*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου  (Αναγνώστηκε 33555 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ammy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 05, 2010, 10:38:54 πμ »
  Έχεις δίκιο markos. Πράγματι υπάρχουν πολλοί που διαμαρτύρονται από τον καναπε, όπως υπάρχουν και πολλοί που αγνοούν το τι πραγματικά συμβαίνει. Και βέβαια όλοι αυτοί ανοίγουν το δρόμο για τις αλλαγές που υφιστάμεθα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:15 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 05, 2010, 10:43:52 πμ »
εκμεταλλευση, δυστυχως, υπαρχει σε ΟΛΑ τα επαγγελματα, ισως σε καποια ακομα παραπανω, οχι μονο στου εκπ/κου!!! αλλα εδω μιλαμε για ανεργια- οχι συνθηκες εργασιας.....
παντως σωστη η παρατηρηση σου και ευστοχότατη...!!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:03:16 μμ »
ο καθενας ο,τι και οπως τον βολευει....αλλά το θεμα προσωπικη ευθυνη δεν παιζει καθολου. για ολα φταινε παντα οι αλλοι.

στην επετηρίδα δεν υπηρχαν ωρομισθιοι?
στην επετηριδα δεν πηγαιναν σε νησια απόμακρα?
στην επετηριδα δεν υπηρχαν μητερες?
στην επετηριδα δεν αλλαζες ρότα οταν ησουν πολυ κατω και ας ηθελες πολυ να δουλεψεις ως εκπ/κος? (ηταν σωστο αυτο?!)

επρεπε να αλλαξουν τοτε τα δεδομενα γιατι οσοι ηταν χαμηλα στη σειρα δεν θα εβλεπαν διορισμο ΠΟΤΕ. αρα δικαιο για ολους τους συναδελφους ενας διαγωνισμος.
οταν ανοιγαν σαν μανιταρια οι καθηγητικες σχολες  που ηταν οι αντιδρασεις?
απλως, να περασουμε για να λεμε οτι τελειωσαμε μια καθηγητικη σχολη. μας βολευε!
αυτο που συνεβει φετος ηταν φυσικο επακολουθο. και καποια στιγμη πρεπει να αλλαξουν πολλα πραγματα και κυριως η νοοτροπια μας γυρω απο το επαγγελμα.

δινει μια περιοδο χαρητος 2 χρονων. οσοι ειναι κοντα θα διοριστουν.

αυτο με τα μορια καλα εκανε και το σταματησε. γιατι και η γρινα που υπαρχει τωρα εξ'αιτιας αυτου ειναι. τρεχαμε για μοριακια να μαζεψουμε σαν τις κοκκινοσκουφίτσες και κλαιγαμε κιολας. τωρα σου λεει μορια στοπ!! αν θελεις πας, αν οχι θα παει αλλος που ειναι κοντα στη περιοχη.

δεν μπορουμε ομως σε καμια περιπτωση να παραβλεπουμε τους νεους συναδελφους. και αυτοι ειναι ανθρωποι και εχουν ονειρα και ζωη.


εγω κανω ασχετη δουλεια με την εκπ/ση, ενω παραλληλα για το κεφι μου  προσπαθω και με ασεπ.
Στη δουλεια που κανω εχω θεση υπευθυνη και βλεπω ατομα καθε ηλικιας να ερχονται και να δινουν βιογραφικο. Επειδη εγω εχω αναλαβει αυτο το κομματι σε πληροφορω οτι οταν καποιος εχει παιδι εστω κι αν τα προσοντα του ειναι πολυ φτωχα σε αυτου/ης το βιογραφικο βαζω χαρακτηρισμο καλο σε βαρος καποιου νεου/νεας. που εχει πολυ περισσοτερα προσοντα και ικανοτητες. Αλλά,καταλαβαινεις οτι  αυτο ΔΕΝ ειναι σωστο.

επομενως,
ενας διαγωνισμος ΑΣΕΠ για ολους
και να προστιθενται και τα μορια απο προυπηρεσια
και να μπορει και ο παλιος να επιλεξει ποιον ασεπ θελει απο τους προηγουμενους που εδωσε να κρατησει βαθμολογια .....
θεωρω οτι ειναι πολυ καλο βημα και "προσον" για τον παλιο.
 Μην παταμε/πετάμε  ομως τους νεους...


