*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24μηνου  (Αναγνώστηκε 267042 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #350 στις: Ιούλιος 17, 2010, 12:56:59 μμ »

Αν ίσχυε αυτό που λες τότε οι 24μηνίτες θα ήταν ο πιο ευτυχισμένος κλάδος διοριστέων αφού θα έπρεπε πρώτα να εξαντληθεί το 100% των σχετικών πινάκων πριν το υπουργείο αρχίσει να καλεί το 40-60. Αυτό όμως δεν προκύπτει από πουθενά αφού ο νόμος μιλά για κλήση του 24μήνου σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας και ΕΦΟΣΟΝ κληθεί ναι, έχει προτεραιότητα στην τοποθέτηση. Μην ξεχνάς άλλωστε πως έχει ήδη ληφθεί "πρόνοια" στο πολυνομοσχέδιο για τους 24μηνίτες που τελικά δεν θα απορροφηθούν κατά τη μεταβατική, άρα το υπουργείο γνωρίζει από τώρα πως θα μείνει κόσμος εκτός, για ποια δέσμευση μιλάμε λοιπόν;
Θα μου επιτρέψεις να πω ότι το σύμφωνα με τις ανάγκες ίσως να μη σημαίνει αυτό που λες.
Συνφωνώ με PHYSIENCE ότι  η μέχρι τώρα πρακτική εφαρμογή δεν έθεσε το δίλημμα.
Πώς είσαι σίγουρος ότι η ερμηνεία σου είναι σωστή; Δεν είναι ξεκάθαρο από τη διατύπωση. Είναι ήξεις αφίξεις.
Κι αυτό είναι σοβαρό επιχείρημα για τυχόν προσφυγή του 24μήνου. Γιατί π.χ.δεν υπάρχουν ανάγκες εφόσον διορίσατε; Και γιατί δεν υπάρχουν ανάγκες εφόσον παίρνετε αναπληρωτές ( στην περίπτωση μη απορρόφησης όλου του 24μήνου) εφόσον προκηρύσσετε νέο Ασεπ;

Το Υπουργείο φυσικά θα προσπαθήσει να κάνει ελάχιστους διορισμούς.Δεν το κρύβει άλλωστε.Το θέμα είναι εμείς πως απαντάμε...


Μα Υπατία μου αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα που ΦΩΝΑΖΩ από χθες το βράδυ στοχοποιημένος ων: ό,τι γράφω επί του θέματος ΔΕΝ αποτελεί δική μου ερμηνεία. Αυτά που σας γράφω είναι Ο,ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΣΕ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ! Όπως έγραψα και πιο πάνω προσωπικά ΔΕΝ είμαι 24μηνίτης και ΔΕΝ έχω κανένα προσωπικό όφελος είτε διοριστεί το σύνολο της εν λόγω κατηγορίας είτε όχι.

Τόσο απλά...

Επίσης: μην προβάλλεις το τι έγινε τις προηγούμενες δύο χρονιές που υφίσταται το 24μηνο όπου και απερροφήθη το 100%. Φέτος είναι μια διαφορετική χρονιά συλλήβδην και όχι μόνο για τον κλάδο της εκπαίδευσης...

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2010, 12:59:22 μμ από athapris »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:43:29 »

Αποσυνδεδεμένος Υπατία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 549
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #351 στις: Ιούλιος 17, 2010, 01:02:25 μμ »
Θα σχολιάσω αργότερα. Πρέπει να βγώ...Οικογενειακές υποχρεώσεις... :)

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #352 στις: Ιούλιος 17, 2010, 01:04:19 μμ »
Σ' ενα post στην προηγουμενη σελιδα εκανα copy paste τον τελευταιο Νομο και την προσκληση για αναπληρωτες και ενταξη στους πινακες 24μηνιτων για μονιμο διορισμο στην μετβατικη περιοδο.
Δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει αμφισβητηση αφου ο προηγουμενος Νομος δεν καταργηθηκε και ειναι σε ισχυ. Δηλαδη ο Νομος οριζει οτι οι 24μηνιτες διοριζονται κατα προτεραιοτητα των 40-60 αλλα θα ισχυσει κατι αλλο που λεει προφορικα ενας υπαλληλος του Υπουργειου? Ακομη και η ιδια η Υπουργος να το πει προφορικα, πως θα γινει αυτο εφοσον ο Νομος των 24μηνιτων ειναι ακομη σε ισχυ?
Το οτι καποιος 24μηνιτης μπορει να ειναι και ΑΣΕΠιτης ή κατι αλλο ειναι πιθανο αλλα τα πραγματα ειναι δεδομενα βασει του Νομου. Οποιος επιλεξει να διοριστει ως 24μηνιτης θα προηγηθει σε διορισμο του ΑΣΕΠιτη και του 40%.  

