*

Αποστολέας Θέμα: Νηπιαγωγεία με ωράριο 8:00-12:00 και 12:00-2:00  (Αναγνώστηκε 23697 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 8:00-12:00 ΚΑΙ 12:00-2:00
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 25, 2010, 05:36:39 μμ »
Εχω ξαναπει οτι πριν το πασχα μας το ειπε η συμβουλος οτι θα ειναι για ορισμενα Νηπιαγωγεια,στο πλαισιο πιλοτικου προγραμματος.
Αποψη μου ειναι αυτη που εχω ηδη εκφρασει για το θεμα,χωρις να εχω την προθεση να σπειρω τον πανικο στην ψυχουλα τοσων παιδιων(ποια παιδια αραγε ειναι μελη του pde;).
Ειμαστε ολες/oi ενηλικα ατομα εχουμε αποψη που την εκφραζουμε και αναλαμβανουμε την ευθυνη των αποψεων, των αποφασεων και των ενεργειων μας(καλο ειναι να εχουμε στη διαθεση μας και καποια δεδομενα για να διαμορφωνουμε οσο το δυνατον πληρεστερη αποψη).
Τι  σε κανει να απορεις παραξενε;

 παιδια αποκαλεσα  ολους αυτους  τους -ενηλικες-  και αμεσα ενδιαφερομενους.........  και αυτο γιατι πολλοι απο σας  θα μπορουσατε να ειστε παιδια μου (ηλικιακά).
οσο για την λεξη  ψυχουλα  που  χρησιμοποίησα………   νομίζω καταλαβαίνεις  οτι αφορούσε όλους ......και χωρις προθεση να θιξω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 8:00-12:00 ΚΑΙ 12:00-2:00
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:48:48 »

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 8:00-12:00 ΚΑΙ 12:00-2:00
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 25, 2010, 05:51:50 μμ »
Εχω ξαναπει οτι πριν το πασχα μας το ειπε η συμβουλος οτι θα ειναι για ορισμενα Νηπιαγωγεια,στο πλαισιο πιλοτικου προγραμματος.
Αποψη μου ειναι αυτη που εχω ηδη εκφρασει για το θεμα,χωρις να εχω την προθεση να σπειρω τον πανικο στην ψυχουλα τοσων παιδιων(ποια παιδια αραγε ειναι μελη του pde;).
Ειμαστε ολες/oi ενηλικα ατομα εχουμε αποψη που την εκφραζουμε και αναλαμβανουμε την ευθυνη των αποψεων, των αποφασεων και των ενεργειων μας(καλο ειναι να εχουμε στη διαθεση μας και καποια δεδομενα για να διαμορφωνουμε οσο το δυνατον πληρεστερη αποψη).
Τι  σε κανει να απορεις παραξενε;

 παιδια αποκαλεσα  ολους αυτους  τους -ενηλικες-  και αμεσα ενδιαφερομενους.........  και αυτο γιατι πολλοι απο σας  θα μπορουσατε να ειστε παιδια μου (ηλικιακά).
οσο για την λεξη  ψυχουλα  που  χρησιμοποίησα………   νομίζω καταλαβαίνεις  οτι αφορούσε όλους ......και χωρις προθεση να θιξω.






Προσωπικα δεν θιγομαι ευκολα και ειδικα οταν μιλω καθαρα ,χωρις απωτερο σκοπο ,στο πλαισιο ελευθερης ανταλλαγης αποψεων,επιπροσθετως κι εγω θα μπορουσα να ειμαι μητερα καποιων νεαρων μελων(και λοιπον;)
και τελος ειλικρινα  δεν μπαινω καν στη διαδικασια να ψαξω για την υπαρξη προθεσης να θιγουν καποιες/οι.

