*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους  (Αναγνώστηκε 88002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anni_e

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #140 στις: Ιούνιος 25, 2010, 07:48:11 πμ »
βρε παιδια παρατηρησα κατι .εχω κρατησει την αιτηση -δηλωση την περσινη που ειχα συμπληρωσει και στις ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ 30 ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΕΝΩ ΦΕΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΕΧΕΙ 40.ΑΥΤΟ ΤΑ ΛΕΕΙ ΟΛΑ ,ΜΗΝ ΨΑΧΝΕΣΤΕ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ

Οι επιπλέον περιοχές από τις 20 που δηλώναμε μέχρι πέρσι είναι για να επιλέξουν οι αναπληρωτές της Δευτεροβάθμιας περιοχές αναπλήρωσης μειωμένου ωραρίου. Μπερδεύτηκες γιατί η αίτηση είναι κοινή για όλους τους κλάδους, έχει μία μορφή.

[quote ]
παιδια να ρωτησω κατι που δεν καταλαβα?αν απο σεπτέμβριο πάμε αναοληρωτεσ κ.ω δεν θα αίρνουμε για καθε μηνα ενα μόριο???μονο τα λεφτά?κ καποοσ που δουλευει σε ενα ιδιτικο ασ πούμε γιατι να παει αναπληρωτησ σε ενα ξερονησι αν δεν θα παιρνει μορια?καταλαβα καλα??

[/quote]
 
Τα παιδιά που θα φύγουν για πρώτη φορά αναπληρωτές θα μοριοδοτούνται κανονικά.Τα μόρια τους όμως θα "χρησιμοποιηθούν" για τον επόμενο Ασέπ.Θα προσθεθούν τότε που θα καταρτιστούν οι πίνακες. Π.χ. Ένας διορίζεται αναπληρωτής το Σεπτέμβριο για πρώτη φορά και δουλέυει για 2 χρόνια μέχρι τον Ασέπ.Αν δεν είχαν κλειδώσει οι πίνακες 8α πρεπε να διοριστεί σε 2 χρόνια μόνιμος με το 40%. Με το κλείδωμα του πίνακα (μεταβατική περίοδος) δε θα διοριστεί, αλλά όταν δώσει Ασέπ θα προστεθούν τα μόρια του. Άρα δε χάνονται τα μόρια.. Άρα κανονικά πηγαίνουμε στα μέρη όπου δηλώνουμε.
Ελπίζω να βοήθησα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:29:50 »

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #141 στις: Ιούνιος 25, 2010, 09:48:36 πμ »
Τελικα,για να καταλαβουμε,σας λενε στα γραφεια οτι μπορειτε να επιλεξετε ως Νηπιαγωγοι θεση αμω η οχι;

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #142 στις: Ιούνιος 25, 2010, 09:50:13 πμ »
Παιδιά ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνετε αυτό!
Ενώ δεν αναφέρει η εγκύκλιος για τους νηπιαγωγούς μειωμένου ωραρίου, πάτε και δηλώνετε μειωμένο ωράριο!? Από τη στιγμή που η εγκύκλιος λέει ότι η Δευτεροβάθμια θα κάνει χαρτιά για α.μ.ω εσείς γιατί κάνετε? Άμα είναι να ισχύσει και για τους νηπιαγωγούς θα βγει άλλη εγκύκλιος που θα μας καλέι όσοι θέλουμε να κάνουμε τα χαρτιά μας για αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου...Ποιος είπε ότι ισχύει και για μας αυτό το μειωμένο ωράριο και έχει γίνει τέτοιο ράδιο αρβύλλα? Ότι γράφει η εγκύκλιος!!!
Και ειλικρινά λυπάμαι για τις Πρωτοβάθμιες που δεν διάβασαν την εγκύκλιο, κι εκτός από λάθος ενημέρωση περί αυτού του θέματος ζητάνε ακόμα και απολυτήριο, ενώ ισχύει για τα παιδιά που ήταν στο εξωτερικο...!!!

Όταν ΄έκανα την αίτηση η υπάλληλος πήρε τηλέφωνο στο υπουργείο μπροστά μου και αυτόί της είπαν ότι το ΑΜΩ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΑΠΟΤΡΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ!

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #143 στις: Ιούνιος 25, 2010, 10:07:13 πμ »
Δε ξερω τι να κανω. Με θεση 470 στον πινακα αναπλ. να δηλωσω αμω η οχι?

αν λάβουμε υπόψη τα φετινά δεδομένα…..για τις συνταξιοδοτήσεις  που στον κλάδο σας θα είναι αρκετές  …..αν ήμουν στην θέση σου (μάλλον) δεν θα δήλωνα  ΑΜΩ …… αν το έκανα .....θα  ήταν αυστηρή η επιλογή μου …….αν και νομίζω ότι δεν έχει να κάνει  ο ΑΜΩ με σας φέτος.  


