*

Ψηφοφορία

Ποιον Υπουργό Παιδείας θεωρείτε τον καλύτερο;

Γεώργιος Παπανδρέου (1994-1996)
41 (5.1%)
Γεράσιμος Αρσένης (1996 – 2000)
35 (4.3%)
Πέτρος Ευθυμίου (2000 – 2004)
70 (8.7%)
Μαριέττα Γιαννάκου (2004 – 2007)
91 (11.3%)
Ευριπίδης Στυλιανίδης (2007 - 2009)
364 (45.2%)
Άρης Σπηλιωτόπουλος (2009 - 2009)
26 (3.2%)
Άννα Διαμαντοπούλου (2009 -
47 (5.8%)
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
131 (16.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 796

Αποστολέας Θέμα: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας  (Αναγνώστηκε 108153 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #448 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 12:25:16 πμ »
όλα όσα γράφεται πραγματικά μου θυμίζουν το δικομματισμό που πρωτοξεκίνησε εν Ελλάδι με τον Τρικούπη και Δηλιγιάννη ,αναφέρεται χαρακτηρηστικα πως για να μπει κάποιος υποψήφιος στο ψηφοδέλτιο έπρεπε να έχει  έναν τοπικο κύκλο οπαδών βασιζόμενο στις πελατειακές σχέσεις και εξυπηρετήσεις !!!μα καλά δεν άλλαξε τπτ από τότε ;;;;είναι θλιβερό ,η νοοτροπία του πασοκ-νδ ακριβώς σε αυτό να  είναι θεμελιωμένη στη ρουσφετουποστήριξη,στην εξαγορά ψήφων και στο λαικισμό ...η μόνη λύση φαντάζει η αποχή;;;και μετά τι;;;θα κατεβούν τα τανκς στο σύνταγμα;;αλήθεια ποια είναι η λύση ;;;;καλή καρδια  :o

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:12:16 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #449 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 12:29:20 πμ »
Αγαπητέ joap, η απάντηση στις αιτιάσεις σου, νομίζω ότι είναι σχετικά απλή: Η πλειοψηφία, δεν αντέδρασε αρνητικά όταν άρχισε η διαδικασία εκμαυλισμού ( π.χ. με διορισμούς από το παράθυρο).
Αυτό, κατά την γνώμη μου έδειξε πεντακάθαρα ότι η κοινωνία ανέχθηκε ( αν όχι "επικρότησε κιόλας) την ίδια την διαδικασία εκμαυλισμού.
Θυμίζοντάς σου ότι "εκμαυλισμός" και "νόθευση της βούλησης του λαού" δεν επιτυγχάνονται σε μία μέρα ( χρειάζονται πάρα πολλά χρόνια), ισχυρίζομαι πως ο Ελληνικός λαός επικρότησε τελικά όλες αυτές τις διαδικασίες που μας οδήγησαν εδώ που είμαστε ( ηθικά περισσότερο, αλλά και οικονομικά σε κάποιο βαθμό).
Νομίζω τελικά, ότι η πλειοψηφία αρέσκεται στον να εκλέγει το ΠΑΣΟΚ, και αυτό θα πρέπει να το χωνέψουμε όλοι: και αυτοί που είναι ΠΑΣΟΚ και αυτοί που δεν είναι.
Σχόλια σχετικά με το ότι η πράξη δείχνει ότι και η Ν.Δ. είναι απολύτως ανεπαρκής, με βρίσκουν σύμφωνο ( όπως φαίνεται και σε προηγούμενα σχόλιά μου επί του θέματος).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #450 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 12:37:06 πμ »
Αγαπητή Ερση, είναι σωστός κατά την γνώμη μου ο συνειρμός σου.
Κατ' εμέ, είναι πολύ εύστοχο αυτό που θυμήθηκες και το παραλλήλισες με την σημερινή κατάσταση.
Πράγματι δεν φαίνεται κάποια λύση στον ορίζοντα.
Και ξέρεις γιατί?
Η γνώμη μου είναι πως σε γενικές γραμμές η πλειοψηφία είναι ευχαριστημένη.
Στο κάτω-κάτω, τα πράγματα εδώ και δεκαετίες ακολουθούν μια ρότα με την οποία η πλειοψηφία ουδέποτε διαφώνησε, αντιθέτως επικρότησε πολλάκις ( υπάρχει κάποια γκρίνια τώρα, διότι η Ελλάδα δεν μπορεί να δανειστεί με αποτέλεσμα όλα αυτά που βλέπουμε, όμως κυβερνά το ΠΑΣΟΚ , και αυτό είναι επαρκές για να αισθάνεται καλά η πλειοψηφία. Θα μου πεις, ποιος θα πληρώσει τις αμαρτίες? Μα.... φυσικά όλοι μας, μια και όλοι μας είμαστε μέλη του συνόλου που λέγεται κοινωνία. Στο κάτω-κάτω, όταν γινόταν το φαγοπότι εδώ και 30 χρόνια, δεν διαμαρτυρήθηκαν επαρκώς όσοι ήταν "εκτός κόλπου" - ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΗΤΑΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ).

Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #451 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 03:18:08 μμ »
ηθελα να ξερα τι πινεις βρε συναδελφε.....σιγουρα κατι με πολυυυυυυυυ πρασινο χρωμα ετσι;;  ???
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:12:16 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #452 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 06:46:49 μμ »
Αυτό κατάλαβες συνάδελφε από όλα αυτά?
Όλα αυτά τα επιχειρήματα και η συζήτηση, σε οδήγησαν στο συμπέρασμα ότι είμαι απλά ένας διαφημιστής του ΠΑΣΟΚ?
Και καλά, τόσα επιχειρήματα δεν σε προβλημάτισαν καθόλου?
Ούτε που τα σχολίασες.
Πάντως, με εντυπωσίασε η σιγουριά σου...
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #453 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 07:42:40 μμ »
ηθελα να ξερα τι πινεις βρε συναδελφε.....σιγουρα κατι με πολυυυυυυυυ πρασινο χρωμα ετσι;;  ???


πράγματι Αναστασία δεν είχε η PA τέτοια πρόθεση,ισα -ι΄σα .απλά είναι κοινός τόπος ότι ο Ελληνας είχε πασοκική νοοτροπία ανέκαθεν

Αποσυνδεδεμένος corina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #454 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 08:03:17 μμ »
και ήρθε ο καιρός να την αλλάξει γιατί αλλιώς δεν θα ξεκολλήσουμε ποτέ.......
κακώς υπήρχε  και κακώς κολλάμε στα κόματα σαν ζώα τώρα ας πληρώνουμε την νοοτροπία-μ@$@$@$ μας!

