*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια μετάθεσης  (Αναγνώστηκε 135632 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fegaro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #336 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 07:07:21 μμ »
ωραία και εγώ κάπως έτσι είμαι στην αρχή της χρονιάς, με αρχική τοποθέτηση 5 μέρες σε ένα σχολείο, μετά σε άλλο και τελικά με υποχρεωτική απόσπαση σε άλλο μέχρι το τέλος της χρονιάς. Αυτά τα μόρια που συζητάμε τώρα είναι τα ίδια που είχαν  βγεί μαζί με τις προυπηρεσίες μας  και στις αιτήσεις οριστικής τοποθέτησης? Και αν ναι, αυτά έχουν καταγραφεί στο σύστημα, έτσι δεν είναι? Στην περίπτωση που γίνοθν τώρα πρόσθετες αιτήσεις μετάθεσης δεν χρειάζεται να προσκομιστούν πάλι οι πράξεις ανάληψης και όλα τα χαρτιά από την αρχή,ε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:50 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #337 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 07:52:55 μμ »
όλες οι υπηρετήσεις μετράνε από την ημερομηνία πράξης ανάληψης έως την ημερομηνία πράξης αποχώρησης. ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΥΤΑ γιατί δεν τα έχει προσκομίσει ως οφείλει ο εκπ/κός μετράμε την ημερομηνία απόφασης πυσδε έως το χρόνο ο οποίος αναφέρεται στην πράξη τοποθέτησης ( αντίστοιχα ως το τέλος του διδακτικού έτους - δηλ. ως 30/06 ή ως το τέλος του σχολικού, δηλ. 31/08)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος fegaro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #338 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 11:01:28 πμ »
συγνώμη Bitch δεν έθεσα σωστά την ερώτηση. Μόρια δυσμενών και μη είχα δουλεύοντας ως ωρομίσθια και αναπληρώτρια. Από αυτήν την προυπηρεσία κατέθεσα πράξεις ανάληψης όταν πρωτοορκίστηκα για να αναγνωριστεί και η προυπηρεσία μου τώρα εάν γίνουν αιτήσεις μετάθεσεις και για τους νεοδιόριστους δεν θα χρειαστεί να ξαναπροσκομιστούν αυτές οι πράξεις, τα μόρια έχουν ήδη καταχωρηθεί στο σύστημα, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #339 στις: Μάιος 22, 2012, 06:47:30 μμ »
Απορία: Ποιος θα μου βγάλει τα μόρια που έχω;;Διορίστηκα τον Αύγουστο του 2011, πήγα στη β/θμια να μου τα βγάλουν όταν διορίστηκα κ μου είπαν ότι αυτό θα γίνει το Νοέμβρη του 2012 που θα κάνω χαρτιά για μετάθεση κ θα μπουν στο σύστημα.Κ ερωτώ: Φέτος με διέθεσαν απο β/θμια στην α/θμια. Σαν τελευταία τρύπα του ζουρνά κ επειδή δεν ήξερα τα μόρια μου επίσημα συνάδελφος από άλλο πυσδε που ήρθε με απόσπαση τοποθετήθηκε πριν απο μένα. Εγώ τρέχω πάνω κάτω και κάνω τον Σουμαχερ γενικώς. Επειδή τον Σεπτέμβρη θέλω να το αποφύγω αυτό, έχω ξεσκιστεί με τις βενζίνες, τί να κάνω;Λέει κάπου ότι οι νεοδιόριστοι δεν μαθαίνουν τα μόριά τους πριν παρέλθει η διετία;;;Τα φώτα σας παρακαλώ!Επίσης, διορίστηκα σε περιοχή Γ του ΠΥΣΔΕ και έχω ολική διάθεση, χωρίς δική μου υπαιτιότητα,  στην περιοχη Β του ΠΥΣΠΕ. Ποια μορια παίρνω; Κ πότε μπορώ να το ελέγξω; Πότε δηλαδή περνάνε τα μόρια της φετινής χρονιάς;;;Ουφ, αυτά τα γραφειοκρατικά πολύ με κουράζουν!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:50 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #340 στις: Μάιος 26, 2012, 09:32:22 πμ »
Μπορείς να ζητήσεις από κάποιον αιρετό να σε βοηθήσει!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #341 στις: Μάιος 26, 2012, 11:07:37 πμ »
Απορία: Ποιος θα μου βγάλει τα μόρια που έχω;;Διορίστηκα τον Αύγουστο του 2011, πήγα στη β/θμια να μου τα βγάλουν όταν διορίστηκα κ μου είπαν ότι αυτό θα γίνει το Νοέμβρη του 2012 που θα κάνω χαρτιά για μετάθεση κ θα μπουν στο σύστημα.Κ ερωτώ: Φέτος με διέθεσαν απο β/θμια στην α/θμια. Σαν τελευταία τρύπα του ζουρνά κ επειδή δεν ήξερα τα μόρια μου επίσημα συνάδελφος από άλλο πυσδε που ήρθε με απόσπαση τοποθετήθηκε πριν απο μένα. Εγώ τρέχω πάνω κάτω και κάνω τον Σουμαχερ γενικώς. Επειδή τον Σεπτέμβρη θέλω να το αποφύγω αυτό, έχω ξεσκιστεί με τις βενζίνες, τί να κάνω;Λέει κάπου ότι οι νεοδιόριστοι δεν μαθαίνουν τα μόριά τους πριν παρέλθει η διετία;;;Τα φώτα σας παρακαλώ!Επίσης, διορίστηκα σε περιοχή Γ του ΠΥΣΔΕ και έχω ολική διάθεση, χωρίς δική μου υπαιτιότητα,  στην περιοχη Β του ΠΥΣΠΕ. Ποια μορια παίρνω; Κ πότε μπορώ να το ελέγξω; Πότε δηλαδή περνάνε τα μόρια της φετινής χρονιάς;;;Ουφ, αυτά τα γραφειοκρατικά πολύ με κουράζουν!

