*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους  (Αναγνώστηκε 88108 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #322 στις: Ιούνιος 29, 2010, 02:20:46 μμ »
Οπως κι εσυ vasp, και οι διοριστεοι εχουν οικονομικα θεματα,να το θεσω ετσι, και ενω θα επρεπε να δουλευουν απο Σεπτεμβριο,τους πεταει εξω.Πολλοι εχουν ηδη παραιτηθει απο τις δουλειες τους,γι αυτο δεν μπορει κανεις να τους πει κανε στην ακρη εσυ,στο ονομα της συλλογικοτητας.Εγω ειμαι διοριστεα ΠΕ05 και η κατασταση στον κλαδο μου δεν περιγραφεται.Δεν πιανει μια η δικια σας κατασταση μπρος στα δικα μας χαλια.Φυσικα αν με παρουν ΑΜΩ,εστω και για 6,8,10 ωρες κοντα στην περιοχη μου η ωρομισθια, θα παω γιατι εχω αναγκη.Μακρια οχι ,να κοψουν το λαιμο τους,δεν θα βαζω κι απο την τσεπη μου.Δεν μας διοριζουν που δεν μας διοριζουν,θα τους κανουμε και χαμαλικι;Και κεραταδες και δαρμενοι;;;Ε,οχι
Επειδή λοιπόν πηγαίνετε ωρομίσθοι (ναι καταλαβαίνω την ανάγκη για λίγα χρήματα αλλά δεν είναι τα ψίχουλα πάνω απ όλα) για αυτό και οι κλάδοι των καθηγητών έχουν τέτοια χάλια. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα καταντήσουμε έτσι και την Α/βαθμια. Συγνώμη για τον τόνο μου, αλλά αυτή την πραγματικότητα προσπαθούμε και εμείς να αποφύγουμε. Και αν δεν σκεφτόμαστε όπως οι καθηγητές μπορούμε να πετύχουμε πολλά. Σε διαφορετική περίπτωση θα κορνζάρουμε τα πτυχιά μας όπως και όλοι οι άλλοι ή θα δουλεόυμε για ψίχουλα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2010, 02:24:16 μμ από vasp »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:45:39 »

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #323 στις: Ιούνιος 29, 2010, 02:22:01 μμ »
Θα το ξαναπώ.
Οι ΑΜΩ είναι προπομπός των μονιμων εκπαιδευτικών part-time!
Αν δεχτήτε τώρα να πάτε με μειωμένο ωράριο, σε 2,3 ,5 χρόνια θα σας μονιμοποιήσουν με μειωμένο ωράριο, γιατί θα έχει  αποδειχτεί πλέον πως δεν χρειάζεται να προσλάβουν νηπιαγωγούς πλήρους ωραρίου, αφού και με 2 ώρες την ημέρα τη δουλειά τους την κάνουν!
Επίσης, αξίζει τόσα χρόνια σπουδών και τόσος κόπος για να γίνετε τραπεζοκόμοι; Γιατί αυτή θα είναι η δουλειά των ΑΜΩ στο νηπιαγωγείο, να ζεσατίνουν τα αφγητά των παιιδών και να επιβλέπουν την ώρα του φαγητού, αφού τα νηπιαγωγεία θα λειτουργούν μέχρι τις 2....

