*

Ψηφοφορία

Ποιον Υπουργό Παιδείας θεωρείτε τον καλύτερο;

Γεώργιος Παπανδρέου (1994-1996)
41 (5.1%)
Γεράσιμος Αρσένης (1996 – 2000)
35 (4.3%)
Πέτρος Ευθυμίου (2000 – 2004)
70 (8.7%)
Μαριέττα Γιαννάκου (2004 – 2007)
91 (11.3%)
Ευριπίδης Στυλιανίδης (2007 - 2009)
364 (45.2%)
Άρης Σπηλιωτόπουλος (2009 - 2009)
26 (3.2%)
Άννα Διαμαντοπούλου (2009 -
47 (5.8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
131 (16.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 796

Αποστολέας Θέμα: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας  (Αναγνώστηκε 107700 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 19, 2010, 02:43:56 μμ »
Μην παιζετε το "παιχνιδι" της Διαμαντοπουλου
Για να μην μιλαει κανεις τους στη Βουλη για την προυπηρεσια που "πετιεται" σημαινει οτι ειναι συνεννοημενοι και υποστηριζουν το νομοσχεδιο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2010, 02:45:38 μμ από physicaest »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:41:33 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 19, 2010, 02:44:35 μμ »

πανο αν και το προσωποποιεις το θεμα :-\ προφανως δεν καταλαβες τι γραφω και το σκεπτικο μου...δικαιωμα σου ...εγω παλι ευχομαι να σκεφτονται πολλοι μ αυτο το τροπο μπας και ξεφυγουμε επιτελους απο το "ο θανατος σου η ζωη μου" ;) :)

Μάλλον μιλάμε παράλληλα, χωρίς σημεία τομής. Δεν θέλω τον θάνατο κανενός...

Το προσωποποιώ το θέμα, γιατί βρέθηκα αρκετές φορές από ανάγκη έξω από βουλευτικό γραφείο, μέσα σε δημαρχείο και δεν κατάφερα να ξεπεράσω  τις αρχές μου... Τους έφτυσα και έφυγα...  >:( >:(
Πολλοί με είπαν ηλίθιο...
Μπορεί να τα καταφέρω την επόμενη... :)

Μέχρι τότε θα αντιπαλεύομαι  όλα τα απανταχού βύσματα της χώρας!
Αν αρχίσω να δικαιολογώ τα βύσματα, θα είμαι καθ΄οδόν για κάποιο πολιτικό γραφείο... 8)


συμφωνω!!
κακως το προσωποποιεις,εγω ουτε απ εξω δεν εχω περασει ρε φιλε αλλα την παλευω,δεν καθομαι να αναλωνομαι στους εχοντες βυσματα και μη και να μεμψιμοιρω ολη την ωρα,απλα προσπαθω για κατι καλυτερο,οταν και οποτε ερθει..
Παράθεση
Μέχρι τότε θα αντιπαλεύομαι  όλα τα απανταχού βύσματα της χώρας!
αυτο εσενα σου φαινεται υγιης αντιδραση και πολιτισμενη;; εμενα παλι μου θυμιζει...αφου ψοφησε ο δικος μου γαϊδαρος θελω να ψοφησει και του διπλανου.. :P
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #72 στις: Ιούνιος 19, 2010, 03:06:11 μμ »
Βασικά όλοι ελεεινοί και τρισάθλιοι ήταν, τι να λέμε τώρα! Ο εμπαιγμός του κόσμου είναι δεδομένος και τα ρουσφέτια είναι αυτά που στηρίζουν το πολιτικό σύστημα τόσα χρόνια, γιατί μη μου πείτε πως βγαίνουν όλα αυτά τα καθίκια τόσες 4ετίες γιατί προσφέρουν έργο... θα πηδηχτώ από το παράθυρο!! ;D Ο καθένας, κοιτάζει να βολέψει τους δικούς του για να έχει στηρίγματα και να παίρνει ψήφους. Ας βγάλουμε τα χρωματιστά γυαλιά να δούμε λίγο πιο καθαρά τα πράγματα, όλοι τα ίδια χάλια ήταν, είναι και θα είναι αν δεν αλλάξει ο κόσμος τη νοοτροπία του!! Όσο για τις ιδεολογίες, νομίζω πως πλέον είναι κοινές και δεν υπάρχει διαφορά, τα πάντα ξεπουλιούνται για την εξουσία και για μια θέση εργασίας και φταίμε όλοι. Και εμείς που ξεπουλάμε τις ελπίδες και τις επιλογές μας, και αυτοί που μας άφησαν το περιθώριο να το κάνουμε. Αλλά αυτά είναι τεράστια κουβέντα που δεν πρόκειται να έχει αποτέλεσμα αν δεν απαλλαχθούμε από τη νοοτροπία του Ελληνάρα που μας διακατέχει τόσα χρόνια. ;)
Καλύτερος (λέμε τώρα) υπουργός νομίζω πως ήταν ο Ευθυμίου, αν και τότε ήμουν μαθήτρια ακόμα στο Λύκειο. Ήταν ο πιο "αθόρυβος", στην κοσμάρα του τελείως... δημοσιος υπάλληλος κανονικός, ούτε νομοσχέδια, ούτε τροπολογίες ούτε τίποτα, όπως τα βρήκε έτσι τα άφησε!χιχιχι!! ;D ;D ;D Για όποιον ψήφισε τον Στυλιανίδη...ουδέν σχόλιον! :-X :-X Οι πράξεις του μιλούν μόνες τους!! ::) ::)