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 8:00-12:00 ΚΑΙ 12:00-2:00
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 25, 2010, 05:57:13 μμ »
Εχω ξαναπει οτι πριν το πασχα μας το ειπε η συμβουλος οτι θα ειναι για ορισμενα Νηπιαγωγεια,στο πλαισιο πιλοτικου προγραμματος.
Αποψη μου ειναι αυτη που εχω ηδη εκφρασει για το θεμα,χωρις να εχω την προθεση να σπειρω τον πανικο στην ψυχουλα τοσων παιδιων(ποια παιδια αραγε ειναι μελη του pde;).
Ειμαστε ολες/oi ενηλικα ατομα εχουμε αποψη που την εκφραζουμε και αναλαμβανουμε την ευθυνη των αποψεων, των αποφασεων και των ενεργειων μας(καλο ειναι να εχουμε στη διαθεση μας και καποια δεδομενα για να διαμορφωνουμε οσο το δυνατον πληρεστερη αποψη).
Τι  σε κανει να απορεις παραξενε;

 παιδια αποκαλεσα  ολους αυτους  τους -ενηλικες-  και αμεσα ενδιαφερομενους.........  και αυτο γιατι πολλοι απο σας  θα μπορουσατε να ειστε παιδια μου (ηλικιακά).
οσο για την λεξη  ψυχουλα  που  χρησιμοποίησα………   νομίζω καταλαβαίνεις  οτι αφορούσε όλους ......και χωρις προθεση να θιξω.






Προσωπικα δεν θιγομαι ευκολα και ειδικα οταν μιλω καθαρα ,χωρις απωτερο σκοπο ,στο πλαισιο ελευθερης ανταλλαγης αποψεων,επιπροσθετως κι εγω θα μπορουσα να ειμαι μητερα καποιων νεαρων μελων(και λοιπον;)
και τελος ειλικρινα  δεν μπαινω καν στη διαδικασια να ψαξω για την υπαρξη προθεσης να θιγουν καποιες/οι.


οκ

Αποσυνδεδεμένος anastasia2010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 8:00-12:00 ΚΑΙ 12:00-2:00
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 30, 2010, 01:27:14 μμ »
ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΘΜΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2010-2011 ΔΕ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 8-12......... 12-2

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 8:00-12:00 ΚΑΙ 12:00-2:00
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:48:48 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 8:00-12:00 ΚΑΙ 12:00-2:00
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 30, 2010, 04:43:19 μμ »
Η εκχωρηση των αρμοδιοτητων για τη σχ. στεγη στους δημους νομιζω οτι αρχιζει δειλα-δειλα να εφαρμοζεται(βλεπε Καλλικρατης+to γεγονος οτι φετος παραδωσαμε τα κλειδια toy σχολειου στο Δημαρχειο και οχι στο γραφειο).

Τα κλειδιά των σχολείω κανονικά κάθε καλοκάιρι παραδίδονατι στην Επιτροπή Παιδείας του Δήμου που ανήκει το σχολείο. Και αυτό συμβαίνει γιατί τα σχολεία, ως κτήρια, ανήκουν στους δήμους οι οποίοι έχουν και όλη την ευθύνη της συντήρησης τους
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Maro

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 8:00-12:00 ΚΑΙ 12:00-2:00
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 30, 2010, 05:49:22 μμ »
Η εκχωρηση των αρμοδιοτητων για τη σχ. στεγη στους δημους νομιζω οτι αρχιζει δειλα-δειλα να εφαρμοζεται(βλεπε Καλλικρατης+to γεγονος οτι φετος παραδωσαμε τα κλειδια toy σχολειου στο Δημαρχειο και οχι στο γραφειο).