βασικά δεν είναι γραφειοκρατικό το θέμα σου αλλά θέμα βαρεμάρας και ασχετοσύνης του/της υπαλλήλου!

Φυσικά και έχεις δικαίωμα να ξέρεις τα μόριά σου. Το ότι θα κάνεις πρώτη φορά αίτηση για οριστική τοποθέτηση το Νοέμβριο 2012 δε σημαίνει ότι οι υπηρετήσεις σου δεν πρέπει να περαστούν στο edatacenter ( το σύστημα καταγραφής μεταθέσεων). Ούτως ή άλλως οι διευθύνσεις έχουμε έγγραφο που αναφέρει την υποχρέωσή μας να ενημερώνουμε το edata  κάθε χρόνο.
Άρα στην περίπτωση αυτή, υποβάλλεις έγγραφη αίτηση που ζητάς να σου γνωστοποιηθούν εγγράφως τα μόριά σου και άμα σου απαντήσουν ( πάλι εγγράφως) πως δεν το κάνουν, παιρνεις την απάντηση, την στέλνεις στην περιφέρεια και στο υπουργείο για τα περαιτέρω και άστους να ψάχνονται. ( αλλά κάτι μου λέει πως επειδή ξέρουν ότι εγγράφως αυτό δεν μπορούν να στο απαντήσουν, θα κάτσουν να σου βγάλουν τα μόρια)

Εφόσον τώρα, πήγες με ολική διάθεση απο τη μια περιοχή στην άλλη, λαμβάνεις τα περισσότερα μόρια - αφού δεν πρόκειται για δική σου υπαιτιότητα. Έτσι μονάδα υπηρέτησης θα φαινεται το σχολείο της Β περιοχής αλλά μονάδα μοριοδότησης θα φαίνεται το σχολείο της Γ περιοχής ( που μάλλον έχει και τα περισσότερα μόρια ). Η υπηρέτηση στο σχολείο της Γ περιοχής θα είναι ως 30/06/2012 και θα πρέπει να δηλωθει πχ Δ.Σ. τάδε με ολικη διάθεση .Προσοχή στα δημοτικά σχολεία για΄τι έχει συμβεί άπειρες φορές να βάζουν μόρια δημοτικών δίπλα ενώ πρέπει να βάζουν τα μόρια της πλησιέστερης μονάδας δευτεροβαθμιας εκπαίδευσης.
Επειδή όμως αυτά τα στοιχεία ( οι μονάδες μοριοδότησης ) δεν φαίνονται στην αίτηση που παραλαμβάνετε καλό είναι να ρωτάτε συγκεκριμένα.