Αν ίσχυε αυτό που λες τότε οι 24μηνίτες θα ήταν ο πιο ευτυχισμένος κλάδος διοριστέων αφού θα έπρεπε πρώτα να εξαντληθεί το 100% των σχετικών πινάκων πριν το υπουργείο αρχίσει να καλεί το 40-60. Αυτό όμως δεν προκύπτει από πουθενά αφού ο νόμος μιλά για κλήση του 24μήνου σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας και ΕΦΟΣΟΝ κληθεί ναι, έχει προτεραιότητα στην τοποθέτηση. Μην ξεχνάς άλλωστε πως έχει ήδη ληφθεί "πρόνοια" στο πολυνομοσχέδιο για τους 24μηνίτες που τελικά δεν θα απορροφηθούν κατά τη μεταβατική, άρα το υπουργείο γνωρίζει από τώρα πως θα μείνει κόσμος εκτός, για ποια δέσμευση μιλάμε λοιπόν;


Δεν καταλαβες τι εγραψα ισως γιατι δε γνωριζεις το πως γινονται οι διορισμοι απο αυτους τους πινακες. Εγω ειμαι μονιμη και διοριστηκα απο αυτους τους πινακες. Ναι, οι 24μηνιτες ειναι οι πιο ευτυχισμενος κλαδος διοριστεων και θα σου εξηγησω το γιατι...
Στος τελος της χρονιας υπαρχει ο πινακας 24μηνιτων π.χ. στην ειδικοτητα μου με 200 ατομα.
Υπαρχει ο πινακας του 40% με 2000 ατομα και ο ΑΣΕΠ με 150. (Τα νουμερα ειναι τυχαια...) Εστω οτι εχουν μεινει για διορισμο 150 ασεπ και 120 απο το 40%.

Αν το υπουργειο αποφασιζει οτι θα διορισει π.χ. ολους τους 24μηνιτες τοτε τους παιρνει ολους και μετα παιρνει απο τον πινακα διορισμων (40%) τους 120 και τους 150 απο ΑΣΕΠ με σειρα διορισμου... 24μηνο - 40% - ΑΣΕΠ.
Αν τωρα το Υπουργειο αποφασισει οτι θα διορισει απο τους 200 24μηνιτες τους 100 γιατι "παταει" στο ...συμφωνα με τις αναγκες της Υπηρεσιας ... θα διορισει λοιπον... 100 απο τους 200 24μηνιτες, 120 απο 40% και 150 απο ΑΣΕΠ με την ιδια σειρα..
ΠΡΟΣΟΧΗ ομως... Οι περισσοτεροι απο τους υπολοιπους 100 24μηνιτες ΠΟΥ ΔΕ διοριστηκαν με 24μηνο ειναι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και στους πρωτους στον πινακα διορισμων του 40%... Αρα απο τους 200μηνιτες θα διοριστουν οι 100 απο το 24μηνο και ολοι ή οι περισσοτεροι 24μηνιτες που απεμειναν θα διοριστουν απο το 40% του πινακα διορισμων (απο τους 120 δηλαδη). Αρα παλι οι 24μηνιτες ειναι απο πανω....

Μπορεις να κανεις το εξης.. Μπες στο site του Υπουργειου και κατεβασε τους διορισμους της προηγουμενης χρονιας. Δες αντιστοιχα και τους περσινους πινακες 24μηνιτων - διορισμων - ασεπ για να καταλαβεις τι εννοω. Απλα ειναι κατι που το κατεχω καλα γιατι διοριστηκα μ' αυτο το συστημα.