Τα κλειδιά των σχολείω κανονικά κάθε καλοκάιρι παραδίδονατι στην Επιτροπή Παιδείας του Δήμου που ανήκει το σχολείο. Και αυτό συμβαίνει γιατί τα σχολεία, ως κτήρια, ανήκουν στους δήμους οι οποίοι έχουν και όλη την ευθύνη της συντήρησης τους

Το 2007 η ιδια εδωσα τα κλειδια στο γραφειο.
Φετος οταν πηγα στο δημαρχειο για να τα παραδωσω δεν ειχαν ιδεα(ειχα ετοιμο πρωτοκολλο παραδοσης και παραλαβης,μπηκαν οι απαραιτητες υπογραφες ,πηρα το αντιγραφο μου και εδωσα τα κλειδια ).
Τι ισχυει; Κυριος οιδε!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3674
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ 8:00-12:00 ΚΑΙ 12:00-2:00
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 30, 2010, 06:39:39 μμ »
Η εκχωρηση των αρμοδιοτητων για τη σχ. στεγη στους δημους νομιζω οτι αρχιζει δειλα-δειλα να εφαρμοζεται(βλεπε Καλλικρατης+to γεγονος οτι φετος παραδωσαμε τα κλειδια toy σχολειου στο Δημαρχειο και οχι στο γραφειο).

Τα κλειδιά των σχολείω κανονικά κάθε καλοκάιρι παραδίδονατι στην Επιτροπή Παιδείας του Δήμου που ανήκει το σχολείο. Και αυτό συμβαίνει γιατί τα σχολεία, ως κτήρια, ανήκουν στους δήμους οι οποίοι έχουν και όλη την ευθύνη της συντήρησης τους

Το 2007 η ιδια εδωσα τα κλειδια στο γραφειο.
Φετος οταν πηγα στο δημαρχειο για να τα παραδωσω δεν ειχαν ιδεα(ειχα ετοιμο πρωτοκολλο παραδοσης και παραλαβης,μπηκαν οι απαραιτητες υπογραφες ,πηρα το αντιγραφο μου και εδωσα τα κλειδια ).
Τι ισχυει; Κυριος οιδε!

Τα παραδίδεις στο δήμο γαιτί αν χρειαστεί κα΄τι κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού πρέπει να έχουν πρόσβαση. Σκέψου να σπάσει μία σωλήνα και να πλημμυίσει το σχολέιο....Θα ψάχνουν τον υπέυθυνο στο γραφείο; Μέχρι να τον βρουν θα έχψει γίνει λίμνη!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγεία με ωράριο 8:00-12:00 και 12:00-2:00
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 18, 2010, 04:03:19 μμ »
Πηγή: tro-ma-ktiko.blogspot.com