στην θεση 2000 που εχεις  ποπακι.........θα δηλωνα ναι .....εκτος και αν τα μορια που θα σου δωσουν οι λιγες πιθανοτητες που εχεις  να πας .....τα κερδιζα απο καπου αλλου....μεταπτυχιακο..κλπ......αν κάποιος  τα έχει  αυτά τα μόρια …………τότε είναι πραγματικός γρίφος

επισης θα με προβληματιζε πολυ η περιοχη και τα εξοδα
εχεις δίκιο δεν αφορά τους νηπιαγωγούς , παρασύρθηκα και εγώ  μεσα στην αγωνία μου :-[ 
ευχαριστώ για την απάντηση :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:29:50 »

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #144 στις: Ιούνιος 25, 2010, 10:10:44 πμ »
Παιδιά ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω γιατί το κάνετε αυτό!
Ενώ δεν αναφέρει η εγκύκλιος για τους νηπιαγωγούς μειωμένου ωραρίου, πάτε και δηλώνετε μειωμένο ωράριο!? Από τη στιγμή που η εγκύκλιος λέει ότι η Δευτεροβάθμια θα κάνει χαρτιά για α.μ.ω εσείς γιατί κάνετε? Άμα είναι να ισχύσει και για τους νηπιαγωγούς θα βγει άλλη εγκύκλιος που θα μας καλέι όσοι θέλουμε να κάνουμε τα χαρτιά μας για αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου...Ποιος είπε ότι ισχύει και για μας αυτό το μειωμένο ωράριο και έχει γίνει τέτοιο ράδιο αρβύλλα? Ότι γράφει η εγκύκλιος!!!
Και ειλικρινά λυπάμαι για τις Πρωτοβάθμιες που δεν διάβασαν την εγκύκλιο, κι εκτός από λάθος ενημέρωση περί αυτού του θέματος ζητάνε ακόμα και απολυτήριο, ενώ ισχύει για τα παιδιά που ήταν στο εξωτερικο...!!!

Όταν ΄έκανα την αίτηση η υπάλληλος πήρε τηλέφωνο στο υπουργείο μπροστά μου και αυτόί της είπαν ότι το ΑΜΩ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΑΠΟΤΡΕΠΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ!

Εφοσον ειναι ετσι δεν νομιζω οτι συμφερει ατομα που ειναι ψηλα στον πινακα να δηλωσουν αμω γιατι μπορει να δοκιμασουν τη δυσαρεστη εκπληξη να προσληφθουν ως αμω,με οτι συνεπειες μπορει να εχει αυτο ατομικα αλλα και για τον κλαδο συνολικα.
Καταλαβαινω την ανασφαλεια που διακατεχει πολλες/ους αλλα επιλεγοντας μια τετοιου ειδους εργασιακη σχεση δεν εξασφαλιζετε καλυτερη εργασιακους ορους για το μελλον, κατα τη γνωμη μου εχετε δυστυχως περισσοτερες πιθανοτητες να βρεθειτε στα αζητητητα προσεχως,δηλαδη στον ιδιο παρανομαστη με αυτον που ειστε σημερα!

Μακαρι να μην επιλεξει καμια/κανενας θεση αμω γιατι κατι τετοιο θα ανοιξει το δρομο για ελαστικες μορφες εργασιας και στον κλαδο μας
Βεβαιως ειναι δικη σας η επιλογη δικο σας και το ρισκο!

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #145 στις: Ιούνιος 25, 2010, 10:25:07 πμ »
οι  νηπιαγωγοι  εχουν συγκεκριμενο  ωραριο.  πωσ  θα γινει να δουλεψουν   με  μειωμενο;   εμενα στο γραφειο που  πηγα μου ειπαν  οτι δεν αφορα τους νηπιαγωγουσ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος ritsaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #146 στις: Ιούνιος 25, 2010, 10:27:05 πμ »
καλημέρα. Πιστεύω ότι φέτος ενδεχομένως να μην εφαρμοστεί το μειωμένο ωράριο αλλά αν δουνε ότι πολλοί  υποψήφιοι  έχουν την πρόθεση να δουλέψουν ως αναπληρωτές μ.ω τότε πολύ σύντομα θα γίνει θεσμός.