και για να μην ψαχνεις... http://www.ypepth.gr/el_ec_category11688.htm οι διορισμοι και οι πινακες στο e-aitisi.sch.gr
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2010, 01:12:34 μμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #353 στις: Ιούλιος 17, 2010, 01:10:50 μμ »
Σ' ενα post στην προηγουμενη σελιδα εκανα copy paste τον τελευταιο Νομο και την προσκληση για αναπληρωτες και ενταξη στους πινακες 24μηνιτων για μονιμο διορισμο στην μετβατικη περιοδο.
Δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει αμφισβητηση αφου ο προηγουμενος Νομος δεν καταργηθηκε και ειναι σε ισχυ. Δηλαδη ο Νομος οριζει οτι οι 24μηνιτες διοριζονται κατα προτεραιοτητα των 40-60 αλλα θα ισχυσει κατι αλλο που λεει προφορικα ενας υπαλληλος του Υπουργειου? Ακομη και η ιδια η Υπουργος να το πει προφορικα, πως θα γινει αυτο εφοσον ο Νομος των 24μηνιτων ειναι ακομη σε ισχυ?
Το οτι καποιος 24μηνιτης μπορει να ειναι και ΑΣΕΠιτης ή κατι αλλο ειναι πιθανο αλλα τα πραγματα ειναι δεδομενα βασει του Νομου. Οποιος επιλεξει να διοριστει ως 24μηνιτης θα προηγηθει σε διορισμο του ΑΣΕΠιτη και του 40%.  

Αν ίσχυε αυτό που λες τότε οι 24μηνίτες θα ήταν ο πιο ευτυχισμένος κλάδος διοριστέων αφού θα έπρεπε πρώτα να εξαντληθεί το 100% των σχετικών πινάκων πριν το υπουργείο αρχίσει να καλεί το 40-60. Αυτό όμως δεν προκύπτει από πουθενά αφού ο νόμος μιλά για κλήση του 24μήνου σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας και ΕΦΟΣΟΝ κληθεί ναι, έχει προτεραιότητα στην τοποθέτηση. Μην ξεχνάς άλλωστε πως έχει ήδη ληφθεί "πρόνοια" στο πολυνομοσχέδιο για τους 24μηνίτες που τελικά δεν θα απορροφηθούν κατά τη μεταβατική, άρα το υπουργείο γνωρίζει από τώρα πως θα μείνει κόσμος εκτός, για ποια δέσμευση μιλάμε λοιπόν;


Δεν καταλαβες τι εγραψα ισως γιατι δε γνωριζεις το πως γινονται οι διορισμοι απο αυτους τους πινακες. Εγω ειμαι μονιμη και διοριστηκα απο αυτους τους πινακες. Ναι, οι 24μηνιτες ειναι οι πιο ευτυχισμενος κλαδος διοριστεων και θα σου εξηγησω το γιατι...
Στος τελος της χρονιας υπαρχει ο πινακας 24μηνιτων π.χ. στην ειδικοτητα μου με 200 ατομα.
Υπαρχει ο πινακας του 40% με 2000 ατομα και ο ΑΣΕΠ με 150. (Τα νουμερα ειναι τυχαια...) Εστω οτι εχουν μεινει για διορισμο 150 ασεπ και 120 απο το 40%.

Αν το υπουργειο αποφασιζει οτι θα διορισει π.χ. ολους τους 24μηνιτες τοτε τους παιρνει ολους και μετα παιρνει απο τον πινακα διορισμων (40%) τους 120 και τους 150 απο ΑΣΕΠ με σειρα διορισμου... 24μηνο - 40% - ΑΣΕΠ.
Αν τωρα το Υπουργειο αποφασισει οτι θα διορισει απο τους 200 24μηνιτες τους 100 γιατι "παταει" στο ...συμφωνα με τις αναγκες της Υπηρεσιας ... θα διορισει λοιπον... 100 απο τους 200 24μηνιτες, 120 απο 40% και 150 απο ΑΣΕΠ με την ιδια σειρα..
ΠΡΟΣΟΧΗ ομως... Οι περισσοτεροι απο τους υπολοιπους 100 24μηνιτες ΠΟΥ ΔΕ διοριστηκαν με 24μηνο ειναι ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ και στους πρωτους στον πινακα διορισμων του 40%... Αρα απο τους 200μηνιτες θα διοριστουν οι 100 απο το 24μηνο και ολοι ή οι περισσοτεροι 24μηνιτες που απεμειναν θα διοριστουν απο το 40% του πινακα διορισμων (απο τους 120 δηλαδη). Αρα παλι οι 24μηνιτες ειναι απο πανω....

