*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία  (Αναγνώστηκε 19521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος firiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« στις: Ιούνιος 25, 2010, 05:28:52 μμ »
καλησπερα.εχω κανει αιτηση για το μεταπτυχιακο στο τμημα φιλολογιας του Καποδιστριακου.δεδομενου οτι εχω τελειωσει το αντιστοιχο τμημα στο αριστοτελειο μηπως ξερει καποιος τι περιπου θεματα πεφτουν?ειδικευση γλωσσολογιας :) :)
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:34:55 »

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 26, 2010, 03:50:30 μμ »
κι εγω για το ιδιο μεταπτυχιακο -ειδικευση εχω κανει αιτηση.
εχω τελειωσει το φιλολογικο εκει αλλα δε ξερω τι θεματα πεφτουν για μεταπτυχιακο αν και προσπαθησα να βρω.
παντως οι καθηγητες του γλωσσολογικου ειναι πολυ νορμαλ ανθρωποι. τα θεματα σε προπτυχιακο ας πουμε ηταν ξεκαθαρα και λογικα παντα. απο θεμα βαθμλογιας ο,τι γραψεις παιρνεις. τωρα δε ξερω τι παιζει με τη συνεντευξη, ποτε δε μπορεις να εισαι σιγουρος με αυτα σε ελληνικο πανεπιστημιο!
καλη μας επιτυχια ;)

Αποσυνδεδεμένος Niria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 10:18:14 πμ »
Καλημέρα! Σας παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πρόσφατα έδωσα εξετάσεις για ένα μεταπτυχιακό γλωσσολογίας. Έδωσα γραπτές εξετάσεις και είμαι επιτυχούσα. Θα περάσουμε όμως και από συνέντευξη. Τί συνήθως ρωτάνε στις συνεντεύξεις, υποθέτω ότι δεν θα είναι γνωσιακού περιεχομένου. Πραγματικά όποιος έχει περάσει απο αντίστοιχη φάση θα με βοηθούσε ιδιαίτερα, κυρίως ψυχολογικά

Αποσυνδεδεμένος Niria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 12:23:14 μμ »
Καλημέρα! Σας παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πρόσφατα έδωσα εξετάσεις για ένα μεταπτυχιακό γλωσσολογίας. Έδωσα γραπτές εξετάσεις και είμαι επιτυχούσα. Θα περάσουμε όμως και από συνέντευξη. Τί συνήθως ρωτάνε στις συνεντεύξεις, υποθέτω ότι δεν θα είναι γνωσιακού περιεχομένου. Πραγματικά όποιος έχει περάσει απο αντίστοιχη φάση θα με βοηθούσε ιδιαίτερα, κυρίως ψυχολογικά


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:34:55 »

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 05:23:49 μμ »
Έχω δώσει συνέντευξη για μτπτχκ και ήταν πολύ απλη! ;D
Είχα τρομερό άγχος για τη συνέντευξη,αλλά οι εξεταστές ήταν πολύ φιλικοί και ήθελαν να δουν τη γενική εικόνα μας και όχι να ελέγξουν τη γνωστική μας επάρκεια πράγμα που το είχαν κάνει άλλωστε με τις γραπτές εξετάσεις.Οι ερωτήσεις ήταν του τύπου, γιατί θέλετε να κάνετε μτπχκ,με τι έχετε ασχοληθει μετά τη λήψη πτυχίου,ποια τα ενδιαφέροντά σας κλπ.Είμαι απόφοιτος κλασικής φιλολογίας και το μτπχκ το έκανα στην παιδαγωγική ακαδημία!Φίλες που έδωσαν για μτπχκ στη φιλολολογία τα βρήκαν πιο σκούρα, καθώς εκεί τους ρώτησαν ερωτήσεις κουλτούρας(τομέας μνεφ)όπως ποιες γαλλικές εφημερίδες διαβάζετε, πείτε μας έναν γάλλο στοχαστή που σας συγκινεί με τις απόψεις του κλπ...Ελπίζω να σε βοήθησα!καλή τύχη :D
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος Niria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2010, 06:25:45 μμ »
Σ'ευχαριστώ skandalo πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου. Ας ελπίσουμε οι γλωσσολόγοι να'ναι νορμάλ και να πάνε όλα κατ'ευχήν. Έχω πολύ άγχος, ελπίζω να μην τα μπερδέψω. Πόση ώρα περίπου κρατάει η συνέντευξη? Υπάρχει περίπτωση να μας ρωτήσουν για την πτυχιακή μας εργασία?ουφ