Αποσυνδεδεμένος LIAV

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 612
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #147 στις: Ιούνιος 25, 2010, 10:28:51 πμ »
οι  νηπιαγωγοι  εχουν συγκεκριμενο  ωραριο.  πωσ  θα γινει να δουλεψουν   με  μειωμενο;   εμενα στο γραφειο που  πηγα μου ειπαν  οτι δεν αφορα τους νηπιαγωγουσ
Κι εμένα έτσι μου είπαν αρχικά και μετά τους έβαλα να πάρουν τηλέφωνο στο υπουργείο

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #148 στις: Ιούνιος 25, 2010, 10:35:54 πμ »
οι  νηπιαγωγοι  εχουν συγκεκριμενο  ωραριο. 

Χωρίς να θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, μπορεί να το ωράριό μας να είναι συγκεκριμένο, αλλά δεν είναι κατοχυρωμένο.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #149 στις: Ιούνιος 25, 2010, 10:38:08 πμ »
οι  νηπιαγωγοι  εχουν συγκεκριμενο  ωραριο.  πωσ  θα γινει να δουλεψουν   με  μειωμενο;   εμενα στο γραφειο που  πηγα μου ειπαν  οτι δεν αφορα τους νηπιαγωγουσ


Ποιο ειναι αυτο;
Οπου κι αν ψαξεις δεν θα βρεις νομοθετικα κατοχυρωμενο διδακτικο ωραριο για μας.
Γιατι λοιπον να μην εξισωσουν το διδακτικο με το εργασιακο που ειναι ως τις 14.00μ.μ. αφου κατι τετοιο δεν αντιβαινει στη νομοθεσια στην οποια δεν καθοριζεται συγκεκριμενο διδακτικο ωραριο για τις/τους Νηπιαγωγους.
Το ακατοχυρωτο του ωραριου μας υφισταται χρονια και χρονια και εχουμε τεραστια ευθυνη που δεν πιεζουμε τη ΔΟΕ να ενεργησει αναλογως ωστε να αλλαξει αυτο το θολο τοπιο που αφηνει τα περιθωρια για οποιαδηποτε αλλαγη.

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 25, 2010, 10:56:35 πμ »
οι  νηπιαγωγοι  εχουν συγκεκριμενο  ωραριο.  πωσ  θα γινει να δουλεψουν   με  μειωμενο;   εμενα στο γραφειο που  πηγα μου ειπαν  οτι δεν αφορα τους νηπιαγωγουσ


Ποιο ειναι αυτο;
Οπου κι αν ψαξεις δεν θα βρεις νομοθετικα κατοχυρωμενο διδακτικο ωραριο για μας.
Γιατι λοιπον να μην εξισωσουν το διδακτικο με το εργασιακο που ειναι ως τις 14.00μ.μ. αφου κατι τετοιο δεν αντιβαινει στη νομοθεσια στην οποια δεν καθοριζεται συγκεκριμενο διδακτικο ωραριο για τις/τους Νηπιαγωγους.
Το ακατοχυρωτο του ωραριου μας υφισταται χρονια και χρονια και εχουμε τεραστια ευθυνη που δεν πιεζουμε τη ΔΟΕ να ενεργησει αναλογως ωστε να αλλαξει αυτο το θολο τοπιο που αφηνει τα περιθωρια για οποιαδηποτε αλλαγη.

Συμπληρωνω τη συλλογιστικη και απαντω στο ερωτημα για το που χωρανε Νηπιαγωγοι με μειωμενο ωραριο:καλλιστα χωρανε στη ζωνη του ολοημερου απο 14.00μ.μ.-16.00μ.μ.
Τι λετε ειναι σεναριο επιστημονικης φαντασιας;θα δειξει προσεχως!

Αποσυνδεδεμένος markela

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 349
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 25, 2010, 11:01:11 πμ »
καθολου  απιθανο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ  ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΝΙΚΑΣ  ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΝΑ ΜΗ ΔΕΙΛΙΑΖΕΙΣ , ΝΑ ΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος marcy

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 528
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 25, 2010, 11:04:48 πμ »
Είναι σενάριο τρομακτικό που δεν αποκλείεται να γίνει γι’αυτό και αφήνουν ανοιχτό το παραθυράκι στην εγκύκλιο. Το μόνο που ελπίζουμε είναι να μην γίνει από φέτος κατόπιν εορτής, αφού δηλαδή έχουμε κάνει πρώτα τις αιτήσεις έχοντας ως δεδομένο ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει!
Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

Αποσυνδεδεμένος foton

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτες μειωμενου ωραρίου για νηπιαγωγους
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 25, 2010, 11:06:03 πμ »
Την ίδια σκέψη είχαμε ,αλλά φαντάζομαι ότι χρειάζεται να συνοδευτεί από καινούρια ρύθμιση.Πάντως μέχρι προχθές που μιλούσα με σχολική συμβουλο δεν ανέφερε κάτι τετοιο,θα ξαναρωτήσω βέβαια γιατί με την "έξω από δω"όλα να τα περιμένεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 539
Σύνολο: 557

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.