*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 24μηνου  (Αναγνώστηκε 267258 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #770 στις: Ιούλιος 23, 2010, 09:58:18 μμ »
Εγώ έχω μια άλλη απορία. Στην εγκύκλιο θα αναγράφεται ο αριθμός που θα προσληφθει ανά ειδικότητα και κατηγορία, ή θα μας φωνάξουν όλους και θα μας έχουν πάλι στο περίμενε;;; >:( >:( >:(

Θα σου λυσω εγω την απορια... Στην εγκυκλιο μονιμων διορισμων θα καλουνται ολοι οι 30μηνιτες-24μηνιτες και αναλογα με την ειδικοτητα το Υπουργειο θετει ενα οριο για τον πινακα διορισμων του 40%. π.χ. στους φυσικους θα υποβαλλουν αιτηση οσοι εχουν 24μηνο και οσοι εχουν στο 40% 18 μορια και πανω.. (τυχαιο ειναι το 18..). Αριθμος διοριζομενος δεν ανακοινωνεται στην εγκυκλιο (μεχρι την προηγουμενη χρονια τουλαχιστον..).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:21:46 »

Αποσυνδεδεμένος tzountzouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #771 στις: Ιούλιος 23, 2010, 10:00:55 μμ »
Για να διοριστεί κόσμος από το 40%,δεν πρέπει να απορροφηθεί όλο το 24μηνο πρώτα?

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #772 στις: Ιούλιος 23, 2010, 10:01:48 μμ »
Εγώ έχω μια άλλη απορία. Στην εγκύκλιο θα αναγράφεται ο αριθμός που θα προσληφθει ανά ειδικότητα και κατηγορία, ή θα μας φωνάξουν όλους και θα μας έχουν πάλι στο περίμενε;;; >:( >:( >:(

Θα σου λυσω εγω την απορια... Στην εγκυκλιο μονιμων διορισμων θα καλουνται ολοι οι 30μηνιτες-24μηνιτες και αναλογα με την ειδικοτητα το Υπουργειο θετει ενα οριο για τον πινακα διορισμων του 40%. π.χ. στους φυσικους θα υποβαλλουν αιτηση οσοι εχουν 24μηνο και οσοι εχουν στο 40% 18 μορια και πανω.. (τυχαιο ειναι το 18..). Αριθμος διοριζομενος δεν ανακοινωνεται στην εγκυκλιο (μεχρι την προηγουμενη χρονια τουλαχιστον..).

Δεν ανακοινώνόταν γιατί εθεωρείτο δεδομένος ο αριθμός διοριστέων...Έγραφε στην εγκύκλιο ότι π.χ. οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ καλύπτουν σε ποσοστό 60% τις θέσεις διορισμού όπως έχουν καθορισθεί. Δεν πρέπει λοιπόν κάποια στιγμή να μάθουμε κι εμείς ποιος θα είναι αυτός ο αριθμός; Έλεος πια...Τέλη Ιούλη έφτασε, δηλαδή τι θέλουν να μας πουν, ότι και καλά δεν ξέρουν;

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #773 στις: Ιούλιος 23, 2010, 10:03:40 μμ »
Για να διοριστεί κόσμος από το 40%,δεν πρέπει να απορροφηθεί όλο το 24μηνο πρώτα?

Οχι. Απο το 40 % θα γινουν διορισμοι γιατι οριζεται απο το Νομο. Απο το 24μηνο εχουμε ξαναπει ειναι "συμφωνα με τις αναγκες της Υπηρεσιας".. ή καλυτερα συμφωνα με τα οικονομικα της χωρας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:21:46 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #774 στις: Ιούλιος 23, 2010, 10:07:59 μμ »
Εγώ έχω μια άλλη απορία. Στην εγκύκλιο θα αναγράφεται ο αριθμός που θα προσληφθει ανά ειδικότητα και κατηγορία, ή θα μας φωνάξουν όλους και θα μας έχουν πάλι στο περίμενε;;; >:( >:( >:(

Θα σου λυσω εγω την απορια... Στην εγκυκλιο μονιμων διορισμων θα καλουνται ολοι οι 30μηνιτες-24μηνιτες και αναλογα με την ειδικοτητα το Υπουργειο θετει ενα οριο για τον πινακα διορισμων του 40%. π.χ. στους φυσικους θα υποβαλλουν αιτηση οσοι εχουν 24μηνο και οσοι εχουν στο 40% 18 μορια και πανω.. (τυχαιο ειναι το 18..). Αριθμος διοριζομενος δεν ανακοινωνεται στην εγκυκλιο (μεχρι την προηγουμενη χρονια τουλαχιστον..). Εμενα παντως μου φαινεται απιθανο μη διοριστουν οι ΑΣΕΠιτες που εχουν μεινει.

