*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους  (Αναγνώστηκε 88587 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος julie9

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #350 στις: Ιούνιος 29, 2010, 11:16:39 μμ »
Συγνωμη Συναδελφοι ειμαι και εγω ΠΕ60 αλλα ο τροπος με τον οποιο μιλατε για τη δευτεροβαθμια φαινεται απαξιωτικος για εναν εξωτερικο παρατηρητη και ειναι λογικο  κατα τη γνωμη μου  οι συναδελφοι της β'βαθμιας να το παιρνουν στραβα και να μας κανουν επιθεσ.
Καποιες αποψεις εδω μεσα αποδιδουν την ευθυνη στους ιδιους τους εκπ/κους για την ωρομισθια.Αν ειναι δυνατον, να  φταιει ο αδιοριστος γιατι επετρεψε την ωρομισθια
Αναρωτιεμαι εμεις οι ΠΕ60 ποτε αγωνιστηκαμε και περιφρουρησαμε τα δικαιωματα μας?Ολη τη χρονια η Διαμαντοπουλου μιλαει απαξιωτικα για ολους τους εκπ/κους,λεει οτι θα μειωσει τις προσληψεις και φτιαχνει και ενα πολυνομοσχεδιο που πεταει εξω απο το διορισμο αναπλ/ωρομισθιους και ελαχιστοι απο εμας συμμετεχουν σε απεργιες και πορειες.
Ουτε ωραριο δεν εχουμε θεσμοθετημενο και ανα πασα στιγμη μπορουν να το αυξησουν και να βαλουν ανετα το μειωμενο ωραριο.
Καλυτερα να μην μιλαμε για τους αλλους,  ας ασχοληοθουμε με τα δικα μας προβληματα κι ας μην θεωρουμε οτι η ΔΟΕ που στην παρουσα φαση ειναι φιλοκυβερνητικη θα ασχοληθει με τα ζητηματα μας.Η  αλωση στην εκπαιδευση ξεκινησε με το πολυνομοσχεδιο.Θα επηρεσει και εμας κι ας μην εχουμε αυταπατες οτι εχει αναγκες σε νηπ/γους και θα συνεχιζει να διοριζει κοσμο,οπως τα προηγουμενα χρονια.

Υ.Γ Οταν καποιοι στο φορουμ καθε μερα εκφραζαμε την αποψη οτι δεν πρεπει να εφησυχαζουμε και να αγωνιζομαστε κατα του πολυνομοσχ κατα τη διαρκεια της χρονια,αντιμετωπιζαμε σχολια τυπου ''Μην σπερνεις τον πανικο'' και ''υπαρχουν πολλες αναγκες σε μας τους νηπ/γους''.Δυστυχως τωρα θα υποστουμε την πολιτικη που αφησαμε να περασει ΟΛΟΙ ΜΑΣ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:14 »