Τετάρτη, 18 Αυγούστου 2010
Τελικά είναι θέμα...ασφάλειας ή αγύριστου κεφαλιού;
Eιμαι μια μητερα και εγω 2 παιδιων,11 ετων ο ενας και 5 ο αλλος,τον Σεπτεμβριο ανοιγουνε τα σχολεια και ειμαστε μπροστα σε ενα θεμα που δυσκολευει φανταζομαι και αλλους γονεις που πανε τα παιδια τους σε δημοσια σχολεια...
Ο μικρος μου θα παει νηπιαγωγειο και ο μεγαλος στην 6η δημοτικου.Μενουμε στην βορειοανατολικη Αττικη οπου μαλλον λενε θα εφαρμοστει ενα πιλοτικο προγραμμα στα σχολεια οπου ολες οι ταξεις του δημοτικου θα σχολανε στις 2 το μεσημερι και το στο ολοημερο θα δωθει αλλη 1 ωρα δηλαδη μεχρι τις 5.Το νηπιαγωγειο σχολαει στις 12,15 το μεσημερι και το ολοημερο στις 3,45.Εγω και ο πατερας των παιδιων ειμαστε ιδιωτικοι υπαλληλοι οποτε δεν γυριζουμε σπιτι πριν τις 5 το απογευμα(εγω),γιατι ο αντρας μου πολυ αργοτερα!Οποτε καθε χρονο πληρωνουμε γυναικες για να μας προσεχουνε τα παιδια μας!!!Φετος λοιπον σκεφτηκαμε πως ισως μειωσουμε αυτην την δαπανη(ειναι πολυ μεγαλη)εχοντας μια γυναικα που θα παιρνει τα παιδια μαζι απο το σχολειο...αλλα δηστυχως απο το νηπιαγωγειο μαθαμε πως δεν δινουνε τα παιδακια παρα μονο στις 12,15 ή στις 3,45,γιατι ρωταω εγω τωρα?!Εξηγω πως αφου ο μεγαλος μας γιος θα σχολαει στις 2 γιατι να μην παιρνει η γυναικα που θα εχω και τον μικρο του αδελφο?!Γιατι να κανει η γυναικα 2 δρομολογια?Και φυσικα αυτο ισχυει και για αλλους γονεις που θα αναγκαζονται να κανουνε 2 φορες το δρομολογιο γιατι ο κανονισμος της διευθηντριας του νηπιαγωγειου δεν αλλαζει!Κανονισμος για ασφαλεια λενε...μπουρδες λεω εγω...συγνωμη κιολας...αλλα το θεμα ασφαλειας δεν "παιζει"εδω,γιατι ετσι κι αλλιως εμεις οι γονεις εχουμε δωσει στοιχεια των ατομων που θα παραλαμβανουν τα παιδια μας με υπογραφες και τηλεφωνα,μαλλον ομως προφαζομενοι την λεξη ασφαλεια θελουνε να αποφυγουνε να οργανωθουνε λιγο παραπανω,να φτιαξουνε ενα πλανο με τα παιδακια που εχουνε αδελφια στο δημοτικο(δεν εχουνε ολα!)και να σχολανε μαζι!
Για αυτο μας τα παιρνουνε "χοντρα" οι ιδιωτικοι σταθμοι!!!Γιατι εκει οτι προγραμμα τους προτασεις δεν σου λενε τετοιες μπουρδες περι ασφαλειας,γαιτι εκει τα ακουμπας...χοντρα οπως προειπα!Στο δημοσιο ομως νηπαγωγειο...αμα σας αρεσει σου λεει αλλιως να πατε σε ιδιωτικο!!!

Ειναι παραλογο που ζηταω να σχολανε τα 2 παιδια μαζι?!Γιατι να μην μπορω να κανω την ζωη μου λιγο πιο ευκολη?!Ολη μερα στο τρεξιμο και το αγχος με την δουλεια,τοσο ακατορθωτο ειναι να οργανωσουνε το ωραριο τους και να βοηθησουνε και τουε εργαζομενους γονεις???!!!
Αναρτήθηκε από tro(ma)ktikos στις 3:44 μ.μ.


Βαρέθηκα πια να υποβαθμίζουν τη δουλειά μας. Πότε θα καταλάβουν επιτέλους οι γονείς, ότι το νηπιαγωγείο δεν είναι parking;
>:( >:( >:( >:(

ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγεία με ωράριο 8:00-12:00 και 12:00-2:00
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 18, 2010, 04:32:55 μμ »
καποιος να τη ....μαζεψει ρε παιδια!!!! (Αnna μου-οχι εσενα,  τη μητερα που μιλαει.... στο αρθρο)
Ειναι δυνατον τετοια αρθρα να δημοσιευονται?!!!

μα τι το περασαν το σχολειο? παρκινγκ παιδιων? ο καθενας ο,τι ωρα θελει να παει να παρει το παιδι του?