Δεν ανακοινώνόταν γιατί εθεωρείτο δεδομένος ο αριθμός διοριστέων...Έγραφε στην εγκύκλιο ότι π.χ. οι διοριστέοι του ΑΣΕΠ καλύπτουν σε ποσοστό 60% τις θέσεις διορισμού όπως έχουν καθορισθεί. Δεν πρέπει λοιπόν κάποια στιγμή να μάθουμε κι εμείς ποιος θα είναι αυτός ο αριθμός; Έλεος πια...Τέλη Ιούλη έφτασε, δηλαδή τι θέλουν να μας πουν, ότι και καλά δεν ξέρουν;

Βασει του Νομου ειναι δεδομενοι οι διορισμοι απο την χρονια που γινεται ο ΑΣΕΠ και γαιτην επομενη. Το 50% διοριζεται τη χρονια του ΑΣΕΠ και το αλλο 50% την επομενη. Εννοω το 50% απο τους διοριστεους ΑΣΕΠ και το 50% απο το 40%. Ετσι μοιραζονται για τα 2 ετη.  το μονο αγνωστο ειναι ο αριθμος 24μηνιτων... Φετος βεβαια ειναι ολα στον αερα αφου ακουμε οτι και τους διοριστεους ΑΣΕΠ που εχουν μεινει βασει της προκυρηξης μπορει να μην τους παρει ολους ανα και εμενα προσωπικα αυτο το τελευατιο μου φαινεται απιθανο..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2010, 10:15:10 μμ από pe06 »

Αποσυνδεδεμένος tzountzouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #775 στις: Ιούλιος 23, 2010, 10:08:18 μμ »
ναι,αλλά ο νόμος κατοχυρώνει σε έναν 24μηνίτη δικαίωμα διορισμού(ο οποίοσ μάλιστα προηγείται στις επιλογες διορισμού από κάποιον που ανήκει μόνο στο 40%)

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #776 στις: Ιούλιος 23, 2010, 10:11:27 μμ »
ναι,αλλά ο νόμος κατοχυρώνει σε έναν 24μηνίτη δικαίωμα διορισμού(ο οποίοσ μάλιστα προηγείται στις επιλογες διορισμού από κάποιον που ανήκει μόνο στο 40%)

οταν μπαινει το "συμφωνα με τις αναγκες της Υπηρεσιας" η κατοχυρωση που λες ειναι στον αερα..

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #777 στις: Ιούλιος 23, 2010, 10:13:40 μμ »
ναι,αλλά ο νόμος κατοχυρώνει σε έναν 24μηνίτη δικαίωμα διορισμού(ο οποίοσ μάλιστα προηγείται στις επιλογες διορισμού από κάποιον που ανήκει μόνο στο 40%)

Κάνεις λάθος, το υπουργείο δεν υποχρεούται να απορροφήσει έναν 24μηνίτη. Ο 24μηνίτης καλείται βάσει των αναγκών της υπηρεσίας. Αν ο νόμος κατοχύρωνε το 24μηνο όπως λες τότε όλη αυτή η συζήτηση που έχει ανοίξει από τον προηγούμενο Νοέμβριο περί της απορρόφησης ή μη του 24μηνου δεν θα είχε κανένα έδαφος.
Η ως τώρα εμπειρία έχει δείξει πλήρη απορρόφηση της εν λόγω κατηγορίας τόσο το 2008 όσο και πέρσι. Από φέτος δυστυχώς θα έχουμε για πρώτη φορά μη απορροφηθέντες 24μηνίτες (και στο τέλος της ματαβατικής σε ορισμένες ειδικότητες κορεσμένες θα έχουμε οριστικά και αμετάκλητα μη απορροφηθέντες)...

Αποσυνδεδεμένος tzountzouras

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #778 στις: Ιούλιος 23, 2010, 10:17:00 μμ »
Αρα τι θα κάνει?Θα διορίσει πρώτα από το 40% και μετά από το 24μηνο-σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας?Λογικά ξαναλέω,πρώτα πρέπει να πάρει από το 24μηνο που ούτως ή άλλως τα άτομα αυτά είναι και στον πίνακα του 40% κι έτσι θα είναι καλυμμένο και το υπουργείο-άρα θα πρέπει να απορροφηθούν τα 24μηνα για αρχή!

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #779 στις: Ιούλιος 23, 2010, 10:19:43 μμ »
Αρα τι θα κάνει?Θα διορίσει πρώτα από το 40% και μετά από το 24μηνο-σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας?Λογικά ξαναλέω,πρώτα πρέπει να πάρει από το 24μηνο που ούτως ή άλλως τα άτομα αυτά είναι και στον πίνακα του 40% κι έτσι θα είναι καλυμμένο και το υπουργείο-άρα θα πρέπει να απορροφηθούν τα 24μηνα για αρχή!