Σκεφτείτε το μέλλον που δεν είναι και τόσο μακρινό...........
ΠΕΣ ΤΑ!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #324 στις: Ιούνιος 29, 2010, 02:26:42 μμ »
Οπως κι εσυ vasp, και οι διοριστεοι εχουν οικονομικα θεματα,να το θεσω ετσι, και ενω θα επρεπε να δουλευουν απο Σεπτεμβριο,τους πεταει εξω.Πολλοι εχουν ηδη παραιτηθει απο τις δουλειες τους,γι αυτο δεν μπορει κανεις να τους πει κανε στην ακρη εσυ,στο ονομα της συλλογικοτητας.Εγω ειμαι διοριστεα ΠΕ05 και η κατασταση στον κλαδο μου δεν περιγραφεται.Δεν πιανει μια η δικια σας κατασταση μπρος στα δικα μας χαλια.Φυσικα αν με παρουν ΑΜΩ,εστω και για 6,8,10 ωρες κοντα στην περιοχη μου η ωρομισθια, θα παω γιατι εχω αναγκη.Μακρια οχι ,να κοψουν το λαιμο τους,δεν θα βαζω κι απο την τσεπη μου.Δεν μας διοριζουν που δεν μας διοριζουν,θα τους κανουμε και χαμαλικι;Και κεραταδες και δαρμενοι;;;Ε,οχι
Επειδή λοιπόν πηγαίνετε ωρομίσθοι (ναι καταλαβαίνω την ανάγκη για λίγα χρήματα αλλά δεν είναι τα ψίχουλα πάνω απ όλα) για αυτό και οι κλάδοι των καθηγητών έχουν τέτοια χάλια. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα καταντήσουμε έτσι και την Α/βαθμια. Συγνώμη για τον τόνο μου, αλλά αυτή την πραγματικότητα προσπαθούμε και εμείς να αποφύγουμε. Και αν δεν σκεφτόμαστε όπως οι καθηγητές μπορούμε να πετύχουμε πολλά. Σε διαφορετική περίπτωση θα κορνζάρουμε τα πτυχιά μας όπως και όλοι οι άλλοι ή θα δουλεόυμε για ψίχουλα....
ΣΥΜΦΩΝΩ!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #325 στις: Ιούνιος 29, 2010, 03:17:00 μμ »
Συνάδερφοι θέλετε να διαλυθεί εντελώς ο κλάδος μας και να μην γίνουν καθόλου προσλήψεις από δω και στο εξής επειδή δέχεστε να πάτε για καθαρίστριες στα νηπιαγωγεία??? ΈΛΕΟΣ!!!!  >:(  >:(  >:(  Τι άλλο θα ακούσουμε πια??? Τέτοια βλακώδη όνειρα έχετε για το μέλλον σας??? Συνάδερφε PERISTER δηλώνοντας ΑΜΩ, απλά θα πας φέτος ωρομίσθια της πλάκας και δεν πρόκειται να διοριστείς ΠΟΤΕ στη ζωή σου!!!  Ακόμα δεν κατάλαβαν μερικοί την παγίδα των ΑΜΩ???  ???  ???  ???  >:(  >:(  >:(  Να τα βράσω τα πτυχία και τις σπουδές μερικών που κοιτάνε μόνο το σήμερα και δεν κοιτάνε το αύριο!!! Αν υποβαθμίσουμε από μόνοι μας την προσχολική εκπ/ση περιμένουμε μετά το Υπουργείο να μας αναβαθμίσει??? Τραπεζοκόμες θα καταντήσουμε ΄ΟΛΕΣ!!!!! ¨ΕΛΕΟΣ!!!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ , ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΓΙΔΕΨΟΥΝ ΣΤΗΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ, ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΩΝ ΑΜΩ!!!!!!!!! ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΥΠΟΛΟΓΟΙ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΑΣ!!! ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ,  ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!!!!!! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΨΟΥΜΕ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΑΜΩ!!!!!!  >:(  >:(  >:(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:45:39 »

Αποσυνδεδεμένος ekpaideftikospe60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #326 στις: Ιούνιος 29, 2010, 03:33:59 μμ »
Συνάδερφοι θέλετε να διαλυθεί εντελώς ο κλάδος μας και να μην γίνουν καθόλου προσλήψεις από δω και στο εξής επειδή δέχεστε να πάτε για καθαρίστριες στα νηπιαγωγεία??? ΈΛΕΟΣ!!!!  >:(  >:(  >:(  Τι άλλο θα ακούσουμε πια??? Τέτοια βλακώδη όνειρα έχετε για το μέλλον σας??? Συνάδερφε PERISTER δηλώνοντας ΑΜΩ, απλά θα πας φέτος ωρομίσθια της πλάκας και δεν πρόκειται να διοριστείς ΠΟΤΕ στη ζωή σου!!!  Ακόμα δεν κατάλαβαν μερικοί την παγίδα των ΑΜΩ???  ???  ???  ???  >:(  >:(  >:(  Να τα βράσω τα πτυχία και τις σπουδές μερικών που κοιτάνε μόνο το σήμερα και δεν κοιτάνε το αύριο!!! Αν υποβαθμίσουμε από μόνοι μας την προσχολική εκπ/ση περιμένουμε μετά το Υπουργείο να μας αναβαθμίσει??? Τραπεζοκόμες θα καταντήσουμε ΄ΟΛΕΣ!!!!! ¨ΕΛΕΟΣ!!!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΙ , ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΓΙΔΕΨΟΥΝ ΣΤΗΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΟΡΙΖΟΥΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ, ΑΦΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ Ο ΜΙΣΘΟΣ ΞΕΦΤΙΛΑ ΤΩΝ ΑΜΩ!!!!!!!!! ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΥΠΟΛΟΓΟΙ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕΧΕΤΑΙ Ο ΚΛΑΔΟΣ ΜΑΣ!!! ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΠΩΣ ΜΕΡΙΚΟΙ ΣΠΟΥΔΑΣΑΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ,  ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ!!!!!! ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΨΟΥΜΕ ΤΑ ΠΤΥΧΙΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΑΜΩ!!!!!!  >:(  >:(  >:(