Συμφωνώ και επαυξάνω!
Εγώ δεν μπόρεσα να το διατυπώσω καλύτερα!!


Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ:Ο ενας υπουργος χειροτερος απο τον αλλον
« Απάντηση #73 στις: Ιούνιος 19, 2010, 03:23:57 μμ »
To υπουργειο Παιδειας τοσο επι κυβερνησης ΝΔ οσο κι επι ΠΑΣΟΚ χρησιμοποιησε τους αναπληρωτες και τους ωρομισθιους. Τα εχουν "πλακακια" μεταξυ τους  οταν βλεπετε οτι δεν θιγουν αυτο το θεμα. Χρησιμοποιουν τη λεξη ρουσφετι και το γενικευουν για να εκμηδενισουν τις προσπαθειες των εκπαιδευτικων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2010, 03:26:11 μμ από physicaest »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:41:33 »

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #74 στις: Ιούνιος 19, 2010, 03:46:14 μμ »
Το σύστημα είναι ηλίθιο και οι πολίτες αναγκαστικά συμπεριφέρονται ως ηλίθιοι.
Η αριστερά θέλει την ανατροπή του συστήματος και όχι την εξυγίανση του. Αυτό είναι το πρόβλημα με την αριστερά. Θέλει να κατεδαφίσει το κτίριο και όχι να το ανακαινίσει. Φυσικά δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αυτό και έτσι η αριστερά εκτός του ότι μένει στο περιθώριο, υπονομεύει κάθε προσπάθεια για κάποια βελτίωση. Διακατέχεται από έναν αρνητισμό που δεν βοηθά κανένα.
Αυτό που μου έκανε εντύπωση τελευταία και βρίσκω ότι έχει μεγάλη σημασία, είναι η στάση της Παπαρήγας που συμφωνεί να τιμωρηθούν όσοι εμπλέκονται σε σκάνδαλα διαφθοράς. Είναι μια αλλαγή ουσίας. Ναι, υπάρχει ευθύνη του πολιτικού κόσμου για το κράτος παράγκα. Δεν είναι απλά εγγενές στοιχείο η διαφθορά, του αστικού μοντέλου, τουλάχιστον όχι στον βαθμό που εκδηλώνεται στην Ελλάδα. Υπάρχουν ευθύνες σε πρόσωπα και κόμματα. Το να λειτουργεί ένα εθνικό σύστημα υγείας είναι μια απαίτηση του συνόλου της κοινωνίας. Επίσης μια αξιοπρεπή δημόσια εκπαίδευση. Δεν έχει να κάνει με την πολιτική αν είναι δεξιά ή αριστερά. Το παράδειγμα με την Θάτσερ που αν και σκληροπυρηνική της δεξιάς, κληρονόμησε το καλύτερο εθνικό σύστημα υγείας στον κόσμο για την χώρα της.
Ακόμη η φοροδιαφυγή και η ασυδοσία της αγοράς είναι κάτι που και οι δεξιοί το απορρίπτουν. Θέλουν μια εποπτευόμενη αγορά αναπτυγμένη, με μια ισορροπία στην φορολογία με σκοπό να υπάρχουν έσοδα. 
Αυτό που έγινε με το πασοκ και την νέα δημοκρατία σε μικρότερο βαθμό, να αλώσουν κυριολεκτικά τα δημόσια έσοδα για ιδιοτελείς σκοπούς είναι απαράδεκτο. Αυτοί δημιούργησαν το πελατειακό μοντέλο για να φτιάξουν ολόκληρο στρατό από μισθοφορικούς ψηφοφόρους-υποστηρικτές.
Η αριστερά με μια αχαρακτήριστη δυσλεξία αντί να αντιδράσει στους διορισμούς που ως σκοπό είχαν την εδραίωση του δικομματισμού, απαιτούσε να γίνουν κ’ άλλοι.
Όσο για τους πολίτες, ο καθένας στην θέση την οποία βρίσκεται, είναι πρακτικά αδύνατο να τα βάλει με ολόκληρο το σύστημα. Είναι άνευ λογικής να σου αφήνουν μόνο μια διέξοδο αναγκαστικά και εσύ να προσπαθείς να τρυπήσεις τοίχους από μπετόν.
Δυστυχώς μέχρι σήμερα κανείς σχεδόν, πολιτικός σχηματισμός, δεν απαίτησε αλλαγή σε αυτό το καθεστώς. Τώρα όλοι ξαφνικά, μεσούσης της κρίσης ανέβλεψαν και είδαν. Και  αυτό που πάει να γίνει είναι ακόμη χειρότερο. Πάνε να φορτώσουν το πρόβλημα στο σύνολο, αόριστα.
Πάρτε για παράδειγμα τις αποσπάσεις, όσες γινόντουσαν χωρίς κριτήρια, πρέπει να αρθούν για λόγους περικοπών-ορθολογισμού, αλλά τις συνέπειες να τις επωμισθούν όσοι είχαν την ατυχία να είναι αυτή την περίοδο αναπληρωτές ή ωρομίσθιοι και όχι οι υπεύθυνοι που προκάλεσαν το πρόβλημα.
Επιστρατεύουν το επιχείρημα ότι πρέπει όλοι να συμβάλλουν για να εξέλθει η χώρα απ’ την κρίση.
Σωστά, να συμβάλλουν ΟΛΟΙ άλλα όχι με τον εκμηδενισμό ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ. Να συμβάλλουν αναλογικά ο καθένας και με το κριτήριο της ευθύνης που αντιστοιχεί. Γιατί είναι προφανές ότι η κρίση είναι αποτέλεσμα της χρόνιας διαφθοράς και έκπτωσης των δημοκρατικών αξιών. Η δε έξοδος απ’ αυτή συμπίπτει με την εξάλειψη της κύριας αιτίας.
Είναι τόσο δύσκολο να αποδοθούν ευθύνες εκεί που πρέπει χωρίς την καθιερωμένη υποκρισία;