Αν λοιπόν υποβάλεις αιτηση για τα μόριά σου καλό θα ήταν να ζητήσεις και αναλυτική μοριοδότηση ( δλδ ποιά είναι η μονάδα υπηρετησης και ποιά η μονάδα μοριοδότησης ).
Καλά ξεμπερδέματα!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #342 στις: Μάιος 26, 2012, 11:10:11 πμ »
Απορία: Ποιος θα μου βγάλει τα μόρια που έχω;;Διορίστηκα τον Αύγουστο του 2011, πήγα στη β/θμια να μου τα βγάλουν όταν διορίστηκα κ μου είπαν ότι αυτό θα γίνει το Νοέμβρη του 2012 που θα κάνω χαρτιά για μετάθεση κ θα μπουν στο σύστημα.Κ ερωτώ: Φέτος με διέθεσαν απο β/θμια στην α/θμια. Σαν τελευταία τρύπα του ζουρνά κ επειδή δεν ήξερα τα μόρια μου επίσημα συνάδελφος από άλλο πυσδε που ήρθε με απόσπαση τοποθετήθηκε πριν απο μένα. Εγώ τρέχω πάνω κάτω και κάνω τον Σουμαχερ γενικώς. Επειδή τον Σεπτέμβρη θέλω να το αποφύγω αυτό, έχω ξεσκιστεί με τις βενζίνες, τί να κάνω;Λέει κάπου ότι οι νεοδιόριστοι δεν μαθαίνουν τα μόριά τους πριν παρέλθει η διετία;;;Τα φώτα σας παρακαλώ!Επίσης, διορίστηκα σε περιοχή Γ του ΠΥΣΔΕ και έχω ολική διάθεση, χωρίς δική μου υπαιτιότητα,  στην περιοχη Β του ΠΥΣΠΕ. Ποια μορια παίρνω; Κ πότε μπορώ να το ελέγξω; Πότε δηλαδή περνάνε τα μόρια της φετινής χρονιάς;;;Ουφ, αυτά τα γραφειοκρατικά πολύ με κουράζουν!
maraki82 τα μόρια του εκπαιδευτικοί συνήθως δεν υπολογίζονται εάν δεν υπάρχει λόγος να υπολογιστούν, κυρίως λόγω φόρτου εργασίας. Παρόλα αυτά, μπορείς να απαιτήσεις τον υπολογισμό τους με έγγραφη αίτηση ανά πάσα στιγμή.
Η διαδικασία των τοποθετήσεων ΕΙΝΑΙ λόγος για να υπολογιστούν τα μόρια όλων των εμπλεκόμενων. Παρόλα αυτά, σύμφωνα με το περσινό έγγραφο του υπουργείου, βλέπεις πως οι νεοδιόριστοι τοποθετούνται μετά τους αποσπασμένους, οπότε κανείς δεν σε αδίκησε.
Την απάντηση στην ερώτησή σου για τα μόρια, θα την βρεις αν διαβάσεις την εγκύκλιο μεταθέσεων που αναφέρει την μοριοδότηση για όλες τις περιπτώσεις.

Λυπάμαι που σε κουράζουν τα γραφειοκρατικά, αλλά είναι πλέον μέρος της εργασιακής σου καθημερινότητας, και αν θέλεις να γνωρίζεις τα δικαιώματά σου απ' την μια, και να μην νιώθεις χωρίς λόγο ότι σε αδικήσαν απ' την άλλη, καλό είνα να αρχίσεις το διάβασμα. Και επειδή είσαι νεοδιόριστος είναι λογικό να έχεις περισσότερο διάβασμα και πράματα να μάθεις.