Παρακολουθώ τη συζήτηση και συνάδερφε συμφωνώ απόλυτα με όσα λες!!! Το θέμα είναι ποιοι ακούνε και ποιοι αντιλαμβάνονται τα αυτονόητα???  :(

Αποσυνδεδεμένος nad

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #327 στις: Ιούνιος 29, 2010, 03:44:00 μμ »
Αυτό θέλει το υπουργείο.Να φοβήσει φέτος μερικούς ώστε να κόψει αντιδράσεις περί α.μ.ω και του χρόνου να το θεσπίσει και με το νόμο.
Να ξέρουν όμως όσοι φέτος το επιλέξουν οτι του χρόνου μπορεί να μη δουλεύουν, να μη πληρώνονται, να μην έχουν ένσημα γιατί δε θα τους φτάνουν, δε θα μπαίνουν ταμείο ανεργίας και εκτός των άλλων θα φέρουν σε όλους ένα σύστημα που θα ποδοπατίσει και θα εξευτελίσει τα πτυχία όλων.(ακόμα και αυτών που δεν το επέλεξαν)

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #328 στις: Ιούνιος 29, 2010, 03:50:19 μμ »
Οπως κι εσυ vasp, και οι διοριστεοι εχουν οικονομικα θεματα,να το θεσω ετσι, και ενω θα επρεπε να δουλευουν απο Σεπτεμβριο,τους πεταει εξω.Πολλοι εχουν ηδη παραιτηθει απο τις δουλειες τους,γι αυτο δεν μπορει κανεις να τους πει κανε στην ακρη εσυ,στο ονομα της συλλογικοτητας.Εγω ειμαι διοριστεα ΠΕ05 και η κατασταση στον κλαδο μου δεν περιγραφεται.Δεν πιανει μια η δικια σας κατασταση μπρος στα δικα μας χαλια.Φυσικα αν με παρουν ΑΜΩ,εστω και για 6,8,10 ωρες κοντα στην περιοχη μου η ωρομισθια, θα παω γιατι εχω αναγκη.Μακρια οχι ,να κοψουν το λαιμο τους,δεν θα βαζω κι απο την τσεπη μου.Δεν μας διοριζουν που δεν μας διοριζουν,θα τους κανουμε και χαμαλικι;Και κεραταδες και δαρμενοι;;;Ε,οχι
Επειδή λοιπόν πηγαίνετε ωρομίσθοι (ναι καταλαβαίνω την ανάγκη για λίγα χρήματα αλλά δεν είναι τα ψίχουλα πάνω απ όλα) για αυτό και οι κλάδοι των καθηγητών έχουν τέτοια χάλια. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα καταντήσουμε έτσι και την Α/βαθμια. Συγνώμη για τον τόνο μου, αλλά αυτή την πραγματικότητα προσπαθούμε και εμείς να αποφύγουμε. Και αν δεν σκεφτόμαστε όπως οι καθηγητές μπορούμε να πετύχουμε πολλά[/b]. Σε διαφορετική περίπτωση θα κορνζάρουμε τα πτυχιά μας όπως και όλοι οι άλλοι ή θα δουλεόυμε για ψίχουλα....
Για χαλαρώστε λιγάκι και προσέξτε πώς μιλάτε για ανθρώπους που τους κατάντησαν έτσι (καθηγητές) προκειμένου εσείς στην Α'θμια να έχετε προνόμια!!
Με την πρόφαση πως τα δημοτικά και τα νηπιαγωγεία δεν μπορούν να υπολειτουργούν βρίσκαν έδαφος οι συνδικαλιστές και τα λαμόγια της ΔΟΕ και έπαιρναν πάντα την μεγαλύτερη μερίδα στην πίτα!! Γιατί αυτή είναι η αλήθεια και όχι η παιδαγωγική μέριμνα!!Λές και είναι καλό να μένουν τα παιδιά της Γ Λυκείου χωρίς καθηγητή για την κατεύθυνση επειδή δεν περίσσεψαν κονδύλια για αναπληρωτές στην Β'θμια μετά το πανηγύρι της Α'θμιας!! Και όταν θα έρθει η ώρα να έχεις παιδί στην Γ'λυκείου που θα αγωνιάς για το μέλλον του έλα να τα ξαναπόυμε!!
Λοιπόν....κουνήστε λίγο το κεφάλι σας δεξιά και αριστερά και δείτε τι τραβάνε άνθρωποι που τέλειωσαν και μια σχολή παλούκι (βλέπε μαθηματικούες,φυσικούς) και σταματήστε να θεωρείτε πως είστε το παντεσπάνι της εκπαίδευσης....!! Και ούτε οι καθηγητές φταίνε 100% για το πού έφτασαν...σαφώς δεν διεκδίκησαν όπως και ΟΣΑ έπρεπε,αλλά επίσης τα μικροσυμφέροντα που εξυπηρετούσαν εσάς μας έφτασαν εδώ που μας έφτασαν....!! Δείτε για παράδειγμα το θράσος με το οποίο μιλάει ο Μπράτης της ΔΟΕ!! Βγείτε λίγο απ'τον μικρόκοσμό σας και δείτε....δεν λέω να μην διεκδικείτε για τον κλάδο σας...αλλά λίγο σεβασμό και σ'αυτούς που καταπατήθηκαν για να έχουν κάποιοι άλλοι!!