και κάτι άλλο
δεν νομίζω ότι δεν αντιστεκόμαστε τώρα γιατί συμφωνούμε με τις "αλλαγές"......
απλά και να αντισταθούμε κάνουν ότι γουστάρουν στο όνομα της ...σωτηρίας της χώρας που αυτοί καταχρεώσανε ......
και πως να απεργήσουμε όταν κοιτάμε και την δεκάρα έτσι ου έκαναν τους μισθούς και τις αυξήσεις σε όλα;;;;;;;
και ποιοι  να οργανώσουν απεργίες τα κοματόσκυλα - πουλημένοι συνδικαλιστές μας;;;;; που τα κάνανε πλακάκια μαζί και τα τρώνε τώρα;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2011, 08:12:34 μμ από corina »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #455 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 08:53:02 μμ »
Συνάδελφοι συμφωνώ με τα 2 τελευταία σχόλια.
Απλά επισημαίνω, ότι όχι μόνον θα πρέπει να λάβει οριστικό τέλος η προσκόλλησή μας στα κόμματα, αλλά θα πρέπει να προσπαθήσουμε με την δράση μας ως πολίτες να γκρεμίσουμε την κομματοκρατία που με ευθύνη μας έχει εγκατασταθεί παντού.
Μια καλή αρχή, είναι να ξεκινήσουμε από τα σωματεία: κάθε φορά που γίνονται εκλογές, θα πρέπει όλοι να λέμε όχι στην κομματοκρατία και τους εκπροσώπους της.
Είναι ντροπή για όλους μας ( εγώ ντρέπομαι) να διαμαρτυρόμαστε για το ότι το ΠΑΣΟΚ ( και το κάθε κόμμα εδώ που τα λέμε) έχει "δικούς του τους συνδικαλιστές" στον α ή στον β βαθμό, και κάθε φορά που γίνονται συνδικαλιστικές εκλογές, να θριαμβεύουν οι κομματικοί εκπρόσωποι.
Και να θυμόμαστε πάντα, ότι το υπάρχον κοινοβουλευτικό σύστημα είναι εκφυλισμένο και ανεπαρκές, αλλά όποτε το θελήσει η πλειοψηφία, μπορούν να δρομολογηθούν εξελίξεις.
Δεν θέλει την πολιτική ΠΑΣΟΚ η πλειοψηφία?
Ας το καταβαραθρώσει στις εκλογές ( και σε κάθε ευκαιρία). Ας του δώσει ένα ελάχιστο ποσοστό, ώστε να κάνει καιρό να συνέλθει.
Και το ίδιο θα έπρεπε να πράττει η πλειοψηφία, οσάκις γίνεται αντικείμενο εμπαιγμού.
Αλλά δεν γίνεται κάτι τέτοιο δυστυχώς!
Ας το πάρουμε όλοι χαμπάρι: Το ΠΑΣΟΚ αλωνίζει εδώ και 30 χρόνια, γιατί έτσι μας αρέσει.
Και όποτε θελήσουμε να αλλάξει αυτό, θα αλλάξει.
Μέχρι τότε, θα κυριαρχεί απόλυτα το ΠΑΣΟΚ, όπως συνέβαινε και στα 30 προηγούμενα χρόνια.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #456 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 10:06:09 μμ »
Συνάδελφοι συμφωνώ με τα 2 τελευταία σχόλια.
Απλά επισημαίνω, ότι όχι μόνον θα πρέπει να λάβει οριστικό τέλος η προσκόλλησή μας στα κόμματα, αλλά θα πρέπει να προσπαθήσουμε με την δράση μας ως πολίτες να γκρεμίσουμε την κομματοκρατία που με ευθύνη μας έχει εγκατασταθεί παντού.
Μια καλή αρχή, είναι να ξεκινήσουμε από τα σωματεία: κάθε φορά που γίνονται εκλογές, θα πρέπει όλοι να λέμε όχι στην κομματοκρατία και τους εκπροσώπους της.
Είναι ντροπή για όλους μας ( εγώ ντρέπομαι) να διαμαρτυρόμαστε για το ότι το ΠΑΣΟΚ ( και το κάθε κόμμα εδώ που τα λέμε) έχει "δικούς του τους συνδικαλιστές" στον α ή στον β βαθμό, και κάθε φορά που γίνονται συνδικαλιστικές εκλογές, να θριαμβεύουν οι κομματικοί εκπρόσωποι.
Και να θυμόμαστε πάντα, ότι το υπάρχον κοινοβουλευτικό σύστημα είναι εκφυλισμένο και ανεπαρκές, αλλά όποτε το θελήσει η πλειοψηφία, μπορούν να δρομολογηθούν εξελίξεις.
Δεν θέλει την πολιτική ΠΑΣΟΚ η πλειοψηφία?
Ας το καταβαραθρώσει στις εκλογές ( και σε κάθε ευκαιρία). Ας του δώσει ένα ελάχιστο ποσοστό, ώστε να κάνει καιρό να συνέλθει.
Και το ίδιο θα έπρεπε να πράττει η πλειοψηφία, οσάκις γίνεται αντικείμενο εμπαιγμού.
Αλλά δεν γίνεται κάτι τέτοιο δυστυχώς!
Ας το πάρουμε όλοι χαμπάρι: Το ΠΑΣΟΚ αλωνίζει εδώ και 30 χρόνια, γιατί έτσι μας αρέσει.
Και όποτε θελήσουμε να αλλάξει αυτό, θα αλλάξει.
Μέχρι τότε, θα κυριαρχεί απόλυτα το ΠΑΣΟΚ, όπως συνέβαινε και στα 30 προηγούμενα χρόνια.

Καλά το ξεκίνησες, κατά τη γνώμη μου, αλλά κατέληξες στο συμπέρασμα που επαναλαμβάνεις σε όλα σου τα μηνύματα περι της συλλογικής ευθύνης του ελληνικού λαού για την επικράτηση -κατά 70% για να είμαστε ακριβείς- του ΠΑΣΟΚ  τα τελευταία 30 χρόνια.
Χωρίς καμία ανάλυση, χωρίς την ιστορική αναδρομή, χωρίς να αναφερθείς στο πολιτικοοικονομικό μαφιόζικο πλαίσιο που μαζί με τα ΜΜΕ χειραγωγούν και επηρεάζουν ένα μεγάλο τμήμα του εκλογικού σώματος...