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #351 στις: Ιούνιος 29, 2010, 11:38:33 μμ »
Εντάξει κανένας λόγος δεν υπάρχει να γίνονται τέτοιες διαμάχες..Και φυσικά συμφωνω με Julie9..H δευτεροβάθμια έχει καλύτερη και ισχυρότερη δράση γιατί έχουν περάσει πολλά...Και βέβαια δεν μπορεί να τα καταλάβει αυτά ένας τσικο δάσκαλος 23 χρ που είναι διορισμένος και το μόνο που τον νοιάζει είναι που θα πιεί τον καφέ του στις συνελεύσεις και δεν κάνει ποτέ απεργία...Αυτοί πήδηξαν τα κάγκελα του υπουργείου,αυτοί διέκοψαν τις ειδήσεις στη νετ.Εντάξει μην τρελαθούμε κιόλας......Μπορεί εμείς να μη δεχόμαστε αμω,αλλά να μην απαξιώνονται έτσι και οι καθηγητές.Και στην τελική που βγάζει όλο αυτό;;;;;;Aς σεβόμαστε τα πτυχία μας σε όποια ειδικότητα κι αν ανήκουμε....Ο εχθρός ΔΕΝ είναι ο συνάδελφος.....
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #352 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:43:34 πμ »
Μπραβο κοριτσια για τις αποψεις σας,πραγματικα σας βγαζω το καπελο...ειμαι αναπληρωτρια φιλολογος,πρωην ωρομισθια[σας ευχομαι να μη γινετε ποτε]και εχω βαρεθει να βλεπω παλιες μαθητριες μου απ το φροντιστηριο που ειναι δασκαλες και δεν προλαβαινουν στα 22 τους να διοριστουν χωρις ασεπ γιατι αλλαξε το συστημακαι ειναι φαρμακωμενες....ειναι ομως 22και σαν μεγαλυτερη και πρωην καθηγητρια τους δειχνω κατανοηση.Πραγματικα οι απαντησεις  των 2 κοριτσιων δειχνουν επιπεδο,συναδελφικοτητα και επιγνωση πραγματικοτητας.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #353 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:11:49 πμ »
Δεν θέλω να συνεχίσω μια ανούσια διαμάχη αλλά με μια ματιά στις απαντήσεις της ΛΩΡΑΣ καταλαβαίνει κανείς ποιος μιλάει απαξιωτικά . Όπως και νά'χει νομίζω ότι το θέμα μας είναι οι ΑΜΩ για τους νηπιαγωγούς και εκεί πρέπει να μείνουμε. Καταλαβαίνω ότι  οι εξελίξεις είναι για όλους μας δυσάρεστες αλλά δεν θα καταφέρουμε τίποτα με τις μεταξύ μας αντιπαραθέσεις. Η εκπαιδευτική κοινότητα πρέπει να είναι ενωμένη!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:14 »

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #354 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:16:06 πμ »
Καλημέρα! Κατέθεσα σήμερα την αίτησή μου χωρίς να έχω δηλώσει ΑΜΩ. Ρώτησα όμως σχετικά και μου απάντησαν οτι σήμερα τους ειδοποίησαν από το υπουργείο πως το μειωμένο ωράριο ΔΕΝ ισχύει για τους νηπιαγωγούς. Μάλιστα η υπάλληλος μου είπε οτι είναι υποχρεωμένοι να καλούν όσους δήλωσαν μειωμένο ωράριο τις προηγούμενες ημέρες, να ξανακάνουν την αίτησή τους. Ήταν μέσα στα νεύρα όλοι τους με αυτή την αναστάστωση που έχει προκληθεί απλά γιατί δεν έγινε από την αρχή μια απλή διευκρίνιση/ενημέρωση στην εγκύκλιο!!! >:(

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #355 στις: Ιούνιος 30, 2010, 11:25:22 πμ »
Μόλις πήρα τηλέφωνο στο γραφείο που ανήκω και δεν ξέρουν ακόμη τίποτα!!!!!!!!!!!!!!!!! Πάντωςάν ισχύει αυτό που λές ΑΚ Νηπιγωγέ μας έφταξες τη μέρα. Σ' ευχαριστώ :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος marcy

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #356 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:00:23 μμ »
Καλά δεν μπορούν να βγάλουν μια επίσημη ανακοίνωση!Πολλα ζητάω ε  ??? ??? ???

Καλά νηπιαγωγέ το καλύτερο νέο μας είπες σήμερα : :) :D
Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος ΑΚ Νηπιαγωγός

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #357 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:14:49 μμ »
 :)ναι πραγματικά καιρός ήταν να μάθουμε και κάτι ενθαρρυντικό! Αυτό με το μειωμένο ωράριο μας είχε καταρρακώσει εντελώς!
Πάντως για να καλούν κόσμο να διορθώνει την αίτηση είναι σίγουρο οτι δεν ισχύει για εμάς! ουυφφφφφφ!!!!

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #358 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:28:32 μμ »
:)ναι πραγματικά καιρός ήταν να μάθουμε και κάτι ενθαρρυντικό! Αυτό με το μειωμένο ωράριο μας είχε καταρρακώσει εντελώς!
Πάντως για να καλούν κόσμο να διορθώνει την αίτηση είναι σίγουρο οτι δεν ισχύει για εμάς! ουυφφφφφφ!!!!
ναι ουφφφφ αφού δεν ισχύει για σας αλλά για κάποιους άλλους συναδέλφους σας. ενωμένοι εκπαιδευτικοί ουφ!