κυρια μου,  νηπιαγωγειο ειναι!! δεν ειναι η θεια μου η Μερόπη που θα κρατησει το παιδι  μια ωρα να παω να πληρωσω το ρευμα μη μου το κοψουν....
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος libra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 445
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγεία με ωράριο 8:00-12:00 και 12:00-2:00
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 18, 2010, 04:40:48 μμ »
οι γονεις ειναι αυτοι που δημιουργουν τα μεγαλυτερα προβληματα...ζητανε να ξεκιναει νωρις το πρωι το σχολειο για να εχουν άπλα 1 ωρα να αποφασισουν τι ωρα θα τα φερουν (εργαζομενοι μαλιστα)και τελικα τα φερνουν τα περισσοτερα μετα τις 9:10!!!! οσο για το απογευματινο σχολασμα ΔΕΝ μπορουμε να ρυθμιζουμε την εκπαιδευση συμφωνα με τα μπαλετα γιαγιαδες εργασιες και αδερφια της καθε οικογενειας! εγω οσες φορες επετρεψα να ερθουν  για σημαντικους λογους κιολας γονεις να παρουν τα παιδια τους εγινε ενα μπαχαλο! και τελος γιατι θεε μου δεν σκεφτεται πως για μενα και τον καθε νηπιαγωγο θα ηταν ανακουφιση να εχει καμια 10αρια λιγοτερα στην ταξη μετα τις 2....ΔεΝ καταλαβαινει οτι δεν το κανουμε απο μαζοχισμο αλλα για καποιο σημαντικοτερο λογο,οπως η ασφαλεια και το προγραμμα του σχολειου?????? Ελεος πια με τις κρισεις του καθενος!!!!!!! Κριτικη σε ολα κανουν  αλλα οταν μιλανε για περικοπες εκπαιδευτικων γελανε και το ευχαριστιουνται απο την ψυχη τους!!!ΔΗΜΟΣΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ σου λενε καλα να παθουν! Και μη μου πειτε πως δεν το ακουτε ΚΑΘΕ μερα τουλαχιστον μια φορα! Ξερετε τι μας πρεπει? τυπικοτητα στη δουλεια μας βαση των κανονισμων ολοι και απο την μια να μπαινει μετα και απο την αλλη να βγαινει...ας πανε να λενε...και την ψυχη σου να δωσεις...παλι θα λενε...αι στο καλο τους πια,μας εσκασαν!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγεία με ωράριο 8:00-12:00 και 12:00-2:00
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 18, 2010, 04:50:49 μμ »
καποιος να τη ....μαζεψει ρε παιδια!!!! (Αnna μου-οχι εσενα,  τη μητερα που μιλαει.... στο αρθρο)
Ειναι δυνατον τετοια αρθρα να δημοσιευονται?!!!

μα τι το περασαν το σχολειο? παρκινγκ παιδιων? ο καθενας ο,τι ωρα θελει να παει να παρει το παιδι του?

κυρια μου,  νηπιαγωγειο ειναι!! δεν ειναι η θεια μου η Μερόπη που θα κρατησει το παιδι  μια ωρα να παω να πληρωσω το ρευμα μη μου το κοψουν....
;D ;D ;D ;D
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγεία με ωράριο 8:00-12:00 και 12:00-2:00
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 18, 2010, 05:27:42 μμ »
Πριν λίγο δημοσιεύθηκε και μια πολύ εύστοχη απάντηση συναδέλφου. :)

Τετάρτη, 18 Αυγούστου 2010
Απάντηση στο "Τελικά είναι θέμα...ασφάλειας ή αγύριστου κεφαλιού;"
Αγαπητή μητέρα, είμαι εκπαιδευτικός και διάβασα με προσοχή το κείμενο που γράψατε. Πιστεύω ότι δεν έχετε καταλάβει καθόλου τι είναι το ολοήμερο σχολείο.
Το ολοήμερο δεν είναι χώρος στάθμευσης των παιδιών μέχρι να σχολάσουν οι γονείς τους, δεν είναι πάρκιν παιδικών ψυχών, είναι ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα που στόχο έχει να δώσει στα παιδιά δεξιότητες μέσα από ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών.
Δε μπορείτε και δεν είναι δυνατόν στην πράξη να ζητάτε τα παιδιά σας να αποχωρούν ό,τι ώρα θέλετε ή ό,τι ώρα σας βολεύει! Το πρόγραμμα σπουδών είναι συγκεκριμένο. Ή το ακολουθείς ή δεν το ακολουθείς!

