μετά πάλι στο σπίτι.
Το ΚΕΔΔΥ(όποιο και να είναι αυτό καθώς η κατάσταση είναι κοινή παντού) δυστυχώς έχει πολλά περιστατικά, δεν είναι επανρωμένο επαρκώς, με παοτέλεσμα τις τεράστιες ουρές. Και εγώ πρόπερσι που ήμουν σε ΚΕΔΔΥ (γιατί ε΄χω άδεια εδω και 2 χρόνια) είχα παιδιά που περίμεναν πάνω από 2 χρόνια, γιατί δεν είχαν νηπιαγωγό τα τελευταία χρόνια. Τώρα από πέρυσι δεν έχουν δάσκαλο, οπότε οι λίστες αναμονής δυστυχώς μεγαλώνουν και δυστυχώς τα παιδιά μένουν αδιάγνωστα και χωρίς βοήθεια....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 16, 2010, 09:32:02 πμ »
εχεις δικαιο emmaki αλλα κ σάυτο υπαρχει δυσκολια,
το ειδικο στο οποιο ανηκουμε ειναι στη χαλκιδα που απεχει 3,5 ωρες οποτε το παιδι δεν μπορει να πηγαινοερχεται..σκεφτομασταν αθηνα που απεχει 3 ωρες αλλα τουλαχιστον το παιδι εχει εκει συγγενεις και εχουμε κ συγκοινωνια για αθηνα οποτε θα μπορουν να το βλεπουν και οι γονεις σαββατοκυριακα. πηρα τηλ σε δυο ειδικα να ρωτησω τι χρειζεται κ μου ειπαν οτι πρεπει να παω στο ειδικο που ανηκω εκτος και αν μεσολαβησει με προταση της για αλλο σχολειο η συμβουλος γιάυτο κ τη χρειαζομαι!!επισης οι γονεις ειναι κ αυτοι με νοητικη στερηση (ελαφριας μορφης ευτυχως) οποτε δεν μπορουν να κινησουν τις διαδικασιες μονοι τους..
το χειροτερο ειιναι οτι το παιδι εχει δυνατοτητες αν βοηθηθει κ εχω αισθανομαι ανικανη.. :(

Αποσυνδεδεμένος eam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 16, 2010, 10:10:06 πμ »
εχεις δικαιο emmaki αλλα κ σάυτο υπαρχει δυσκολια,
το ειδικο στο οποιο ανηκουμε ειναι στη χαλκιδα που απεχει 3,5 ωρες οποτε το παιδι δεν μπορει να πηγαινοερχεται..σκεφτομασταν αθηνα που απεχει 3 ωρες αλλα τουλαχιστον το παιδι εχει εκει συγγενεις και εχουμε κ συγκοινωνια για αθηνα οποτε θα μπορουν να το βλεπουν και οι γονεις σαββατοκυριακα. πηρα τηλ σε δυο ειδικα να ρωτησω τι χρειζεται κ μου ειπαν οτι πρεπει να παω στο ειδικο που ανηκω εκτος και αν μεσολαβησει με προταση της για αλλο σχολειο η συμβουλος γιάυτο κ τη χρειαζομαι!!επισης οι γονεις ειναι κ αυτοι με νοητικη στερηση (ελαφριας μορφης ευτυχως) οποτε δεν μπορουν να κινησουν τις διαδικασιες μονοι τους..
το χειροτερο ειιναι οτι το παιδι εχει δυνατοτητες αν βοηθηθει κ εχω αισθανομαι ανικανη.. :(
Καλημέρα!Αν υπάρχουν συγγενείς στην Αθήνα γιατί δεν δήλωνουν οι γονείς μόνιμη κατοικία εκεί ώστε να μπορεί το παιδί να φοιτήσει σε ειδικό σχολείο της περιόχης.Βέβαια με αυτόν τον τρόπο δεν θα δικαιολόγειται η μεταφορά του παιδιού με ταξί.
Στην περίπτωση σου θα ταίριαζε η Π.Σ λόγω περιόχης,αλλά φέτος μάλλον δεν θα δώσουν εκτος και αν γνωρίζεις προσωπικά την Αννούλα.
Στην περίπτωση του δικού μου παιδιού η μάμα επικοινώνησε απευθείας με το Υπουργείο, το τμήμα Ειδικής Αγωγής και από εκεί έτριξαν τα δόντια του προισταμένου και λύθηκαν ολα ως δια μαγειας...εκεί που φτάσαμε για να κάνουν την δουλειά τους θελούν φοβέρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 16, 2010, 10:16:00 πμ από eam »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 16, 2010, 11:04:10 πμ »
εχεις δικαιο emmaki αλλα κ σάυτο υπαρχει δυσκολια,
το ειδικο στο οποιο ανηκουμε ειναι στη χαλκιδα που απεχει 3,5 ωρες οποτε το παιδι δεν μπορει να πηγαινοερχεται..σκεφτομασταν αθηνα που απεχει 3 ωρες αλλα τουλαχιστον το παιδι εχει εκει συγγενεις και εχουμε κ συγκοινωνια για αθηνα οποτε θα μπορουν να το βλεπουν και οι γονεις σαββατοκυριακα. πηρα τηλ σε δυο ειδικα να ρωτησω τι χρειζεται κ μου ειπαν οτι πρεπει να παω στο ειδικο που ανηκω εκτος και αν μεσολαβησει με προταση της για αλλο σχολειο η συμβουλος γιάυτο κ τη χρειαζομαι!!επισης οι γονεις ειναι κ αυτοι με νοητικη στερηση (ελαφριας μορφης ευτυχως) οποτε δεν μπορουν να κινησουν τις διαδικασιες μονοι τους..