Άντε γιατί βαρέθηκα να ακούω άνθρώπους να θεωρούν εαυτούς τους μοναδικούς και αναντικατάστατους στην εκπαίδευση!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #329 στις: Ιούνιος 29, 2010, 03:55:49 μμ »
Οπως κι εσυ vasp, και οι διοριστεοι εχουν οικονομικα θεματα,να το θεσω ετσι, και ενω θα επρεπε να δουλευουν απο Σεπτεμβριο,τους πεταει εξω.Πολλοι εχουν ηδη παραιτηθει απο τις δουλειες τους,γι αυτο δεν μπορει κανεις να τους πει κανε στην ακρη εσυ,στο ονομα της συλλογικοτητας.Εγω ειμαι διοριστεα ΠΕ05 και η κατασταση στον κλαδο μου δεν περιγραφεται.Δεν πιανει μια η δικια σας κατασταση μπρος στα δικα μας χαλια.Φυσικα αν με παρουν ΑΜΩ,εστω και για 6,8,10 ωρες κοντα στην περιοχη μου η ωρομισθια, θα παω γιατι εχω αναγκη.Μακρια οχι ,να κοψουν το λαιμο τους,δεν θα βαζω κι απο την τσεπη μου.Δεν μας διοριζουν που δεν μας διοριζουν,θα τους κανουμε και χαμαλικι;Και κεραταδες και δαρμενοι;;;Ε,οχι
Επειδή λοιπόν πηγαίνετε ωρομίσθοι (ναι καταλαβαίνω την ανάγκη για λίγα χρήματα αλλά δεν είναι τα ψίχουλα πάνω απ όλα) για αυτό και οι κλάδοι των καθηγητών έχουν τέτοια χάλια. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα καταντήσουμε έτσι και την Α/βαθμια. Συγνώμη για τον τόνο μου, αλλά αυτή την πραγματικότητα προσπαθούμε και εμείς να αποφύγουμε. Και αν δεν σκεφτόμαστε όπως οι καθηγητές μπορούμε να πετύχουμε πολλά[/b]. Σε διαφορετική περίπτωση θα κορνζάρουμε τα πτυχιά μας όπως και όλοι οι άλλοι ή θα δουλεόυμε για ψίχουλα....
Για χαλαρώστε λιγάκι και προσέξτε πώς μιλάτε για ανθρώπους που τους κατάντησαν έτσι (καθηγητές) προκειμένου εσείς στην Α'θμια να έχετε προνόμια!!
Με την πρόφαση πως τα δημοτικά και τα νηπιαγωγεία δεν μπορούν να υπολειτουργούν βρίσκαν έδαφος οι συνδικαλιστές και τα λαμόγια της ΔΟΕ και έπαιρναν πάντα την μεγαλύτερη μερίδα στην πίτα!! Γιατί αυτή είναι η αλήθεια και όχι η παιδαγωγική μέριμνα!!Λές και είναι καλό να μένουν τα παιδιά της Γ Λυκείου χωρίς καθηγητή για την κατεύθυνση επειδή δεν περίσσεψαν κονδύλια για αναπληρωτές στην Β'θμια μετά το πανηγύρι της Α'θμιας!! Και όταν θα έρθει η ώρα να έχεις παιδί στην Γ'λυκείου που θα αγωνιάς για το μέλλον του έλα να τα ξαναπόυμε!!
Λοιπόν....κουνήστε λίγο το κεφάλι σας δεξιά και αριστερά και δείτε τι τραβάνε άνθρωποι που τέλειωσαν και μια σχολή παλούκι (βλέπε μαθηματικούες,φυσικούς) και σταματήστε να θεωρείτε πως είστε το παντεσπάνι της εκπαίδευσης....!! Και ούτε οι καθηγητές φταίνε 100% για το πού έφτασαν...σαφώς δεν διεκδίκησαν όπως και ΟΣΑ έπρεπε,αλλά επίσης τα μικροσυμφέροντα που εξυπηρετούσαν εσάς μας έφτασαν εδώ που μας έφτασαν....!! Δείτε για παράδειγμα το θράσος με το οποίο μιλάει ο Μπράτης της ΔΟΕ!! Βγείτε λίγο απ'τον μικρόκοσμό σας και δείτε....δεν λέω να μην διεκδικείτε για τον κλάδο σας...αλλά λίγο σεβασμό και σ'αυτούς που καταπατήθηκαν για να έχουν κάποιοι άλλοι!!
Άντε γιατί βαρέθηκα να ακούω άνθρώπους να θεωρούν εαυτούς τους μοναδικούς και αναντικατάστατους στην εκπαίδευση!!