Σκέφτηκα να σου απαντήσω, αλλά τώρα που τα ξαναδιαβάζω και βλέπω ότι... έφησθα: "εγω κανω ασχετη δουλεια με την εκπ/ση, ενω παραλληλα για το κεφι μου  προσπαθω και με ασεπ.::) ::) ::) ::) ::) ::), διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος, γιατί εκπέμπουμε από άλλους πλανήτες. Οπότε, no comment! 
Να σου πω μόνο πληροφοριακά ότι και εγώ έχω να σου αναπτύξω χιλιάδες θεωρίες για το ποια είναι η σωστή ανατροφή μιας κόρης... έχοντας, βέβαια, γιο! ;)

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:08:42 μμ »
...εφησθα, ρε θηριο ??

Ε Φ Η Σ Θ Α  ??

α πα πα........

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:19:15 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:11:39 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:15:37 μμ »

[/quote]

εγω κανω ασχετη δουλεια με την εκπ/ση, ενω παραλληλα για το κεφι μου  προσπαθω και με ασεπ.
Στη δουλεια που κανω εχω θεση υπευθυνη και βλεπω ατομα καθε ηλικιας να ερχονται και να δινουν βιογραφικο. Επειδη εγω εχω αναλαβει αυτο το κομματι σε πληροφορω οτι οταν καποιος εχει παιδι εστω κι αν τα προσοντα του ειναι πολυ φτωχα σε αυτου/ης το βιογραφικο βαζω χαρακτηρισμο καλο σε βαρος καποιου νεου/νεας. που εχει πολυ περισσοτερα προσοντα και ικανοτητες. Αλλά,καταλαβαινεις οτι  αυτο ΔΕΝ ειναι σωστο.

επομενως,
ενας διαγωνισμος ΑΣΕΠ για ολους
και να προστιθενται και τα μορια απο προυπηρεσια
και να μπορει και ο παλιος να επιλεξει ποιον ασεπ θελει απο τους προηγουμενους που εδωσε να κρατησει βαθμολογια .....
θεωρω οτι ειναι πολυ καλο βημα και "προσον" για τον παλιο.
 Μην παταμε/πετάμε  ομως τους νεους...


Σκέφτηκα να σου απαντήσω, αλλά τώρα που τα ξαναδιαβάζω και βλέπω ότι... έφησθα: "εγω κανω ασχετη δουλεια με την εκπ/ση, ενω παραλληλα για το κεφι μου  προσπαθω και με ασεπ.::) ::) ::) ::) ::) ::), διαπιστώνω ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος, γιατί εκπέμπουμε από άλλους πλανήτες. Οπότε, no comment! 
Να σου πω μόνο πληροφοριακά ότι και εγώ έχω να σου αναπτύξω χιλιάδες θεωρίες για το ποια είναι η σωστή ανατροφή μιας κόρης... έχοντας, βέβαια, γιο! ;)
[/quote]

...εργενης κι ωραιος ο ενας..αγορομανα η αλλη ... που πατε ορε να πειτε για ανατροφη κορασιδος ??
αφηστε να μιλησουν οι - αποδεδειγμενα- αξιοι....  ( ουχι απαξ αλλα ...διπαξ )

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:30:31 μμ »
Απλα,  οταν καθε φορα πανε να κανουν τις οποιες αλλαγες δεν μπορουμε να ζηταμε να βγαζουν στην απεξω τους νεους συναδελφους. Τωρα αν δεν κανουν καλο προγραμματισμο και οργανωση σε αυτο δεν φταιει ο νεος συναδελφος.
Φυσικά δεν φταίει ο νέος αλλά πολύ περισσότερο δεν φταίει κι ο παλιός που έχει προγραμματίσει τη ζωή του με κάποια στάνταρ και βλέπει τώρα να πετιούνται στον καιάδα οι κόποι και οι θυσίες του.


Νομιζω οτι με την αλλαγη Αρσενη το 1996 εγινε το 60-40 ( παρακαλω διορθωστε με αν κανω λαθος). σε αυτο το 40% δεν ηταν με βαση την επετηρίδα? πως δεν απορροφηθηκαν απο τοτε μεχρι και τωρα οι περισσοτεροι?
Απορροφήθηκαν πολλοί (όχι όλοι) που πλησίαζαν να διοριστούν και ήταν σε μια μέση ηλικία(για κάθε ειδικότητα ίσχυαν διαφορετικά δεδομένα) κοντά στα 37.Οι υπόλοιποι μέχρι ηλικίας των 24(ήταν νέοι και αυτοί το 1996 όταν καταργήθηκε η επετηρίδα) μπήκαν στο λούκι του ασεπ και στη συγκέντρωση της προυπηρεσίας που ήταν το δόλωμα διορισμού.Και σαφώς με ότι ίσχυε ο καθένας καθόρισε επαγγελματικές επιλογές αλλά και την προσωπική του ζωή.....