Καταλήγεις στο παραλυτικό συμπέρασμα πως έχουμε αυτούς τους πολιτικούς γιατί "έτσι μας αρέσει"...
Δεν θεωρώ πως αυτό το συμπέρασμα που ακούμε σε όλα τα καφενεία όλα αυτά τα χρόνια μπορεί να προσφέρει κάποια λύση, κάποια διέξοδο, κάτι καινούριο στην κατανόηση των πολιτικών θεμάτων και κυρίως δεν βοηθά στην εξέλιξη μιας συζήτησης για τον απεγκλωβισμό μας από το υπάρχον άρρωστο πολιτικό καθεστώς.

Σ' αυτούς τους δύσκολους καιρούς που αποκαλύπτεται το πραγματικό πρόσωπο των "καθεστωτικών" θα ήταν καλύτερα να "κολλάμε" με τη σκέψη μας στους τρόπους διεξόδου που έχουμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2011, 10:08:04 μμ από panos2 »

Αποσυνδεδεμένος Εγώ είμαι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 769
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #457 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 11:03:56 μμ »
οι οποίοι είναι .......

αποχή ;ψήφος στην αντιπολίτευση;σε μικρότερο κόμμα;;;που;;;τελικά ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο ;

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #458 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 11:29:11 μμ »
οι οποίοι είναι .......

αποχή ;ψήφος στην αντιπολίτευση;σε μικρότερο κόμμα;;;που;;;τελικά ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο ;

ο ΓΑΠ!!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D   Γελάσαμε πάλι σήμερα!!! Σε καλό σου!!!! ;D ;D ;D ;D
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #459 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 11:36:51 μμ »
Αγαπητέ panos2, παραλυτικό ή όχι, το εν λόγω συμπέρασμα είναι - δυστυχώς - πολύ στέρεο.
Όταν επί 30 χρόνια κυριαρχεί κατά τρόπο σχεδόν απόλυτο το ΠΑΣΟΚ και η νοοτροπία του μέσω ελεύθερων εκλογών, το συμπέρασμα που μπορεί να βγει, δεν είναι άλλο από το ότι η μεγάλη πλειοψηφία του πληθυσμού εκφράζεται και εκπροσωπείται σε ικανοποιητικό βαθμό από το ΠΑΣΟΚ και την νοοτροπία του.
Σχετικά δε με την χειραγώγηση, θα σου πω ότι η κοινωνία αποτελείται από ενήλικους ανθρώπους που έχουν τις ευθύνες των πράξεων και των επιλογών τους.
Σε περίπτωση δε που υποθέσουμε ότι η κοινωνία δεν αποτελείται στην Ελλάδα από πολίτες αλλά από πρόβατα, τότε για το χάλι μας δεν φταίνε οι τσομπαναραίοι, αλλά εμείς που επιλέξαμε τον ρόλο του προβάτου.
Στο κάτω-κάτω, μετά τα 18 είσαι ελεύθερος να επιλέξεις: αν θες γίνεσαι πρόβατο ( πολύ ξεκούραστη επιλογή), ενώ αν θες γίνεσαι πολίτης ( πολύ λιγότερο ξεκούραστη επιλογή, λόγω του ότι απαιτεί διαρκή εγρήγορση και πολύπλευρη ενημέρωση).
Κλείνοντας δε, θα σου πω δύο πράγματα:
1) Στο πολίτευμα της κοινοβουλευτικής αστικής Δημοκρατίας, κάθε πολίτης έχει ευθύνη για την διαμόρφωση του πλειοψηφικού ρεύματος, καθώς και τις αξίες, τα πρόσωπα και τις πολιτικές που αυτό θα αναδείξει.
Αυτό, είναι απόλυτα ξεκάθαρο.
Και ο Ελληνικός λαός, εδώ και 30 χρόνια έχει εκφραστεί ξεκάθαρα: Είναι ΠΑΣΟΚ.
Όποτε θελήσει να το αλλάξει αυτό, μπορεί να το κάνει.
Ιδού η Ρόδος , ιδού και το πήδημα.
Ας ξεπεράσει τις αγκυλώσεις και την κουτοπονηριά που τον έκαναν αυτό που είναι σήμερα κοινωνικά, οικονομικά και ηθικά, και ας επιλέξει ότι τον εκφράζει καλύτερα ( κατά πλειοψηφία πάντα).
2) Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο ότι πέραν τούτων των αυτονόητων ( και θλιβερών) διαπιστώσεων - παρατηρήσεων, χρειάζεται και μία οπτική για τα πράγματα, η οποία θα στοχεύει στην "απελευθέρωση" του μυαλού των Ελλήνων από τα δεσμά της κομματοκρατίας.
ΟΜΩΣ
Για να υπάρχει και η παραμικρή ελπίδα απελευθέρωσής μας από αυτό το χάλι, θα πρέπει πρωτα να καταλάβουμε τι κάναμε.
Αν δεν καταλάβουμε τι κάναμε, τι αξίες, τι πρόσωπα και τι πολιτικές  αναδείξαμε και επιβραβεύσαμε, δεν υπάρχει καμία μα καμία περίπτωση να ξεφύγουμε από τον μεγάλο κατήφορο στον οποίο βρισκόμαστε εδώ και μπόλικα χρόνια ( και τον οποίο μόλις τώρα αρχίζουμε να αντιλαμβανόμαστε στοιχειωδώς).
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #460 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 11:39:59 μμ »
οι οποίοι είναι .......