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 19, 2010, 04:00:03 μμ »
Βρε...
"πλακακια" τα εχουν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ στα θεματα Παιδειας

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #76 στις: Ιούνιος 19, 2010, 04:17:09 μμ »
Το «πλακάκια» δεν το ξέρω. Δεν είμαι ντεντέκτιβ. Υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις και διαφορετικές πολιτικές.
Αυτό που κάνει το πασοκ με την Διαμαντοπούλου να κατηγορεί τους προηγούμενους για εκτροχιασμό στις προσλήψεις και τις αποσπάσεις κλπ το αντιλαμβάνομαι σαν ένα είδος παραπολιτικής.
Τα προβλήματα στην εκπαίδευση είναι χρόνια και ξεπερνούν τα όρια μιας τετραετίας.
Υπήρχε διάλογος για την παιδεία και εκεί μπορούσαν να συνθέσουν τις απόψεις τους.
Δυστυχώς για εμάς, τα ίδια πρόσωπα ανάλογα με τις συνθήκες αλλάζουν πολιτική απ’ την μια στιγμή στην άλλη. Αυτό το κοινό σημείο βρίσκω στα δύο κόμματα. Μαζί τους, οι εκπαιδευτικοί άγονται και φέρονται ανάλογα με το που φυσάει ο άνεμος...

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 19, 2010, 04:24:42 μμ »
Εγώ απορώ ποιός ψήφισε ένα από τα παραπάνω πρόσωπα! ΑΠΟΡΩ!!!!!!!

ΥΓ Ο Πίδας βλέπω έχει ρεύμα... Τί να πω;;;  ??? ??? ???
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 19, 2010, 04:37:19 μμ »
Το «πλακάκια» δεν το ξέρω. Δεν είμαι ντεντέκτιβ. Υπάρχουν διαφορετικές προσεγγίσεις και διαφορετικές πολιτικές.
Αυτό που κάνει το πασοκ με την Διαμαντοπούλου να κατηγορεί τους προηγούμενους για εκτροχιασμό στις προσλήψεις και τις αποσπάσεις κλπ το αντιλαμβάνομαι σαν ένα είδος παραπολιτικής.
Τα προβλήματα στην εκπαίδευση είναι χρόνια και ξεπερνούν τα όρια μιας τετραετίας.
Υπήρχε διάλογος για την παιδεία και εκεί μπορούσαν να συνθέσουν τις απόψεις τους.
Δυστυχώς για εμάς, τα ίδια πρόσωπα ανάλογα με τις συνθήκες αλλάζουν πολιτική απ’ την μια στιγμή στην άλλη. Αυτό το κοινό σημείο βρίσκω στα δύο κόμματα. Μαζί τους, οι εκπαιδευτικοί άγονται και φέρονται ανάλογα με το που φυσάει ο άνεμος...