Συνάδερφοι μην ανεβάζετε τους τόνους!!! Χαλαρώστε!!! Δεν είναι η κατάλληλη ώρα να ανοίξουμε πόλεμο Β - θμια με Α - θμια!!! ΌΛΟΙ στο ίδιο καζάνι βράζουμε!!!!! Όλους μας αφορά η κατάντια της χώρας μας και η κατάντια της εκπ/σης γενικότερα και ΌΛΟΙ "λουζόμαστε" τις συνέπειες!!! ΛΩΡΑ μην ανοίγεις μέτωπα!!! Δεν είναι το θέμα μας τώρα οι αντιπαλότητες, άλλα πράγματα μας καίνε τώρα!!!! ΚΟΥΛ!!!

Αποσυνδεδεμένος Boldini

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όχι άλλο κάρβουνο(ΠΕ60)
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #330 στις: Ιούνιος 29, 2010, 03:57:25 μμ »
ΛΩΡΑ μάλλον είσαι εν βρασμώ

Αποσυνδεδεμένος maritinaki_zan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #331 στις: Ιούνιος 29, 2010, 03:59:35 μμ »
Επαναφέρω το θέμα μας, για να μην ξεχνιόμαστε  ;D :
ΑΜΩ = ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟΥ ΩΡΑΡΙΟΥ = ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ
ΑΜΩ = ΕΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΈΝΗ ΜΟΡΦΗ ΕΡΓΑΣΊΑΣ ΧΩΡΙΣ ΠΛΗΡΗ ΕΡΓΑΣΙΑΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
ΑΜΩ = ΜΙΣΘΟΣ ΨΙΧΟΥΛΑ (ΚΆΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 250 - 300 ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ!!!)
ΑΜΩ = ΜΟΡΙΑ ΨΙΧΟΥΛΑ
ΑΜΩ = ΜΕΙΩΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΩΝ ΜΟΝΙΜΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΛΗΡΟΥΣ ΩΡΑΡΙΟΥ
ΑΜΩ = ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ
ΑΜΩ = ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΗ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥ ΣΕ ΑΠΛΌ ΤΡΑΠΕΖΟΚΟΜΟ Ή ΥΠΕΥΘΥΝΟ "ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ" ΠΑΙΔΙΩΝ
ΑΜΩ = ΠΑΓΙΔΑ - ΤΡΙΚ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΙΩΣΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΚΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ "ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ"