Μπορεις να κανεις το εξης.. Μπες στο site του Υπουργειου και κατεβασε τους διορισμους της προηγουμενης χρονιας. Δες αντιστοιχα και τους περσινους πινακες 24μηνιτων - διορισμων - ασεπ για να καταλαβεις τι εννοω. Απλα ειναι κατι που το κατεχω καλα γιατι διοριστηκα μ' αυτο το συστημα.



Γνωρίζω πολύ καλά το εν λόγω σύστημα και για να προεκτείνω λίγο αυτό που λες: ευτυχισμένος είναι (κατά τη μεταβατική) όποιος έχει ΚΑΙ εκτεταμμένη προϋπηρεσία ΚΑΙ επιτυχία ΑΣΕΠ οπότε και με τον έναν ή τον άλλο τρόπο (24μηνο, 40%) θα βρεθεί διορισμένος. Αυτό όμως που λες δεν καταλαβαίνω κατά τι σχετίζεται με ό,τι μου είπαν στο υπουργείο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:43:29 »

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #354 στις: Ιούλιος 17, 2010, 01:13:06 μμ »
Φέτος θα αλλάξουν τα πράγματα, γιατί αν έχω καταλάβει σωστά, στον πίνακα του 40% μπαίνουν οι έχοντες προυπηρεσία στις σχολές του ΟΑΕΔ. Και σε ορισμένες ειδικότητες είναι αρκετοί. Οι πίνακες του 24μήνου δεν μεταβάλλονται, του 40% όμως??

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #355 στις: Ιούλιος 17, 2010, 01:13:39 μμ »
Φέτος θα αλλάξουν τα πράγματα, γιατί αν έχω καταλάβει σωστά, στον πίνακα του 40% μπαίνουν οι έχοντες προυπηρεσία στις σχολές του ΟΑΕΔ. Και σε ορισμένες ειδικότητες είναι αρκετοί. Οι πίνακες του 24μήνου δεν μεταβάλλονται, του 40% όμως??

Πολύ σωστά...

Αποσυνδεδεμένος aaaa123

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #356 στις: Ιούλιος 17, 2010, 01:26:14 μμ »
συμφωνω και επαυξανω με tery. φετος ειναι μια ξεχωριστη χρονια καθως οι ΟΑΕΔιτες που μπαινουν μονο στο 40% (οι περισσοτεροι) ανατρεπουν την σειρα ν π.χ.στους φυσικους καποιος που ειναι προς το τελος του 40% και εχει ασεπ ειναι στους πρωτους στο 24μηνο ή δεν διοριζεται με το 40% και ειναι στους 20 πρωτους στο 24μηνο. ομως κρατηστε μικρο καλαθι ... δεν ξερουμε τι ερχεται απο εξωτερικο... μονο στους φυσικους εχουν ερθει πανω απο 20 ατομα..

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #357 στις: Ιούλιος 17, 2010, 01:31:04 μμ »



Γνωρίζω πολύ καλά το εν λόγω σύστημα και για να προεκτείνω λίγο αυτό που λες: ευτυχισμένος είναι (κατά τη μεταβατική) όποιος έχει ΚΑΙ εκτεταμμένη προϋπηρεσία ΚΑΙ επιτυχία ΑΣΕΠ οπότε και με τον έναν ή τον άλλο τρόπο (24μηνο, 40%) θα βρεθεί διορισμένος. Αυτό όμως που λες δεν καταλαβαίνω κατά τι σχετίζεται με ό,τι μου είπαν στο υπουργείο...
[/quote]

Αυτα που εγραψα για τον τροπο διορισμου τα εγραψα για να καταλαβεις το πως λειτουργει το συστημα και για να καταλαβεις τι σημαινει να εισαι 24μηνιτης.
Απο το Υπουργειο δεν πηρες πληροφοριες για τη σειρα διορισμου? Εγω αυτο καταλαβα. Αν ναι, δεν καταλαβαινω την ερωτηση--τι σχεση εχουν--αν ομως καταλαβα λαθος και ειναι αλλο το θεμα των πληροφοριων σου απο το Υπουργειο, τοτε σου ζητω συγνωμη.