το χειροτερο ειιναι οτι το παιδι εχει δυνατοτητες αν βοηθηθει κ εχω αισθανομαι ανικανη.. :(
Καλημέρα!Αν υπάρχουν συγγενείς στην Αθήνα γιατί δεν δήλωνουν οι γονείς μόνιμη κατοικία εκεί ώστε να μπορεί το παιδί να φοιτήσει σε ειδικό σχολείο της περιόχης.Βέβαια με αυτόν τον τρόπο δεν θα δικαιολόγειται η μεταφορά του παιδιού με ταξί.
Στην περίπτωση σου θα ταίριαζε η Π.Σ λόγω περιόχης,αλλά φέτος μάλλον δεν θα δώσουν εκτος και αν γνωρίζεις προσωπικά την Αννούλα.
Στην περίπτωση του δικού μου παιδιού η μάμα επικοινώνησε απευθείας με το Υπουργείο, το τμήμα Ειδικής Αγωγής και από εκεί έτριξαν τα δόντια του προισταμένου και λύθηκαν ολα ως δια μαγειας...εκεί που φτάσαμε για να κάνουν την δουλειά τους θελούν φοβέρα.

Συμφωνώ ότι από τη στιογμή που μιλάμε για τέτοιες αποστάσεις, η παράλληλη είναι αυτό που χρειάζεται.
Εξακολουθώ να διαφωνώ με το ειδικό, λόγω του ότι εκεί πηγάινουν πολύ βαριές περιπτώσεις (φυσικά δεν μπορώ να ξέρω για τί περίπτωση μιλάμε). Συνήθως τα παιδιά τα στέλνουμε σε ένα ΤΕ την πρώτη φορά (ή παράλληλη στήριξη σε αυτή την περίπτωση) για να τους δωθέι μια ευκαιρία και τη δέυτερη χρονιά, αν δεν τα καταφέρουν με το ΤΕ, πηγαίνουν σε ειδικό. Τα παιδιά στα περισσότερα ειδικά που έχω δει (και είναι αρκετά) έιναι παιδιά με πολύ βαριά νοητική, που δεν έχουν λόγο (ή έχου πολύ περιορισμένο λόγο), που δεν έχουν καθαρίσει κλπ... Μάλιστα έχω δει και παιδάκι με μέτρια προς βαριά νοητική που όμως είχε λόγο, έιχε καθαρίσει, έιχε καλή κινητικότητα, και πήγε στο ειδικό, γιατί το ήθελαν οι γονέις. Το παιδάκι αυτό σε 2 μήνε ςείχε οπισθοδρομήσει τόσο πολύ, που έχασε το λόγο του και "μιλούσε" με κραυγές, άρχισε να μην πηγαίνει στην τουαλέτα κλπ... Αμέσως το αλλάξαμε πλαίσιο, αλλά ήδη είχε γίνει μεγάλη ζημιά, με αποτέλεσμα μετά από 2 χρόνια να ξαναπάει στο ειδικό όπυ είναι και τώρα.
Εάν, όμως, πάλι οι γονέςι επιμένουν, τότε η καλύτερη λύση είναι να δηλωθεί η Αθήνα ως μόνιμη κατοικία και το παιδί να μένει σε συγγενέις. Επιμένω όχι σε ίδρυμα, γιατί θα χαθούν και αυτά που θα έχει μάθει. Τώρα το πόσο εύκολο είναι αυτό.....δεν είναι καθόλου εύκολο, αλλά μόνο έτσι θα βοηθηθεί. Σκέψου ότι σε ένα ξενώνα (πιο εύηχο όνομα του ιδρύματος) θα υπάρχουν πολλά παιδιά, λίγο προσωπικό, διαφορετικές ανάγκες. Ποιός θα ασχολέιται με το παιδί τα απογεύματα; Ποιός θα του μιλάει προκειμένου να αναπτυχθέι ο λόγος; Ποιός θα φροντίζει για τις υπόλοιπες ανάγκες του;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος atherina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: εγγραφη μαθητη σε ειδικο δημοτικο
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 17, 2010, 09:22:00 πμ »
αχ παιδια ευχαριστω πολυ για τις αμεσες συμβουλες σας! Θα το ξανασυζητησω με τους γονεις κ θα συνεχισω τις προσπαθειες να βρω τη συμβουλο(τωρα μου ειπαν να ξαναπαρω παρασκευη). εχουμε ηδη κανει αιτηση για παραλληλη στηριξη στο δημοτικο του χωριου(για να εχουμε κ αυτη την επιλογη) αλλα δεν ξερω αν θα σταλει..ελπιζω για το καλυτερο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 399
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.