ΑΝ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΣΑΣ ΑΠΛΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΗΛΩΣΕΤΕ , ΓΙΑΤΊ ΕΤΣΙ ΜΕΙΩΝΕΤΕ ΤΙΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΛΗΦΘΕΊΤΕ ΚΑΠΟΤΕ ΜΕ ΠΛΗΡΕΣ ΩΡΑΡΙΟ , ΠΛΗΡΗ ΔΙΚΑΙΩΜΤΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ , ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ!!! ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΩ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΚΑΙ ΑΠΑΞΙΩΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟ ΜΕΛΛΟΝ!!!!
ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΥΣ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΜΩ!!!
ΑΠΟΡΙΑ : ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΕ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΥΣ?  >:(  ???

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #332 στις: Ιούνιος 29, 2010, 04:00:14 μμ »
Έχεις δίκιο και πολλές φορές κρατήθηκα ως τώρα να μην μιλήσω γι αυτόν τον λόγο....αλλά πριν μιλήσουν κάποιοι τόσο απαξιωτικά να ξέρουν τι συμβαίνει γύρω τους και κυρίως υπογείως....!! Αυτό ήθελα να επισημάνω! Από κει και πέρα....μας περιμένει δυστυχώς μεγάλη κατηφόρα όλους....το σκλαβοπάζαρο υπήρχε και τώρα προεκτάθηκε....αυτή την παιδεία θέλανε.....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #333 στις: Ιούνιος 29, 2010, 04:04:12 μμ »
Οπως κι εσυ vasp, και οι διοριστεοι εχουν οικονομικα θεματα,να το θεσω ετσι, και ενω θα επρεπε να δουλευουν απο Σεπτεμβριο,τους πεταει εξω.Πολλοι εχουν ηδη παραιτηθει απο τις δουλειες τους,γι αυτο δεν μπορει κανεις να τους πει κανε στην ακρη εσυ,στο ονομα της συλλογικοτητας.Εγω ειμαι διοριστεα ΠΕ05 και η κατασταση στον κλαδο μου δεν περιγραφεται.Δεν πιανει μια η δικια σας κατασταση μπρος στα δικα μας χαλια.Φυσικα αν με παρουν ΑΜΩ,εστω και για 6,8,10 ωρες κοντα στην περιοχη μου η ωρομισθια, θα παω γιατι εχω αναγκη.Μακρια οχι ,να κοψουν το λαιμο τους,δεν θα βαζω κι απο την τσεπη μου.Δεν μας διοριζουν που δεν μας διοριζουν,θα τους κανουμε και χαμαλικι;Και κεραταδες και δαρμενοι;;;Ε,οχι
Επειδή λοιπόν πηγαίνετε ωρομίσθοι (ναι καταλαβαίνω την ανάγκη για λίγα χρήματα αλλά δεν είναι τα ψίχουλα πάνω απ όλα) για αυτό και οι κλάδοι των καθηγητών έχουν τέτοια χάλια. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα καταντήσουμε έτσι και την Α/βαθμια. Συγνώμη για τον τόνο μου, αλλά αυτή την πραγματικότητα προσπαθούμε και εμείς να αποφύγουμε. Και αν δεν σκεφτόμαστε όπως οι καθηγητές μπορούμε να πετύχουμε πολλά[/b]. Σε διαφορετική περίπτωση θα κορνζάρουμε τα πτυχιά μας όπως και όλοι οι άλλοι ή θα δουλεόυμε για ψίχουλα....
Για χαλαρώστε λιγάκι και προσέξτε πώς μιλάτε για ανθρώπους που τους κατάντησαν έτσι (καθηγητές) προκειμένου εσείς στην Α'θμια να έχετε προνόμια!!
Με την πρόφαση πως τα δημοτικά και τα νηπιαγωγεία δεν μπορούν να υπολειτουργούν βρίσκαν έδαφος οι συνδικαλιστές και τα λαμόγια της ΔΟΕ και έπαιρναν πάντα την μεγαλύτερη μερίδα στην πίτα!! Γιατί αυτή είναι η αλήθεια και όχι η παιδαγωγική μέριμνα!!Λές και είναι καλό να μένουν τα παιδιά της Γ Λυκείου χωρίς καθηγητή για την κατεύθυνση επειδή δεν περίσσεψαν κονδύλια για αναπληρωτές στην Β'θμια μετά το πανηγύρι της Α'θμιας!! Και όταν θα έρθει η ώρα να έχεις παιδί στην Γ'λυκείου που θα αγωνιάς για το μέλλον του έλα να τα ξαναπόυμε!!
Λοιπόν....κουνήστε λίγο το κεφάλι σας δεξιά και αριστερά και δείτε τι τραβάνε άνθρωποι που τέλειωσαν και μια σχολή παλούκι (βλέπε μαθηματικούες,φυσικούς) και σταματήστε να θεωρείτε πως είστε το παντεσπάνι της εκπαίδευσης....!! Και ούτε οι καθηγητές φταίνε 100% για το πού έφτασαν...σαφώς δεν διεκδίκησαν όπως και ΟΣΑ έπρεπε,αλλά επίσης τα μικροσυμφέροντα που εξυπηρετούσαν εσάς μας έφτασαν εδώ που μας έφτασαν....!! Δείτε για παράδειγμα το θράσος με το οποίο μιλάει ο Μπράτης της ΔΟΕ!! Βγείτε λίγο απ'τον μικρόκοσμό σας και δείτε....δεν λέω να μην διεκδικείτε για τον κλάδο σας...αλλά λίγο σεβασμό και σ'αυτούς που καταπατήθηκαν για να έχουν κάποιοι άλλοι!!
Άντε γιατί βαρέθηκα να ακούω άνθρώπους να θεωρούν εαυτούς τους μοναδικούς και αναντικατάστατους στην εκπαίδευση!!