Δηλαδή, αν είχετε (σε κλασικό σχολείο)ένα παιδί στην Α' κι ένα στην Στ' θα ζητούσατε να σχολάει το μεγάλο νωρίτερα ή να σας κρατάνε το μικρό λίγο παραπάνω για να μην κάνετε δύο δρομολόγια;

Οι εκπαιδευτικοί που εργάζονται στο σχολείο πρέπει να εκτελέσουν ένα συγκεκριμένο έργο. Προσωπικά θα σας πρότεινα, αν νομίζετε ότι το παιδί σας θα κερδίσει με την φοίτησή του σε ένα ολοήμερο σχολείο, να το αφήνετε μέχρι το πέρας των μαθημάτων.

Όσο για το αν είναι ή δεν είναι στα 800 ολοήμερα σχολεία το συγκεκριμένο, μπείτε στο σάιτ του Υπουργείου (δυστυχώς πρώην Εθνικής) Παιδείας για να το ελέγξετε!

Σίγουρα δεν είναι άριστα οργανωμένο ακόμα το Ολοήμερο Σχολείο. Χρειάζονται χρήματα, υποδομές, εκπαιδευτικοί!

Αυτά είναι τα πραγματικά προβλήματα κι όχι η δήθεν στενόμυαλη αντιμετώπιση των εκπαιδευτικών σε θέματα τήρησης ωραρίου που, εν τέλει, και σύννομη είναι και λογική!

Με τιμή
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
Αναρτήθηκε από tro(ma)ktikos στις 4:58 μ.μ.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2010, 05:29:45 μμ από AnnaO »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγεία με ωράριο 8:00-12:00 και 12:00-2:00
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 18, 2010, 05:36:43 μμ »
Πηγή: tro-ma-ktiko.blogspot.com

Τετάρτη, 18 Αυγούστου 2010
Τελικά είναι θέμα...ασφάλειας ή αγύριστου κεφαλιού;
Eιμαι μια μητερα και εγω 2 παιδιων,11 ετων ο ενας και 5 ο αλλος,τον Σεπτεμβριο ανοιγουνε τα σχολεια και ειμαστε μπροστα σε ενα θεμα που δυσκολευει φανταζομαι και αλλους γονεις που πανε τα παιδια τους σε δημοσια σχολεια...
Ο μικρος μου θα παει νηπιαγωγειο και ο μεγαλος στην 6η δημοτικου.Μενουμε στην βορειοανατολικη Αττικη οπου μαλλον λενε θα εφαρμοστει ενα πιλοτικο προγραμμα στα σχολεια οπου ολες οι ταξεις του δημοτικου θα σχολανε στις 2 το μεσημερι και το στο ολοημερο θα δωθει αλλη 1 ωρα δηλαδη μεχρι τις 5.Το νηπιαγωγειο σχολαει στις 12,15 το μεσημερι και το ολοημερο στις 3,45.Εγω και ο πατερας των παιδιων ειμαστε ιδιωτικοι υπαλληλοι οποτε δεν γυριζουμε σπιτι πριν τις 5 το απογευμα(εγω),γιατι ο αντρας μου πολυ αργοτερα!Οποτε καθε χρονο πληρωνουμε γυναικες για να μας προσεχουνε τα παιδια μας!!!Φετος λοιπον σκεφτηκαμε πως ισως μειωσουμε αυτην την δαπανη(ειναι πολυ μεγαλη)εχοντας μια γυναικα που θα παιρνει τα παιδια μαζι απο το σχολειο...αλλα δηστυχως απο το νηπιαγωγειο μαθαμε πως δεν δινουνε τα παιδακια παρα μονο στις 12,15 ή στις 3,45,γιατι ρωταω εγω τωρα?!Εξηγω πως αφου ο μεγαλος μας γιος θα σχολαει στις 2 γιατι να μην παιρνει η γυναικα που θα εχω και τον μικρο του αδελφο?!Γιατι να κανει η γυναικα 2 δρομολογια?Και φυσικα αυτο ισχυει και για αλλους γονεις που θα αναγκαζονται να κανουνε 2 φορες το δρομολογιο γιατι ο κανονισμος της διευθηντριας του νηπιαγωγειου δεν αλλαζει!Κανονισμος για ασφαλεια λενε...μπουρδες λεω εγω...συγνωμη κιολας...αλλα το θεμα ασφαλειας δεν "παιζει"εδω,γιατι ετσι κι αλλιως εμεις οι γονεις εχουμε δωσει στοιχεια των ατομων που θα παραλαμβανουν τα παιδια μας με υπογραφες και τηλεφωνα,μαλλον ομως προφαζομενοι την λεξη ασφαλεια θελουνε να αποφυγουνε να οργανωθουνε λιγο παραπανω,να φτιαξουνε ενα πλανο με τα παιδακια που εχουνε αδελφια στο δημοτικο(δεν εχουνε ολα!)και να σχολανε μαζι!
Για αυτο μας τα παιρνουνε "χοντρα" οι ιδιωτικοι σταθμοι!!!Γιατι εκει οτι προγραμμα τους προτασεις δεν σου λενε τετοιες μπουρδες περι ασφαλειας,γαιτι εκει τα ακουμπας...χοντρα οπως προειπα!Στο δημοσιο ομως νηπαγωγειο...αμα σας αρεσει σου λεει αλλιως να πατε σε ιδιωτικο!!!