Συγνωμη το θεμα της διαφωνιας σας απο χθες δεν ειναι το θεμα της σειρας διορισμου??? Γι' αυτο δε μιλουσατε χθες τη νυχτα? Το τι ρολο θα παιξουν οι ΟΑΕΔιτες ειναι ενα αλλο θεμα. Παντως σιγουρα θα παιξουν ρολο και θα ανατρεψουν τη σειρα ως ατομα... αλλα η σειρα (προτεραιοτητα) διορισμου 24μηνο-40-60 δεν αλλαζει..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 17, 2010, 01:40:04 μμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #358 στις: Ιούλιος 17, 2010, 02:07:59 μμ »



Γνωρίζω πολύ καλά το εν λόγω σύστημα και για να προεκτείνω λίγο αυτό που λες: ευτυχισμένος είναι (κατά τη μεταβατική) όποιος έχει ΚΑΙ εκτεταμμένη προϋπηρεσία ΚΑΙ επιτυχία ΑΣΕΠ οπότε και με τον έναν ή τον άλλο τρόπο (24μηνο, 40%) θα βρεθεί διορισμένος. Αυτό όμως που λες δεν καταλαβαίνω κατά τι σχετίζεται με ό,τι μου είπαν στο υπουργείο...

Αυτα που εγραψα για τον τροπο διορισμου τα εγραψα για να καταλαβεις το πως λειτουργει το συστημα και για να καταλαβεις τι σημαινει να εισαι 24μηνιτης.
Απο το Υπουργειο δεν πηρες πληροφοριες για τη σειρα διορισμου? Εγω αυτο καταλαβα. Αν ναι, δεν καταλαβαινω την ερωτηση--τι σχεση εχουν--αν ομως καταλαβα λαθος και ειναι αλλο το θεμα των πληροφοριων σου απο το Υπουργειο, τοτε σου ζητω συγνωμη.

Συγνωμη το θεμα της διαφωνιας σας απο χθες δεν ειναι το θεμα της σειρας διορισμου??? Γι' αυτο δε μιλουσατε χθες τη νυχτα? Το τι ρολο θα παιξουν οι ΟΑΕΔιτες ειναι ενα αλλο θεμα. Παντως σιγουρα θα παιξουν ρολο και θα ανατρεψουν τη σειρα ως ατομα... αλλα η σειρα (προτεραιοτητα) διορισμου 24μηνο-40-60 δεν αλλαζει..
[/quote]

Πολύ απλά το υπουργείο πατώντας στην ασάφεια διατύπωσης του νόμου περί 24μήνου (ειδικά στο "σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας") θα χρησιμοποιήσει την εν λόγω κατηγορία εν ρευστώ και ως μπαλαντέρ. Τον Μάρτιο μάλιστα το 24μηνο είχε χαρακτηριστεί μπροστά μου από σύμβουλο της υπουργού ως "βυσματικό παράθυρο" της ΝΔ για να βολεύει τα δικά της παιδιά και είχε λεχθεί χαρακτηριστικά: "ξεχάστε τα αυτά από 'δώ και πέρα" αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο ακόμη και ολικά ΜΗ ΚΛΗΣΗΣ του 24μηνου καν στη μεταβατική (δεν είχε ψηφιστεί τότε το πολυνομοσχέδιο). Το ξέρω πως όλα αυτά αποπνέουν μια παράνοια αλλά δεν είναι δικές μου απόψεις. Σας μεταφέρω ξερά και στεγνά ό,τι ελέχθη μπροστά μου, ό,τι είδα και άκουσα εκεί...εκεί που λαμβάνονται οι αποφάσεις...


Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #359 στις: Ιούλιος 17, 2010, 02:25:52 μμ »
Αν η νεα κυβερνηση θεωρει οτι το 24μηνο ειναι βυσματικο παραθυρο της ΝΔ τοτε γιατι δεν καταργηθηκε ο Νομος του 24μηνου και αρκεστηκαν στο προφορικο... αυτα ξεχαστε τα!! ?? Τα προφορικα ειναι προφορικα.... Οι πραξεις μετρανε!
Για το αλλο το ειπαμε και πριν.. ακομη και κανενα 24μηνιτη να μην παρουνε, οι περισσοτεροι απο τους διοριστεους του 40% ΠΑΛΙ 24μηνιτες θα ειναι!!  και για να το παμε ακομη παραπερα εδω στο Pde ειχε ξεσπασει μεγαλο θεμα πριν καποια χρονια για το διορισμο 24μηνιτων κτλ.. Ολους τους συμφερει να διοριζονται οσοι περισσοτεροι 24μηνιτες γινεται γιατι ετσι "φευγουν" οι 24μηνιτες και ο πινακας διορισμου 40% κατεβαινει πιο χαμηλα.. (πεφτει η βαση ας πουμε...) Το μονο θεμα κουβεντας για πιθανη αδικια ειναι η προτεραιοτητα διορισμου-τοποθετησης εναντι των αλλων!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #360 στις: Ιούλιος 17, 2010, 02:34:56 μμ »