αποχή ;ψήφος στην αντιπολίτευση;σε μικρότερο κόμμα;;;που;;;τελικά ποιος κυβερνά αυτόν τον τόπο ;

Φυσικά και όχι αποχή! Το αντίθετο μάλιστα.... Συμμετοχή σε όλα τα επίπεδα, σε συνδικαλιστικό επίπεδο, σε πολιτικό επίπεδο, σε τοπικό... ( Ο PA αναφέρει ορισμένες στάσεις παραπάνω...)
Το τι θα επιλέξει ο καθένας μας στο τέλος, μικρό κόμμα ή νέα πρόσωπα ή νέους σχηματισμούς είναι προσωπική υπόθεση. Το πρόβλημά μας με την αποτελμάτωση που κυριαρχεί πηγάζει από την παράλυση που νιώθουν οι περισσότεροι και την πεποίθηση πως τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει... Έτσι επικρατούν αρκετοί φελοί και ανεπαρκείς που βολεύονται απο την "παράλυση" της πλειοψηφίας. Να βγούμε κάπως από αυτό το τέλμα...

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Καλύτερος Υπουργός Παιδείας
« Απάντηση #461 στις: Φεβρουάριος 21, 2011, 11:50:12 μμ »
Συμφωνώ με τον Πάνο2 αλλά διαφωνώ εν μέρει με τον/ την ΡΑ....
επαναλαμβάνεις ότι  η πλειοψηφια του λαου  είναι πασοκ...ε όχι, οταν το πασοκ παιρνει 30-40 % κατά Μ.Ο. εκλογικά ποσοστά σημαίνει ότι το υπόλοιπο 60-70% ΔΕΝ αντιπροσωπεύεται απο το πασοκ. Επειδή το εκλογικό σύστημα είναι τέτοιο που η απλή αναλογική πάει άκλαυτη και το εκλογικό αποτέλεσμα μαγειρεύεται κατά το ....δοκούν ( λέμε τώρα) αυτό δε σημαίνει ότι η πλειοψηφία του λαού είναι υπέρ ή ανέχεται ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Το πασοκ ειναι υπεύθυνο - σε πολλαπλά μεγαλύτερο βαθμό από τη νδ- για το ότι η διαφθορά εξελίχθηκε σε πρωτεύουσα νοοτροπία και το ρουσφέτι ως σχεδόν μοναδικό μέσο συνδιαλαγής με το δημόσιο. Και ακριβώς επειδή το λεγόμενο βαθύ κράτος του πασοκ έχει διεισδύσει τόσο βαθειά στις δομές αλλά και τη νοοτροπία του νεοέλληνα, ακριβώς γιατί οι εξέχουσες θέσεις ειναι στελεχωμένες με πρασινοφρουρούς και λοιπά κομματόσκυλα, ακριβώς ΓΙΑΥΤΟ δεν αντιδρά κανένας μας - γιατί το παιχνιδι είναι χαμένο απο χέρι αν παιχτεί σύμφωνα με τους νόμους του fair play. και ΓΙΑΥΤΟ ακριβώς τον λόγο δε μπορεί να ανατραπεί αυτή η κατάσταση με δομές και θεσμούς που είναι σιδηροδέσμιες αυτής της νοοτροπίας ( πχ συνδικαλιστές -φερέφωνα του εκάστοτε κόμματος). Η κατάσταση θα ανατραπεί εκ των έσω όταν ο καθένας μας ξεκινήσει ατομικά και ο ένας γίνουν πολλοί. Πάντα έτσι γίνονταν και πάντα έτσι θα γίνεται...
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32323
  • Τελευταία: dondon
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161462
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 367
Σύνολο: 385

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.