και πώς δηλ?  εγω θυμαμαι στον ασεπ του 2006 οταν ημουν επιτυχων σε πολυ καλη σειρα,... ηρθαν εκεινοι που ειχαν μορια και βρεθηκα 1500 θεσεις πιο κατω !!! Ηταν δικαιο? Ναι, για τους παλιους. οχι ομως για τους καινουριους. Δε μιλαμε ομως...οχι παντα στην απεξω οι νεοι λοιπον....και ολα τα ευεργετηματα υπερ των παλιων!

Για εσένα το 2006 ίσχυσε το ίδιο για κάποιον που ήταν επιτυχών του 2004 και βρήκε απο πάνω του τους προηγούμενους που είχαν συγκεντρώσει προυπηρεσία ως τότε.Μπορεί να σου φαίνεται άδικο όμως είναι λογικό στο σημείο τουλάχιστον που η προυπηρεσία αυτή συγκεντρώθηκε αξιοκρατικά.Πώς να γίνει δηλαδή;Φταίει ο άλλος που σαν μεγαλύτερος έδωσε και πέτυχε σε προηγούμενους ασεπ και μάζεψε προυπηρεσία;Μην τρελλαθούμε κιολας.

και στη τελικη ας γινουν 2 λιστες
α) εκεινοι που εχουν μορια και να διοριζονται με μορφη επετηριδας
και β) οι υπολοιποι με ΑΣΕΠ

αντε, γιατι ΟΛΑ υπερ των παλιων.... αλλα δεν ειναι παντα ετσι....και καλο θα ειναι να ακουγεται και μια αντιπολιτευτικη αποψη, αρεσει δεν αρεσει....

Αυτό με τις 2 λίστες είναι λίγο εως πολύ το σύστημα που ίσχυε ως τώρα.Δεν λέω είχε αδυναμίες θα μπορούσαν όμως να εξαλειφθούν όπως για παράδειγμα καθαρό 60-40 με υπαγωγή του 24μηνου μέσα στο 40%.
Είναι πράγματι υγιές στο να υπάρχει "αντιπολιτευτική" φωνή, στη προκειμένη περίπτωση εσύ που διεκδικείς αυτόν τον ρόλο.Για να μπορεί όμως να πείσει και να κερδίσει πρέπει να είναι και φωνή λογικής και όχι απλά συνθήματα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:35:37 μμ »

...εργενης κι ωραιος ο ενας..αγορομανα η αλλη ... που πατε ορε να πειτε για ανατροφη κορασιδος ??
αφηστε να μιλησουν οι - αποδεδειγμενα- αξιοι....  ( ουχι απαξ αλλα ...διπαξ )


Γιατί το λες αυτό, kozzi1 μου, ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΣΩΣΤΟ! :P Λες να έχει σημασία... που δεν έχω κόρη εεεεεε;

ΥΓ 1 Μάθε, επιτέλους, γέρον, να κάνεις σωστή παράθεση! ;D
ΥΓ 2 Μετά το δίπαξ, να περιμένεις καμιά... τρισέλιδη ανάλυση για την ετυμολογία και το αδόκιμο του τύπου. ;) ;D

Πες τα, βρε mathstavros, εσύ που τα λες ωραία και ... μαθηματικά! :)


Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:39:20 μμ »

...εργενης κι ωραιος ο ενας..αγορομανα η αλλη ... που πατε ορε να πειτε για ανατροφη κορασιδος ??
αφηστε να μιλησουν οι - αποδεδειγμενα- αξιοι....  ( ουχι απαξ αλλα ...διπαξ )


Γιατί το λες αυτό, kozzi1 μου, ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΣΩΣΤΟ! :P Λες να έχει σημασία... που δεν έχω κόρη εεεεεε;

ΥΓ 1 Μάθε, επιτέλους, γέρον, να κάνεις σωστή παράθεση! ;D
ΥΓ 2 Μετά το δίπαξ, να περιμένεις καμιά... τρισέλιδη ανάλυση για την ετυμολογία και το αδόκιμο του τύπου. ;) ;D

Πες τα, βρε mathstavros, εσύ που τα λες ωραία και ... μαθηματικά! :)



;;; δεν αντεληφθην τη χρηση  κεφαλαιογραμματης γραφης...