Γνωρίζω πολύ καλά το εν λόγω σύστημα και για να προεκτείνω λίγο αυτό που λες: ευτυχισμένος είναι (κατά τη μεταβατική) όποιος έχει ΚΑΙ εκτεταμμένη προϋπηρεσία ΚΑΙ επιτυχία ΑΣΕΠ οπότε και με τον έναν ή τον άλλο τρόπο (24μηνο, 40%) θα βρεθεί διορισμένος. Αυτό όμως που λες δεν καταλαβαίνω κατά τι σχετίζεται με ό,τι μου είπαν στο υπουργείο...

Αυτα που εγραψα για τον τροπο διορισμου τα εγραψα για να καταλαβεις το πως λειτουργει το συστημα και για να καταλαβεις τι σημαινει να εισαι 24μηνιτης.
Απο το Υπουργειο δεν πηρες πληροφοριες για τη σειρα διορισμου? Εγω αυτο καταλαβα. Αν ναι, δεν καταλαβαινω την ερωτηση--τι σχεση εχουν--αν ομως καταλαβα λαθος και ειναι αλλο το θεμα των πληροφοριων σου απο το Υπουργειο, τοτε σου ζητω συγνωμη.

Συγνωμη το θεμα της διαφωνιας σας απο χθες δεν ειναι το θεμα της σειρας διορισμου??? Γι' αυτο δε μιλουσατε χθες τη νυχτα? Το τι ρολο θα παιξουν οι ΟΑΕΔιτες ειναι ενα αλλο θεμα. Παντως σιγουρα θα παιξουν ρολο και θα ανατρεψουν τη σειρα ως ατομα... αλλα η σειρα (προτεραιοτητα) διορισμου 24μηνο-40-60 δεν αλλαζει..

Πολύ απλά το υπουργείο πατώντας στην ασάφεια διατύπωσης του νόμου περί 24μήνου (ειδικά στο "σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας") θα χρησιμοποιήσει την εν λόγω κατηγορία εν ρευστώ και ως μπαλαντέρ. Τον Μάρτιο μάλιστα το 24μηνο είχε χαρακτηριστεί μπροστά μου από σύμβουλο της υπουργού ως "βυσματικό παράθυρο" της ΝΔ για να βολεύει τα δικά της παιδιά και είχε λεχθεί χαρακτηριστικά: "ξεχάστε τα αυτά από 'δώ και πέρα" αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο ακόμη και ολικά ΜΗ ΚΛΗΣΗΣ του 24μηνου καν στη μεταβατική (δεν είχε ψηφιστεί τότε το πολυνομοσχέδιο). Το ξέρω πως όλα αυτά αποπνέουν μια παράνοια αλλά δεν είναι δικές μου απόψεις. Σας μεταφέρω ξερά και στεγνά ό,τι ελέχθη μπροστά μου, ό,τι είδα και άκουσα εκεί...εκεί που λαμβάνονται οι αποφάσεις...


[/quote]
απο προσωπικη εμπειρια τετοιες μ@λ@κ@ες για το 24μηνο περι βυσματων μονο ο αχρηστος και ασχετος( και εκπαιδευτικος) ο συμβουλος Στα.. θα μπορουσε να τις εχει ξεστομισει,σωστα;

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #361 στις: Ιούλιος 17, 2010, 03:09:06 μμ »
Μην ξεχνάς άλλωστε πως έχει ήδη ληφθεί "πρόνοια" στο πολυνομοσχέδιο για τους 24μηνίτες που τελικά δεν θα απορροφηθούν κατά τη μεταβατική, άρα το υπουργείο γνωρίζει από τώρα πως θα μείνει κόσμος εκτός, για ποια δέσμευση μιλάμε λοιπόν;


Αν θυμάμαι καλά ....αυτη η πρόνοια που λες είναι ........         η βάση του ΑΣΕΠ
Και ισχύει για όσους ...δεν έχουν ΑΣΕΠ.
κάνω λάθος ?