υγ. εγώ πάντως χαίρομαι με τη χαρά σας (και όχι για την τύχη σας γατί όσο θα γυρνάτε τα νώτα σας στους "άλλους" τόσο θα εκτίθεστε σε κίνδυνο.)

Αποσυνδεδεμένος cinderella

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #359 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:31:17 μμ »
Παιδιά, πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο(τμήμα πρωτοβάθμιας) και μου είπε ένας κύριος ότι το μειωμένο φέτος ισχύει για όλους. Λέει δε θα αλλάξετε καμία αίτηση, δεν υπάρχει λόγος γιατί ο νόμος 3848/2010 δε διαχωρίζει τις ειδικότητες. Είπε ισχύει και για νηπιαγωγούς......  ???

Αποσυνδεδεμένος lykaugi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #360 στις: Ιούνιος 30, 2010, 12:59:39 μμ »
Καλημέρα κορίτσια! Κατέθεσα και εγώ σήμερα την αίτηση μου και φυσικά δεν έβαλα ΑΜΩ!  ;)

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #361 στις: Ιούνιος 30, 2010, 01:04:09 μμ »
στην πρωτοβαθμια που κατεθεσα την αιτηση σημερα μου ειπαν οτι οι αναπληρωτες μειωμενου ωραριου ισχυει και για εμας τους νηπιαγωγους σιγουρα! :(

Αποσυνδεδεμένος marcy

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #362 στις: Ιούνιος 30, 2010, 01:10:32 μμ »
 ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???

Η μόνη λύση μου φαίνεται είναι να περιμένουμε μέχρι τον Σεπτέμβριο να δούμε τελικά τι θα ισχύσει και φυσικά κανείς να μην δηλώσει μ.ω.
Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #363 στις: Ιούνιος 30, 2010, 01:30:44 μμ »
:)ναι πραγματικά καιρός ήταν να μάθουμε και κάτι ενθαρρυντικό! Αυτό με το μειωμένο ωράριο μας είχε καταρρακώσει εντελώς!
Πάντως για να καλούν κόσμο να διορθώνει την αίτηση είναι σίγουρο οτι δεν ισχύει για εμάς! ουυφφφφφφ!!!!
ναι ουφφφφ αφού δεν ισχύει για σας αλλά για κάποιους άλλους συναδέλφους σας. ενωμένοι εκπαιδευτικοί ουφ!

υγ. εγώ πάντως χαίρομαι με τη χαρά σας (και όχι για την τύχη σας γατί όσο θα γυρνάτε τα νώτα σας στους "άλλους" τόσο θα εκτίθεστε σε κίνδυνο.)

1ο Τιποτα δεν ειναι εξακριβωμενο ακομη σχετικα με το τι ισχυει για μας!
2ο Στο συγκεκριμενο θεμα ανταλλασουμε αποψεις,ενημερωνομαστε και προσπαθουμε να σκεφτουμε πως θα αντιδρασουμε με τροπο ωστε να μην υπονομευθει ο κλαδος σε σχεση με το νεο δεδομενο αμω,οποτε δεν υπαρχει κατι μεμπτο αν επικρατησε ανακουφιση ως προς την αποφυγη της κακοτοπιας αμω.
3ο Δεν γυρναμε την πλατη στους αλλους γιατι δεν υπαρχουν αντιμαχομενα στατοπεδα,αυτο που κανουμε εινα στηριξη του κλαδου γιατι αν περιμενουμε απο αλλου θα περιμενουμε πολυ.
4ο Γνωριζουμε πολυ καλα ποσο επισφαλης ειναι η θεση μας,ειδικα με το θεμα του ωραριου μας,για το οποιο δεν εχω ακουσει πολλες/ους να εκφραζουν αποψη η εστω να αναρωτιουνται.
4ο Αν εχεις ιδεες και αποψεις σχετικα με την συσπειρωση ολων των Εκπ/τικων να τις καταθεσεις και εδω ειμαστε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161385
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 548
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 475
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.