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 14, 2010, 07:24:10 μμ »
10 με 20 λεπτα!Μην αγχώνεσαι!φυσικά και μπορεί να σε ρωτήσουν για την πτυχιακή σου...Ελπίζω να τα πας καλά...
et in Arcadia ego...

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 02:57:22 μμ »
επείδη ο τίτλος ειναι σιδηρόδρομος και δεν με άφηνε να το γράψω ολοκληρο αναφέρομαι στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα..έπεσα τυχαία πάνω σε μία αναζήτηση για μεταπτυχιακό στο βερολίνο..και θέλω καποιες πληροφορίες αν κάποιος ξέρει..ο τίτλος είναι Μεταπτυχιακό Δίπλωμα στις Νεοελληνικές Σπουδές στο Ελεύθερο Πανεπιστήμιο του Βερολίνου ..αλλά μου φαίνεται πολύ καλο για να είναι αληθινό..  http://www.geisteswissenschaften.fu-berlin.de/we02/studium/ma/ma_neograezistik/ma_neograezistik_el/index.html με αυτά που παραθέτει..εγω είμαι φοιτητρια ιστορία και αρχαιολογίας..4ο έτος φέτος αν με το καλό πάρω πτυχίο το σεπτέμβρη σκέφτομαι οτι θα ήταν μια καλή επιλόγη..συνδιάζει τις 2 μεγάλες μου αγάπες την ιστορια και τη λογοτεχνία..είναι σε ένα απο τα καλύτερα πανεπιστήμια της Γερμανίας...δεν χρειάζεται να ξέρεις καμία άλλη γλώσσα-ουτε κάν c2 αγγλικά -γιατί είναι στα Ελληνικά το προγραμμα ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟ ..EINAI ΔΩΡΕΑΝ...ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ???ξέρει κάποιος να μου πει περισσότερες πληροφορίες..?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2012, 09:46:06 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:16:33 μμ »
για το μαστερ δεν ξερω να σου πω αλλά αν όπως είδα κριτής είναι ο Πεχλιβάνος, τα πράγματα θα είναι δύσκολα. τον είχα στο προπτυχιακό και ήταν εξαιρετικά απαιτητικός. καλός καθηγητής δεν μπορώ να πω αλλά ήθελε τα πάντα στην εντέλεια. οπότε αν είναι αυτός να εξετάσει τα χαρτιά σου...προετοιμάσου για τα χειρότερα!!!
πάντως εμένα μ άρεσε το μάστερ, καλό φαίνεται θα σου πρότεινα να το κάνεις :)

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:27:35 μμ »
για το μαστερ δεν ξερω να σου πω αλλά αν όπως είδα κριτής είναι ο Πεχλιβάνος, τα πράγματα θα είναι δύσκολα. τον είχα στο προπτυχιακό και ήταν εξαιρετικά απαιτητικός. καλός καθηγητής δεν μπορώ να πω αλλά ήθελε τα πάντα στην εντέλεια. οπότε αν είναι αυτός να εξετάσει τα χαρτιά σου...προετοιμάσου για τα χειρότερα!!!
πάντως εμένα μ άρεσε το μάστερ, καλό φαίνεται θα σου πρότεινα να το κάνεις :)



σ'ευχαριστώ πολύ..εμένα με ενθουσίασε και με προβλημάτισε ταυτόχρονα...απλά δεν έχουν προυποθέσεις πχ βαθμο πτυχίου πανω απο 7 και αριστη γνωση αγγλικων ...γενικα ψαχνομαι για το μετα..για κάποιο μεταπτυχιακό και αυτο μοιάζει υπέροχο...αν στειλω e-mail σε αυτον λες να μου απαντήσει?