Συνάδελφε θα μπούμε πάλι σε μια διαδικασία φταίς εσύ, δεν φταίω εγώ;
Το ότι δεν υπάρχουν κονδύλια δεν είναι φταίξιμο κανενός εκπαιδευτικού είτε είναι α/βάθμιας είτε β/βάθμιας. Είναι αποκλειστικά φατίξιμο του υπουργείου που δεν κάνει σωστό προγραμματισμό.
Το να κατηγορεί ο ένας τον άλλο, το να λέτε "εσείς" ότι "εμείς" τρώμε τα λεφτά και δεν φτάνουν για τα γυμνάσια και τα λύκεια είναι αν μη τι άλλο αστείο!
Όσο για το σεβασμό σε κάθε κλάδο, τον θεωρώ αυτονόητο και εκφράσεις το τύπου "καουνάτε το κεφάλι σας", "είστε το παντεσπάνι της εκπαίδευσης", "βγήτε από το μικρόκοσμο σας" δεν τιμούν κανένα και θέλω να πιστεύω ότι γράφτηκαν χωρίς δεύτερη σκέψη.
Τώρα για την ωρομισθία (είτε πιο μοντέρνα ΑΜΩ), είναι γεγονός ότι είναι κοροϊδία για όλους. Επειδή, όμως, η δευτέροβάθμια εκπαίδευση για τους Χ, Ψ λόγους την εφάρμοσε (λανθασμένα κατά την ταπεινή μου γνω΄μη), ατό δεν συμβαίνει ότι πρέπει να γίνει το ίδιο και στην α/βάθμια! Δεν σημαίνει ότι επειδή σε μία βαθμίδα ανέχτηκαν κάτι που ουσιαστικά υποβάθμισε τα πτυχία τους, τον κόπο τους, τις προσπάθειες τους για να πάρουν ψίχουλα (και σε χρήματα και σε μόρια), πρέπει να το κάνουμε και σε άλλες βαθμίδες. Αντίθετα, πρέπει να παλαίψουμε όλοι ώστε να πάψει να ισχύει σε ολες τις βαθμίδες.
Και, πίστεψε με, η μεγάλη πλειοψηφία των γραφώντων εδώ μέσα δεν θεωρεί ότι είναι αναντικατάστατοι και μοναδικοί και τέλειοι και και και... Αντίθετα παλέυουν για το αυτονόητο (μέχρι πέρυσι).... Διαψέυστε με αν κάνω λάθος!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #334 στις: Ιούνιος 29, 2010, 04:14:51 μμ »
Εmmaki...δες τι προκάλεσε την αντίδρασή μου!! Σαφώς δεν είναι καλό να επεκταθεί κι άλλο αυτή η αθλιότητα της ωρομισθίας....αλλά όταν σε αποκαλούν "καταντημένο" βγαίνεις απ'τα ρούχα σου...την σύγκριση δεν την έκανα πρώτα εγώ!!
Όσο για τα κονδύλια...πίστεψέ με δεν το είπα στον αέρα...ήξερε πάντα η ΔΟΕ να πατάει στην πρόφαση της αναγακαιότητας της στελέχωσης των δημοτικών...!! Και επειδή δουλεύεις στην ειδική αγωγή...πες μου...δεν είναι το ίδιο αναγκαίο ίσως και περισσότερο όπως στα δημοτικά έτσι και στα ΣΜΕΑ της Β'θμιας να μένουν οι ίδιοι καθηγητές και να μην γίνεται της τρελής το πανηγύρι εις βάρος των παιδιών με ειδικές ανάγκες και να πηγαινοέρχονται οι ωρομίσθιοι μέχρι τον Γενάρη επειδή μετά τους κάλκεσαν πιο κοντά και φύγανε σε άλλο σχολείο;; Εγώ ήμουν φέτος ωρομίσθια σε ΕΕΕΕΚ και στο τέλος όλα τα παιδιά με ρωτούσανε αν θα τα έχω και του χρόνου...!! Τι να τους έλεγα...; Παιδιά που θέλουν πολύ δουλειά για να εμπιστευτούν κάποιον εκπαιδευτικό και τα καταδικάζουν να αλλάζουν καθηγητή κάθε 2 εβδομάδες (τουλάχιστον ως τον Γενάρη) επειδή ανήκουν τα ΕΕΕΕΚ στην Β'θμια!!! Πόση λογική έχει αυτό;;;
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος runaway