Mε ενα δυστυχως διαγραφουν και οι πολιτικοι τις ζωες των αναπληρωτων ωρομισθιων.Λενε ενα δυστυχως και προσπερνανε τα εγκληματα τους με τα εγληματικα τους νομοσχεδια ή τις εγκληματικες τους σιωπες

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 19, 2010, 04:42:47 μμ από physicaest »

Αποσυνδεδεμένος Φυσικός

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 19, 2010, 04:45:59 μμ »
Εγώ απορώ ποιός ψήφισε ένα από τα παραπάνω πρόσωπα! ΑΠΟΡΩ!!!!!!!

ΥΓ Ο Πίδας βλέπω έχει ρεύμα... Τί να πω;;;  ??? ??? ???

Προφανώς η δημοσκόπηση μιλάει για τον καλύτερο απο τα λαμόγια που αναφέρονται παραπάνω. Δηλ το λιγότερο λαμόγιο. Αυτός είναι και ο λόγος που ψήφισε κάποιος στην δημοσκόπηση αυτή.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 19, 2010, 05:00:08 μμ »
Προβληματισμοί στη ζέστη...

Ποιές τομές έγιναν την περίοδο 2007 - 2009;
Μήπως έγιναν περισσότεροι διορισμοί;
Που είχαμε βελτιώσεις;
Μόνο   τρίτεκνοι,  ξενόγλωσσοι και δάσκαλοι ξηφίζουν;
Οι Οαεδίτες γιατί δεν ψηφίζουν τον Άρη;


Τη περίοδο 2007 - 2009 είχαμε αναβάθμιση της παιδείας;
Ο Ευριπίδης έχει ρεύμα... ???
Μάλλον έφερε κάποια ανανέωση, μετά την ανεπάρκεια της Μαριέτας...

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 19, 2010, 07:31:56 μμ »
Ο Στυλιανίδης γιατί
- Είχε το σθένος να καταργήσει το απαράδεκτο ρεπουσοβιβλίο της Ιστορίας
- Επί Στυλιανίδη όλες οι διαδικασίες μεταθέσεις αποσπάσεις κλπ γίνονταν ταχύτατα - σε σχέση με άλλες περιόδους.

Αποσυνδεδεμένος Antwnis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 19, 2010, 08:33:24 μμ »
Στυλιανίδης;;;
Έλεος ο τύπος ηταν στα μπουζούκια τη νύχτα που φάγανε τον Γρηγορόπουλο, και δεν κουνήθηκε από τη θέση του. Την επόμενη μέρα πήγε και γήπεδο να δει την αγαπημένη του ομάδα...

Λίγο IQ δε βλάπτει !! Ο Στυλιανίδης ήταν όντως ο καλύτερος Υπουργός. Όλα δούλεψαν ρολόι την περίοδο αυτή.
Αυτό με τα μπουζούκια μας το τάισε η κολο-τηλεόραση. Και ξέρεις γιατί ? Δικιά μου εκτίμηση ήταν ότι τον πίεσε η Ν.Δ.
να πάρει αποφάσεις για κολλέγια κτλ, αυτός αρνήθηκε και αμέσως του ρίξαν λάσπη και ανέλαβε ο Α. Σπ. για να περάσει όλες
τις βρωμιές όσο υπήρχε ακόμα χρόνος.

Αποσυνδεδεμένος georgia22

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 19, 2010, 09:43:20 μμ »
περίεργα πράγματα... δεν μπορώ να καταλάβω τα κριτήρια σας... τι το καλό έκανε ο Στυλιανίδης... μα καλά...ο Στυλιανίδης? ο ίδιος το είχε καταλάβει οτι ήταν υπουργός?  ΥΓ. μια αναζήτηση στο google να κάνεις με το ονομά του βρίσκεις 5 σκάνδαλα στην κάθε σελίδα (διαφορετικά μεταξύ τους). αλλά τελικά αυτό μας αξίζει!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2010, 06:59:33 μμ από Dr_Michael »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160911
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 694
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 713
Σύνολο: 728

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.