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #362 στις: Ιούλιος 17, 2010, 03:09:12 μμ »



Γνωρίζω πολύ καλά το εν λόγω σύστημα και για να προεκτείνω λίγο αυτό που λες: ευτυχισμένος είναι (κατά τη μεταβατική) όποιος έχει ΚΑΙ εκτεταμμένη προϋπηρεσία ΚΑΙ επιτυχία ΑΣΕΠ οπότε και με τον έναν ή τον άλλο τρόπο (24μηνο, 40%) θα βρεθεί διορισμένος. Αυτό όμως που λες δεν καταλαβαίνω κατά τι σχετίζεται με ό,τι μου είπαν στο υπουργείο...

Αυτα που εγραψα για τον τροπο διορισμου τα εγραψα για να καταλαβεις το πως λειτουργει το συστημα και για να καταλαβεις τι σημαινει να εισαι 24μηνιτης.
Απο το Υπουργειο δεν πηρες πληροφοριες για τη σειρα διορισμου? Εγω αυτο καταλαβα. Αν ναι, δεν καταλαβαινω την ερωτηση--τι σχεση εχουν--αν ομως καταλαβα λαθος και ειναι αλλο το θεμα των πληροφοριων σου απο το Υπουργειο, τοτε σου ζητω συγνωμη.

Συγνωμη το θεμα της διαφωνιας σας απο χθες δεν ειναι το θεμα της σειρας διορισμου??? Γι' αυτο δε μιλουσατε χθες τη νυχτα? Το τι ρολο θα παιξουν οι ΟΑΕΔιτες ειναι ενα αλλο θεμα. Παντως σιγουρα θα παιξουν ρολο και θα ανατρεψουν τη σειρα ως ατομα... αλλα η σειρα (προτεραιοτητα) διορισμου 24μηνο-40-60 δεν αλλαζει..

Πολύ απλά το υπουργείο πατώντας στην ασάφεια διατύπωσης του νόμου περί 24μήνου (ειδικά στο "σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας") θα χρησιμοποιήσει την εν λόγω κατηγορία εν ρευστώ και ως μπαλαντέρ. Τον Μάρτιο μάλιστα το 24μηνο είχε χαρακτηριστεί μπροστά μου από σύμβουλο της υπουργού ως "βυσματικό παράθυρο" της ΝΔ για να βολεύει τα δικά της παιδιά και είχε λεχθεί χαρακτηριστικά: "ξεχάστε τα αυτά από 'δώ και πέρα" αφήνοντας ανοιχτό το ενδεχόμενο ακόμη και ολικά ΜΗ ΚΛΗΣΗΣ του 24μηνου καν στη μεταβατική (δεν είχε ψηφιστεί τότε το πολυνομοσχέδιο). Το ξέρω πως όλα αυτά αποπνέουν μια παράνοια αλλά δεν είναι δικές μου απόψεις. Σας μεταφέρω ξερά και στεγνά ό,τι ελέχθη μπροστά μου, ό,τι είδα και άκουσα εκεί...εκεί που λαμβάνονται οι αποφάσεις...


απο προσωπικη εμπειρια τετοιες μ@λ@κ@ες για το 24μηνο περι βυσματων μονο ο αχρηστος και ασχετος( και εκπαιδευτικος) ο συμβουλος Στα.. θα μπορουσε να τις εχει ξεστομισει,σωστα;
[/quote]

Προσωπικα physikos13 νομιζω οτι εχεις δικιο. Και εγω πιστευω οτι ελαχιστοι θα διοριστουν απο 24μηνο και 40%. Και οχι μονο με επικληση των αναγκων της υπηρεσιας αλλα και της οικονομικης καταστασης (ΔΝΤ).Ολοι οσοι περισεψουν το 2012 και παλι ισως...

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #363 στις: Ιούλιος 17, 2010, 03:12:59 μμ »
Μην ξεχνάς άλλωστε πως έχει ήδη ληφθεί "πρόνοια" στο πολυνομοσχέδιο για τους 24μηνίτες που τελικά δεν θα απορροφηθούν κατά τη μεταβατική, άρα το υπουργείο γνωρίζει από τώρα πως θα μείνει κόσμος εκτός, για ποια δέσμευση μιλάμε λοιπόν;


Αν θυμάμαι καλά ....αυτη η πρόνοια που λες είναι ........         η βάση του ΑΣΕΠ
Και ισχύει για όσους ...δεν έχουν ΑΣΕΠ.
κάνω λάθος ?


Θα παρουν οσους επιτρεψει το Οικονομικων και οχι οσους θελει το Παιδειας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 831
Σύνολο: 839

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.