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #335 στις: Ιούνιος 29, 2010, 04:21:41 μμ »
Στην πρωτοβάθμια που πήγα να καταθέσω τα χαρτιά μου (φυσικά δεν έβαλα αμω) δυστυχώς ήταν αρκετές οι συνάδελφοι που δήλωναν αμώ, κυριώς στην περιοχή-τόπο κατοικίας... με την προοπτική ότι κατα αυτό τον τρόπο μπορεί και να τις καλέσουν. Τι να πώ δυστυχώς η χώρα μας έχει φτάσει σε αυτά τα χάλια γιατί ο καθένας κοιτάζει την πάρτη του...
Ναι μεν το καταλαβαίνω ότι χωρίς δουλειά δεν γίνεται και οι άνθρωποι αυτοί είναι απελπισμένοι αλλά δεν μπορείς να έρχεσαι απο το βάθος του πίνακα και να διεκδικείς θέση άλλων.
Γιατί αν το καλοσκεφτούμε θίγονται όλοι όσοι είναι κοντά στις αναπληρώσεις
Η δικαιολογία τους όταν τις ρωτούσες ήταν ότι αφού σου δίνει την επιλογή και το δικαίωμα γιατί να μην το κάνεις...
Φτάσαμε να λέμε την  αμω, δικαίωμα και αυτό γιατί κάποιοι άλλοι γράψαν καλύτερα στον ασέπ ή έχουν φύγει δεν ξέρω και γω που για να αποκτήσουν μόρια προϋπηρεσίας...
Για άλλη μια φορά το διαιρώ και βασιλεύω σε όλο του το μεγαλείο
Κάθε Δύση μια Ανάμνηση
Κάθε Ανατολή κι Ελπίδα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159915
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 445
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.