Καλα θα κανεις να κοιταξεις στις προηγουμενες σελιδες για να μη γραφουμε συνεχως τα ιδια και τα ιδια

Αποσυνδεδεμένος chr

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #780 στις: Ιούλιος 23, 2010, 10:22:12 μμ »
να κανω μια υποθεση για τους φυσικους που ξερω περιπου τους αριθμους, και κατι αντιστοιχο μπορει να γινει και σε πε02.03
υπολοιπονται για τη μεταβατικη οι παρακατω διορισμοι
78  ασεπιτες
52  με 40%
82  24μηνιτες
2   30μηνιτες
6-16  απο αλλες κατηγοριες(πολυτεκνοι, ιδιωτικα)  το τελευταιο ειναι τυχαιο, αλλα παραπανω δε νομιζω πια
220-230 ατομα συνολικα
αφου (αν πιστεψουμε οτι εχω σωστη πληροφορηση), θα παρει φετος 62 ασεπιτες+41 απο το 40%+35 απο 24μηνο+4 ας πουμε απο αλλες κατηγοριες
εχουμε συνολικα 142 ατομα φετος αρα μενουν για του χρονου 78-88 ατομα που οχι μονο θα τα απορροφησει, αλλα τελικα μαλλον θα ψαχνει και αλλους. τελος να θυμισω οτι περισυ απο ολες τις κατηγ. διορισε συνολικα 220 φυσικους!! ακριβως οσους ζηταμε να διοριστουμε σε 2 ετη στη μεταβατικη, αρα δεν ειναι λογικο για τους φυσικους οτι θα διοριστουν ολοι και καποιοι ακομα απο τον ενιαιο που ειναι πιο κατω;
κάπως έτσι το υπολογίζω και εγώ στους φυσικούς. θεωρώ πολύ πιθανό μέχρι και 23 μήνες καθαρή να προλάβουν τη μεταβατική. Δηλαδή κάνα 40άρι ακόμα από τους 78 -88 που θα περισεύουν. Μην ξεχνάμε ότι είναι πολιτικοί και αν η χώρα δεν έχει πτωχεύσει θα κοιτάξουν να ικανοποιήσουν και το λίγο παρακάτω και ίσως δώσουν και κάνα χρόνο παράταση μαζί με το νέο ΑΣΕΠ.
Οι φίλοι που θα διοριστούν μη μας ξεχάσουν, μαζί περάσαμε μια δύσκολη χρονιά που είτε διοριστούμε τελικά είτε όχι θα τη θυμόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος athapris

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #781 στις: Ιούλιος 23, 2010, 10:23:12 μμ »
Αρα τι θα κάνει?Θα διορίσει πρώτα από το 40% και μετά από το 24μηνο-σύμφωνα με τις ανάγκες της υπηρεσίας?Λογικά ξαναλέω,πρώτα πρέπει να πάρει από το 24μηνο που ούτως ή άλλως τα άτομα αυτά είναι και στον πίνακα του 40% κι έτσι θα είναι καλυμμένο και το υπουργείο-άρα θα πρέπει να απορροφηθούν τα 24μηνα για αρχή!

Άλλο το με ποια σειρά θα πάρει και άλλο το πόσους θα πάρει από κάθε κατηγορία. Η κατάσταση δεν είναι καθόλου τόσο απλή όσο την παρουσιάζεις. Συμβουλή: ξεκίνα να διαβάζεις το εν λόγω topic από την πρώτη του σελίδα...ελπίζω να μην ψυχοπλακωθείς πολύ...

Αποσυνδεδεμένος KROS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #782 στις: Ιούλιος 23, 2010, 10:23:44 μμ »
Αυτο ρωταω και εγω.Απο ποιον πινακα θα ξεκινησει τους διορισμους.Ανξεκινησει απο το40% ευνοουνται καποιοι απο το 24μηνο.Αν ξεκινησει απο το 24μηνο θα αποροφηθουν περισσοτεροι απο το 40%

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 24μηνου
« Απάντηση #783 στις: Ιούλιος 23, 2010, 10:25:26 μμ »
ρε παιδια, ποσους αναμενεται απο 24μηνο να παρουν; γιατι εχω ζαλιστει με ολες τις συζητησεις, σας κερναω special pizza αν διοριστω. ειμαι 120-135 ΠΕ 02 24μηνο
θα μας κερασεις, αλλα μαλλον του χρονου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 740
Σύνολο: 750

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.