Ειναι παραλογο που ζηταω να σχολανε τα 2 παιδια μαζι?!Γιατι να μην μπορω να κανω την ζωη μου λιγο πιο ευκολη?!Ολη μερα στο τρεξιμο και το αγχος με την δουλεια,τοσο ακατορθωτο ειναι να οργανωσουνε το ωραριο τους και να βοηθησουνε και τουε εργαζομενους γονεις???!!!
Αναρτήθηκε από tro(ma)ktikos στις 3:44 μ.μ.


Βαρέθηκα πια να υποβαθμίζουν τη δουλειά μας. Πότε θα καταλάβουν επιτέλους οι γονείς, ότι το νηπιαγωγείο δεν είναι parking;
>:( >:( >:( >:(



Τι άλλο θα ακούσουμε;;;;;;;;;;;;;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος bk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νηπιαγωγεία με ωράριο 8:00-12:00 και 12:00-2:00
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 19, 2010, 09:09:54 πμ »
Πηγή: tro-ma-ktiko.blogspot.com

Τετάρτη, 18 Αυγούστου 2010
Τελικά είναι θέμα...ασφάλειας ή αγύριστου κεφαλιού;
Eιμαι μια μητερα και εγω 2 παιδιων,11 ετων ο ενας και 5 ο αλλος,τον Σεπτεμβριο ανοιγουνε τα σχολεια και ειμαστε μπροστα σε ενα θεμα που δυσκολευει φανταζομαι και αλλους γονεις που πανε τα παιδια τους σε δημοσια σχολεια...
Ο μικρος μου θα παει νηπιαγωγειο και ο μεγαλος στην 6η δημοτικου.Μενουμε στην βορειοανατολικη Αττικη οπου μαλλον λενε θα εφαρμοστει ενα πιλοτικο προγραμμα στα σχολεια οπου ολες οι ταξεις του δημοτικου θα σχολανε στις 2 το μεσημερι και το στο ολοημερο θα δωθει αλλη 1 ωρα δηλαδη μεχρι τις 5.Το νηπιαγωγειο σχολαει στις 12,15 το μεσημερι και το ολοημερο στις 3,45.Εγω και ο πατερας των παιδιων ειμαστε ιδιωτικοι υπαλληλοι οποτε δεν γυριζουμε σπιτι πριν τις 5 το απογευμα(εγω),γιατι ο αντρας μου πολυ αργοτερα!Οποτε καθε χρονο πληρωνουμε γυναικες για να μας προσεχουνε τα παιδια μας!!!Φετος λοιπον σκεφτηκαμε πως ισως μειωσουμε αυτην την δαπανη(ειναι πολυ μεγαλη)εχοντας μια γυναικα που θα παιρνει τα παιδια μαζι απο το σχολειο...αλλα δηστυχως απο το νηπιαγωγειο μαθαμε πως δεν δινουνε τα παιδακια παρα μονο στις 12,15 ή στις 3,45,γιατι ρωταω εγω τωρα?!Εξηγω πως αφου ο μεγαλος μας γιος θα σχολαει στις 2 γιατι να μην παιρνει η γυναικα που θα εχω και τον μικρο του αδελφο?!Γιατι να κανει η γυναικα 2 δρομολογια?Και φυσικα αυτο ισχυει και για αλλους γονεις που θα αναγκαζονται να κανουνε 2 φορες το δρομολογιο γιατι ο κανονισμος της διευθηντριας του νηπιαγωγειου δεν αλλαζει!