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:30:55 μμ »
ναι πιστευω θα απαντήσει ειναι καλος με τους φοιτητες και συνεπής απλώς να είσαι συγκεκριμένη σε αυτά που θέλεις να σου πει γιατί έχει ένα θεματάκι με την ακρίβεια των λεγομένων (κάνει συγκριτική γραμματολογία να καταλάβεις....) :P

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:32:12 μμ »
Πραγματικά παρα πολυ ενδιαφέρον !!!! Να στειλεις e-mail mixroula, και οταν μαθεις κατι νεότερο, πες μας.


Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:32:35 μμ »
για το μαστερ δεν ξερω να σου πω αλλά αν όπως είδα κριτής είναι ο Πεχλιβάνος, τα πράγματα θα είναι δύσκολα. τον είχα στο προπτυχιακό και ήταν εξαιρετικά απαιτητικός. καλός καθηγητής δεν μπορώ να πω αλλά ήθελε τα πάντα στην εντέλεια. οπότε αν είναι αυτός να εξετάσει τα χαρτιά σου...προετοιμάσου για τα χειρότερα!!!
πάντως εμένα μ άρεσε το μάστερ, καλό φαίνεται θα σου πρότεινα να το κάνεις :)



σ'ευχαριστώ πολύ..εμένα με ενθουσίασε και με προβλημάτισε ταυτόχρονα...απλά δεν έχουν προυποθέσεις πχ βαθμο πτυχίου πανω απο 7 και αριστη γνωση αγγλικων ...γενικα ψαχνομαι για το μετα..για κάποιο μεταπτυχιακό και αυτο μοιάζει υπέροχο...αν στειλω e-mail σε αυτον λες να μου απαντήσει?


Δεν εκφράζω γνώμη για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, αλλά μια γενικότερη.
Αν δεν έχεις πολύ καλή γνώση Αγγλικών δεν μπορείς εύκολα να παρακολουθήσεις τη βιβλιογραφία, σε όποιο τομέα και αν κάνεις μεταπτυχιακό.
Επίσης, αν δεν γνωρίζεις Γερμανικά, νομίζεις ότι θα μπορείς να "επιβιώσεις" στην καθημερινή ζωή τόσο στο πανεπιστήμιο αλλά και στην κοινότητα; Θα μπορέσεις π.χ. να συνενοηθείς με την γραμματεία για να πάρεις ένα χαρτί; Θα μπορέσεις να κάνεις μια συνάντηση με τον καθηγητή σου για να μιλήσετε για μια εργασία; Θα μπορέσεις να πας στο σούπερ μάρκετ ή να παραγγείλεις έναν καφέ;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mixroula

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 314
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στη Νεοελληνική Φιλολογία
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:51:36 μμ »
κάνω εντατικά μαθήματα γερμανικών και φιλοδοξω του χρόνου το χειμώνα να έχω το C1   στο ίδιο επιπεδο έχω και αγγλικά..συμφωνώ μαζί σου απόλυτα σ'αυτό το θέμα ....δυστυχώς οι ξένοι έχουν ασχοληθεί πολύ περισσότερο απο τους έλληνες επιστήμονες σε θέματα νεοελληνικής ιστορίας και λογοτεχνίας..χρησιμοποιω αγγλικη βιβλιογραφία στις εργασίες αλλα μου είναι δυσκολο να μπω στη διαδικασία εξετάσεων για το proficiency...δεν έχω ούτε χρόνο λόγω σχολής δουλειάς και γερμανικων ούτε χρήμα..και αυτό μοιάζει ιδανικό..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2012, 01:03:43 πμ από para5 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 301
Σύνολο: 309

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.