ΥΓ: με πρόλαβε η bitch

Αποσυνδεδεμένος maraki82

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #343 στις: Μάιος 26, 2012, 11:57:37 πμ »
bitch k happiness ειστε θεες! ;) Ευχαριστω πολυ!Οχι, δεν ειπα οτι αδικηθηκα. Στην Πρωτοβαθμια μου ειπαν οτι θα τοποθετηθουμε ολοι, αποσπασμενοι κ νεοδιοριστοι, βασει μοριων, δε με παρεπεμψαν στη εγκυκλιο που αναφερεις happiness.Οποτε εψαχνα καποιον να μου  υπολογισει επισημα τα μορια. Είχα διαβασει κ την περσινη εγκυκλιο μεταθεσεων για τα μορια δυσμενων συνθηκων, αλλα καπου μπερδευτηκα με την ολικη διαθεση στην Α/θμια, ειχε μια παραγραφο στο τελος λιγο δυσνοητη για μενα κ γι αυτο απευθυνθηκα σε σας! Μα ακριβως επειδη θελω να ξερω δικαιωματα κ υποχρεωσεις διαβαζω κ ρωταω..Μερικες φορες ντεν καταλαβαινει ομως τι εννοουν!Αυτο εννοω οταν λεω οτι με κουραζουν τα γραφειοκρατικα!Ευχαριστω κ παλι!Καλο Σαββατοκυριακο!

Αποσυνδεδεμένος tataruga

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #344 στις: Μάιος 26, 2012, 04:17:47 μμ »
για τα μορια δυσμενών συνθηκών για απόσπαση και τοποθέτηση σε σχολική μονάδα εκτός των μορίων δυσμενών συνθηκών υπολογίζονται και τα μόρια γάμου και τέκνων ή οχι τα δυο τελευταία;

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #345 στις: Μάιος 26, 2012, 11:44:44 μμ »
Υπολογιζονται και τα δυο τελευταια.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #346 στις: Ιούλιος 18, 2012, 12:33:06 πμ »
ΑΠΟΡΙΑ!!!

1) έστω στην ίδια σχολική χρονιά πριν το διορισμό του  κάποιος έκανε πρόσθετη διδακτικη στήριξη σε 2 σχολεία

2 ώρες στο 1ο και 8 ώρες στο 2ο.  και η προϋπηρεσία του είναι
στο 1ο   12 μέρες
στο 2ο   2 μήνες και 11 μέρες

τα μόρια του στον υπολογισμό για τη μετάθεση αυτής της χρονιάς λαμβάνουν υπόψη τις συνολικές μέρες και άρα έχει συνολικά 2 μήνες και 23 μέρες και επομένως 3 συνολικά μήνες....

ή χάνονται οι 12 μέρες (αφού είναι κάτω των 15 ημερών) και χάνονται και οι 11 μέρες από το 2ο σχολείο και άρα συνολικά είναι 2 μήνες;   ??? ??? ??? :o :o :o

αν ισχύει η Α περίπτωση...δηλαδή δεν χάνονται, τότε τα μόρια είναι 3/12x(μόρια σχολείου)  ;

2) τα 2,5 μόρια της χρονιάς ανάγονται και αυτά στην προϋπηρεσία;
δηλαδή 3/12x2,5  ή όχι;

:o :o ??? ???






Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #347 στις: Ιούλιος 18, 2012, 12:38:04 πμ »
οι 12 και 11 μέρες αντίστοιχα χάνονται για τον υπολογισμό των μορίων δυσμενών συνθηκών υπολογίζονται όμως κανονικά στα μόρια συνολικής προϋπηρεσίας.

τα μόρια συνολικής προϋπηρεσίας πάνε αναλογικά.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #348 στις: Ιούλιος 18, 2012, 03:24:40 πμ »
οι 12 και 11 μέρες αντίστοιχα χάνονται για τον υπολογισμό των μορίων δυσμενών συνθηκών υπολογίζονται όμως κανονικά στα μόρια συνολικής προϋπηρεσίας.

τα μόρια συνολικής προϋπηρεσίας πάνε αναλογικά.
Πότε επιτέλους τα σαϊνια του υπουργείου θα πάρουν χαμπάρι ότι τώρα με το datacenter μπορούν να υπολογίζονται εύκολα και αξιόπιστα τα μόρια ακόμα και 1 ημέρας, για να αλλάξουν αυτή την απίστευτη (*&#^@@^ που τσεκουρώνει τα μόριά μας;;;

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια μετάθεσης
« Απάντηση #349 στις: Οκτώβριος 22, 2012, 06:03:36 μμ »
Αν έχεις αποσπαστεί σε ένα Πύσδε και ανέλαβες υπηρεσία στις 3 Σεπτεμβρίου αλλά τοποθετήθηκες και ανέλαβες υπηρεσία στις 18 Σεπτεμβρίου σε 2 σχολεία 1 μορίου και σε ένα τρίτο με 2 μόρια, τι γίνεται?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159885
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.