Κανονισμος για ασφαλεια λενε...μπουρδες λεω εγω...συγνωμη κιολας...αλλα το θεμα ασφαλειας δεν "παιζει"εδω,γιατι ετσι κι αλλιως εμεις οι γονεις εχουμε δωσει στοιχεια των ατομων που θα παραλαμβανουν τα παιδια μας με υπογραφες και τηλεφωνα,μαλλον ομως προφαζομενοι την λεξη ασφαλεια θελουνε να αποφυγουνε να οργανωθουνε λιγο παραπανω,να φτιαξουνε ενα πλανο με τα παιδακια που εχουνε αδελφια στο δημοτικο(δεν εχουνε ολα!)και να σχολανε μαζι!
Για αυτο μας τα παιρνουνε "χοντρα" οι ιδιωτικοι σταθμοι!!!Γιατι εκει οτι προγραμμα τους προτασεις δεν σου λενε τετοιες μπουρδες περι ασφαλειας,γαιτι εκει τα ακουμπας...χοντρα οπως προειπα!Στο δημοσιο ομως νηπαγωγειο...αμα σας αρεσει σου λεει αλλιως να πατε σε ιδιωτικο!!!

Ειναι παραλογο που ζηταω να σχολανε τα 2 παιδια μαζι?!Γιατι να μην μπορω να κανω την ζωη μου λιγο πιο ευκολη?!Ολη μερα στο τρεξιμο και το αγχος με την δουλεια,τοσο ακατορθωτο ειναι να οργανωσουνε το ωραριο τους και να βοηθησουνε και τουε εργαζομενους γονεις???!!!
Αναρτήθηκε από tro(ma)ktikos στις 3:44 μ.μ.


Βαρέθηκα πια να υποβαθμίζουν τη δουλειά μας. Πότε θα καταλάβουν επιτέλους οι γονείς, ότι το νηπιαγωγείο δεν είναι parking;
>:( >:( >:( >:(



Τι άλλο θα ακούσουμε;;;;;;;;;;;;;
ο,τι  να 'ναι.....δλδ οταν αν εχει καποιος εχει παιδι στην πρωτη και το αλλο στην πεμπτη τα παιρνουμε και τα δυο στις 12.25 που σχολαει το μικροτερο για να μην παμε δυο φορες στο σχολειο?οοοοοοχι βεβαια γιατι στο δημοτικο τα παιδια παιρνουν βαθμους!!!!Λοιπον εγω λεω να διανυκτερευει και ενα σχολειο σε καθε περιοχη,οπως τα φαρμακεια,για να βοηθαμε και τους γονεις με νυχτερινη εργασια ή αν θελουν να βγουν για ενα ποτακι βρε αδερφε......α!Πασχα,Χριστουγεννα,καλοκαιρι να τα παιρνουμε στο σπιτι μας,γιατι εμεις δεν εχουμε οικογενεια και παιδια και κυριως δεν ειμαστε εργαζομενοι.ειμαστε ταγμενοι σαν τις καλογριες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 19, 2010, 09:18:13 πμ από bk »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161765
  • Σύνολο θεμάτων: 19234
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 432
Σύνολο: 449

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.