ΥΓ1. ...ειμαι καλυτερος στην  ... επεξηγηση, γραυ !
ΥΓ2 ...αντιλαμβανομαι απο που θα μουρθει, αλλα ευτυχως ειναι εκτος δικτυου τωρα....νομιζω...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:41:47 μμ »


και πώς δηλ?  εγω θυμαμαι στον ασεπ του 2006 οταν ημουν επιτυχων σε πολυ καλη σειρα,... ηρθαν εκεινοι που ειχαν μορια και βρεθηκα 1500 θεσεις πιο κατω !!! Ηταν δικαιο? Ναι, για τους παλιους. οχι ομως για τους καινουριους. Δε μιλαμε ομως...οχι παντα στην απεξω οι νεοι λοιπον....και ολα τα ευεργετηματα υπερ των παλιων!

Για εσένα το 2006 ίσχυσε το ίδιο για κάποιον που ήταν επιτυχών του 2004 και βρήκε απο πάνω του τους προηγούμενους που είχαν συγκεντρώσει προυπηρεσία ως τότε.Μπορεί να σου φαίνεται άδικο όμως είναι λογικό στο σημείο τουλάχιστον που η προυπηρεσία αυτή συγκεντρώθηκε αξιοκρατικά.Πώς να γίνει δηλαδή;Φταίει ο άλλος που σαν μεγαλύτερος έδωσε και πέτυχε σε προηγούμενους ασεπ και μάζεψε προυπηρεσία;Μην τρελλαθούμε κιολας.


κοιτα, αν δεν μπορειτε να καταλαβαιτε αυτα που γραφω μαλλον δεν θελετε !!!

ειπα οτι ειναι ΔΙΚΑΙΟ για τον παλιο.
Αλλα πρεπει να καταλαβαιτε  οτι και το τωρινο εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΠΑΛΙΩΝ.τα εξηγησα παραπανω...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2010, 04:44:15 μμ από MARKOS »
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:46:10 μμ »
δίπαξ...τςτςτς...φιλόλογος πράμα!!!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:48:45 μμ »
Για εσένα το 2006 ίσχυσε το ίδιο για κάποιον που ήταν επιτυχών του 2004 και βρήκε απο πάνω του τους προηγούμενους που είχαν συγκεντρώσει προυπηρεσία ως τότε.Μπορεί να σου φαίνεται άδικο όμως είναι λογικό στο σημείο τουλάχιστον που η προυπηρεσία αυτή συγκεντρώθηκε αξιοκρατικά.Πώς να γίνει δηλαδή;Φταίει ο άλλος που σαν μεγαλύτερος έδωσε και πέτυχε σε προηγούμενους ασεπ και μάζεψε προυπηρεσία;Μην τρελλαθούμε κιολας.


mathstavros , μα το ΕΝΤΕΛΩΣ αντιθετο ειπα !!! Διαβαζετε καλυτερα! πτυχιουχοι ναι,αλλα απο νηφαλιοτητα....μαλλον πασχετε...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος kozzi1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1148
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:49:32 μμ »
δίπαξ...τςτςτς...φιλόλογος πράμα!!!

ωωωωωππ !!!!   απο αλλου τα περιμεναμε, αλλου μας βγηκαν απο αριστερα!!!
διπαξ , ναι , !!
...και  τριπαξ  κλπ κλπ
ο λαος τη  φτιαχνει τη γλωσσα , οχι τα λεξικα.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές μειωμένου ωραρίου
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 05, 2010, 04:53:27 μμ »
Αλλα πρεπει να καταλαβαιτε  οτι και το τωρινο εχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΠΑΛΙΩΝ.τα εξηγησα παραπανω...[/size]
Aν θεωρείς δίκαιους τους συντελέστες με τους οποίους πολλαπλασιάζεται η προυπηρεσία, που αποκτήθηκε με κόπο, και μετατρέπεται σε μόρια ισάξια με τα μόρια μιας ερώτησης πολλαπλής επιλογής τώρα σε αφήνω στην κρίση κάθε νοήμονα......φοβερό πάντως πλεονέκτημα για έναν παλιο με 22 μήνες προυπηρεσία(για την οποία χρειάστηκαν αρκετά ίσως χρόνια και αμέτρητα χιλιόμετρα)να ξεκινάει με 3,2 μόρια στα 100 έναντι κάποιου άλλου με μηδενική προυπηρεσία!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 662
Σύνολο: 664

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.